NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Nationale aktie oveRöenkinq PUROL Gjezonclen voor 'gieken oCantos do. sth&at goodwill 28STE JAARGANG No. 42 15 MAART 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Huidgenezing Fa. D. Pieierse - Wemeldinge Alleen 't beste... goed genoeg! c Binnenvering Schuimrubber J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Zo drukten onze voorvaderen F. van der Peyl - Kruiningen REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur de dertig zilverlingen, de waarde des gewaardeerden van de kinderen Israels de welke zij gewaardeerd hebben. Matth. 27 9 Als wij elkander de vraag zouden stel len: welke waarde heeft Christus voor u, dan zoudt ge misschien direkt klaar zijn met uw antwoord: Christus is niet naar waarde te schatten, Jezus gaat al les te boven. Maar zou Jezus dan niet de wedervraag stellen: en gisteren dan, toen ge voor de keus stond het met Mij te wagen of een zondige winst te ma ken, en vanmorgen dan, toen ge er Mij aan gewaagd hebt om uw begeren te be vredigen? Ja, weet ge dan niet meer van de prijs, waarop gij Mij hebt ge taxeerd op een kritiek uur? Denk nog eens aan dat ogenblik, toen Judas voor ouderlingen en kerkelijke heren ver scheen om Jezus te verkopen in wreed verraad en vroeg om zijn verradersloon. Toen hebben ze hun prijs bepaald: niet teveel, dat zou te grote eer zijn voor Jezus en niet te weinig, want er moest „muziek" in blijven voor Judas en zo kwamen zij tot het akkoord: dertig zil veren penningende prijs voor een slaaf. Ga nu aan dit feit van die dertig zil verstukken alstublieft niet achteloos voorbij. Hierin taxeert de mens zijn God, hierin bepaalt de wereld en de kerk de prijs van Jezuseen slavenprijs. Een maal heeft de Here tot de mensen ge zegd (Zacharia 11): mens, Ik ben uw Herder. Zijt ge van Mijn herderschap gediend of wilt ge Mij liever kwijt Als ge Mij kwijt wilt, zeg het dan alsje blieft, betaal Mij dan Mijn loon! Toen hebben de mensen niet geroepen: Here, wij kunnen U niet missen, Uw waarde gaat alle waarden te boven, wij kunnen en willen Uw loon niet bepalen! Neen, ze hebben God gehoond en gezegd: goed, dertig zilverlingeneen slavenprijs is God ons waard geweest in Zijn Herder zijn. Nu de diepste werkelijkheid van dit woord. God is gekomen in Jezus met al Zijn liefde... Ik ben de goede herder... Nu vraagt God in Judas aan de kerke lijke mens: wat is de goede herder u waard; wat geeft ge voor Jezus! Wilt ge Hem kwijt, bepaal dan Zijn loon! Het antwoord luidt: dertig zilverstukken... prijs voor een slaaf. Wat een hoon voor Gods Liefde !Wat een prijs voor Jezus! Dit is het wonder, dat God en Jezus beiden die wereld en die mens vasthou den! Ja, dat Jezus Zijn levensoffer brengt voor ons, die Hem hoonden in de slavenprijs. En nu, Jezus heeft mijn le ven niet waardeloos geacht en een zo dure prijs voor mij gegeven! Mijn waar de ligt in Jezus' levensbloed Wat wordt het nu een vreselijk ding: Jezus te verkopen voor een schotel lin- zenmoes, voor één uur van zonde. (Uit een Dagboek) Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Er is een bekend gezegde dat luidt: geen grotere schat dan gezondheid! Dat ervaart men pas wanneer men ziek is. Wij bedoelen het langdurig ziek-zijn. Wij krijgen raad en hopen op baat! Wij heb ben alles ervoor over om te herstellen. De vroegere generatie heeft dit goed begrepen ten opzichte van de tubercu lose, die men toen tering noemde. Door dat het volk in zijn geheel middelen ter beschikking stelde, heeft men deze volksplaag, die duizenden vroegtijdig heeft doen sterven, teruggedrongen en heeft men ons en onze kinderen hier voor gespaard. Ook nu zijn er volksvijanden die jaar lijks het leven vragen van duizenden landgenoten of dit leven tot een hel ma ken. Wanneer er middelen zijn, dan be staat de grote kans dat herstel moge lijk is of het lijden van onnoemelijk ve len wordt verlicht. Onder de roep GEVEN EN LATEN LEVEN wordt vanaf 15 maart tot 30 april aanstaande een grote financiële lo- terij-aktie gevoerd, die genaamd is: „GEZONDEN VOOR ZIEKEN". De or ganisaties die werkzaam zijn op het ge bied van de volksgezondheid en zich be zig houden met de strijd tegen de ge volgen van kanker, reuma, polio, astma en tuberculose, alsmede alle Kruisvereni gingen zullen de opbrengst verdelen. Daar deze volksplagen jong noch oud, rijk noch arm ontzien, kan en mag nie mand zich aan steunverlening onttrek ken. Door middel van collecten, fancy-fairs is het niet mogelijk voldoende steun te verwerven. Omroeporganisaties kunnen zich niet belasten met TV-showavonden die bovendien, wanneer men succes zou willen oogsten, op commerciële leest geschoeid zouden moeten zijn. De inzameling is met het oog op het welslagen attraktief gesteld en ons lot betekent dan ook HUN lot. Zij de ze kerheid dat de ziekte kan worden be streden of hun lijden zal worden ver licht en wijzelf kans op een prijs. Loten in 5 verschillende kleuren 1,per stuk zullen op verkoopadres sen, kenbaar aan raambiljetten, ver krijgbaar zijn. Het prijzenpakket is groot 200.000,—, waaronder 5 hoofd prijzen ter waarde van 25.000,per stuk. Loten kunnen ook worden besteld door middel van de giro. Het nummer luidt: 6200 ten name van Gezonden voor Zieken Rotterdam. Ook kan men loten per briefkaart bestellen. Deze worden dan onder rembours gezonden. Ga nog vandaag naar uw winkelier en doe mee aan de aktie Gezonden voor Zieken 2!! DE HELDERZIENDE WIST 'T De verdachte was vóór in de dertig en hij stond zo te beven voor de groe ne tafel, dat de rechter zei: „Ga d'r maar even bij zitten". De verdediger vertelde, dat de man gisteren nog met griep in bed lag. Van daar dat hij er zo treurig uit zag. De officier las de ten laste legging voor op de gewone dreun. Twee zilveren rijksdaalders had de verdachte zich toe geëigend, die hij als winkelbediende voor zijn patroon van een klant had ontvan gen, en die hij uit dien hoofde anders dan door misdrijf onder zich had. Ver duistering heet dat in gewoon Neder lands, en het is heel iets anders dan diefstal. De winkelbediende ontkende. Dat wek te verbazing, want men had de verdwe nen rijksdaalders in zijn zak gevonden. Maar hij bleef er bij en een verdachte mag zeggen wat hij wil, voorzover zijn fatsoen hem er ten minste niet van weerhoudt te liegen. „Het bewijs is rond", vond de officier. Toen de politie kwam, zat de winkelbediende rustig thuis te eten. Men haalde de geldstuk ken, die gemerkt waren, uit zijn zak, en die middag hoefde hij voor het eerst niet meer naar de zaak sinds zestien jaar. Er was een reclasseringsrapport dat veel goeds van de jongeman vertelde. De eis was daarom mild, wat niet vaak gebeurt als een verdachte ontkent, ter wijl de feiten zo vast staan. „Een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en toezicht", requireerde de officier. De raadsman was het daar helemaal niet mee eens. Hij liet de baas nog eens naar voren komen om alles te vertellen. Er was een keer een zakje met vijf honderd gulden uit het kantoortje van de baas verdwenen, op een raadselach tige manier. Niemand wist er het rech te van en hoe men zocht, de dader lag om zo te zeggen op het kerkhof. De winkelbediende was die dag met va kantie. Hij kon het niet gedaan hebben. Maar een helderziende bekeek een foto van het personeel, streek eens met de hand over zijn voorhoofd en wees een oude man als de dader aan. Maar die was al jaren dood. Toen streek hij nog eens langs zijn hoofd en wees op deze verdachte. „Dat is de schuldige", zei hij. Nou, de baas geloofde er aanvanke lijk niet veel van, maar een accountant, die de boeken bijhield, dacht er anders over. „Ik zal hem wel betrappen", zei hij. Hij ging met zijn vrouw de winkel in, net voor de middagsluiting. Ze kochten samen voor bijna honderdvijftig gulden aan spullen, rekenden af en gingen weg. Toen zijn vrouw al op de stoep stond, draafde hij terug, drukte de winkelbe diende de beide gemerkte rijksdaalders in zijn zak, nam een casette van 4,75 en zei: „Dat is een verrassing voor mijn vrouw. Ze mag 't niet weten. Geef me maar geen kassabon. Dat kwartje wat over is mag je wel houden". En meteen was hij weg. Ondertussen was het al over slui tingstijd. De verdachte ruimde de boel op, maar de accountant ging naar de baas. Toen de zaak gesloten was, con troleerden ze samen de kassa. De beide gemerkte rijksdaalders zaten er nog niet in. De politie werd gewaarschuwd en net toen de winkelbediende de tweede aardappel in zijn mond wilde steken, haalde men het geld uit zijn zak „Het wettig bewijs is toevallig ge leverd", zei de raadsman, „maar het overtuigend bewijs niet. Ik geloof niet dat deze jongeman, die als volkomen eerlijk en betrouwbaar bekend staat en met zijn patroon omging als met een oudere vriend, de zaak wilde bestelen". De rechter krabde eens achter zijn oor. Toen sprak hij de verdachte vrij. Die begreep niet eens zo gauw wat er gebeurde. Maar de baas was de eerste die opsprong. Hij gaf zijn winkelbedien de een hand, en samen gingen ze het zaaltje uit. Die verdachte zal zijn be trekking wel terugkrijgen. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) V 4 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Paling in zuur. Hoe maakt men paling in zuur? De paling afstropen, schoonmaken en afwassen, daarna een uurtje in vers water zetten. Dan wordt ze aan moten gesneden, goed met zout ingewreven en êén nacht op een vergiet gedaan, om goed uit te lekken. De volgende dag kookt u azijn met 10 óf 12 peperkorrels, een paar laurierbladen en 5 of 6 kruid nagels op en wordt deze vervolgens ge zeefd. Nu kookt u de moten paling bijna 10 minuten lang, in deze azijn, en laat alles samen koud worden. Vervolgens smelt u gelatine in de azijn (25 gram gelatine d.i. 12 k 13 blaadjes op 1 liter van die azijn). De moten paling haalt u nu met een schuimspaan uit de azijn, schikt ze netjes in de glazen en giet er de gelatine over. U sluit daarna de glazen om de inhoud te steriliseren. HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN Adressen. Kunt u mij helpen aan adressen van kunstrijders en kunstrijd sters? vraagt A. v. K. Voor een adreslijst van schaatsenrij ders verwijzen wij u naar de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbor.d, Oost einde 23 te Amsterdam. Nalatenschap. C. V. stelt ons een vraag betreffende nalatenschappen. De regeling van de nalatenschap ener tweede of derde vrouw, voor het geval er voorkinderen zijn, is zeer ingewik keld. Enerzijds blijft de algemene regel gelden, dat als de tweede vrouw in dit geval in gemeenschap van goederen ge huwd was, zij het recht heeft op de helft van de gemeenschappelijke boedel plus een kindsdeel, anderzijds wordt deze re geling flink besnoeid door de bepaling dat de weduwe hetzij door huwelijk (vermenging van goederen) hetzij door erfenis niet verder mag worden verrijkt dan één kindsdeel met als maximum een vierde. De algemene regel kan zeer na delig zijn voor de weduwe als zij meer goederen meebrengt dan de man, tenzij de man bij testament voorzorgen treft. Uit uw brief maak ik echter op, dat de inbreng van de weduwe kleiner was dan die van de man. Over het algemeen kan men dus stellen, dat zij recht heeft op een gelijk bedrag als zij heeft ingebracht plus de helft van de vermogensver meerdering tijdens huwelijk, plus als erfenis het gehalveerde kinsdeel. U be grijpt, dat dit zeer ingewikkeld is, maar de notaris weet dat wel te regelen. Nu is er de laatste jaren nog een compli catie bijgekomen omdat de Hoge Raad het standpunt huldigt, dat de man een redelijk levensonderhoud aan de vrouw kan nalaten. Wendt u zich dus tot een notaris. Grossier. Wat is o.a. het verschil tussen een grossier en een groothande laar, kunt u mij hierover een en ander vertellen? vraagt J. H. v. A. Een grossier of een groothandelaar is hetzelfde. Beiden bedrijven handel in het groot en zijn meestal de schakel tussen de fabriek of importeur en de detail handel. Er zijn verschillende takken van de handel waarvoor er vestigingsver gunningen nodig zijn en vakdiploma's. Ook voor grossiers. Als vertegenwoor diger kan iedereen werken zonder di ploma's maar men kan dan niet zelf de handelaar zijn. Een vertegenwoordiger is de man, die de waren weliswaar ver koopt maar hij is meestal in dienst bij een grossier of andere firma, die de han delaar is en de vergunning en diploma's heeft. Voor het verhandelen van de door u opgenoemde artikelen zijn de volgende voorschriften. Speelgoeddieren: Vesti gingsvergunning en vakdiploma. Choco lade e.d.: Vestigingsvergunning en vak diploma (levensmiddelenbedrijf). Potten en pannen: Vestigingsvergunning en vakdiploma (huishoudelijke artikelen). U kunt zich het beste wenden tot de volgende adressen: Stichting Vakbe kwaamheid v. d. Kleinhandel in Huis houdelijke Artikelen, Rijnstraat 7, Den Haag; Stichting Vakbekwaamheid v. d. Kleinhandel in Speelgoederen, Rijnstraat 7 te Den Haag; Kruideniersvakschool, Minkade 6 te Utrecht. Boudewijn en Fabiola. Wanneer zijn koning Boudewijn en koningin Fabiola jarig? informeert Belinda. Koningin Fabiola van België is gebo ren op 11 juni 1928 en koning Boude wijn op 7 september 1930. U kunt hen schrijven op de volgende wijze: Hunne (Hare, Zijn) Koninklijke Hoogheden (Hoogheid de koning en koningin (de koning of de koningin) van België, Ave nue de Pare, Laeken, België. Minister H. Colijn. Wat was mi nister H. Colijn voordat hij als officier naar Indië ging? vraagt E. T. Hendrikus Colijn was voorbestemd door zijn ouders om in het christelijk onderwijs werkzaam te zijn. Hij ver kreeg echter hun toestemming om naar Indië te gaan en hij deed dit op 23- jarige leeftijd. Hij bekleedde daar ver scheidene militaire en burgerlijke posten en kwam in 1909 weer naar Europa om zitting te nemen in de Tweede Kamer. Hij was de formateur van 5 kabinetten, bezette een post in de Eerste Kamer, was leider der eerste Nederlandse de- lëgatie op de Internationale Economi- Als U echter ziet hoe we thans drukwerk fabriceren, zult U be seffen, waarom Van der Peyl's drukwerk beter drukwerk is MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 sche Conferentie te Genève. Verder was hij directeur der Zuiderzeewerken en be kleedde hij vele andere belangrijke pos ten in de regering en het bedrijfsleven. Hij overleed als gijzelaar van de Duit sers te Ilmenau in Duitsland op 18 sep tember 1944. Officieel staat niet vast of hij bij zijn vader op de boerderij werkte. Harrebomee en Sartorius. Kunt u mij iets vertellen over Harrebomee en Sartorius? schrijft T. S. Harrebomee, Pieter Jacob 18091880. Schoolhoofd te Utrecht. Samensteller van een spreekwoordenboek. Bevat 42.000 spreekwoorden en gezegden. Jo- han Sartorius was een schrijver, die leef de van 1500 tot ongeveer 15671570. Men is het niet eens over de juiste sterfdatum. Hij was een groot taalge leerde, die o.a. vertalingen in het Ne- derdiets leverde van Griekse teksten, verder blonk hij uit in de kennis van Latijn en Hebreeuws. Hij was Luthers alhoewel niet geheel, daar hij de con- substantiatie niet aanhing. Wegens ket terij werd hij verbannen in 1535 maar keerde in 1536 reeds terug naar Noord- wijk en stichtte een school te Leiden in 1540, waarvan gezegd werd dat er meer geleerden vandaan kwamen dan er Trojanen in Troje waren. Hij schreef onder pseudoniemen als Johannus To- sarrius en Aquilovicanus. Zijn eigen naam schijnt Jan Cleermaeckers te zijn geweest. Ezel. Hoeveel kilometer kan een ezel-muilezel per dag afleggen? Wat kan zo'n dier aan vracht meevoeren? Hoe hoog zijn de kosten van onderhoud per dag? Welke formulieren en andere papieren zijn er nodig om met zo'n dier de grens over te mogen gaan en wat eet zo'n beest? informeert K. M. Een ezel, mits goed behandeld en ge voed, is een dier met groot uithoudings vermogen, dat tot 150 kg kan torsen. Hoeveel kilometer bedoelde ezel kan lopen per dag met een last is onmoge lijk te zeggen, daar wij de last niet kennen en niet weten onder welke om standigheden de ezel moet gaan. Is dit over een vlakke weg of in moeilijk be gaanbaar bergterrein? Niettemin dur ven wij wel te schatten, dat een af stand van twintig tot dertig kilometer best te doen is. moet ook niet ver geten, dat u er zelf achteraan moet lo pen en hoogstwaarschijnlijk loopt de ezel beter dan u. De kosten van onder houd zijn zonder volledige gegevens niet te berekenen. Zij zijn afhankelijk van het feit of u de ezel stalt of buiten laat lopen, of u hem voert met haver en hooi of dat hij buiten graast in een weiland of langs de kant van de weg. De voeding van de ezel baart niet veel zorg. Hij eet hetzelfde als een paard. Gras, groenten, brood, haver, hooi en dergelijke. Voor keuringsformulieren en inenting ten behoeve van grensover schrijding verwijzen wij u naar de die renarts. WEMELDINGE Van 17—23 maart 1963 Maandag 18 maart: Laatste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag i Te Hansweert 35 minuten vroeger HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 7.52 8.16* 1.09 1.35 8.31 8.59 1.54 2.21 9.25 10.00 2.44 3.21 10.33 11.18 3.53 4.36 11.53 5.10 5.54 0.44 1.15 6.29 7.06 1.58 2.24 7.32 8.03 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1