NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq afbraak van ons bezit Ggoutlwili ÏIJUtCEN 28STE JAARGANG No. 40 1 MAART 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Land- en Tuinbouw Fa. D. Pieterse - Wemeldinge Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenvering Schuimrubber J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Zo drukten Iedere Rodenstockbril Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen onze voorvaderen F. van der Peyl - Kruiningen REDACTEUR: ROÜAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Als hij dan uitgegaan was, zei- de Jezus: Nu is de Zoon des mensen verheerlijkt, en God is in Hem verheerlijkt. Joh. 13 31 Dit woord is ons een raadsel; wij kunnen het niet thuis brengen in het verband van het gebeuren rondom Je zus. Zojuist is Judas schichtig weggelo pen uit de lichtkring van Jezus en Zijn jongeren op weg naar het verraad. Je zus heeft alle liefde aan Judas betoond, hem gewaarschuwd, zijn voeten gewas sen, zoeven nog met eigen hand de bete in de mond gegeven. En het einde is, dat de duivel hem kwam halen uit de Paas- zaal vandaan, onder de hoede van Jezus weg. Is dit geen groot verdriet en een nameloze nederlaag voor de Zoon des mensen met Zijn alles doorlijdend hart? Met dit heengaan van Judas worden de krachten der hel losgelaten, alle rem men weggeslagen, en het gaat met Je zus in ontzaglijke vaart op het kruis, de laatste duisternis aan! Zit Jezus daar niet als een gebroken en verslagen figuur temidden van de jongeren? Is er geen smart om Judas, die zolang bij Hem was en toch nooit de Zijne is geworden, om de ontketening van zoveel hellemachtende duivel rukt vast aan! Zeker, Jezus kent wel smart, maar in het geloof gaat Hij roemen in de lij densnacht, zingt Hij nu reeds, nu de slag nog moet komen, Zijn overwinnings lied! „Nu is de Zoon des mensen ver heerlijkt, en God is in Hem verheerlijkt". Dat is Jezus' heerlijkheid en glorie in al deze ellende, dat Zijn Vader Hem tot heerlijkheid kwam. De eerste stormen zijn gekomen, maar Jezus is Vader trouw gebleven, heeft 's Vaders wil naar Zich toegetrokken, de door Vader bepaalde lijdensweg over eigen leven gehaald. Vader is verheerlijkt in de offerbereid heid van Zijn Zoon, maar ook in Diens aanvankelijke overwinning! Immers, Jezus is op de lijdensweg Overwinnaar gebleken. De duivel wilde Jezus dwingen, maar Jezus dwong de duivel, doordat Jezus Judas de bete gaf en hem heenstuurde. Jezus gaat wel als een lam ter slachting, maar tegelijker tijd blijft Hij de Leeuw, die geen duim breed wijkt en 's Vaders wil als een ba nier omhoog heft. De Vader is verheer lijkt en Jezus is verheerlijkt; de via do lorosa weg der smarten wordt via gloriae weg van glorie en overwin ning! Jezus zingt terwijl de pijn brandt, Jezus zingt in het geloof Zijn vijanden dood vóór de slag. En wij zingen mee, achter Hem aan, ook als wij komen op het punt, waar vele smarten elkaar krui sen. Ja, wij weten, Jezus' geloofszang bedekt ons zwakke zingen, maar het roept ook in ons wakker het lied der overwinning. (Uit een Dagboek) In de troonrede is reeds door de re- bij de opbouw der sociale voorzieningen gering opgemerkt, dat het beleid zal zijn voor iedere burger er geen rekening mee gericht op een evenwichtige sociale op- gehouden dat het midden- en kleinbe- bouw van de maatschappij en op bevor- drijf in het verleden haar expansies fi- dering van een zo ruim mogelijke sprei- nancierde ten koste van eigen sociale ding van verantwoordelijkheid. ,,Zo heb- voorziening. ben", zegt de regering letterlijk: „de be- j De regering, die zo graag aan deze zitsvorming, de publiekrechtelijke be- groep voorlichting wil geven, had in drijfsorgamsatie en het zelfstandige mid- haar prijsbeleid deze premies voor so- den- en kleinbedrijf onze overminderde ciale voorziening minimaal moeten in- aandacht, hetgeen mede in de wetgeven- I bouwen. Voorts had de regering voor de arbeid in het komende zittingsjaar midden- en kleinbedrijf gelegenheid moe tot uiting zal worden gebracht". Het zijn zinnen met schone boekentaal, waar helaas in de praktijk niets van terecht komt. Zelfs in de deftige taal van de Eer ste Kamer kan een aantal leden van dit nobel college in het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs over de begroting van economische zaken in zake het prijsbeleid van de minister slechts opmerken dat het ministerie al leen prijsverhogingen kan overwegen wanneer de bedrijven „in de rode cijfers raken". Hiermee wordt bedoeld: wan neer de bedrijven bezig zijn ter ziele te gaan. Deze leden van ons hoogste vertegenwoordigende college vragen zich af of er niet in sterkere mate dan tot ten scheppen om saneringsreserves te vormen. Dit is verzuimd. „Slechte zakenmensen" Er is een proefschrift verschenen van Dr. Dreesman, dat „expansie en evolu tie" heet. De „doctor in het grootbe drijf" heeft verklaard dat het gebrek aan rendabiliteit veel kleine midden standers naar de loondienst zullen drij ven. Hij had er geen dissertatie van 900 bladzijden voor behoeven te schrijven. Hij had kunnen gaan praten met Dr. J. P. van Waasbergen, specialst in Breda, die bezig is een Nederlandse Bond van Belastingbetalers in het leven te roepen. Deze medicus is van mening dat de zelfstandigen aan hun middelgrote in- dusver rekening moet worden gehouden komen komen door ontzettend hard met de geringe weerstandskracht van werken. Van een normale werkweek is het midden- en kleinbedrijf. Zij consta- geen sprake. Zij moeten van dit inkomen teren dat het midden- en kleinbedrijf in zoveel belasting betalen, dat zij niet Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP DE KALKTOESTAND VAN DE GROND VERDIENT NU DE GROOTSTE AANDACHT! Uit het grondonderzoek is duidelijk gebleken dat veel Nederlandse gronden arm zijn aan kalk. Deze toestand wordt nog verergerd doordat er jaarlijks gro te hoeveelheden kalk verloren gaan, enerzijds door opneming door het ge was, anderzijds door uitspoeling. Het gevaar voor verzuring van onze gronden is heden ten dage echter nog veel groter geworden, doordat verschil lende meststoffen geen kalk meer aan voeren (kalkammonsalpeter) of zelfs zuur reageren (fosfaatammonsalpeter, magnesammon en de mengmeststoffen). Door het gebruik van deze meststoffen word derhalve eveneens kalk aan de grond, ontrokken. Ter verbetering van de kalktoestand kan men gebruik maken van de eigen lijke kalkmeststoffen, in de eerste plaats om grote kalktekorten op te heffen. Door regelmatig gebruik te maken van Thomasmeel wordt de pH op een ge makkelijke en goedkope wijze op peil gehouden. Ook chilisalpeter en kalksal- peter reageren positief op de kalktoe stand. Een goede kalktoestand is het funda ment voor een hoge plantenproduktie. Een verwaarlozing van de kalkvoorzie- ning leidt onherroepelijk tot slechte be drijfsresultaten. tegenstelling tot het grootbedrijf slechts over geringe reserves beschikt. De stok en de honden Reeds een en ander maal is door ons en anderen opgemerkt dat de oorzaken van het noodlijdend midden- en klein bedrijf niet alleen schuilen in de onvol doende geschooldheid en onvoldoende organisatiekracht van deze groeperin gen. Het is de stok, die altijd gevonden wordt wanneer men deze hond wil slaan om het eens spreekwoordelijk uit te drukken. Overigens is het niet zo dwaas ge zegd dat midden- en kleinbedrijf in het bijzonder en de middengroepen in het algemeen in Nederland als honden wor den behandeld. De regering is er hele maal niet op uit een evenwichtige soci ale opbouw van ons volk te bevorderen en evenmin worden de bezitsvorming en de eigen verantwoordelijkheid van de burgers verbeterd. De regering prijst de grootbedrijven en aait de industrie om alle middengroepen te trappen. De winstmarges in de sectoren van de eerste levensbehoeften worden laag gehouden. De winst van de bedrijven in deze sectoren is zodanig dat zij geen reserves kunnen vormen. De marges zelf zijn er niet hoog genoeg voor en aan hetgeen er voor investering in de zaak zou overblijven wordt gedrukt door enorme belastingaanslagen en afgedwon gen sociale verzekeringen. Sprekende cijfers Voor een zelfstandige moet nu al 10 eens fondsen kunnen vormen voor een behoorlijke oude dag. De dokter is een intellectueel. Men mag verwachten dat hij zijn beroep heeft bijgehouden. Ook hij kan geen re serves vormen. Waarom scheldt dan de regering de middenstand uit voor slech te zakenmensen omdat zij evenmin re serves kunnen vormen? Het ligt niet i NZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN of niet alleen aan onvoldoende economi sche kennis. Wie geen hand heeft, kan geen vuist maken. De overheid belast de middengroepen in ons volk veel te zwaar. Vandaar de vele verdwijnende kleine zaken; vandaar het protest van de medicus en zijn bond van belasting betalers. De regering moet geen mooie volzin nen maken. Zij moet rechtvaardigheid betrachten en geen zinnen in een troon rede laten voorkomen die zij niet in waarheid kan doen verkeren. (Nadruk verboden) Drs. MIERLO ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Kolentoeslag. Heeft een bejaard echtpaar, dat alleen A.O.W. uitkering als inkomen heeft en het kostgeld van hun dochter, recht op kolentoeslag? al dus T. P. De kolentoeslag die bepaalde gemeen ten op het ogenblik wel verstrekken aan van het inkomen aan sociale lasten behoeftigen, is niet een bepaald bedrag meedelen welk worden besteed wanneer dit inkomen dedat in heel Nederland hetzelfde is. Dit loongrens niet overschrijdt. Hierin be grepen 6,8 A.O.W.-premie, 1,3 A. W.W.-premie en 1,9 voor de nieuwe Kinderbijslagwet. Nemen wij nu als voorbeeld een zelf standige die gehuwd is, twee kinderen bezit en 9.000,- inkomen heeft. Deze weigerd heeft, omdat u in huis woont. man betaalt aan inkomstenbelasting Indien u verdient, dan zult u toch wel zuinig mogelijk met haar fondsen om springt en alleen daar, waar het strikt noodzakelijk is, helpt. Adres. Gaarne vernam ik het adres van het „Landelijk Informatie Bureau", aldus M. R. Alvorens wij een adres kunnen opge- uai in ncc i ixcuciittiiu iiciz-ciiuc 10. uil kan per gemeente verschillen en wordt f0* landelijk informatiebureau u be- dikwSls van geval tot geval bekeken. £oelt Hebt u het °P een algemeen Wij kunnen u dus niet zeggen hoeveel burf" waar man vragen van allerlei uw ouders zouden „moetïn" krijgen, aard beantwoordt zoals w0 dat doen? Verder lijkt het ons niet onredelijk dat Er z,->" natuurlek vele informatiebureaus de gemeenteambtenaar een toeslag ge-van allerlei instanties, verenigingen enz. 1 enz., maar dan zouden wij toch wel moe stuivers, iedere stuiver in acht duiten. Vandaar dat het latere 2% centstuk nog wel vierduitstuk werd genoemd. De waarde hangt erg af van de staat waar in de munt verkeert. Stempelnieuwe exemplaren zijn zeldzaam. Gezien uw overtrek zou u, om de gedachten te be palen, voor uw stuk drie kwartjes tot een gulden aan kunnen houden. Alise. Kunt u mij de juiste ligging van de plaats Alise geven vraagt Draaboek. Het plaatsje Alise, waar de jonkvrou- we en martelares Regina werd geboren heet momenteel Trois Ormeaux. Het ligt in de buurt van Semur ten noordoosten van Dyon in de Cöte d' Or. De H. Re gina werd vermoedelijk gedood in 251 253 onder de regering van keizer Deoius. In 1864 werden haar reliquiën overge bracht naar Flavigny, Over de eigen lijke plaats van Alise is men het echter niet geheel eens. In de buurt van Semur ligt namelijk ook een dorpje Alise-Sain- te Reine, waarvan men vermoedt dat het ligt op de plaats van het oude Ale- sia of Alexia, dat reeds genoemd wordt in „De Bello Gallico" van Julius Caesar, als woonplaats der Mandubieërs. Het is niet geheel zeker of deze twee plaatsen dezelfde zijn of dat er twee plaatsjes van die naam hebben bestaan. Hoogst waarschijnlijk kunt u het echter het beste houden op Trois Ormeaux als het Alise van de H. Regina. En een ander (Alise Sainte Reine) als voortzetting van het oude legerkamp. Verder is er momenteel nog een Ales, vroeger Alais geheten, dat ligt ten noordwesten van Nim.es. in het Departement Du Gard. Dit is echter een ander plaatsje, bewijze het feit, dat Regina werd geboren in het Bisdom Autun, dat ook bovenstaande Semur omvat maar zeker niet het in Zuid-Frankrijk gelegen Ales. Verder is er nog een plaats Alexia in Albanië. N.A.T.O. Hoe zit het met de N.A. T.O. en de N.A.V.O. informeert S. E. De Noordatlantische Verdragsorgani satie of Nort Atlantic Treat- Organisa tion (N.A.T.O.) is het uitvoerend orgaan van het Noordatlantisch Pact. Het heeft een permanent secretariaat te Parijs. Het toporgaan is de Noordatlantische raad, bestaande uit de ministers van buitenlandse zaken, defensie en/of finan ciën der deelnemende landen. Hoofd van het secretariaat is Mr. D. U. Stikker als secretaris-generaal. Verder ;s er in Pa rijs het hoofdkwartier van de verbonden legers SHAPE, Supreme Headquarters Allied Powers Europe. Verder spreekt men wel over de E.D.G., dat de Euro pese Defensie Gemeenschap is. Dit is een kombinatie van aan de N.A.V.O. deelnemende legers van de Benelux, Ita lië, Frankrijk en W.-Duitsland. De E.E. G. is een economische gemeenschap van 6 (uitsluitend Europese landen, te we ten W. Duitsland, Frankrijk, Italië en de 3 Beneluxlanden. Het is ons verder niet mogelijk u alle namen te geven van de ministers en functionarissen, die in de E.E.G. en de N.A.V.O. werkzaam zijn. Het beste doet u dit aan te vragen bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken, Plein 3 te Den Haag, alwaar men deze gegevens heeft en tevens op de hoogte is van de laatste mutaties. 796,— en aan sociale lasten 900,—. kunnen helpen, temeer daar u inderdaad kunnen wii u hei- Samen rond 1700,—. Een ziekenhuis- bij de zélfde kachel zit. Als u niet thuis to52 en ziektekostenverzekering van 300,woonde, dan moest u toch ook stoken, inliohtine-en per jaar is al het minste waarin voor- wat veel duurder zou zijn dan nu. Deze zien moet worden. Dan resteert hem nog kolentoeslag is een noodmaatregel voor inkomstenbelasting. J. O. is in 7000,om met 4 mensen van te wo- de meest behoeftigen en geen sociale loondienst en in het bezit van een eigen nen en te leven. Nu verwacht de over- verzekering waar men zonder meer recht woning, waarvan de huurwaarde 315,- heid dat deze man ook nog enkele dui-op heeft. Zij wordt gedragen door de bedraagt. Hij vraagt zich af waarom zenden reserveert om zich aan te passen gemeenschap zonder dat er extra belas- bij een aanslag voor de inkomstenbelas- aan de dynamiek van het economisch j tingen voor worden geheven. Daarom is het begrijpelijk, dat een gemeente zo wilt hebben. Als u ons even schrijft leven Niemand heeft er dan nog gesproken over een oudedagsvoorziening. In de praktijk is de man met zijn kleine zaak met bruto-inkomen van 175,per week (en dat is lang niet slecht!) tot randbedrijf gebombardeerd. Een bakkerij per dag Uit deze gang van zaken hebben wij de ondergang van 5000 detailhandels vestigingen in 1961 beschouwd. Men spreekt erover dat er momenteel per dag 1 bakkerszaak sluit. Over 1962 zal het getal der verdwenen detailhandels vestigingen niet lager zijn. Een prach tig voorbeeld van evenwichtige sociale opbouw van de maatschappij In feite is de overheid in snelle pas bezig een flink deel van de midden stand te likwideren en tot loontrekken- den te maken ten bate van de groeiende industrie en het grootbedrijf. Zij heeft Kapell. Z.-B. Tel. 01102-223 ting krijgt. Valt men als loontrekkende, die be neden de z.g. loongrens blijft, niet in de inkomstenbelasting, dan geldt zulks alleen, zolang men naast het loon als hoofdinkomsten niet meer dan 200,— netto neveninkomsten tezamen heeft. Dus bijverdiensten, spaarbankrente, op brengst van effekten, onroerend goed, onverdeelde boedels enz. enz. tezamen. Heeft men meer dan 200,neven inkomsten, dan is men verplicht een aangifteformulier in te dienen. U moet dus inkomstenbelasting betalen, omdat de huurwaarde van uw eigen woning als inkomen geldt. Duiten. N. d. U. heeft een vraag betreffende munten. Uw munt is een duit van het Ge west Friesland. Dit was destijds een der Zeven Verenigde Nederlanden. De gul den werd destijds verdeeld in twintig Als U echter ziet hoe we thans drukwerk fabriceren, zult U be seffen, waarom Van der Peyl's drukwerk beter drukwerk is MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 WEMELDINGE Van 39 maart 1963 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 8.53 9.33 2.17 2.53 10.02 10.45 3.29 4.11 11.22 4.51 5.36 0.01 12.46 6.19 6.51 1.18 1.58 7.27 7.51 2.22 2.53 8.19 8.37 3.15 3.39 9.04 9.18

Scheldebode | 1963 | | pagina 1