NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Ouderdom en voeding K^Dampo \J oCcLfttyS do. sthaat van der Peyl-Kruiningen Hei ideale horloge Stowa Hermetic 28STE JAARGANG No. 39 22 FEBRUARI 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) Land- en Tuinbouw modes Altijd raak met drukwerk van REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Dewelken, gezien zijnde in heer lijkheid, zeiden Zijn uitgang, die Hij zou volbrengen, te Jeruza lem. Lucas 9 31. Wat ligt ons leven dikwijls ver van de hemel af. I hemel is een vreemde, andere wereld, waaraan wij eerst gaan denken als het leven hier beneden af brokkelt in de dood. Bij Jezus was dat zo heel anders. De hemel was voor Hem het land van het échte leven; dadr was Vader, dddr was de ongebrokenheid, de diepe vreugde! Vandaar dat wij Jezus telkens boven het rumoer van de dag zien uitklimmen, de berg op, de hemel tegemoet om te luis teren naar 's Vaders boodschap en stil te zijn nabij God. Hoe heeft het verlan gen in Jezus gebrand naar het Vader huis. Vandaag is Jezus weer op de berg... het is of de hemel zich naar de aarde toebuigt en alle poorten openspringen, of alle hemelse heerlijkheid zich op Je zus werpt om Hem te trekken binnen de lichtkring van het Vaderhuis. Zie, twee hemelburgers staan daar in ver blindend wit... Komen zij als afgezan ten van de hemel Jezus vandaag in halen? Staan alle deuren daarvoor open? Hij heeft het immers verdiend. Dat Henoch werd thuisgehaald was on verdiende gunst en dat Elia ten hemel voer was genade! Maar Jezus heeft het verworven als loon voor Zijn zware le vensstrijd, om Zijn trouw aan de Va der. Nu kan Hij de wens verkrijgen: Dan ga ik op tot Gods altaren, tot God mijn God de bron van vreugd... Die na kort stondig ongeneugt, mij eindeloos verheugt! Jezus voor de open hemelpoort. Ech ter niet om Zijn ingang te vieren; Mo- zes en Elia hebben een andere bood schap te brengen: vandaag geen in gang in 't Vaderhuis, maar straks een uit gang te Jeruzalem en daar tussen in: een door gang door de poorten der hel. Jezus, voor open hemel, met een sterk verlangen om God zeer nabij te zijn, moet gaan naar een plaats, het verst van Gods nabijheid weg, waar het nacht is en God alleen ervaren wordt als een verterend vuur! Wat een nood! Maar ook wat een bittere noodzaak! Mozes en Elia, beiden gezaligden van Christus' Kerk, beiden wetend van de vloek der wet, komen het Hem zéggen: ,,Dit is Uw gang, o Jezus! Geen ingang hier, maar uitgang ginds, opdat Uw volk zonder lijdensgang door de hel een rui me ingang zal hebben in het Vaderhuis. Is de hemel nu nog zo ver en zo vreemd? De poorten staan open. Ik ben „klaar" om binnen te gaan. Mijn ingang rust in Jezus' uitgang. Nu begrijp ik, waarom onze helden het vuurpeleton tegemoet gingen met de psalm in het hart: Dan ga ik op tot Gods altaren... (Uit een Dagboek) fi voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom BALLEN EN SERPENTA De heer met de omgeslagen broekspijp stapte de rechtszaal binnen alsof hij de minister van justitie zelf was, haalde een actetas voor de dag en toverde vijf ballen te voorschijn. Die legde hij op een rijtje op de groene tafel en toen zei hij: „Ziezo, dat zijn ze!" Vervolgens leidde de parketwachter hem naar het verdachtenbank j e. „O", zei de rechter, verbsaad naar de ballen starend. Want de man moest te rechtstaan wegens belediging, en het was niet direkt duidelijk, wat dat speel goed daarmee te maken had. „Edelachtbare", zei de man, „met zulk tumult boven mijn hoofd kan ik niet le ven. Het huisje is zeventig jaar oud, en hun kinderen zijn een en twee en een half jaar. Daar worden complete voet balwedstrijden georganiseerd op de bo venverdieping. Nergens heb ik een rus tig plaatsje meer. Ik ben blij, als ik de deur kan uitgaan". „Zozo", zei de rechter. „Juist, ja. „Maar daar gaat het nu direct niet om. Hebt u de buurvrouw uitgescholden?" „Meneer de rechter", zei de man, „bo ven mijn hoofd zit de hele achtergrond van deze zaak. Dat kind heeft op zijn verjaardag nog een trommel gekregen ook". Nu begon het wat lang te duren. „Hebt u gescholden of niet?" vroeg de rechter kort. „Ik heb alleen gezegd: je bent een serpenta in optima forma", antwoordde de man met de omgeslagen broekspijp plechtig, „en dat, edelachtbare, is geen belediging". „Laat dat maar aan ons over", vond de rechter, „volgens het verbaal hebt u die dame een serpent genoemd". „Dan kent de verbalisant geen La tijn", zei de verdachte. „Ik betwijfel, of u dat kent", zei de officier, „maar dat is hier ook niet ter zake". De rechter haalde de stukken uit het dossier. „Volgens de inlichtingen bent u een lastig heer", las hij voor. „Zozo", riep de man, „ben ik dat? Ben ik een lastig heer? Zozo", en na deze weinig zeggende woorden riep hij er achter aan: „Maar dan toch een héér". „Dat klopt precies met de inlichtin gen", zei de rechter verheugd. „Doet zich graag als heer voor", staat er. Maar dat is u die ene keer dan toch mislukt". „Edelachtbare, kijk nou eens naar die ballen", vroeg de man uitnodigend, „nu vraag ik u..." Maar hij kwam niet aan vragen toe, want de officier vroeg iets. Hij vroeg vijfentwintig gulden boete ten bate van vadertje Staat, of anders vijf dagen de kast in. ,,'t Is bar en bar", vond de heer met de omgeslagen broekspijp. De rechter, deed er een tientje af. Vijftien gulden boete zal hij moeten be talen. „En ik had het nog wel zo mooi ge zegd", zei de verdachte, toen hij spijtig de vijf ballen weer in zijn actetas deed. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) BESTRIJDING V.-N WILDE HAVER De bestrijding van wilde haver, die plaatselijk een groot probleem vormt, zal onverwijld moeten plaats hebben. Het gevaar wordt vaak te laat onder kend en men zit er onder voor men er erg in heeft. Besteedt daarom alle aan dacht aan de bestrijding, ook al is er maar een lichte bemesting. Tot dusver stonden de landbouwer geen afdoende bestrijdingsmiddelen ter beschikking, maar hierin is nu veran dering gekomen door de uitvinding van „Caryne", hiermede kan de wilde ha ver afdoende worden bestreden. Dit middel wordt gebruikt in de do sering van 3 1/ha en toegepast in het jonge gewas, wanneer de wilde haver reeds is opgekomen. Voor een goed resultaat zijn de vol gende punten belangrijk: 1. De wilde haver moet 12 blaadjes hebben. 2. Het graangewas en ook de wilde ha ver moeten droog en afgehard zijn. De hoeveelheid spuitvloeistof moet niet meer dan 150200 1/ha bedra gen. Een zwaar gewas bevordert het re sultaat. De wilde haver wordt niet di rekt gedood, maar in de groei geremd, wat door een zwaar gewas wordt bevor derd. Wanneer men zich aan de voorschrif ten houdt, wordt met Caryne een af doende bestrijding verkregen. Nu er een middel voor de bestrijding van wilde haver is gevonden, is het wen selijk dat men hiervan ook gebruik zal maken, het kan vóór nu, maar ook voor de toekomst van nationaal belang zijn. Het is n..l lang niet uitgesloten dat de N.A.K. nog strenger de hand zal houden aan de eis, dat zaaigranen wilde haver vrij dienen te zijn. Vooral de export kan hier in het geding komen. Maar zo ver behoeft het niet te komen wanneer de bestrijding maar tijdig en grondig wordt aangepakt, dan alleen kan veel onheil worden voorkomen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. De klokkeluider. Wie speelde de hoofdrol in de film „De Klokkeluider van de Notre Dame" aldus T. v. K. Of we het prettig vinden of niet, we worden iedere dag een dagje ouder. Ve len van ons, 1 op de 10, zijn al een dag je ouder boven de 65. Hoe de oude dag ons bevalt hangt voor een groot deel af van onze gezond heid en daar spreekt de voeding weer een woordje in mee. De gebreken, die volgens het spreek woord met de ouderdom meekomen, zijn niet allemaal door een goede voedin'g te voorkomen. Maar een goede voeding kan er wel toe bijdragen, dat men zoveel mogelijk weerstand tegen infectieziek ten heeft en ook dat men minder kans loopt ten prooi te vallen aan kwalen, die door overdadig eten in de hand worden gewerkt. Die weerstand dateert natuur lijk niet van vandaag of gisteren. Zijn hele leven lang is de mens bezig aan zijn gezondheid te werken of hem te vergooien. Wat hij vroeger gegeten heeft is van invloed op hoe hij er nu van bin nen uitziet. De voeding in het verleden en in de tegenwoordige tijd is van be lang. Men is nooit te oud en nooit te jong voor een goede voeding. Wanneer men in de ouderdom alles verdraagt, is het goed om dagelijks een ruime portie groente, wat fruit, niet al leen wit- maar ook bruinbrood en/of roggebrood te eten. Deze voedingsmid delen zijn niet alleen gezond, omdat ze veel vitamines en mineralen bevatten, zij bevorderen bovendien een regelmati ge stoelgang. En daar hapert het nog wel eens aan. Beschouwt u fruit toch niet als een extraatje. Eet het iedere dag, als het maar even mogelijk is. Het hoeven heus de dure soorten niet te zijn. U kunt ook eens afwisselen met vruchtesap. Ook melk en/of karnemelk verdienen een plaats in het dagelijks menu, en wel bij voorkeur ten minste een halve liter. Van een deel kan pap gemaakt worden. Let u dan wel een beetje op de suiker: een teveel is niet goed. Ook in koffie en thee is matigheid met suiker geboden. Als broodbelegging kunt u het beste niet alleen zoetigheid nemen, vooral in dien uw lichaamsgewicht aan de hoge kant is. Neemt u liever een hartige be legging, bij voorbeeld kaas die is ook gemakkelijk te bewaren als u hem aan een stukje koopt. Van eieren en vlees waren behoeft u niet af te zien, tenzij u een bepaald dieet moet volgen waarin zij verboden zijn. Ook fruit kan heel goed als broodbelegging dienst doen. Het brood kan het beste dun besmeerd worden; welke vetsoort u gebruikt doet er dan niet toe. Nu de warme maaltijd. De alleen staanden onder u hebben misschien niet altijd lust en moed om aan het klaar maken van deze maaltijd te beginnen. Toch is het goed dagelijks warm te eten. Misschien kunt u met een even oude tot veel jongere vriend of vriendin, die er net zo voor staat als u, afspreken een of meer dagen per week bij elkaar te gaan eten. Ook voor de warme maaltijd is het parool: matig zijn met boter, margari ne of vet en met suiker en zoetigheid. Wanneer uw arts u dit niet voorge schreven heeft, behoeft u niet extra voorzichtig te zijn met zout. Blijft u het maar met mate gebruiken. U kunt het u gemakkelijk maken door panklare groente te nemen en af en toe een blikje of diepvriesgroente en toe tjes waar u weinig aan te doen hebt, zoals fruit, yoghurt, desgewenst pap of vla in flessen en kant-en-klaar pudding poeders. Daar hebt u vrijwel geen afwas van. Ook door aardappelen en groente samen in één pan te koken spaart u af was èn brandstof. Van groente en aardappelen hebt u het meeste profijt als u ze dagelijks vers kookt; vlees en vis daarentegen kunnen gerust voor een paar dag^n tegelijk klaargemaakt worden, als u ze tenmin ste koel kunt bewaren. Wilt u zich een tocht naar de slager of vishandelaar be sparen, geef dan een ei bij de aardappe len en groente of verwerk kaas in de maaltijd (b.v. in een stamppot of stoof schotel of als toetje op een beschuit of cracker. MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 Charles Laugh ton heeft de film „The Hunchback of the Notre Dame" ge speeld. Gina Lollobrigida speelde hier ook in mee. James Cagney wordt ech ter nergens genoemd als medespelende in deze film. Hij heeft zeker geen hoofd rol gespeeld. Joh. van Woude. Kunt u mij iets vertellen over de schrijfster Joh. van Woude? informeert T. G. Johanna van Woude is het pseudo niem (schuilnaam) van mevrouw Van Wermeskerken-Junius, die leefde van 1853- 1904. Zij schreef naast het „Hol lands Binnenhuisje" ook „Hare Roeping Getrouw". Verder was zij redactrice van de Hollandse Lelie, waarin zij meisjes opleidde tot alle vrouwelijke deugden. Haar echtgenoot was notaris te Krom menie. Zij werd beschuldigd van een po ging tot vergiftiging, maar werd niet veroordeeld doch in een gesticht ge plaatst, waar zij in 1904 overleed. Als curiositeit mogen wij vermelden, dat er een Nederlandse schrijver is die Johan van der Woude heet en in 1937 ook een boek schreef getiteld: „Het Hollands Binnenhuisje". Dit is echter zijn eigen naam, terwijl Johanna van Woude een schuilnaam is. Als u dit boek wilt (na) bestellen, moet u dus opletten dat u het juiste werk ontvangt. Hille. Waar is Hille een afleiding van? vraagt T. N. Het woord Hille komt voor in ver schillende delen van ons land. „Hille" heette oorspronkelijk de polder onder Charlois, bij Rotterdam die in 1529 werd ingedijkt. Er zijn nog vele namen waar het woord Hille in verwerkt is zonder dat wij precies weten waarom. Hille- gersberg, Hillegat (bij Etten), Hillegom, Hillenraad (kasteel te Zwalmen), Hille- sluis onder Charlois, Hilleshagen onder Wittem. Hillen zijn oorspronkelijk ber gen (ook hil, hul heuvel, Engels hill) die ook wel werven worden genoemd. Deze werven werden lange tijd aange zien voor heuvels om te vluchten bij overstromingen, maar het schijnt dat het oorspronkelijk versterkingen zijn ge weest uit de tijd der Noormannen. Mis schien is er in de buurt van Rotterdam zo'n heuvel geweest. De namen die u in uw brief noemt, zijn ongetwijfeld af geleid van die van de bovengenoemde polder, die op haar beurt waarschijnlijk van een heuvel is afgeleid. Verdere be tekenissen van Hille zijn: duin, hoog aangewassen grond, eiland. In dit ver band mogen wij misschien ook de aflei ding Helle noemen dat onder meer Hel ling, steilte, kuil of diepte betekent. Mijn tuintje. Ik ben dol op tui nieren. Het vorig jaar ging het echter niet zo goed, ik had verschillende din gen tegen. Kunt u mij naar aanleiding hiervan adviseren? schrijft G. d. R. Breng over het gazon zo spoedig mo gelijk een laag verteerde stalmest of gezeefde compost aan. Hark dit in het voorjaar er flink in en hark de grove delen er' af. Dit is niet alleen een be dekking tegen strenge vorst, maar ook een geleidelijke bemesting. Het is het beste langs de drooglijn een rij tegels te leggen, want anders wordt dat door het vele lopen een lelijke vale strook, zoals u reeds het vorige jaar bemerkte. Wat vaste planten betreft: Vroege bloeiers verplant men direkt na de bloei. Later bloeiers in het najaar of vroege voorjaar. Afdekken tegen vorst en droogte met turfmolm of dergelijke is zeer aan te bevelen. Wij raden u aan een keer in de maand direct na het maaien het gazon overbemesting te ge ven met chilisalpeter of kalkammon- iy2 êt 2 kg per are (100 m2) en dit flink in te gieten. De door u genoemde mest is ons niet bekend en het lijkt ons zeer onwaarschijnlijk, dat zo iets bestaat, want als het onkruid er door doodgaat, zullen ook de planten dat wel doen. Omhoog stijgende warmte. We hebben een prima oliekachel. Van de week echter waren mijn buren op be zoek en die vertelden me dat deze ka chels alleen maar naar boyen verwar men. Het viel me inderdaad op dat mijn buren gelijk hadden. Nu is mijn vraag: tref je dit uitsluitend bij oliekachels? schrijft J. H. Het is een aloud probleem dat de warmte van de kachel omhoog stijgt en de vloer koud laat. Er is voor dit pro bleem geen oplossing gevonden, behal ve bij sommige centrale verwarmings installaties waar men de buizen onder de vloer heeft gelegd. Verder zijn er systemen met ventilatoren die de war me lucht doen circuleren, die echter over het algemeen worden toegepast bij elektrische kacheltjes. In het buitenland bestaan er heteluchtverwarmingen, waarbij men de inlaat in de kamers vlak bij de vloer plaatst om zo enige warmte op de vloer te krijgen. Deze soorten ver warming zijn echter in Nederland niet ingevoerd omdat ze meestal zijn gecom bineerd met de z.g. air-conditioning, die men zomers voor koeling en luchtver versing gebruikt. Alleen dus in landen waar grote verschillen in winter- en zo- mertemperaturen bestaan. Wat betreft uw idee om met een ventilator de lucht van boven weer naar beneden te blazen moeten wij u meedelen, dat dit waar schijnlijk niet veel succes zal hebben. De warme lucht, die u op die wijze naar beneden blaast wordt namelijk halver wege door de nieuwe, nog warmere lucht van de kachel weer mee naar bo ven genomen, waarschijnlijk zonder ooit de vloer te bereiken. De enige oplossing is de warmtebron zo laag mogelijk te richten, zodat u er het meeste profijt van hebt. U kunt het proberen met een ventilator, doch wij geloven niet, dat dit veel succes zal hebben. Joodse Volk. Door wie werd de Ark des Verbonds van het Joodse Volk geroofd? schrijft T. K. De Ark des Verbonds van het Joodse Volk werd geroofd (of verwoest) door Nebukadnezar II, koning van Babyion omstreeks 597 voor Christus. Daarna is er nooit meer iets van vernomen en in de tempel te Jeruzalem heeft achter het voorhang sinds die tijd waarschijnlijk een steen gelegen waarop de Hogepries ters offerden. Een tweede ark is er niet gemaakt. voor land- en tuinbouw 100% Waterdicht en condensvrij geheel edel-staal kast Ruime keuze bij: Kapelle Z.-B Tel. 01102-223 WEMELDINGE Van 24 februari2 maart 1963 Zondag 24 februari: Nieuwe Maan Zaterdag 2 maart: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.57 4.17 9.29 9.54 Maandag 4.41 5.01 10.08 10.32 Dinsdag 5.23 5.43 10.51 10.13 Woensdag 6.03 6.23 11.31 11.53 Donderdag 6.43 7.02 12.14 Vrijdag 7.18 7.44 0.37 12.59 Zaterdag 8.01 8.33 1.21 1.51 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1