NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Liever belastingverlaging (Vï^ClHw DAM PO $§OH4/wiSj} yin. ito EN 28STE JAARGANG No. 38 15 FEBRUARI 1963 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 dan premies op het sparen Fa. D. Pielerse - Wemeldinge Alleen 't beste... goed genoeg! C Binnenvering Schuimrubber J. Kole Yerseke - Tel. 372 Land- en Tuinbouw verkouden Rodenstockbril Zo drukten onze voorvaderen Als U echter ziet hoe we thans drukwerk fabriceren, zult U be seffen, waarom Van der Peyl's drukwerk beter drukwerk is F. van der Peyl - Kruiningen REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE: Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Een iegelijk, die uit God ge boren is, doet de zonde niet; want zijn zaad blijft in hem, en hij kan niet zondigen; want hij is uit God geboren. Hierin zijn de kinderen Gods en de kinde ren des Duivels openbaar. 1 Joh. 3 9. Neen: Gods kind blijft geen zondaar. Daarin wordt eens het onderscheid open baar tussen hen, die uit God geboren zijn en de anderen, die de Apostel „kin deren des duivels" noemt. Wie in de zonde blijft en ondanks alles maar door zondigt, toont de aard van de Boze te hebben, want zegt de Apostel die zondigt, van den beginne af, ononder broken, aan "één stuk door. Bij de duivel kwam en komt het nooit tot een breuk met de zonde. Hoe geheel anders gaat het met hen, die uit God geboren zijn! Nog hebben ze wel zonde. Zij zouden onwaarheid spreken, als zij dat ontkenden. Maar nie mand denke, dat dat zo blijven zal. De ze toestand is voorbijgaande. De zonde heeft bij hen de doodsteek ontvangen; ze is stervende. Eens stonden ze onder de overmacht der zonde. Tevergeefs ver zetten ze zich tegen haar. Wilden ze het goede doen, dan zette het kwade zich door. Maar er trad in hun leven een andere kracht op. Een nieuw zaad werd in hen gelegd: Gods Geest. En omdat dat zaad in hen blijft, blijft de zonde niet in hen. Hun eigen strijd tegen de zonde was zonder uitzicht, maar nu God verschenen is op het terrein van hun leven en zélf daar de strijd tegen de zonde heeft opgenomen, is alles an ders geworden. Nog kunnen wel een poos naast elkander voorhanden zijn: de zonde en de Heilige Geest. Want de Apostel zegt niet, dat het voorhanden zijn van de Heilige Geest in het leven het voorhanden zijn der zonde buiten sluit dan zou dit woord ons tot wan hoop kunnen drijven. Maar wat hij tot onze vertroosting ons verzekert is dit, dat het in ons blijven van de Geest van God het in ons blijven van de zonde uit sluit. We leven als kinderen Gods niet in het onzekere. We hebben de verlossing. Christus is overwinnaar, en wij zijn het door Hem, die ons heeft liefgehad. Aan uzelf overgelaten blijft ge dóór- zondigen. Gij kunt de zonde niet stui ten. Zij heeft u voor goed de voet op de nek gezet. Gij komt in uw eigen kracht daar nooit onder uit. Maar vraag om vergeving en bid om de Heilige Geest en Christus zal de werken des duivels in u verbreken. (Uit een Dagboek) Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp algemene premie spaarwet in gediend, dat een wettelijke basis moet geven aan een voor ieder geldende re geling om het sparen te bevorderen. De regeling is voor ingezetenen van 25 tot 60 jaar, die minder dan 12.000,ver dienen. Echtparen, die samen niet meer dan 12.000,verdienen, kunnen dus voor een dubbele portie deelnemen. De regering heeft twee doorslaggeven de argumenten om met deze regeling te komen. Zij maakt zich in de eerste plaats ongerust over het gebrek aan spaarzin bij grote groepen der bevol king. Zij staaft haar bewering met de opmerking, dat in 1961 een derde van de spaarbankboekjes nog een tegoed aanwees van minder dan 10,ter wijl op 58 van de boekjes minder dan 100,gestort was. Het is duidelijk waarom een inkomens grens van 12.000,werd gekomen. Beneden dit jaarinkomen kan men wel enigszins sparen, maar dat eist dan of fers. Om die offers niet te zwaar te doen zijn, wil de regering helpen een aanloop te krijgen met 250,per jaar, die men dan vijf jaar als besparing moet handhaven, waarna er een premie wordt gegeven van 50,per jaar. Dat is een toeslag van 20 boven de normale rente en de toeneming van het spaarsaldo wordt er dus nog al door bevorderd. In de hogere inkomensregionen aan geland zal men met een behoorlijke -spaaraanloop er spoedig toe komen de spaaractiviteit met verdubbelde kracht voort te zetten. Niet ideaal. In theorie lijkt deze spaaraanmoedi- ging, die ook kan dienen voor aflossing van hypotheken, de aankoop van effec ten en de betaling van premies voor le vensverzekering, een ideale regeling. Om de realiteit te belichten, moeten wij echter ook enkele andere kanten van het vraagstuk bekijken. Wij vinden dan al spoedig, dat het met de spaaractiviteit van ons volk be slist niet zo slecht gesteld is, als men uit de opmerkingen van de regering zou afleiden. In de periode 19571961 nam het spaartegoed van ons volk met liefst 5,8 miljard toe. In de laatste vijf jaar werd dit meer dan verdubbeld. Hier kan aan worden toegevoegd, dat in Ne derland meer dan 20 van het na tionale inkomen wordt gespaard en dat deze besparingen nog jaarlijks toene men. De overheid zegt dat van het totaal aantal spaarbankboekjes een derde een saldo vertoont van minder dan 10, Daarbij moet worden opgemerkt, dat er in doorsnee 98 van de 100 inwoners in dit land een spaarrekening bezitten. Als er een baby wordt geboren, behoort een spaarbankboekje met een kleine eerste inleg tot de traditionele kraamgeschen- ken. Wanneer dus een derde van deze spaarsaldi nog geen tien gulden be draagt en men bedenkt dat hier duizen den nog zeer jonge kinderen bij zijn, dan is dit op zijn minst niet verontrus tend. Ook is het in dit licht gezien geen ongunstig verschijnsel dat meer dan de helft van de spaarsaldi beneden 100, blijft. De liefhebberij voor besparingen is dus over het algemeen zeer goed. De geldswaarde vermindert. De tweede reden voor bevordering van de spaarlust moet gezien worden in een overheidsstreven naar bevordering van de waardevastheid van het geld. Een snel uitgeven van ontvangen geld heeft immers hetzelfde effect als een vermeerdering van de hoeveelheid geld, die in omloop is. Een toeneming van de omloopsnelheid van het geld heeft dus evenzeer een inflatoir effect als het ver meerderen van de geldhoeveelheid. Hoe meer geld er naar een spaarreke ning gaat, hoe meer geld er tijdelijk uit de circulatie wordt genomen, zodat dan een deflatoir effect wordt bereikt. Dit "nu is een wens van alle overhe den in het moderne monetair bestel. Men heeft er een vermindering of uit stel van consumptie mee op het oog, die anderzijds aan de investeringsactiviteit en daarmee aan de kapitaalvorming ten goede komt. Uit ideëel oogpunt heeft de regering dus met haar maatregel groot gelijk. Twijfel aan succes. Zal nu het werkelijk effect zijn over eenkomstig het gewenste? Hier rijst ernstige twijfel. De staatskas wordt door dit wetsontwerp met extra last van 60 tot 70 mijoen aan rente be zwaard. Dit geld moet in hoofdzaak op gebracht worden door mensen met ho gere inkomens en het wordt via spaar- prestaties doorgegeven aan mensen met lagere inkomens. Zonder nader onderzoek kan worden gezegd dat de bezitters van hogere in komens van deze 60 a 70 miljoen een hoger percentage zouden besparen en in de risicodragende sfeer zouden in vesteren dan degenen die ze nu ont vangen. Ook moet worden betwijfeld of de van nature slechte spaarders door de pre mie-toekenning (na vijf jaar!) er toe worden gebracht hun besparingen te vermeerderen of met een spaarboekje te beginnen. Wel zal een deel van de saldi, die anders ook gevormd zouden worden, nu door een premie worden versterkt. Het nuttig effect op de geldhuishouding HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN van deze regeling zal dus zeer beschei den zijn. Liever lagere belasting. Het ware te wensen geweest dat de regering dit bedrag van 60 tot 70 miljoen per jaar, dat dus beschikbaar is, had aangewend als een aanloop voor verdergaande belastingverlaging. Daar mee stimuleert men ^ét economisch le ven en voorkomt men een verdere ver groting van de administratieve romp slomp met de daaraan geofferde pro- duktiviteit. Weliswaar wordt dan het risico geno men dat deze gelden worden geconsu meerd, maar in het licht van de bestaan de ontwikkeling in het economisch leven zou dit nog wel eens gewenst kunnen zijn. In zoverre wordt de rechtvaardig heid geëerd dat men met deze spaar regeling een gelijkstelling tot stand brengt tussen de nieuwe groep gepremi- eerden en degenen, die reeds in de jeugdspaarregeling of elders een premie krijgen op hun spaarlust. Ook in die andere hoeken rijst echter een levensgroot vraagteken over het nuttig effect voor staat en burger. Aan het verantwoordelijkheidsgevoel van de enkeling worden steeds minder eisen ge steld tot schade van de volkskracht. (Nadruk verboden) Drs. HFJRMES SUIKERBIETEN VROEG ZAAIEN EN VROEG OOGSTEN Het welslagen van de teelt van sui kerbieten is in sterke mate afhankelijk van het tijdstip van zaaien en de toe stand van het zaaibed. Indien de winter tijdig voorbij is, zal zeker geprofiteerd kunnen worden van de te verwachten goede structuur van de grond. Bij de steeds verder gaande mechani satie van de oogst zal er naar gestreefd worden de oogst vroeg in de herfst te beëindigen. Dit streven is evenwel slechts aan trekkelijk, indien dit niet ten koste gaat van het financiële resultaat van de sui kerbietenteelt, op vele bedrijven de basis van een lonende bedrijfsvoering. De kwekers hebben met deze wensen rekening gehouden, zodat er thans ras sen beschikbaar zijn, geschikt voor vroe ge zaai èn vroege oogst en aangepast aan de moderne teeltmethoden. Dit zijn de polyploide rassen, welke reeds vroeg in de herfst een hoog wor telgewicht en een suikergehalte bereiken kunnen, zoals b.v. de rassen Hilleshög polyploid en Polykuhn; is vroege zaai echter door te geringe schieterresisten tie niet verantwoord, dan kan geen ma ximale opbrengst verwacht worden. Daarnaast zijn er evenwel ook enkele rassen, welke wel vroeg gezaaid kun nen worden, zoals b.v. het ras Klein Wanzleben Polybeta, dat jaar op jaar de suikerbietenoogst voor de verbouwer veilig stelt. Bij de rassenkeuze dient hiermede dan ook rekening te worden gehouden; de voorlichtingsinstanties kunnen voor elk bedrijf het juise advies geven, alsmede over de mogelijkheden tot kostenbespa ring bij gebruik van bewerkt zaad, dat volledig past in de huidige teelt van sui kerbieten. Op die gronden, waar de noodzaak van een vroege oogst minder groot is, kunnen tevens rassen gezaaid worden met een langere groeiperiode, zoals b.v. het ras Klein Wanzleben E, bij vele ver bouwers een begrip voor oogstzekerheid. De teelt van suikerbieten kan ook dit jaar rendabel zijn; voorwaarde is: bij vroege zaai en vroege oogst een juiste rassenkeuze! Iedere Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen Kap.II. Z.-B. Tel. 01102-223 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED, Kinderbijslag en aftrek loonbelasting. Ab. vraagt of hij aanspraak op kin derbijslag en aftrek loonbelasting kan maken, indien zich per 23 januari j.l. een gezinsuitbreiding heeft voorgedaan. Wij delen u mee, dat loonbelasting, die per week wordt ingehouden van het loon, pas vermindering ondergaat ten gevolge van een geboorte met ingang van het eerstvolgende kwartaal. Voor de baby die op 23 januari j.l. is gebo ren, wordt dus pas aftrek toegepast per 1 april 1963. Ook voor de kinderbijslag is de toestand per de le van een kwar taal beslissend. Maud van Praag. Volgens mij zong Maud van Praag niet zelf. Ik bedoel de show op Oudejaarsavond, schrijft R. Z. Het is inderdaad waar, dat Maud van Praag niet zelf zong. In de show van Oudejaarsavond was het de stem van Christine Spierenburg. Dit gebeurt vaak in het play-back systeem en wordt véél toegepast bij de televisie, vooral in de shows van Dorus en dgl. Mies Bouwman. Waar kan ik Mies Bouwman bereiken? vraagt N. v. R. U kunt Mies Bouwman als volgt schrijven: Mevrouw M. Timp-Bouwman, Grindbank 20, Laren. Uitkering. Mevr. A. G.-d. J. vraagt of een eventuele loonsverhoging van in vloed kan zijn op de uitkering, die een bejaarde weduwe ontvangt voor het verongelukken van haar zoon. U schrijft ons niet wat voor uitkering u ontvangt en of de verongelukte zoon is overleden, dan wel invalide is. Om te kunnen beoordelen of uw uitkering ver hoogd wordt als er loonsverhogingen zijn, moeten wij precies weten wat voor soort uitkering dit is en voor welk ge val u deze krijgt. Tevens is het van belang om te weten of deze zoon kost winner was of niet en op welke leef tijd het ongeluk gebeurd is. U kunt ons alle inlichtingen geven, waarna wij het gaarne voor u zullen uitzoeken. Beter kunt u nog met deze gegevens inlich tingen vragen bij het Arbeidsbureau te Kruiningen, Burg. Vogelaarstraat 17, of rechtstreeks bij de instantie die u de uitkering doet. Guldens. Mies B. vraagt enige in lichtingen over haar verzameling gul dens. Een gulden van 1832, welke wel is afgesleten maar nog goed leesbaar is, kun je, om de gedachten te bepalen, stellen op rond 5,Betere exempla ren zijn aanzienlijk meer waard, slech tere zijn praktisch waardeloos. Een halve gulden van 1929 heeft alleen ver- zamelwaarde, indien hij geheel of bijna gaaf is. Die waarde kunt u dan hdöden op rond 1,Deze prijzen zijn slechts gemiddelden, daar het er maar om gaat wat de gek er voor geeft. Huurcompensatie. Indien men een jaar huurcompensatie tegoed heeft, kan men daar dan nog aanspraak op ma ken? J. C. Het is ons niet duidelijk wat u pre cies met uw vraag bedoelt. Heeft u de huurcompensatie tegoed gegeven, dus uitstel van betaling verleend om welke reden dan ook, of heeft uw werkgever u deze huurcompensatie niet willen uit betalen en hebt u daar een jaar lang in berust? Spreekt u eerst eens met uw werkgever of u deze uitkering alsnog kunt ontvangen en is het resultaat van dit gesprek niet naar uw genoegen, gaat u dan eens praten op het gewestelijk arbeidsbureau. Penningen. Ik ben een verzamelaar van penningen. Nu hoorde ik dat er een penning met de beeltenis van wijlen ko ningin Wilhelmina geslagen zal worden en wanneer zal dit gebeuren? schrijft Teddy. Er zijn inderdaad penningen geslagen van koningin Wilhelmina. Ze zij ver krijgbaar in de volgende maten en prij zen: Goud 18,5 mm doorsnede 36, goud 25 mm doorsnede 59,zilver 25 mm doorsnede 5,brons 40 mm doorsnede 4,80; brons 70 mm door snede prijs nog niet bekend. Bij iedere juwelier zijn deze penningen verkrijg baar. Munten. Onder mijn grote verza meling munten zijn er twee, waarvan ik de afkomst niet weet. Zoudt u mij kun nen helpen? Uw munt is een duit van het Gewest Zeeland, destijds een der Zeven Ver enigde Provinciën. Luctor et Emergo is de wapenspreuk van Zeeland: ik strijd, en blijf boven. De gulden was destijds verdeeld in 20 stuivers; iedere stuiver in 8 duiten. Daar de munt niet zeld zaam is, zullen de meeste musea en verzamelaars die zich op munten toe leggen, vermoedelijk wel een exemplaar bezitten. Wat uw tweede munt betreft: G. H. v. L. wil zeggen: Groothertogin van Luxemburg. 1850 is het meest voor komende jaartal voor deze stuivers. De waarde kunt u niettemin stellen op rond 0,75. Plafond. Hoe verwijder ik bruine vlekken uit een plafond van zachtboard, die ontstaan zijn door het smelten van jachtsneeuw Ab. Het is noodzakelijk, dat het plafond en de daarboven gelegen vloer goed droog zijn. Als dit het geval is, kunt u met een goed dekkende muurverf een heel goed resultaat bereiken. Zo nodig tweemaal verven. MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 WEMELDINGE Van 1723 februari 1963 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 9.09 9.44 2.35 3.06 10.07 10.46 3.34 4.09 11.16 4.43 5.26 0.01 12.27 5.55 6.33 1.13 1.36 7.02 7.31 2.16 2.36 7.55 8.22 3.09 3.28 8.43 9.07 35 minuten vroeger Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1