NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkmq PaHip°breekt m oC&nfys do. sthccat 28STE JAARGANG No. 37 8 FEBRUARI 1963 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER FETL KRUINTNGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Het ideale horloge Stow a Hermetic Land- en Tuinbouw de kracht van een verkoudheid mmmm bij Vader, Moederen Kind, ■■■hi Hebt u het ooit zó zout gegeten? ri iPLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE Altijd raak van der Peyl-Kruiningen e REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur De ogen des wijzen zijn in zijn hoofd. Prediker 11 14a. We hebben in onze ogen een schat van grote waarde maar niet ieder heeft ge leerd, deze organen goed te gebruiken. Sommigen hebben aan hun ogen niet meer dan een kind aan een telescoop. Die zijn ogen in zijn hoofd heeft ge leerd heeft ze op de rechte wijze, in zijn waarachtig belang te gebruiken noemt de Schrift wijs. En een wijs gebruik der ogen is een viervoudig gebruik. Zie om u heen om mensen en omstan digheden te leren kennen en te verstaan, waar uw plaats en wat uw taak is on der hen. Blijf niet bij uw tijd ten ach ter, want dan wordt ge een sta-in-de- weg; een rem op de ontwikkeling. Loop uw tijd niet vooruit, want onbegrepen hebt ge geen invloed. David heeft de raad Gods in zijn tijd gediend. Hij ver stond zijn tijd en zag zijn plaats en toen kon God hem gebruiken. Gij moogt u niet uit de wereld terugtrekken, want in en ten opzichte van de wereld hebt ge een taak. Merk op Gods voetsporen in de schepping en leer Gods stem te onderscheiden in het wereldgebeuren. dan worden de gebeurtenissen u „teke nen" van gebeuren van hoger orde. Sla de blik naar binnen, opdat ge geen vreemdeling bljjft in uw eigen hart. Sommigen worstelen met het leven om het rijkdom af te dwingen, maar vergeten, dat zij zeiven geschapen zijn naar Gods beeld en gelijkenis, en terwijl ze zich verheugen als ze slagen met rijkdom, gaan ze zélf verloren. Doe u- zelf geen kwaad; de ware blijdschap komt eerst als ge weet, dat uw ziel ge red is. Stelt ge haar behoud boven al les, dan wordt eindelijk alles u ten ze gen. Zie naar boven. Zonder de blik naar boven is het leven een zoeken zonder vinden. Aan dat opzien naar boven, wijdde uw Heiland ganse nachten. Vraag naar de Here, die u met Zijn oog wil leiden. Van boven komt uw inspiratie, uw kracht, uw licht, uw troost. De wijze ziet vooruit; hij denkt aan zijn toekomst; hij geeft zich rekenschap van de gevolgen van zijn daden. Wie kan er zondigen, als hij denkt aan het onuitblusselijke vuur? Zal de mens niet maaien wat hij zaait? Trek uw levens lijn eens in de rechte richting door. Waar komt ge dan uit? Is het wel met uw ziel Maak een wijs gebruik van uw ogen! (Uit een Dagboek) DE KAMPIOEN BILJARTHEFFER... Men kan nu wel zeggen „Met melk meer mans", maar men moet de invloed van de alcohol ook niet onderschatten. Dat heeft die robuuste woonwagenbewo ner bewezen, die bijna een normaal bil jart door het raam van een café heeft gegooid; op zijn eentje wel te verstaan. Een biljart is aan diggelen gegaan en een woonwagenbewoner gaat drie weken de cel in om tot rust te komen. Dat heeft iemand na zo'n krachttoer ook wel verdiend, zou men zeggen. De krachtpatser was die dag alleen thuis. Bij wijze van verzetje ging hij naar een café en dronk daar het een en ander. Deze cliënt bleek een lastige dronk over zich te hebben, zoals de rech ter het uitdrukte. Tenslotte werd het de caféhouder te gortig. Hij belde een taxi om de beschonkene naar huis te vervoeren. De verdachte was evenwel van oordeel dat het nog veel te gezel lig was. Hij stuurde de taxi weg, nam het biljart ter hand en hief dat van de grond. Vervolgens loofde hij driehonderdvijf tig glaasjes bier uit aan de man die hem dat kon nadoen. De medegasten deden niet aan „body building" en zagen daarom niet de nood zaak in alleen en zonder hulp dat zware biljart op te beuren. Bovendien zagen zij geen kans al dat bier achtereen te verzwelgen. Daarom ging niemand op het voorstel in. De man voelde zich daardoor enigs zins geprikkeld. Hij nodigde nu de an deren uit aan zijn lichaamsbouwerij mee te werken. Doch de een na de ander verdween naar veiliger oorden. Tenslotte bleef de eigenaar van het gerenommeer de etablissement alleen met de man netjesputter over. Doch deze etablisse- mentsbezitter, die een man des vredes was, voelde niet voor een vechtpartij. Toen de ander weer begon, repte hij zich naar de buren om de politie te roe pen. De verdachte voelde zich in zijn een zaamheid in het verlaten café nog veel bozer worden. Hij was vooral boos op het biljart, zo heeft hij naderhand ver klaard. Hij hief het op en smakte het tegen de vloer. Vervolgens nam hij het weer op, teneinde het dwars door het raam naar buiten te werken. Het stond al met een poot op het tafeltje voor het raam, toen hij zich bedacht. Hij gooide het instrument nu ondersteboven het café weer in. Niets kwaads vermoedend trad nu een nieuwe bezoeker het café binnen. De woonwagenbewoner greep de nieuweling aan en dwong hem in zijn eentje het biljart weer rechtop te zetten. De nieu weling rukte en trok, doch zijn krachten schoten te kort. Daarom gaf de ver dachte hem een klein pakje rammel. Het zondagse overhemd van de nieuwe be zoeker ging daarbij aan flarden. Na dit alles verscheen de politie. Het biljart bleek deerlijk geschonden. Het laken was stuk, de lei gebarsten en een poot bleek er af gebroken Drie weken kreeg de man en na die krachttoer heeft hij zo'n vakantie ook wel verdiend. Bovendien moet hij 16,50 betalen vanwege het gescheurde zon dagse overhemd van de argeloze mede gast. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) voor land- en tuinbouw 100% Waterdicht en condensvrij geheel edel-staal kast Ruime keuze bij: Kapall* Z.-B. Tel. 01 102-223 ZORG BIJTIJDS VOOR DE BEMESTING VAN UW BOOMGAARD De winter was vroeg en „ouderwets" koud. Vele bedrijven waren voor de kou niet klaar met de bemesting. De snoei gaf in zo'n winterse wereld ook al gro te problemen. Zodra het weer omslaat zal het dus bijzonder druk worden op onze fruitbedrijven. Het lijkt daarom goed de nodige maatregelen bijtijds te treffen. Ga eens na wat u nodig heeft en be stel de meststoffen reeds nu. Ook uw leverancier heeft door de vorst zijn moeilijkheden. Met het transport vooral, de aanvoer van de meststoffen. Hoeveel zult u bestellen? Dat hangt af van het grondonderzoek, de leeftijd van de bo men en de verwachtingen voor de nieu we oogst. Wellicht kan het volgende van nut zijn voor het opmaken van een bemestingsplan. De aanwezigheid van een grasmat of van een groenbemester vraagt extra stikstof. Meestal is kalkammon of mag- nesammon in deze tijd op zijn plaats. Later in het seizoen heeft, wegens zijn snellere werking, kalksalpeter ook zijn voordelen. De hoeveelheid fosfaat en kali is af hankelijk van het grondonderzoek. Su perfosfaat is de meest gebruikte fosfaat meststof in de fruitteelt. Wat de kali betreft, gebruik de chloorarme kalizou- ten. Op zware grond zwavelzure kali; op de lichtere en magnesium-arme grond bij voorkeur Patentkali (600800 kg/ha bij goede kalitoestand van de grond). Juist in verband met de komende drukte, zullen velen denken aan een mengmeststof. Kies dan ook hier een chloorarme. Daar de meeste mengmest- stoffen echter geen magnesium bevat ten, verdient het aanbeveling extra aan dacht aan deze belangrijke voedingsstof te besteden. Gebruik hiervoor kieseriet, tegen 300 kg per ha; bij Mg-gebrek in de boomgaardgrond is echter wel 800 kg en meer per ha verantwoord. Tenslotte nog dit: de bemesting is een onderdeel van de bodemverzorging. Hoe meer aandacht u aan de overige bodem behandeling besteedt, des te meer pro fijt zult u trekken uit een doelmatige, verantwoorde bemesting. (Helaas historisch) Een mevrouw bij ons in het dorp vroeg aan haar leverancier: „Hebt u een kilo zout voor me?" De winkelier had het niet en kon het haar dus ook niet geven. „Hebt u dan ook geen pond voor me „Nee, mevrouwe ik heb helemaal geen zout voor u. Tot mijn spijt niet". De mevrouw snapte er niets van en sprak haar verwondering en afkeuring hier dan ook over uit. „Hoe kan het dat u geen zout voor me heeft? Er is toch wel zout. Van morgen heb ik nog, 20 pond gekregen". modes voor de elegante vrouw Grote ^farkt 12 Bergen op Zoom De leverancier was erg verbaasd en zei niet te begrijpen dat er een winke lier was, die zo maar 20 pond aan een klant kon geven. „Maar die heb ik ook niet van één kruidenier", zei de mevrouw, „mijn zoon is vanmorgen in de auto gestapt en is alle winkels in de omtrek afgegaan voor zout. Zodoende heb ik 20 pond". BETTY TEELING ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluitïng van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W\j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Theevlekken. Hoe verwijder ik theevlekken? vraagt mevr. De J. Theevlekken kunt u. verwijderen met citroensap of citroenzuur, opgelost in heet water. Daarna goed uitspoelen. Dammen. Damster zou graag de spelregels van het damspel vernemen. Een reglement kunt u bestellen in vrijwel iedere boekhandel. Hoofdbewoonster. Mevr. N. vraagt wat ze moet doen om juist te handelen. De situatie is ons niet helemaal dui delijk. U bent hoofdbewoonster maar schrijft dat u moet zorgen voor het in nen van de huur van de bovenetage. Is deze huur dan niet voor uzelf? Zo neen, dan geschiedt de onderhuur dus niet door u, maar door de huiseigenaar. In dat geval hebt u ook geen stem in het kapittel als er nieuwe huurders worden aangenomen. Ontvangt u de huur van de bovenetage zelf en betaalt u slechts de huur van het hele pand aan de huis eigenaar, dan bent u dus gerechtigd een deel van de woning onder te verhuren en hebt u ook het recht zelf te bepalen hoe u het hebben wilt, behoudens van zelfsprekend de toestemming van het huisvestingbureau. Zonder volledige ge gevens kunnen wij u helaas niet verder helpen. Eventjes de huur verhogen. Mag men „zomaar" de huur verhogen? is de vraag van P. O. „Zomaar" de huur verhogen is niet toegestaan. Hiervoor moet een gegronde reden bestaan, zoals het aanbrengen van verbeteringen of het nakomen van een wettelijk toegestane huurverhoging. Als uw woning verkocht wordt, dan kan de nieuwe eigenaar de huur opzeggen, maar als u niet toestemt, geniet u huurbe- scherming en zal hij moeten procederen om u er uit te krijgen. De rechter weegt dan de belangen van beide partijen bij de bewoning van het huis tegen elkaar af. In de praktijk komt het er vrijwel op neer, dat er drie jaar na de eigen domsoverdracht moeten zijn verstreken, wil de nieuwe eigenaar u na een voor hem gunstige beslissing van de rechter de woning kunnen doen ontruimen. Tortelduifjes. Als mijn tortelduif je alle veertjes uittrekt, heeft hij dan een of andere ziekte? informeert T. T. Als uw tortelduifjes alle veertjes uit trekken, dan is dit meestal een gevolg van een tekort aan kalk en mineralen. U moet het dus een kleine hoeveelheid van deze stoffen extra bij het voer ge ven. In uw dierenhandel, waar u het voer koopt, kan men u wel aan prepa raten helpen, die deze stoffen bevatten. Kraai. Kan de kraai hier in Ne derland overwinteren? aldus J. E. De kraai kan hier in Nederland zeer goed overwinteren. Zij is van huis uit een wintergast in Nederland, terwijl zij broedt aan de Elbe. U dient haar na tuurlijk goed te verzorgen en haar een tochtvrije droge ruimte ter beschikking te stellen. Een beetje warmte zal zij waarderen, doch u behoeft haar hiertoe ook weer niet in huis te halen als dit lastig is. Als u haat buiten houdt, dan droog, beschermd tegen sneeuw en re gen en uit de wind. Waterslak. Houdt de waterslak een winterslaap? schrijft P. A. Er zijn inderdaad slakken die een soort winterslaap houden. Hiertoe be hoort ook de in Nederland voorkomen de wijngaardslak die waarschijnlijk vroe ger hier geïmporteerd is. Zij overwin tert in een kuiltje in de grond en kan haar huis met een kalkklepje sluiten tegen het uitdrogen. Dit klepje is onder aan de voet geplaatst. Er zijn nog meer soorten, doch het is ons niet precies bekend welke dit zijn. De echte water slakken die altijd in het water leven, houden geen winterslaap. Huurcontract. Kan een huurder weigeren een huurcontract te tekenen? aldus R. E. Een huurder kan niet weigeren een huurcontract te tekenen, zonder dat daar gegronde redenen voor zijn. Een huiseigenaar heeft het recht een huur overeenkomst schriftelijk vast te leggen en als de huurder weigert hieraan mee te werken, kan dit worden opgevat als onredelijk en dit is een grond voor ont ruiming. Als de huuradviescommissie de huur vaststelt, is deze uitspraak bin dend, maar men kan in beroep gaan bij de kantonrechter. Het al of niet aan wezig zijn van een huurcontract heeft geen invloed op de mogelijkheid van huuropzegging. Dit kan altijd gebeuren. Of een ontruimingseis door de rechter wordt ingewilligd, hangt van de om standigheden af. Een huurder mag in woning nemen zonder toestemming van de huiseigenaar als onderhuur niet bij het aangaan van de huurovereenkomst uitdrukkelijk is verboden. Huishoudelijk personeel. Welke wettelijke regelingen bestaan er voor huishoudelijk personeel informeert R. van E. Er bestaan voor huishoudelijk perso neel inderdaad weinig wettelijke rege lingen. Onder de druk van de grote schaarste aan huishoudelijke hulp ver beteren de arbeidsvoorwaarden van de ze groep werkneemsters echter ziender ogen en wy zijn het momenteel zeker niet meer geheel met u eens, dat een meisje beter elk ander werk kan accep teren dan in de huishouding te gaan. Aan deze meisjes wordt thans een zeer behoorlijk loon uitbetaald en waar dit niet het geval is, ligt het aan het meis je zelf om verbetering te bedingen. Ve len hebben ook al een geheel of groten deels vrij weekend. Overigens is het ons vaak opgevallen dat een meisje, dat in tern in de huishouding werkt, uitslui tend rekent met het bedrag dat zij maandelijks of wekelijks in handen krijgt. Zij telt daarbij niet mee, dat zij ook nog kost en inwoning geniet en dat in de meeste gevallen sociale lasten en verzekeringspremies voor haar worden voldaan door haar werkgeefster. Geen voetpad. Wanneer er geen voetpad is, waar moet men dan lopen? vraagt N. d. T. Wanneer er geen voetpad is, mogen voetgangers op een rijwielpad lopen aan de uitei'ste kant. Is er ook geen rijwiel pad, dan mogen voetgangers aan de uiterste zijde van de rijbaan lopen, en buiten de bebouwde kom op de uiterste linkerzijde (art. 40 wegensverkeersregle ment). Onder voetgangers worden mede verstaan, zij die te voet een kinderwa gen voortbewegen (art. 40b). Wapens. - Voor welke wapenen heeft men geen vergunning nodig? schrijft Z. I. Voor windpistolen, luchtbuksen en pijl en boog is geen vergunning nodig. Het dragen van deze wapenen is niet aan een leeftijd gebonden. Een vergunning heeft men pas nodig voor een Flaubert buks 6 mm. Maximum 20 km. - Mijn auto is af gesteld op 20 km. Mag ik me op elke weg begeven? Aldus R. v. O. Met een auto die op maximaal 20 km snelheid is afgesteld, mag u op alle we gen komen die zijn opengesteld voor mo torrijtuigen op vier wielen, behalve op de speciale auto (snel) wegen. U behoeft voor het besturen niet over een rijbewijs te beschikken. Een belastingkaart is wel noodzakelijk, behalve als het motorrij tuig bestemd is voor het gebruik buiten de openbare wegen. Het benzineverbruik van een dergelijke auto is in de regel naar verhouding hoger dan van een personenauto die b.v. 90 km per uur rijdt, omdat de fabrikanten uitgaan van normaal gebruik van de motor, dus van een hoog toerental. De auto kan wel zo afgesteld worden dat een gunstiger ben- zinegebruik wordt verkregen bij een zo lage snelheid. Normaal is het benzine verbruik het zuinigst bij een snelheid van 80 90 km per uur. Of uw auto ook op 90 km snelheid kan worden af gesteld, zal een automonteur moeten uit maken. Geslaagd. Te Vlissingen slaagde voor diploma 3e stuurman dhr. A. J. Marteyn alhier. Christelijke U.L.O. Vrijdag 1 februari j.l. is dhr. Ph. Vijfhuize zijn werk aan de chr. U.L.O. begonnen. Dhr. Vijfhuize volgt dhr. Th. Hoorntje, die per 1 september 1962 naar Apeldoorn is vertrokken, op als hoofd van deze school. Hiermee zijn voorlopig de grootste moeilijkheden op het gebied van de personeelsbezetting opgelost. Al le leerlingen krijgen nu weer het ge wenste aantal lessen per week. Dhr. Vijfhuize was tot 1 februari onderwijzer aan de chr. U.L.O. te Brielle. Hij heeft al vroeger kennis gemaakt met de Zeeu wen, want hij is onderwijzer geweest aan de U.L.O. te Terneuzen. We hopen dat hij zich met zijn gezin bij ons thuis zal voelen en dat hij de Yersekse U.L.O. tot grote bloei zal brengen. met drukwerk van MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 WEME IA) ENGE Van 1016 februari 1963 Zaterdag 16 februari: Laatste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 4.56 5.19 10.41 10.56 5.33 5.56 11.12 11.30 6.11 6.33 11.49 6.44 7.03 0.02 12.22 7.15 7.36 0.35 12.54 7.49 8.13 1.09 1.30 8.24 8.53 1.49 2.14 Te Hatjweert Te Yen?*2, 5 35 minuten vroeger minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1