NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND K9"?üampo oveRöenkmq Tien jaren geleden: De Februariramp van der Peyl-Kruiningen 28STE JAARGANG No. 36 1 FEBRUARI 1963 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PHJYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN Iedere Rodenstockbril Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen Fa. D. Pieterse - Wemeldinge Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenvering goodwill Schuimrubber J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Altijd raak met drukwerk van PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Waar zoude ik henengaan voor Uwe Geest, en waar zoude ik henenvlieden voor Uw aange zicht? Psalm 139 7 Het geweten is het oog der ziel. Is dat opengegaan, dan voelt men zich al tijd in Gods tegenwoordigheid; steeds en overal door God gade geslagen. Deze psalm legt daarvan een treffend getui genis af. De dichter is gaan overleggen hoe hij aan God zou kunnen ontkomen. Maar hij heeft wel ondervonden, dat dat niet kon. Hij was ingesloten, geblok keerd, en dat bracht hem op de knieën. En toen werd zijn ziel uit de angst weggenomen en vervuld met blijdschap in God. De poging om aan God te ontkomen is zo oud als de zonde. Adam verborg zich en Kaïn vluchtte en in duizenden gevallen is de godsdienst niet anders dan een poging om van God af te komen. Sommigen zoeken een ontmoeting met God te ontgaan door een vlucht naar de hemel. Dat moge vreemd klinken er zijn inderdaad tal van mensen, die een eerlijke uitspraak en een grondige reiniging van hun leven uit de weg zoe ken te gaan door... godsdienstig te wor den. Ze proberen iets te bouwen als een toren, welks opperste in de hemel reikt. Maar het gemis aan vrede bij alle in spanning, het slopende gevoel der mis lukking drijft hen als een zweepslag tot steeds slaafser leven en... in steeds gro ter onrust. Er zijn ook mensen, en vaak juist mensen, door hun opvoeding voor God gesteld, die de onontwijkbare ontmoe ting met God trachten te ontgaan, door onder te duiken in de zonde. Ze vleien zich met de hoop, dat God zich niet zal bemoeien met mensen, die zich niet met Hem bemoeien. Maar zo diep kan de mens niet in het slijk der zonde krui pen, of zijn Rechter vindt hem. De schuld moet vereffend worden, hetzij door vergeving, hetzij door straf. Anderen vluchten in de onverschillig heid. Ze geloven aan God te ontkomen door zich van alles maar niets aan te trekken. Maar achter deze blinddoek zijn de ogen open: de wetenschap: Gij, o God, en ik wij beiden weten er al les van! Achter het scherm van de twijfel wordt evenmin rust gevonden. Ik voel er niet voor, zeggen ze. Maar God ziet door dat zelfbedrog heen. Heer! waar dan heen? Naar Golgo tha! Daar is de plaats der ontmoeting. Daar komt het in orde tussen God en u. Volkomen en voor eeuwig. (Uit een Dagboek) Zondagmorgen, 1 februari 1953, kreeg Nederland bij stukjes en beetjes enig idee van de ontzaglijke ramp, welke zich die nacht langs zijn kusten had voltrokken. Het zou nog dagen duren voor men die ramp in volle omvang kon overzien. Men hoorde wel de noodkre ten, maar men wist niet op hoeveel plaatsen die kreten reeds in het water waren gesmoord! De sporen van de februariramp 1953 zijn vrijwel uitgewist. Alle aandacht concentreert zich op het geweldige Del taplan, dat gestaag zijn voltooiing na dert. Het is ook al weer tien jaar geleden, dat in die ijskoude stormnacht de nood klokken klepten en de sirenes huilden, gejaagde mensen op de deuren bonk ten. „Vlucht, het water komt!" Door meer dan vierhonderd gaten in de dijken, die soms over een lengte van 20 kilometer werden weggesleurd, stort te zich de Noordzee op „het land der zee ontrukt". Zij, die nog konden vluch ten, trachtten zich te redden op de da ken, op de dijken. Ze zagen de nacht wijken voor de dag. Ze zagen één gol vende watervlakte, gegeseld door de wind. En voor velen ging de dag weer over in de nacht, zonder dat redding daagde. Want men had in Nederland nog geen idee van de werkelijke omvang van de ramp. Men besefte nauwelijks, dat St.- Philipsland er eenvoudig niet meer was, dat Goeree-Overflakke nog slechts een stuk duin was aan de westkant, dat het grootste deel van Tholen weer door de zee was teruggenomen, want van daar kwamen geen hulpkreten meer. Meer dan 1800 mensen kwamen bij deze ramp om het leven. Op Tholen zag een huisvader zijn vrouw en twaalf kin deren voor zijn ogen verdrinken, en daar werd uit een gezin van tien personen één meisje gered. Mensen, die zich uren, uren achtereen krampachtig hadden vastgeklemd, lieten los en zonken ach terover in de golven. Mensen, die hun toevlucht hadden gezocht in boten, op vlotten, op dijken, vonden geen redding. En op de dijken vochten mannen met het water. In de nood werden leiders geboren. Hartbrekend was deze strijd, slechts hier en daar met succes be kroond. Op de windvlagen klonken de zwakke tonen van de kerkklokken, daar tussen in vlagen van psalmen, waarmee de gevluchten trachtten zich vast te klemmen aan een onzienlijke Behouder, en speelde onverdroten het carillon van Zierikzee: „O, Nederland, let op uw saeck De schaderekening. De ellende van deze dagen is niet in woorden te vatten. De schade laat zich in cijfers vaststellen. Die werd geschat op 875 miljoen gulden, waarin niet be grepen een produktiederving, welke tus sen de 200 en 300 miljoen werd be groot. Meer dan 130.000 bunder cultuurgrond werd door het water overspoeld, meer dan 20.000 hectare was voorlopig on bruikbaar. Twintigduizend koeien, elf duizend varkens, duizend paarden dre ven als kadavers rond. In Oude Tonge verloren meer dan 300 mensen het leven, in Nieuwerkerk 270, in Stavenisse 160. Meer dan honderddui zend mensen moesten worden geëvacu eerd en veelal van al het nodige voor zien. Aan granen ging 36.000 ton verloren, aan aardappels en bieten meer dan 800.00 ton. De overheidsuitgaven voor herstel wer den voor het jaar 1953 op vierhonderd miljoen gulden geraamd. De oorzaak. De oorzaak van deze ramp was een storm, die in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 over Engeland, Bel gië en Nederland trok. Deze storm duur de ongewoon lang, bijna 24 uren. Het was een Noordwesterstorm, die het wa ter in de Noordzee zo hoog opstuwde, dat het water van 3.10 m (Vlissingen) tot 4.20 m (Dintelsas) boven het nor male peil kwam te staan. Het is vooral de ongewoon lange duur van dit hoog water geweest, die de te zwakke dijken heeft ondermijnd. Ook Texel werd beschadigd, de Een- drachtspolder liep onder. Schielands Ho ge Zeedijk liep gevaar, maar bleef be houden. Ook de Westkappelse Zeewe ring weerstond het watergeweld. Bij Zandvoort, Katwijk, Noordwijk, Scheve- ningen en 's-Gravenzande sloegen stuk ken van de duinrand af. 't Waren de Zuidhollandse en Zeeuw se eilanden en de westkust van Brabant die de zwaarste klappen kregen. Het herstel. Geheel Nederland was zo onder de indruk van deze verschrikkelijke ramp, dat men wekenlang niet in de stemming was om ergens feest te vieren. Overal werden voorstellingen en uitvoeringen afgelast, feesten uitgesteld. Hoewel daarover uiteraard in die dagen niet werd gesproken, heeft dit een grote fi nanciële klap betekend voor velen, die in deze sector hun boterham verdienden. Anderzijds hebben de herstelwerk zaamheden zeer velen arbeid verschaft en een stimulans betekend voor de be drijvigheid. Hartverwarmend was de spontaniteit, waarmee men niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland reageerde. Nimmer zullen de Amerikaanse piloten worden vergeten, die in helikopters het reddingswerk verrichtten, noch de vele buitenlandse helpers, die ons bijstonden. Hei. Rampenfonds ontving in totaal ruim 133 miljoen gulden, waarvan 39 miljoen gulden uit het buitenland kwa men. Uit het kwade, werd ook hier het goede geboren: de Deltaplannen kregen een geweldige stimulans, noodzakelijk als zij werden gezien voor het behoud van dit deel van Nederland. Het meest opvallend is de wijze, waar op de bevolking der getroffen gebieden zich heeft hersteld. Niemand kan de smart van die velen peilen, maar men ging niet bij de pak ken neerzitten. Wie thans de eens ge troffen streken bezoekt, moet zoeken naar de littekens van de stormramp. „Luctor et emergo", ik worstel en kom boven. Die spreuk uit het Zeeuwse wapen geldt zeker voor hen, die deze bange worsteling moesten doorstaan. Maar op 1 februari 1963 zullen toch allereerst de gedachten vertoeven bij de velen, wier levens in deze verschrikke lijke dagen werden opgeëist. En in ge heel Nederland zal men een ogenblik stilstaan in de jacht van het leven en zeggen: „Ja... dat is nu alweer tien ja ren geleden..." (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Kapell* Z.-B. Tel. 01102-223 Telefoon. Ik zou graag aangeslo ten worden op het telefoonnet. Wat zijn de kosten van aanleg en gebruik? C. G. De aansluiting van telefoon moet worden aangevraagd bij de direkteur van het telefoondistrikt, waarin u gevestigd bent. De kosten van aanleg bedragen over het algemeen 75,verhoogd met de kosten van aanleg van binnen leiding en apparatuur. Het abonne mentsgeld bedraagt voor drie verschil lende sectoren (afhankelijk van het to taal aantal aansluitingen in die sector) resp. 4,75, 5,50, 6,25 per maand. U dient uw telefoon aan te vragen bij de direktie van het distrikt Breda, O. Vest 4, Breda. Schoorsteen. Hoe kan men een lekkage aan de schoorsteen afdoende dichten? aldus L. R. De oorzaak dat uw schoorsteen, die schuin gebouwd is, precies op de knik lekt, is waarschijnlijk gelegen in het feit, dat de waterdamp die met de rook omhoog stijgt, condenseert bij aankomst in dat gedeelte, dat boven het dak uit steekt. Het druipt dan langs de steen naar beneden en in de bocht ontstaat een verzameling water die daar door de steen heendringt. Er is hier weinig aan te doen. De waterdamp condenseert en zou moeten verdwijnen in de lucht, doch de schoorsteen is niet warm genoeg meer zo hoog op het dak. U kunt pro beren dit euvel te verhelpen door de schoorsteen, waar deze boven het dak uitsteekt, zodanig te isoleren, dat hij minder warmte afgeeft aan de buiten lucht. Hopelijk blijft de steen dan war mer en zal er minder condensatie optre den. U kunt de schoorsteen aan de bui tenzijde bekleden met een of ander ma teriaal dat warmte-isolerend werkt en tevens weerbestendig is. U moet dit maar eens met een aannemer of kachel smid bespreken. Zij weten wel wat voor materialen in uw omstandigheden te ge bruiken zouden zijn. Naam en behandeling plant. L. S. zou graag de naam en de behandeling weten van een plant, waarvan een blad meegezonden werd. Deze plant heet cordyline en wordt wel eens per abuis dracaena genoemd. Daar het toegezonden blad nog duidelijk een donkerrode kleur vertoonde, zal het wel de c. cooperi zijn, een zeer mooie kamerplant of de c. terminalis met brede bladeren, rood, rose en wit gestreept. De plant houdt van een vrij hoge tempera tuur, liefst niet beneden 18 a 20 0 C (ook 's winters), vrij van tocht, goed in het licht, maar in de zomer niet in de zon. In de zomer veel gieten en dagelijks be sproeien. Dode punten ontstaan door de droge kamerlucht, vandaar het dage lijks sproeien. Ook is het goed, de plant op een z.g. eilandje te zetten, d.w.z. op een omgekeerde schotel in een sierpot en in deze sierpot steeds water houden om een geregelde vochtige omgeving voor de plant te scheppen. In de winter minder water en niet mesten. In de zo mer meer water en geregeld mesten, b.v. om de 14 dagen. Om de 2 3 jaar verpotten in 1 deel bladgrond, 1 deel goede tuingrond, 1 deel verteerde mest, wat turfmolm en scherp zand. Het grondmengsel mag niet te vast aange drukt worden. Zorg voor een goede ont watering van de pot. Emigratie. Waar*kan ik inlichtin gen inwinnen betreffende emigratie Emigrant. Voor emigratie kunt u zich in ver binding stellen met het Rijksaanmel- dingskantoor voor de Emigratie, le Mid dellandstraat 103 te Rotterdam. Men kan u daar ook inlichten over de vele emigratiestichtingen die er zijn. Het is namelijk zo, dat de verschillende kerk genootschappen er eigen stichtingen op na houden, die zich bezig houden met voorlichting en emigratie in groepen, zodat u kunt emigreren met anderen van hetzelfde kerkgenootschap. Dit be vordert dikwijls de goede gang van za ken, daar men dan in het nieuwe land steun aan elkaar heeft en men elkaar kan helpen. Soms kunnen zij ook ar beidsbemiddeling verlenen. Vlekken. Hoe verwijder ik baby olievlekken van een jabo-vloerbedek- king? Mevr. B. De baby-olie in het jabokarpet kunt u verwijderen door de plek met wasben zine nat te maken en royaal te bed strooien met talkpoeder. Dit inkloppen. Wanneer de benzine na een paar uur geheel verdampt is, de talkpoeder goed uitkloppen of opzuigen. Zo nodig de be werking herhalen. Denk er vooral om, dat er geen vuur of brandende kachel in de kamer aanwezig is en zorg voor een goede ventilatie! Veiliger is het om te tra (tetrachloorkoolstofin plaats van benzine te gebruiken, doch ook dan goed ventileren. Verkleurd behang. We hebben licht groen behang dat nu helemaal geel is geworden. Kunnen we het nog opknap pen? schrijft U. d. O. Indien u echt balamur behang hebt, kunt u dit met water en eventueel zeep schoon maken. U mag geen bijtende wasmiddelen gebruiken. Dat uw licht groen behang gelig wordt, lijkt ons echter geen kwestie van vuil maar van verschieten door het licht. Hier is niets aan te doen. Als u dit weg wilt hebben, dan moet u opnieuw plakken of de wand met een of andere muurverf be werken. Welke u daarvoor moet kiezen dat moet u met een deskundige over leggen, daar niet alle muurverven op balamur zullen houden. Gegolfd linoleum. - We hebben onze keuken met linoleum laten bedekken omdat deze keuken voorzien was van tegeltjes, die koud aandeden en een ont zettende verzorging vragen. Het linole um ligt nu enkele maanden en begint te golven gelijk een woeste zee. Wat moeten wij hiertegen doen? vraagt A. de A. Daar de bovenlaag van linoleum een stof is die u het beste met stroop maar dan een dikke, heel stijve, kunt verge lijken, zult u begrijpen dat nadat het is uitgerekt, is gaan golven. Net zoiets als wanneer er knieën in een broek zijn ont staan. Dit is de enige raden die wij voor u hebben kunnen opsporen. U kunt na tuurlijk altijd nog raad inwinnen bij de stoffeerder die veel met linoleum werkt. Het enige wat zou kunnen helpen als HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN de golven niet te groot zijn, is het ge heel op te nemen, alles goed te laten drogen en het dan te plakken. Het moet dan enkele dagen goed belast worden, speciaal op de golvende plekken en mis schien wordt het dan wel weer vlak. Garanderen kunnen wij u dit echter niet. Andere methoden zijn er echter niet be halve dat u het misschien kunt laten walsen of verder de slechte stukken wegsnijden en vervangen. Waarom komt degene die het gelegd heeft, niet even kijken? Bij grote zaken is dit wel het geval. Koffievlekken. Hoe moet ik uit bouclé-vloerbedekking een koffievlek verwijderen? aldus mevr. Z. Er was ook melk in de koffie en melk is vet, dus moet u dit eerst verwijde ren. Hiervoor kunt u wat tetra gebrui ken. Daarna kunt u betten met sop van wolvlokken en goed naspoelen. Droge lucifers. Hoe kan ik luci fers tegen nat worden in een vochtige keuken behoeden? vraagt J. S. Indien u uw lucifers wilt drogen dan moet u deze zeker niet op de kachel leg gen. Zij kunnen wel degelijk ontbran den als zij een bepaalde temperatuur be reiken, ook zonder vlam. U kunt ze be ter op de schoorsteen leggen, waar ze ook heel goed droog worden. MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 N eptunusnieuws. Ook vorige week zaterdag wérd i.v.m. de weersgesteldheid het gehele program ma afgelast. Voor a.s. zaterdag staan onder voorbehoud de volgende wedstrij den op het programma. Dames Neptu- nusVolharding en heren senioren Nep- tunusO.D.I. Beide teams kunnen de volle winst mee naar huis nemen. WEMELDINGE Van 39 februari 1963 Vrijdag 8 februari: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.21 11.04 3.49 4.36 Maandag 11.44 5.14 5.59 Dinsdag 0.24 1.05 6.35 7.11 Woensdag 1.35 2.12 7.38 8.06 Donderdag 2.35 3.05 8.32 8.56 Vrijdag 3.26 3.50 9.18 9.37 Zaterdag 4.13 4.36 10.00 10.17 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1