BAAYENS kou gevat? OC Snuif ert wrijf u i "\2r" JLa.iA.fys de. sthaat YERSEKE De speciaalzaak voor Uw BRIL WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE Uitvoering „Mozart". Blijkens advertentie in dit nummer zal onze muziekvereniging „Mozart" ook dit jaar weer haar uitvoering ge ven en wel op donderdag 31 januari en vrijdag 1 februari a.s. in zaal Nolet. Naast een optreden van „Mozart" zal ook de bekende toneelvereniging „Heer Hendrik" uit 's-Heer Hendrikskinderen medewerking verlenen. Zoals steeds be loven ook deze avonden weer de be kende gezellige familieavonden te wor den, waar de burgerij altijd naar uit ziet. Voor verdere gegevens verwijzen wij onze lezers naar de advertentie. Denk aan uw belasting. Van de gemeente-ontvanger vernamen wij, dat een aantal aanslagen in de plaatselijke belastingen, zoals haven geld, schoolgeld, weg- en rioolbelasting voor het dienstjaar 1962 op korte ter mijn betaald moeten worden, wil men van een aanmaning verschoond blijven. Wij menen deze tip aan onze lezers niet te mogen onthouden. Gevonden voorwerpen. Gevonden pantoffels, een sleutelbos houder, een wit wantje en een fiets tas. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. Familieavond. De afdeling Wemeldinge van de Ned. Chr. Landarbeidresbond hield haar jaar lijkse familieavond in het Herv. Jeugd- gebouw. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter dhr. A. Do- minicus. Als spreker was aanwezig dhr. A. D. de Hollander, hoofdbestuurder. Verder werden er de volgende films vertoond: „Landwinning in Schotland", „Israël", „Spanky", „Het paard en zijn werk" en een film over het gemeente ziekenhuis. 's Middags werd er een kin dervoorstelling gegeven. Kleren raakten in brand. Donderdagmiddag is de 77-jarige me vrouw Karelse-van Boven in haar wo ning aan de Nrd. Achterweg in brand geraakt doordat haar kleren vlam vat ten bij de kachel. Met brandwonden werd mevr. Karelse in het ziekenhuis Oostwal te Goes opgenomen. De eerste hulp werd verleend door Dr. Lichtvoet. Een gelukkige omstandigheid was dat zij juist bezoek had die in de buurt wa ren en op het eerste geluid hulp konden bieden. Familieavonden Zaterdagavond j.l. werd in het Herv. Jeugdgebouw te Wemeldinge een fami lieavond gehouden voor de schippers die ingevroren liggen. De avond was geor ganiseerd door een commissie die be stond uit de directrice van het schip- persinternaat en leraren van de schip- perschool, alsmede de schipperspredi- kant en schippersouderling. De avond werd gevuld met spelen opgevoerd door de kinderen uit het internaat, n.l. „Ne derland" en „De Toverfluit". Hiervoor bestond van de schippers een goede be langstelling. Mevr. Pik vertoonde dia's getiteld „Het schippersleven". Dinsdagavond kwam men weer bij een voor een filmprogramma, dat werd vertoond door de Raad van de Varende Gemeente der Ned. Herv. Kerk. In de vooravond had men voor de kinderen een programma verzorgd bestaande uit film en spelen. Na de filmvoorstelling bleef men nog geruime tijd bijeen voor de volksdansen. Deze avonden vallen bij de schippers zeer in de smaak en zij maken zo meer kennis met het leven aan de wal. N.C.V.B. Donderdag 17 januari hield de afd. Kruiningen van de Ned. Chr. Vrouwen bond haar maandelijkse vergadering on der leiding van haar presidente mevr. Koolstra-Steketee. Niettegenstaande de barre weersomstandigheden was deze vergadering goed bezocht en had de spreker. Ds. Dreschler, die het onder werp: „Kerk en Antichrist" behandelde, een tamelijk goed bezette zaal met een zeer aandachtig gehoor. De presidente dankte na afloop de ^gprgker voor- zijn gehouden referaat. Lectuurinzameling Rode Kruis 1962. Wat deed het Lectuurdepöt van het Ned. Rode Kruis in Den Haag? In 1962 verstuurde het 218.043 kg tijdschriften en 90.483 boeken. Waarheen? Naar on geveer 550 ziekeninrichtingen en sociale instellingen in de vorm van tijdschrif tenpakketten. Maar ook in de vorm van ongeveer 300 bruikleenbibliotheken, die na verloop van een jaar door een nieu we kan worden vervangen. Verder naar meer dan 2000 langdurig thuisliggende patiënten. Ook naar diverse zeelieden tehuizen ver van Nederland. Naar de Nederlandse Antillen, waar in Santa Rosa een kinderhuis aan een bibliotheek geholpen werd. Naar Curagao, waar het grote hospitaal in Willemstad aan een bibliotheek voor jong en oud geholpen kon worden. Ook naar vluchtelingen kampen in West-Duitsland werd een boekenschenking verzonden in 1962. Dit alles kon geschieden dank zij duizenden trouwe schenkers van lectuur. Ook Kruiningen heeft haar aandeel geleverd en wel: 2.992 kg tijdschriften en 316 boeken. Het Rode Kruis dankt allen die ook aan dit resultaat hebben meegeholpen. Met vertrouwen worden de resultaten van het jaar 1963 weer afgewacht. U weet allen dat er een lec- tuurhuisje in de Burg. Elenbaasstraat staat (naast de brandweerkazerne). Daarheen kunt u de lectuur brengen, welke u met plezier hebt gelezen, zodat ook uw medemensen ervan kunnen ge nieten. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Kruiningen be sloot in zijn vergadering van dinsdag avond alsnog toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling betreffende het protestant-christelijk streekzieken huis te Goes. Ongeveer 12 jaar geleden had de raad tot het tegendeel besloten. Het bestuur van het prot. chr. zieken huis had evenwel in een brief d.d. 20 november 1961 aan het gemeentebestuur verzocht om alsnog tot toetreding te besluiten. Over het algemeen was de raad niet bepaald enthousiast over de statuten en het huishoudelijk reglement; vooral dhr. E. A. Suij (K.V.P.) had ern stige bezwaren tegen de wijze van be noeming van de gemeentelijke vertegen woordigers, waarbij men naar zijn me ning niet vrij is te benoemen wie men wil. Vond men de gang van zaken in deze vrij onbevredigend, men kon wel waardering opbrengen voor het streven naar een mooi en goed geoutilleerd zie kenhuis. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte z.h.st. aanvaard. Dhrn. Suij en Z. J. Jansen (K.V.P.) kregen de aan tekening dat zij geacht wilden worden te hebben tegengestemd. De chr. school te Kruiningen zal een grondige verbete ring ondergaan. De raad besloot n.l. om medewerking te verlenen voor het aan brengen van centrale verwarming, als mede linoleum vloerbedekking in de lo kalen en floorflex vloerbedekking in de gangen. Met nog een aantal kleinere verbeteringen zal het geheel ruim 45.000 gulden kosten. Het voorstel tot nadere vaststelling van de uitgifteprijs voor de bouwrijpe grond in het uitbreidingsplan Hansweert-west ontlokte aan dhr. J. Groep (V.V.D.) de vraag: Kunnen er nu nog meer verhogingen komen? De uit gifteprijs is nu vastgesteld op 17,50 per m voor grond bestemd voor wo- ningwetbouw en 18,20 per m voor de overige grond. De begrotingswijziging, die betrekking had op de aankoop van een tweede roltrommelauto, waartoe in een vorige vergadering reeds was beslo ten, kon niet de goedkeuring verkrijgen van de K.V.P.- en V.V.D.-fracties. Dhr. Suij merkte op, dat de auto duurder was dan oorspronkelijk geraamd. Het gevolg is, dat de reinigingsdienst voor de ge meente Kruiningen door deze aanschaf fing een tekort gaat opleveren van on geveer 10.000,De reinigingsrechten zullen op die manier niet gehandhaafd kunnen worden, maar drastisch ver hoogd moeten worden. Bij de benoeming van een gemeentelijke lijkschouwer, waartoe werd voorgesteld als zodanig te benoemen dhr. J. de Beij, arts te Hans- weert, werd de vraag gesteld of B. en W. zich al beraden hadden op de be noeming van een nieuwe gemeente-arts in de vakature, ontstaan door het over lijden van dokter J. Nieuwenhuijse. De voorzitter, burgemeester A. Schipper, antwoordde, dat in deze nog geen be slissing was genomen. B. en W. willen zich hierover nog beraden in verband met opmerkingen, die gemaakt zijn ten aanzien van het salaris. Bovendien wordt overwogen of niet beide plaatse lijke artsen als zodanig benoemd zouden kunnen worden. Dhr. J. de Beij te Hans- weert werd met algemene stemmen be noemd tot gemeentelijke lijkschouwer. De leden van de commissie van advies, bedoeld in art. 8 der woonruimtewet, werden allen herbenoemd. Dit waren mej. H. Burger en dhrn. M. J. Ie Clercq, P. A. Westdijk, A. Kievit en P. Bauer. Dhr. J. L. F. Kaijser te Hansweert werd herbenoemd tot lid van de commissie van toezicht op het gemeentelijk sport terrein. De woning Hoofdstraat 31 te Hansweert, eigendom van dhr. A. Mooij te Hansweert, werd onbewoonbaar ver klaard. Bij de rondvraag stelde dhr. P. Bauer (P.v.d.A.) de vraag, of B. en W. stappen wilden ondernemen om de be jaarden een extra kolentoeslag toe te kennen in verband met de hevige koude. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. bij de instelling voor maatschappelijke zorg hadden aangedrongen op een ver hoogde uitkering. Het verheugde hem thans te kunnen antwoorden, dat een extra uitkering van 17,zal worden uitgekeerd aan ongeveer 70 personen. Indien de koude ook in de maand febru ari zal voortduren, zal in die maand nogmaals een zodanige uitkering wor den gedaan. Op een vraag van dhr. W. J. Pouwer (C.H.) kon de voorzitter ant woorden dat ook in Hansweert getracht zal worden een qsbaantje te maken. Voor dit seizoen zal nog een voorlopige j oplossing gevonden worden aan de Bur- kunkstraat, een oplossing waarvan hij hoopte, dat zij op dit moment dus dinsdagavond succesvol zou zijn. Aan dhr. J. Griep, die lof toezwaaide aan de sneeuwruimers, deelde de voorzitter mee, dat aan deze mensen een extra toelage zal worden toegekend. De voor zitter sprak echter zijn teleurstelling uit over de toestand op de polderwegen. Deze laat veel te wensen over. Dhr. Suij dacht reeds aan de zomer, omdat hij B. en W. graag wilde aanraden reeds nu de zwemgelegenheid te Hansweert te gaan bespreken met het waterschap. Hij was van mening, dat het daar nu de tijd voor was. Over de woningtoewijzing was dhr. Suij bijzonder slecht te spre ken. Vooral toen hij vernam dat van de 16 woningen, die de gemeente Kruinin gen zal mogen bouwen, er niet minder dan 6 bestemd zullen zijn voor personeel van de prov. boot. Hij noemde het ge hele woningbeleid voor Zeeland onvol doende. Zeeland krijgt nauwelijks wo ningen genoeg om zijn bestaande wo ningvooraard op peil te houden. Op die manier zal Zeeland blijven ontvolken, omdat de woningvoorraad hoegenaamd niet groter wordt. Tenslotte deelde de voorzitter mee, dat op 1 februari a.s. de ramp zal worden herdacht met een interkerkelijke samenkomst. Als de kou de voortduurt zal deze dienst worden gehouden in het Dorpshuis en wel des avonds om 7 uur. Het gemeentebestuur zal de ramp herdenken met een krans- legging bij het monument bij de herv. kerk. Deze kranslegging zal plaats heb ben om 12 uur 's middag^ terwijl dJIi ook de burgerij gelegenheid krijgt om bloemen bij het monument te leggen. Bovendien zal de burgerij verzocht wor den om op die dag de vlag halfstoks te hangen. De Instuif. De instuifcommissie berichtte ons dat ze zich genoodzaakt ziet om het grote aantal van regelmatige instuifbezoekers te splitsen in twee verschillende leef tijdsgroepen. In verband hiermede zijn de aanvangstijden zodanig gewijzigd, dat voor elke groep 2 uren van de za terdagavond beschikbaar zijn. De aan vangstijden zijn gesteld voor 11 t/m 14 jaar te 7 uur en voor 15 jaar en ouder te 9 uur. Door deze splitsing hoopt de commissie de gelegenheid te krijgen de jeugd wat meer spelmogelijkheden te bieden. De scheepvaart in 1962. In het jaar 1962 passeerden het ka naal door Zuid-Beveland in totaal 81.951 schepen met een laadvermogen van 42.819.343 ton (recordjaar: 1937 met 98.600 schepen van 34.554.967 ton). Het totaal van de zeevaart bedroeg 618 sche pen met een laadvermogen van 183.913 brt. (In 1958: 1.039 zeeschepen met een laadvermogen van 298.774 ton.) Van de ze 81.951 binnenschepen waren 55.639 schepen van 30.232.393 ton geladen en 26.310 schepen van 12.586.950 ton waren ledig. De geladen binnenschepen beston den uit 52.053 motorschepen van 25.511.618 ton en 3.586 sleepschepen van 4.720.775 ton. De ledige binnenschepen bestonden uit 18.310 motorschepen van 10.177.475 tonen 1.898 sleepschepen van 2.297.369 ton. Verder passeerden er dit jaar 5.853 motor- en stoomsleepboten, welke een gezamenlijke inhoud hadden van 105.900 ton. Tot de rijnvaart be hoorden 8.445 geladen schepen met een inhoud van 6.109.686 ton en 611 ledige schepen van 352.078 ton alle van Bel gië. Eveneens tot de rijnvaart behoor den 11.796 geladen schepen van 8.290.177 ton en 1.360 ledige schepen van 1.163.757 ton, alle naar België. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 49.521 Nederlandse, 23.167 Belgische, 3.322 Duitse, 3.256 Franse, 3.065 Zwitserse, 133 Luxemburgse, 55 Ootsenrijkse, 14 Engelse, 10 Deense, 5 Zweedse, 14 Poolse en 4 Oost-Duitse. Aan de loswallen te Hansweert, Scho- re, Vlake en Wemeldinge zijn in 1962 totaal 140 coasters gelost en geladen. Tussen 22.00 en 6.00 uur zijn in 1962 te Hansweert 2.387 en te Wemeldinge 2.317 nachtschuttingen verricht. In '61 bedroegen deze schuttingen respectieve lijk 2.548 en 2.284. Het totaal gepasseerde binnenschepen in 1962 was 82.528 (w.o. ook vissers vaartuigen en bflzondere vaartuigen). Dit aantal bedroeg in 1961: 86.279, dus een vermindering van 3.751 binnensche pen. In 1961 passeerden er 439 zeesche pen, wat neerkomt op een vermeerde ring van 179 zeeschepen ten opzichte van 1962. Het totaal in 1962 per dag gepasseerde schepen bedroeg: 228. In 1961 per dag 238. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Uitvoering. Vrijdag j.l. heeft de koninklijke har monie Scheldegalm" weer haar jaar lijkse uitvoering gegeven. De zaal „Zee- landia" was vrijwel geheel bezet. De harmonie verzorgde het eerste gedeel te, bestaande uit enkele goed uitgevoer de nummers, die van een serieuze voor bereiding getuigden. Zoals verleden jaar werden de aanwezigen weer in de ge legenheid gesteld, om schriftelijk op te geven, welk stuk het meest in de smaak viel. Na de verloting volgde het blijspel „In een andere wereld" van Joh. Blaas- ser. Zoals gewoonlijk werd dit stuk voortreffelijk gespeeld. Mochten de da mes en heren na afloop geen presentje in ontvangst nemen, een daverend ap plaus vergoedde dit, waarbij de aanwe zigen gelijk de kou er wat uit konden klappen. Scheepvaartnieuws. Veel nieuws over de scheepvaart is er niet. Nog altijd is de vaart volkomen gestremd voor de binnenscheepvaart. Een uitzondering werd verleden week gemaakt. Op het kanaal lag n.l. een sleepschip, de „Bronzino", geladen met ijzeren pijpen voor Antwerpen. Daar zaten ze op deze lading te „springen". Ten slotte is het schip met enkele sleep boten „ijsvrij" gemaakt en met de sleep boten „Goliath" en „Boreas" naar Ant werpen gesleept. Ook kwam hier nog éen coaster, de Maria-W", welke uien zou moeten la den voor Huil. Daar het schip niet aan de loswal kon komen, werd het in de vluchthaven geladen, wat echter veel tijd in beslag nam, daar zak voor zak in de coaster gedragen moest worden. Ouderavond. Het oudercomité der r.-k. lagere school heeft in het dorpshuis Kaj Munk een ouderavond gehouden. Dhr. J. van Langevelde, voorzitter van het comité, heette de aanwezigen welkom en gaf daarna een uiteenzetting over het werk van het comité. Pastoor Mabesoone gaf hierna een uiteenzetting over het be lang van het H. Misoffer, gezien in godsdienstige educatieve zin. Gesproken werd daarna over het al dan niet in voeren van de vrije zaterdag op de school. Meerdere aanwezigen waren hiervoor, ijiaar toch zal het waarschijn lijk niet mogelijk zijn, voor het einde van het lopende schooljaar de vrije za terdag in te voeren. Na o.a. in de rond vraag nog enkele punten te hebben be sproken, werd deze geanimeerde ouder avond gesloten. Initiatief. Dezer dagen hebben bewoners van de Burkunkstraat Weelstraat een lof waardig initiatief genomen, zij het wel wat laat. Dinsdagmiddag hebben ze een veldje aan de Burkunkstraat vrijwel sneeuwvrij gemaakt met het doel hier een ijsbaan voor de jeugd te maken. Te gen de avond begon men met één slang er water op te spuiten. Jammer was het dat die ene spuit te weinig bleek te zijn, zodat nog enkele plaatsen „droog" ston den. Brand te Bath. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur is brand uitgebroken bij dhr. F. Blok, ca féhouder te Bath. De Rillandse vrijwil lige brandweer was spoedig aanwezig, hoewel de weg naar Bath door de sneeuw zeer moeilijk berijdbaar was. Een aangrenzende keuken en schuurtje gingen in vlammen op. Door de strenge vorst was de brandweer genoodzaakt het bluswater uit de Schelde aan te voeren. Met drie stralen werd het vuur bestreden. De vrijwillige brandweer uit Krabbendijke, die gewaarschuwd werd, hoefde geen hulp meer te verlenen. Met behulp van omwonenden werd het meu bilair ondergebracht bij de buren. Het café en de woonkamer bleven gespaard. Verzekering dekt de schade. Vermoede lijk is de brand ontstaan door een straal- kachel waarmee men een bevrorgn lei ding wilde ontdooien. Tanker aan de grond gelopen. Maandagmiddag omstreeks 1 uur is de Franse wijntanker „Vulcain" metende 12.825 brt. in het Nauw van Bath aan de grond gelopen. Het schip was op weg naar Antwerpen. Uit Antwerpen voeren vijf sleepboten uit en één uit Terneuzen om te trachten het schip vlot te trekken, 's Nachts om half één lukte het met behulp van 8 sleepboten. Schaatsenrijden. Cor de Kreek uit Rilland-Bath, schaatskamipoen van Zeeland, is vrijdag te Breda bij de regionale militaire schaatskampioenschappen voor de drie zuidelijke provinciés derde geworden. De wachtmeester eindigde achter korporaal Beukers (Venlo) en soldaat Van der Aa (Breda). Vergadering ijselub. Maandagavond werd een ledenverga dering gehouden van de ijselub „Snel en Sierlijk" in het dorpshuis „Luctor et Emergo", waarin het bestuur geheel ge wijzigd werd. Dhrn. J. Koppejan, B. G. van Gorsel, J. Traas en J. Blok, resp. voorzitter, secretaris, penningmeester en 2e secretaris deelden mede wegens druk ke werkzaamheden ontslag te nemen als bestuurslid. De voorz. hoopte dat het zou lukken een nieuw bestuur te vor men, om de vereniging voort te laten bestaan. Na een langdurige discussie werd een nieuw bestuur gevormd. Voor zitter G. J. van Eek, vice-voorzitter L. Lobbezoo, secretaris C. de Jager, 2e se cretaris A. de Man, penningmeester C. Lobbezoov 2e penningmeester P. van de Griek en commissaris M. J. v. d. Ber ge. Na deze verkiezing droeg de voor zitter de leiding over aan de nieuwe functionarissen en hoopte dat deze nog veel evenementen in de gemeente zul len kunnen organiseren. De jeugd op de schaats. Dinsdagmiddag werden op het Vin- kenissegat schaatswedstrijden gehouden voor de jeugd van verschillende scho len. De uitslagen waren: le klas, meis jes Evelyn Vonk, jongens Giel Wage naar; 2e klas, meisjes Lianneke Col- paart, jongens Jo de Wilde; 3e klas, meisjes Ina Jeremiasse, jongens Guido Rouschop; 4e klas, meisjes Ingrid Zwerts, jongens Sjaak Boot; 5e klas, meisjes Lina Meijer, jongens Adri Wal raven; 6e klas, meisjes Lilian Branden burg, jongens Wim Lobbezoo. 12 tot 14 jaar: Johny Heerebout. Kampioen van alle scholen: meisjes Ina Jeremiasse, jongens Wim Lobbezoo. Onderlinge wed strijd (jongens boven 14 jaar) 1. Jan van Damme; 2. Jan Poort; 3. Bert Ak kerman. Hardrijderij op kunstschaatsen. Zaterdag a.s. zal op het Vinkenisse- gat een hardrijderij op kunstschaatsen worden gehouden. Vergadering kleinfruittelers. De telers van klein fruit vergaderden voor de laatste maal in dit wintersei zoen. Volgens mededelingen van de voorzitter, dhr. G. van Kruiningen, hoopt men in de zomermaanden weer diverse excursies te organiseren. Voor deze avond waren 2 sprekers aanwezig. Dhr. Meeuwse, hoofdassistent der R.T. V. hield een lezing over bemesting en grondverbetering in de kleinfruitteelt. Aan de hand van dia's werd een en an der verduidelijkt. Dhr. Ruissen, assistent R.T.V., behandelde de aardbeienteelt. Zowel van de 1- als 2-jarige methode werden voor- en nadelen besproken. Brandalarm. Dinsdagavond brak er een fel uit slaande brand uit in de opslagplaats van dhr. Zwemer aan de Westweg. De ze opslagplaats, bij de inwoners beter bekend als „Het stoofje", brandde in een minimum van tijd geheel uit. De gealarmeerde brandweer kon dan ook niet veel anders meer doen dan nablus sen en belendende percelen in de gaten houden. Het gebouw, dat reeds oud was, had niet zulk een grote waarde meer, maar de inventaris werd ook geheel vernield. Zo stonden er o.a. nog een tractor en een auto in, die mede in de vlammen opgingen. De oorzaak van de brand is alsnog onbekend. Uitvoering. Op de jaarlijkse uitvoering van de muziekvereniging „Vooruit" zal na het uitvoeren van enkele muzieknummers onder leiding van Daan Manneke, door haar eigen toneelclub opgevoerd wor den een blijspel in drie bedrijven getiteld „een huwelijksreis zonder man". N.C.V.B. vergaderde. Onder presidium van mevr. Sandee- Staal hield de afd. Kapelle-Biezelinge haar maandelijkse bijeenkomst in de consistorie der Geref. kerk. Dhr. Van Elven hield een lezing met als onder werp „De vader in het gezin". Daarin wees hij op de grote verantwoordelijk heid die de vader tegenover de kinderen heeft bij de opvoeding. Van de gelegen heid tot het stellen van vragen werd een goed gebruik gemaakt. N.C.A.B. besloot tot feestavond. De afdeling Kapelle van de Ned. Chr. Agrarische Bond heeft besloten een feestavond te houden op 15 febru ari. Medewerking hieraan zal verlenen het mandoline-orkest „Romantiek en Ritme" uit 's-Gravenpolder. Verder zal er samen met de afdeling uit Bieze- linge op 5 februari een verkeersvoorlich- tingsavond gehouden worden. Vooraf werd de jaarvergadering gehouden on der voorzitterschap van dhr. J. Kloos terman. Uit het jaarverslag van secre taris B. de Koeyer was te horen, dat het ledental door vertrek en overlijden met 3 daalde tot 48. Een optimistisch verslag bracht voorts penningmeester A. de Jager uit; de financiële positie is gunstig, zodat het jaar met een batig slot kon worden afgesloten. Bij de be stuursverkiezing werden dhrn. J. Kloos terman en A. de Jager herkozen. Na mens de kascontrolecommissie bracht dhr. J. Kaat Sr. verslag uit. Deelname aan elfstedentocht. Vol goedé moed namen de schaatsen rijders Jaap de Jager en Ko Goeree uit Biezelinge en Piet Ganseman uit Ka pelle als wedstrijdrijders deel aan de elf stedentocht. Geen van drieën wist de marathonwedstrijd te volbrengen, even min als Wim Traas, die uit Biezelinge vertrok voor deelname als toerrijder. Bespreking over mogelijkheden en wen sen van tuinbouwcontraetteelten. „Ten qanzien van de contractteelt van augurken, knolselderij en eventuele andere fijne tuinbouwprodukten zal er naar meer eenheid gestreefd moeten worden tussen stand-, telers- en afzet organisaties voor wat betreft de kost prijsberekening van de te contracteren produkten". Tot deze uitspraak kwam dhr. M. Wattel, hoofdassistent A van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst tij dens een in de kantine van de veiling te Kapelle-Biezelinge gehouden bijeen komst, waar donderdagmiddag de mo gelijkheden en de vraag of er ook in 1963 augurken, knolselderij en tuinbo nen gecontracteerd moeten worden, be sproken werd. „Vooral de standorgani saties zullen met het onderzoeken naar kostprijzen de telers een grote dienst bewijzen", aldus dhr. Wattel. Bij dit werkterrein kunnen de voorlichtings diensten dan een verdere bemiddeling verlenen. Dhr. Wattel, die de teelten voor wat opkweek, oogstbaarheid, ziek tebestrijding en rassenkeuze aan een nadere beschouwing onderwierp, sprak zich duidelijk \iit naar de richting van specialisatie. Zo was hij van mening dat de augurk meer mogelijkheden als tuin- bouwgewas biedt dan de knolselderij, omdat deze teelt door zijn mechanisatie in rooien de tuinbouw steeds meer zal ontglippen doordat deze zich meer naar de landbouw verplaatst. Bij het zoeken naar nieuwe teelten'lh dit gébied, zal men dan ook niet terug moeten schrik ken van een slecht jaar, waar de augurk vorig jaar mee kampte, maar zal het gezond verstand moeten zegevieren door mee te helpen teelten op te bouwen. Alleen door het aanbieden van kwan- tums kan ook Zeeland met mogelijk meer concentratie van het aanbod be kendheid krijgen, zoals dat bij de augur ken het geval is met Venlo en omge ving. Bij alles zal het doel de vrije teelt moeten zijn. Hoewel velen niet beschik ken over erkenningen, zal de contract teelt voorlopig wel gehandhaafd moe ten blijven. „In Zeeland", aldus dhr, Wattel", is er overigens naar het zoe- ken van nieuwe teelten een ontwikkeling waar te nemen". Voor sommige produk ten is er een goede markt. DRAMA OP ZATERDAG Met huiselijke karweitjes gaat het als met de kruideniersrekening. Als je ze laat oplopen, weet je er tenslotte geen raad meer mee. Zo was het ook die man vergaan, die geprobeerd had zijn buur man te verdrinken ter gelegenheid van éen vrije zaterdag. Want waar hebben we anders een vrije zaterdag voor. ge kregen? Tegen een uur of negen nam hij hamer, nijptang, oliespuitje en

Scheldebode | 1963 | | pagina 2