NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND ovepöenkinq K?3Dampo P<"neS MENS en WINTER 28STE JAARGANG No. 34 18 JANUARI 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des Vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUINENGEIN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN Fa. D. Pieierse - Wemeldinge Alleen 't beste... c Binnenvering 4join!will Schuimrubber J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Groenteteelt in de koude grond en onder glas handen PLAATSELIJK NIEUWS Zo drukien onze voorvaderen F. van der Peyl - Kruiningen REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur „Laat ze van u". Marcus 6 36a. „Maar Hij antwoordende, zeide tot hen: Geeft gij hun te eten". Marcus 6 37a. Zij willen Jezus maar niet met rust laten, de mensen. Ook niet als Jezus, terwille van Zijn discipelen, die vermoeid terugkeren na hun uitzending twee aan twee, met hen „naar een woeste plaats alleen trekt, om een weinig te rusten". Maar de mensen vinden die rustplaats wel uit, stromen toe, en Jezus, „inner lijk met ontferming bewogen, begon hun vele dingen te leren". Totdat het avond gaat worden en de discipelen menen te moeten ingrijpen. Jezus schijnt de tijd helemaal vergeten. Hier zeggen zij: „Deze plaats is woest en het is nu laat op de dag. Laat ze van U, opdat zij in de omliggende dorpen en vlekken broden voor zich zelve mogen kopen". Met andere woorden: „Meester, stuur de mensen nu maar weg". De discipelen ontkennen niet, dat er nood is. Zij zeggen zelfs: „Want zij heb ben niets wat zij eten zullen". De nood van de massa willen de dis cipelen dus niet ontkennen, alleen zij kunnen niet zien, dat zij daar, op de een of andere wijze, aansprakelijk voor zijn. Maar Jezus ziet dit totaal anders. Hij legt de nood van de schare voor de dis cipelen neer met de woorden: „Geeft gij hun te eten". Hoe kan dit nu? Hoeveel geld en hoe veel brood is daar wel niet voor nodig? Daar kunnen zij niet aan beginnen. Je zus zegt: Daar is geen geld voor nodig en niet een hele stapel brood, maar al leen geloof. Als de discipelen het weinige, dat zij hebben, maar willen brengen onder de zegenende handen van Jezus, dan zal Hij er wonderen mee doen. Lezer, willen wij een discipel van Je zus zijn? Dat bedoelen wij toch? Wij komen elke dag in meerdere of mindere mate met de schare in aanraking, de grote massa, waarop nog altijd van toe passing is, „dat zij als schapen zijn die geen herder hebben". Het is voor de discipelen veel gemakkelijker om zich met elkaar af te zonderen, maar Jezus wijst ons ook nu nog op de schare. Wij zijn aansprakelijk voor de mensen met wie wij dagelijks in aanraking komen. En wat wij hebben, dat is zo weinig, 't is waar, maar 't komt er op aan dat weinige van ons gehoorzaam ter be schikking van Hem te stellen en de uit komst aan Hem over te laten. (Uit een Dagboek) Deze zullen zich moeten toeleggen op de teelt van vroege gewassen, zodat ze de grond weer vlug beschikbaar hebben voor nateelt. De volgende gewassen ko men hiervoor in aanmerking, b.v. vroe ge uien, vroege aardappelen, wijnpeen, aardbeien en eventueel voor contract teelt: knolselderie, augurken, tuinbonen, sperciebonen (groene bonen). Een bedrijf met erkenning kan naast bovengenoemde gewassen dus voor eigen rekening winterbloemkool en groene bo nen verbouwen, benevens spruitkool, prei, witlof. Voor witlof bestaat er reeds enige l langstelling, maar voor spruitkool kt deze nog belangrijk worden uitgebreid. Willen wij hierin iets bereiken, dan moeten wij naar mogelijkheden zoeken die een ander niet heeft. In Zeeland zitten wij zeer gunstig wat klimaat, nachtvorst en temperatuur betreft, en biedt hierdoor de gelegenheid om vroeg aan de markt te komen. Een goed voor beeld hiervan hebben wij met de groene bonen; de vroege brengen altijd een goe de prijs op. Wanneer wij voor deze teelt een goede beschutting aanbrengen dan kunnen wij ook vroeg leveren. Teelt onder glas Hoe staat het nu met de teelt onder glas? Dezé geeft ons de gelegenheid om nog vroeger te zijn, denk b.v. aan de slateelt in de verwarmde kassen. Voor de jongeren is deze glascultuur wel de meest aantrekkelijke. De kosten van een kas van 1000 ramen plus regeninstalla tie zullen 35.000,bedragen. Naast een bedrag aan eigen geld kan men zich voor financiering wenden tot een Waar- borginstituut. Berekenen wij de rente op 5 aan afschrijving (over 25 jaren), verzeke ring en andere kosten totaal 3500, zaaizaad, kunstmest, stalmest enz. op 2500,dan bedragen de totaalkosten over een jaar dus 6000,De op brengst per raam schattend op 10, wat zeer zeker niet aan de hoge kant is, dan komen wij aan een bruto op brengst van 10.000,minus 6.000, 4.000, netto opbrengst. Op deze lezing volgde nog een zeer geanimeerde bespreking. De voorzitter, de heer C. J. van de Velde,, besloot deze vergadering met op te merken dat de jongeren zeer goed vertegenwoordigd waren en hierdoor dus blijk gaven dat er onder hen een goede belangstelling is naar vernieuwing. Wel licht zijn de weersomstandigheden oor zaak geweest, dat er zo weinig ouderen waren. 9°ed -jte genoeg! HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN Donderdagavond werd door de Coöp. Landbouwvereniging „Ons Belang" te Yerseke in de Oesterbeurs een avond belegd, waar de heer Wattel van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst een le zing hield over bovengenoemd onder werp. Spreker begon met op te merken, dat men de moed moet opbrengen om een nieuwe richting in te slaan om in de toekomst iets te bereiken. Het probleem ligt momenteel op bedrijven van 510 ha. Deze bedrijven moeten intensief gaan werken, willen ze zich aanstonds van een bestaan verzekeren. Dit geldt voor namelijk de jongeren van deze bedrijven. Yerseke ligt vlak bij de grote veiling Kapelle-Biezelinge en heeft dus een zeer goede organisatie voor afzet. Natuurlijk moet er voor een dergelijke organisatie ook voldoende kwantum aanwezig zijn. Meerdere mensen zullen zich dus moe ten toeleggen op de groenteteelt en deze economisch opzetten om het produkt zo goedkoop mogelijk te leveren, want dan trek je kopers. Vakkennis en erkenning. De teelt van groente ve.reist een goe de vakkennis, terwijl een erkenning eerst dan wordt verleend wanneer men blijk geeft dat men deze teelt vak-tech nisch beheerst. Om dit te bereiken kunnen de jonge ren Tuinbouwvakscholen en de ouderen een z.g. Schakelcursus volgen. Wil men met de groenteteelt begin nen, dan moet men er voor zorgen dat er elektriciteit en waterleiding aanwe zig is. Welke mogelijkheden zijn er nu voor de bedrijven van 4 k 5 ha die nog geen erkenning bezitten? Geven wij ons er, in deze barre win tertijd, wel voldoende rekenschap van, dat ons economisch leven toch vrij nor maal voortgang vindt? Natuurlijk, er zijn vertragingen in het vervoer, er moeten soms meer kosten worden gemaakt, zodat enkele prijzen zijn gestegen, maar wat gebeuren moet, gebeurt en wie werken moet, werkt. Ondanks strenge vorst, bevroren sneeuw en gladde wegen. Wij mogen wel een grote bewondering hebben voor de bezorgers van onze le vensmiddelen, van de post en van de krant die trouw hun ronden blijven ma ken. Wij zijn ook cUnk verschuldigd aan de ontelbare chauffeurs, monteurs, ex pediteurs, vuilnislieden, sneeuwruimers en al die anderen die ons nog dagelijks helpen om de levensvoorzieningen in stand te houden. Toch leven wij aan de rand van een noodtoestand. Nieuwe sneeuwval en wind kunnen nu rampzalige gevolgen hebben. Het zal daarom raadzaam zijn, dat elk huisgezin (vooral in afgelegen wijken) een reservevoorraadje voedsel en blikjes melk in huis heeft, indien daar nog niet voor gezorgd is. Want als de aanvoer van levensmiddelen stag neert en de winkels enige tijd niet wor den bevoorraad, klopt de nood aan de deur. Ook voor brandstof en voor een mo gelijkheid van reserveverwarming moet tijdig worden zorg gedragen. En bedenkt u eens, hoe u op uw beurt uw leveranciers aan de deur van dienst kunt zijn: een warme dronk en een plaatsje binnen om af te rekenen is toch niet teveel gevraagd. Als we allen meewerken om elkaar het leven in deze strenge wintertijd draaglijk te maken, zal het aan de Ne derlanders niet liggen als er onverhoopt nog moeilijkheden zouden ontstaan. En dan slaan wij ons er gezamenlijk en sel doorheen. P. P. dehaar die onder invloed van de voch tigheidsgraad uitrekt en inkrimpt waar door een wijzertje, dat is bevestigd aan een der uiteinden, heen en weer bewo gen wordt en op een schaalverdeling cij fers aanwijst die het percentage vocht in de lucht aanduiden. Onderhoud sloot. Ik bewoon een huurwoning waarbij twee sloten horen. Kan de verhuurder mij opdragen om de ze schoon te maken? Op het tijdstip van de huurovereenkomst werd daar over niets afgesproken. Tot wie moet ik mij voorts wenden om een huurboekje? aldus J. R. Als omtrent het schoonhouden van deze sloten geen afspraak is gemaakt, dan kan de verhuurder deze plicht later niet eenzijdig opleggen. Wat hij wel kan doen is hier in gezamenlijk overleg een regeling te treffen. Wil de huurder ech ter hiertoe niet medewerken, dan blijft de toestand zoals die is, n.l. dat de ver huurder de sloten doet schoonhouden. Uw vraag over het huurboekje duidt er op, dat de huur geïncasseerd wordt. Vraagt u het van de incasseerder. Deze zal u in ieder geval een bewijs van be taling moeten geven. Hoe ging dat dan tot nu toe? U schrijft er helemaal niets over. IT m MAMPA.r ruw of schraal hamea-geleiEEHü) Doorbreken muur. Ik ben eigenaar van een winkel-woonhuis, dat verhuurd is. Nu kan deze huurder van een aan grenzend winkelpand de winkel huren. Hij vraagt my toestemming de muur te doorbreken om een verbinding tussen de twee verkoopruimten te maken. Zit ten hier nog andere problemen aan vast buiten het wederom in de oorspronke lijke toestand brengen bij beëindiging van de huur? vraagt D. d. D. Met „andere" problemen denken wij vooral aan de vraag of dit breek-idee wel verantwoord is. Afgezien hiervan: regelt u deze aangelegenheid schriftelijk zodanig, dat alle risico's voor rekening van deze huurder komen en laat u hem op uw bankrekening een garantiesom storten van b.v. 750,(eventueel te gen rente uwerzijds) ter extra-waarbor ging van de plicht van deze huurder om bij de beëindiging van de huur de zaak te herstellen in de oorspronkelijke staat. Vergewist u zich er voorts van of de verhuurder van de andere zijde van de muur met deze doorbraak ak koord gaat. Belasting. Ik heb van een dubbel woonhuis de helft gekocht. Op dit pand staat nog een hypotheek van 4.000,—. Moet ik belasting betalen van de op brengst van dit gedeelte? Indien ik aan mijn kinderen elk 1.000,van de op brengst schenk, kan dit dan een ver mindering betekenen van de belasting? informeert G. N. Wanneer u op een verkocht onroerend goed winst maakt, doordat het in waar de is gestegen, terwijl het goed geen deel uitmaakt van beroeps- of bedrijfs vermogen, dan is deze waardestijging vrij van inkomstenbelasting. U mag uw kinderen 2.000,- per kalenderjaar be lastingvrij schenken. Hetgeen u weg schenkt, mag u niet op uw inkomen in mindering brengen, al hebt u het weg- geschonkene ook uit uw inkomen be spaard. Aan de andere zijde behoeft de verkrijger het ook niet als inkomen aan te geven. Huur en opzegging. Ik heb een huis gehuurd met een stuk grond, nu wordt een gedeelte van de grond op geëist, ondergaat de huur nu geen wij ziging? Ik heb mijn schoonvader, we gens ziekte zijnerzijds, zonder toestem ming van de huiseigenaar in huis ge nomen. Hij heeft mij de woning nu op gezegd. Moet ik er nu direkt uit of heb ik nog 3 jaar speling? schrijft N. G. Aangezien u huis met tuin huurde, heeft de eigenaar niet het recht een deel van de tuin af te nemen, maar behoort hij u in het ongestoorde genot van het gehuurde te laten. Eventueel moet er dus huurvermindering tegenover staan. Als u bij het aangaan van de huur niet nadrukkelijk verboden is inwoning te nemen, dan bent u hierin vrij en is dit zeker geen grond voor ontruiming. Blijft u dus rustig zitten en teken vooral niets, dan geniet u huurbescherming. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelyk van dienst zijn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Oester verzendin g. Uit geheel Zeeland werden gedurende de maand december 1962 de volgende aantallen oesters verzonden: 1962 1961 Holland 228.899 252.757 België 5.632.210 5.155.056 Frankrijk 1.881.410 3.277.750 W est-Duitsland 317.932 310.458 Engeland 86.600 134.800 Zwitserland 189.130 188.947 Diversen 65.902 52.360 Wat is een barometer? Door ver wisseling van twee kopijgedeelten is on der een vraag over de barometer in ons nummer van vrijdag 4 januari j.l. een uiteenzetting gegeven over de werking van de hygrometer en omgekeerd. Wij willen daarom nog even de juiste tekst van het antwoord over de barometer geven. Een barometer is een apparaat dat bestemd is om de luchtdruk te meten. Aangezien de luchtdruk in belangrijke mate bepalend is voor het weer, kan men dus aan de barometer ongeveer zien wat voor weer het is of in de zeer nabije toekomst worden zal. Een baro meter is over het algemeen een instru ment dat bestaat uit een metalen doos (rond) die nagenoeg luchtledig is. Een metalen veer zorgt ervoor dat deze doos niet door de buitenlucht wordt inge drukt. Indien nu de luchtdruk buiten de trommel groter of kleiner wordt dan de kracht die door de veer op de trommel wordt uitgeoefend, zal de trommel wor den ingedrukt of „bol" gaan staan, na tuurlijk in zeer geringe mate, maar toch genoeg opdat het uiteinde van de veer naar boven of naar beneden, of naar links of rechts bewogen wordt al naar gelang de stand van het apparaat. Hier door wordt nu de luchtdruk aangewezen. Op dé schaal zijn cijfers geplaatst die de luchtdruk aangeven overeenkomstig de normen van de kwikbarometer die over het algemeen als standaard geldt. Bij een stijgende luchtdruk is het weer meestal helder en droog en bij een da lende be\yolkt en vochtig. Vandaar dat men door middel van een barometer enigszins kan bepalen wat voor soort weer het wordt, daar veranderingen in de luchtdruk meestal reeds optreden voordat het betreffende weertype zicht baar is. De hygrometer is een instrument waarmee de luchtvochtigheidsgraad ge meten wordt. Het bestaat uit een paar- Totaal 8.402.103 9.372.128 De oesterverzending in decembeer is nog meegevallen door de goede afname van België. Was de verwachting voor Frankrijk matig, ja zeer matig, toch viel het nog niet tegen, 't Was in ieder geval nog bijna 60 van vorig jaar. Tot 31 december 1961: 20.680.000 31 december 1962: 18.200.000 of maar 12 minder. Engeland is het gehele seizoen slecht. Wie had kunnen denken dat dit land van de derde naar de zesde plaats zou worden verdrongen, en nog wel door Zwitserland? Een 20 jaar geleden stond Engeland op de eer ste plaats met 20.000.000 afname! 't Kan verkeren, zei Brero. Eind december viel de vorst in en 't staat er voor de oes terbranche niet best voor. Gelukkig dat de pachtsommen voor de eerstvolgende 3 jaar gunstig zijn. IJsclub Yerseke. De ijsclub Yerseke organiseerde op dinsdagmiddag 15 januari op de leiding, welke in goede toestand was, schaats wedstrijden. Met medewerking der scho len kregen de leerlingen 's middags vrij. De uitslagen waren: Dames 500 meter: 1. Lia Koeman; 2. Anette Hoogstrate; 3. San de Koeyer. Heren 500 meter: 1. L. de Blaay; 2. K. Tolhoek; 3. Fi. Steketee. Kinderen beneden de 14 jaar. Jongens 500 meter: 1. Rinus Meyer; 2. Jan Boon; 3. Wim Hoogstrate; 4. Tony Riedijk; 5. Coti Meyaard; 6. Wim v. d. Plasse. Meisjes 500 meter: 1. Letty van Stee; 2. Ina van Stee; 3. M. van Dixhoorn. Zaterdag werden snelheidswedstrijden gehouden over 1000 meter. Hiervan was de uitslag als volgt: Heren op doorlopers: 1. Riedijk; 2. D. Als U echter ziet hoe we thans drukwerk fabriceren, zult U be seffen, waarom Van der Peyl's drukwerk beter drukwerk is MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 Murre; 3. J. Plasse. Heren op kunstschaatsen: 1. G. Bom; 2. J. Bom; 3. P. Plasse. N ep tu n us n ieuw s Doordat de veilinghal in Goes nog niet ontruimd was, werden vorige week alle wedstrijden afgelast. A.s. zaterdag staat de wedstrijd da mes Zeeland SportNeptunus op het programma. Dit wordt voor de dames een zware kluif. De thuiswedstrijd werd slechts met 1 punt verschil gewonnen. We houden het echter op een overwin ning voor de Neptunusdames. WEMELDINGE Van 20-26 januari 1963 Vrijdag 25 januari: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 11.09 11.50 4.34 5.12 Maandag 12.12 5.42 6.14 Dinsdag 0.54 1.15 6.44 7.11 Woensdag 1.54 2.11 7.35 8.02 Donderdag 2.44 3.02 8.19 8.44 Vrijdag 3.32 3.51 9.04 9.27 Zaterdag 4.18 4.36 9.44 10.09 Te Hansweeiit 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1