(BATTENS Restaurant voor vrouwen WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE KAPELLE-B1EZELIN GE De speciaalzaak voor Uw BRIL Gevonden voorwerpen. Gevonden een paar sokken en een re genbroek. Inlichtingen ter gemeente secretarie. Coöp. Boerenleenbank. Bij de Coöp. Boerenleenbank alhier werd in de maand december aan spaar gelden gestort tot een bedrag van ƒ147.706,76 en terugbetaald ƒ119.984,67. Het saldo aan het eind van de maand bedroeg 4.123.119,03. Er werden in diezelfde periode 12 nieuwe boekjes uit gereikt. Grondcertificaten Open het dorp. Bij de Coöp. Boerenleenbank alhier zijn de grondcertificaten te koop voor de aktie Open het dorp en wel tot 21 januari. De certificaten worden voor 2,50 verkocht. Uit de kopers van de ze papieren zal iemand worden uitgeloot die de gedenkzuil van de verkoop mag onthullen. Maar bovenal, u hebt een steentje bijgedragen voor deze aktie. Haal ze af voor 21 januari, dan sluit deze aktie. Ouderavond „De Goede Herder". Dezer dagen hield de zondagsschool „De Goede Herder" alhier haar jaar lijkse ouderavond. Op deze avond na men de kinderen die de leeftijd hadden bereikt, afscheid van de zondagsschool. De leiding berustte bij de leider dhr. A. Gijssel. De penningmeester, dhr. W. P. Weststrate, gaf een financieel overzicht over het afgelopen jaar, dat niet ongun stig was verlopen en alle hoop geeft voor de toekomst. Mej. C. Dominïcus gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden over het jaar 1962 en voor de toekomst. Dhr. A. Dominicus hield een causerie over het onderwerp: „De plaats van de zondagsschool in de Gemeente en in de Kerk". Spreker wees op de belangrijkheid van dit werk, ge zien in het licht van de Gemeente van Jezus Christus. Ter verwelkoming voor de jongens sprak dhr. J. A. de Schip per namens de Jongensclub en mej. J. Zuidweg namens de Meisjes vereniging „Het Mosterdzaadje". Jeugdouderling S. C. Rijlaarsdam sprak tot de aftre denden over het catechisatiebezoek en sprak vervolgens namens de ouders dankwoorden tot de leidster en leiders. Collecten. De oude jaarscollecte in de Ned. Herv. kerk heeft opgebracht 301,57; de col lecte voor het orgelfonds 311,44; de dekencollecte voor Algerije 363,29. Loop der bevolking over 1962. Het zielental van de gemeente We- meldinge nam in het afgelopen jaar toe met 27. Op 31 december 1961 bedroeg het aantal ingezetenen 2527 (1300 m. en 1227 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 51 (29 m. en 22 vr.) en door vestiging met 95 (46 m. en 49 vr.); het verminderde door overlijden met 29 (12 m. en 17 vr.) en door ver trek met 90 (41 m. en 49 vr.). Op 31 december 1962 bedroeg het aantal in gezetenen 2554 (1322 m. en 1232 vr.). Er werden 25 huwelijken voltrokken. Ingebruikstelling uloschool. Vrijdagmiddag 3 uur werd door de Inspecteur van het lager onderwijs, dhr. L. F. J. H. Frantzen, de toegangsdeur geopend van de aan het Eindje de Rond te verrezen uloschool, waarmede de of ficiële opening was verricht. Voordien was door hem op verzoek van het ge meentebestuur een symbolisch kunst werk in brons op de voorgevel van het gebouw aangebracht, voorstellende een levensboom met in knop schietende scheuten omring door een plastiek als de vakken der wetenschap, vervaardigd door de kunstenaar Hein Vree uit Am sterdam, onthuld. Nadat een honderd tal genodigden in de ruime hall hadden plaats genomen, opende burgemeester Schipper deze feestelijke bijeenkomst met de totstandkoming te schetsen van dit gebouw. Hij zag dit als een reeds lang gekoesterde wens, welke nu in ver vulling was gegaan en er zodoende aan een reeds lang onhoudbare toestand van heen en weer rennen door de leerkrach ten van de ene naar de op enige hon derden meters afstand gelegen andere school. Dat zulks niettegenstaande dit moeilijke werken toch nog zulke mooie examenresultaten te zien gaf, pleit voor de wijze waarop de lessen door het on derwijzend personeel werden verzorgd en waardoor de school bekend staat als een der beste van Zeeland. Burgemees ter Schipper dankte de gemeenteraad voor het destijds vol vertrouwen geno men raadsbesluit tot de bouw van deze school en benadrukte bijzonder de me dewerking hierbij ondervonden van de voormalige inspecteur dhr. Wolff en de thans fungerende inspecteur van het la ger ondeiwijs dhr. Frantzen, welke als eerste in.de rij van sprekers het woorcL kreeg. Hij begon z'n toespraak met een' becijferde uiteenzetting van de groei van het ulo-onderwijs in ons land. Met de hoop uit te spreken dat er van deze school veel gelukkige jonge mensen het verdere leven in mogen gaan met een hart dat openstaat voor God en de even mens en een hartelijke felicitatie aan het adres van de gemeente Kruiningen voor dit prachtige gebouw, besloot dhr. Frantzen zijn rede. Als blijk van waar dering en grote dank voor de medewer king bij het tot stand komen van deze school, bood burgemeester Schipper dhr. Frantzen een aandenken aan. Verder voerde nog het woord burgemeester A. C. Willemsen, die mede namens zijn col lega burgemeester Lokker van Waarde zijn gelukwensen aanbood. Dhr. Ir. Po- ley als afgevaardigde van het architek- tenbureau Rothuizen en 't Hooft te Goes, zelf ten nauwste "verbonden en betrok ken bij de uitvoering van de bouw van deze school, dankte voor de destijds verkregen opdracht en hoopte dat deze school, die in een grote behoefte zal blijken te voorzien, in alle opzichten zal blijken te voldoen. Door een dochtertje van burgemeester Schipper werd aan mevr. Poley een bloemstukje overhan digd. Dhrn. J. A. en D. Poley, aanne mers van dit complex, werd dank ge bracht voor de schitterende uitvoering, hierin besloten alle onderaannemers en werklieden. Dhr. Stel als oud-hoofd onderwijzer dezer- en namens de Burg. v. Dusseldorpschool te Goes, dhr. Hage direkteur van de Middelburgse Rijks kweekschool namens de ver. voor volks onderwijs, dhr. Zwagerman namens het hoofdbestuur der ulovereniging, dhr. Brugge als hoofd der lagere school al hier en dhr. Glerum als hoofd der la gere school te Yerseke boden vervolgens hun gelukwensen aan. Dhr. H. v. d. Berg bood als voorzitter der ulo-ouder commissie een bandrecorder aan. Dhr. H. Eversdijk sprak als een der aanwe zige oud-leerlingen. Burgemeester Schip per dankte al de sprekers voor hun goe de wensen en verzocht dhr. Nietfeld als hoofd der uloschool dit fraaie gebouw te willen aanvaarden. Dhr. Nietfeld dankte de gemeente voor dit prachtige gebouw, wat door veler inspanning ver rijzen mocht, alsmede allen die op eni gerlei wijze aan de verwezenlijking hier van hebben meegewerkt. Hierna werden de aanwezigen uitgenodigd de school te bezichtigen, waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt en waaruit bleek hoe velen zich lieten voorlichten om trent afwerking en inrichting. De school welke gelijkvloers een 3-tal leslokalen, een natuurkundelokaal, een ruime hall tevens overblijflokaal, een bestuurs- of hoofdenkamer met aan het eind der brede gang, waarin een tweetal trap pen toegang geven tot de op de verdie ping gelegen 3 leslokalen, zowel bene den als boven ruime toiletten met was gelegenheden. Het gehele gebouw wordt centraal verwarmd. Sneeuwruimen. Van de zijde van het gemeentebestuur vernemen wij dat hoofdbewoners van gebouwen en eigenaren van onbewoon de gebouwen op grond van art. 115 sub b. der gemeentelijke politieverordening verplicht zijn bij sneeuwval of gladheid de sneeuw en het ijs weg te ruimen van de vóór of langs die gebouwen en daar bij behorende erven gelegen openbare voetpaden, alsmede deze op voldoende wijze met as, zand, zaagsel of andere daarvoor bruikbare stoffen te bestrooien Aan de ingezetenen der gemeente Krui ningen die tot op heden in gebreke zijn gebleven aan bovengenoemd artikel der gemeentelijke politieverordening te vol doen, wordt alsnog de gelegenheid ge boden ten spoedigste hieraan mee te werken. Bij nalatigheid kan proces-ver baal worden opgemaakt. Loop der bevolking. Het zielental van de gefrneente Krui ningen nam in het afgélopen jaar af met 83.3 Op 31 december 1961 bedroeg het aantal ingezetenen 5205 (2616 m. en 2589 v.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 101 (64 m. en 37 v.) en door vestiging met 206 (102 m. en 104 v.); hel verminderde door overigden met 48 (31 m. en 17 v.) en door ver trek met 342 (169 m. en 173 v.). Op 31 december 1962 bedroeg het inwonertal dus 5122 (2582 m. en 2540 v.). Er wer den 31 huwelijken voltrokken, echtschei dingen werden niet ingeschreven. Deze vermindering van zielental moet worden verklaard door het feit van ver trek van 90 Ambonezen uit het woonoord. Er zijn momenteel nog onge veer 80. Ambonezen in het woonoord woonachtig. Kookcursus. Naar uit een in dit blad voorkomen de advertentie blijkt, zal in de Land- bouwhuishoudschool aan het Clercqs- wegje een kookcursus worden georgani seerd onder leiding van een der lerares sen van deze school. Op zichzelf niets bijzonders, echter blijkt uit deze adver tentie dat deze cursus uitsluitend wordt gehouden voor HEREN, wat voor ons dorp wèl iets bijzonders is. Immers ve le heren zijn van de edele kookkunst zeer weinig op de hoogte en aangezien het kan voorkomen bij ontstentenis of ziekte van de huisvrouw dat de heren zelf hun potje moeten koken, om nog maar niet te spreken van de verzorging van verdere gezinsleden, lijkt het ons geen kwaad idee dat ook de heren blijk geven op eigen benen (vóór het fornuis) te kunnen staan. Velen worden dan ook verwacht om aan deze voor Kruiningen bijzondere cursus deel te nemen. Vogels in nood. Reeds gedurende ^.de heersende vorst en sneeuwperiode zorgt het politiekorps van Kruiningen vo^r het voederen van de in nood verkerende vogels voorzover de reeds vanuit de burgerij hiervoor be schikbaar gestelde hoeveelheden oud brood, kaasafval, graanafval e.d. voor handen waren. Nu echter deze periode langer (en strenger) wordt raken de voorraden kleiner en wordt een beroep gedaan op de gehele burgerij om nog meer afval brood, kaas, rotte appelen, graan e.d. beschikbaar te willen stellen. U kunt dit, indien mogelijk, meegeven aan de schoolkinderen, welke het in school verzamelen en waar de politie zorgt dat het op de daarvoor bestemde voederplaatsen wordt uitgestrooid. Ook is het mogelijk hiervan mededeling te doen aan de gemeentewerklieden of aan het kantoor gemeentewerken, Hoofd straat 58 (tel. 267), of op het politie bureau (tel. 275). De politie stelt de surveillance wagen beschikbaar om het door u beschikbaar gestelde te komen ophalen. Naast al hetgeen reeds is ge daan (waarvoor hartelijk dank) is een grotere inspanning om deze grote nood onder onze gevederde vrienden te helpen lenigen, van een eerste belang en is bij voorbaat onze dank u reeds toegezegd. Fotoclub bijeen. Woensdagavond kwam de fotoclub „Kruiningen" voor de eerste keer in 't nieuwe jaar bijeen in „Ons Dorpshuis". De voorzitter, dhr. Nouwt, heette de aanwezige leden welkom en wenste hen een goed foto jaar toe. Besloten werd om diegenen die zelf hun foto's af wil len gaan werken of dit reeds doen, ge legenheid te geven lid te worden van de fotoclub, die hen dan de vele kneep jes zal trachten bij te brengen. De voor zitter hoopte dan -ook, dat hij in het pasbegonnen jaar nog vele nieuwe le den welkom zou kunnen heten. Hierna werd een prachtige bondscollectie van foto's op internationaal wedstrijdfor maat 30 x 40 cm, van de Ned. Bond van Amateurfotografen getoond en stuk voor stuk door dhr. Roosendaal besproken, hetgeen deze avond tot een zeer gezellige en leerzame maakte, waarop de aanwezige leden met genoe gen terug kunnen zien. Gevonden en verloren voorwerpen. Gedurende het 4e kwartaal 1962 zijn bij de Rijkspolitie alhier de navolgende goederen als gevonden voorwerpen aan gegeven: Twee koperen gewichten van V2 kg, een paar gymnastiekschoenen, een kinderportemonnaie inh. 0,35, een bruine herenhandschoen, een bos sleu tels, een paar lange witte wollen nylon handschoenen, een paar bruine hand schoenen. In hetzelfde tgdvak zijn als verloren opgegeven: een bruine rok, een doublé damespolshorloge met zwart linnen bandje, een bruine kinderhandschoen en een maillot. Overplaatsing. Dhr. G. Meulbroek, assistent A bij 's Rijks belastingen alhier, wordt met ingang van 16 februari a.s. in. gelijke rang overgeplaatst naar de Dienst Dop- ane en Accijnzen te Dordrecht. Rode Kruis filmavond. Zaterdagavond houdt het Rode Kruis een filmavond in de zaal „Zeelandia". Benevens de goede hoofdfilm, zal- .de Kon. Harmonie „Scheldegalm'Y/en de muziekvereniging „Polyhymnia" ook een gedeelte van de avond verzorgen. Een aanbeveling om deze avond te bezoe ken is eigenlek overbodig, maar toch willen we nog even wijzen op het schit terende werk, dat deze organisatie reeds zo lang (met uw hulp?) verricht. Mocht u niet precies op de hoogte zyn van dat werk, komt u dan zeker om daar nader kenni£ mee te maken. KorfbaL Niet op het korfbalveld, maar in de veilinghal te Goes heeft zaterdag het tweede twaalftal een wedstrijd gespeeld en wel tegen Togo IV uit Goes. De „blauwbroeken" keerden met een 10 nederlaag naar-huis terug. Scheepvaart. Ook hier is de weerslag van de vorst periode goed te merken. Zeer weinig schepen passeren de laatste dagen Hans- weert, als gevolg van de zware ijsgang tussen Wemeldinge en Dordrecht. Be gin deze week was de vaart op het ka naal nog mogelijk, maar als het nog enkele dagen goed blijft vriezen, zal dat ook zeer moeilijk worden. Filmavond Rode Kruis. Dinsdagavond werd in het dorpshuis „Luctor et Emergo" een filmvoorstel ling gegeven, uitgaande van het Neder- landsche Roode Kruis. De titel van de film was „Levensmelodie". Des mid dags was er een kindervoorstelling met de hoofdflm „De mislukte diefstal". Schip aan de grond gelopen. Zondagmorgen omstreeks half vijf is bij Bath het 1143 ton metende kust vaartuig „Charles" van de rederij Her mans te Antwerpen aan de grond ge lopen. Omstreeks tien uur is het schip op eigen kracht los gekomen, waarna het zijn reis vervolgde naar de Spaanse haven Valencia. Loop der bevolking over 1962. Het zielental van de gemeente Ril- land-Bath is in 't afgelopen jaar met 11 toegenomen. Op 31 december 1961 bedroeg ;het aantal ingezetenen 2928 (1471 m. en 1457 vr.). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 58 (29 m. en 29 vr.) en door vestiging met 141 (70 m. en 71 vr.). Het verminderde door overlijden met 15 (8 m. en 7 vr.) en door vertrek met 173 (78 m. en 95 vr.). Op 31 december 1962 bedroeg het inwonertal dus 2939 (1484 m. en 1455 vr.). Er werden 20 huwelijken voltrok ken en er werd 1 echtscheiding inge schreven. IJ s wedstrijden. De ijsvereniging Krabbendijke hield op haar banen in de Karelpolder wed strijden op de schaats voor hard- en schoonrijders. In de morgenuren waren er wedstrijden hardrijden voor de club leden over 2000 meter. De uitslag was: 1. A. van Oosten (4.11.4); 2. C. Schou ten (4.13.6)3. Hans Paauwe (4.22.3) 4. P. Vogelaar (4.24.9)5. J. Wonder- gem (4.42 rond). In de middaguren werden er wedstrij den schoonrijden gehouden voor leden en niet-leden; hiervoor waren aparte prijzen. Eerste prijs dames niet-leden: Janny Moerland (wisselbeker)2e pr. mevr. De Groene-Karelse (lauwertak) 3e pr. C. Krijger. Voor de leden ging de eerste prijs naar mevr. Huissen-En- gelse (wisselbeker)2e pr. mevr. Wa- beke-Vogelaar (lauwertak)3e pr. mej. Truus Butijn. Heren schoonrijden: le pr. O. Goud (wisselbeker 2e maal)2e pr. G. Tram per; 3e pr. C. Wabeke. Voor niet-leden ging de eerste prijs voor detweede keer naar A. van Fraassen (wisselbeker). Paren schoonrijden: le pr. Goud-Mal - lekote (wisselbeker); 2e pr. Tramper- Butijn; 3e pr. Wabeke-Vogelaar. Bevolking van Krabbendijke groeide. In het afgelopen jaar is de bevolking van Krabbendijke gegroeid met 50 zie len. Op 31 dec. bedroeg het aantal zie len 2905 (1467 m. en 1438 vr.). 31 dec. 1962 bedroeg het aantal 2855, t.w. 1447 m. en 1408 vr. 15. huwelijken werden voltrokken en niet één echtscheiding in geschreven. Open het dorp. Door de leerlingen van de kleuter school hier ter plaatse werd een aktie gevoerd ten bate van „Open het dorp". De kleuters wisten door middel van de ze inzameling een bedrag van 111,36 bijeen te brengen. Filmavond Rode Kruis. De jaarlijks terugkerende filmavond georganiseerd door het Rode Kruis is in onze gemeente ten dele mislukt. Doordat een oliestookkachel niet goed functioneerde, kwam de gehele zaal in een rookontwikkeling te zittel. Later is de kachel gedoofd en is de film voor een klein aantal personen vertoond, maar velen waren reeds naar huis gegaan, deal® voor da rook an deels voor de kou die er heerste in de zaal. In de middag uren werd voor een meer dan volle zaal aan de kinderen de jeugdfilm vertoond „De mislukte diefstal". Loop der bevolking. De bevolking van de gemeente Waar de nam in het afgelopen jaar met 18 personen toe. Op 31 december 1961 be droeg het aantal ingezetenen 1021 (499 m. en 522 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 21 (10 m. en 11 vr.) en door vestiging met 36 (18 m. en 18 vr.). Het verminderde door overlijden met 15 (10 m. en 5 vr.) en door ver trek met 24 (9 m. en 15 vr.). Op 31 december bedroeg het inwonertal 1039 (508 m. en 531 vr.). Er werden 6 hu welijken voltrokken; er werden geen echtscheidingen ingeschreven. Rode Kruisavond. Maandagavond zal in café Koeman de Rode Kruisfilm worden vertoond. Des middags zal een film voor de jeugd worden vertoond en zal het ingezamel de speelgoed geschonken door de school kinderen, in ontvangst worden geno men. Men rekent op een goede belang stelling voor dit doelmatige doel. Rijkspostspaarbank. De rijkspqstspaarbank te Kapelle kon over december weer een spaaroverschot behalen. Er werden 131 inleggingen ge daan tot een totaal van 15.513,45. Het aantal terugbetalingen bedroeg 38 tot een bedrag van 12.100,44, zodat er 3.413,01 meer werd gestort dan op gevraagd. Er konden vier nieuwe reke ninghouders worden ingeschreven. Gevonden voorwerpen. Bij het groepsbureau van de rijks politie te Kapelle werden onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven: Een sleeptouw, een bril, vier dames handschoenen, een vulpen, een paar gymnastiekschoenen, een zilveren gul den, een bos frambozenplanten, een paar lederen handschoenen, een rokje in plas tiek verpak, een sjaal, een ceintuur, een pop, een regenjas, een rol plakband, een ring met steen, een zegel-chequeboekje, een paar glacé dameshandschoenen, een gebreide kinderhandschoen, een kinder- want, een jongenspet, een wollen want, een blik groente, een huissleutel, een paar schaatsen en een paar kinderwan ten. Teraardebestelling H. P. Ganseman. In de ouderdom van 81 jaar is op oudejaarsdag te Kapelle overleden dhr. H. P. Ganseman, in leven rustend land bouwer. Dhr. Ganseman, die voor de tweede wereldoorlog gedurende twee perioden zitting in de gemeenteraad had voor de partij van Vrijzinnige De mocraten, is in zijn leven mede-oprich ter geweest van het onderling varkens- verzekeringsfonds „Steunt Elkander". Vanaf de oprichting diende hij deze ver eniging 56 jaar langs als secretaris. Dhr. Ganseman is voorts mede-oprich ter geweest van de Coöp. Boerenleen bank en de veilingsvereniging „Kapelle- Biezelinge Omgeving". Donderdag had de teraardebestelling plaats. Op verzoek van de familie werden er geen toespraken gehouden. IJsclub „De Zwarte Weel" boekte ledenwinst. De ijsclub „De Zwarte Weel" te Bie- zelinge heeft het afgelopen jaar een forse ledenwinst geboekt. Vooral tegen het eind van 1962 traden velen tot de club toe als gevolg van het vroeg in vallen van de winter met de mogelijk heid tot schaatsen. Tijdens de vorige week gehouden algemene vergadering, welke stond onder voorzitterschap van dhr. Chr. Goeree, was te horen dat de club zich weer in een grote bloei mag verheugen. Het ledental bereikte bijna de 300. Secretaris C. Beenakker deelde in zijn jaarverslag voorts mede, dat de club ook in financieel opzicht vooruit ging. Het jaar kon worden afgesloten met een batig saldo. De goed bezochte vergadering besloot met de dagcontri butie bij het schaatsen op de vijver van 0,50 te verhogen tot 1,Geruime tijd moest de vergadering zich bezig houden met de verkiezing van nieuwe bestuursleden wegens aftreding van de heren M. IJzerman, F. C& v. d. Vliet, G. Zudweg en W. v. d. Vredf. In hun plaat sen werden gekozen dhrn. M. Zandee, C. Nieuwenhuize Mzn., M. Goud Jzn., allen te Biezelinge en M\ Goud Czn. te Schore. De aftredende voorzitter, dhr. Chr. Goeree, werd herkozen. „Zang en Vrienschap" heeft weer directeur. Het mannenkoor „Zang en Vriend schap" te Kapelle heeft weer een direc teur. Na enkele weken zonder dirigent door B. J. TEN WESEPE 36) Bijna zeshonderd gulden. En dat in ongeveer vier uur. Ze waren er allemaal een beetje beduusd van. Greet was het restaurant doorgeslen terd en hief opeens een tas omhoog. „Kijk eens, lui, ons eerste gevonden voorwerp!" Ze bekeken de inhoud van de tas, Er was een portefeuille in met wat geld, een pas op naam en een foto. Ans her kende de foto. „Ze zaten daar... met z'n tweeën' en ze zijn 'm gesmeerd zonder tè betalen, toen die ruit brak. Dat was twee koffie en twee slagroomgebak. En later nog twee cola. Dat is drie tachtig inclusief. Dat kunnen we tenminste er vandaag nog bijtellen". HOOFDSTUK XVI Waarin Frida een onderhoud heeft met de commissaris van politie De volgende* morgen was Frida alweer vroeg beneden. Ze zag het ochtendblad liggen en pakte de krant nieuwsgierig op. Natuurlijk, net wat ze gedacht had: een heel stuk op de voorpagina, zelfs met een foto erbij op het moment, dat de politie een charge uitvoerde bij de Oude Mar^t. „Kijk eens aan", mompelde ze, „een prachtkop er boven: „Restaurant voor vrouwen ontmoet veel verzet. Studenten relletjes in de Langestraat. Woedende vader van arrestant smijt ruit in". .Ze knikte en begon op haar gemak te lezen. Ze had er geen erg in, dat Ans naar beneden kwam en achter haar rug ging staan meelezen. Toen Frida de krant uithad, zuchtte ze en zei tot zich zelf: „Nou, dat betekent vanavond weer trammelant. Kan een leuke boel wor den als dat zQ doorghat". Ans pakte de krant op en las verder. „Goeie, zeg,, we worden behoorlijk in het zonnetje gezet". „Zeg liever: onbehoorlijk, zus. Het hindert niet. Beter dan dat ze ons dood zwijgen. De politie zal vandaag wel zo verstandig zijn orh betere maatregelen te nemen. Ze hebben gisteravond min of meer een modderfiguur geslagen". Om half negen werd er gebeld aan de voordeur. Frida keek door het raam en zag een politieagent staan. O, m'n pro ces-verbaal natuurlijk, dacht ze. Meneer de inspecteur heeft er haast achter ge zet. Ze opende de deur op een kier en keek hem vragend aan. „Er^?" „U moet om tien uur bij de commis saris komen", zei de man op korte toon. Frida snoof verachtelijk. „Complimenten aan uw baas, maar ik moet niks. Ik heb de eerste paar dagen geen tgd voor meneer de commissaris. Goeden morgen". Ze wilde de deur reeds sluiten, maar de agent duwde terug. „Héla, dat is een bevel?" riep hij uit. „Loop naar de.jeweetwel", rijmde Fri da. „Ik laat me niet commanderen, en zeker niet door een man. En vertel 'm, dat die inspecteur van 'm gevierendeeld wordt, door de gehaktmolen gedraaid en gebraden wordt opgediend aan m'n gasten, als hij het waagt nog eens zijn platvoeten hier neer te zetten. Dit is een restaurant voor vrouwen en hier komen alleen vrouwen binnen, ambts halve of niet ambtshalve. En als er weer een boodschap is af te geven, dan stu ren ze maar een vrouwelijke agent. En haal die voet weg, anders kan ik de deur niet sluiten". De agent was zo stom -verwonderd, dat hij meteen gevolg gaf aan Frida's verzoek en een stap terug deed. Ze sloot meteen de deur voor zijn neus. Ans had halverwege de deur het hele relaas aangehoord en keekhaar ver schrikt aan. „Jeetje, Frida' dat kun je toch niet doen „Nee, daarom doe ik het ook niet". „Dat... dat bedoel ik niet. Je moet er wel heen. Om tien uur. We moeten goe de vrienden blijven met de politie!" Frida kneep een oog dicht. „Laat dat maar aan mij over, zus. Als we van het begin af bang zijn* dan doen ze met ons, wat ze willen. Ik heb die inspecteur gisteravond ook goed de waarheid gezegd. Ze zullen1 bemerken, dat wij geen katjes zijn, die met zich laten spelen. Ze hebben zich gisteravond al lelijk vergaloppeerd: eerst huisvrede breuk en daarna onrechtmatig de zaal laten ontruimen. Eén uur voor sluitings tijd. Dat is volgens de wet een onrecht matige daad. Ik zal wel eens opzoeken, welk artikel dat is. Denk je, dat ik me in onze eigen zaak laat koejoneren door de politie? En of dat nu een inspecteur of een commissaris is of een agent, dat doet allemaal niets ter zake. Het zijn mannen en mannen hebben voor mij af gedaan. Alleen in speciale gevallen, zo als met die timmerman vannacht, en straks als de nieuwe ruit komt dat maakt hij ook voor ons in orde dan accepteren we de man. Voor de rest zijn ze voor ons lucht. En niet eens zul ke lekkere". Ans schoot in een lach. „Je bent me er ook eentje..." Een half uur later belde er een vrou welijke politieagent aan. Frida opende de deur en zei: „Komt u binnen. Met vrouwen wil ik praten. Niet met man nen". De agente kwam binnen en keek rond. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1963 | | pagina 2