ZO BLIJVEN UW BOEKEN MOOI! boeklon SheafferS P.F.M, SheafferS VAN DER PEYL DE KLOEKE PEN DIEU ÉN UW HAND LIGT WEMELDINGE YERSEKE I mende van de Prov. boot, wilde richting Goes inslaan en verleende daarbij geen voorrang aan de bestelwagen bestuurd door H. v. d. K. uit Breda, die uit Krui- ningen richting Bergen op Zoom reed. Een botsing met flink wat materiële schade was het gevolg. Beide bestuur ders bleven ongedeerd. Proces-verbaal is opgemaakt. KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH WAARDE BOEKHANDEL VAN DER PEIJL YERSEKE DEALER VOOR KAPELLE-BIEZELINGE Het Jeugd Rode Kruis. De speelgoedaktie op de diverse scho len van Yerseke in de week voor Kerst mis heeft 15 grote dozen vol speelgoed opgeleverd. Een pracht gebaar va,n de jeugd, waarmee weer vele kinderen in minder prettige omstandigheden geluk kig gemaakt kunnen worden. Hartelijk dank aan alle kinderen en onderwijzers die aan deze inzameling hebben mee geholpen. Gevonden voorwerpen. Gevonden een lederen dameshand schoen en een jongenswant. Terug te bekomen ter gemeentesecretarie. Kerstbijeenkomst Plattelandsvrouwen. De Bond van Plattelandsvrouwen afd. Wemeldinge hield cezer dagen haar kerstbijeenkomst. Medewerking verleen den mej. Koos Glerum, sopraan, mej. Nel Wisse, alt en declamatie en dhr. Daan Manneke, piano. Wegens ziekte van de presidente mej. J. D. Dekker, berustte de leiding bij mevr. L. Visser- Blommaard. Gezongen werd „Komt al len tezamen". Daarna werden oude Ne derlandse kerstliederen gezongen door Koos Glerum, welke op meesterlijke wij ze werden vertolkt. Vervolgens twee duetten van C. Frank door Koos Glerum en Nel Wisse. Een declamatie van Nel' Wisse besloot dit gedeelte van het pro gramma. Dhr. Daan Manneke gaf daar na een pianovoordracht. Hierna volgden enkele Engelse kerstliederen door Nel Wisse en een duet door de beide zan geressen. Als slot volgde onder adem loze stilte een declamatie van Nel Wis se. Deze begaafde declamatrice en zan geres besloot op waardige wijze deze hoogstaande avond. De vice-presidente was dan ook de tolk van alle aanwezi gen toen zij de beide zangeressen en dhr. Manneke dank bracht voor het ge- bodene. Kerstwijdingsdienst. Eerst kerstdag werd in de Ned. Herv. kerk een kerstwijdingsdienst gehouden. In deze dienst werkten mede de muziek vereniging O.K.K. onder leiding van de dirigent dhr. D. Manneke en het Ned. Herv. Kerkkoor onder leiding van de dirigent dhr. A. v. d. Cingel. Voorgan ger in deze dienst was Ds. B. Zoodsma. N.C.V.B. De afd. Wemeldinge van de N.C.V.B. hield haar kerstvergadering onder lei ding van de presidente mevr. Philipse- Aarnoudse. De kerstliturgie werd ver zorgd door de dames Van der Hiele, Hoogkamer en Schouwenaar. Dit alles afgewisseld door koorzang, samenzang en orgelspel onder leiding van dhr. J. Florusse. Door mevr. Van der Hiele werd het kerstverhaal „Artaban de wij ze" voorgedragen. Wemeldinge IRoda Boys I. Al direkt na de aftrap zetten de Ro da Boys een fel offensief in, dat een 20 minuten duurde. In de 15e minuut hadden de Boys succes door een pracht doelpunt, gescoord door linksbuiten Van Driel. In de 27e minuut scoorde Pieter- se voor Wemeldinge. Met deze 11 stand werd gespeeld tot tegen de rust. Toen kreeg de wedstrijd een fel karak ter. Aanval op aanval golfde op het Ro da doel en in de 41e en 43e minuut werd op een verkeerde manier aan de noodrem getrokken door de Boys, maar de scheidsrechter merkte blijkbaar niets. Toch zou een doelpunt komen en wel in de laatste minuut, toen Pieterse weer de doelman het nakijken gaf. Na de rust maakte Houtekamer na een felle sprint en nog feller schot de st&ad op 31. In de 13e en 19e minuut werd de stand opgevoerd tot 51, n.l. door Zuid- Weg en De Bourgraaf. Toen speelden de bezoekers een verloren wedstrijd, doch niet als verliezers, want de laatste mi nuten waren weer voor de bezoekers, maar de stevige verdediging deed doel punten uitblijven. Een verdiende over winning voor Wemeldinge. Kerstfeestviering bejaarden. Dezer dagen werd in de consistorie der Vrij Evang. Gemeente de jaarlijkse kerstfeestviering met de bejaarden der gemeente gehouden. De leiding berustte pij de plaatselijke predikant Ds. J. G. Niewöhner. De kerstvertelling werd ver geld door dhr. M. Witte, terwijl de de clamatie werd verzorgd door mevr. Van de Vrie. Aali' het einde kregen allen een fruitpakketje aangebodeit. Kerstfeestviering. In het gymnastieklokaal aan de Dorpsstraat werd dezer dagen 't kerst feest gevierd met de bejaarden uit de Herv. Gemeente. De leiding berustte bij de plaatselijke predikant Ds. B. Zoods ma. Als vertelster was aanwezig mevr. Jebbink uit Kapelle met haar spannend kerstverhaal „Jemi's Kerstfeest". De declamatie werd verzorgd door mej. Do- minicus. Ds. B. Zoodsma vertoonde de filmstrip „Het Kameeltje". Organist in deze bijeenkomst was dhr. C. Philipse. Eveneens waren enkele afgevaardigden van de afd. Wemdldinge van de Boid van Plattelandsvrouwen alsmede namens het gemeentebestuur wethouder J. Veer- hoek aanwezig. Aan het slot van deze bijeenkomst sprak dhr. JV Oudèman. Bijeenkomst Jonge' Kerk. 'f Dezer dagen kwam de afd. Wemel dinge van de Jongde Kerk in gecombi neerde vergadering^ bijeen met de Meis jesvereniging „Ken de Heer in al uw wegen". In deze vergadering werd een kerstwijding gehouden, welke gevolgd werd volgens de liturgie van het Jonge ren Verbond. Het kerstverhaal werd ver teld door mevr. Kroon, leidster van de Meisjesvereniging. Ds. Zoodsma ver toonde een filmstrip. Studieboeken, naslagwerken en andere veel gebruikte boeken beschermt U nu voorgoed met BOEKLON, de door zichtige, zelfklevende plastic. Gemakklelijk aan te brengen, scheurvast en afwasbaar. Verkrijgbaar bii de kantoorboekhandel in rolletjes van 100 x 24 cm. f 1.45 en 100 x 32 cm. f 1.95. Ook leverbaar in andere lengten en breedten. zelfklevende plastic beschermt blijvend BOEKHANDEL Ti Aanrijding. Woensdag 19 december had op het kruispunt Veérweg1—Rijksweg een aan rijding^ plaats. De bestelwagen bestuurd door I. S. M. W. uit Nieuw-Napien, ko- Jaanvisseling. Uit naam van vele ingezetenen uit Kruiningen en Hansweert en in overleg met de politie is de gedachte uitgegaan een ernstige waarschuwing te richten tot alle jeugdige personen in onze ge meente inzake het afsteken van aller hande soorten vuurwerk vóór oudejaars avond. Dat zulks op oudejaarsavond gebeurt kan nog enigszins worden ge billijkt, doch reeds dagen daarvoor de straten en pleinen met vuurwerk al of niet met knaleffecten onveilig maken is toch heus niet nodig. Bedenk dat ge u- zelf en anderen hiermede lichamelijk letsel kunt toebrengen, terwijl het ont staan van brand niet denkbeeldig is. Be denk ook dat b.v. fietsers, bromfietsers en automobilisten groot risico lopen door schrik de macht over het stuur te ver liezen en zodoende ongelukken kunnen overkomen of veroorzaken. Aan de ouders de taak er op toe te zien dat hun kinderen hun zakgeld niet verbras sen met dergelijke prullaria. Er zijn wel nuttiger dingen waaraan uw geld kan worden besteed. Mbgen wij op u allen rekenen Kerstviering. Vrijdag werd aan de bejaarden een kerstmiddag aangeboden in „Ons Dorps huis" door de Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Er werd begonnen met een liturgie, waarna een kort wel komstwoord werd gesproken door de presidente mevr. Blok-Wondergem. Na de pauze werd een kerstspel „Wij vrou wen van Bethlehem" opgevoerd door enkele dames van de Bond van Platte landsvrouwen, hetwelk prachtig weer gegeven werd. Vervolgens werd een ge zellige koffiemaaltijd gehouden, die door allen zeer gewaardeerd werd. Nadat door één der aanwezigen een woord van dank was gesproken, sloot Ds. Hoffman deze middag. Des avonds 8 uur werd wederom een samenkomst belegd, toegankelijk voor alle belangstellenden, nu aangeboden door de Ned, Ijierv. Kerk, waarin het zelfde programma werd afgewerkt. Na dat een woord van dank was gebracht aan alle medewerkenden, werd deze avond door Ds. Hoffman besloten. Bei de samenkomsten waren zeer goed be zocht. Aan ruim 90 zieken en bejaarden werd nog een kerstgroet gezonden in de vorm van bloemen en/of fruit. Ter aarde besteld. Zaterdagmiddag had onder een over weldigende belangstelling de ter aarde bestelling plaats van Dr. J. Nieuwen- huigse. De overledene heeft ruim 37 jaar de praktijk, welke hij in 1925 van wijlen Dr. Kolff van Oosterwijk overnam, met de grootste toewijding uitgeoefend. 27 jaar lang werkte hij alleen, de laatste 10 jaren in nauwe samenwerking met Dr. P. Allewijn. Tot het laatste uur van zijn drukbezette leven heeft Dr. Nieu- wenhuijse z'n werk, wat hem lief was geworden, gedaan met inzet van al zijn krachten. Een plotseling 'overigden, dat de gehele gemeente schokte, maakte aan zijn leven een eind. Een schat van bloe men was aanwezig om de laatste eer aan hem te bewijzen. Aan de groeve dankte een neef van de overledene voor kerststuk „Wij vrouwen van Bethlehem" opgevoerd. Onder doodse stilte werd er door de vele opgekomen leden geluis terd. Mevr. Meijer-Wabeke las een kerst verhaal van Antoni van Kampen. Af gewisseld door samenzang met als pia niste mevr. De Jonge-van der Peyl was het een zeer geslaagde middag. In de pauze werden traktaties aangeboden. Aan de uitgang werd gecollecteerd voor het ziekenpotje. Dierenvrienden in de kou! We hebben de afgelopen zeer koude dagen met dierenvrienden kennis ge maakt. Het bleek dat een drietal Krui- ningse jongens zich hadden aangesloten bij een Haagse vogelclub, welke zich het beschermen van vogels ten doel heeft gesteld. De maandelijkse contributie blijft geheel in Kruiningen. Zelfs is er een bijdrage ter versterking van de kas uit Den Haag ontvangen. Een gedeelte van het kasgeld werd dezer dagen be steed aan het kopen van graan en vet bollen. De jongens trokken er in de felle kou op uit om de in voedselnood ver kerende vogels te voederen. De vetbol len werden in de bomen gehangen en het zaad werd onder de bomen uitge strooid. De sneeuw is deze manier van voederen komen verstoren, doch de jon gens wisten raad; zij zijn nu bezig met het maken van voederbakjes, waar bo ven een dak wordt aangebracht. Goed zo, jongens! Gaan jullie op deze weg voort, dan zullen de vogels jullie er dankbaar voor zijn. Schip omhoog. Verleden week is het Nederlandse mo torschip „Californië" in de Overloop van Hansweert omhoog gevaren. Het schip was met 200 ton rogge onderweg van Maashees naar Roeselaere. Door de sleepboot „Schelde" is het 302 ton gro te schip van de plaat getrokken en naar Hansweert gesleept. Roerschade. Maandagmorgen is het Engelse kust vaartuig „John Risk", dat geladen op weg was naar Antwerpen, ter hoogte van Hansweert wegens roerschade voor anker gegaan, 's Middags arriveerde de Belgische sleepboot „Jean Claude Ger- ling", welke de coaster verder naar Antwerpen sleepte. premie-sector, die reeds lange tyd ge leden zijn aangevraagd. Voor deze wo ningen zijn kandidaten, aldus de voor zitter. De aannemer kan ze bouwen, maar de vereiste goedkeuring komt niet af. Nadat een van de leden tenslotte nog heeft gepleit voor een zo vroeg mo gelijke gladheidsbestrijding, ingeval van gladde wegen, sluit de voorzitter 10 uur deze vergadering met de beste wen sen voor de komende feestdagen. Kerstwijdingsdiensten. Vrijdagmiddag werd in het Hervormd Jeugdgebouw eén kerstwijdingsdienst 'gehouden door dé'Herv. Vrouwengroep, waarbij ook de bejaarden waren uitge nodigd. Vele oudjes waren aanwezig. De presidente, mevr. Van Weele-Zuidweg, sprak een hartelijk welkomstwoord. Een koorïje gevormd door enige leden van de Vrouwengroep zong diverse kerst liederen, terwijl mevr. Blok solozang ten beste gaf, begeleid door orgel. Mevr. Blok vertelde een kerstverhaal getiteld „De vooravond van Kerstmis op de Wadden" van Ingwersen. In de pauze werden de gasten gul onthaald. Ds. G. Blok mediteerde over Klaagliederen 3 22 en 23. Bij het eindigen ontvingen alle bejaarden nog een aardige verrassing. De genodigden waren zeer enthousiast over deze middag. Maandagavond werd in de Ned. Herv. kerk een kerstwijdingsdienst gehouden onder leiding van Ds. G. Blok. Mede werking werd verleend door de Chr. Gem. Zangvereniging o.l.v. mevr. De Schipper, voorts dubbelkwartet o.l.v. dhr. D. Manneke en de muziekvereni ging „Rillandia" onder leiding van dhr. J. J. Rijnberg, terwijl de organist W. Dansen het orgel bespeelde. Mevr. Blok liet zich horen als solo-zangeres. Er was een flinke belangstelling voor deze dienst. nei de belangstelling. Kerstmiddag Plattelandsvrouwen. De Plattelandsvrouwen van de afd. Kruiningen en omstreken hielden in een smaakvol versierde zaal van „Ons Dorpshuis" haar kerstmiddag. Onder het flonkeren der kaarsen sprak de pre sidente, mevr. Baarens-van Aalst, haar openingswoord. In een tijd van oorlogs dreiging en ruimtevaart vieren wij ons Kerstfeest. Na het kerstevangelie, ge lezen door mevr. Mooij-van Zeben, werd door een achttal leden het zeer mooie U -IF Raadsvergadering. De gemeenteraad van Rilland-Bath kwam op 20 december des avonds half acht in vergadering bijeen. Afwezig we gens ziekte was wethouder M. A. Fran- Qoys. In deze vergadering kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om de gemeente te doen toetreden tot de ge meenschappelijke reinigingsdienst met de gemeenten Kruiningen, Yerseke, Krabbendijke, Wemeldinge en Waarde. Dit voorstel werd uitgebreid besproken, waarbij de meeste leden zich bevreesd toonden voor de wel zeer korte tijd, welke voor het ophaken van het vuil in deze gemeente begcijikbaar is. De voor zitter stelt deze ledeh echter gerust met de mededeling, dat de directeur ge meentewerken in andere gemeenten al zoveel ervaring heeft opgedaan, dat door hem wel kan worden beoordeeld of de uitgetrokken tweemaal een halve dag voor Rilland-Bath voldoende is. De raad gaat tenslotte met de voorgestelde re geling akkoord, al wordt wel aangedron gen op een andere beheersvorm. Afwij zend wordt beschikt op een verzoek van de besturen van de Bond van Mobilisa tie-Invaliden en van hunne Nabestaan den en van de Stichting „De Neder landse Soldaat", gevestigd te Drachten, om een bijdrage van 2 cent per inwoner j in de kosten van de bouw te Drachten van een Nationaal Monument. Eèn bij drage van 100,— wordt toegekend aan. de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in de kosten van een op 13, 14 en 15 juni 1963 te organiseren landbouwtentoon stelling te Kruiningen. Het presentie geld voor deze vergadering wordt door de raad beschikbaar-gesteld voor de ak- tie „Open het dorp". Het bedrag van de fraudeverzekering der gemeente wordt verhoogd van 9000,tot 20.000,Voor het verbeteren van het systeem Van brandalarmering wordt een krediet beschikbaar gesteld van 2700 gièden. Een krediet van 468,50 stelt de raad beschikbaar voor de aanschaf fing van- uniformkleding voor de ge-- meentelijke grafdelvers. De rekening van de gemeente, van het gemeentelijk wo ningbedrijf en van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1960 worden aan de raad aangeboden. De voorzitter wijst tot leden van de cofnmissie, belast met het nazien van deze rekeningen, aan mevr. N. G. Kamps-Visser en dhr. J. van den Boom gaard. Overeenkomstig de regeling, ge troffen voor het rijkspersoneel, wordt aan het personeel in dienst der gemeen te, over het jaar 1962 een uitkering in eens toegekend van 26,4 van het maandsalaris. Het voorstel tot aankoop en overdracht van het schoolgebouw aan de Julianastraat wordt door B. en W. teruggenomen, omdat op het laatste moment een brief van het schoolbestuur is binnengekomen, waaruit blijkt, dat het zich niet meer aan de aanvankelijk gevraagde koopsom wenst te houden. Het gemeentelijk aandelenkapitaal van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten wordt, overeenkomstig het ver zoek vkn genoemde ,N.V. uitgebreid met 4 aandelen van 250,waarop te stor ten 10 Op verzoek van het r.-k. schoolbestuur wordt, overeenkomstig aütikel -72 der Lager-onderwijswet 1920, medewerking verleend bij de bouw van een rijwielstalling bij de r.-k. lagere school. Voor verbetering van de onlangs aangekochte woning Scheldestraat D 32 wordt een krediet beschikbaar gesteld van 2822,50. Tijdens de rondvraag uiten enkele leden hun misnoegen over het feit, dat voor 1963 aan Rilland- Bath geen enkele woningwetwoning is toegewezen. De voorzitter deelt in dit misnoegen. Hij zegt ook niet erg opti mistisch te zijn over de realisering van de bouw van de zeven woningen in de Kerstzangdienst. In de Ned. Herv. kerk werd zaterdag avond een kerstsamenkomst gehouden, waaraan medewerkte het Z.D. dubbel kwartet uit Rilland-Bath onder leiding van Daan Manneke. Het orgel werd be speeld door dhr. W. Fraanje uit Krui ningen, trompet H. M. Dek, terwijl de zeer jeugdige zusjes Ruth en Marie Vermeer uit Goes fluit en viool bespeel den. Ds. G. E. Huizing hield de kerst meditatie. De belangstelling was matig, wat jammer was, gezien hetgeen ten ge hore werd gebracht. Kerstfeestvieringen. De N.C.V.B. afd. Waarde hield haar kerstsamenkomst onder leiding van me vrouw Mol-de Feyter. De Herv. Vrou wenvereniging vergaderde voor de kerst feestviering onder leiding van mevrouw Waterman-Oudesluys, de plaatselijke Meisjesvereniging onder leiding van mej. A. Allewijn. Alles stond in het teken van het feestelijk gebeuren van Kerst feest. Ongelukkige val. Dhr. C. v. L. kwam woensdag zo on gelukkig op het ijs te vallen, dat hij eeri pols brak. Op advies van Dr. Noo- me moest hij naar het ziekenhuis om behandeld te worden, waarna hij weer huiswaarts keerde. BIJ DE BETERE KANTOORBOEK- HANDELEN DE SPECIAALZAKEN VANAF f 62,50 S WERELDS BESTE VULPEN Kerstfeest zondagsschool. In de Ned. Herv. kerk werd tweede kerstdag het Kerstfeest gevierd met de kinderen d|r zondagsschool. Iï>e leiding berustte bij Ds. G. E. Huizing, die de kerstgeschiedenis vertelde. Eén der lei ders, dhr. Joh. Poleij, vertelde een zeer boeiend verhaal. Er was van de zijde der ouders een zeer grote belangstel ling. Elf leerlingen verlaten dit jaar de zondagsschool. I Kerstfeestvieringen. Ook dit jaar werd door een groot aan tal verenigingen het Kerstfeest gevierd. De afdeling Plattelandsvrouwen deed dit in hotel „De Zwaan", waar presi dente mevr. L. Mieras-de Vos het kerst evangelie las met aansluitend daarop een korte toespraak. Verder was er sa menzang en zong het koor enkele lie deren. Zang van het duet de dames Bekenes en Van Koeveringe was er voorts te beluisteren, terwijl mej. W. Braam enkele gedichten declameerde en een kerstverhaal voorlas.' De ouden van dagen van boven de zeventig jaar hielden op uitnodiging van de Diakonie der Ned. Herv. Kerk een kerstbijeenkomst in het gebouw „Obad- ja". Mevr. Jebbink-Paap las hier een kerstverhaal voor, terwijl enkele dames van de bejaardencommissie een zelf ge maakt spel opvoerden. Diaken G. D. v. d. Kuijl opende de bijeenkomst en Ds. E. P. J. Jebbink zorgde voor een toe passelijk slot. Ook de Jonge Kerk hield haar tradi tionele kerstavond in „Obadja". Het ge heel stond onder leiding van Ds. E. P. J. Jebbink. Dhr. M. Allewijn uit Goes gaf proza ten beste, waarop Ans Meeu- se uit Goes aansloot met kerstgedich ten. Mevr. Vercauteren-van Oost las een kerstverhaal, waarna de bijeenkomst met een liturgische avondwijding werd besloten. Op de kleuterschool te Kapelle werd het Kerstfeest met de kleuters gevierd in tegenwoordigheid van vele ouders. Zowel te Biezelinge als te Kapelle werd op tweede kerstdag het kerstfeest met de kinderen van de zondagsschool gevierd. Ook hiervoor was weer grote belangstelling. Ook de Hervormde Mannenvereniging te Kapelle herdacht tijdens een van haar periodieke bijeenkomsten het kerstge beuren. Om tenslotte in de kerstsfeer te blij ven valt nog het kerstconcert te memo reren, hewelk door Gommert de Kok uit Goes donderdagavond in de Hervormde kerk te Kapelle werd gehouden. Aan dit concert, dat werd opgenomen voor uitzending als gezongen „kerstgroet" naar Canada, werkten mede het Vrg Evangelisch Kerkkoor uit Goes, het ge mengd koor uit Rilland-Bath alsmede de gemeente met zang. Het geheel stond onder leiding van dhr. Gommert de Kok, organist dezer kerk. Het programma werd op de geluidsband vastgelegd en met een speciale postzending per vlieg tuig verzonden. Nog voor de kerstdagen bereikte het Brooks in Canada. Jammer genoeg was de belangstelling niet bijs ter groot, hetwelk moet worden toege schreven aan de slechte weersgesteld heden. Vakature ouderling. Dhr. M. de Schipper zal op 1 januari zijn kerkelijk ambt als ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente te Kapelle neer leggen. Teneinde hierin zo spoedig mo gelijk weer te voorzien, heeft de Kerke- raad de stemgerechtigde leden in de ge legenheid gesteld voordrachten in te dienen. Op 21 januari zal de verkiezing voor de ontstane vakature worden ge houden. JEHOVAH'S GETUIGEN Van 21 tot 23 december was Middel burg het trefpunt van Jehovah's getui gen uit Brabant en Zeeland, waarbij veel gastvrijheid van particuliere zijde werd ondervonden. Door middel van lezingen en door le vendige demonstraties werd duidelijk gemaakt hoe men de verlammende geest van gemakzucht, die de mensheid in onze tijd bedreigt, kan overwinnen. Het hoogtepunt, de openbare toe spraak: „Het bijbelse antwoord op ons probleem hoe een wereldramp te over leven" werd aangehoord door 472 be zoekers. De eerste sneeuwkanonnen in Europa Te Lausanne in Zwitserland is onlangs het eerste sneeuwveld in Europa, dat niet afhankelijk is van natuurlijke sneeuwval, officieel geopend. Op dit veld, ongeveer'7 km van het stadscen trum, kan men volledig de skisport be oefenen; er is een skilift waarvan men zelfs 's avonds gebruik kan maken, want het veld is ook geheel verlicht. Zes sneeuwkanonnen zijn voortdurend in bedrijf om drie pistes met een opper- vThkte van 36.000 vierkante meter te bedekken met een laag sneeuw, die voor het skiën beter is dan gewone sneeuw. Het sneeuwkanon werd geleverd door de American Machine Foundry Com pany. Deze maatschappij heeft reeds in de afgelopen jaren met groot succes tal van sneeuwkanonnen in de Verenigde Staten geleverd. In sommige warme Amerikaanse sta ten is het tegenwoordig normaal de mensen er met de lange latten op uit te zien trekken em „naast de deur" de ge liefde skisport te gaan beoefenen. Skiën dat vroeger eveq&ls in Nederland een tajnelijk exclusief tijdverdrijf was, is nu óp vele plaatsen in de Verenigde Staten, zoals b.v. Hot Springs, North Carolina, Maryland en Virginia, bijzon der populair. De installaties kunnen gebruikt wor den om een sneeuwveld te leggen waar het helemaal niet heeft gesneeuwd, maar ook óm een sneeuwlaag die door veelvuldig gebruik of dooi heeft gele den, te verbeteren. Zij produceren reeds sneeuw wanneer het twee graden vriest. De apparatuur, waarmee langs kunst matige weg sneeuw wordt gemaakt, is bij toeval uitgevonden dopr Philip Tro- peano, chef-technicus van een kleine maatschappij, die landbouwmachines vervaardigt. Tijdens het kunstmatig be regenen van een citrusboomgaard met behulp van water en samengeperste lucht een middel om vruchten tegen vorst te beschermen ontstond op ze ker ogenblik sneeuw in plaats van de gewenste nevel. Het merkwaardige en inmiddels op grote schaal toegepaste verschijnsel vond plaats bij een tempe ratuur van even onder nul graden Cel sius. I

Scheldebode | 1962 | | pagina 2