BAAYENS y I NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq DO van der Peyl-Kruiningen 28STE JAARGANG No. 31 31 DECEMBER 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PKYL, KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN oCanfys cLql süiaat W modes Altijd raak met drukwerk van PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28428 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Zie, Gij hebt mijn dagen een handbreed gesteld, en mijn leeftijd is als niets voor u; immers is een ieder mens, hoe vast hij staat, enkel ijdelheid Psalm 39 6 Op oudejaarsdag lezen we doorgaans over een schriftwoord als hierboven staat, niet heen .'tDoet ons iets; het zegt ons wat. Iedereen weet het; nie mand kan het ontkennen. Iedere dag wordt het bewaarheid, doch het treft ons niet. Op de oudejaarsdag evenwel, als de torenklok met een andere stem zingt dan op alle overige dagen van het jaar, laten we dit woord op ons inwer ken en zeggen we zachtkens tot ons zelf: ja, inderdaad, wat is het leven kort! Het heel gewone wordt in een dag als vandaag heel bijzonder. Het schrift in onze handen, de beide M's van het Memento Mori (gedenk te sterven) is vandaag zeldzaam duidelijk. God heeft het goed gevonden, dat het leven van een mens, zijn jaren, neen zijn dagen, kort zouden zijn: zeventig jaren zo wij tot de sterken, tachtig jaren, zo wij tot de zeer sterken behoren. Vluchtig, broos, vergankelijk: wij zien dit op al het aard se, het tijdelijke geschreven. Het leven is een damp. Een gedachte. Een flits. Een handbreed: bijna een te verwaar-1 lozen breedte op de ellen en nog eens ellen, die de wereldgeschiedenis van het paradijs tot de jongste dag meet. En tegenover God, de Eeuwige, Die leeft van eeuwigheid tot eeuwigheid is onze leeftijd niets. Minder dan een zwak ge kreun. Duizend jaren zijn in de ogen van de „Zijn" als de dag van gisteren, als hij vooibijgegaan is, en als een nachtwake. Wat zou dan de leetfijd van één mens voor Hem zijn? Minder dan één klokketik. IJdelheid der ijdelheden: de slotsom van de Prediker schrijven wij boven het leven van de atleet met zijn fors gebouwd lichaam en spieren als staaldraden; wij schrijven het ook boven het leven van de man van wetenschap, de reus naar de geest. Laat dit alles ons een wijle weemoe dig stemmen, wat nood, indien wij Hem mogen kennen, die gisteren en heden dezelfde is, die het Leven en de On verderfelijkheid aan het licht heeft ge bracht, door het Evangelie en in Wien Gods kerk eer en eeuwige kracht toe brengen zal Hem, die alleen onsterfe lijkheid heeft en ontoegankelijk licht be woont, dewelken geen mens gezien heeft noch zien kan. Amen. (Uit een Dagboek) DE VERWATERDE SINT Sinterklaas is al lang naar Spanje ge repatrieerd, maar nog is de laatste kiespijn van taai-taai en marsepein niet over, of de verjaardag van de goed heilig buurman kreeg zijn echo in het kleine zaaltje van de politierechter. De sadistische buurman in het hemelsblau we pak had het heerlijk avondje ge bruikt, om de hoofdbewoners van het perceel, kadastraal bekend onder num mer zoveel, sectie zoveel, een goed ge organiseerde hak te zetten. „Ze hebben mij al zesenhalf jaar ge- p... en nu wou ik ze eens wat terug doen", bekende hij ruiterlijk. Wat dat betreft was de blozende ge- tuige-hoofdbewoner minder sportief. „Wij hebben die inwoning aanvaard", zei hij, „maar eigenlijk was het niet juist. Want ik heb studieruimte nodig, en mijn vrouw is erg zenuwachtig". De rechter adviseerde: „Beperkt u zich maar tot de feiten". En daar kwam het verhaal van de Sinterklaas, die in het water was ge vallen. Op 5 december 1962, des namid dags te circa 20 uur, waren de boven buren het huis uitgegaan. Ze hadden de voordeur duidelijk hoorbaar dichtgesme ten, en dat ontlokte de hoofdbewoners van het perceel een zucht van verlich ting. Ze waren er nu tenminste van overtuigd, dat ze ongestoord Sinterklaas konden vieren. In de keuken had de blozende hoofd bewoner zich getooid met baard en staf, en waardig schrijdend was hij daarna de kamer binnengekomen, onder de lui de klanken van „Kom binnen, goede bis schop". Die luide klanken, daar hadden de hoofdbewoners zichzelf eigenlijk mee te grazen genomen. Hadden ze niet zo hard gezongen, dan hadden ze kunnen horen, hoe de buurman met het opzich tige pak langs de regenpijp aan de ach terkant weer naar boven klom, kort nadat de voordeur zo demonstratief was dichtgeslagen. Hij deed de stop in de wastafel en zette de kraan wijd open. Doch onbewust van de onheilszwangere hemel boven het plafond zongen de be nedenburen met hun kroost door van „Makkers staakt uw wild geraas" en „Zie ginds komt de stoomboot". Sinterklaas hield een treffende toe spraak. Hij wees de ja-knikkende jeugd op de noodzakelijkheid van schoon leeg gegeten borden, en op het nut van naar bed gaan, op tijd en zonder tegenstrib belen. Toen hij aan het gedeelte voor volwassenen begon, werd hij bepaald ly risch. Hij had het net over de donkere wolkjes aan de huwelijkshemel, toen de eerste waterdruppel uit het dreigende zwerk van de bovenbuurman in zijn nek viel. Even raakte hij er van in de war. Maar net toen de sluizen van Sints wel sprekendheid zich helemaal wilden ope nen, werden ook de sluizen van de buur man helemaal los gezet. Het water gut ste over mijter en baard, en tegelijk be gon het ook in de rest van de kamer erbarmelijk te lekken. Als door een wesp gestoken rende de Sint, gevolgd door de rest van de fami lie, de trap op. Maar boven waren alle deuren op slot. Duidelijk hoorden ze de waterkraan op buurmans slaapkamer. „Breek die deur los!" hitste Sints vrouw. Alle sleutels werden geprobeerd. De kinderen hadden ondertussen hun zwak geloof in de heilige al lang verloren en zeiden gewoon „pa" tegen hem. En be neden lekte het maar steeds door. Eindelijk knarste het slot open. Een gulp water kwam de overloop op stro men, toen de slaapkamerdeur open kier de. En het tafereel daar binnen vervul de de Sint met heilige ontzetting over een zó grondig voorbereide sabotage. fJt voor de éfegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom Wenst al haar clientele een gelukkig 1963 Zeil en matjes lagen opgerold op 'de bedden. En bij het lustig kabbelend fon teintje zat de lichtblauwe buurman op de rugleuning var zijn stoel in zijn overjas een romannetje te lezen. „Met de pijp aan", beklemtoonde de getuige. „Doe die kraan dicht", gelastte de hoofdbewoner, wild met baard en mijter zwaaiend. „Ga uit mijn slaapkamer of ik gooi je d'r uit!" antwoordde de rokende bo venbuurman. Na enig heen en weer gepraat droop de natte Sint onverrichterzake af. En het bleef lekken in allerlei potjes en pannetjes, tot de politie in Naam der Wet de kraan dicht draaide. Koud en tevreden ging de blauwe buurman die nacht ergens anders slapen. Vijf en twintig gulden boete kreeg hij. En vijf en zestig gulden schadevergoe ding. Plus veertien dagen voorwaarde lijk. Om het af te leren. „Wilt u wel geloven, dat ik het er voor over heb?" zei hij. ,,'tWas mijn mooiste Sinterklaas". WTLLY H. HEITLING (Nadruk verbode.nl ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zijn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Cursus. H. C. zou graag inlichtin gen ontvangen betreffende het volgen van een cursus voor het behalen van een akte leraar in nijverheidsonderwijs. Voor uitgebreide inlichtingen hierover verwijzen wij u naar de brochure „Uw toekomst van hun toekomst", die u kunt aanvragen by de pers- en publikatie- dienst van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage, telef. (070) 185090 (toestel 500). Vocht. W. V. B. K. heeft last van vochtige muren.Wat is hieraan te doen? Om muren droog te maken mag men nooit de muur zo maar gaan bewerken met een vochtwerende laag als men de oorzaak niet eerst heeft weggenomen. Immers zou gauw er vocht in de muur komt, zal dit zich altijd een uitweg zoeken en als u enkele muren vocht werend maakt, krijgt u het euvel er gens anders, daar het doortrekt. Wij ad viseren u daarom eerst een bouwkun dige in de arm te nemen, die voor u kan uitzoeken waar dit vocht vandaan komt. Als u dat weet, dan hangt daar van de behandelingswijze af die dezelf de man u kan adviseren. Als u echter zonder meer de muren gaat bestrijken, krijgt u en/of misschien de buren toch last. Indien het een huurhuis is, moet u dit ook met de huiseigenaar bespre ken. Adressen. Kunt u mij adressen van radiostations geven? Indien u alle golflengten wilt kennen van de stations over de gehele wereld moeten wij u verwijzen naar het World Radio Handbook. U kunt dit via de boekhandel bestellen. Het komt ieder jaar opnieuw uit, daar deze frequenties steeds wisselen. Rendabel. Hoeveel moet momenteel een grossiersvertegenwoordiger in de le vensmiddelenbranche verkopen om 125 gulden per week netto te verdienen, wil hij rendabel zijn? 'W.V.B.K. Een vertegenwoordiger in de levens middelenbranche mag inklusief de reis kosten e.d. ongeveer 5 7 kosten, wil hij rendabel zijn. Geen huur aannemen. Als de eige naar geen huur wil aannemen, schrijft u hem dan een aan aangetekende brief met bericht van ontvangst (waarover inlichtingen op het postkantoor), waar in u meedeelt, dat de huur beschikbaar ligt. Eventueel kunt u het bedrag re gelmatig storten op een bank, zodat het op eerste aanvraag kan worden voldaan. U loopt dan geen kans op een ontrui mingsproces wegens huurschuld. Begonia's. Mijn begonia's hebben last van bladafval. Wat is er tegen te doen? vraagt M. L. Begonia's zijn inderdaad wel eens lastig wat bladafval betreft. Als de planten te nat of te droog worden ge houden of op de tocht staan, tonen ze hun misnoegen direk door hun blad te laten vallen. Houdt de plant nu wat aan de droge kant en niet sproeien. Waak voor tocht en te lage tempera tuur, het komt er dus op neer, dat tem peratuur, vochtgehalte enz. zo gelijkma tig mogelijk blijven. Nu voorlopig ook niet bijmesten. In de zomer meer water en niet in de volle zon en niet al te veel mesten. Grondsoort niet te zwaar, b.v. 2 delen bladgrond, 1 deel verteer de mest en 1 deel turfmolm. Knolselderij. Hoe ontstaan vlek ken in de knolseldrij schrijft N. R. Er bestaat bij de knolselderij een bruinkleuring van de knollen, waarvan de oorzaak nog niet bekend is. U schrijft dat de bladen zo groot en donker groen worden. Dit wijst op een overmaat van stikstof, te meer daar de knollen zeer onregelmatig van grootte waren. Geeft u het volgend jaar eens wat minder stikstof en wat meer kali; misschien dat het een fout is in de voeding. Die plek ken doen ons denken aan het z.g. stoot- blauw in de aardapels, wat ,ook een kwestie is van te weinig kali. Het is licht te proberen. Uit huis gezet. Onze zoon heeft een zaak. De eigenaar van het pand heeft plotseling geld nodig en wil dit pand verkopen. Nu is de vraag: Kan een koper onze zoon de huur opzeggen met 3 jaar respijt zoals dat bij woonhuizen gebruikelijk is, of gelden voor winkels andere regels schrijft G. d. Z. Het is in Nederland zo geregeld, dat iemand alleen uit zijn huis verwijderd kan worden na een uitspraak van het kantongerecht. Iemand die een huis koopt kan dus, indien hij zelf in dit huis wil wonen, dit aanvragen en dan wordt door de kantonrechter beslist, dat de huidige inwoners er uit moeten; men kan echter pas deze uitspraak krijgen wanneer dit huis reeds drie jaar in eigen dom is, tenzij er zeer dringende redenen zijn, die het noodzakelijk maken, dat de eigenaar er reeds eerder gaat wonen. Een huurder van een winkelpand kan ook slechts via de kantonrechter verwij derd worden, als bovengesteld. De nieu we eigenaar kan dus inderdaad na aan koop de huur opzeggen en dan wordt er na drie jaar uitspraak gedaan of u mag blijven of dat de eigenaar er in mag. Dit laatste is dus een risico voor u, daar het u drie jaar tevoren is aan gezegd en u tijd hebt gehad u ergens anders te vestigen. De uitspraak van de rechter is natuurlijk niet bekend, maar de kans bestaat inderdaad, dat het pand aan de eigenaar wordt toegezegd. Citrus. De blaadjes van myn ci trus, welke vlekken vertonen en aan de onderkant bezet zijn met eitjes, vallen met bosjes af. Kunt u mij misschien in lichten wat de kwaal is waaraan deze plant lijdt? aldus N. v. E. U heeft het bij het rechte eind als u denkt, dat het spint is, want het toe gezonden blad was bezet met eieren en spintmijten. Wordt meestal veroorzaakt door tocht of te droog houden van de plant. De vlekken worden veroorzaakt door het zuigen van de spintmijten. Ook hebben citrussoorten nog wel last van gele vlekken door een te hoog kalk- gehalte van de grond. U moet de plan ten nu aan de droge kant houden en koel en licht zetten. Veel sproeien in de zomer schept een meer vochtige om geving. Zet de planten ook op een z.g. eilandje, d.w.z. in een sierpot op een omgekeerd schoteltje en in de sierpot steeds water houden tot juist onder de bloempot. Dit moet u nu al doen. Zwam. Hoe kon tondel, dat toch eigenlijk een vochtige zwam is, worden gebruikt om vuur te maken? infor meert M. d. E. De tondel die werd gebruikt om met de vonk van een vuursteen vuur te ma ken, is een zwam van de familie der polyporaceen, die meestal voorkomt op levend of dood hout. Het bekende elfen bankje behoort tot deze familie. De hoed van deze zwammen wordt gebruikt. Op zichzelf zijn deze zwammen niet zo vochtig en het is niet moeilijk om ze na droging te laten gloeien. Het is niet bekend of een der soorten werd ge bruikt, vermoedelijk zijn er vele ge schikt om vuur te maken. Ook werd wel uitgeplozen katoen of linnen gebruikt, dat dezelfde naam tondel of tonder kreeg. Belgische. Mijn vader en moeder zijn Belgen, waardoor ik dus ook een Belg ben van nationaliteit. Ik ben ge trouwd met een Nederlandse die over is gegaan tot de Belgische nationaliteit. Nu is mijn vraag: Welke nationaliteit krijgen mijn kinderen? vraagt A. v. L. De algemene regel is zo, dat de kin deren de nationaliteit van de vader krij gen. Bent u dus officieel van Belgische nationaliteoit, dan worden uw kinderen ook Belgen, en zullen later ook in Bel gië in dienst moeten. Zij hebben geen enkel recht op de Nederlandse nationa liteit. Het komt soms voor, dat mensen twee nationaliteiten hebben, doch dit gebeurt alleen wanneer een vreemdeling geboren wordt op het grondgebied van een land, dat de territorialiteitsbeginse- len huldigt. Dat betekent, dat ieder, die op dat grondgebied geboren is, recht heeft op de nationaliteit, b.v. Engeland. Als dus een kind van Nederlandse ouders in Engeland wordt geboren, dan is het Nederlander en tegelijk ook En gelsman. Men kan dan ook twee pas poorten bezitten. ekens. De avond werd afgewisseld door het koor der Plattelandsvrouwen, bege leid door mevr. v. d. Endt-de Jager. De vele aanwezigen kunnen op een zeer ge slaagde avond terugzien. Examens E.H.B.O. Woensdag 12 december werd in de brandweerkazerne het examen afgeno men voor - het E.H.B.O.-diploma. Als examinator was door het Oranje-Kruis te 's-Gravenhage aangewezen Dr. Wou- da uit Kloetinge. Geslaagd zijn de da mes W. van Loo-Pekaar, S. Bom, C. Bom, A. Cornelisse en J. Lamper en dhr. M. A. Meulenberg, terwijl vier per sonen werden afgewezen. De speciaalzaak voor Uw BRIL Kerstavond. Donderdag 20 december kwamen de N.C.V.B, de Herv. Vrouwenbond en de Vrij Evangelische Vrouwengroepen bij een voor een kerstavond in „De Haven". Mevr. Reijenga opende de avond en sprak er haar vreugde over uit, zoveel vrouwen samen te zien. De liturgie werd verzorgd door mevr. De Jonge en mevr. Reijenga, afgewisseld met zang en de clamatie. Mevr. Booy deed de meditatie en het dameskoor zong enige mooie lie deren. Na de koffie met gebak las mevr. Van Es een verhaal „De laatste blad zij". Met gi'ote aandacht werd dit mooi gelezen verhaal aangehoord. Nog een gedicht van mej. Van de Velde en mevr. De Jonge sloot deze mooie avond en sprak de wens uit, dat de zaal met de Wereldgebedsdag toch ook zo gevuld zal zijn. 60 jaar „Zeelands Roem" Zaterdag herdacht de fa. De Leeuw- Geluk haar 60-jarig bestaan. In een zeer druk bezochte receptie in zaal No- let werden de firmanten, de gebrs. De Leeuw, door vele relaties, zakenvrien den en bekenden op het gebied der vis serij, alsmede talloze vrienden hartelijk gefeliciteerd met dit jubileum. Vele bloemstukken en cadeaus werden aan geboden. Namens het gemeentebestuur van Yerseke waren de beide wethouders Van Boven en Koster en de gemeente secretaris, dhr. De Jager aanwezig. De firma De Leeuw-Geluk, 60 jaar geleden begonnen als een eenmansbedrijfje, is thans uitgegroeid tot de grootste mos- selconservenfabriek in Nederland. Het bedrijf geeft vele handen werk, in het bijzonder aan meisjes en vrouwen voor het pellen van mosselen en een groot aantal werkkrachten moet dan ook van elders worden aangetrokken. We hopen dat „Zeelands Roem" tot in lengte van dagen in Yerseke gevestigd kan blij ven, in de eerste plaats als plaatselijke industrie, doch tevens als symbool van de Zeeuwse mosselcultuur. Vanaf deze plaats onze hartelijke gelukwensen met dit jubileum. Kerstavond Plattelandsvrouwen. 14 december kwamen in „De Haven" de Plattelandsvrouwen bijeen om hun kerstavond te vieren. Deze avond stond onder leiding van mevr. Burbach-de Bruyn uit Zwolle. Het kerstevangelie werd voorgelezen door mevr. De Rijke- v. d. Maas. Mevr. Burbach-de Bruyn droeg een stuk voor in proza van de bekende Engelse schrijver Charles Di- MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 WEMELDINGE Van 15 januari 1963 Donderdag 3 januari: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Dinsdag 7.15 7.38 0.22 12.42 Woensdag 7.59 8.29 1.10 1.41 Donderdag 8.50 9.28 2.02 2.39 Vrijdag 9.52 10.33 3.05 3.51 Zaterdag 11.01 11.42 4.18 5.04 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1