NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq 28STE JAARGANG No. 30 21 DECEMBER 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEVL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGBN JCjOl^S dd SthCLCit V erlovingsringen in ieder gewenste breedte en diverse modellen ffUltOEN Land- en Tuinbouw Fa. D. Pielerse - Wemeldinge Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenvering ii»Oil\viU Schuimrubber J. Kole - Yerseke - Tel. 372 HOE KAN IK MIJN MAN HELPEN EEN HARTAANVAL TE VOORKOMEN Zo drukten onze voorvaderen F. van der Peyl - Kruiningen PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28426 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mia Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En zij baarde haar eerstgeboren Zoon. Lucas 2 7a. Hoe sober en eenvoudig wordt in Lu cas 2 de kerstgeschiedenis verteld! Maar daarom juist is dit hoofdstuk teder en schoon als een ontluikende bloem in de lente. Het staat er zo ongekunsteld: zij, Ma ria, baarde haar eerstgeboren Zoon, maar met deze woorden wordt een heer lijkheid uitgezegd, waarvan wij de breed te en lengte, de hoogte en diepte niet peilen kunnen. Iedere geboorte is een wonder. Natuurvorsers kunnen ons in lichten over de uitingen van het leven en de stadia van groei. Doch het leven zelf is mysterie, verborgenheid geheime nis. Ons past eerbiediging en aanbid ding van Hem, Die de bronader en fon tein van alle leven is. De geboorte van Christus is in zeer bijzondere zin een wonder. Maria, hoewel de gebenedijde onder de vrouwen, toch een dochter van Eva, een onreine uit een onreine, baart „Dat Heilige", De Heilige, Christus. Niét op haar (Maria), doch op Hem (Jezus) valt alle nadruk. God is geen God van starre, kille majesteit; Hij treedt in Zijn Zoon, Christus, buiten Zichzelf. En deze Zoon, Gods eeuwige en natuurlijke Zoon, die tot redding van een verloren men sengeslacht vlees en bloed wilde aan nemen, mag Maria haar eerstgeboren zoon baren. God en mens. Hoog boven zondige schepselen verheven en toch: onzer één! De oudere Broeder van allen, die om Zijnentwil, als zonen en dochte- ren Gods, door genade werden aange nomen. Kerstfeest predikt goddelijke, oneindige verhevenheid maar ook men selijke, tastbare nederigheid. Christus staat duizelingwekkend ver van ons af. Ook van Hem geldt: Hij is de Hoge en Verhevene, die in de eeuwigheid woont, en wiens naam heilig is. Maar Hij is nabij de ziel, die tot Hem vlucht. Hij is de Zoon van Maria; Hij woont bij dien, die van een verbrijzelde en nederige geest is. Dit is de blijmare van Kerstfeest: de Here God dempt de gapende kloof, die scheiding maakt tus sen Hem en de gevallen zondaar. God was in Christus de wereld met Zichzelf verzoenende. Hij zendt Zijn Zoon, als het ware zaad van David, de Zoon van Maria, opdat Hij in het leven van hen, die hopeloos vastgelopen zijn in het slop van eigenwillige godsdienst, vroom heid en werken het nieuw begin, in Het Kindeke, maken zou. (Uit een Dagboek) Kap.II. Z.-B. Tel. 01102-223 Ook aan huis te ontbieden KUNSTMEST IN DECEMBER Over de beste tijd van kali strooien op grasland wordt de laatste tqd nogal wat geschreven. Vooral als het grond onderzoek vrij zware giften aanwijst, b.v. 160 kg zuivere kali, is de boer vaak bang om deze gift geheel in het voor jaar te strooien, in verband met kop- ziektegevaar. Nu is deze angst ongegrond. Want de, op basis van grondonderzoek gead viseerde giften zijn volstrekt niet ge vaarlijk, daarentegen zijn ze noodzake lijk om een goede opbrengst te verkrij gen en een snelle begingroei in het voorjaar. Het is ook heel goed mogelijk deze giften thans voor de winter te geven, als de grond niet bevroren of te nat is. Naast de arbeidsbesparing in het voor jaar geeft dit het voordeel, dat de kans op vorstschade geringer wordt. Tijdens een kale vorst verdwijnen namelijk de goede grassen, vooral op die percelen die een slechte kalitoestand hebben. Op de licht zandgronden is deze december- bemesting niet aan te raden, hier kan men beter tot februari wachten. Ook zonder grondonderzoek is be kend dat de percelen ver van huis (hooi landen) een vrij zware fosfaat- en kali bemesting nodig hebben. Slakkenmeel en kainiet geméhgd vormen een zeer goede bemesting, juist in deze tqd van het jaar. HIJ KLAPTE Er was een gezellig Sint-Nicolaasbal van de damclub. De goede Sint was binnengekomen en had voor elk van de aanwezigen een verrassinkje meege bracht. Er werd geducht gezongen en met de roede gedreigd, maar het slot was, dat niemand van de aanwezigen mee behoefde naar het verre Spanje, om daar als grondstof voor de speculaas van het volgend jaar te dienen. Na dit intermezzo gingen de violen van het strijkje voort hun smeltende me lodieën door het zaaltje te zwepen, waar de verstrengelde paren zo veel mogelijk in de maat rondsioften. Bij de tapkast werd op dit moment een weddenschap afgesloten. Een blonde forse jongeman wedde met een zwartharige met een snorretje, dat hij dansen zou met dat meisje met die groene dinges aan. Hij wedde zelfs om een tientje, want hij had een royale bui. Toen de muziek even zweeg, ging hij er heen en besprak een van de volgende dansen, een tango. En daarmede meende hij zijn tientje te hebben verdiend. De besnorde vriend echter was iemand met een zakelijke inslag, die het halve ei verkoos boven de lege dop. Ook hij ging naar het meisje met die groene dinges aan en ook hij trachtte haar te overreden voor de tango. Aanvankelijk wilde dat niet lukken, want het meisje met de groene dinges was om zo te zeg gen een vrouw van haar woord. De zwarte jongeling kwam echter met zijn moeilijkheden voor de dag. „Hij danst niet met je, omdat h\j je zo aardig vindt", zei hij. „Hij doet het alleen maar om een tientje te verdie nen". Het meisje voelde zich als een ver handelde blanke slavin en aanvankelijk wilde zij van geen van beiden iets we ten. Maar de jongeman had een handig smoesje over zich. Hij bood haar drie rijksdaalders van de winst, als ze hem de tango wilde schenken. En voor de schittering van het goud zwichtte zij. De muziek begon met de eerste ma ten van het lied, toen de blonge jonge ling op het meisje met de groene cock- tail-dress afstevende. Hij liep een blauw tje. Vervolgens kwam de besnorde vriend, legde zijn arm om haar heen en danste weg. Het drong nu tot de brein van de fors gebouwde jongeman door, dat hij zowel het tientje als het groentje kwijt was. Hij wond zich daar zeer over op en toen de paren op de dansvloer stil hielden om te klappen voor het strijkje, klapte hij mee. Maar niet in de handen, doch op het hoofd van de ander. Deze droeg daar vandaag nog de sporen van. „Wedden is nog verboden ook!" zei de rechter, toen de blonde verdachte voor hem stond. „Eigenlijk moesten jul lie beiden straf hebben!" Maar de twee vonden van niet. De getuige met de snor klaagde, dat het hem al drie rijksdaalders heeft gekost, want hij had die bij voorschot betaald, terwijl de vrienden na de ruzie over eengekomen waren, de weddenschap niet te laten doorgaan. „Dan moet de ander maar drie rijks daalders boete betalen", vond de offi cier, „jullie zijn dan even duur uit ge weest". Daar was de rechter het mee eens. RUDOLF PASSANT (Nadruk verboden) de kinderen klein zijn hebben ze honger en kibbelen. Als ze ouder zijn, overval len ze hem dikwijls met allerlei grieven en eisen. De vrouw moet haar daginde ling veranderen en eventueel de klein tjes vooruit laten eten. Met de grote kinderen kan ze afspreken dat hun pro blemen na het eten aan de beurt komen. Dan heeft zij tijd om even rustig bij haar man te zitten, samen iets te drin ken als dat hun gewoonte is, en hem gelegenheid te geven op verhaal te ko men van zijn dag. Als u op het uur dat hij thuiskomt een prettige, rustige sfeer kunt scheppen, hebt u al flink mee gewerkt". Behalve over regelmatig geneeskundig onderzoek, de gezinsfinanciën, voeding enzovoort, zegt Dr. Sobol in Het Beste ook het zijne over vakanties. „De lange, grote vakantie is niet al tijd het beste", zegt hij. „De mensen overspannen zich voor ze weggaan vol komen friet voorbereidingen en vaste datums. Ze geven te veel geld uit. Dan moeten ze zich later extra uitsloven om alles te betalen. Dat is niet de manier om een hartaanval te voorkomen. Vol gens mij profiteert een mens het meest van korte, onvoorbereide vakanties. Ga er gewoon samen op uit en vergeet al les. Het is ongelooflijk hoeveel beter men zich na een paar dagen al voelt". HA2ET FABRIEKEN ZEVENBERGEN i de gemeente ervan in kennis te stellen, die, nadat de eigenaar een waarborg som heeft gestort, voor de reparatie zal zorgen. Is de verstopping echter buiten de schuld van de huurder ontstaan, b.v. door slijtage, dan zijn de reparatiekos ten voor de gemeente. Dichter bij het werk. Voor wie zijn de onkosten wanneer men moet verhui zen om dichter bij het werk te wonen? aldus T. E. In het algemeen is het zo, wanneer u moet verhuizen om dichter bij uw werk te wonen, dat u dit zelf moet betalen. Er zijn echter vele privébedrijven, die wel eens een tegemoetkoming in die kosten geven of zelfs wel de gehele verhuizing betalen, doch dit moet u uw werkgever vragen en onderling regelen. Het rijk kan zich hier niet mee be moeien. Indien u in rijksdienst bent, dan bestaan er ook regelingen voor ambtenaren, die verhuizen moeten als ze ergens ambtenaar worden of worden overgeplaatst. Ook dit moet de betrok ken ambtenaar aanvragen bij zijn eigen dienst. Er zijn algemene regels voor deze kwestie en het hangt van het ge val zelf af of het wordt toegestaan of niet. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtiugen of gegevens RED. Hartkwalen nemen een verontrustend hoge plaats in als doodsoorzaak bij man nen boven 35 jaar. Een man die een hartaanval wil ver mijden moet de steun hebben van een verdraagzame, niet zanikende vrouw, zegt de hartspecialist Herman Sobol in een interview in het decembernummer van Het Beste uit Reader's Digest. „Ik raad vrouwen heel vaak aan, één keer in de week een hele vrije dag te nemen, weg van de kinderen, weg van huis", zegt Dr. Sobol. „Dat is van be lang, omdat een vrouw die nerveus en verkrampt is, haar man ook nerveus en verkrampt maakt als hij thuiskomt". Dr. Sobol raadt vrouwen dringend aan, „te beginnen met uitschakeling van de onrust om 5 of 6 uur 's middags. Als een man van zijn werk thuiskomt, heeft hij behoefte aan een beetje gezelligheid, aan rust en begrip. Al te vaak krijgt hij precies het tegendeel. Zijn vrouw heeft de hele dag haar ergernissen op gezouten om ze op hem te luchten. Als Roestvlekken. Er bevinden zich roestvlekken in het tapijt. Hoe kan ik deze verwijderen? vraagt S. I. Op de roestvlekken kunt u het beste een paar druppels citroensap laten val len. Leg er een doek overheen en ga er daarna met het strijkijzer over. Roest vlekken kunnen heel goed verdreven worden met een wolbleekmiddel, maar het is de vraag of de kleur van uw vloerbedekking hiertegen bestand is. Vliegende vissen. Bestaan er vlie gende vissen? vraagt agent van politie. Er bestaan geen echte vliegende vis sen, tenminste niet vliegend volgens het- gene wat wij daaronder verstaan. De vliegende vissen zijn dan een haring en die voorkomen in meer warmere zeeën. Zij hebben de gewoonte om uit het water op te springen en kunnen dan met hun gespreide zij vinnen een eindje voortzweven, doch dan vallen ze on herroepelijk weer in het water. Zij kun nen met die vinnen geen beweging ma ken, waardoor zij boven kunnen blijven. Sommige springen erg hoog en het ge beurt soms bij een hoge zee, dat ze aan boord van een schip terecht komen. Loslopende honden. Wij hebben erg veel last van loslopende honden in onze tuin, is daar niets tegen te doe? is de vraag van L. E. Wij nemen aan, dat na de algemene maatregel over het vasthouden van hon den uw klachten zullen zijn opgeheven. Overigens kunt u honden van uw gevel en stoep verwijderd houden door het strooien van bloem van zwavel. Goudvissen. Hoe kan men goud visjes in een aquarium levend houden? aldus winkelbediende. Wat betreft de voeding van goudvisjes kunt u zich geheel verlaten op dat wat u in een bonafide zaak op dit gebied verpakt kunt krijgen. Het voedsel voor de vissen is echt niet het grootste pro bleem. Zeer belangrijk is, dat u er voor zorgt, dat de dieren de juiste levens omstandigheden hebben, waardoor ze gezond blijven. In de bak dient een bio logisch evenwicht te zijn, dat u kunt vinden door de planten die gebruik ma ken van de stikstof, die de vissen uit ademen, er in te plaatsen, terwijl deze planten op hun beurt weer zuurstof le veren voor uw vissen. Een en ander is afhankelijk van het aantal vissen dat gehouden wordt, de grootte van de bak enz. Een ronde kom is niet erg geschikt, een vierkante bak is beter. Het lijkt ons echt niet slecht, wanneer u een en an der eens nader laat toelichten door een bonafide dierenhandelaar. Welke hond is het beste? Gaarne zou ik van u vernemen, welke hond het beste is om in huis te nemen qua soort, betrouwbaarheid, vriendelijkheid, karak ter, voedsel en kosten, informeert G. A., de herder of de boxer? Er zijn veel hondenrassen, die be trouwbaar zijn bij kinderen, maar als u wilt kiezen tussen een boxer en een herdershond, zouden wij persoonlijk de voorkeur geven aan de herdershond, om dat de boxer veel last van kwijlen heeft. Nog gemakkelijker in huis is over het algemeen de airedale terrier. Wilt u geen last van nalopende honden in be paalde perioden, dan kunt u beter een reu aanschaffen. Er zijn echter goede middelen in de handel tegen de gevol gen van loopsheid, zodat dit geen over weging behoeft te zijn. De karakters van beide geslachten ontlopen elkaar zeer weinig. Het beste voedsel voor een hond is rauw vlees, groente, oud bruin brood, hondebrood, melk, ei, wat fruit en elke dag een lepeltje levertraan en wat kalk. Afhankelijk van de vleesvoe ding die u geeft, die kan bestaan uit goedkoop vleesafval van abattoir of der gelijke, kunt u de voedingskosten voor een grote hond toch gauw op ca. 10, per week stellen. Eigen huis voor Amerikaan. K. E. vraagt of een Amerikaan een eigen huis kan bezitten in Nederland en naar de mogelijkheden. Ja, een Amerikaan kan een eigen huis in Nederland bezitten. Hij is belasting plichtig als hij in Nederland woont en anders als buitenlander met een inkom stenbron hier te lande. Hij moet het normale inkomstenbelastingtarief beta len. De Amerikaan kan eigenaar zijn van de grond. Ook kan het huis ver huurd worden en als het verhuurd is zal men de huurder dus moeten opzeg gen als men er zelf in wil. Voor de in komstenbelasting moet aangegeven wor den de netto-opbrengst van het huis, dus de ontvangen huur minus de kosten van incassering, onderhoud van het huis, straatbelasting e.d. Inderdaad kan b.v. nog opgemerkt worden, dat, als een buitenlander zich hier te lande wil ves tigen, hij eerst een verblijfsvergunning moet aanvragen. Riolering. Voor wie zijn de kosten voor het openmaken van een verstopte riolering? Voor de verhuurder of huur der? informeert E. S. De onkosten voor het openmaken van een verstopte riolering van een gehuurd huis komen in geval van eigen schuld, dus b.v. een doorgespoelde vaatdoek, le peltje etc. voor rekening van de huur der van het woonhuis. Hij is verplicht Als U echter ziet hoe we thans drukwerk fabriceren, zult U be seffen, waarom Van der Peyl's drukwerk beter drukwerk is MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 Neptunusnieuws. De wedstrijd heren junioren Neptu- nusTonido werd vorige week afgelast. De dames kwamen zeer gemakkelijk aan hun 2 punten. Hun tegenstandsters, de dames van Tonido verschenen met 4 speelsters in het veld, wat reglementair niet is toegestaan, dus werd ook niet gespeeld; dit betekende een 50 over winning. De heren senioren speelden te gen Fortuna II een spannende en zeer goede wedstrijd. Reeds direct na het be gin werd het accent gelegd op de ver dediging, wat een goed resultaat had. Na 11 minuten viel het eerste doelpunt voor Fortuna, 01. Het antwoord kwam in dezelfde minuut van D. Minnaard, die de overigens zeer goed spelende doelman van Fortuna het nakijken gaf, 11. Daarna wist Fortuna door Hey- mans uit te lopen tot 13. Met nog één doelpunt van Veer hoek ging de rust in met een 23 achterstand. Na de rust ging het er spannend aan toe; steeds weer gelijk of een punt achter. Dit ging zo door tot 3 minuten voor het einde, toen na enkele zeer goede aanvallen 3 doelpunten vielen in het voordeel van Neptunus. Het einde betekende een 65 overwinning voor Neptunus, wat mede te danken is aan doelman Hoe- beke, die vele harde schoten van For tuna onschadelijk maakte. A.s. zaterdag zijn alle teams vrij. WEMELDINGE Van 2331 december 1962 Woensdag 26 december: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.05 1.25 6.36 7.06 Maandag 1.56 2.14 7.27 7.53 Dinsdag 2.41 2.56 8.11 8.33 Woensdag 3.18 3.33 8.52 9.11 Donderdag 3.58 4.16 9.33 9.48 Vrijdag 4.39 4.57 10.08 10.25 Zaterdag 5.17 5.38 10.45 11.03 Zondag 5.54 6.14 11.24 11.41 Maandag 6.28 6.53 12.10 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1