NIEUWS- EN ADVE RTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq Denk in december Ruwe Purol Zlcu Ni&uWjüjCLhsyuoet van der Peyl-Kruiningen AAN DE FISCUS I £§55 Altijd raak s: 8 wy willen u met onze adviezen zo goed mogelpk van dienst zijn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens modes PLAATSELIJK NIEUWS 28STE JAARGANG No. 29 14 DECEMBER 1962 De >chcl<Jel>ode ■- REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUINTNGEN ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28426 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Ik ben niet gekomen om vrede te brengen, maar het zwaard. Matth. 10 34b. In de advents- en kersttijd horen we in de prediking en lezen we in kerkelij ke couranten en zelfs in „neutrale" bla den telkens van vrede en van de Vre devorst. Daar bestaat reden voor. Chris tus is gekomen om vrede te brengen op een vloekbeladen aarde; om zonda ren, in een weg van voldoening aan Gods heilig en onkreukbaar recht, te verzoenen met Hem, van Wien wij al len, in Adam, afgevallen zijn. De en gelen vergisten zich niet, toen zij in de kerstnacht zongen: vrede op aarde. Vergissen wij ons echter niet, indien wij ons van God en Christus een zoe telijke en wekelijke voorstelling maken. God is een verterend vuur; Christus draagt het zwaard. Christus is op aar de gekomen om het zwaard, dat is: verdeeldheid, scheiding, onrust te bren gen. Dit paradoxale woord is een steen des aanstoots voor menig vriendelijk en vredelievend mens. Het worde echter de oorzaak van een blij en dankbaar: Hal lelujah! Want wel is het uiteindelijke doel van Christus' komst: vrede; doch deze vrede zullen nooit de gerusten te Sion en de zekeren op de berg van Sa maria winnen. Om „vrede en aange name rust" te verkrijgen zal men in de heilige oorlog, die Christus ontketent, betrokken moeten worden. Welkom in de strijd, roepen wij allen toe, die met Christus en Zijn tweesnijdend scherp zwaard kennis leerden maken. De Here Jezus is tot een crisis, een oordeel in de wereld gekomen. Het conflict met de zonde is de eeuwige weg tot de vrede. Zolang we nog knus en gemoedelijk met de zonde huizen kunnen, staat het er met ons voor tijd en eeuwigheid niet goed voor. Christus moet door Zijn Geest, Zijn zwaard de breuk bewerk stelligen. Hij brengt het zwaard in het hart èn onder de mensen. Dat die ver deeldheid onder de mensen komt, ligt aan de onbekeerlijkheid van het hart van die mens. Ontketenenen wij een hei lige oorlog op elk terrein van het le ven! Deze is altijd te verkiezen boven een valse vrede. We hebben het dan niet gemakkelijk, maar handelend in op dracht van onze Meester schenkt de Christus, die niet de palmtak doch het zwaard draagt, op het gebed: vree van binnen, vree van zinnen, vree met elk besturingslot, vree van buiten, zonder muiten, zonder walging in 't genot. (Uit een Dagboek) Op 1 oktober j.l. zijn de nieuwe wet inzake de douane en accijnzen en de nieuwe algemene wet inzake rijksbelas ting in werking getreden. Deze regelen zullen niet nalaten invloed uit te oefe nen op de wijze van heffing van de in komsten- en loonbelasting en nog meer op de strafvervolging bij overtreding van de belastingwetten. In de nieuwe wet is voor de toepas sing van vervolging veel meer aanslui ting gezocht bij het gewone strafrecht. Enerzijds wordt daarmee gestreefd naar een grotere rechtszekerheid, anderzijds schept het voor de fiscus vroeger een mogelijkheid tot straffen. Het ontdui ken van belasting is daarmee weer een stap dichter gebracht naar de sfeer van het misdrijf. Er kan nu spoediger tot een vervolging worden overgegaan dan voorheen. Het is dus zaak dat ieder ernst maakt met zijn belastingzaken. De fatale datum. Het einde van het jaar is een fatale datum voor de afrekening met de fis cus. Dit jaar meer dan ooit. Met in gang van 1963 gaat immers voor de eerste keer over het gehele kalenderjaar de ons toegemeten belastingverlaging werken. Aan de voet zal er een ruimere vrij dom van fiscale plicht zijn. Voor ge huwden stijgt de belastingvrije zóne van 2.280,tot 2.700,Een echtpaar met kinderen, dat 6.000,inkomen geniet krijgt een belastingverlaging van 55,t.o.v. 1962, een dito gezin met 12.000,inkomen mag voortaan 132,meer consumeren dan in het afgelopen jaar. De tariefsverlaging is dus nogal ingrijpend en voor zover wij een fijne neus hebben, zal deze reductie in de komende jaren verder worden doorgevoerd. In E.E.G.-verband zal er geen duurzame plaats zijn voor een der gelijk hoog heffingsniveau van direkte belastingen. In dit licht gezien is het raadzaam juist voor dit jaar 1962 alle aftrekmogelijkheden te benutten. De af trek is door de wet toegestaan en heeft dus niets uitstaande met ontduiking, al vinden sommigen dat de grens vloeiend is. De belangrijkste aftrekmogelijkheden liggen voor particulieren op het terrein van de verwervingskosten, de verzeke ringen en de buitengewone lasten. Vóór 31 december. Verwervingskosten zijn voor de fiscus aftrekbaar in het jaar van betaling. Normaal onderhoud van de tuin, de kos ten van een schilder en behanger, de grondbelasting en de verzekering, wij zullen die kosten in 1962 gemaakt heb ben om ze af te trekken, maar zijn ze ook voldaan? Voor grote bedragen wordt er wel eens een betalingsregeling in ter mijnen gemaakt, waarbij rente wordt betaald. In dat geval is voor de aftrek van het gehele bedrag beslissend het jaar waarin de schulden rentedragend worden. Er is een limiet gesteld aan de ver wervingskosten voor werknemers, die kunnen aantonen, dat zij zelf kosten voor hun beroep hebben gemaakt. Dit bedrag moet ten minste 100,- be dragen en de aftrek mag 5 zijn van het inkomen tot een maximum van 600 gulden. Krijgt men al zijn kosten van de werkgever vergoed, dan mag er niets worden gekort. Er zijn nogal wat werk nemers die kunnen overwegen zelf ruim 100,van die kosten te betalen om met dit wapen in de hand 600,— te kunnen aftrekken. Ook by die 100, geldt dat zij in dit jaar moet zijn be taald. In het kader van dit artikel kunnen niet alle mogelijkheden worden uitge sponnen. Er moet tenslotte ook nog een arbeidsveld over blijven voor de deskun digen. Verzekeringsvoordeel. Van de verzekeringen tippen wij van zelf de aftrekmogelijkheid aan van 3600,voor premieën en koopsom men. Er moet een aanvaardbare lijf renteclausule zijn. De verzekering hoeft niet op eigen leven te worden afgeslo ten. Liefhebbers van verzekeringen die niet op particulier terrein terecht kun nen, vinden een uitlaatklep bij de vrij willige ouderdomsverzekering van het Rijk. Ook vrijwillig geplakte rentezegels mogen van het inkomen worden afge trokken. Bij twijfel late men zich tijdig voorlichten door een assurantie-deskun dige, want de verzekering moet in het gewenste jaar van aftrek niet alleen zijn afgesloten, maar ook moet de pre mie zijn betaald vóór op 31 december het uur nul slaat. Het terrein van de buitengewone las ten ligt vol voetangels en klammen. Het is bestemd voor ziektekosten in ruime zin van het woord en onderhoudsplicht. Om de vereiste 6 %-grens van het in komen te bereiken, mogen ook betaalde premies van ziektekostenverzekeringen worden meegeteld. Voor elk kind met kinderaftrek-rechten wordt genoemde 6 nog met een half procent verlaagd. Verder kan te dezer plaatse hier niet op worden ingegaan. Kerk en liefdadigheid. Wij menen nog de aandacht te moe ten vestigen op de mogelijkheid tot af trek van giften aan kerkelijke, cultu rele of liefdadige instellingen voor het bedrag dat deze giften 100,en 1 van het inkomen overschrijden tot een maximum van 4 van het inkomen. Wanneer men voor bepaalde vaste gif ten de grens net niet haalt, kan men overwegen reeds voor een volgend jaar vooruit te betalen. Het jaar van beta ling beslist immers! Zij die fiscaal gebukt gaan onder de last van een hoog inkomen, kunnen een aftrek forceren door aankoop van rente- spaarbrieven met cumulerende rente. Deze rentespaarbrieven doen zelfs ter beurze agio door deze mogelijkheid. De aftrekmogelijkheid van het agio zelf mag men wel het belastingsnoepje van het jaar noemen. Tenslotte bestaan er de schenkings mogelijkheden om de vermogensbelasting te drukken. Twee mille per jaar per meerderjarig kind is vrijgesteld van schenkingsrecht en in het jaar van hu welijk van het kind, waarbij de datum van het burgerlijk huwelijk beslissend is, mag men zelfs 10.000,vrij van rechten aan dit kind schenken. Zij die meer dan 20.000,inkomen hadden in dit welvaartsjaar, mogen 10 van hun inkomen per gehuwd kind rechten vrij wegschenken mits een maximum van 5.000,niet wordt overschreden. Onvolledig artikel. In dit verband valt nog te overwegen of het bij grote vermogens niet de voor keur verdient schenkingsrecht te beta len van kleinere overdrachten in plaats van een hoge successie bij overlijden. Meer kan er hier in dit verband niet van worden gezegd. Dit artikel kan niet volledig zijn. Het geeft slechts enkele aanwijzingen voor particulieren. Het gehele gebied van be drijf en onderneming blijft o.m. nog braak liggen. Daar zijn de mogelijkhe den nog ruimer met hulp van de inves teringsaftrek en vervroegde afschrij ving. Voor zakenmensen is de weg naar een deskundige bijna onvermijdelijk ge worden. Deze betaalde weg wordt meestal terugverdiend. Toch mogen deze regels hen aanspo ren tot een kritische blik op hun cijfers in verband met het naderende einde van het jaar. Er valt soms meer dan een weekloon mee te besparen, vooral in het nu eindigende jaar, waarin nog meer dan een kwart van het nationale inko men in de staatskas zal verdwijnen. MIERLO (Nadruk verboden) Drs. m HUIDen HANDEN I Traditiegetrouw zal er in het Nieuwjaarsnummer van ons blad weer gelegenheid zijn tot het plaatsen van NIEUWJAARSADVERTENTIES In verband met het vele extra werk dat verbonden is aan het zetten van de honderden Nieuwjaars advertenties, verzoeken wij U beleefd deze zo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk 19 december aanstaande bij ons of onze agenten te willen opgeven De prijs der Nieuwjaarsadvertenties bedraagt van 1 tot 5 regels 1,75elke regel meer 0,35 Opdrachten kunnen ook telefonisch opgegeven worden en wel Kruiningen Tel. 381, Middelburg Tel. 2453, Yerseke Tel. 532 O O X X O X V ÖCCXlXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJOCvXXXXXXXXlXXXXXXXXJCXXXIïtXXXJiX:! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief RED. Premie A.O.W. H. M. vraagt of men de ingehouden premie A.O.W. op het inkomen in mindering mag brengen. De ingehouden premie A.O.W. mag u inderdaad op uw inkomen in mindering brengen, voordat de inkomstenbelasting hierover wordt berekend. Zie hiervoor uw aangiftebiljet. Bijverdienste. Wordt er nog reke ning mee gehouden, dat vele bijverdien sten met het oog op de belasting op naam van de vrouw worden gezet? Al dus O. v. N. Vooropgesteld zij, dat, wanneer u een bijverdienste op naam van de vrouw zet, terwijl zulks in strijd is met de feiten, u een valse aangifte doet, het geen strafbaar is. Uiteraard gebeurt dat wel meer, en ook met succes, doch daar kunt u zich niet op beroepen als de fis cus u snapt. Vliegt de fiscus er in, dan zal hij er uiteraard rekening mee hou den. De aftrek bedraagt bij een ar beidsinkomen ad 700,van een ge huwde vrouw 500, van het inkomen. voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom Kerkelijke belasting. Wanneer men gepensioneerd is en dus geen inkomsten belasting meer behoeft te betalen, moet men dan nog wel kerkelijke belasting betalen? vraagt N. E. Een jaar of acht geleden kwam het inderdaad nog wel voor, dat een kerke- raad geen genoegen nam met een weige ring de hoofdelijke omslag te betalen, en een gerechtelijke beslissing uitlokte. Tegenwoordig heeft deze vorm van be lasting veel meer een vrijwillig karak ter en zal men uw weigering vrijwel ze ker aanvaarden. Om moeilijkheden nu en in de toekomst te voorkomen lijkt het ons het beste, dat u de administra tie van de kerk in uw gemeente mee deelt, dat u geen andere inkomsten hebt dan A.O.W. en dus geen kerkelijke be lasting meer zult kunnen voldoen. Leer. Vince heeft vlekken in zijn leren jasje en daar hij erg trots is op zijn leren jas met broek, vraagt hij ons om hulp, hoe de vlekken te verwijde ren. Voor het verwijderen van vlekken uit leer is een speciaal soort leerzeep in de handel. Informeer eens hiernaar bij een goede leerzaak. Ook kun je bij de zaak waar je dit leren stel gekocht hebt eens informeren naar de beste reinigingsme thode. We wensen je veel succes. Zeilen. Gaarne zou ik van u enige inlichtingen ontvangen omtrent het was sen van zeilen van een zeilboot, aldus Willem. De zeilen van uw zeilboot kunnen ge woon gewassen worden met een goede soort zeep en niet te warm. Daarna moeten ze in de zon gebleekt worden. U mag vooral geen chloor gebruiken, daar dit de vezel aantast. Om deze re den verdient het geen aanbeveling ze naar de wasserij te sturen, mits u de verzekering hebt, dat men geen chloor gebruikt en men niet op kooktempera- tuur wast. Trouwbelofte. Onze enige zoon is vijf weken geleden overleden. Hij was vijf jaar verloofd met een aardig meis je, waar wij heel goed mee waren. Er is nog nooit onenigheid geweest tussen ons. Nu wilde ik u vragen of wij recht hebben op een deel van de meubelen die zij samen gekocht hebben en welke alle bij haar thuis staan. Aldus M. A. Artikel 113 van het Burgerlijk Wet boek vermeldt aangaande de trouwbe lofte slechts, dat deze geen rechtsvor dering tot het huwelijk geeft, noch tot vergoeding van kosten, schaden en in teressen. Hieruit volgt, dat men bij ver breking der verloving (evenals bij de dood van één der verloofden) gedane ge schenken niet kan terugvorderen, indien de begiftigde niet kies genoeg is om die vrijwillig terug te geven. Meer vermeldt de wet over deze aangelegenheid niet. Min of meer achten wij dergelijke zaken een kwestie van risico. De gezamenlijk gekochte dingen hadden ook ten huize van uw zoon kunnen staan. Wellicht is het het beste, dat u aan het meisje in kwestie vraagt, wat zij nu met deze za ken denkt te doen. Misschien blijkt, dat zij zélf met deze kwestie in haar maag zit en het verlossende woord van uw kant moet komen. Draagt u er in elk geval zorg voor, dat zij specifiek vrou welijke zaken en die dingen, die een herinnering voor haar kunnen beteke nen, behoudt. Recht op al deze zaken hebt u naar u begrepen zult hebben in geen geval. Moeilijk te lezen. Ik lees graag sportverslagen e.d. in kranten, tijd schriften en dergelijke. Het moet mij echter van het hart, dat er in zulke ar tikelen altijd van die hypermoderne moeilijke woorden staan. Vaak heb ik bij het lezen van een sportverslag het woordenboek er bij nodig, anders be grijp ik er geen sikkepit van. Is hier echt niets aan te doen? vraagt Ruimte vaarder. Het spijt ons, dat de krant u moei lijkheden geeft wat betreft het gebruik van zoveel vreemde woorden en wy moeten bekennen, dat er inderdaad wel eens te veel woorden die moeilijk te be grijpen zijn, worden gebruikt. Wij zul len ons best doen dit euvel te verhelpen en verzoeken tevens allen die dit lezen hetzelfde te doen. Helaas is het voor iemand die schrijft niet altijd mogelijk, vreemde woorden te vermijden. Vele vaktermen op het gebied van de sport, de techniek en de wetenschap zijn over genomen uit de taal waar men het be grip het eerst gebruikte en voor het gemak, ook in verband met de inter nationale kontakten, zijn ze gehand haafd, ondanks het feit, dat er althans voor velen een goed Nederlands woord bestaat. Het feit, dat ze vermeld wor den in het Nederlands woordenboek is wel een bewijs hoe ze in Nederland zijn ingeburgerd. In het bovenstaande ziet u alweer twee vreemde woorden staan, n.l. internationale kontakten. Zulke woorden zijn soms moeilijk te vertalen. Het zou zoiets worden als: betrekkin gen tussen volkeren of staten. met drukwerk van MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 YERSEKE Oesterverzending. Over de maand november bedroeg de oesterverzending uit geheel Zeeland als volgt: 1962 161.280 2.253.555 1.056.950 243.695 158.600 65.200 32.756 Holland België Frankrijk Duitsland Zwitserland Engeland Diversen 1961 167.703 2.181.567 1.635.570 265.114 159.400 143.650 42.500 Totaal 3.972.036 4.595.499 Ruim 13 minder dan vorig jaar. Spe ciaal door verminderde export naar Frankrijk. Engeland ook slecht. Totale verzending is nu 9.777.894. De putvoor- raden zijn nog niet groot, maar bij ge woon winterweer kan nog goed worden gevist. De oesterkwekers houden wel rekening met een verminderde afname van 15 WEMELDINGE Van 1622 december 1962 Dinsdag 18 december: Laatste Kwartier LAAGW. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert Te Yerseke 5 HOOGW. v.m. n.m. 6.44 7.10 7.28 7.55 8.14 8.50 9.05 9.47 10.07 10.50 11.19 11.58 12.29 v.m. 0.10 0.53 1.32 2.20 3.20 $.23 5.31 n.m. 12.34 1.19 2.00 2.52 3.51 5.02 6.08 35 minuten vroeger minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1