NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- oveRöenkinq mr PUROL ^jDdUelmtna en cUictoria goodwill 28STE JAARGANG No. 28 7 DECEMBER 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Fa. D. Pieterse - Wemeldinge Alleen 't beste... goed - genoeg! Binnenvering Schuimrubber J. Kole - Yerseke - Tel. 372 PuWe handen ï/ggtfc? Zo drukten onze voorvaderen F. van der Peyl Kruiningen r wmam REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mn Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Zie, een Man, Wiens naam is Spruite, Die zal uit Zijn plaats spruiten, en Hij zal des Heren tempel bouwen. (Zach. 6 12b) Wonderschoon zijn ze, de kathedra len, die sommige steden of dorpen rijk zijn. Niet dan met diepe ontroering stre len onze bewonderende blikken de lijnen der gothische bogen en het stenen kant werk. Ere den ontwerpers en bouwers van deze Godshuizen! Schoner echter dan alle kathedralen van de gehele wereld tezamen is de geestelijke tempel, waarvan de Here Je zus Christus is de Uiterste Hoeksteen. Deze tempelbouwer is meerder eer waar dig dan Bezaleël en Aholiab, Salomo en Zerubbabel, meer eer ook waardig dan alle middeleeuwse en moderne bouw meesters. Zerubbabel mocht na de ba- bylonische ballingschap een aardse tij delijke tempel bouwen. De Man, Wiens naam is Spruite, Die heeft een geeste lijke, eeuwige tempel gebouwd. Christus is de Man. Hij is God. Hij is de Sprui te. Hij is mens. Hij is de Godmens. Het vleesgeworden Woord. De Man, Wiens naam is Spruite: koninklijke waardig heid naast de verachting van het rijsje uit een afgehouwen tronk. Maar deze man zal een groots werk doen. Hij is van God verordineerd om des Heren Tempel te bouwen. Deze tem pelbouwer bezigt voor dit doel geen dood materiaal, maar Hij gebruikt le vende stenen. Die stenen moeten ge schikt gemaakt worden voor dit gees telijk Huis, want ze zijn ongevormd, onbehouwen, ongepolijst: Veel arbeid legt de Bouwmeester er aan ten koste, geen moeite is Hem te veel, om de ste nen pasklaar te maken. De Heilige Geest is misschien bezig om ons, door hardhandige bewerkingen, geschikt te maken voor een plaats in de Tempel. Klaag dan maar niet over verliezen en teleurstellingen en zorgen, doch dank veeleer, omdat God het de moeite waard vindt, zoveel arbeid aan ons te besteden. Laten we niet tevreden zijn met het lidmaatschap van een zichtbare kerk, doch voortdurend smeken, mede ge bouwd te mogen zijn of worden, tot een woonstede Gods in de Geest. De tempel van Salomo is door de Babyloniërs ver woest; die van Zerubbabel, verfraaid door Herodes, door de Romeinen ver brand. Doch de tempel van de Man, Wiens Naam is Spruite, is eeuwig en onvergankelijk. (Uit een Dagboek) TWEE KONINGINNEN i Grote mannen zijn zeldzaam. Nog ge ringer is het aantal vrouwen, wier ster gedurende vele jaren schitterde op het wereldtoneel. Een dier groten bezat Ne derland in Wilhelmina, moeder van on ze vorstin, die een halve eeuw lang de scepter met wijsheid zwaaide over een rijk, waarin de zon nooit onderging. Nu, in deze moeilijke ogenblikken, grijpen wij onwillekeurig terug in het woelige tijdperk, dat haar regering en leven vulde en wij zijn verbaasd. Wij verwonderen ons over tact en inzicht haar gegeven en zoeken naar oorzaken en voorwaarden voor een leven, dat rijk is en welks inhoud respect afdwingt van geschiedschrijvers en nageslacht. Zo'n leven glijdt aan onze herinnering voorbij bij beschouwing van de levens gang van onze landsmoeder. Verbazing wekkend is hetgeen zij schonk in haar werk en voorbeeld aan onderdanen en regeerders niet alleen van ons eigen volk. Men zou kunnen spreken van een unieke vrouw, wanneer wij bij het te rugdraaien van haar levensfilm nog tij dens haar nu vervloden regeringsperi ode, niet Victoria, koningin van Enge land zouden ontmoeten. Minder dan Wil helmina is zij weliswaar een landsmoe der geweest, maar tegen het einde van haar leven werd Victoria wel Europa's grootmoeder genoemd om het groot aantal familiebetrekkingen, dat deze niet minder grote vorstin aan de ver schillende staatshoofden rond de eeuws wisseling bond. Waarin ligt het geheim van deze twee naar voren tredende hoge vrouwen uit de laatste eeuw? Was de één soms een leerlinge van de ander? Wat deed hen stijgen naar de top van verering hunner onderdanen? Was het hun gelijksoorti ge jeugd, hun karakter of de aard der tijden waarin zij leefden? Ongetwijfeld zijn er veel verschilpunten in beider le ven en werk, maar even stellig is er frappante overeenstemming te ontdek ken in menig onderdeel van hun lange en voor de wereld zo gezegende levens. Beiden vaderloos. Wij weten reeds, dat prinses Wilhel mina een enigszins vereenzaamde jeugd had. Ondanks de vergoeding die haar moeder haar in zo ruime mate hiervoor heeft weten te schenken, moet zij dik wijls verlangd hebben naar de belang stelling van een vader voor haar jeugd problemen en naar de volheid, die alleen broers en zusters aan onze jonge jaren kunnen schenken. Bij koningin Victoria treffen wij iets dergelijks aan. Ook zij was bij haaf ge boorte reeds voorbestemd om eens een koningskroon te dragen. Ook zij moest reeds jong haar vader missen. Evenmin had zij broers en zusters ter verleven diging van haar kinderjaren en haar moeder, Victoria Maria Louise van Sak sen Koburg, vermocht veel minder dan de onvergetelijke Emma van Waldeck Pyrmont dit gemis te vergoeden. Heeft misschien Leopold van Saksen Koburg, de latere koning der Belgen, de taak op zich genomen om wat zonneschijn in dit droeve bestaan te brengen? Zeker is, dat Victoria's oom veel in vloed op haar heeft gehad en dat zij MOEDERS VAN VOLKEREN erg op hem gesteld is geweest, heel haar leven lang. Maar deze oom had er be lang bij het kind voor zich te winnen, omdat hij zich voorgenomen had een invloedrijke rol te spelen in de geschie denis. Reeds vroeg bemerken we dus het intrigespel rond de toekomstige heer seres van Engeland. Mede hierdoor werd zij reeds jong een prinses, die zeer ge reserveerd stond tegenover alles en iedereen, welke eigenschap haar later van groot nut zou zijn. Ook prinses Wil helmina droeg deze karaktertrek met zich en evenals Victoria sleet onze gro te vorstin haar jonge dagen grotendeels met studie en lessen, die het latere le ven moesten helpen verlichten. Jong geroepen. Achttien jaar was Wilhelmina toen zij de regering overnam. Ook in dit op zicht is de gelijkenis met Victoria tref fend. Zowel Victoria als Wilhelmina stonden voor de aanvang van een nieuw tijdperk in de geschiedenis. Bij Victoria waren de eerste tekenen van de indu striële revolutie reeds zichtbaar. Wil helmina kreeg als opdracht om de groot ste culturele omwenteling aller tijden te verwerken. Zoals Engelands grote vrou we moest beleven, dat het aanzicht van de wereld op sociaal gebied verkleurde, zag Neerlands grote vorstin een politiek en cultureel beeld van deze oude aard bol gans verbleken. Ruw oorlogsgeweld ontsierde Victo ria's regeringsperiode tijdens de Krim- oorlog en tal van andere donkere vlek ken in de zandloper der tijden, waarvan de Frans-Duitse oorlog in 1870 een der hoogtepunten vormt. Haar land ontweek die massa-slachting zoals het rijk der Nederlanden de dans ontsprong in de wereldbrand van 1914 tot 1918. Een der grootste glanspunten in bei der leven ligt in het herstel van een normaal leven aan het hof. Zij doorbra ken de decadentie en losbandigheid, die welhaast vanzelfsprekend waren gewor den in de hoogste kringen van de staat. Hun vast karakter en sterke wil ver hieven twee koningskinderen uit hun moreel verval, waarin zij door bijkans klassiek geworden hofgewoonten waren geraakt. Redden zij wellicht hiermee de monarchie in hun landen, waar degelijk heid en soberheid tot deugden waren verheven in het burgerleven, dat hun tijd zo kenmerkt? Zeker hebben deze vorstinnen door hun levenswandel ertoe bijgedragen dat hun tronen niet wankel den toen zij elders als zand wegspoelden onder de vloedgolf van revolutie en on geloof. Voorbeeld van trouw. Vooral Victoria's bestuur betekent een verademing na een lange reeks van ko ningen, die elke band met huwelijks plicht en huwelijkstrouw hadden ver broken. Zij heeft, als later Wilhelmina, een voorbeeld voor haar volk willen zijn en is daarmee tot hoedster en behoud ster van haar dynastie geworden. Hiermee glijden we naar het terrein der verschillen tussen deze groote vrou wen. Bij Victoria lag de grootste kracht in haar voorbeeldig gezinsleven. Zij be trok Albert, die ruim 20 jaar haar trouw in alles terzijde stond, in haar gehele leven, ook in staatszaken. Deze man, HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN ook al een Saksen Koburg, heeft een groot deel van haar zware leven be heerst, ook na zijn dood toen zij nog ongeveer veertig levensjaren voor de boeg had. Zo nodig, was zij wel eens bereid staatszaken aan gezinszaken op te offeren, maar haar gemaal waakte dan wel over haar. Anders zien wij dit bij koningin Wil- helmnia, die in haar zorgen in de eerste plaats door haar volk werd gedragen. In haar jeugd bemind en geliefd door alle Nederlanders, heeft zij heel haar regeringsperiode ervoor geijverd die lief de waardig te zijn en geheel haar per soon en alles rondom haar in handen gelegd van een tiental miljoen mensen, die haar vereerden en beminden en wel ke liefde nu zij heengegaan is, nog niet getaand is. Victoria had veel vijanden. Meermalen is er een moordaanslag op haar ge pleegd. Uitzonderlijke gaven had ZÜ niet. Stuwkracht ging niet van haar uit. Maar zij bleef de hoge vrouwe, die altijd boven de partijen stond en steeds het voorrecht heeft genoten zich om ringd te zien door een keur van minis- ters die zonder uitzondering tot de kundigste staatslieden behoorden, die de wereld ooit gekend heeft. Of wij nu Mel bourne noemen of Peel, Palmerston, Gladstone of Disraëli, zij allen bereikten de hoogste trede van de trap der staatskunst en diplomatie. Een eigen stempel. Ook Nederland kende grote mannen in de laatste halve eeuw. Wij kunnen Kuyper noemen of Colijn, maar onze rustende vorstin stond minder onder hun directe invloed. Heel de eerste helft van deze onrustige twintigste eeuw heeft zij een eigen stempel gelegd op ons schip van staat. Veel meer dan Victoria op haar liberale eeuw. Is dit een verschil in het democratisch stelsel der beide rijken of een typische onderscheiding van het karakter der vorstinnen? Victoria's eeuw is die van het libe ralisme, van het laissez faire met haar zegeningen en haar vloek. Tijdens haar regiem bereikte Engeland het toppunt van zijn macht. Voelde zij in haar laatste levensjaren, dat de jonge koningin aan de overzijde van het Kanaal stormen zou beleven, die haar tijdperk nooit hadden geteis terd? Aan koningin Emma schreef zij: „De positie van uw dochter is vol zorg en moeite. Moge God u helpen en lei den is mijn ernstige bede". Dit typeert het grote geloof van Victoria. Maar in dit opzicht is Wilhelmina zeker niet haar mindere geweest. Elk belangrijk staatsstuk en al haar redevoeringen ge tuigen van een diep en voorbeeldig ge loofsleven. Misschien was dit de grote kracht, die beide vrouwen bezielde. Koningin Victoria stierf in 1900 en met haar daalden een eeuw en Enge lands glorie ten grave. Juist was die andere grote vorstin aan haar taak be gonnen. Zo vol spanningen en schier on overwinbare problemen was de halve eeuw, die zij regeerde, dat de last ten slotte te zwaar werd om ten einde toe gedragen te worden. Met haar bestuur was ook de glorie van ons rijk opge brand. Indien haar geest sterker was dan die van haar Engelse voorgangster, zij heeft ook zeker meer moeten ver dragen. Victoria stierf en liet het land alleen, zonder vorstin, wier verschijning als een symbool was geworden voor haar land en haar tijd. Koningin Wilhelmina droeg haar waardigheid over, maar zij liet ons haar dochter Juliana als waar dige draagster van haar kroon. 1. „Dan moet je Mam zien, dat is zo'n beminnelijke". De oplossing is: „Minzame", een synoniem van beminne lijk. De letters vindt u terug in „Mam zien". 2. „Toen de boer thuiskwam, kon hij afdalen". De oplossing is „afladen", dat verborgen is in „afdalen"; ter verdui delijking: als de boer thuis komt, laadt hij (de kar) af. Het ziet er uit als een drukfout. 3. „Die Europeaan zit in een sport- term". De oplossing is: Est (uit Est land), want Est is samengesteld uit de zelfde letters als de sportterm „set", die bij het tennissen wordt gebruikt (een gedeelte van de wedstrijd). U ziet hoe u hier eerst een sportterm moet zoeken, die dezelfde letters heeft als de naam van een Europeaan. U moet dus als het ware naast een reeks sporttermen na men van nationaliteiten bedenken en zien of er overeenkomstige letters ge bruikt worden. Wij zullen u nog enkele voorbeelden geven, zodat u kunt zien waar de woor den verborgen zijn. Daaruit kunt u ten naaste bij afleiden hoe u denken moet om een cryptogram op te lossen. Ria en Pa zijn samen uitgestoten. Opl.paria (zie 1.). Die keten is een aanduiding. Opl.: teken. Hier is geen verband. Het woordje „die" wijst u naar keten (te ken). Wat een ernstige voor een boom. Opl.: abeel. Abeel is een boomsoort. In dien u in deze zin het ongebruikelijke „een ernstige" weg laat krijgt u een normale vraag „Wat voor een boom", waarop u dus een passende boomnaam (hier abeel) moet invullen. De dader is een reptiel. Opl.: adder. Hier dus geen synoniem, maar de naam van reptiel verwerkt in dader. U ziet, hoeveel verschillende moge lijkheden er zijn. die niet in enkele re gels vastgelegd kunnen worden. U moet over het algemeen zoeken naar de af wijkende wooVden in overigens normale zinnen. Deze woorden brengen u dan op het spoor van het woord, dat u nodig hebt. My fair Lady. Kunt u mij zeggen hoe de romance tussen Higgins en Eli za, de beide hoofdfiguren uit de show „My fair Lady" eindigt? informeert Houdini. Het verhaal eindigt met het feit, dat Higgins de wasrol weer heeft opgezet en de stem van Eliza weer hoort. Zij komt dan binnen, zet de rol af en spreekt zelf verder. Hij hoort dit en schrikt even van haar verschijnen, doch valt dan zelf in waar hij gebleven was toen zij vertrok en roept: „Waar voor den donder zijn mijn pantoffels", als om duidelijk te maken, dat zij een onmis baar deel van zijn huishouding is ge worden en dat hij haar als zodanig niet missen kan. Het is niet de bedoeling, en dit is door Shaw zelf bevestigd, dat hierin beslist een romance moet worden gezien. Higgins ziet haar uitsluitend als een nuttig wezen voor zijn studie en huishouden. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met onze adviezen zo goed mogelyk van dienst zijn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Blinde kerkorganist. Het lijkt ons moeilijk voor een kerkorganist die blind is elke week weer nieuwe psalmen en gezangen te spelen. Hij kan geen mu ziek lezen en het is maar de vraag of deze liederen in braille te verkrijgen zijn. Toch is er zo hier en daar wel een blin de kerkorganist. Kunt u ons zeggen, hoe deze elke zondag de muziek ver zorgt? schrijft O. S. Natuurlijk heeft een blinde organist het veel moeilijker dan een die normaal kan zien, maar gelukkig is het op het ogenblik zo, dat deze mensen toch zeer goed kunnen werken en niet behoeven onder te doen voor anderen. Er bestaat inderdaad muziek, die de blinden in staat stelt te kunnen spelen. Tevens is het dikwijls zo, dat een blinde op an dere wijze gecompenseerd wordt, zodat hij zeker in staat zal zijn zeer vele ge zangen uit het hoofd te spelen, zij het dan, dat het hem meer studie zal kos ten. Verder lijkt het ons normaal, dat een blinde organist van te voren te ho ren krijgt wat er gespeeld moet worden, zodat hij zich daarop kan voorbereiden, terwijl hij natuurlijk hulp zal ontvangen van huisgenoten waar dit nodig zal zijn. U kent ongetwijfeld de blinde pianist en liedjeszanger Jules de Corte, die bij zonder verdienstelijk werk doet. U zult hem wel eens over de radio gehoord hebben. Er zijn ook verschillende platen van hem in de handel. Hij geldt op het ogenblik als een der besten op het ge bied van moderne levensliedjes, die soms een beetje ondeugend zijn, doch stuk voor stuk zeer goed. Hij schrijft en componeert ze zelf. Cryptogram. Kunt u mij uitleggen hoe ik een cryptogram moet maken? aldus Boefje. Cryptogrammen zijn de moeilijkste puzzels die er zijn, over net algemeen geschikt voor doorgewinterde puzze laars. Wij zullen proberen u uit te leg gen wat het is en hoe u te werk moet gaan voor zover dat mogelijk is. Er is namelijk geen sprake van een vaste re gel, die u naar de oplossing van ieder cryptogram kan voeren. 1. Het woord, dat u zoekt, is een sy noniem van de opgave en is verborgen in een woord in de opgave of in ver schillende woorden tezamen. 2. Het woord, dat u zoekt, is verbor gen in een of verschillende woorden in de opgave, doch is niet een synoniem van een dier woorden, maar komt over een met de betekenis of strekking van de hele zin. 3. Het woord, dat u zoekt, zit verbor gen in een ander woord, dat niet wordt genoemd doch meer algemeen wordt aangeduid door de zin of door een woord in die zin. Wij zullen nu trachten enige voorbeel den te geven om het bovenstaande te illustreren. Als U echter ziet hoe we thans drukwerk fabriceren, zult U be seffen, waarom Van der Peyl's drukwerk beter drukwerk is MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 WEMELDINGE Van 915 december 1962 Dinsdag 11 december: Volle Maan Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 1.20 1.43 7.07 7.34 2.17 2.37 7.58 8.22 3.09 3.26 8.49 9.12 3.56 4.14 9.40 9.58 4.44 5.00 10.24 10.40 5.25 5.44 11.05 11.25 6.03 6.25 11.50

Scheldebode | 1962 | | pagina 1