- - NIEUWS- EN oveRöenkinq 28STE JAARGANG No. 26 23 NOVEMBER 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEVL KRUINTNGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN c£ö.H£5 da SÜUtOit DafflP0breekt de kracht van een verkoudheid hbh bij Vader, Moederen Kind. wmmu Land- en Tuinbouw Fa. D. Pieterse - Wemeldinge Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenvering goodwill Schuimrubber J. Kole Yerseke Tel. 372 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE Zo drukten onze voorvaderen F. van der Peyl - Kruiningen REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28426 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur BH En zij riepen met grote stem: Hoe lang, o heilige en waarach tige Heerser, oordeelt en wreekt Gij ons bloed niet van degenen, die op de aarde wonen, en zeiden tot de bergen en tot de steenrotsen: valt op ons. Openb. 6 10, 16a. Het eerste gebed dat hier boven staat, is van de triumferende kerk in de he mel. Het is een gebed om wraak, en dat zouden we van de heiligen hierboven allerminst verwachten. We vergeten ech ter niet, dat zij zichzelf niet begeren te wreken, maar dat ze dit gelovig over laten aan Hem, die gezegd heeft: Mij komt de wraak toe, Ik zal het vergel den. Terwijl in de tweede plaats hun verlangen naar vergelding niet voort spruit uit het onrecht, dat hun is aan gedaan, maar ze zijn ten diepste be wogen over de smaad die hun Heiland is aangedaan. „Degenen die op de aar de wonen" hebben in de uitmoording der gelovigen niet hen, maar de naam des Heren aangetast, en zij vragen zich ver wonderd af, hoelang de Here Zichzelf nog straffeloos zal laten tergen. Het is daarom geen onheilig wraaklied, maar een bede vol heilige bewogenheid: Uw naam worde geheiligd. Het tweede gebed is van „degenen die op de aarde wonen". Zij hebben altijd getracht zichzelf te handhaven en blij ven dit tot het allerlaatste volhouden. Als de Here Zelf ten oordeel verschijnt, weigeren ze nóg Hem in Zijn recht te erkennen, maar zoeken ze bedekking onder de bergen en steenrotsen. Deze twee gebeden vormen een vol maakte tegenstelling. Het eerste is ge boren uit liefde tot God, het tweede uit zelfzucht. Het eerste richt zich tot de levende Heiland, het tweede tot de dode rotsen. Het eerste wordt verhoord, het tweede niet. Een van deze twee gebeden zullen wij stellig moeten meebidden, want een der de is er niet. Welke zal het zijn? Het zou wel eens kunnen zijn, dat we innerlijk meer verwant zijn aan „de genen die op de aarde wonen", dan we zelf vermoeden. Dan interesseert ons slechts de aarde en blijven we onbewo gen bij de ontering van Gods naam. We moeten leren verstaan, dat waarachtige liefde zich niet met slapheid verdraagt. De liefde roept om het recht en om de ondergang van de goddeloosheid, niet het minst in onszelf. (Uit een Dagboek) men heeft steeds het gewenste resul taat. Het moeizame werk van vroeger, waarbij slechts een matig en zeer tij delijk succes werd geboekt, behoort tot het verleden. In een volgend artikel ko men wij op dit belangrijke onderwerp nader terug. DE STRIJD TEGEN ROEST Het is nauwelijks voor te stellen wel ke grote bedragen ook in de land- en tuinbouw verloren gaan als gevolg van het roesten van metalen voorwerpen. Vooral op de boerderij is het wel op vallend hoe weinig aandacht geschon ken wordt aan die voorwerpen welke onderhevig zijn aan roest. Roest of wel corrosie doet onopvallend zjjn vernietigend werk en de gevolgen daarvan zijn dikwijls zeer kostbaar. De corrossiebestrijding is dan ook niet zon der reden een gebied van de moderne techniek geworden, dat een steeds be langrijker rol gaat spelen. De metaal bescherming is daarbij tot een weten schap uitgegroeid. De pogingen om di verse vormen van corossie onder de knie te krijgen zijn dan ook niet zonder suc ces gebleven, hetgeen voor de boer van groot belang is. Vooral in de winter is er veel tijd beschikbaar, om eens wat meer aandacht te besteden aan gereedschappen en ma chines. Het is zonder meer duidelijk dat vooral machines en gereedschappen re gelmatig een goede beurt moeten heb ben omdat ze een deel van het jaar zeer intensief gebruikt worden. De omstandigheden waaronder zij ge hanteerd worden zijn vaak zeer ongun stig: als het werk gedaan moet wor den kijkt de boer niet op een buitje re gen en ook als de grond nat is wordt er doorgewerkt. Voor het staal van de verschillende landbouwwerktuigen en gereedschappen is het zeer nadelig en roest is het ge volg. Gelukkig heeft de moderne chemie verven ontwikkeld waarmede corrosie volledig kan worden bestreden. De be handeling met een der Golturiet-syste- DE GELDZAAIER De man liep langs de weg gelijk een boer, die bezig is te zaaien. Het was een uiterst merkwaardige bezigheid die hij verrichtte. Bij elke stap greep hij in zijn zak en strooide een handvol geld in de wegberm, terwijl hij met duistere blik wezenloos voor zich uit staarde. Op enige afstand werd hij verwonderd ga degeslagen door een dienaar van de Heilige Hermandad, die hem langzaam volgde. Fanatiek volhardde de man in zijn gulle bezigheid, waaraan geen einde scheen te komen. Toen besloot de agent eens te gaan informeren. Hij stond voor een probleem, want voor zover hij kon nagaan was het strooien van geld in de wegberm niet strafbaar, maar een vreemde indruk maakte het wel in een land als het onze, waar het niet tot de folklore behoort. De diender tikte de man op diens schouder en vroeg wat er aan de hand was. Deze begon daarop zachtjes te we nen en snikkend gaf hij te kennen dat geld, drank en vrouwen de oorzaak zijn van alle ellende in deze wereld. Hij leg de het hoofd op de geüniformeerde schouder en smeekte de politieman hem in de cel onderdak te vei schaffen. „Maar breng me niet langs een café, want ik kan de borrel niet laten staan!" Gastvrij als onze politie is, bracht de politieman de snikkende figuur langs een omweg, die niet door bordjes van Volledige Vergunning wordt ontsierd, naar het bureau. Reeds tijdens de eer ste ondervraging begon de man opnieuw te wenen en luidkeels naar een cel te verlangen. Er restte weinig anders dan de man onderdak te verschaffen. Ach ter de tralies sliep de man zijn roes uit, terwijl een wachtmeester langs de weg rondkroop om de uitgestrooide pasmunt uit de modder op te rapen. Hij kwam aan een flink bedrag, meest centen en stuivers. Breeduit in de berm zittend dacht de wachtmeester ernstig na. Waar haalt een mens zoveel kleingeld van daan? Plotseling veerde hij overeind en spoedde zich met gezwinde pas naar een telefooncel, waaruit hij alle kerken in de buurt opbelde. Want dergelijke hoeveelheden van onze kleinste pasmunt vindt men slechts op die plaatsen waar wij onze offervaardigheid betonen. Er was echter nergens een offerblok ge licht. De wachtmeester begreep dat zijn aanvankelijk zo schitterend lijkende theorie zijn basis had verloren en hij verzonk in diep gepeins, terwijl het ge snurk in de cel zachtjes tot hem door drong. Op dit moment stopte er een wagen HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN voor het politiebureau. Een kruiwagen wel te verstaan. Deze werd bemand door een eveneens slapende en onder in vloed van sterke drank verkerende manspersoon, die de plaatselijke orgel draaier bleek te zijn. Hij had geen cent op zak, toen men hem op de brits vlei de. Combinerend en deducerend belde de politie nu diverse café's op, en al spoe dig bleek dat de beide mannen samen in de lorem waren geraakt. Daarmee, dacht de wachtmeester, was het raadsel opgelost. De volgende morgen was de eerste arrestant zover hersteld, dat hij kon worden verhoord. „Ik heb dat geld weggegooid", zei hij, „uit vrees voor de drankduivel. Ik dacht: als ik morgenvroeg wakker word en ik voel dat geld in mijn zak, dan krijg ik zin in een opknappertje. En dan word ik weer dronken. Ik deed dat om mezelf te beschermen". Een andere verklaring kon men er niet uit krijgen. De orgeldraaier was evenmfn duidelijk toen hij wakker ge worden was. Hij kon zich helemaal niet herinneren of hij geld in zijn zak had gehad. En zo moest de officier vrij spraak vragen wegens gebrek aan be wijs, toen de geldzaaier terecht moest staan. Een en ander had echter nog een on verwacht einde, want na de woorden van de officier riep de verdachte: „Be tekent dat, dat ik het geld mag hou den?" „Welk geld?" vroeg de rechter. „Dat ik uit zijn zak heb gehaald!" antwoordde de man. Toen heeft men hem toch maar veer tien dagen gegeven. RUDOLF PASSANT (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelgk advies op elke vraag. Wg kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Kinderbijslag. Mijn zoon heeft vier kinderen en is zelfstandig werkzaam. Zijn verdienste is meer dan 4000, doch minder dan 14.000,Komt hij in aanmerking voor kinderbijslag? Al dus A. B. De grootte van het bedrag van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen hangt af van het inkomen, n.l.: a. een inkomen beneden 4.000, b. 4.000,— tot 14.000,— of c. een inkomen boven 14.000,per jaar. In het eerste geval: a. de kinderbij slag is gelijk aan die der loontrekken- den; b. (slechts vanaf het derde kind) 0,53 voor het derde kind en voor het vierde en volgende kinderen 0,73 per dag; c. groep c. krijgt niets. Loontrekkenden ontvangen momenteel 75 cent voor het eerste kind, 82 cent voor het tweede en derde kind, 1,11 voor het vierde en vijfde kind en 1,25 (alles per dag) voor zesde kind en vol gende kinderen. Sedert 1 september j.l. is de kinder bijslag verhoogd met 1 cent per dag voor het eerste tot en met het derde kind en met 2 cent per dag voor het vierde kind en volgende kinderen. Aangezien wij het inkomen niet we ten, zult u het bedrag der bijslag zelf moeten uitrekenen. U dient er rekening mee te houden, dat het bedrag van het inkomen, dat de doorslag moet geven voor al of niet toekenning, voorzover ons thans bekend is moet worden uit gemaakt aan de hand van de definitieve aanslag inkomstenbelasting (die komt meestal 2 jaar te laat). Charles de Gaulle. Kunt u mij zeg gen of president Charles de Gaulle Ka- rel van de Walle heet en of zijn ouders eventueel grootouders afkomstig zijn uit Groningen? A. C. N. K. Deze lezing over het ontstaan van de naam De Gaulle is inderdaad gegeven en in Nederland, België en Frans Vlaan deren grif geloofd en verder verteld. Hier te lande is er onder meer over ge schreven door de thans overleden H. Ch. G. J. van der Mandere. De vraag blijft echter wie het kan bewijzen. Waar zijn de registers, die dit aantonen? Wie zag ooit een stamboom van de familie? Zo lang het een lezing blijft is er of ficieel geen zekerheid en blijven ook andere meningen en theorieën mogelijk. Huurverhoging. Mijn huis is bij de laatste huurverhoging niet voor deze verhoging in aanmerking gekomen, daar de woning enkele gebreken vertoonde. Het huis is nu overgegaan op een an dere eigenaar. Deze wil de huur even wel verhogen. Hoe moet ik handelen in dit geval? Aldus J. A. L. De nieuwe eigenaar heeft in dit ge val ook «geen recht op huurverhoging. U kunt dus weigeren meer huur te betalen, maar schrijft u de verhuurder wel een aangetekende brief, waarin u meedeelt, dat de huur voor hem beschikbaar ligt. Men kan u dan geen ontruimingsproces wegens huurschuld aandoen. Wie mag het ten doop houden Wie van de familie komt opeenvolgend in aanmerking om een pasgeboren kind ten doop te houden? Aldus K. J. Aangezien u niet schrijft of u katho liek (r.-k.) bent of niet en ook niet of het gaat om de naamgeving of het ten doop houdèn, is het moeilijk u goed te adviseren. Wij zullen echter ons best doen u hierover iets te vertellen. In het algemeen is er geen vaststaande regel, wie er peettante is of naar wie men het kind noemt. Iedereen is vrij die of dat gene te kiezen die men wil. In vele fa milies is het een soort gebruik gewor den, dat de kinderen genoemd worden naar ouders of broers of zusters en uit respect tegenover de,ouders werd dan wel eerst een kind naar de ouders en dan later een naar zuster of tantes ge noemd, doch nogmaals, dit is geen ver plichting en tegenwoordig is dit dikwijls geen gebruik meer. U kunt dus het kind noemen zoals u wilt en ten doop laten houden door wie u wilt. Er is echter een uitzondering op het bovenstaande, n.l. dat in de katholieke kerk er een peter en meter moeten worden aangewezen, die zijn te beschouwen als de geestelijke ouders van het kind en die ook inder daad een zekere verantwoordelijkheid hebben voor dat kind, speciaal op het gebied van het geloof. Zij houden dus een zeker toezicht op de opvoeding en zullen moeten ingrijpen als het kind, al thans op religieus gebied, verkeerd zou worden opgevoed. De peter en meter mogen iedereen zijn, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en r.-k. zijn, be halve de ouders zélf en de priester, die het kind doopt. Het is niet nodig, dat het kind naar deze peter en meter wordt genoemd. U ziet dus, dat u geheel vrij bent te doen wat u wilt en dat het niet nodig is het kind met namen op te schepen, die u misschien niet mooi vindt. Er zijn natuurlijk altijd mensen, die het onaangenaam vinden als ze menen, dat het kind naar hen genoemd had moe ten worden, terwijl u het niet doet, maar daar moet u zich maar niets van aantrekken. In onze tijd zijn wij wat afgestapt van die strakke familieban den, die uiteindelijk op dit punt althans onbelangrijk zijn. Selderij voor mijn konijn? Mag een konijn selderij hebben? informeert M. J. Selderij moet u konijnen niet regel matig geven, aangezien dit diarrhee kan veroorzaken. Het wordt wel als medi cijn gebruikt bij verstopping. En wat mag mijn pony? Welke voeding en verpleging dient de Shet- landse pony te hebben? vraagt T. F. De Shetlandse pony stelt zeer weinig eisen aan verpleging en voeding. Het dier moet liefst zomer en winter buiten blijven. Wel is een afdak waar het onder kan schuilen gewenst, maar de praktijk heeft geleerd, dat het daar zelden of nooit gebruik van maakt en er liever naast gaat staan. Vooral dus niet in een stal. Ook het voeder moet zeer so ber zijn, dus b.v. slecht gras of derge lijke. Vooral niet in een z.g. vettige wei. In de winter wat hooi en niet teveel krachtvoer en bieten. U ziet het dus, een zeer voordelige kostganger, die men het spoedig te goed geeft. Orkestennamen. Hoe is de naam van verschillende orkesten ontstaan schrijft M. P. De verschillende orkesten, die u noemt hebben inderdaad die naam. Deze is ont staan naar aanleiding van de plaats waar het orkest is opgericht en waar het als geheel thuishoort. Zij treden alle op verschillende plaatsen op, doch ke ren altijd weer terug naar de plaats van herkomst, waar zij ook regelmatig re peteren. De naam heeft niets te maken met de bezetting doch alleen met de plaats waar het orkest „woont". Tekst operaoperette. Mag men in opera of operette van de gegeven tekst afwijken of deze aanvullen vraagt K. E. Indien u aan tekst of muziek van een operette veranderingen aanbrengt, dan is zij niet meer origineel. Dit betekent immers „het oorspronkelijke". In geval van de vertalingen komt het altijd voor dat er veranderingen optreden, daar de andere taal niet altijd te rijmen valt met de muziek en dit wordt dan ook niet als overtreding gezien. In het door u genoemde geval zouden wij liever spreken van een andere operette op oude muziek. P.T.T. en Dankdag. Ter gelegenheid van Dankdag (woens dag a.s.) zal de dienst op de postkan toren te Yerseke en Kruiningen beperkt worden uitgevoerd. De openstelling voor de postdienst zal zijn van 8.30 tot 12 uur. Voor de telegraaf en telefoon als op andere werkdagen. Kwitanties zullen niet ter invordering worden aangebo den. De tweede bestelling komt te ver vallen. Tussen 16 en 17 uur bestaat ook voor niet-busrechthouders gelegenheid kosteloos poststukken af te halen. Neptunusnieuws. Deze week begint de zaalhandbalcom petitie in Goes weer. De dames, die ge promoveerd zijn naar de le klasse, zijn als volgt ingedeeld: Fortuna, Sios, To- nido, Volharding, Zeeland Sport en Neptunus. Ook de heren junioren zijn gepromoveerd naar de le klasse met als tegenstanders Fortuna, Hellas, Sios en Tonido. De heren senioren komen uit in de 2e klasse; bij hen is de indeling: E.M.M. II, Fortuna II, O.D.I. II, Sios II, Tonido III en Neptunus. Voor a.s. week zijn de volgende wed strijden vastgesteld: Dames Zeeland SportNeptunus, heren junioren Toni doNeptunus en heren senioren Tonido IIINeptunus. Aan voorspellingen voor deze wedstrijden durven we ons niet wagen, daar de sterkte van de tegen standers niet bekend is. De duur der speeltijd is bij dames en heren junioren 2 x 20 minuten met 10 minuten rust en voor heren senioren 2 x 30 minuten met 10 minuten rust. In de voorgaande jaren was dit zowel voor dames als heren 2 x 15 minuten zonder rust. Als U echter ziet hoe we thans drukwerk fabriceren, zult U be seffen, waarom Van der Peyl's drukwerk beter drukwerk is MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 WEMELDINGE Van 25 november1 december 1962 Dinsdag 27 november: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.41 2.55 8.09 8.29 Maandag 3.20 3.28 8.43 9.03 Dinsdag 3.54 4.03 9.15 9.36 Woensdag 4.27 4.34 9.47 10.09 Donderdag 4.59 5.07 10.23 10.40 Vrijdag 5.31 5.43 11.00 11.11 Zaterdag 6.02 6.23 11.38 11.53 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1