NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq van der Peyl-Kruiningen 28STE JAARGANG No. 25 16 NOVEMBER 1962 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGKN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN JUMBO-SPELEN LINNEN BOEKJES Boekhandel VAN DER PEVL JUISTE BRIL De voetganger PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE Altijd raak met drukwerk REDACTEUR RO U AAN SE KAAI 21 - TEEEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01139) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En naast het gebied van Dan van de oostkant tot de west kant (krijgt) Aser één (deel) en naast het gebied van Aser van de oostkant tot de west kant (krijgt) Naftali één (deel) enz. Ezechiël 48 2 v.v. De profeet Ezechiël werd opgedragen, een nieuwe grensregeling te ontwerpen voor de 12 stammen, als zij na de bal lingschap weer in het heilige land zou den zijn teruggeeerd. De oude grenzen liepen nogal grillig. Met allerlei particuliere wensen moest rekening gehouden! De ene stam wenste een uitgang naar zee, de andere weer wat anders. Dit zou nu allemaal heel anders wor den! Ezechiël bakende op de landkaart heel gewoon twaalf stroken af, die alle even wijdig naast elkaar liepen en dus de vorm hadden van langwerpige rechthoe ken. Deze stroken moeten alle van het oosten naar het westen lopen en dus de ganse breedte van het heilige land be slaan. Voor de rest werd met geen en kele factor rekening gehouden. Maar hierop viel alle nadruk, dat elke stam de erve des Heren over de ganse breed te bewonen moest en dat elke Israëliet, hetzij hij behoorde tot de voornaamste of de geringse stam, het beloofde land in de gehele breedte kon doorwandelen. Ziedaar de landkaart van het ko ninkrijk Gods. Wij denken daarbij als vanzelf aan de bekende woorden van de Catechismus: dat de gelovigen allen en een iegelijk aan de Here Christus en aan al Zijn schatten en gaven gemeenschap hebben. Allen en een iegelijk! Zoals de voornaamste Judeër èn de geringste Benjamiet hun stamgebied za gen uitgestrekt over de ganse breedte des lands, zó is elke gelovige, „van wat staat of kwaliteit hij zij", bezitter en erfgenaam van Christus. Christus is communaal bezit. Elk bezit de Here al léén, en elk bezit de Heer geheel! Met al Zijn onmetelijke rijkdommen. Zijn Va der is mijn Vader, en Zijn engelen zijn mijn dienstknechten, en Zijn wereld is mijn domein. Het doet er niets toe, of iemand nu autobezitter of autobestuur der, mevrouw of dienstbode is. Zelfs zullen vele laatsten de eersten zijn! (Uit een Dagboek) Er wordt wel gezegd, dat de jeugd van tegenwoordig alleen nog maar aan dacht heeft voor radio en t.v. Maar zij, die dat beweren onderschatten het kri tisch vermogen van onze jongeren. Vaak wordt een programma afgekeurd en dan wijden ze zich aan hun liefhebberijen. Zijn er meer jongeren bij elkaar, dan wordt nogal eens een spel tevoorschijn gehaald. Het ligt aan de leeftijd welk spel dat is. Nu de feestdagen weer naderen en ouders en familieleden niet weten wat ze aan die kindern die toch immers alles hebben moeten geven, willen wij u op de hoogte stellen van verschillen de nieuwe spellen voor kinderen van al le leeftijden. Nederlandse spellen, die niet alleen van een uitstekende kwaliteit zijn, zodat ze nooit ook niet voor de kleintjes gevaren kunnen opleveren, maar die bovendien didactisch en esthetisch aan alle eisen voldoen. Dit is bijzonder be langrijk, omdat dan al spelende nog wat wordt opgestoken. Wij kunnen trots zijn op deze jumbo-spelen, die ook hun weg naar het buitenland vinden. De toelich ting en de benamingen op de dozen zijn dan ook altijd in meer talen gesteld. Goed voor de talenkennis van de oude ren. Voor de kleintjes vanaf 4 jaar is daar Candy Land (Luilekkerland), een soort gemoderniseerd ganzenbord, voor de kinderen die nog niet kunnen lezen. Fleurige, moderne kaartjes spelen een rol in dit spel 4,75). Lotto „Ons Huis", nu ook voor kin deren vanaf 4 jaar, is een zwerftocht van kelder naar zolder, met afbeeldin gen van alle mogelijke voorwerpen, die in de verschillende vertrekken in huis voorkomen 3,45). Kleurendomino 2,25) en prenten- domino 1,75) zijn gemaakt voor de kleintjes, die nog niet kunnen tellen. Het oude vlooienspel is ook vernieuwd. Het heet nu jumbomatic. De magnetisch gemaakt vlooien komen in een bakje waarin een kompasnaald het aantal be haalde punten aanwijst 3,95). Het spel zit in een doos met een artistiek bedrukt deksel. Ontwerper J. v. d. Toorn kreeg hiervoor een eervolle vermelding bij de wedstrijden om de Gouden Noot 1962. Touristo is een verzameling van spel letjes voor kinderen vanaf 12 jaar in een lichtgewicht reisverpakking (450 gram) en in een plastic hoes. Voor re genachtige dagen in de vakantie, voor visites die voor de kinderen wat lang duren en om gewoon maar mee te ne men naar vriendjes of vriendinnetjes. Alles modern uitgevoerd, terwijl ook aan de fantasie van de kinderen wat wordt overgelaten 9,50). Voor grotere kinderen (vanaf 14 jaar) en voor volwassenen (ja heus) ontwierp niemand minder dan Alfred Hitchcock een griezelig-mysterieus spel. Spanning om spoken, die door spinragkamers zwe ven. Wie is de knapste detective van het gezelschap? De spelers moeten mo tieven opsporen, bewijzen verzamelen, raadsels ontwarren en wat er verder komt kijken. Ieder spel is weer anders, er zijn honderden mogelijkheden. Het heet WHY en het kost 7,95. Dan is er een nieuwe serie leg-puzzles uit 520 stukjes bestaande, formaat 41 x 50 cm voor kinderen vanaf 13 jaar 3,45). Zijn zijn er in kleinere uitvoe ring voor kinderen vanaf 4 jaar 1,45) en ouder 1,95 en 2,45). Een wel kome vrijetijdsbesteding. Het twee jaar geleden geïntroduceer de Stratego (voor kinderen vanaf 12 jaar) eist veel overleg van de spelers. De stukken zijn nu iets kleiner, waar door alles wat overzichtelijker is. Een boeiend spel wat strategie vereist en waar ze lang mee bezig zijn 9,75). Alleraardigst is het kinderpostpapier met zelf te kleuren tekeningen. Kleur potloden zitten dan ook in de doos en een miniatuur onderlegger 2,95). Hebt u nog kleintjes die graag plaat jes kijken, dan willen wij u nog attent maken op de nieuwe linnen kinderboek jes, die sinds kort worden uitgegeven door Van Goor Zonen's Uitgeversmaat schappij. Moderne afbeeldingen in mo derne kleuren, hezij uit het dierenrijk, hetzij uit het wereldje om hen heen. Zij kunnen niet stuk en zijn kleurecht. Vol komen ongevaarlijk dus. De kinderen leren dieren en voorwer pen herkennen en kleuren zien. De prijs ligt tussen 1,75 en 2,75. Dit waren zo maar enkele tips voor geschenkjes, waarvan de kinderen door de degelijke uitvoering lang plezier van zullen hebben en die zo modern zijn uit gevoerd, dat ze beslist in hun smaak zullen vallen. verkrijgbaar bij staat uit een opvallende gele reflector gemonteerd in een verende klem van plastic. Deze kan men aan jaspand of broekspijp klemmen, zonder dat de kle ding wordt beschadigd. Een reflector klem kan men bestellen bij het Verbond voor Veilig Verkeer, Servetstraat 5 te Utrecht, en wel per briefkaart met aan de voorzijde drie postzegels van twaalf cent extra voor onkosten. Op de brief kaart vermelde men „reflectorklem". Deze klem kan niet alleen door de voetganger zélf worden gebruikt. Ook als het hondje wordt uitgelaten, kan een reflectorklem aan de halsband of lijn goede diensten bewijzen. Fietsers, die nóg duidelijker hun voornemen om van richting te veranderen willen aan geven, kunnen de klem aan hun mouwen klemmen; automobilisten kunnen er een op de achteruitkijkspiegel zetten, zodat het achteropkomend verkeer eerder ge attendeerd wordt op verblindende ver lichting; enz. Vooral nu tal van zebrapaden (nog) niet voldoende verlicht zijn, kan de klem nuttig zijn. Op zebrapaden overstekende voetgangers moeten immers de overkant van de straat kunnen bereiken, zonder dat het rijdende verkeer hen hierin be lemmert. De moeilijkheid is natuurlijk, dat de voetganger niet gezien wordt... Een reflectorklem kan deze moeilijkheid opheffen. Behalve lichte kleding en reflector klemmen is er nóg een punt waardoor voetgangers zelf kunnen voorkomen slachtoffer te worden van een verkeers ongeluk. Namelijk door op buitenwegen aan de linkerkant van de weg te lopen, het verkeer tegemoet. Dit is een wette lijke maatregel, die uitsluitend en alleen en doel heeft de voetganger te bescher men. Het Verbond voor Veilig Verkeer vestigt vooral op de naleving van dit voorschrift „met klem" de aandacht: het is voor uw eigen bestwil, voetganger! Als 't lezen niet zo goed meer wil Koopt U bij ons de Modern, sierlijk en sterk KapalU Z.-B. Tel 01102-223 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b(j»luiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wjj willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst z(jn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. een graag geziene verkeer s-deelnemer Niet iedereen zal het met ons eens zijn dat de voetganger een graag ge ziene verkeersdeelnemer is. Toch is het zo: in de meest letterlijke zin van het woord is de voetganger graag gezien door élke weggebruiker. In die zin na melijk, dat elke weggebruiker de voet ganger, die in het donker over 's Heren wegen wandelt, graag ziet en er lie ver niet door wordt verrast. Om gezien te worden kan de voet ganger gebruik maken' van een com plete kerstboom verlichting; succes is dan wèl verzekerd, maar het lijkt ons een beetje omslachtig. Beter is: lichte kle ding dragen; liever een lichtgekleurde regenjas, dan een donkere winterman tel, want lichtgekleurde stoffen reflec teren het schijnsel uit koplampen (en eventueel aanwezige straatlantaarns) beter dan donker gekleurde. Reflecterende strips of ander mate riaal voldoet nog beter, in het bijzonder op onverlichte buitenwegen. Het Ver bond voor Veilig Verkeer stelt tegen kostprijs voor voetgangers een z.g. re flectorklem ter beschikking, welke be- Hoe te boeken? Mijn vrouw krijgt iédere week een bedrag uit de zaak als huishoudgeld, dat week na week geboekt wordt met een jaarlijkse opgaaf hiervan aan de belasting. In vele jaren heeft zij een bedrag overgespaard om een oude kleine woning aan te kopen voor een familielid. Hoe moet dat nu geboekt worden? J. C. W. S. Het overgespaarde geld is geheel pri vé, dat wil zeggen het behoort niet tot de bedrijfskas en komt ook in de be- drijfsboekhouding niet voor. Het een voudigst is het wanneer de aan te ko pen woning ook buiten het bedrijfsver mogen wordt gehouden. U hoeft dan in de bedrijfsboekhouding van de hele aan koop niets te boeken. Wereldraad. Hoe luidt de basis formule van de Wereldraad van Kerken vraagt G. E. De basisformule van de Wereldraad van Kerken luidt thans: „De Wereld raad van Kerken is een gemeenschap van kerken, die de Heer Jezus Christus naar de Schriften als God en Zaligmaker belijden en die daarom hun gemeen schappelijke roeping trachten te ver vullen tot eer van God, de Vader, de Zoon en de Heilige Geest". Oorlogswerktuigen. Rob vraagt en kele gegevens over kalibers. Het woord kaliber, waaronder de meeste mensen de doorsnede van een ko gel of wapenloop verstaan, is zeer moei lijk te definiëren. Dit begrip is historisch gegroeid en door de grote hoeveelheden verschillende wapens is er verwarring ontstaan, zodat nu het kaliber van een wapen of kogel een ingewikkelde be schrijving vereist. Wij willen volstaan met het volgende: In de loop van een wapen vindt u velden (de binnenzijde der loop) en trekken (spiralende groe ven in de loopwand). Deze groeven, waar de kogel door geperst wordt, ge ven haar een draaiende beweging. Soms wordt het kaliber aangeduid door de doorsnede der kogel in mm. Het kaliber van het wapen zou dan van dezelfde maat moeten zijn, gemeten binnen de trekken. Deze aanduidingen worden ge bruikt, omdat het schieten met het pa troon uit het wapen in principe mogelijk is. Echer een wapen wordt gemaakt met een bepaald doel, b.v. het schieten van een kogel met 9 mm doorsnee uit een pistool naar een doel op 25 m afstand. De loop heeft dan een bepaalde lengte nodig om die kogel zodanige draaiing en richting te geven om dat doel zui ver te raken. Tevens is daartoe een be paalde lading vereist. Nu kunt u met een stengun dezelfde patroon verschie ten, doch u zult daarmee niet het doel bereiken, dat gesteld is aan een sten- gun, n.l. het zuiver schieten over een afstand van zegge 50 m. Onder kaliber van een wapen mag daarom uitsluitend worden verstaan de volledige, oorspron kelijke naam van de patroon, tot ver schieting waarvan het wapen specifiek is ingericht. U kunt hiervoor het beste b.v. het volgende boek naslaan: Weten schappelijk Opsporingsonderzoek, W. H. Schreuder, uitgave: A. W. Sijthoffs Uit gevers Mij. N.V. Leiden 1962. Wederopbouwwet. Hoe luidt ar tikel 20 der Wederopbouwwet? aldus T. K. (Paragraaf 4 Bijzondere afwijkin gen van de Woningwet) Art. 20-1. In dien bij de uitvoering van de werkzaam heden op het gebied van de bouwnijver heid tengevolge van bijzondere tijdsom standigheden redelijkerwijze niet kan worden voldaan aan voorschriften, be doeld in de artikelen 1 en 2 en para graaf 7 van de Woningwet en in para graaf 1 van deze wet, en anderzijds door de beoogde uitvoering de belangen, tot welker bescherming die voorschriften strekken, niet in zodanige mate zullen worden geschaad, dat de uitvoering ach terwege behoort te blijven, kan vergun ning worden verleend met afwijking in zoverre van het bepaalde in art. 6, 2e lid van de Woningwet. 2. In een ver gunning, als in het vorige lid bedoeld, wordt een termijn van ten hoogste 10 jaar gesteld na het verstrijken waar van de afwijking van de voorschriften niet meer zal worden geduld. Zodanige termijn behoort niet te worden gesteld voor zover de afwijking van de voor schriften, bedoeld in artikel 1 van de Woningwet het gevolg is van de toe passing van een bouwsysteem, door on ze minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aangewezen en in de Nederlandse Staatscourant bekend ge maakt. Burgemeester en Wethouders kunnen, indien een kortere termijn dan 10 jaar is gesteld, deze termijn een of meermalen verlengen tot ten hoogste 10 jaar. 3. Het besluit tot het verlenen van de vergunning is onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten, die de Inspecteur, belast met het toezicht op de handhaving van de wet telijke bepalingen betreffende de volks huisvesting, horen. Artikel 7 van de Wloningwet is niet van toepassing. 4. Gedeputeerde Staten nemen bij hun be slissing de richtlijnen in acht, die door onze minister worden gegeven en in de Nederlandse Staatscourant openbaar ge maakt worden. Meierij. Wat is de Meierij van Den Bosch? informeert Gracia. De Meierij van Den Bosch is een staatkundig gebied, ontstaan uit een deel van het oude hertogdom Brabant. Het beslaat officieel de geografische ge bieden Peelland, Kempenland, Ooster- wijk en Maasland. De grenzen liggen dus ongeveer langs de lijn Heusden, Hel- voiit, Oisterwijk, Tilburg, Goirle, Bel gische grens en Grathem en dan langs de Maas naar het noorden tot voorbij Den Bosch. U ziet dus, dat Valkens- waard, gelegen in de Kempen, ook tot de Meierij behoort. De Kempen beslaan de streek van de Belgische provincies Antwerpen en Limburg en het deel van de Meierij ten zuiden van Eindhoven. Peelland beslaat ongeveer het volgende gebied: Geldrop, Weert, Grathem, Ble- rick, Venray, Bosmeer, Gemert, Hel mond. Al deze grenzen zijn niet precies op te geven, daar zij niet zuiver zijn afgebakend. U.N.E.S.C.O. Wat betekent U.N.E. S.C.O. En waar houdt deze organisatie zich mee bezig? schrijft S. E. U.N.E.S.C.O. betekent United Nations Educational Scientific and Cultural Or ganisation. Organiastie der Verenigde Naties voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur. U kunt volledige inlichtingen verkrijgen bij de Verenigde Naties, Ne derlandse Inlichtingendienst, Molen straat 15a te Den Haag. De U.N.E.S. C.O. houdt zich bezig met alle sociale en culturele problemen op wereldniveau en is onderverdeeld in commissies, die zich met de verschillende onderwerpen bezig houden. De wereldgezondheidsor ganisatie is een van deze commissies. Oesterverzending. In de maand oktober zijn uit geheel Zeeland de volgende aantallen oesters verzonden 1962 1961 Holland 160.678 193.554 België 2.298.424 2.179.567 Engeland 98.675 191.800 Frankrijk 1.000.375 1.429.750 W est-Duitsland 254.108 239.720 Zwitserland 148.800 142.400 Diversen 24.448 25.500 Totaal 3.985.508 4.402.291 Een vermindering van 10 Vorig jaar was dit ook in oktober het geval. Bovendien is een kleine vermindering geen ramp, gezien de oestervoorraad. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau alhier zijn de volgende gevonden voorwerpen af te halen: Een blauw kinderfietsje, een bruine ballpoint, een damespolshorloge, een goudkleurig schakelarmbandje, een zwarte regenbroek, een rood-wit gebreid truitje, een zakdoek, een babysokje, een brilétui en kinderwantjes. van MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 WEMELDINGE Van 1824 november 1962 Maandag 19 nov.: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.39 8.14 1.18 1.39 Maandag 8.37 9.21 2.11 2.34 Dinsdag 9.46 10.38 3.13 3.45 Woensdag 11.08 11.59 4.30 5.03 Donderdag 12.24 5.43 6.12 Vrijdag 1.08 1.23 6.43 7.07 Zaterdag 1.46 2.12 7.31 7.52

Scheldebode | 1962 | | pagina 1