h blok 791 Parker Bfonc In letten Stand HEROPENING WOONHUIS Uitwasbare inkt! IJ S R E V U E C. SLABBEKOORN Valmeline regenkleding VAN DER PEYL KAPELLE-BIEZELINGE Het roken laten - maar hoe? Predikbeurten „HET MOSSELHUIS" TEENAGERS Elegant en duurzaam VAN IJSSELDIJK-SNOEP P. DUINKERKS Stel U op de hoogte en zonen J. Pekaar-Bom Ook voor drukwerk in kleuren naar van der Peyl Voetbal. Slechts één van de drie wedstrijden kon zaterdagmiddag doorgang vinden. Het waren de B-junioren die in Hein- kenszand tegen Luctor de clubkleuren moesten verdedigen. Zij deden dat met veel élan, maar wisten toch niet ver der te komen dan een puntenverdeling (2—2). Gevonden voorwerpen. Bij het groepsbureau van de rijkspoli tie te Kapelle werd in oktober aangifte gedaan van de volgende gevonden voor werpen: Een zilveren gulden, drie da meshandschoenen, een bankbiljet, een paar gymnastiekschoenen, een vulpen, een. Kinderjasje, een bril, een sleeptouw en een montagesleutel. Om de damtitel. Met als inzet het persoonlijk club kampioenschap werden door de leden van de damclub „Kapelle" weer enkele partijen gespeeld. De uitslagen zijn: J. C. WalraveC. van Liere 02; J. de NeefO. Sulsters 02; H. A. van de VrieJ. J. Ganseman 0—2; L. Adri- aanseXz. op 'tHof 20 en J. C. van LiereJ. op 't Hof 11. Rijkspostspaarbank. Het bijkantoor van de rijkspostspaar bank te Kapelle boekte de afgelopen maand 'n spaaroverschot van 5266,76. Er werden 229 inleggingen gedaan tot een totaal van - 25.151,35. Het aantal terugbetalingen bedroeg 27 'tot een be drag van- 19.884,59. Er werden vijf nieuwe rekeninghouders ingeschreven. Ouderavond. Een goed bezochte en geslaagde ouder avond boekten de meisjesclub „Bouwen en Bewaren" en de christelijke jongens club „Samuel" maandagavond in het gebouw „Obadja", waar zij de jaarlijkse contactavond hielden. De presidente, mevr. L. Slabbekoorn-Groenleer ver richtte de opening, waarna de districts secretaris, dhr. J. Sinke uit Souburg een toespraak hield over het onderwerp „Onze taak als Christen". Hierover werd in groepen een nabespreking gehouden. Na de pauze werd onder leiding van de districtssecretaresse, mej. Hertong uit Zevenbergen, een opdrachtenspel gehou den. De sluiting werd verricht door de voorzitter van de jongensclub, dhr. P. Oele. Welkomstserenade's. De thuiskomst van twee Kapelse mi litairen na een langdurig verblijf in Nieuw-Guinea was voor het muziek gezelschap „Ons .Genoegen" te Kapelle en het tamboers- en pijperkorps „Jonge Kracht" uit Biezelinge een reden om een serenade te gaan brengen. „Jonge Kracht" nam de familie J. C. Staal uit eigen dorp voor haar rekening, terwijl „Ons Genoegen" voor de welkomstpoort bij de familie J. G. Eversdijk stopte en de vreugde over behouden terugkeer met vrolijke tonen meer luister bij zette. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Rode Kruis-aktiviteiten. De afdeling van het Rode Kruis is voornemens weer diverse aktiviteiten te ontplooien. Zo zal ter afsluiting van de jaarlijkse inzameling op 16 november weer een oliebollenverkoopaktie gehou den worden. Verder ligt het in de be doeling in januari weer een filmavond te geven, voorafgegaan door een kin dervoorstelling. Tenslotte zal de afde ling eind februari of begin maart weer een bloedplasma-avond houden. Interkerkelijke ledenvverfaktie. Deze maand zal er te Kapelle een aktie gevoerd worden tot werving van leden voor het Nederlands Bijbel Ge nootschap. Deze aktie zal een interker kelijk karakter dragen. Alle kerkelijke gezindten uit beide dorpen zullen er aan meewerken. Gestreefd wordt naar een ledenwinning van honderdvijftig. Deze wil men het Genootschap aanbie den als jubileumgeschenk ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan, hetwelk in 1964 gevierd zal worden. Wij zijn nu zeker vijf jaar bezig de kleine winkeliers in de praktijk voor economische nietsnutten uit te schelden onder een economisch bewind waarbij de grote bedrijven zich tot de consumenten hebben gewend om bondgenootschap, teneinde de winkeldrijvende middenstand te kraken. Deze aanval is bezig te ge lukken. Bij elke „goedkope aanbieding", waar bij tussen haakjes de beginselen van een gezonde kostprijsberekening te grabbel worden gegooid, wordt de con sument „opgevoed" tot propagandist van het grootbedrijf. Het is blijkbaar van geen belang of hier voorlopig het prijsbederf als een gezonde economische stelling wordt gezien. De consument moet goedkoop kunnen inkopen. Op lan ge termijn zal dit zijn rente wel op brengen. Het ongezonde randbedrijfje moest allereerst verdwijnen. Dat waren de zaakjes, waarvan -het inkomen als aanvulling diende van een werknemers- loon. Die zijn reeds lang verdwenen. Eenvoudig proces. De tweede fase is ook al achter de rug. Daarin werden randbedrijyen met een omzet tot 50.000,aangepakt. Het proces is eenvoudig. Men stelt sim pel een paar sociale maatregelen vast met verplichte deelneming van zelf standigen. Daardoor wordt een deel van hun inkomen gebonden en de rest is dan onvoldoende om van te leven. In derdaad zijn de meeste winkeltjes met genoemde omzetcijfers al ter ziele. De laatste resten gaan hun ondergang te gemoet. De derde ronde is nu ingegaan. Win kelbedrijven tot 100.000,— omzet per jaar zijn de moeite niet meer waard. De ene statistiek na de andere wordt er bij gehaald om de gezondheid van het midden- en kleinbedrijf te bewijzen. In tussen sluit de ene kruidenier na de andere zijn bedrijf en gaat de ene zelf standige bakker na de andere op in grote collectieve bakkerijen. De rest moet maar in loondienst gaan. De overheid heeft geen stap verzet om het kleine bedrijf in deze sector te redden, In het kader van de E.E.G. of in verband mèt de industrialisatie moet het aantal loontrekkers enorm worden uitgebreid. Dat past dus prachtig in het plan van de naar arbeidskracht dorstende industrie. Intussen gaat de kartelvorming door. Wanneer Philips een mixer van de ene dag op de andere met enkele tientjes in prijs verlaagt, dan heeft niet Philips teveel verdiend, maar de distribuerende kleinhandelaar. Het gaat er maar om hoe men de zaak ziet. Wie volgt? Na de kleine winkelstand is nu de kleine boerenstand aan de beurt. Ook die heeft iii het verleden onvoldoende economisch inzicht getoond. Bij duizen den zullen hun -kleine bedreven moe ten verdwijnen. De gemengde bedrijfjes van 8 ha grasland of minder zijn plot seling economische waanzin. Zij drijven immers op de melkopbrengst en die is bij de genoemde oppervlakte te gering. Nu heeft dit soort boeren in het ver leden uit de varkens- en kippenfokke rij een aanvullend inkomen gehad, maar wie is er nu zo dom te denken dat dit zal voortduren! Dat was een „toevallig" inkomen. In E.E.G.-verband zal dat 'niet terugkeren. De kleine landbouwers! moeten nu hun bedrijf maar spoedig verkopen aan de grote en verder maar een baantje zoe ken in de fabriek. Daar zullen zij zich dan niet thuis voelen, maar dat is dan de straf omdat zij zo „dom" waren klei ne boer te blijven of te- worden... Ook de kleine industriëlen Wij hebben het nog niet gehad over de kleine industrie. Zo lang er in be paalde bedrijfstakken nog een overvloed aan werk is, zal het hun goed gaan en worden zij nog niet tot de categorie der zakenmensen zonder economisch inzicht gerekend. Laten zij niet juichen. Ook hun dag komt wanneer de grote bedrij ven in de depressie-wind komen te lig gen. Dan zullen zij de industriële mid denstand te vuur en te zwaard bestrij den en er zijn beslist wel wetenschaps mensen te vinden die een bedrijfsecono mische formule opstellen om aan te to nen dat ook deze mensen met hun ge dachten uit een pre-historisch tijdperk stammen. Ook hun dag zal dus komen om ingelijfd te worden bij de zo „eco nomisch werkende" grote kolossen. In een economische beschouwing la zen wij de heldere kreet dat een klein bedrijf ons landbouwbeleid niet mag be palen. Een klein bedrijf mag in analo gie evenmin ons industrieel beleid be palen en een kleine winkel mag geen richtsnoer zijn voor de distribuerende handel. Maar wie zal dan bepalen hoe groot een bedrijf moet zijn om als richt snoer te dienen voor het economisch le ven? De consument? De grootindustrie? Waarom dan niet de kleine zelfstan dige Is hij minder en waarom De lage broodprijs Wanneer in Nederland ten bate van de industrie en het lage loonpeil niet een politiek van lage' broodprijzen zou zijn gevoerd, zouden er nu niet zoveel kleine bakkers ter ziele gaan. Niet die bakkers calculeerden fout, maar de re gering! Zou de overheid vroeger d"e melkprijzen hebben opgetrokken, dan hadden mogelijk duizenden kleine boe ren reserves hebben kunnen vormen om nu de klap op te vangen. Zou de gemeentelijke- en landsover- heid de distributie van eerste levens behoeften minder centraliseren in wijk centra en shoppingcentres maar een zo groot mogelijke spreiding van distribu- anten in eerste levensbehoeften bevor deren, dan kregen duizenden kruide niers en bakkers een betere bestaans- kans. Nu moet alles in dezelfde super markt verkocht worden! Meer massa mensen naar de massa-industrie! Onze overheid is bezig een economisch klimaat te scheppen waarin het leven voor elke vorm van klein bedrijf ver stikkend zal worden. De prijsafspraken strekken de groten tot voordeel. De kartels spannen samen om de kleine bedrijven te vernietigen. Zodra een win kelwijk wordt gesaneerd, moet de mid denstand er verdwijnen om plaats te maken voor flatbouw met grote win kels aan de straat. Die zijn alleen ge schikt voor grote detaillisten. Geen kans meer Hoe moet in een dergelijke economi sche structuur een werknemer nog ooit een kans krijgen zelfstandig zakenman te worden? Moet hij dan klein begin nen Dan is hij immers economisch ge zien een voorhistorische1» verschijning Vermoedelijk mag hij zetbaas worden of grote knecht in de kolchozen van het modern boerenbedrijf of in de „vrijwil lig" gesaneerde winkelbedrijven van de toekomst. Mogelijk heeft hij ook een kans als zetbaas in een toeleveringsindustrie van de drie of vier concerns die de Neder landse economie straks beheersen zul len. Dan heeft hij nog geluk gehad. Wie lacht daar om bezitsvorming? (Nadruk verboden) Drs. MIERLO Als u rookt, maar wenste dat u het niet deed, staat u een heel bijzondere ervaring te wachten: de ervaring uzelf te bevrijden van een last en te her ontdekken dat u uw eigen baas bent. Zo begint in het novembernummer van Het Beste uit Reader's Digest de samenvatting van het boek „How to Stop Smoking" van Herbert Brean. Dit boek kwam tien jaar geleden uit onder de garantie dat de koper zijn geld zou terugkrijgen als hij, na het boek ge lezen en de raadgevingen van de schrij ver opgevogld te hebben, niet in staat was op te houden rhett-' roken. Van de sindsdien verkochte 75.000 exemplaren werden er nog geen 50 teruggestuurd! Bedenk hoe het zou zijn, zegt Her- bert Brean, als u nooit hoefde te ro ken. Als u niet meer rookt, smkakt uw eten veel beter. Üiv neus, keel en longen worden niet meer onophoudelijk doortrokken van rook en het afvalpro- dukt van die rook, teer. U zult de we reld om u heen beginnen te ruiken. Als u in een tuin rondloopt zult u niet al leen bloemen zien, maar ze ook ruiken. Als u 's morgens opstaat zullen uw luchtwegen niet verstopt zijn met slijm en u zult niet zo vaak hoesten of uw keel schrapen. De eerste van Brean's in Het Beste weergegeven raadgevingen luidt: Wacht rustig een geschikt ogenblik af om het roken te staken; een tijd dat er weinig beroering in uw leven is. Probeer het niet als u juist een belangrijke reis on derneemt of op het punt staat een groot feest te geven, of het hoofd moet bieden aan persoonlijke moeilijkheden. Stel het ook weer niet te lang uit, anders verliest u de vaste wil die u ge leidelijk aan het opbouwen bent. DAAROM! „Tante Lientje, mam laat u hartelijk groeten, en of u nog een ogenblikje wilt komen om nog wat te zingen". „Maar Jan, nog zó laat?" „Ja", verklaarde Jan, „want er zijn gasten „O ja, nu dan kom ik hoor", klonk het gevleid. Maar toen maakte Jan zijn zin nog af: „...en die willen maar niet weg!" VERKEERD BEGREPEN „Zeg mam, vanmorgen vroeg de juf frouw op school of ik nog meer broer tjes en zusjes heb". „En heb je toen gezegd, dat je onze enige schat bent?" „Ja mam, en toen ze zei: Wat een ge luk!" Van 18 november 1962 YERSEKE. Overleden: Cornelia Maria van der Jagt, 37 j., echtgenote van Jo- zias Slabbekoorn; Pieter Nieuwenhuize, 81 j., weduwnaar van Neeltje Eversdijk. Gehuwd: Willem Murre, 25 j. te 's-H. Arendskerke en Johanna Pietemella Machelina Hollebrandse, 20 j.; Willem Abraham Pols, 26 j. en Maria Maatje Hoogstrate, 25 j.; Jan Johannes Everse, 25 j. en Anna Alagonde Elgersma, 23 j. te Harlingen. Van 17 november 1962 KRUININGEN. Gebdren: Janna Ba- rendina, dv. Cornelis Bal en Jannetje Cornelia Schipper; Jan Willem, zv. Hen drik Marius van Koeveringe en Anna Pietemella de Graag. Huwelijksaangiften: Leendert Willem de Witte, 25 j. te Kloetinge en Etienne Eugenie Maria de Poorter, 20 j.; Mari- nus Boone, 24 j. en Cornelia Visscher, 21 j- Over de maand oktober 1962 RILLAND-BATH. Geboren: Jan Jacob, zv. Jan van Gorsel en Matty Allegonda Kuiper; Adrianê, Anthonia, dv. Jacob Sybren Smallegange en Cornelia Oost hoek; Ferdinand Henricus Leonardus, zv. Leo Jacques Marie Riksma en Theo dora Gijsberta Maria Jutte; Hendrik, zv. Jan Jacobus van Gorsel en Maria Adriana Maris; Maria Petrus Julia The- resia, dv. Jozef Johannes Jacobus Rijk en Clementina Petronella Maria de Block; Philippus, zv. Philippus de Leeuw en Pietemella Maria Dieleman; Nico- laas, zv. Jan de Goffau en Klazina Tan netje van Iwaarden. Gehuwd: Willem Johannis Lobbezoo, 24 j. en Cornelia Maria van der Maas, 23 j. Y e r se k e Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. H. R. J. Reijenga. 2.30 u.: Ds. K. van Liere, Wolf aartsdijk. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. E. Booy. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. Geref. Gem. in Nederland Langeville 29 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. R.K. Kerk, Langeville 37 H.H. Missen op zondag 7.30 en 10 uur. H. Lof om 2.30 uur. Leger des Heils Heiligingtgamenkomst 10 uur v.m. Zondagsschool en bijbelklas 1.15 u. n.m. Verlossingssamenkomst 6 uur n.m. Wemeldinge Nedi Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. B. Zoodsma. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. M. Schenkinveld. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. J. G. Niewöhner. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. H. J. Hoffman. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. Koolstra. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. H a n s w e e r t Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. Bronsgeest. V.m. bed. H. Doop. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. G. Blok. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. G. Visser, Hardinx- v$lc(. ngn jo.j ma naouoijyu ^xi| Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Ds. H. Rijksen, Gouda. Vrij Evang. Gem. Bath 10 en 2.30 uur: Student H. E. v. d. Bij, Krabbend ij ke Nea. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. B. Fidder. Geref. Gem. 9.30 en 6 uur: Ds. W. Suyker. 2 uur: Leesdienst. Waarde Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. Kiehl, Breda. 2 uur: Ds. Leenmans, Oud-Vossemeer. Geref. Gem. 9.30. 2 en 6 uur: Leesdienst. Kapelle Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. J. van Woerden, Middelburg 2.30 uur: Ds. F. N. M. Nijssen, Goes. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van der Leek. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. Sieders. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van Dijken. iJYEI»! O' CAFÉTARIA Vrijdag 9 november a.s. 'i avonds 7 uur hopen wij onze door brand verwoeste zaak, welke wij opnieuw hebben inge richt en gemoderniseerd te heropenen Wij danken allen die ons tijdens en na de brand hebben geholpen L. A. BENNINGSHOF Kerkhoekstraat Yerseke ga nu mee naar de op vrijdag 16 nov. a.s. Opgeven en inleveren van 3 vellen oesterzegels bij een van de I. V. A. zaken Gevraagd bij Coöperatie Krqjningen-Hansweert Indiensttreding 19 november a.s. Sollicitaties of aanmelding bij: 'v G.H: v-r Oosthavendijk 32 Hansweert 3- lL m d v' Schuurtjes, Garages alles uitneembaar Balken, Deuren, Golfplaten, Vlake platen, plan ken, Auto onderstel voor wagentje en Pannen I, £EER LAGE PRIJZEN Margrietstraat 28, Yerseke, Telef. (01 1 31650 van de eigentijdse woning inrichting. U weet er is veel veranderd de laatste tijd en dagelijks gaat deze verandering nog door Zorg dat U volledig op de hoogte bent van alles wat er thans op woninginrichters gebied te koop is Loopt U rustig eens bij ons binnen. U mag vrij rondlo pen, kwaliteiten bekijken raad vragen, wat U maar wilt. Niets verplicht U tot kopen llllllll WONINGINRICHTERS SINDS I890 KAPELLE - BIEZELINGE Te koop te Yerseke Inlichtingen Kerkplein 6 Yerseke - Telefoon 342 Telefonisch aangesloten onder NO. v. Klinkenbergstraat 19 Yerseke O iW -r angst meer voor vlekken ROYAL BLUE WASHABLE. de uitwasbaije inkt voor school en huis, die met water en zeep in een wip uit alles wat wasbaar is kan worden verwijderd. Parker Super Quink bevat boven dien Solv-X, dat Uw vulpen reinigt terwijl U schrijft. 1 02. 10.70 2 02. II.- 4 02. 1 1.45 j BOEKHANDEL

Scheldebode | 1962 | | pagina 3