NIEUWS- Eh 1 ADVERTENTIEBLAD VOO R ZUID- BEV ELAND oveRöenkinq 'iVneccN Jiangs cLo. straat van der Peyl-Kruiningen Pracht handen JUISTE BRIL 28STE JAARGANG No. 23 2 NOVEMBER 1962 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNTNGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Tube95ct Hamea-Gelei WILLEN WIJ ZIEN OF GEZIEN WORDEN? Altijd raak met drukwerk REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En snellijk zal tot Zijn tempel komen die Here, Die gijlieden zoekt, te weten de Engel des verbonds, aan Welke gij lust hebt; zie, Hij komt, zegt de Here der heirscharen. Maleachi 3 lb. Israels gelovige rest, het „overblijfsel", wordt ongeduldig in zijn vragen, wan neer nu toch eindelijk het beloofde ge richt zal plaats hebben. Zo vaak hebben de profeten gesproken van de komst van de Messias, maar de Messias komt niet. Op dit vragen geeft de laatste van de profeten van het Oude Testament antwoord. En zijn antwoord is kort en krachtig: de Here komt snellijk. En toch heeft het nog vier lange eeuwen geduurd, vóór dat de profetie van Ma leachi vervuld werd. Toen, eindelijk, werd Hij geboren in Bethlehem. Gij zijt geneigd om te vragen, of Maleachi niet te boud gesproken heeft. En ge kunt die vraag nog minder terughouden, wanneer ge bedenkt, dat Christus' komst in Beth lehem nog maar zijn eerste komst was. De Messiaanse eeuw bleek niet zó aan gebroken te zijn als velen het hadden verwacht. Wanneer de Christus geleden heeft en gestorven is en opgestaan van de doden, vindt nog het beloofde gericht niet plaats. Na Zijn opstanding is Christus weer ten hemel gevaren. Dat is nu al meer dan negentien eeuwen ge leden. Welnu, wanneer zal dan toch ein delijk, ein-de-lijk, de volkomen verlos sing een feit zijn? En het antwoord op die vraag is nog precies hetzelfde als het gegeven werd in Maleachi's tijd: Snellijk. Wij vergeten zo licht het veelomvat tende en het geweldige van de opdracht, die aan onze Heiland is verstrekt ge worden. Immers: waar men ooit de wildste volken vond, zal God ontvangen, aanbidding, eer en dankb're lofgezan gen. En daar moet de Christus voor zorgen. Daartoe heeft Hij nodig tijden van vrede en van oorlog. Daartoe heeft Hij nodig hongersnoden en aardbevin gen en al het gebeuren van elke dag. Daartoe heeft Hij nodig miljoen en mil jarden mensenkinderen. Daartoe moet Hij alle dagen en alle uren aanwezig zijn op alle plaatsen van Zijn heerschap pij. De bouw van Zijn Kerk vraagt Zijn rusteloze aandacht. De werkende Chris tus heeft nooit rust, nooit pauze. Altijd is Hij bezig met de werken, die de Va der Hem opgedragen heeft. Daartoe heeft Hij ook u nodig. Alles, alles in uw leven komt, wat daarin naar de eeuwige Raad komen moet, opdat gij klaar zoudt zijn voor het eeuwige le ven. En bij dit grote werk moogt gij Zijn medewerker en medewerkster zijn. Waarlijk, snellijk komt tot Zijn tempel die Here, Die gij zoekt. Het duurt niet lang. Gij slechts bidt aldus: Here Jezus, kom haastiglijk. (Uit een Dagboek) Het is de Hamemelis die 't 'm doet Of wij willen zien of gezien willen worden is veelal een kwestie van persoonlijke smaak, en over smaak valt niet te twisten. Maar in het hedendaag se verkeer is geen discussie mogelijk: daarin is het een zaak van zélf zien èn (goed) gezien kunnen worden! Nu de dagen korter worden en de schemer vroeger invalt, zult u meer dan in de afgelopen maanden in schermer of donker naar huis of elders heen rij den. U zult dezer dagen waarschijn lijk voor het eerst sedert lange tijd de lichten weer moeten ontsteken als u in uw auto of op uw tweewieler zit. Kijkt u dan even na, of alle lampjes nog wel branden; vooral het achterlichtje is héél belangrijk om „gezien te worden". Bij enkele steekproeven, door het Ver bond voor Veilig Verkeer georganiseerd, is komen vast te staan dat bij een re latief groot aantal voertuigen de licht- contacten slecht waren, waardoor de verlichting niet naar behoren kon func tioneren; gezien het feit dat tal van automobilisten bij deze enquête opgaven dat hun wagen kort tevoren een ser vicebeurt had ondergaan, is de indruk gevestigd dat sommige garagebedrijven hieraan wel eens onvoldoende aandacht besteden. Bij het onderzoek is tevens komen vast te staan dat meer dan de helft van de automobilisten geen reserve lampjes bij zich heeft en ook geen schroevendraaier. De schroevendraaier is in verreweg de meeste gevallen on ontbeerlijk om kapotte lampjes te ver vangen! Een set reservelampjes is bo vendien maar een eenmalige uitgave en niet zo'n grote -zodat het Verbond alle bestuurders van motorvoertuigen (maar ook fietsers) met klem adviseert een stel in reserve „aan boord" te heb ben. Naar de mening van het Verbond is echter de veiligste weg op gezette tijden alle lampjes te vernieuwen of ze nu goed zijn of niet. Zo'n z.g. „groepsver- vanging" biedt grotere zekerheid dat uw verlichting altijd in orde is. En het is bovendien economischer ook! Om de hoeveel tijd deze groepsver- vanging moet plaats hebben, is afhanke lijk van het type auto en de soorten lampjes. Als richtlijn kan worden aan gehouden: elke twee jaar. Waneer u op regelmatige tijden al uw lampen ver nieuwt en de contacten regelmatig op corrosie en verbuigingen controleert, weet u zeker dat u zélf ziet... en gezien wordt. Als 't lezen niet zo goed meer wil Koopt U bij ons de Modern, sierlijk en sterk Kapell* Z.-B. 01 102-223 DE INVLOED VAN EEN GEBOORTEPLAATS Hij had het rood-gestreepte jasje niet aan, maar verder was dit de huisknecht die men in kluchtspelen steeds op het toneel ziet verschijnen. Hij snoof luid ruchtig door een neus, die aangeraakt scheen door de rozevingerige Eos, de godin van de morgenstond, en aan zijn oogjes te zien had hij pas de ingrediën ten schoongemaakt voor 't uiengerecht, dat sommige mensen stomp-stamp noe men. „Dat is mijn geboorteplaats, edelacht bare", zei hij. „O, dacht je dat je je in je geboorte plaats wel te buiten mocht gaan!" riep de rechter. „Geenszins, edelachtbare, geenszins. Maar ik dacht, kom, laat ik eens ker mis gaan vieren in mijn geboorteplaats, edelachtbare. Dat doe ik elk jaar, edel achtbare". Aan beleefdheid schortte het deze verdachte niet en het zou niemand heb ben verbaasd als hij tegelijk met zijn vonnis een flinke fooi van de rechter had gekregen'. Doch in feite hadden wij hier te doen met een wolf in huisknecht kleren. Want na de eerste prijs te heb ben gewonnen bij het zaklopen was de verdachte alle café's van zijn geboorte dorp afgegaan. Vervolgens begaf hij zich naar de instelling, die Hoofd van Jut wordt genoemd, en probeerde te slaan. En wat daarna gebeurde was nog veel erger. Hij stapte bij die vroegere buurman naar binnen, zonder eerst de deur open te doen. Dit gaf heel wat splinters, en daarom was er een civiele vordering van 37,50 wegens reparatie van de vernielde deur. „Je was dronken, hè?" begon de rech ter. „Nou, dronken is het woord niet, edel achtbare". „Nou, laveloos dan". „Ik had „wel een glaasje op", gaf de verdachte toe. „Een fles bedoel je zeker!" dacht de officier. Na het opwekkend genot van deze lafenis bleek de huisknecht zich op de kermis te bevinden in gezelschap van enkele vroegere vrienden. Het viel echter op dat Trui, de echtgenote van een van die vrienden, er niet meer bij was. Trui was het huis van de vroegere buurman binnengegaan. Haar heer gemaal ging daar op de stoep staan en smeekte haar naar buiten te komen. Maar Trui riep van binnen, dat ze niets met zo'n dron kemansbende te maken wilde hebben. De heer gemaal gebruikte toen reeds krachtiger termen, verwenste zijn vrouw in plastische uitdrukkingen, riep, dat ze voor zijn part naar de weerlicht kon lopen, en ging toen op de stoep zitten huilen. De huisknecht, die vroeger bij Trui in de klas had gezeten, zei dat hij haar wel even naar buiten zou halen. Hij drong door de voordeur als een bazooka door een bordpapieren tank. „En toen was 't in orde, edelachtba re", vertelde hij niet zonder trots. In hoeverre het in orde was herinner de hij zich niet precies, want toen Trui goed en wel buiten was, lag de knecht al op de brits onder het gemeentehuis van deze vermoeienissen te bekomen. „Op school was 't al een klikspaan", riep de gewezen buurman als getuige, terwijl hij met de kwitantie van 37,50 zwaaide, „en later bij 't voetballen licht te hij iedereen z'n pootje". De rechter kwam van deze gruwelijke bijzonderheden hoegenaamd niet onder de indruk. Vijf en veertig gulden boete kreeg de huisknecht en binnen een half jaar moet hij de schade aan de deur vergoeden. ,,'tWas toch in mijn geboortedorp!" sputterde de verdachte nog. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Regionale najaarsconferentie der Nederlandsche Zondagsschool Vereniging De Nederlandsche Zondagsschool Ver- eeniging belegt ook dit jaar weer haar 11 grote Regionale Najaarsconferenties. In Goes worden op 10 november in „De Prins van Oranje", Nieuwstraat 14, zondagsschoolleiders stersonderwij zers en andere belangstellenden samen geroepen. Ds. P. W. Sprayt, bestuurslid N.Z.V., Ned. Herv. predikant te Amsterdam en tevens leraar aan de Hervormde Kweek school te Amsterdam, zal het onder werp: „De opleiding van jongere krach ten" inleiden. In de ochtendvergadering wordt het onderwerp: „Waardeer uw bijbel" inge leid, waarbij de discussie in spelvorm wordt gehouden, afgewisseld met visu ele beelden. Veel aandacht zal op deze conferen tie ook worden besteed aan de viering van het Kerstfeest. Na de inleiding van het onderwerp: „Is Kerstfeest een chris telijk feest?" zullen de liturgie, zang, kerstevangelie, vrij kerstverhaal aan de orde worden gesteld met ruime gelegen heid tot discussie en instructie. De bijeenkomsten vangen aan des morgens te 10.30 uur en zullen 's avonds omstreeks 8.45 uur beëindigd worden. Tevens is gedurende de gehele dag een uitgebreide tentoonstelling geopend, die tot?'titel draagt: „Veilig verkeer, ook voor het kind". Allen, die belangstelling hebben voor de godsdienstige opvoeding in deze tijd zijn van harte welkom. CENTRUM VOOR KRAAMZORG VOOR ZUID- EN NOORD-BEVELAND EN THOLEN Dinsdagavond werd door het dagelijks bestuur van bovengenoemd Centrum en door de daarbij aangesloten kraamver zorgsters op hartelijke wijze afscheid genomen van de leidster-docente, Zuster B. M. Aarens, aan wie op haar verzoek met ingang van 1 november 1962 als zodanig eervol ontslag is verleend. Zuster Aarens werd door de voorzit ter, Dr. A. I. Vos, arts te Wblfaarts- dijk, dank gebracht voor de wijze, waar op zij gedurende acht jaar haar funktie heeft verricht en voor de prettige sfeer, die zij steeds wist te bewaren. Twee kraamverzorgsters, behorende tot de eerste groep, die door Zuster Aarens was opgeleid, brachten op ori ginele wijze de dank en de waardering van de kraamverzorgsters over en bo den Zuster Aarens een geschenk van de kraamverzorgsters en van het Bestuur (een klok en bloemen) aan. Tenslotte dankte Zuster Aarens har telijk voor de waarderende woorden en voor het cadeau. De voorzitter deelde nog mee, dat tot assistent-leidster-docente met ingang van 1 november benoemd is Zuster B. S. Haak te Goes. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst z(jn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Adres: Zoudt u mij kunnen vertellen wie de importeur van de Miller Fals ge reedschappen is, en belast deze zich ook met reparaties? aldus K. J. De importeur van de Miller Fals ge reedschappen is de firma J. A. M. Burg man, Helling 4 te Utrecht. Deze firma belast zich inderdaad met reparaties. Ruilverkaveling. November eindigt de pacht op een boerderijtje, door mij bewoond. Indien de eigenaar dit boer derijtje verkoopt aan de ruilverkaveling, kom ik dan als huurder in aanmerking voor een beëindigingsvergoeding Dit schrijft N. v. T. Wanneer die verkoop na begin novem ber plaats heeft, kunt u geen enkel recht op vergoeding eisen. De eigenaar kan, nadat u als huurder vertrokken bent, alles met dat boerderijtje doen, zonder dat u enig recht op vergoeding hebt. Wanneer u schriftelijk met in achtneming van de wettelijke termijn de huur met 1 november hebt opgezegd en u zou voor die datum de plaats moeten verlaten, dan heeft u volgens ons recht op schadevergoeding of hier moet voor de eigenaar sprake zijn van overmacht. Voor nadere en meer afdoende inlich tingen raden wij u aan zich te wenden tot de Grondkamer in uw provincie. Wanneer u dan alle gegevens over uw geval verstrekt, zult u wel een antwoord krijgen in hoeverre u wel of niet voor vergoeding in aanmerking komt. Pachtovereenkomst. Hoe kan men een pachtovereenkomst ontbinden is de vraag van G. J. Om de pachtovereenkomst ontbonden te krijgen is een proces bij de pacht- reparatie te laten verrichten en de kos ten met de huur te verrekenen. (U kunt dus niet op eigen houtje weigeren de huurverhoging te betalen). 3. De huur adviescommissie verzoeken de huurver hoging te doen vervallen. Kolendamp. Hoe ziet kolendamp er uit en waarom, is het niet op te mer ken? vraagt E. T. Kolendamp (koolmonoxyde) is een kleurloos en reukloos gas, dat zeer ge vaarlijk voor- de gezondheid is. Het ont staat door onvolledige verbranding in de haard of kachel, vooral wanneer er niet voldoende lucht boven het vuur komt. Hetgeen u ruikt bij het openen van de kacheldeur, zijn de rookgassen, o.a. de prikkelende geur van zwavel- dioxyde. Doorgaans is daarbij geen of zeer weinig kolendamp aanwezig, o.a. niet wanneer u blauwe vlammen boven het vuur ziet. De gevaarlijke kolendamp is dus niet met een van onze zintuigen waar te nemen en kan heel goed onge merkt door kieren e.d. in de kamer ko men. Wordt iemand onwel of slaperig, ongemotiveerd koud of rillerig, dan is het zaak ook aan- de mogelijkheid van kolendampvergiftiging te denken. In dat geval doet een verblijf in de frisse lucht de bezwaren weer verdwijnen. Lawaaierige vlam. Wij hebben een oliekachel. De vlammen van deze kachel gaan altijd zo te keer, dat je er bang van wordt. Zou dat aan de oliekachel liggen? We hebben vroeger een kolen haard gehad, die je niet hoorde, aldus T. F. Het leven dat de vlammen van uw kachel maken, komt door te veel trek in de schoorsteen. Vooral bij u ter plaat se komen nogal zeewinden voor, van die echte „valwinden". Om aan dit euvel een eind te maken raden wij u aan een z.g. „H"-stuk op de schoorsteen te la ten plaatsen of een „J"-kap, dat zal uw handelaar of schoorsteenveger kunnen beoordelen, welke u moet hebben. Roet- vo.rming ontstaat door minder juiste brandstof. U zult geen last van roet- vorming hebben als u gewone „licht"- petroleum gaat gebruiken. van MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 kamer nodig en aangezien de erven niet eenstemmig zijn om dit proces tegen de pachter (uw zoon) te voeren, zal de boedel gescheiden moeten worden met of zonder proces. Het zal dus een moei lijke en kostbare geschiedenis worden om de zoon te dwingen. Afgezien van alle onmin, die daaruit voortvloeit. Mis schien weet de a.s. koper als handig handelsman uw zoon om te praten. Pro beer dat eens. Zo niet, en zo de notaris ook geen invloed kan uitoefenen, moet u zich maar troosten met de gedachte, dat de grondprijzen misschien wel zullen stijgen. Schuur. Mijn huisbaas wil de helft van mijn schuur afbreken voor zaak uitbreiding. Mag hij dat doen infor meert R. A. U hebt het huis met schuur gehuurd en de eigenaar behoort u in het onge stoord genot van het gehuurde te laten. U kunt dus afbraak weigeren, öf er een redelijke huurverlaging tegenover doen stellen. Closetpot. Onze closetpot is ver sleten en er moet een nieuwe zitting op. De eigenaar zegt dat de spullen heel zijn geweest bij de bouw van de woning (45 jaar geleden). In de woning mankeert het een en ander, maar de huurverho ging wordt niet vergeten. Wat te doen? schrijft R. E. Als deze schade inderdaad veroor zaakt is door de verouderde en verval len toestand van het gehuurde, moet de verhuurder betalen. U kunt dan drie dingen doen: 1. Klagen bij de bouwpo- litie. 2. Een rekest aan de kantonrech ter richten om verlof te krijgen zelf de Selderij. De selderij die ik geplant heb, wordt geel en sterft daarna af. Waar zou dat aan liggen? Het geel worden en afsterven van de selderij kan verschillende oorzaken heb ben. Ten eerste: moeheid van de grond ten opzichte van selderij, d.w.z. u moet eens deze selderij op een stukje grond zaaien of planten waar de laatste jaren geen selderij of peterselie heeft gestaan (vrachtwisseling). Ten tweede kan de grond te zuur zijn, daar de selderij nog al van een kalkrijke grond houdt en die zandgrond bij u zal wel kalkarm zijn. Strooi dit najaar eens 25 30 kg kalk- mergel per are (100 m2). Ten derde kan het de bladvlekkenziekte zijn. Hiertegen moet u geregeld spuiten met 50 g ko- peroxychloride per 10 liter water of 40 g zineb. Geregeld herhalen. Wij vermoe den echter, dat de grond te kalkarm is. Gaat u zelf maar na wat in uw geval het beste is. Vrachtwisseling kalken en zonodig spuiten. WEMELDINGE Van 410 november 1962 Maandag 5 november: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.32 7.59 0.47 1.13 Maandag 8.21 8.59 1.35 2.01 Dinsdag 9.25 10.17 2.33 3.12 Woensdag 10.52 11.38 4.06 4.45 Donderdag 12.16 5.31 5.59 Vrijdag 0.53 1.22 6.38 7.07 Zaterdag 1.50 2.12 7.34 7.57 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1