NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq K&S?Dampo JMIÉ oCcw.q.s de sthaat gaines ~r~ rmcjert 0j»odwi/t A3 vWillegen Gzn DIM A3 vWillegen Gzn 28STE JAARGANG No. 22 26 OKTOBER 1962 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Bredere vrachtauto's nodig voor palletvervoer Fa. D. Pieterse - Wemeldinge Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenvering Schuimrubber J. Kole - Yerseke Tel. 372 REDACTEUR ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28428 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Maar gij zijt van de weg af geweken, gij hebt er velen doen struikelen in de wet; gij hebt het verbond van Levi verdor ven. zegt de Here der heirscha- ren. Maleachi 2 8. Rijk was het verbond, dat de Here sloot met Levi. Verlicht door de Geest van de komende Christus wijst Mozes hem zijn dienst aan in Deuteronomium 33. Hij mag aan Jacob 's Heren rechten leren en aan Israel Zijn wet. Hem wordt dus de Woorddienst toevertrouwd. Hij mag ook het reukwerk leggen voor 's Heren neus. Zijn tweede dienst is der halve de gebedsdienst, want het reuk werk is de symbolische voorstelling van de gebeden der heiligen. En tenslotte mag hij op 's Heren altaar leggen, wat gans verteerd zal worden. Hij mag het brandofferaltaar bedienen en daarmede de verzoeningsdienst waarnemen. Drie erlei is dus Levi's taak in de dienst van Woord, gebed en verzoening. Maleachi laat echter zien, hoe hij dit schoon verbond verbroken heeft. Met name wordt aangewezen, hoe Levi de verzoeningsdienst heeft misbruikt en hoe hij door de Woorddienst velen heeft doen struikelen. Hij verkondigde niet meer, dat de Here, de God der ganse aarde, een heilig God was. Zo verbrak Levi het verbond. Maleachi is de laat ste van Israels profeten. Zijn arbeid valt een eeuw na de profetische werk zaamheid van Zacharia en Haggaï. Maar hoe schittert dan de genade en de trouw des Heren, dat (Hy ondanks Levi's verbondsbreuk de grote Leviet in de wereld gezonden heeft. Toen Hij kwam, kon Levi zijn dienst beëindigen. In Zijn komst ligt nu op alle kinderen van het genadeverbond de taak der dankbaar heid, de drieërlei dienst van Levi te vervullen. Levi verbrak het verbond. Gij toch niet? Het is voor ons veel erger, het verbond des Heren te verbreken dan het voor Levi was. Want wij weten zoveel meer van de weg der zaligheid dan Levi er van wist. Ons, die in Jezus Christus geloven, roept God tot de Woorddienst. Op ons legt Hij de taak, getuigen des Heren te zijn te midden van mensen, die leven bij eigen licht, dat duisternis is. Wij hebben de wet des Heren te doen uitgaan en te getuigen van de enige Zaligmaker, zonder Wien er geen ver lossing en zaligheid is. Ons roept God tot de gebedsdienst. Verzuimen wij het gebed niet voor Zijn Kerk en Zijn Koninkrijk en Zijn wereld? Ons roept God tot de verzoenings dienst. Klinkt in onze Christusverkondi ging door de bewogenheid, de liefde van God? Aan deze dienst heeft de grootste der Levieten Zijn wederkomst verbonden. (Uit een Dagboek) *f IfeleH cinqen GOUD-ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL.-223 - KflPELLE Z B. In een groot aantal landen wordt de zer dagen aandacht besteed aan de ver lichting van voertuigen; het is dit jaar voor de zevende achtereenvolgende maal dat deze z.g. Internationale Verlich- tingsaktie wordt gevoerd. In ons land vestigt het Verbond voor Veilig Verkeer de aandacht op het è.1 te veel voorko mende euvel van onvoldoende en ondoel matige verlichting van motorvoertuigen, als gevolg waarvan méér verkeersonge lukken voorkomen dan men wel zou denken. Internationale onderzoekingen hebben aangetoond dat het aantal fout afgestel de koplampen bijzonder hoog is. Door twee grote fabrieken van gloeilampen werden in verscheidene landen steek proeven op grote schaal genomen. Niet minder dan 52 van de koplampen was te hoog afgesteld. Die lampen waren dus verblindend! Nu de lichten geruime tijd niet zijn gebruikt, is het allerminst denkbeeldig dat ook de koplampen van uw auto niet voldoende zijn afgesteld. Dit is in de ga rage op eenvoudige wijze te verhelpen. Laat u dan ook meteen even nakeken of alle lampjes nog goed zijn, de con tacten goed functioneren en de reserve- voorraad nog „op peil" is? Niet alleen door onjuiste afstelling, maar meer nog door niet tijdig dimmen worden tegenliggers verblind. We kun nen dat dagelijks meemaken als we bij avond bijvoorbeeld over een autoweg met gescheiden rijbanen, maar zonder beplanting op de middenberm, rijden. Daarom doet het Verbond voor Veilig Verkeer een dringend beroep op alle weggebruikers: DIM! Het doet dit onder meer met behulp van een affiche, dat men in deze maanden in tal van andere landen kan zien hangen. Dim tijdig voor uw tegenligger! Niet alleen voor uw tegenligger, maar dim ook tijdig voor de man die vóór u rijdt. Via zijn achteruitkijkspiegel wordt hij door uw felle lichten verblind. Be stuurders van personenauto's kunnen hun (binnen)spiegel nog wel eens ver stellen, zodat zij geen last meer van u hebben. Bestuurders van vrachtwagens kunnen dat niet; zij kunnen niet even de ver naar buiten uitstekende spiegel een duwtje geven, zonder dat zij daarvoor acrobatische toeren moeten uithalen. Daarom: dim ook tijdig voor de man die vóór u rijdt, d.w.z. minstens op 200 meter afstand, maar liever nog eerder: n.l. wanneer u de achterlichten van uw voorganger zo goed kunt zien dat u zeker weet dat zich geen obstakels tus sen u en hem bevinden. De E.V.O. meldt dat de Sub-commissie Laad- en Stapelborden van de Neder landse Organisatie van de Internationale Kamer van Koophandel na uitvoerige besprekingen tot de overtuiging is ge komen dat bij een groeiende Europese samenwerking de rij-afstanden van vrachtauto's belangrijk zullen toenemen. Ter bewaking van het kostenpeil is het noodzakelijk bijzondere aandacht te schenken aan rationeler extern trans port en overslag. In verband hiermede is te verwach ten dat er een intensieve toepassing van gepalletiseerde lasten in het externe transport zal komen waarmede de vervoerseconomie bijzonder zou zijn ge diend indien een aanvaardbare af stemming van palletmaten en maten van vrachtauto's tot stand kan komen. Door de Europese Minister van Ver keer zijn de maten van pallets, bestemd voor onderlinge uitwisseling (palletpool) onlangs vastgesteld op 80 cm x 120 cm. Bij de huidige buitenwerkse breedte voor vrachtauto's is het mogelijk drie pallets met de 80 cm zijde naast elkaar of twee pallets met de 120 cm zijde naast elkaar in een gesloten vrachtauto te plaatsen. Dientengevolge zouden de vrachtauto's beladen moeten worden met één pallet met de 120 cm zijde en één pallet met de 80 cm zijde naast el kaar. De niet te verwaarlozen techni sche moeilijkheden, die bij deze wijze van belading aan de orde komen buiten be schouwing latende, is het duidelijk dat hierdoor een zeer ongunstige beladings graad wordt bereikt, waardoor het ove rigens zo rationele gebruik van pallets niet economisch verantwoord zou zijn bij het wegvervoer. De commissie concludeert dan ook dat het een dringende noodzaak is de grootst toelaatbare breedte voor vrachtauto's vast te stellen op een maat welke groter is dan 250 cm. Tevens vestigt de commissie er de aandacht op dat de lengte van de vrachtauto's dient te worden bepaald op een veelvoud van de palletmaten met de normale ruimten tussen de lasten. Het advies van de vergadering van de Pallet-commissie van de Internationale Kamer van Koophandel te Parijs over de meest gunstige auto-maten kan bin nenkort tegemoet worden gezien. met trillende adamsappel tegen de grif fier. ,,U kunt gerust tegen mij spreken", maande de rechter, „meneer daar zal al les wel secuur opschrijven". „Ja zeker, edelachtbare rechter", zei de bokking weer tegen de griffier. „Kunt u niet naar deze kant spre ken?" vroeg de rechter verstoord. „Ha, ha, hij is zo scheel, dat-ie met z'n linkeroog in z'n rechter vessieszak kijkt", lachte de lange magere weer. „U hebt hier te zwijgen als u niets gevraagd wordt. En anders wacht u maar zo lang op de gang'" zei de rech ter streng. De lange bleef stil. „Nou ziet u es, wat voor 'n loeder hij is", sprak de vissige weer tegen de grif fier. „Houdt uw mond", zei de rechter met kracht, „anders zal de behandeling wor den voortgezet buiten uw tegenwoordig heid!" „Dan gaan ik met verstek in beroep!" dreigde de bokking, die nu minder vis sig begon te worden, naar de griffier. „Stilte!" klonk het, en de rechter sloeg een stukje van de paarlmoeren versie ring uit de hamer. Toen kwam de lange magere man met het ruitjespak aan de beurt. „Hij", wees hij in de richting van de verdachte, „moet altijd van zijn vrouw de ramen lappen. En dan loenst hij al tijd maar bij ons naar binnen, net zo-as- t-ie nou naar die meneer de schrijver zit te staren. Dat werkt toch zeker op een mens z'n zenuwen, meneer de rech ter. Dat zou uwes toch ook niet kennen velen?" „Bepaalt u zich tot uw onderwerp", verzocht de rechter. „Heeft hij u met die schoen geslagen, ja of neen". „Natuurlijk, natuurlijk, ha, ha!" lach te de lange alweer. „Hij had z'n schoe nen buiten staan, want daar mag-t-ie niet mee binnen van z'n vrouw. Eigen lijk is die vrouw al straf genoeg, me neer de edelachtbare. Je hoeft 'm d'r geeneens een boete bij te geven. Mot je zo'n coloradokever zien staan daar!" En tegelijk wees hij op een enigszins paars aanlopend vrouwspersoon, dat in een houding als een keulse pot de publieke tribune voor een groot deel in beslag nam. „Kom d'r maar is hier, broek met botten, dan zal ik je op je magere tro nieVerder kwam ze niet, want de parketwacht ontruimde de tribune en bracht de keulse pot naar de gang. „Heeft hij u met een schoen geslagen of niet?" herhaalde de rechter weer. „Dat zal ik u nu es haarfijn uitleg gen", antwoordde de getuige. „Dat vraag ik niet. Heeft hij u een klap met een schoen gegeven of niet?" riep de rechter, die aan het eind van zijn geduld kwam. Maar helemaal mocht hij zijn geduld niet verliezen, want zon der deze getuige had hij geen bewijs. „Jazeker, nou, zo'n bult, ha, ha", lachte de lange weer, terwijl hij zijn beide vuisten op zijn hoofd drukte om aan te tonen, hoe opzettelijk en geweld dadig de ramenzemende vissige hem wel met die schoen had geraakt. „U schijnt 't nogal leuk te vinden", merkte de officier misprijzend op. „Hij is gek", verduidelijkte de bok king rustig in de richting van de grif fier. De rechter hield zich, alsof hij niets hoorde. ,,U hoort, wat de getuige zegt", zei hij. „Ik wou, daddu die kop had gezien", luidde het verbazingwekkende ant woord. ,,'t Was net de Wesuwius". „Dus u erkent nu, dat u de getuige hebt geslagen?" concludeerde de rech ter. „Nou en of, 'tis alleen niet hard ge noeg gegaan", vond de bokkingman. „Maar waarom hebt u dat dan straks niet bekend?" „Toen stond mijn vrouw toch op de tribune?!" antwoordde de verdachte ver ontwaardigd, voor het eerst de rechter aankijkend. Een maand voorwaardelijk kreeg hij, en veertig gulden boete. „Zal lastig ramen zemen wezen in de bajes, met al die ijzers d'r voor, ha, ha", meende het ruitjespak, toen ze broederlijk samen het zaaltje uitgingen. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) JAPIE IS GETROUWD „Ha, ha", lachte de lange magere man in het ruitjespak vals. „Daar heb je 'm nou, die uitgekauwde spekbokking!" „U bent nog niet aan de beurt om iets te zeggen", zei de rechter. „Maar u kunt al wel een bonnetje krij- gens wegens belediging", voegde de of ficier daar aan toe. Indien ooit in de wereldgeschiedenis een mens op een bokking heeft geleken, dan was het de persoon, die vervolgens voor de groene tafel trad. Hij zweeg en keek vissig naar de bedrijvig schrijvende griffier. „Hebt u deze man met een schoen ge slagen?" vroeg de rechter. „Ik weet nergens van, meneer de edel achtbare", zei de bokking zalvend en die kredietgever (eventueel via de win kelier). Er zijn verschillende systemen in gebruik, maar de leverancier (bank) zal het liefst goederen in huurkoop le veren. Veel goederen, die „op afbeta ling" zijn gekocht, zijn in werkelijkheid gehuurd op huurkoopcontract, waar door de verkoper (verhuurder) meer ze kerheid houdt. Bij aankoop op afbeta ling of huurkoop is een eerste aanbeta ling van een zeker bedrag verplicht. Dit is meestal hoger dan de volgende ter mijnen en bedraagt dus een wettelijk voorgeschreven percentage van de ver koopwaarde. Ambachtsschool. Kan men vanuit de vijfde klas lagere school toegelaten worden tot de ambachtsschool? vraagt E. T. De wet schrijft voor, dat toelating tot de ambachtsschool alleen mogelijk is na het doorlopen hebben van de zesde klas der lagere school. Tot voor een jaar stond er zelfs bij, dat dit met „goed gevolg" diende te zijn geschied. U zult dus begrijpen, dat noch vroeger noch nu de mogelijkheid bestaat om vanuit de vijfde klasse der lagere school tot de ambachtsschool te worden toegelaten. Uitzonderingen worden niet gemaakt, tenzij misschien, indien men een request aan de minister schrijft, doch zelfs dan vermoeden wij, dat dit zal worden af gewezen. Douchecel. M. R. stelt enkele vra gen i.v.m. het in gebruik nemen van een ruimte als douchecel. Indien u een ruimte als douchecel in gebruik neemt moet de elektrische voor ziening daaraan aangepast worden. 1. De schakelaar moet waterdicht zijn en zo niet dan in ieder geval geaard. 2. De leiding voor uw verwarmingselement moet eveneens waterdicht worden af getakt en het element zelf moet ook weer geaard zijn. Uit de lampfitting kunt u dit niet doen, daar die onmoge lijk waterdicht te maken is. Verder moeten wij u mededelen, dat het aan brengen van dit soort apparaten door niet vakkundige mensen verboden is. Indien, op welke wijze dan ook, een ongeluk gebeurt of brand ontstaat, dan bent u strafbaar en zal de verzekering u ook niets uitkeren. Aangezien er per jaar in Nederland nog steeds ongeveer 400 ernstige ongelukken voorkomen door elektriciteit, zult u begrijpen, dat deze wet niet overbodig is. Wij moeten u dan ook dringend verzoeken een erkend in stallateur (elektriciën) in de arm te nemen. Die kent bovendien de gemeen telijke installatievoorschriften. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met beslui ting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Wanneer en waar is Bonifatius ge storven vraagt R. B. Antwoord: Bonifatius (geboren tussen 673680) werd te Dokkum door een misverstand samen met 52 gezellen in 755 vermoord door een aantal Friezen, die meenden dat hij een door de Fran ken gestuurde infiltrant was. Zijn laat ste woorden tot zijn gezelschap waren: „Kinderen, vecht niet. Gods Woord ver biedt kwaad met kwaad te vergelden. De dag is gekomen naar welke ik met verlangen heb uitgezien. Hoop op God. Hij zal uw zielen redden!" Toch heb ben de christenen uit de omgeving bloe dig wraak genomen op de moordenaars. GOUD-ZILVER OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B. Magnetische kracht. Hoe zou het komen dat een magneet alleen gzer, nikkel en nog een paar metaalsoorten aantrekt en bijvoorbeeld geen hout, pa pier enz. terwijl de aarde dit wel doet, hoewel het beide magnetische krachten zijn? vraagt A. G. v. E. U hebt een vergissing begaan door te spreken over magnetische kracht waar het de aarde betreft. Wij onderscheiden in uw probleem drie zaken: a. Magne tisme van het metaal (ijzer)De wend bare magnetische deeltjes, waaruit ijzer is opgebouwd, rangschikken zich alle in één richting, wanneer dit stuk ijzer in een magnetisch veld wordt gebracht. Het is dan zelf een magneet geworden. De richting van de deeltjes is dan N.Z. Dit verschijnsel is van elektrische oor sprong. b. Aantrekkingskracht van de aarde. Dit is wat u bedoelt en dit noemt men zwaartekracht. Dit is de kracht die alle dingen op aarde pleegt te hou den en die wordt veroorzaakt door de draaiing der aarde. Een zuiver mecha nische kracht dus. c. Hard magnetisme. Dit is dezelfde soort kracht als magne tisme van een metaal, doch zo zwak dat deze alleen met instrumenten gemeten kan worden. Dit is ook de kracht die het kompas naar het noorden doet wij zen. Indien u een magnetisch stuk me taal bij het kompas brengt, kunt u dit laten afwijken. Het gaat zelfs wel eens met een schaar of horloge. Er bestaat zelfs het gevaar dat het kompas on werkzaam wordt. Huurkoop-afbetaling. N. M. zou graag het verschil tussen huurkoop en afbetaling weten. Huurkoop betekent, dat u een huis of iets anders huurt op voorwaarde, dat, wanneer het totaal der betaalde huur- sommen het koopbedrag bereikt, het huis etc. automatisch in uw bezit over gaat, doch niet eerder. Afbetaling be tekent, dat u iets koopt en dat dit ge kochte op dat moment uw eigendom is, terwijl een deel van de koopsom later in termijnen wordt voldaan. De moeilijk heid voor de verkoper is hier, dat bij niet verder afbetalen het voorwerp niet kan worden weggehaald. Huurkoop is in zekere zin een kwestie van geldlening met het gekochte als onderpand. Meest al is het zo, dat de winkelier zijn geld krijgt van een kredietgever (bank of an dere instelling), terwijl u afbetaalt aan HA2ET FABRIEKEN ZEVENBERGEN WEMKLDINGE Van 28 oktober3 november 1962 Zondag 28 oktober: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.54 4.03 9.12 9.31 Maandag 4.26 4.34 9.39 9.59 Dinsdag 4.57 5.02 10.09 10.30 Woensdag 5.29 5.35 10.43 11.01 Donderdag 5.56 6.08 11.21 11.35 Vrijdag 6.26 6.40 11.52 Zaterdag 6.56 7.15 0.07 12.30 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1