NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRóenkinq BAAYENS DO in1G00*1 gevallen Het ideale horloge Stow a Hermetic 28STE JAARGANG No. 20 12 OKTOBER 1962 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN wat de huid ook deert of ontsiert helpt PUROL Land- en Tuinbouw Vrijwillige periodieke veiligheidsinspekties fftlUOCN PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE Fa. D. Pieterse - Wemeldinge Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenvering goodwill Schuimrubber J. Kole - Yerseke - Tel. 372 REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En vele heidenen zullen henen gaan en zeggen: Komt en laat ons opgaan tot de berg des He ren en tot het huis des Gods Jacobs, opdat Hij ons lere van Zijn wegen en wij in Zijn paden wandelen; want uit Sion zal de wet uitgaan, en des Heren Woord uit Jeruzalem. Micha 4 2. Micha, Jesaja's tijdgenoot, profeteert hier van de toekomst van de Kerk. Vele heidenen zullen komen tot de berg des Heren, tot Sion, de Kerk van het Nieu we Testament. Vele heidenen zullen tot de Kerk komen, omdat God daar woont met Zijn openbaring. Zij zullen vragen naar Zijn onderwijs, en zoeken Zijn we gen. De vervulling van dez profetie zien wij enigermate, wanneer Christus geko men is. Uit het Oosten komen wijzen, om Hem hun hulde te brengen. En na Pinksteren dringt het Evangelie door in de cultuurwereld van het heidendom. Dan komen heidenen uit Antiochië en Efeze en Corinthe en Athene en Rome kooplieden en gevangenisbewaarders en leerlooiers luisteren en geloven. En de triomftocht van het Evangelie houdt maar niet op. Saksers en Friezen, Ba taven en Germanen leren wandelen in de paden des Heren. De predikers gaan voort van land tot land, met geen ander wapen dan het Woord van God. Bazans hemelhoge berg moge Sion tergen, het blijkt, dat God Sion begeerd heeft ter woning om, aldaar geëerd, Zijn heerlijk heid te tonen. Neen, de Kerk is niet heerlijk in zichzelf. Maar God de Here heeft haar uitverkoren om met Zijn Woord en Geest in haar te wonen. Zijn ganse verbondsdienst heeft Hij aan Zijn Kerk gegeven. Extra ecclesiam nulla salus buiten de Kerk is er geen zaligheid. Vele heidenen zullen komen. Evenwel zien we in onze dagen niet het om gekeerde gebeuren? Laten ontelbaar ve le gedoopten zelfs de schijn niet varen, christenen te zijn? Inderdaad.En zo is het ons voor speld. Anderzijds echter stoot God ook vele deuren open. Er komen weer uit de ontredderde wereld vragen: Here, maak mij Uwe wegen bekend, leer mij Uwe paden. De Ruiter op het witte paard gaat nog uit, overwinnende en opdat Hij overwinne. Dwars door allerlei afbraak heen oefent de Zone Gods Zijn heerschappij uit over Zijn Kerk. Kerkmensen maken het vaak voor anderen moeilijk, de weg naar de Kerk te vinden. Toch van de Kerk blijft de wet uitgaan en uit de Kerk wordt des Heren Woord gehoord. Bidt dan voor de Kerk des Heren, opdat zij haar taak blijft uitoefenen in deze wereld. Het Woordbezit roept haar immers tot de Woorddienst. Zo zal het getal der Kerk zijn volheid naderen. En is dit getal bereikt dan komt Christus. (Uit een Dagboek) HERFSTBEMESTING Er is de laatste jaren een neiging ont staan om de meststoffen zoveel moge lijk in het voorjaar op het land te bren gen. Vroeger wat dit geheel anders en waren vóór de lente de kalimeststoffen en het slakkenmeel reeds uitgestrooid. Is het nu wel verstandig om alles op het laatste aan te laten komen? Wij menen van niet. In de lente heeft men van alles te doen: het land te bewerken, het gewas te zaaien en in te eggen enz. Moet men dan nog alle meststoffen strooien, dan geeft dit vaak een opeenhoping van werkzaamheden. Wanneer het boven dien een zeer late winter is, dan is het praktisch niet goed meer mogelijk de nodige meststoffen tijdig te geven met alle schadelijke gevolgen hiervan. Het is daarom van groot belang, dat nu reeds die meststoffen worden toe gediend die kunnen worden uitgestrooid. Dit zijn de kalimeststoffen en slak kenmeel. Deze beide kunnen met elkaar worden vermengd, waardoor één ar- beidsgang kan worden uitgespaard. Een verder voordeel om reeds in de herfst te bemesten is, dat de winter gewassen en ook het grasland sterker de winter ingaan. Bovendien zijn de prij zen van slakkenmeel en kali thans la ger dan in het voorjaar. Een systeem om motorvoe tuigen regelmatig op veiligheid te laten inspekteren In samenwerking met de Bond van Automobiel-, Garage- en Aanverwante Bedrijven (BOVAG) en politiële instan ties organiseert het Verbond voor Vei lig Verkeer in verschillende delen van ons land (proefgebieden) veiligheidsin specties van motorvoertuigen op vrij willige basis. In door het Verbond in overleg met de politie en BOVAG daar toe aangewezen garagebedrijven worden auto's van hen, die zich vrijwillig aan deze inspectie onderwerpen, grondig op alle veiligheidsaspecten nagekeken. Als het motorvoertuig aan de gestelde eisen voldoet, wordt een vignet afgegeven en op de voorruit aangebracht; dit vignet wisselt elk half jaar van kleur, zodat in één oogopslag is te zien of het voer tuig in het juiste tijdsbestek aan een veiligheidsinspectie onderworpen is. Hoe het Verbond voor Veilig Verkeer bij het opzetten van dit systeem van veiligheidsinspecties te werk gaat, moge blijken uit het volgende. De inspecties worden verricht in daartoe goedgekeur de garagebedrijven. Deze bedrijven die nen aan bepaalde voorwaarden te vol doen: zij moeten beschikken over een hefbrug of kuil, een dynoremvertra- gingsmeter, voldoende mogelijkheid tot het afstellen der koplampen, een ban- den-profielmeter en uiteraard over deskundig personeel. Nadat de garagebedrijven, welke zich hebben opgegeven om als inspectiesta tion te mogen fungeren, aan een onder zoek naar geschiktheid zijn onderwor pen, wordt aan de hand van de bevin dingen door de Centrale Commissie Vei ligheidsinspectie over toelating beslist. Elk bedrijf heeft een keurmeester en een plaatsvervanger, welke na instruc tie ontvangen te hebben, de inspecties verrichten. In de volgende Zeeuwse plaatsen zijn goedgekeurde automobielbedrijven kenbaar aan het z.g. „veiligheidsinspee- tieschild" van 11 oktober af gerech tigd inspecties uit te voeren: Domburg, Middelburg, Nieuw- en St. Joosland, Se- rooskerke, Veere, Vlissingen, Westka- pelle, Koudekerke, Goes, Krabbendijke, Kruiningen, Nieuwdorp, Yerseke, Nis- se, St. Annaland, Bruinisse, St. Maar tensdijk, Oosterland, Ouwerkerk, Poort vliet, Stavenisse, Zierikzee, Tholen, Axel, Biervliet, Breskens, Hulst, St. Jan steen, Kloosterzande, Koewacht, Oost burg, Philippine, Sas van Gent, Ter- neuzen, Zaamslag en IJzendijke. In to taal 78 bedrijven in 36 plaatsen. Wat omvat een inspectie? Het is aanbevelenswaard de periodie ke veiligheidsinspectie te laten uitvoe ren gelijktijdig met een grote onder houdsbeurt, die in het algemeen wordt gegeven om de 10.000 km. Als dit ge schiedt behoeven weinig extra-werk zaamheden te worden verricht, zodat de kosten beperkt blijven tot het (in het hele land genormaliseerde) bedrag van 2,50. Komt men uitsluitend voor een veiligheidsinspectie, zal de garage de 10, in rekening brengen: ook dit be drag is in het gehele land gelijk. De inspectie omvat niet minder dan 45 keuringspunten. Bij controle 1 wordt op speling, ontzetting, breuk of slijtage gekeurd: het stuurhuis, de stuurstang met kogelbouten, de stuurarmen, de spoorstang met kogelbouten, de gelei dingsbouten en bussen, de draagarmen, de onderstelbanken en dwarsbalken, de veren, stroppen en torenbouten, de veei- schommels en bouten, de brandstoftank en -geleidingen, het uitlaatsysteem, de schokbrekers en bevestigingen, de rem- stangen en bevestigingen, de fuseepen- nen en wiellagers en de wielen op slin geren en vastzitten; voorts controleert men minutieus de banden, zowel het loopvlak als de zijvlakken, óók van het reservewiel. Controle 2 omvat het rem vloeistofniveau en de remvoeringen, waarna controle 3 ingaat op de werking resp. afstelling van de verlichting: groot licht, dimlicht, stadslichten, richting aanwijzers en -verklikkers, achterlich ten, stoplichten, rode reflectoren, scha keling achteruitrijlampen, evt. mistlam pen, parkeerlichten, claxon, evt. reser velampen, evt. gevaarsdriehoek, evt. „trouble-light" alsmede accubevestiging en -kabels. Controle 4 omvat de por tiersluitingen, ruitenwissers, achteruit kijkspiegel (s), uitstekende delen, pedaal rubbers, bevestiging voorbank en evt. spatlappen. Tot slot volgt controle 5, de proefrit. Hierbij wordt volle aandacht geschonken aan de werking van de voet- en handrem, de remvertraging, gemeten met de z.g. dynometer, de be sturing en aan de wegligging. Het veiligheidsvignet. Een intensieve controle op de veilig heid van het voertuig, waarbij letterlijk niets wordt overgeslagen. Maar wan neer wordt het voertuig nu goedgekeurd, met andere woorden wanneer wordt het veiligheidsvignet uitgereikt Het vignet wordt alleen uitgereikt en de wagen is dus van dat moment af door een ieder als „veilig" te herken nen wanneer aan alle punten is vol daan, met uitzondering van de faculta tieve. Zo wordt een voertuig waar niet is voorzien in reservelampen, gevaars driehoek en „trouble-light" niet afge keurd, maar de eigenaar er op gewezen dat deze attributen zeer wenselijk zijn. Slechts indien de inspecties regelmatig plaats vinden, hebben zij zin. Daarom wordt halfjaarlijks de kleur van het vignet verwisseld. In één oogopslag kan men (dus óók de controlerende politie ambtenaar!) waarnemen wanneer een auto voor het laatst is geïnspecteerd en dus ook of het vignet op de voorruit nog waarde heeft... Tegelijk met het vignet wordt een logboek en inspectierapport uitgereikt, met vermelding van de bevindingen. De periodieke veiligheidsinspecties kunnen, naarmate meer automobilisten de waarde daarvan inzien en hun voer tuigen regelmatig aan het vrijwillige onderzoek onderwerpen, een wezenlijke bijdrage leveren tot de veiligheid van het verkeer. voor land- en tuinbouw 100% Waterdicht en condensvrij geheel edel-staal kast Ruime keuze bij KAPELLE (Z.-B.) TELEFOON (01102) 223 Raadsvergadering. Maandagavond j.l. kwam de raad in openbare zitting bijeen. Dhr. Pekaar was wegens werkzaamheden afwezig. De voorzitter deelde mede, dat een begin was gemaakt met het aanbrengen van nieuwe huisnummerplaatjes. Ook de nummering zal enige verandering on dergaan. Ingekomen was een wijziging begroting 1962 van de Koningin Wil- helminaschool te Goes, een rapport sportaccomodatie in Zeeland en een exemplaar van „Vrouwenbelangen". De ze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Door mej. Oom werd, na mens de commissie, geadviseerd de re kening 1960 B.A. goed te keuren. De begroting 1963 keuringsdienst voor vee en vlees leverde voor onze gemeente een tekort van 287,87. De raad besloot tot het opzeggen van de erfpacht van een stuk grond naast de stortplaats in de Moer. Door de nieuwe reinigings dienst heeft de gemeente dit stuk grond niet meer nodig. Tot heden was het verhuurd aan dhr. L. Paauwe. De raad nam een garantiebesluit hypothecaire geldlening voor woningbouw door dhr. M. Timmerman. Goedgekeurd werd een wijziging „Reglement Oesterputten". Voor het bewaren en verwateren van mossels zullen de putten 2229 Breed- sedijk worden aangewezen. Dhr. van de Velde zag het meer als een kwestie van het Visserijbestuur, doch de voorzitter wees erop dat deze instantie geen ver ordeningen kan vaststellen. Deze zijn opgenomen in de plaatselijke politiever ordening. Wel is er steeds contact tus sen gemeente en Visserijbestuur. Dhr. Boone bracht i.v.m. het verwateren va» mossels de putten 40 en 41 ter sprake. Dit is echter een kwestie van percelen welke onder het Visserijbestuur thuis horen. Dhr. De Koeyer hoopt dat de naastgelegen huurders aan de Breedse- dijk in deze kwestie gehoord zijn i.v.m. overlast van slib e.d. Ook wethouder Van Boven liet in deze richting bezwa ren horen. Volgens de voorzitter is het aan de raad om zich in geval van klach ten opnieuw uit te spreken. Goedgekeurd werd de onderhandse aanbesteding be strating enz. van het bewoonde gedeel te van de Burenpolderweg. I.v.m. de nieuwe haven komt de straat een weinig anders te liggen. De brandput aan het Waghtoplein gaat verdwijnen en ver schillende voortuintjes eveneens. Wel zal een kleine parkeerruimte gemaakt worden. Dhr. v. d. Velde zag liever een openbare aanbesteding inplaats van een onderhandse aanbesteding aan de Fa. Otte. De voorzitter ziet er geen voor deel in. De aannemers hebben werk ge noeg en komen voor zulk een kleine op dracht niet met materiaal naar hier. Dhr. v. d. Velde vreest voor stagnatie. Dit is volgens de voorzitter door een afspraak met de aannemer niet moge lijk. Door het geven van een andere richting aan de straat zal die 4000, meer kosten. Op de begroting is hier voor 26.000,uitgetrokken. Als lid van de havencommissie werd i.p.v. dhr. De Leeuw benoemd dhr. H. Cornelisse. De raad ging akkoord met de huurver hoging pand Kerkhoekstraat 31, A. de Back, van 6,90 op 7,75 per week. Bij de rondvraag brak dhr. Boone een lans voor subsidietoewijzing aan het Zeeuws Studiefonds in hoofdzaak voor de omscholing van de jeugd i.v.m. het Deltaplan. Vervolgens had hij klachten vernomen over het gebruik van de nieu we gymnastiekzaal. De ene vereniging maakt er meer gebruik van dan de an dere. Iedere vereniging moet gelegen heid krijgen, hetgeen de voorzitter be aamde. Op de N. Havendijk wenste dhr. Boone een verbod voor brommers. De voorzitter voorzag belemmering voor mensen die naar hun werk rijden, maar wanneer bromnozems demonstraties gaan geven en de veiligheid iri gevaar bregen, zal de politie opdracht gegeven worden om op te treden. Dhr. De Koe yer wenst verbetering van de Welleweg bij de voormalige schaapskooi en vraagt inlichtingen over de doorbraak Marijke- laanLangeville. Dit houdt verband met het uitbreidingsplan, hetwelk nog steeds in studie is bij de stedebouwkundigen. Dhr. Gebraad verzocht maatregelen i. v.m. wateroverlast, speciaal in de Bree- weg. Deze stond vorige week 2 maal op één dag onder water. De voorzitter zal zich weer eens in verbinding stellen met de Polder voor 'schoonmaken van de sloten in de Moer. Dhr. Cornelisse vraagt naar de verlichting van Zoute. Deze komt bij de begroting aan de or de. Volgens dhr. Cornelisse zit er weinig schot in de nieuwbouw in de Burenpol- der. Hij heeft de indruk dat vaklui er wel eens te veel uitlopen voor ander werk. De voorzitter zegt voorzichtig te zijn met indrukken. Hij geeft toe dat het voor vaklui niet altijd even gemak kelijk is, vooral in verband met perso neelsgebrek. Dhr. Sinke brengt een klacht naar voren over de tent die bij de opening van het oester- en mossel seizoen geplaatst was aan de O. Toren straat. Er zijn daar in de nachtelijke uren liederlijke dingen gebeurd, die het daglicht niet mogen zien. Omwonenden hebben hier veel overlast van ondervon den. Enkele andere raadsleden moesten dit beamen. De voorzitter zegt het vreemd te vinden dit alles nu pas te moeten horen. Het was hem totaal on bekend, maar voor de toekomst zal ge zorgd worden voor voldoende toezicht door de politie, zodat dergelijke dingen niet meer kunnen voorkomen. Hierna ging de raad in geheime vergadering, o.m. ter bespreking bestemming voor malige woning van dhr. Glerum aan de Damstraat. De speciaalzaak voor Uw BRIL Voetbalnieuws. Het afgelopen weekeinde bracht min der goede resultaten dan de vorige we ken voor de v.v. Yerseke. De pupillen begonnen zeer goed tegen Kruiningen zij wonnen met niet minder dan 80. Yerseke A bleef ook nu ongeslagen; met 72 werd van Krabbendijke gewonnen. De B-junioren verloren echter met 31 van Hansweert. Yerseke III leed een 73 nederlaag tegen V.C.K. Yerseke I kreeg ook een bittere pil te slikken in de vorm van een 31 nederlaag tegen Breskens. Yerseke II behaalde tenslotte een 20 overwinning op Kruiningen II. Dit weekeinde komen alleen de juni oren in het veld. Yerseke A speelt uit tegen Rillandia A, Yerseke B krijgt Ril- landia B op bezoek. HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN Keurturnen. Afgelopen weekeinde werden onder auspiciën van de Zebra door turnvereni ging „Medioburgum" te Middelburg de districtswedstrijden Zuid voor turnsters en jeugdturnsters van het K.N.G.V. ge organiseerd. Deze wedstrijden, die moe ten worden gezien als kwartfinale voor turnsters en halve finale voor jeugd turnsters, werden gelijktijdig in geheel Nederland over 4 distrikten gehouden. Slechts 4 turnsters maar 14 jeugdturn sters hadden hiervoor ingeschreven, w.o. vanzelfsprekend ook Mia van de Plasse, bij de jeugdturnsters. Werd ze vorig jaar bij dezelfde wedstrijden kampioene, nu bezette ze de tweede plaats en werd haar rivale maar turnvriendin Matty Bongers uit Vlissingen, die vorig jaar tweede werd, kampioene. Precies ge wisseld dus. Reeds bij het begin zat het niet zo mee en kwam ze bij het eerste onder deel, paardspringen, niet zo best uit de bus, in tegenstelling tot Matty, die een punt meer werd gewaardeerd. Zodoen de stond Mia toen nog maar op de 12e plaats, met de wetenschap, nu niets meer te mogen missen, wat in haar verdere turnen goed merkbaar was en ze zodoende niet tot dat keurturnen kon komen wat we van haar gewend zijn, in tegenstelling tot Mattie, die met die punt voorsprong nog wel wat hebben kon en zodoende de wedstrijd gemakke lijker turnde. Bij het 2e onderdeel, per soonlijke oefening op muziek, sprong Mia maar even 5 plaatsen omhoog en bezette zfe toen de 7e plaats, terwijl ze bij brug-ongelijk weer één plaats op schoof om tenslotte bij het laatste num mer, maar misschien wel het riskantste, n.l. evenwichtsbalk, weer 4 plaatsen om hoog te gaan en zodoende de eveneens fraaie tweede plaats voor zich opeiste, waardoor ze vrijwel zeker zal worden geplaatst voor de finale om het lands kampioenschap, wat begin december in Den Haag wordt gehouden, en waarvoor meestal de eerste 4 a 5 geplaatsten in elk distrikt worden uitgenodigd. Jan de Wee zal het komende week einde in Beekbergen voor het eerst deel nemen aan de voorronde (kwartfinale) voor het landskampioenschap. Mia van de Plasse, onze gelukwensen met dit fraaie succes en Jan de Wee, veel succes toegewenst. WEMELDINGE Van 1420 oktober 1962 Zaterdag 20 oktober: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.00 4.17 9.29 9.52 Maandag 4.43 5.00 10.08 10.33 Dinsdag 5.31 5.43 10.51 11.19 Woensdag 6.16 6.28 11.42 Donderdag 6.54 7.12 0.07 12.33 Vrijdag 7.29 7.53 0.53 1.19 Zaterdag 8.12 8.45 1.46 2.06 Te Yerseke 5 minuten later De Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1