NIEUWS- El" ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID BEV ELAND oveRöenkinq jBP§ lfö"?Dampo 28STE JAARGANG No. 19 5 OKTOBER 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PETL KRUTNIN GEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN at 5- Fa. D. Pieterse - Wemeldinge J. Kole - Yerseke - Tel. 372 oGcmfys de. sÜLaat TBABYDERMSM JUISTE BRIL ill to zn PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE 'ifv REDACTEUR: ROU AAN SE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28426 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En Ik zal haar geven.... het dal Achor tot een deur der hoop. Hosea 2 14b. Het dal Achor is ons bekend uit de geschiedenis van de verovering van Ka- naan. De eerste stad, die in Israels be zit kwam, Jericho, moest in bijzondere zin de Here gewijd worden. Heel de buit moest als één grote offerande Hem worden aangeboden. Eén van de solda ten, Achan, nam heimelijk van de buit 200 zilverstukken, een gouden tongvor mig sieraad en een Babylonisch kleed. Dat bracht de ban over Israels leger. Deze diefstal bracht rechtstreeks de komst van de Messias in gevaar. Het lot werd geworpen, en de Here wees Zelf de dief aan. Hoe hebt gij ons be roerd!" zo riep Jozua de verbondsschen- der tegen. Hij, en het gestolene, en al les, wat van hem was, zijn zonen en dochters, zijn ossen en zijn ezels,wer den bij elkaar gedreven. Daarna'werd het vonnis voltrokken. Het regende scherpe stenen op Achan en zijn gezin. Tenslotte vernietigden de vlammen de droge resten. Deze wraak van de Here, de Heilige Israels, vond plaats in het dal Achor, dat is het dal der beroering. Dit dal werd daardoor een deur der wanhoop. Met een gil en een snik vie len de gevluchten in Gods eeuwigheid. Toch niet voor allen was dit dal een jammerdal. Voor degenen, die in deze wraakoefening Gods recht erken den, was nu de weg naar Kanaan, de weg naar de plaats, waar de Messias komen zou, weer open. Voor hen was - I het dal Achor geworden de deur der hoop. In Hosea's dagen vergreep Israel zich weer aan het eigendom aes Heren. Weer werd God bestolen. Zijn zilver en Zijn goud, Zijn most en Zijn olie werd de lies-,Baals gewijd. Weer was het noodzake- larzeniijk, dat de ban werd weggedaan. Het naar Achansvolk zou weggeworpen worden ■at 91,in het land der ballingschap. Evenwel weer zou een rest overblijven. Het Een dal van Achor zou weer worden een 1 wol, deur der hoop. r wieg Maar moest dat dan eindeloos zo ommi- doorgaan Kan ook vandaag niet de doch ganse mensheid als één troep dieven m wijveroordeéld worden tot diezelfde straf? 'ekendis niet de ganse aarde des Heren, mits- elhan-gaders hare volheid? En vergrijpen wij ;n. ons allen niet aan Zijn eigendom? Ja. nbaarnoS eens: Ja. Maar Christus leed 15 m voor de zonde onzer diefstal. En zo mag auwe, eke. 3.) ik weer opnieuw beginnen, mijn leven en al het mijne de Here te wijden. De deur der hoop staat wijd open. (Uit een Dagboek) t bok; mmer lar. - stuks en in vroe Mad. 3t T. 0,70; :us g. BI, idiaea 0,20; Vaste 'ering dinge, boe- 'ranje 'e be toom, wjj partjj jvers, esten ricot, wol- uit- series arti- ijzen! Wil- e ge- •pers. rach- bo- i; in hier- seke. Jrote i! In 3 en voor ge temd, g de nog Tex- Villi- BINNENVER INGBED het best* bed ooft gemaakt Ijootlwill SCHUIMRUBBERBED met versterkt* middensector DIERENLIEFDE De ruzie was tot uitbarsting geko men door de vogeltjes. De kleine buur man links voelde plotseling de dieren liefde in zich ontwaken. Het gehip van gevederd gedierte in zijn tuin had een tere snaar in hem tot trillen gebracht en hij besloot deze kleine gasten voort aan het leven te veraangenamen door regelmatig voor voedsel en drinkwater te zorgen. Heerlijk lui in zijn stoel zit tend, genoot hij van het vogelenthousi- asme en het groeiende bezoek van mus sen, spreeuwen, merels en roodborstjes aan zijn tuin. Hij kreeg zó het gevoel een goed mens te zijn. De forse buurman rechts misgunde de ander deze illusie. Deze man had reeds lang een hekel aan de kleine man naast hem. Dat kwam ook al door de vrou wen. De echtgenote van de kleine had haar wasgoed altijd een half uur eer der aan de lijn hangen dan de ega van buurman rechts. De buurvrouw begon wat vroeger. Maar de volgende week was zij weer te laat. Zo boden de dames tegen elkaar op, tot de buurt met ver bazing kon constateren dat op maan dagmorgen het wasgoed bij deze twee woningen al aan de lijn hing als de zon opkwam. Buurman links liet zich niet lompen. Hij liet een enorme televisie-antenne op zijn dak plaatsen. Over de haag liet hij de ander duidelijk horen welk een ge not het is regelmatig zulke bibberende plaatjes in huis te hebben. De forse buurman rechts kon natuurlijk niet ach terblijven. Hij schafte zich een peper duur televisie-apparaat aan. Maar nau welijks had hij de tweede afbetalings termijn voldaan of hij bemerkte, dat het maar nep was geweest. Buurman links had wel een antenne laten plaatsen, maar geen toestel. De koude oorlog ging voort met tal van speldeprikken. De ene buurvrouw kocht een bontjas. De andere volgde. De ene buurman kocht een bromfiets. De andere nam er één die wat harder kon rijden. Tenslotte lachten alleen nog de afbetalingsmagazijnen. De beide huurlieden hadden het lachen al lang verleerd door de zorgen, waarin zij el kaar hadden geholpen. Er wordt wel beweerd, dat gemeen schappelijke zorgen de verbroedering in de hand werken. Maar hier was dat toch beslist niet het geval. Buurman links had enkele dagen de buurtvogels ge voerd, toen buurman rechts op het idee kwam dat hij dat toch eigenlijk beter k J aiIdt Voor* het tere ifOeOML Baby-huidje kon. Hij plaatste in zijn tuin een half dozijn boomschorsvogelhuisjes en hij sloeg grote voorraden vogelvoer in. Als klap op de vuurpijl schafte hij zich een oude autoclaxon aan, die hij op het scheidingshek der beide tuinen monteer de. De volgende morgen was de situatie volkomen veranderd. De tuin van buur man rechts was herschapen in een lui lekkerland voor het gevogelte. Er was geen gevederde vriend die een stap kon doen zonder op iets eetbaars te trap pen. Maar verzeilde er per ongeluk een in de tuin van de kleine buur, dan dreef de loeiende autoclaxon hem naar het paradijs terug. Het gebeurde bij het buitenzetten van de gemeentelijke vuilnisemmers. De klei ne buurman bleek niet zo zwak of hij bracht de kracht op de ander een tik te geven met de volle vuilnisemmer. Buurman rechts plaatste een vrije schop tegen de schenen van de asemmer- zwaaier. De opgekropte gemoederen kwamen los en de politie er aan te pas. Het leverde de schatkist twee tientjes op, van iedere buurman één in verband met de gepleegde mishandeling. We zijn nog eens langs de buurhuizen gefietst, maar er stonden geen vogel huisjes meer in de tuinen, 's Mensen dierenliefde kent wonderlijke gronden. (Nadruk verboden) RUDOLF PASSANT ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst z(jn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wü kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Bruiloft. Wie moeten volgens de etiquette uitgenodigd worden als een zoon van een der broers trouwt, de oudste, jongste, of willekeurige broer of zuster? vraagt mevr. L. De bedoeling van uw vraag is ons niet duidelijk. Wij zouden zeggen, waar om niet alle broers en zusters? Wat be treft de etiquette bij een bruiloft, kun nen wij u het volgende mededelen: Als bruid en bruidegom geen (feest) drukte wensen, kunnen zij gerust in alle stilte trouwen met b.v. alleen ouders en ge tuigen, of op eenvoudige wijze met de familie en enkele vrienden. In dat ge val zijn er geen receptie en diner of partij en worden er ook geen speciale toiletten gedragen, dus de bruid gaat niet in het wit, er zijn geen bruidsmeis jes enz. Bruid en bruidegom zijn wel verplicht aanwezig te zijn tijdens een re ceptie te hunner ere, als deze is aan gekondigd en vele vrienden en bekenden van verre komen om hen geluk te wen sen. Zij kunnen echter, als zij op huwe lijksreis gaan, zonodig onmiddellijk daar na of tijdens diner of partij eerder ver trekken. De beleefdheid vergt van het bruidspaar dat zij hun ouders of andere organisators niet geheel zonder de ere gasten van die dag laten zitten, dus is het regel, dat de jonggehuwden nog zo veel mogelijk trachten mee te maken. Algemene regels zijn er niet. De gang van zaken wordt door bruid en bruide gom met de wederzijdse ouders geregeld en door de eventuele aanwezige cere moniemeester geleid. Het vertrek van de jonggehuwden uit de kring der gas ten geschiedt onopvallend. Huwelijk in Gretna Green. Waar om kan een huwelijk in Gretna Green gesloten zonder toestemming van we derzijdse ouders, geldig zijn? vraagt J. N. Een in het buitenland geldig gesloten huwelijk wordt ook in Nederland erkend. Het zou er anders vreemd kunnen uit zien, als dat niet zo was. Grootste protestantse kerk in Zuid- Beveland? Vraagt mevr. H. en hoe veel personen kan deze kerk bevatten? Indien u bedoelt wat de grootste pro testantse kerk (formatie) op Zuid-Beve land is, dan moet het antwoord luiden: de Ned. Hervormde Kerk. Deze heeft in alle plaatsen op het eiland een gemeen te. Bedoelt zij te weten wat daar het grootste kerkgebouw is? Antwoord: de Grote- of Maria Magdalenakerk te Goes. De Grote Kerk (bedoeld zal zijn de Nieuwe kerk) te Middelburg heeft 1200 zitplaatsen, de Grote kerk te Goes 1150. Vooral in Goes kan het aantal kerk gangers echter aanmerkelijk groter zijn, daar er buiten de bankenvakken nog veel stoelen kunnen worden geplaatst. De kerk der Geref. Gemeente te Krab- bendijke is inderdaad groot. Hoewel een getal van 3000 kerkgangers ons wat overdreven voorkomt, is het zeer wel mogelijk, dat het aantal zitplaatsen ruimschoots overschreden is. De kerk te Krabbendijke is in oppervlakte de groot ste van de Geref. Gemeenten in Zeeland. Wat zitplaatsen betreft wordt zij ech ter nog overtroffen door de kerk te Mid delburg, waarin 1500 mensen een plaats kunnen vinden. Ella Fitzgerald Ik zoek een goede plaat van Ella Fitzgerald. Kunt u mij een plaat van haar aanbevelen? Liefst een langspeeldplaat, schrijft T. S. Grote verwachtingen koestert men van een plaat, die Verve van Ella Fitz gerald heeft gemaakt en waarop ze „What is this thing called love" en „Call me Darling" zingt. Overigens trekt het album „Ella swings brightly with Nel son" ook enorme aandacht. Nelson (Nel son Riddle) schreef de arrangementen en dirigeerde de opname. Op deze lang speelplaat staan: „When your lover has gone", „Don't be that way", „Love me or leave me", „I hear music", „What am I here fot", „I'm gonna go fishing", „I won't dance", „I only have eyes for you", „The gentleman is a dope", „Mean to me", „Alone together", „Pick your self up". Voortreffelijke vocals en voor treffelijke arrangementen, die gespeeld worden door een orkest, dat zich vol komen aan de Ella Fitzgerald-stijl heeft aangepast. Auto-accu. Mijn eerste accu hield het vijf jaar uit bij een afstand van 5.000 km per jaar. De tweede kon de 5.000 km per jaar maar twee jaar ver dragen. De tweede was echter kleiner in omvang, maar de garagehouder ver zekerde mij dat deze ook een 6 volt-accu was. Om nu te weten te komen waar om de laatste zo'n korte duur had, ver telde mij iemand dat accu's al was het ook hetzelfde voltage er toch groot ver schil zat in de ampères en dat dien tengevolge de laatste accu het eerder had begeven, ook bij hetzelfde gebruik. Wat is uw mening aangaande de am pères? aldus T. S. Het is zeer goed mogelijk dat een verschil in het aantal ampères van twee accu's het verschil in levensduur be paalt, want er zijn auto'accu's van ver schillende grootte (vermogen). Er zijn echter verschillende andere oorzaken dat een accu korter meegaat. Dat is voornamelijk afhankelijk van het feit of uw accu goed is verzorgd. Tijdige en regelmatige controle van het soorteiyk gewicht, regelmatig schoonhouden en het gebruik. In dit geval moet u gro tendeels vertrouwen op het advies van uw garagehouder, terwijl u ook te ra de kunt gaan bij de fabrikant of een goed elektro-technisch bedrijf. Preekstoel. Waarom staat een preekstoel speciaal vooraan in de kerk? Is dit om een bepaalde reden? infor meert I. E. Het plaatsen van de preekstoel voor aan in de kerk is steeds gedaan met de bedoeling dat zoveel mogelijk kerkgan gers de spreker kunnen zien. Bovendien verliezen velen bij plaatsing van de kansel midden in de kerk het uitzicht op het altaar. Overigens geldt voor de meeste kerken, dat ook wanneer een preekstoel wat meer naar het midden wordt geplaatst, de verstaanbaarheid te wensen overlaat. Op tal van kansels in oudere kerken ziet men tegenwoordig evenzeer een geluidsversterker. Alleen zij die onmiddellijk rond de preekstoel geschaard zitten, hebben profijt van het klankbord boven de kansel. Hoofdrolspelers. Wie vertolken de hoofdrollen in „Hercules en de Amazo nen" en in „Hongkong" vraagt Gerda. De hoofdrolspelers in „Hercules en de Amazonen" zijn: Regina del la Amazoni, Rod Taylor, Dorian Gray, Daniël Roc- ca. In „Hongkong" speelden: Ronald Reagan, Rhonda Fleming. Illo en Eric. Wie speelde de rol van „Illo" in „Hercules conquers At lantic" en de rol van „Erie" in de film „The Tarters"? Volgens mijn vriendin waren beide figuren door een en dezelfde ster gespeeld, schrijft Manneke. De rol van „Ulo" in „Hercules con- querre Atlantic" en „Erie" in de film „The Tartars" zijn inderdaad door één ster gespeeld en wel Edtore Manni. Bibliothecaresse. Ik wil zo graag in een bibliotheek gaan werken, niet omdat ik zo van lezen houd, maar wel omdat men in een bibliotheek een hele boel mensenkennis opdoet, aldus K. A. Indien u in een bibliotheek wilt wer ken, moet u diploma's behalen voor bi bliothecaresse. Nadere inlichtingen hier over kunt u bekomen bij het Studie centrum Openbare Leeszalen en Biblio theken, Bezuidenhoutseweg 103 te Den Haag. Voor het werk in de boekhandel kunt u naast uw praktisch werken in een boekhandel een 2-jarige cursus vol gen voor het vakdiploma. Deze wordt verzorgd door de Vereniging ter bevor dering van de Belangen des Boekhan dels, Jan Tooropstraat 109 te Amster dam. Indien u het middenstandsdiploma bezit, krijgt u dan het diploma, doch indien u nog geen middenstandsdiploma bezit slechts een getuigschrift tot u dit middenstandsdiploma behaald hebt, dat u recht geeft op het drijven van een eigen zaak. Predikant. Ik wil graag predikant worden of godsdienstleraar, hoe is deze opleiding? informeert T. N. Voor uw opleiding tot predikant is een einddiploma gymnasium A verplicht. Er zijn wel mogelijkheden om vast te gaan studeren, maar dan moet toch tij dens deze studie het diploma gymnasi um A behaald worden, anders kunt u geen examens afleggen. Opleidingen worden gegeven aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, Amsterdam en Gronin gen; Theologische Hogeschool te Kam pen (gereformeerd); Hervormd Oplei dingscentrum te Driebergen. Om gods dienstleraar te worden moet u een vier jarige catecheten cursus volgen. Dit is twee jaar algemene ontwikkeling en twee jaar voor het catecheten examen. Deze cursussen worden in de meeste grote steden gegeven. U kunt zich het beste wenden tot het Bureau Centrale Kerkeraad, Gravenstraat t/0 24 te Am sterdam of, wat nog beter is, tot uw eigen predikant. Verleden tijd. Twee jaar geleden heb ik verkering gehad met een jon gen, welke verhouding slechts een half jaar duurde. Daarna leerde ik een schat van een jongen kennen, waar ik nu bij na een jaar verkering mee heb. Nu word ik elke keer lastig gevallen door die eerste jongen en hij herinnert me telkens aan onze verkering. Hoe kom ik van hem af? schrijft Irma. Het is voor jou beslist niet leuk, dat de jongen die je twee jaar geleden ge kend hebt en waar je een korte ver kering mee hebt gehad, nu weer is ko men opdagen speciaal om jou en je nieuwe liefde te komen lastigvallen. Men moet altijd zoveel mogelijk het ver leden laten rusten, juist omdat je nu een andere jongen hebt waar je zo dol op bent en die veel van je houdt. Ik denk dat je vroegere vriend het niet kan hebben dat je gelukkig met deze jongen bent. Zet die eerste vriend uit je hoofd en richt je geheel op de toe komst met die jongen waar je zo ge lukkig mee bent. Als de vervelende jon gen je weer komt lastig vallen, zeg hem dan dat hij je met rust moet laten en doet hij dat niet, dreig dan dat je je in verbinding met zijn ouders zult stel len. Vertel hem ook dat je serieuze plannen met de jongen hebt waar je bijna een jaar verkering mee hebt en dat jullie van plan zijn om over een half jaar te trouwen. Hij zal dan wel inzien dat het voor hem geen zin meer heeft om jou nog langer te plagen. Als 't lezen niet zo goed meer wil Koopt U bij ons de Modern en sierlijk Kapalle Z.-B Tal. 01102-223 V oetbalnieuws. Evenals vorige week kwamen de A- junioren, Yerseke I en II tot de volle winst. De A-junioren versloegen Kapelle A met 20. Yerseke I behaalde zijn vierde overwinning. Uitstekende doel punten van Stobbelaar en De Wee brach ten de eindstand tegen Koewacht op 2—0. Het tweede elftal behaalde een 51 overwinning op 's-Heer Arends- kerke. Yerseke III kwam ook nu niet tot een overwinning; met 20 werd van koploper Meeuwen verloren. Gezien het vertoonde spel en de vechtlust is er nog niets te vrezen. Yerseke I staat zondag voor de las tige uitwedstrijd tegen Breskens, Yer seke II moet naar Kruiningen II en het derde elftal trekt naar V.C.K. De juni oren spelen thuis tegen Krabbendijke A en Hansweertse Boys B. WEMELDINGE Van 7—13 oktober 1962 Zaterdag 13 oktober: Volle Maan Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 8.46 9.19 1.55 2.17 9.56 10.45 3.03 3.36 11.22 4.39 5.12 0.10 12.50 6.02 6.27 1.27 1.56 7.08 7.25 2.22 2.44 8.03 8.19 3.12 3.31 8.49 9.05

Scheldebode | 1962 | | pagina 1