oveRöenkinq Tot zelfs aan zijn voeten...!!! JUISTE BRIL Ijoodivill Mg»-* jPuf©Sbr,erlgJ 28STE JAARGANG No. 18 28 SEPTEMBER 1962 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw yilLLEQEN Staat U éven stil.... Fa. D. Pieierse - Wemeldinge J. Kole - Yerseke Tel. 372 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: KOU AAN SE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PETL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Daarom zie, Ik zal ze lokken en zal ze voeren in de woestijn, en Ik zal naar haar hart spre ken. Hosea 2 13. Het eerste woord van onze tekst, daar om, wijst het oordeel aan. Dat kan niet anders. God zal Israel in de woestijn voeren. Waarom? Omdat Israel de Here heeft vergeten (vs. 12). Omdat Israel als een overspelige vrouw haar Man, de Here, heeft verlaten daarom zal ze in de woestijn worden gevoerd. Dat is dan haar straf. Deze verklaring, die zo heel erg voor de hand ligt, wordt echter weersproken, in elk geval als onvolledig aangemerkt door het woordje: lokken. Lokken in de woestijn, dat betekent niet alleen straf, daarbij geraakt zelfs de gedachte aan straf op de achtergrond. Ge ziet hieruit weer, hoe juist het is, wanneer Hosea de profeet der liefde wordt genoemd. God de Here straft Zijn „vrouw" wel, maar hij vergeet toch geen ogenblik, dat Israel Zijn „vrouw" is. Hij gaat haar nu lokken naar de woestijn, en Hij gaat dan naar haar hart spreken. Zeker, de woestijn heeft heel veel te gen. In de Schrift staan Paradijs en woestijn tegenover elkander. Het Para dijs is het van God gezegend oord, waar voor de mens alle levensbronnen vloeien. En de woestijn is de plaats der vervloe king, waar deze bronnen alle toegestopt zijn. Toch kan Gods trouw de woestijn weer maken tot een plaats, waar Zijn zegen genoten wordt. Mozes heeft in de moei te van het woestijnleven zijn vorriïing ontvangen. En Elia. En Amos. En heel het volk Israel. Israel is in de woestijn Gods bruid geworden. En Johannes de Doper is uit de woestijn opgekomen. En Christus ook. Hij heeft voor de Zijnen de woestijn geheiligd. We lezen in Openbaring 12 6, dat de vrouw vluchtte in de woestijn, alwaar zij een plaats had, haar van God be reid, opdat zij ze aldaar zouden voeden. De Kerk van het Nieuwe Testament leeft dus nergens anders dan in de woestijn. Daar alleen is ze veilig. Het is er wel moeilijk. Maar het is er ook moeilijk voor haar vijanden. Want in de woestijn wordt de strijd gedrukt door de grootste bezwaren. Voor de Zijnen opent Christus de levensbronnen weer in de woestijn. Hij baant daar hun weg naar het Paradijs. Kunt ge zó vandaag de woestijntocht weer voortzetten Door uw zonden maakt ge het noodzakelijk, dat ge moet gaan door de woestijn. Maar dank zij Gods onbegrijpelijke liefde er is voor u een weg. Die weg is Christus. EEN GOEDE RAAD! De oogst is weer zo goed als gebor gen en de stoppel is weer bloot komen te liggen, de landbouwer gaat nu weer de zo noodzakelijke stoppelbewerkingen toepassen. Toch is het maar half werk als men zijn werkzaamheden beperkt tot het stoppelploegen, het cultivateren, het schijveneggen of wat dan ook. Juist vóór deze werkzaamheden is het van groot belang reeds die meststoffen aan de grond toe te dienen, die zich bij uitstek hiervoor lenen. Dit zijn o.a. stalmest, ruwe kalizouten en Thomasmeel. Deze meststoffen komen het beste tot hun recht wanneer ze oppervlakkig door de grond worden gewerkt voordat het wintervoor- of zaadvoorploegen plaats vindt. Met het oog op de drukke voorjaars werkzaamheden is het noodzakelijk thans reeds te doen wat mogelijk is op dat de basis voor een goede oogst niet in de knel komt. Bovendien profiteert men nog van meststoffenprijzen die in het najaar aan merkelijk lager liggen dan in het voor jaar. Vooral voor een produkt als slak- kenmeel is dat van groot belang. Als t lezen niet zo goed meer wil Koopt U bij ons de Modern en sierlijk „Dierendag is onzin", hoor ik wel eens zeggen. En dan zegt men hetzelfde als men wel eens hoort over Vaderdag of Moederdag: „Als het goed is, is elke dag Dierendag". Daar zit 'm nu juist de kneep: het is niet goed. En daarom is niet elke dag Dierendag. Lang niet! Tussen haakjes: wat Vaderdag en Moederdag betreft mag ik misschien zonder vaders en moeders kwaad te maken opmerken, dat vaders en moe ders best voor zichzelf kunnen opkomen. Zij kunnen hun woordje doen, zij kun nen de hulp inroepen van anderen, zij kunnen zich wenden tot sociale instel lingen... maar het dier? Wat kan het dier doen om zich te verdedigen tegen slechte behandeling, verwaarlozing, om hulp te vragen in geval van ziekte, ouderdom, ellende? Niets. Het dier, lichamelijk zo dikwijls veel sterker dan wij, mensen, is geestelijk ver en ver onze zwakkere. Niet onze min dere. Dat heeft Franciscus van Assisi, die zijn naam heeft geleend aan de Die rendag, beter begrepen, dan menigeen van nu. Ik ben niet katholiek, maar in het klooster Laverna, zo'n honderd meter van Florence, meer dan duizend meter hoog in de bergen, heb ik van de hei ligheid, die mijn katholieke vrienden in de kleine minderbroeder erkennen, toch wel iets bespeurd. In de Vesper, zo so noor gezongen door slechts een paar mannen in bruine pijen, in de grote kloosterkerk. In de dagelijkse omme gang langs de gewijde plaatsen op de berg, waar Franciscus heeft geleefd, gepredikt, hoog in de mist en kou, die daar ook op stfalende zomerdagen heersen. Men heeft mij de kloof gewezen, waar de bedelaar heeft geslapen, kil, donker, vochtig, bij ruisend water, en de af grond aan welks rand hij heeft gepre dikt; het kruis heeft daar zoveel splin ters afgestaan aan de pelgrims, dat het nog slechts uit louter knoesten bestaat. Maar zelfs daar, aan de voet van de rots, die de herinnering zo levend houdt aan die man, die sprak van broeder paard en zuster duif in een tijd, dat iedereen een dier niets meer achtte dan een eind hout, een stuk rotszelfs daar zag ik een boer zijn muildier ran selen, omdat het zijn vracht naar de zin van de boer niet snel genoeg om hoog droeg. Naar het heiligdom van Franciscus. Daarom is het Dierendag. Het is Die rendag, omdat Dierendag, helaas, on misbaar is. Wij, dierenbeschermers, zouden Die rendag dolgraag zien afgeschaft wegens overbodigheid. Maar nóg worden, ook in dit be schaafde land, dieren geslagen, gemar teld, verlaten, gekeeld, geschopt. Tot aan de voeten van Franciscus toe. Helpt ons van Dierendag een Dieren- jaar te maken. Want alleen een wereld, die het dier eerbiedigt en zich in teder heid tot het dier overbuigt, zal een we reld van vrede en veiligheid voor de mensen kunnen zijn. Mogen wij dat be denken, ook al behoren wij goed te zijn voor een dier om zich zelfs wil. Omdat het, zoals u en ik, en niet minder, het wonder van het leven herbergt. HENRI KNAP K.p.ll. Z.-B. T«l. 01102-223 Nationale Reclasseringsdag 1962 Wanneer u één dezer dagen een col lectebus voorgehouden krijgt en er een muntstuk inwerpt, staat u dan even stil. Nee, u kunt uw voeten bijna direct weer in hetzelfde tempo laten doorstappen, maar staat u even stil bij het feit, dat u een muntstuk in een collectebus ge worpen heeft en dat thans een oranje vlaggetje uw revers siert. Natuurlijk, de tijd om even stil te staan bij de collectebus heeft u eigen lijk niet. U wordt opgehouden, u moet tijd inhalen, u moet uw weg hervatten en bovendien het kost u geld. Waarom u het muntstuk in de bus geworpen heeft, heeft u zich niet af gevraagd, noch heeft u zich gerealiseerd wat er op het vlaggetje geschreven staat. Immers, hiervoor heeft u geen tijd. Maar staat u toch even stil bij het feit, dat deze collecte gaat om mensen, die net als u zijn opgehouden in hun dagelijks ritme, echter niet voor een en kele seconde, doch voor maanden, jaren. Staat u dan even stil bij het feit, dat u uw pas heeft moeten versnellen om de verloren seconde in te halen; hoezeer moeten zij, die voor maanden, jaren zijn opgehouden, hun pas versnellen. Staat u dan even stil bij het feit, dat uw weg buiten de gevangenis ligt en dus gemakkelijk te hervatten is; dat zij echter, die maanden, jaren zijn opgehou den, een weg met bochten hebben be wandeld en het voor hen moeilijk is de rechte weg te vinden. Staat u dan even stil bij het feit, dat uw munstuk maar een klein deel is van de hoeveelheid muntstukken die nodig zijn om hen, die maanden, jaren zijn op gehouden, in de gelegenheid te stellen weer in eigen onderhoud en in dat van hun gezin te kunnen voorzien. Ja, staat u dan even stil wanneer straks de collectebus ten bate van de reclasseringsarbeid u voorgehouden wordt en realiseert u zich dat op het vlaggetje geschreven staat „Nationale Reclasseringsdag". v. d. L. heeft. Ook is het mogelijk het nest te begieten met kokend water, maar ook dan moet de persoon die het doet, zich zeer goed beschermen. Een manier om wespen te vangen (maar daarmede is het wespennest in het dak niet ver dwenen!) is om aan de rand van het dak, in de buurt van het nest, flessen met brede halzen op te hangen. Deze flessen moeten dan voor de helft wor den gevuld met suikerwater, of zoet bier (dus bier met suiker). Dagelijks de ge vangen buit vernietigen. Ook hebben wespen een hekel aan ammoniak. Bent u er in geslaagd het wespennest te ver wijderen, dan moet dit nest worden verbrand. Dit kunt u doen door er pa pier in te stoppen en er dan de brand in te steken. Het best kunt u dit des avonds doen. Tinnen vaas. Ik heb een tinnen vaas, die zeer lelijk is geworden. Weet u daar raad op? informeert A. v. U. Eerst koken in sodawater, daarna schuren met paardestaarten (onkruid dat in weiden voorkomt), die men eerst in soda heeft geweekt. Tenslotte wrij ven met blanke was. Slaolievlek. Hoe verwijder ik een slaolievlek uit een kokosmat? vraagt U. G. Door er pijpaarde op te strooien, dit er in te laten trekken, daarna afborste len en uitkloppen. Eventueel nabehan- delen met sop van synthetisch wasmid del. BINNENVERINGBED Ut Uit» Ud ooit gemaakt SCHUINRUBBERBED met rersterkte middensector J&tut fabrtekan Zavaabargan ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROL7 A AN SE KAAI 21, MIDDELBURG met b(jsluitlng van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst z(jn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Fuchsia. Mijn fuchsia groeit zeer goed, doch laat de bladeren hangen. Wat te doen, informeert G. A. Behalve voldoende water, heeft deze plant ook kamermest nodig, maar daar naast eveneens frisse lucht. Plaatst u hem maar eens een tijdje buiten, dan zal hij wel bijkomen. Sterappel. Hoe moet men de ster appel behandelen wil men een goede vruchtafzetting hebben? vraagt G. N. Voor een goede vruchtzetting vraagt de sterappel kruisbestuiving, d.w.z. dat er stuifmeel van andere rassen als b.v. Zoete Ermgaard op komt. Beter nog is het, deze gezonde en nog krachtig groeiende bomen om te enten of te la ten omenten, door een goede vakman. Dit kan het beste in het vroege voor jaar geschieden. Voor de liefhebber is het dan het beste er enkele rassen in volgorde van oogst op te laten zetten. In opvolging van rijpheid b.v. Yellow Transparente, James Crieve, Cox Oran ge Pippin, Jonathan, Golden Delicious. Wanneer u er van elk ras 2 bomen mee oment, heeft u een goede opvolging en ook geen last van onvruchtbaarheid. Het beste kunt u in het voorjaar enten door kroonenting. Kippenhok. Ons kippenhok zit vol met kippenluizen. Weet u hier een af doend middel voor? schrijft O. d. N. Het gehele hok bewerken met kalk melk (dit is vers gebluste metselkalk) met water aangemengd tot een smeer bare br(j. Vaatwerk en drinkbakjes enz. wassen met warm sodawater. Wespennest. Wat kunnen wij doen tegen een wespennest op ons dak? aldus S. d. A. Het wespennest in het dak zal moe ten worden verwijderd door iemand die gezicht en handen afdoende beschermd in de huid gezondheid en zuiverheid Dit kunt u doen door de vlekken te betten en/of te deppen met benzine. Steeds een schoon lapje gebruiken. Eventuele nabehandeling met sop van synthetisch wasmiddel. Naspoelen met schoon water. Denkt u om het brand gevaar, liefst buiten werken. Concours en festival. Wat is het verschil tussen een muziekconcours en een muziekfestival of songfestival? Dit vraagt L. d. E. Het verschil tussen een muziekcon cours en een muziekfestival is gelegen in het feit dat een concours een wed strijdkarakter draagt, terwijl een fes tival een feestelijke gelegenheid is. Op beide evenementen worden prijzen uit gereikt, echter met dit verschil, dat op een concours een titel wordt veroverd, b.v. Europees kampioen etc. en dat op een festival de prijs slechts een be loning is en er niet een officiële rang orde wordt opgesteld. Appius Claudius. Wie was Appius Claudis (500 j. v. Chr.)? Wat was in vroeger jaren een tienman? schrijft S. T. De Tienmannen: Deze Tienmannen oftewel „Decemviri" waren in 451450 v. Chr. de mannen die het Romeinse recht optekenden. Appius Claudius was een der Tienmannen in Rome, die in 449 v. Chr. afgezet werd wegens dwin gelandij. Liebelei. Wie was de tegenspeler van Romy Schneider in de film „Liebe lei" aldus Uitje. In de film „Liebelei" was Alain Delon tegenspeler van Romy Schneider. In deze film behaalde hij zijn eerste grote succes. Alain Delon riskeert liever zijn leven en zijn gezondheid, dan zich ooit door een double te laten vervangen. Stewardess. Wat moet iemand kennen om stewardess te worden en hoe lang moet daarvoor worden gestu deerd? informeert Liane. Liefst middelbare schoolopleiding, ech ter minstens mulo A. Praktische talen kennis, uithoudingsvermogen voor lang durige lichamelijke arbeid, mensenken nis en tact. Duur opleiding ongeveer 5 maanden, althans bij de K.L.M. Tuinarchitect. Kunt u mij inlichtin gen geven voor de opleiding voor tuin architect? schrijft S. v. d. S. Wij moeten u hiervoor verwijzen naar de Tuinbouwschool voor Meisjes, Huis te Lande te Rijswijk (Z.-H.). Directrice: mevr. H. E. Casparé, Van Vredenburch- weg 150, aldaar. Waterput. Het water in mijn re genput ziet groen; wat moet ik hieraan doen? vraagt E. N. In de regenput komt op de duur een groene aanslag, waardoor ook het wa ter groen wordt. Het enige middel is de put schoonmaken met chloorkalk of bleekwater (naspoelen) en zorgen voor goede afsluiting der put, waardoor u minder last zult hebben. Roetwater. Hoe verwijder ik roet- water (ten gevolge van inregenen) uit een kokosmat? aldus Z. O. Korfbal. Zaterdag speelden twee ploegen van Volharding een microkorfbalwedstrijd tegen elkaar ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gymnastiek lokaal. Het was een aantrekkelijke wed strijd welks propagandistische waarde, die hij zonder twijfel bezat, geheel te loor ging, omdat de gymnastiekvereni ging V.Z.O.S. van haar voorafgaande demonstratie een volledige uitvoering maakte van meer dan 90 minuten, die het grote aantal genodigden na enige tijd schijnbaar begon te vervelen. De een na de ander verliet de zaal en toen de korfbaldemonstratie begon waren nog slechts zes toeschouwers aanwezig. V.Z.O.S. heeft Volharding wel een zeer slechte dienst bewezen. Dat microkorf bal met zestallen in de nieuwe zaal heel goed mogelijk is, bewees de wedstrijd in elk geval wel en Volharding is dan ook zeer gelukkig met deze zaal. Zaterdag a.s. spelen Volharding I en II thuis voor de veldcompetitie resp. tegen Blauw-Wit uit Kloetinge en Elto II uit Kapelle. Wil Volharding I bij de kopgroep blijven dan moet gewonnen worden, maar dat is ook mogelijk. Vol harding II, in welk twaalftal een groot aantal aspiranten van vorig jaar zijn opgenomen, die zich nog moeten aan passen, zal het moeilijk krijgen, maar door training is nog veel te bereiken. V oetbalnieuws. Het afgelopen voetbalweekeind bracht niet minder dan 8 punten op. De A- junioren gingen op de goede weg voort door met 65 van Wemeldinge te win nen. Yerseke B behaalde een gelijk spel, 11, tegen Waarde. Het derde elftal kwam ook tot een puntenverdeling, 11 tegen A.Z.V.V. II. Yerseke II behaalde een moeizame overwinning op Patrijzen II, uitslag 21. Tenslotte kwam het eerste elftal met een grote overwinning op Oostburg naar huis. Zonruiter, Stob belaar, Christiaanse, Koster (2 x) en De Wee (3 x) schoten er lustig op los, uitslag 81. Zaterdag speelt Yerseke A thuis tegen Kapelle, Yerseke III krijgt koploper Meeuwen op bezoek. Yerseke II reist naar 's-Heer Arendskerke. Yerseke I ontvangt Koewacht. Deze wedstrijd vangt om 2 uur aan inplaats van om half drie. WEMELDINGE Van 30 september6 oktober 1962 Zaterdag 6 oktober: Eerste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 4.51 5.04 10.05 10.32 5.26 5.37 10.35 11.01 5.58 6.06 11.08 11.32 6.22 6.37 11.41 iit-i 6.50 7.04 0.01 12.16 7.21 7.35 0,34 12.49 7.56 8.17 1.10 1.26

Scheldebode | 1962 | | pagina 1