NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR oveRöenkinq AlvWiilegen Gzn Ben ik mijns broeders hoeder? 28STE JAARGANG No. 17 21 SEPTEMBER 1962 J A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Fa. D. Pieterse - Wemeldinge tjooifwill J. Kole - Yerseke - Tel. 372 OC&KfyS cU StXCuOt PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE i 11 r* REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNIN GEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Wat zullen wij dan tot deze dingen zeggen? Zo God vóór ons is, wie zal tegen ons zijn Romeinen 8 31. Dit woord is een juichende overwin- ningskreet, moeilijke omstandigheden, tegenspoeden, vijanden uitdagend toe geroepen... behalve als de nood werke lijk aan de man komt. We kunnen hiervan zingen als er geen vuiltje aan de lucht is. We zijn er ook van overtuigd, dat een Christen deze rotsvaste zekerheid kan en moet heb ben. Maar als de tegenslagen en het leed ons drukken, dan juichen we niet meer; en dan zeggen we van deze victorie- roep: „voorbarig, ondoordacht"; ,,ze moeten het zelf maar eens ondervin den". Dan wordt de benauwende vraag van de twijfel machtig: „Is God wel voor ons Hier blijkt, dat wij het „God voor ons" uit de tekst veel te bekrompen opvat ten. Wat betekent het? Niet in de eer ste plaats, dat God in tegenspoed onze partij kiest en ons helpt. „Zo God voor ons is", dat vat eigen lek al wat er aan vooraf gaat in één groot en sterk woord samen. Het be tekent, dat God Zich over ons ontfermd heeft, ons heeft uitverkoren, genade ge schonken, tot Zijn kinderen aangenomen in Jezus Christus. Het is dus veel wij der en rijker dan wat wij er gewoon lijk van maken. Het omvat eenvoudig heel de genade die aan onze zijde komt staan. En nu wij hiervan verzekerd zijn, we ten we, dat Hij ook met ons is in alle nood. Dan mag ons geweten ons be schuldigen, de duivel ons aanvechten met de verzekering, dat er voor ons geen hoop is, dan mogen moeilijke le vensomstandigheden ons tot twijfel trachten te brengen of God wel onze Vader wil zijn en voor ons zorgt (vers 3335), dwars tegen dit alles in hou den we vast: „God is voor ons, in Chris tus Jezus, naar het Evangelie". En zo overwinnen we alle verzoeking en twijfel en aanvechting. We houden ons verzekerd, steunend op Zijn belofte, dat niets, ook niet onze zonde, ons kan scheiden van de liefde Gods in Christus Jezus onze Here. GOUD-ZILVER OPTIEK-UURWERKEN Nu haalde de rechter de stukken er bij. Daar bleek uit, dat de verdachte jokte. Want het slachtoffer had de mis handeling duidelijk gevoeld. En de ge tuigen hadden het geschop, gesla en ge- stomp duidelijk waargenomen. Er viel geen speld tussen te krijgen. „Moet ik me dan maar door mijn schoonmoeder laten koeieneren?" vroeg de man. „Neen", zei de rechter, „dat behoeft u niet. Maar u mag in geen geval hand tastelijk worden". „Wie voedt mijn kinderen op, ik of mijn schoonmoeder?" riep de man ver twijfeld. „Als u uw kinderen wilt opvoeden, dan moet u beginnen met zichzelf te beheersen en niet een dergelijk voor beeld te geven", zei de rechter. Daarmee was de man uitgepraat. De officier vorderde vijf en twintig gulden boete. De rechter deed er nog twee rijksdaalders af. Twintig gulden of vier dagen werd het vonnis. „En houdt uw schoonmoeder voortaan in ere", zei de officier nog bij wijze van laatste advies. WILLY H. HEJTLING (Nadruk verboden) BINNENVERINGBED het best» bad ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met rersterkt» middensector fJ&tut febrlakm ZimntwfM Nationale Reclasseringsdag 1962 TEL:223 - KRPELLE Z B. OOK LOS [VER K RUGBAAR] TE DICHT BIJ SCHOONMOEDER Gestompt, geslagen en geschopt, luid de de omschrijving die de officier van justitie in de dagvaarding had gegeven van het feit, dat de officier deze ver dachte ten laste had gelegd. De man had deze mishandeling ten opzichte van een vrouw gepleegd en dat maakte de zaak erger, zoals de rechter zei. „Ben jij nou een kerel", vond hij, „een vrouw te slaan! Dat lijkt nou nergens op!" „Jawel", gaf de verdachte nadenkend toe, „maar 't was mijn schoonmoeder". De rechter kuchte eens, Daarna gaf hy als zijn mening te kennen, dat men zelfs schoonmoeders niet mag mishan delen. De officier dacht er zelfs nog krasser over. „Kun je met je vrouw goed opschie ten?" vond hij. „Prima", zei de verdachte, „ze heeft niks van d'r moeder". „Best", zei de officier, „maar dan moet je je schoonmoeder dankbaar zijn. Want als die er niet was, was je vrouw er ook niet. Dat is een reden om je schoonmoeder altijd in ere te houden". Dat was logisch geredeneerd. De ver dachte wist er zo maar geen antwoord op. Hij knikte eens, en nog eens, en toen antwoordde hij: „Ik houd mijn schoonmoeder ook wel in ere. Maar op een afstand". „Je bent er ditmaal anders verdraaid dicht bij geweest", vond de rechter, „an ders had je haar niet kunnen raken". Nu begon de man te ontkennen. Hij beweerde, dat hij geslagen noch ge stompt had, noch had hij geschopt met geschoeide voet. „Dat is maar een heel klein keuken tje", zei hij, „en er stonden allemaal potten en pannen. Ik wilde haar wel een oplawaai geven, maar toen viel zeal over de pannen. Daardoor ben ik er niet aan geweest". In het kader van het maatschappelijk werk heeft de reclassering een aparte plaats in het tegemoetkomen aan maat schappelijke nood. Bestaat die nood eigelijk nog wel in onze welvaartsstaat en kan ieder bij de heersende welvaart niet zelf zijn moeilijkheden oplossen? De stroom van brieven, die bekende radiosprekers over geestelijke gezond heidszorg ontvangen, de drukke spreek uren van psychiaters en psychologen, van medische opvoedkundige bureaus enz. geven de verschuiving aan, die de maatschappelijke nood heeft ondergaan naar allerlei levensgebieden, waar de mensen psychisch uit het lood zijn ge slagen. Ook de reclasseringinstellingen er varen dit verschijnsel. Het misdrijf is dikwijls het alarmsignaal van de ont reddering, hoe dan ook, waarin de de linquent verkeert. De boekhouder, die een redelijk bestaan had, behoefde niet te verduisteren uit materiële nood; de man, wiens vrouw in haar huwelijksle ven geen verwijt kan treffen, behoefde menselijkerwijs gesproken geen zeden delict te plegen. Deze schijnbare ver mijdbaarheid van veel misdrijven maakt het ons wellicht moeilijk om positief tegenover het reclasseringswerk te staan. Vroeger was het gemakkelijker om vanuit een zeker medelijden begrip op te brengen voor misdrijven, die uit bittere, voor ieder duidelijke nood, wer den gepleegd. Persoonlijke nood als achtergrond van het misdrijf is evenwel niet minder aan wezig dan vroeger, zij het minder aan de dag tredend. De fatsoenlijke boek houder, die toch een normaal bestaan had kunnen leiden, maar zich geld van zijn patroon toeeigende; de man met de toch goede en begrijpende echtgenote, die door een zedenmisdrijf ontspoorde, blijken in hun levensloop op een andere wijze te zijn scheefgegroeid, waardoor, ondanks het verwijt, dat hen wegens hun misstap treft, het signaal van die pere psychische nood duidelijk wordt ge hesen. Opvallend is dan ook, dat deze „misdadigers" in eigen omgeving meest al niet worden verstoten. Ouders, echt genote kunnen in de loutering van leed de ogen opengaan voor het proces, dat tot ontsporing leidde, waarvan de wor tels veelal tot in de vroegste levens ervaringen reiken. Ondanks de onder gane kwetsing, belediging en leed, hun door het misdrijf met zijn gevolgen aan gedaan, zijn zij dikwijls na moeilijke strijd in staat een verzoenende houding te doen zegevieren, waardoor een ge zamenlijke inspanning tot herstel mo gelijk wordt gemaakt. De buitenwereld ziet echter alleen het onaanvaardbare feit en kan moeilijk be grip en bereidheid tot helpen opbren gen, omdat de persoonlijke levenstra giek van de delinquent nu eenmaal ver borgen moet blijven. Kanker en reuma, bijna ongeneeslijke ziekten, spreken tot onze verbeelding, omdat wij ook ons zelf door ziekte bedreigd voelen. Nog maar kort is de bereidheid groeiende ook de geestelijke gezondheidszorg te steunen, omdat door gepopulariseerde wetenschappelijke werken en door ra diosprekers de verwoestende invloed van allerlei nerveuze stoornissen duidelijk is geworden. Het reclasseringswerk be weegt zich, waar de materiële noden in onze welvaart afnemen, ook steeds meer op dit terrein van de gestoorde inter menselijke relaties. Laat deze nood dan minder spectaculair zijn, hij is niet min der schrijnend. Ouders, echtgenote, fa milieleden, kunnen hiervan getuige of slachtoffer zijn en kunnen vergeven of willen helpen. Laten wij echter als ver oordelende buitenwereld niet afzijdig blijven staan met een: „Ben ik mijns broeders hoeder?" J. AMESZ ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zjjn en geven ze mogeiyk advies op elke vraag, wy kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Adres vriend. Hoe kom ik aan het adres van een vriend van wie ik al ja ren niets meer heb gehoord? Vroeger woonde hij in Amsterdam, schrijft G. B. Als iemand uit een gemeente ver trekt wordt daar ook geregistreerd waar hij naar toe gaat. Begint u dus in Am sterdam te informeren waarheen de heer Kuitert vertrokken is, zo gaat u verder tot u hem gevonden hebt. Een moeilijk heid zou zijn als uw vriend nog in En geland woont, dan staat zijn adres in Amsterdam niet geregistreerd. Ook niet als hij vanuit Engeland in een andere gemeente in Nederland is gevestigd. Stelt u zich in dat geval in verbinding met de rijksinspectie voor de Bevol kingsregisters, Herengracht 23, Den Haag, tel. (070) 183480, alwaar men iedereen registreert die uit het buiten land terugkomt. Daar kunt u uitvinden waar de heer Kuitert zich gevestigd heeft na terugkeer uit Engeland. Mocht hij daarna weer verhuisd zijn, dan kunt u in de betrokken gemeente te weten komen waarheen enz. Meestal worden deze inlichtingen door de bevolkings registers alleen persoonlijk verstrekt te gen betaling van b.v. 0,50. U zult dus op reis moeten, doch kunt het eerst per brief of telefonisch proberen. Blikseminslag. Kan een vliegtuig door de bliksem worden getroffen? Zo ja, waarom wel Zo neen, waarom niet vraagt Borstrokje. Een vliegtuig kan inderdaad wel door de bliksem worden getroffen. De blik' sem is een elektrische vonk, die kan overslaan tussen een geladen wolk en de aarde of een andere wolk. Wanneer een vliegtuig zich tussen een dergelijke ge laden wolk en de aarde bevindt, of tus sen twee geladen wolken, dan kan de aanwezigheid van dat vliegtuig juist voldoende zijn om de ontlading in te leiden, doordat het vliegtuig zelf door inductie ook een elektrische lading heeft gekregen. Een dergelijk begin kan dan de hoofdontlading wolk-aarde of wolk wolk in gang zetten, zodat de bliksem zijn weg via het vliegtuig neemt. Wordt daarbij een der brandstoftanks geraakt, dan is het zeer goed mogelijk, dat het vliegtuig in brand geraakt en/of ont ploft. Pas wanneer de ontlading, dus blikseminslag zo hevig is, dat er gaten in het metaal van het toestel branden, ontstaat dit gevaar. Banksel. Mijn bankstel, overtrok ken met épingléstof is op bepaalde plaatsen opvallend verschoten. Wat kan ik doen? aldus U. K. Verven is niets waard. Het blijft af geven en mede daardoor verdwijnt de verf spoedig. Het enige ons bekende middel is: wassen met water en azijn, het oude bekende middeltje. Nu is het echter in verband met zeer goede kwa liteit zoals u schrijft zo, dat u die be paalde plaatsen ook eerst wel voorzich tig kunt afborstelen met een sopje van goede zeepsoort, want het komt nogal eens voor, vooral bij épinglé, dat het verschoten lijkt, maar in werkelijkheid ook wat vuil is. Het knapt er dan z<>er van op, maar tenslotte moet u het wel goed uitwassen met lauw water en daar na water met azijn. Probeert u het eens. Haar verven. Kan haar verven de gezondheid schaden? informeert Zonne schijn. En een kleurspoeling Vroeger kwam het vaker voor dan te genwoordig, dat giftige stoffen werden gebruikt voor haar kleuren. Naar ik meen kan men het tegenwoordig best aan de vakkundig onderlegde kapper overlaten, welke kleurstoffen mogen worden gebruikt. Zelf experimenteren is niet aan te bevelen, het kan echter ook wel goed gaan. Zelfs als er onschadelijke preparaten worden gebezigd, is het ech ter niet uitgesloten dat personen, die overgevoeligheid voor een of andere scheikundige verbinding bezitten, reage ren met het optreden van ziektever schijnselen. Soms kent men van zichzelf een dergelijke overgevoeligheid, maar soms ook niet en dan staat men natuur lijk voor onaangename verrassingen. In verreweg de meeste gevallen evenwel zal een verf- of spoelingbehandeling mits door een deskundige gegeven, niet schaden. Schending van geheimen. Wat be helst het artikel 273 van het Wetboek van Strafrecht? schrijft T. O. Het artikel 273 Sr zegt: hij die opzet telijk aangaande een onderneming van handel of nijverheid bij welke hij werk zaam is of geweest is, bijzonderheden waarvan hem geheimhouding is opge legd, bekendmaakt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste 1200 gulden. Met dezelfde straf wordt gestraft hij die het bij artikel 53c, twee de lid, van het Wetboek van Koophan del gestelde verbod (boekenonderzoek bij N.V., verbod tot bekendmaking ver der dan nodig is) opzettelijk overtreedt. Geen vervolging heeft plaats dan op klachte van het bestuur der onderne ming. Krijgen mijn ouders nog wat? Ik heb behalve mijn ouders nog enkele ooms en tantes. Indien nu een tante of oom zonder kinderen overlijdt, erven mijn ouders dan nog wat? Mijn vader heeft vroeger vaak geld gekregen van ouders en broers en zusters. Zijn ouders zijn al lang overleden. Dit vraagt ons M. I. Indien iemand overlijdt zonder een testament na te laten, zijn het allereerst tot zijn nalatenschap geroepen: kinde ren en verdere afstammelingen en de echtgenoot. Zijn deze er niet, dan is de volgende groep van erfgenamen: de ouders, zusters en broeders en afstam melingen van dezen. In het door u ge stelde geval erven dus de zusters en broers en dus uw vader ook. Hij kan boedelscheiding vorderen. Zijn de mede- erfenamen, alle of enkele hier niet toe bereid, dan moet hij overgaan tot het instellen van een rechtsvordering. Ver der is voor u van belang te weten, wat men verstaat onder „inbreng". Inbreng is het terugbrengen in de nalatenschap van de erflater door de erfgenaam van hetgeen deze van de erfgenaam om niet heeft verkregen. Kinderen b.v. zijn tot inbreng gehouden ten aanzien van de nalatenschap van hun ouders; alle an dere erfgenamen echter alleen als zulks door de schenker uitdrukeklijk is be volen. Dit betekent dus, dat uw vader alleen moet inbrengen hetgeen hij van zijn ouders heeft gehad, doch niet het geen hij van zijn zusters of broers heeft ontvangen. Wij geven uw vader het ad vies de zaak eens te bespreken met de notaris, aangezien wij niet op de hoogte zijn met de grootte van de betrokken vermogens en de verdere bijzonderheden welke van belang zijn bij de afwikke ling. Vermeldenswaard is nog, dat geen inbreng is verschuldigd van (hetgeen in dit geval blijkens uw brief van belang is) kosten van levensonderhoud, voor zover het noodzakelijk levensonderhoud is. Fiamingoplant. Hoe moet ik een flamingoplant behandelen? aldus U. R. Het is een vrij gemakkelijke kamer plant. Het is een uit tropische gebieden afkomstige plant, dus zij moet warmte en vocht hebben. Een normaal verwarm de kamer is wel goed, maar voor de vochtigheid moet u maatregelen nemen. Vul een diep bord gedeeltelijk met wa ter, leg daarin een omgekeerd schotel tje en u hebt een eilandje, waarop u de pot kunt plaatsen. De bolle kant moet even boven het water uitsteken, zodat de pot niet in het water komt te staan. Het is goed de bladeren eenmaal per dag met lauw water af te nemen. Verpotten niet vóór, doch vlak na de bloei. Het grondmengsel kunt u bij een bloemist krijgen. Dit mengsel bestaat uit wat veenmos, wat metselzand, ge hakte varenwortels, wat oude koemest, enige stukjes houtskool of goed ver teerde sparrenaalden. Onder in de pot een laagje potscherven. Zomers kan de ze plant de felle zon niet verdragen, dus zonodig afschermen. Opening bejaardensoeieteit. Vorige week werd de bejaardensoeie teit in de school aan de Damstraat weer geopend. Van de zijde der bejaarden was er ook nu weer een grote belangstel ling. Burgemeester Willemsen ontsloot de deuren van de lokalen die het a.s. seizoen weer een toevlucht zijn voor zeer vele bejaarden, waar men een spel letje kan doen, lezen, biljarten, of ook maar gewoon „een potje praten". Maar twee dingen zijn er altijd en wel ge zelligheid en een kopje koffie van Ko Sonke. Burgemeester Willemsen wees o.a. op het voorrecht dat men heeft op oudere leeftijd, velen nog met een goe de gezondheid, hier onder elkaar gezel lig samen te zijn. Hij hoopte dan ook dat evenals andere jaren zeer velen een bezoek aan de „soos" zullen brengen. De secretaris, dhr. B. J. Kole, sprak woorden van dank tot de burgemeester en hoopte dat die bejaarden die door ziekte of andere omstandigheden deze opening niet "konden bijwonen, weer spoedig hersteld in hun midden mochten zijn. Voorzitter L. van Stee gaf hierna nog enige toelichting op het gebruik van een aantal spelen, waarna dhr. Sonke zorgde voor koffie met koek. Wij hopen dat ook nu weer de bejaardensoeieteit in een behoefte zal voorzien en wensen het bestuur veel succes in het komende sei zoen. WEMELDINGE Van 2329 september 1962 Vrijdag 28 september: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 11.17 4.26 5.17 Maandag 0.02 12.44 6.02 6.42 Dinsdag 1.22 1.46 7.08 7.35 Woensdag 2.20 2.40 7.58 8.20 Donderdag 3.07 3.20 8.38 9.00 Vrijdag 3.45 3.57 9.11 9.32 Zaterdag 4.19 4.29 9.37 10.01 Te Hansweert 35 minuten vroeger (Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1