NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq ZIEK ZIJN - GEZOND ZIJN Een zaak van het gevoel 28STE JAARGANG No. 16 14 SEPTEMBER 1962 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Fa. D. Pieierse - Wemeldinge J. Kole Yerseke - Tel. 372 JUISTE BRIL REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Jezus dan heeft nog wel vele andere tekenen in de tegen woordigheid Zijner discipelen gedaan, die niet zijn geschreven in dit boek; maar deze zijn ge schreven opdat gij gelooft, dat Jezus is de Christus, de Zoon Gods; en opdat gij, gelovende, het leven hebt in Zijn Naam. Johannes 20 30, 31. Die niet zijn geschreven... Daar hebt ge he1( probleem, dat voor velen de waarde van de Bijbel vermindert, om niet te zeggen: zijn gezag ondermijnt. De Bijbel zegt niet alles. Er blijven vra gen over. De Bijbel brengt ons soms juist in de moeilijkheden. Maar het is ook niet de bedoeling van de Bijbel om al onze vragen te beantwoorden en al onze moeilijkheden op te lossen. Deze zijn geschreven „opdat gij gelooft, dat Jezus is de Christus, de Zoon Gods". De Bijbel is het getuigenis van Jezus Christus. Hij is het middelpunt, het hart en het leven van de Heilige Schrift. En Hij geeft in Zijn persoon het ant woord op de levensvraag en de red ding uit de grote moeilijkheid. De ganse Schrift getuigt van Hem. En als de Bijbel over andere dingen spreekt, dan doet hij dat toch altijd op een of andere wijze in verband met Christus. En zoals een bekwaam foto graaf of een schilder sommige dingen vaag laat en in de schaduw plaatst om het hoofdmotief duidelijker te laten uit komen, zo laat de Bijbel ook sommige dingen in de schaduw om het volle licht op Jezus Christus te werpen. We roeien dus tegen de stroom van dit Boek op, wanneer we ons door die schaduwen van Christus laten afleiden. De Bijbel wil ons tot Hem brengen. En nu leert de Bijbel ons van Jezus, dat Hij is de Christus, de Zoon Gods. Het geloof heeft van Jezus een bepaal de kennis en klare voorstelling: Hij is de Zoon Gods zélf God. Waarachtig God evengoed als waarachtig mens. Wie dit niet van Hem gelooft, die gelooft niet werkelijk in Hem. Wie dit gelooft, dat wil zeggen: wie in dit ge loof zich voor Hem buigt en zich aan Hem toebetrouwt, die heeft het leven. Door ons Christus te prediken en ons te bewegen tot het geloof in Hem is de Bijbel voor ons het boek des levens. (Uit een Dagboek) Van 15 september31 oktober 1962 wordt in ons land een grote nationale financiële aktie gehouden. Niet minder dan 11 organisaties werkzaam op het gebied van de volks gezondheid zullen op het Nederlandse volk een beroep doen voor steun voor de verwezenlijking van hun doelstelling. De aktie is genaamd: „Gezonden voor zieken" en heeft als ondertitel: Geven en laten leven. De 11 organisaties die de opbrengst zullen delen zijn: Revalidatie Natio nale Geestelijke Volksgezondheid al le Kruisverenigingen, te weten: Het Groene Kruis, Het Oranje-Groene Kruis, Het Wit-Gele Kruis en het Nederland- sche Roode Kruis. Ook de organisaties die werkzaam zijn op het gebied van de bestrijding van kanker, reuma, polio, tuberculose en astma zullen uit de op brengst delen. Loten in 11 verschillende afbeeldin gen 1,per stuk zullen door ge heel Nederland op adressen, kenbaar aan affiches worden verkocht. Wanneer men 11 loten koopt voor doorverkoop aan familie, vrienden en kennissen dan ontvangt men een gratis waardecoupon, waaraan 20.000,gratis prijzen zijn verbonden. Aan de nationale loterijaktie zijn verbonden 250.000,prijzen, w.o. 5 woonhuizen, per stuk 25.000,5 auto's en duizenden andere waardevolle prijzen. Een van de woonhuizen zal een premie van 25.000,ontvangen, zodat de hoofdprijs 50.000,bedraagt. Men kan de loten ook rechtstreeks aan het kantoor van aktie bestellen. Per giro, postwissel, briefkaart, rem- boursement of aangetekende brief. Het adres luidt: Heemraadsingel 303, Rot terdam en het gironummer is: 62 0 0 ten name van: aktie „Gezonden voor Zieken", Rotterdam. Mocht de loterijvorm om de een of andere manier niet ambiëren, dan kun nen giften worden verstrekt eveneens door middel van de giro. Het is dan eis, dat op het girobiljet het woord: „Gift" voorkomt. In tegenstelling met collecten is de loterijvorm voor wat de opzet, organi satie en besteding betreft controleer baar, waardoor de zekerheid bestaat dat de steun die verleend wordt, de juiste weg zal vinden. Geven en laten leven! Geven onder meer uit oogpunt van dankbaarheid wanneer wij zelf en de onzen noch gees telijk, noch lichamelijk gehandicapt zijn. Bovendien heeft de steun die wij aan de zieken geven uit meer dan een oog punt te betekenen steun aan eigen zaak. KLAVERRIJKE KUNSTWEIDEN De klaverrijke kunstweide verdient zeer terecht alle aandacht. In de eerste plaats is het hiervan gewonnen voeder door de aanwezigheid van klaver veelzijdiger van samenstel ling. Het bevat meer kalk en magnesium dan van een klaverarme kunstweide. Kalk en magnesium zijn van beteke nis voor de voeding en hierdoor voor de gezondheidstoestand van het vee. Meer magnesium in het voeder verhoogt het magnesiumgehalte van het bloed, waardoor de kans voor het optreden van kopziekte vermindert. Ook is ge vonden dat het opnemen van het kla verrijk gras het kopergehalte van het bloed doet stijgen, hetgeen van belang is op bedrijven, waar men met koper gebrek bij het vee te kampen heeft. Met betrekking tot de opbrengst biedt de klaverrijke kunstweide ook een zeker voordeel. Men heeft namelijk ge vonden dat bij beweiding elke procent BINNENVERINGBED het but* bed ooft gemaakt Ijooilwill SCHUIMRUBBERBED met r«rtt*rkt» middensector ffirSut tebriakw Zona turf* klaver 1 meer opbrengst leverde. Om meer klaver in de kunstweide te krijgen, is het in de eerste plaats no dig dat men bij de inzaai gebruik maakt van een grasmengsel, waarin een zeker percentage klavers voorkomt. Voor het handhaven van de klavers in de kunst weide, speelt de bemesting een belang rijke rol. Klaver stelt namelijk hoge eisen aan de kalk-, kali- en fosfaattoe stand van de grond. Vooral de kalktoe- stand van de grond zal in orde moeten zijn. Het is daarom van belang de kalk- bemesting niet te verwaarlozen en op klaverrijke kunstweiden kalkhoudende of alkalisch reagerende meststoffen, zo als slakkenmeel, te gebruiken. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b(jeluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zjjn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen Inlichtingen of gegevens RED. Vloer in douchecel. Weet u raad voor een verwaarloosde, met zink be timmerde vloer van een douchecel, vraagt M. J. B. Het verdient naar onze mening aan beveling, voor dat het warme water er op komt, eerst koud water op het zink te laten stromen om brokkeligheid van het zink te voorkomen. Een goed reini gingsmiddel is een mengsel van klei en krijtpoeder. Wilt u het zink na deze bewerking extra blank maken, dan kunt u dit doen met een mengsel van een deel zwavelzuur en twaalf delen water (zoveel mogelijk met een borstel werken; denk om handen en ogen!) Ficus. Ik bezit een ficus. Hij heeft nu al wekenlang een jong blad, maar dit blad wil maar niet uit het schut blad komen. Wat te doen? vraagt M. B. Die ficus heeft in de afgelopen win ter zeer veel van de koude geleden en waarschijnlijk ook aan de wortels, waar door de plant niet in staat is zich weer te herstellen. Dit is de reden waarom dat jonge blad niet uit het schutblad kan komen. Ook in de winter moet de ficus in een verwarmde kamer staan. De plant kan ook worden gestekt, maar u moet het niet met die oude kop pro beren, maar liever de kop er uithalen (deze eventueel proberen te stekken), zodat de plant zich gaat vertakken. Deze jonge scheuten kunt u dan stek ken in zandige grond onder een plastic hoes. Ook kunt u proberen de kop z.g. te marcotteren, d.w.z. met 5e en 6e deel (blad) een stukje uit de bast te halen, dit met houtskoolpoeder te bestrooien en de wond met een flinke dot veenmos in te wikkelen. Om morsen te voorko men er een plasticzak om binden, daar dit mos geregeld vochtig gehouden moet worden. De kluit moet dan wat droger worden gehouden. Als de wortels door het mos heenkomen, wat wel een jaar kan duren, onder de wortels afsnijden en de gewortelde kop in een pot zetten. Chinese roos. De knoppen van mijn Chinese roos vallen erg gauw af en worden bruin, ze komen niet eens uit. Hoe komt dit? schrijft P. M. De Chinese roos Hibiscus rosa- sinensis is een houtachtig gewas, wel ke u dus over kunt houden. Dat afval len en bruin worden van de knoppen is het gevolg van een verkeerde behan deling. De plant moet in het volle licht staan doch niet in de zon. In de volle groei vraagt de plant veel water, dus drie maal per week is over het alge meen niet genoeg. Een maal per week bemesten. In de zomer kan de plant desnoods buiten staan. Bij zonnig weer dagelijks met water sproeien en de plant voor een vochtige atmosfeer op een z..g. eilandje zetten. Die gele vlek ken op het blad zijn ook een gevolg van een verkeerde behandeling, veelal door zonnestralen, dus op de middag scher men. Is het meeldauw, dan stuiven b.v. met Pirox. In de winter koel maar vorstvrij houden, weinig gieten en niet mesten. In het voorjaar sterk terug snoeien en zonodig verpotten in een wat grotere pot iu voedzame grond, b.v. 1 deel bloemistenaarde, 1 deel graszoden- grond of goede tuinaarde, 1 deel ver teerde stalmest en wat scherp zand. Is de plant aan de groei, dan geleidelijk meer water geven. Bouwvergunning. Een familielid van mij bezit een stuk grond, waarop een paar autoboxen staan. Nu wil hij daarbij een garage met benzinepomp bouwen. De gemeente geeft geen ver gunning, zonder opgaaf van redenen. In dezelfde buurt zijn nog twee garage bedrijven gevestigd. Wat kan hij doen, aldus G. K. Betrokkene zou kunnen trachten per soonlijk die redenen van afwijzing te weten te komen en wel bij de wethou der of burgemeester. Overigens lijkt het ons een bewijs van goed beleid dat voorkomen wordt, dat zich drie garage bedrijven vlak bij elkaar bevinden, waar twee reeds in de eventuele behoefte zullen voorzien. Onderverhuur. Mijn huurder heeft inwoning genomen. Als de hoofdbewo ner het huis verlaat, moet dan de on derhuurder er ook uit? En als de on derhuurder weg gaat, kan onderverhuur dan verboden worden, informeert v. V. Als de hoofdbewoner het huis ver laat, zit de onderhuurder z.g. zonder ti tel: de eigenaar kan vorderen dat hij de woning verlaat. Als de onderhuur- Eerbied voor ouderen en voor ouder dom. Ziedaar een vorm van wellevend heid, die zo oud is als de mensheid en die zelfs bij de meest primitieve volken wel in de een of andere vorm is terug te vinden. Dat is goed. Levenswijsheid en levenservaring vragen om ontzag en het is dat ontzag dat door de eeuwen heen kenmerkend is geweest voor de wijze waarop de bejaarde door zijn jon gere medemens is tegemoet getreden. Wij vergeten dat maar al te gemakke lijk in het turbulente verkeer van onze twintigste eeuw. Maar is het zo ver wonderlijk, dat zij die ten dele nog met de postkoets en de stoomfiets zijn op gegroeid, ons welwillend „tegemoettre- den" in de letterlijk zin des woords juist zo hard nodig hebben? Voor iedere weggebruiker ligt hier een prachtige gelegenheid om nu eens te tonen wat wellevendheid in het ver keer eigenlijk betekent. Want tegenover de bejaarde weggebruiker zullen wij meer dan waar ook ons geduld en be grip voor andermans tekortkomingen kunnen demonstreren. Het Verbond voor Veilig Verkeer doet in het kader van zijn aktie voor meer wellevendheid op de weg een beroep op iedere weggebrui ker in Nederland, om ook in het ver keer, juist in het verkeer, eerbied voor de bejaarde medemens aan de dag te leggen. Er zijn veel manieren om van die eerbied te getuigen: door overstekende bejaarden de tijd te geven dat rustig te doen; door te stoppen voor bejaarden die graag de zebra willen betreden maar daartoe de moed niet kunnen op brengen door als voetganger een bejaarde behulpzaam te zijn die misschien wat slecht ter been, of wat slecht van gehoor of gezicht is; door snelheid te minderen bij het zien van bejaarden op de rijbaan en onnodig en schrikaanjagend claxone ren of bellen na te laten; door bejaarde fietsers en bromfiet sers bij het passeren extra ruimte te geven (zij horen u wellicht niet aankomen!) door bij bus- of tramhalte extra voorzichtig te zijn wanneer een be jaarde gaat in- of uitstappen en daarbij het overige verkeer „ver geet"; Bejaarden in het verkeer een zaak waarbg elke weggebruiker kan tonen wellevend te zijn door meer nog dan bij andere weg gebruikers rekening te houden met fouten of onverwachte handelingen van bejaarden. Een wijsgerig man heeft eens gezegd, dat ouderdom een zaak is van het ge voel, niet van de jaren. Is het niet een dankbare taak voor iedere weggebrui ker om de bejaarde te kunnen helpen zich in het moderne verkeer veilig en dus jong te voelen...? der de woning verlaat, kan de huurder eventueel een nieuwe onderhuurder toe laten. Kennelijk (er is geen schriftelijke huurovereenkomst) heeft de oorspronke lijke eigenaar-verhuurder de betrokken huurder dit niet verboden, zodat hem dat is toegestaan. U als nieuwe eige naar kunt hier niets aan doen zonder medewerking van deze huurder, met wie u als het ware een nieuwe huurovereen komst wilt aangaan. Het is zeer de vraag of de huurder daar iets voor zal voelen. Aan de hand van een model huurcontract (in de boekhandel te ver krijgen) kunt u trachten met hem tot een dergelijke (nieuwe) huurovereen komst te komen. U kunt daarin uw spe ciale voorwaarden tot uiting brengen, mis uw tegenpartij, zoals gezegd, daar mede instemt. Huurverhoging. Geldt de huurver hoging ook voor huizen die al 50 jaren oud zijn, wil v. d. P. weten. Ja, de huurverhoging geldt ook voor oude huizen, tenzij ze slecht onderhou den zijn of gebreken vertonen die te wijten zijn aan de verhuurder. Rabarber. In het voorjaar heb ik rabarber gezaaid en heb nu prachtige planten. Wanneer moeten die verpoot worden op hun vaste plaats, want ze staan nu nog op het zaaibed, vraagt D. Door zaaiing krijgt men over het al gemeen een zeer gevarieerd mengsel wat groei, kleur en bruikbaarheid betreft. Wij raden u aan de zaailingen op te rooien (in het najaar) en voorlopig te planten b.v. op rijen van 50 cm en op de rij op 25 cm. In de loop van één of twee jaren ziet u dan wel welke de bes te zijn wat kleur en dikte van de sten gels betreft en ook of er veel of weinig bloemstengels in voorkomen. Daarna kunt u de beste er uitzoeken en die b.v. op 1 x 1 m zetten. Van de rest kunt u dat jaar nog stengels oogsten en dan oprooien en wegdoen als minderwaardi ge planten. Hoogte meten. Hoe wordt de hoog te van een berg gemeten? schrijft N. den E. De hoogte van een berg wordt d.m.v. de driehoeksmeting gemeten. Met be hulp van een theodoliet (een kijker met een dradenkruis voor de lens, welke op een horizontale en verticale as draai- ZO Als 'tlezen niet goed meer wil Koopt U bij ons de Modern en sierlijk Kap«ll« Z.-B. Tal. 01102-223 baar is opgesteld en waarbij de draai- ingshoeken op een schaalverdeling zijn af te lezen) wordt de hoek gemeten op een willekeurig punt A, tussen b.v. de horizontaal en de lijn naar de bergtop. Dit wordt nog eens herhaald op een ander willekeurig punt B. Wanneer nu de afstand van A naar B bekend is, dan zijn de 2 hoeken en één zijde van driehoek A, B, bergtop bekend en is de hoogte van de bergtop de hoogtelijn van de driehoek) met behulp van gonio metrie te berekenen. WEMELDINGE Van 1622 september 1962 Donderdag 20 sept. Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.13 5.21 10.35 11.00 Maandag 5.59 6.10 11.20 11.48 Dinsdag 6.41 6.56 12.10 Woensdag 7.22 7.36 0.38 12.54 Donderdag 759 8.11 1.25 1.41 Vrijdag 8.36 9.04 2.07 2.27 Zaterdag 9.43 10.31 3.04 3.41 Te Hansweert 35 minuten vroeg~- Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1