51 NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq A De goede gastvrouw thuis Het ideale horloge Stow a Hermetic 28STE JAARGANG No. 15 7 SEPTEMBER 1962 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN 'HniEOEN PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE IjfHHf Will ffabrMnn Z«vuib«rf*r jj Kole - Yerseke - Tel. 372 REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2483 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 284Ï6 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur ...Opdat gijlieden weet, dat de Here tussen de Egyptenaren en tussen de Israëlieten een afzon dering maakt. Exodus 11 7b. We staan hier voor de raadselachti ge, huiveringwekkende, ergerlijke feite lijkheid der verkiezing. De Here maakt een afzondering; God scheidt naar Zijn ondoorgrondelijk, vrijmachtig welbeha gen: „Ik zal genadig zijn, wien Ik ge nadig zal zijn, en Ik zal Mij ontfermen, over wien Ik Mij ontfermen zal". Dit is souvereiniteit in optima for ma. Hierop zwijge de mens. Enerzijds een uiterste beroep op Fa rao tot bekering; anderzijds verhardt God zijn hart. God doet het dus; en Farao draagt ten volle de verantwoor delijkheid en ondergaat het gericht. Zoals het hier gaat, zien wij het ook gebeuren, in onze omgeving, in de we reldgeschiedenis. Ondanks pogingen tot redding, ondanks oproep tot bekering, ondanks gerichten, die als plagen tot bezinning moesten leiden, zien we per sonen en volkeren zich verharden in boosheid. Hardnekkig wijzen ze het Evangelie en Gods reddende hand in Christus af. Of men wil of niet, men móet wel aan de verkiezing geloven, dat is ook aan de verwerping. En daarin God volkomen God laten: De Souverein, de Oppermajesteit, die aan niemand verantwoording schuldig is. Maar ook: de Genadige. De Here is het, die een afzondering maakt. Dat doet Israel zelf niet. Het is louter genade, dat dit volk wordt ge red. Alleen tegen de achtergrond der verkiezing is de genade werkelijk ge nade. Dat wij ons niet verharden, dat wij God vrezen en in de Here Jezus geloven, is niet iets om trots op te zijn. We danken het aan Gods genade alleen. Israel moest van het bloed van het Paaslam aan de deurpost strijken, dan ging de Engel des verderfs voorbij. Gods verkiezing en genade ontvangen we al leen in Jezus Christus. De verkiezing sluit het offer der verzoening niet uit, maar in. In het Evangelie des kruises verzekert God ons Zijn verkiezing. La ten we dus als we zekerheid van onze verkiezing zoeken, ons aan het Evan gelie, aan de Heiland vastklemmen. Dan kunnen we getroost die grote dag verwachten, waarin de Here Christus de afzondering voor eeuwig voltrekt. (Uit een Dagboek) Nationale Reelasseringsdag 1962 Zullen de kinderen hem nog als vader accepteren? Zullen vrienden en kennis sen hem niet de rug toekeren? En zo kan ik er nog tientallen vragen bij schrijven. De reclaseerder zal al deze vragen met interesse en geduld aanho ren en bij zijn volgend bezoek zo mo gelijk het antwoord of de oplossing ko men brengen. Hoe het ook zij, bij ieder bezoek vindt hij zijn reclassent thuis, nooit komt hij tevergeefs en zelden on gelegen. Wanneer de veroordeelde zijn straf heeft ondergaan, komt hij naar huis en vaak blijft hij dan nog lang thuis. Hij vindt geen werk of durft er niet op uit te gaan omdat hij zich schaamt om zijn verleden te vertellen. Bijverdiensten krijgt hij niet, want men durft hem niets toe te vertrouwen. Hij wil nog niet op bezoek bij buren of kennissen, naar de club of vereniging, naar de vergadering of bijeenkomsten, omdat hij niet zeker weet wat men van hem zal denken. Vaak zelfs durft hij niet op straat omdat hij vreest met de vinger nagewezen te zullen worden. Ook dan treft de reclasseerder hem meestal thuis, maar deze probeert toch hem meer „uithuizig" te maken. Hij wijst hem de weg om werk te vinden en ver leent zo nodig bemiddeling. Maar beter nog: de reclasseerder tracht hem het vertrouwen terug te geven, het vertrou wen in zichzelf en in alle anderen die als naasten bij hem leven. Op deze ma nier, weliswaar op eigen kracht, maar met hulp van de reclassering, vindt de veroordeelde zijn normale plaats tussen de anderen terug. De reclasseerders, ambtenaren en vrij willigers, zoeken de man thuis op, vin den hem thuis in de gevangenis of met zijn noden, brengen hem thuis in zijn eigen moeilijkheden en laten hem ten slotte thuis zijn tussen alle anderen. Een mooi werk dat van ons allen sym pathie, medewerking en steun vraagt. Wanneer de reclassering een beroep op u doet, zorgt u dan dat u thuis bent. Steun financieel naar draagkracht, geef medewerking als u de capaciteiten be zit en neem hen die het nodig hebben weer liefdevol op in uw bedrijf, in uw vereniging, in uw vriendenkring en over al waar maar mogelijk is. Dan pas kan de reclassering succesvol werk doen. J. G. J. M. PONTENAGEL Vaak hoort men tegenwoordig de klacht dat de mensen erg uithuizig zijn. De vrouwen werken vaak elders, doen boodschappen, drinken koffie bij buren of kennissen, gaan winkelen in de stad enz. De mannen zijn overdag naar hun werk en verdienen er 's avonds wat bij, gaan naar vergaderingen, naar de sport, naar vrienden of bekenden en wat dies meer zij. Moet men iemand ontmoeten, dan komt men vaak ongelegen of te vergeefs en zal men nog eens moeten terugkomen. Mensen die we altijd „thuis" treffen zijn de gedetineerden. Zij werken wel, maar in de gevangenis. Zij praten wel, maar in de gevangenis. Zij hebben wel hun vrijetijdsbesteding, maar ook weer in de gevangenis. Als je hen moet spre ken kom je niet voor niets en zelden of nooit ongelegen. Wachten zij nog op hun vonnis, dan stellen zij het op prijs wanneer zij bezoek krijgen van de re- classeringsambentaar die op verzoek van de Officier van Justitie een voor lichtingsrapport moet uitbrengen. Zij praten graag met hem omdat ze hem kunnen uitleggen welke moeilijkheden in hun leven in de weg hebben gestaan, welke tegenslagen zij reeds te verduren hebben gehad en hoe zij uiteindelijk tot de fatale misstap zijn gekomen die hen in |het huis "van bewaring heeft ge bracht. Dit zijn immers alle factoren welke aan de rechter straks een duide lijker beeld geven van de man over wie hij een vonnis moet uitspreken. Voor degenen die veroordeeld zijn, de afgestraften, is de reclassering evenzeer een welkome gast. De vrijwillige mede werker, de reclasseringsbezoeker, geeft de gevangene de gelegenheid om zijn hart uit te storten, om zijn noden be kend te maken of om hem te doen de len in zjjn zorgen. Deze zijn immers legio. Zorgen die voor een buitenstaan der erg simpel lijken, maar die voor de betrokkene zelf vaak loodzwaar wegen. Zal de vrouw het financieel kunnen redden? Zal ze hem trouw blijven? Zal hg straks weer werk kunnen vinden? voor land- en tuinbouw 100% Waterdicht en condensvrij geheel edel-staal kast Ruime keuze bij heid geeft, geheel vrij in hun bewegin gen te zijn. Om dit te bereiken, richt ik de lo geerkamer altijd zo in, dat er ook een gezellig zithoekje is, waar de gasten zich kunnen terugtrekken, als zij graag eens alleen zijn, of rustig een brief wil len schrijven. Ik zorg, dat er schrijf materiaal aanwezig is en leg ook een paar gezellige boeken neer. Een klein leeslampje op het nachtkastje is heer lijk voor wie in bed nog graag wat leest. En natuurlijk vergeet ik ook de bloe men op de logeerkamer niet. De gast, die een dergelijke kamer binnenkomt, zal dadelijk het prettige, verwarmende gevoel krijgen, dat er met genoegen op zijn komst gerekend is en alles voor hem met vriendelijke zorg en aandacht in gereedheid is gebracht. Laat de gast daarentegen ook zijn beste beentje voorzetten. Dat wil zeg gen laat hij in de eerste plaats zijn prettigste humeur meebrengen en voor de rest ook de vrijheid van de gast vrouw respecteren. Er zijn mensen, die wanneer zij uit logeren zijn, menen hun erkentelijkheid niet beter te kunnen tonen, dan door voortdurend in de weer te zijn om de gastvrouw te helpen. Ze willen vooral geen last bezorgen; ze willen haar in tegendeel alles uit handen nemen. Het zijn de meest vermoeiende mensen, die er bestaan. Iedere gastvrouw weet, dat juist deze overdreven behulpzame lieden je tot wanhoop kunnen brengen. Het is af schuwelijk als ze je niet rustig in de keuken met het eten laten prutsen, maar zich geroepen voelen, elk ogenblik uit de kamer naar je toe te komen met de irriterende vraag: „Kan ik écht niets voor je doen?" Ten eerste houdt geen enkele huis vrouw ervan bij het eten koken op de vingers te worden gekeken. En ten tweede geeft het je een gejaagd gevoel, als je gasten kennelijk geen ogenblik alleen gelaten kunnen worden zonder uit hun stoel op te vliegen. Heus, geen enkele gastvrouw beschouwt het als een gebrek aan hulpvaardigheid of hartelijk heid, als u niet doorlopend aanbiedt haar te helpen. Integendeel, zij zal u erom zegenen, als u haar rustig haar eigen gang laat gaan en zij weet, dat u zich intussen zelf kunt amuseren. (Nadruk verboden) ELLY MARTENS KAPELLE (Z.-B TELEFOON (01102) 223 EN DE IDEALE GAST Als we familie of vrienden uitnodi gen om in de vakantie bij ons te ko men logeren, doen we dit vanzelfspre kend met de bedoeling de logees een zo prettig mogelijk verblijf te bezorgen. Dit betekent echter niet, dat we ons door lopend met hen moeten bezig houden en ons demonstratief voor hen uitsloven. Dit zou bg de gasten eerder een gevoel van onbehagen en onvrij-zijn wekken, dan dat wij hun er een genoegen mee deden. Niets is vervelender, niets geeft een gedwongener gevoel van verplichting tegenover degenen, wier gastvrijheid men geniet, dan te merken, dat er ter- wille van ons allerlei extra dingen wor den gedaan en overdadig wordt uitge pakt. Het prettigst en meest op ons ge mak voelen wij ons als logée, wanneer de gastvrouw rustig haar gewone gang gaat. Je voelt je immers uitermate be zwaard, als je ziet dat de gastvrouw al haar noodzakelijke bezigheden laat lig gen, om zich toch vooral maar geheel aan haar gasten te wijden. Iedereen be grijpt, dat ze dit na het vertrek van haar gasten moet inhalen en dat dan dus de naweeën van de logeerpartij voor haar aanbreken. De beste gastvrouw is zij, die haar gasten het gevoel weet te geven van geheel thuis te zijn; die hen met tact en vriendelijkheid op hun gemak stelt en hun van het begin af de gelegen- Vloer en ruitje. Wat is de beste vloer in keuken en hal? Waar kan ik een nieuw schuifruitje kopen voor mijn keukenkastje? Aldus mevr. A. V. De door u bedoelde tegels zijn vrij goed geschikt voor gangen, ook wel voor keukens, ondanks het feit dat elk druppeltje te zien is. Ze zijn echter ge makkelijk schoon te krijgen, gewoon met een synthetisch sopje. Gewoon ba latum is ook prima maar niet zo duur zaam en moet ook geregeld schoon- gehouden worden. Een rubbervloer is in keuken en badkamer wel ideaal, maar vrij kostbaar. Wat denkt u van een goede kwaliteit marmoleum, hierop ziet men niet gauw vuil en het kan even tueel worden bedekt met een kokos- lopertje, daar waar veel gelopen wordt. De door u bedoelde keukenkastjes moe ten zijn geleverd door een firma uit Winneweer, wier vertegenwoordiger woont in Den Haag, n.l. de heer J. M. van Aesch, Parcifalstraat 5, telefoon 397422 (070). Deze heer is de vertegen woordiger van Nanninga's vloeren- en keukenfabriek te Winneweer. Het tele foonnummer van de firma is (05902) 231. Hibiscus. Ik kreeg voor mijn ver loving een hibiscus van een vriendin van me. In juni bloeide hij nog volop, maar nu is hij waarschijnlijk uitgebloeid. Hoe moet ik hem nu behandelen? in formeert J. d. P. U kunt als de bloei is afgelopen de takken wel iets inkorten, doch de defi nitieve snoei past u pas van het voor jaar toe. In het voorjaar wordt de plant zonodig verpot in een iets grotere pot in goede zeer voedzame niet te lichte grond, als b.v. 1 deel bloemistengrond, 1 deel goede tuingrond, 1 deel verteerde stalmest en wat scherp zand. In volle groei vraagt de plant zeer veel water, op zonnige dagen soms wel tweemaal per dag en wekelijks een bemesting met verdunde kamerplantenmest. De plant moet nu ook steeds in een verwarmde kamer in het volle licht blijven staan. Kanarie. Mijn kanarie is al drie maanden aan de rui en ook zingt hij niet meer zo veel. Af en toe geef ik hem wel sla of groen uit de tuin, maar het helpt niet. Wat kan ik doen? vraagt mevr. K. Het komt inderdaad voor, dat kana ries langer in de rui blijven dan eigen lijk normaal geacht kan worden. U zoudt het eens kunnen proberen met een stuk je wittebrood, de korstjes er af en ge drenkt in water. U knijpt het water uit, zodat er een deegachtig balletje ont staat en hiervan geeft u de kanarie een stukje. U schrijft niets over zijn verzor ging, maar wij menen te moeten op merken, dat een kanarie dagelijks groen- at.T.W! VRAGEN vOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b()»Iuiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W\j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. voer nodig heeft en niet slechts af en toe. Het is jammer, dat het goede jaar getijde al haast achter de rug is, want zon en frisse lucht doen er ook veel aan. Denk er wel om, de kanarie niet laten bakken in de zon. Ook oppassen voor tocht bij het geven van frisse lucht. Het eerste kan voorkomen wor den door de kooi zo te plaatsen, dat die slechts gedeeltelijk zon krijgt en het laatste door een beschut plekje uit te zoeken. Kater. Hoe oud moet een kater zijn om te laten castreren? Waar kan ik dat laten doen, schrijft mevr. M. De beste leeftijd voor het castreren van een katertje ligt tussen 4 en 6 maanden. In elk geval na de 3 maan den en vóór de leeftijd van een jaar. In de telefoongids kunt u adressen vinden van dierenartsen, die de aangewezen personen zijn voor het verrichten van een dergelijke ingreep. De dierenarts van uw keuze zal u kunnen inlichten over het te berekenen tarief. Worm in ei. -K. stuurt ons iets dat hij in een gekookt ei vond en vraagt of het een worm is. We hebben een ogenblik gedacht aan de z.g. hagelsnoeren, die de dooier op haar plaats houden, maar het staart- vormig uiteinde was daar mee in tegen spraak. Het is werkelijk een worm. Het toegezonden exemplaar lijkt zeer veel op de rondworm Ascaridia galli. De ze komt wel in de dunne darm van de kippen voor, maar niet in de eieren, zo dat we meer tot de veronderstelling ko men, dat dit een zeer groot toeval is. Komt u dit verschijnsel weer eens te gen, dan raden wij u aan hiermee naar een kippedokter te gaan in uw omge ving, b.v. de Rijkspluimveeconsulent. Het is een zeer interessant geval, want er zijn verschillende wormen die de kip pen balagen, maar dan altijd in de in gewanden en nooit in de eieren. Insect. Abonnee stuurt ons een in sect met verzoek om inlichtingen. We hebben hier te maken met het z.g. diefje, bruine soms gevlekte kevertjes (ook het toegezonden exemplaar was gevlekt), 24,5 mm lang. Ze zijn scha delijk, evenals de larven, door het vre ten aan alle mogelijke droge en ge droogde levensmiddelen. Bestrijding door plinten, kasten, laden enz. met water met echte zeep uit te boenen en goed te laten drogen. Ook alle naden in plan ken enz. op dezelfde manier behandelen. Spuiten of stuiven met liefst niet gifti ge insecticiden, daar ze op levensmidde len vegeteren. Levensmiddelen in goed gesloten bussen of dergelijke bewaren en dus niet in losse papieren zakken. Resten van levensmiddelen direct in een goed gesloten vuilnisemmer deopneren. W oonrnim te wet. Ik wil woningen bouwen voor de verkoop, maar de ge meente werkt slechts mede aan een bouwvergunning als de huizen voor in gezetenen beschikbaar komen. Op grond van welk wetsartikel kan dit gevergd worden? vraagt d. B. Burgemeester en wethouders zijn op grond van de woonruimtewet 1947 be voegd ter doelmatige verdeling van de woongelegenheid het in gebruik nemen van woonruimte afhankelijk te stellen van de afgifte van een vergunning. Een en ander hangt dus af van de woning nood (en van de koopprijs). Stephanotis. G. v. H. stuurt ons een blad toe van zijn stephanotis met de vraag aan welke ziekte dit plantje lijdt. Het blad van uw stephanotis is aan getast door meeldauw. Deze meeldauw treedt op in een vochtige omgeving. Wij raden u daarom aan het bespuiten van de bladeren te staken en dit alleen te doen als het scherp zonnig en droog weer is. U moet dan zorgen dat het blad voor de avond weer droog is. Giet ook voorlopig op het schoteltje, zodat de bo vengrond droog blijft. U schrijft niet onder welke omstandigheden de plant staat. De stephanotis moet veel licht, maar geen zon hebben. Zet de plant dus in het volle licht. Bestuif de bladeren met een schimmeldodend middel als b.v. Pirox of dergelijke. Neem de bladeren gedurig af met een spons met water. Een spuitmiddel maakt de zaak weer vochtig, is dus in dit geval af te raden. Raiffeisenbank. Bij haar afdeling spaarbank werd in de afgelopen maand ingelegd 189.615,56 terugbetaald 182.666,89 BINNENVERINGBED bet bestc bed ooit gemaakt i SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector meer ingelegd 6.948,67 Er werden in deze maand 32 nieuwe boekjes uitgegeven. Rijkspostspaarbank. Aan het kantoor te Yerseke en res sort werd gedurende de maand augus tus aan spaargelden gestort tot een be drag van 50.953,40. Terugbetaald werd tot een bedrag van 34.863,66. WEMELDINGE Van 915 september 1962 Vrijdag 14 september: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.32 11.13 3.41 4.16 Maandag 11.58 5.12 5.47 Dinsdag 0.38 1.10 6.33 6.54 Woensdag 1.43 2.12 7.35 7.49 Donderdag 2.44 3.06 8.26 8.43 Vrijdag 3.37 3.53 9.13 9.30 Zaterdag 4.24 4.38 9.52 10.16 Te Hansweert 35 minuten vroeg"-' Te Yerseke 5' minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1