NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Moeder Baby-huidje Veilig gebruik I/O tul will Ferme jongens, stoere knapen, foei hoe suffend staat gij daar! TBABYDERME,EEDERZAIF JUISTE BRIL 28STE JAARGANG No. 14 31 AUGUSTUS 1962 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUINTNGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN J. Kole - Yerseke Tel. 372 Land- en Tuinbouw REDACTEUR: ItO U AAN SE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28486 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Zo keerde Mozes weder tot de Here, en zeide: Ach, dit volk heeft een grote zonde gezon digd, dat zij zich gouden goden gemaakt hebben. Nu dan, in dien Gij hunne zonden vergeven zult! doch zo niet, zo delg mij nu uit Uw boek, hetwelk Gij geschreven hebt. Exodus 32 21, 32. Terwijl de Here God in Zijn onbegrij pelijke genade een verbond met Israël sluit, verbreekt dit volk dat verbond, door een gouden god te dienen en te eren als verlosser uit Egypte. Voorwaar een grote zonde! Diep gevoelt Mozes, dat dit zonde is. Een der allergrootste godsdienstige noden van onze tijd is het ontbreken van dit zondebesef in de wereld en bij kerkmensen. Wij houden niet van dat zwaarmoedige Christendom, dat het steeds heeft over hel en verdoemenis, dat zoekt en benauwd is vanwege z'n zonden. Wij zijn blijmoediger. En toch: waarachtige diepe vroomheid, echte godsvrucht, de zuivere vreze des Heren is alleen daar waar men besef heeft van zonde en schuld voor God. En wie werkelijk weet van zonde, schuld, verbroken verhouding tot God, die weet ook, dat er maar één mogelijk heid tot herstel van de verhouding is, n.l. dat God uit louter genade vergeeft. Wij kunnen het kwaad niet ongedaan maken, de band niet weer aanknopen, onszelf niet rechtvaardigen noch God dwingen, door enige verdienste, ons weer gunstig gezind te worden. We zijn afhankelijk van de genade Gods. En als Hij ons niet genadig is, zijn we ver loren. Mozes stelt nog een andere mogelijk heid: „Delg mij uit Uw boek"; d.w.z. straf mij in de plaats van dit volk met de verstoting, die dat volk verdient. Wat Mozes voorstelt, heeft de Midde laar des nieuwen verbonds volbracht: Hij is aan het kruis voor ons verstoten geweest. Welk een liefde, die dit offer voor ons bracht. Gods vergevende genade komt tot ons in het offer van Zijn Zoon. Omdat Hij van God verlaten werd en al de vloek droeg, daarom zijn onze namen geschreven in het boek des le vens des Lams. (Uit een Dagboek) Jaren beproefd en hoog geroemd Mijnhardt's Zenuwtabletten JLOLV\.(^S do, SÜLdCtt DUEL OM EEN BOTERHAM Deze verdachte was achttien jaar en nog op de U.L.O. Hij droeg om zijn be nen van die nauwe broekspijpen, die een man op een merel doen lijken, en daar onder waren rode sokjes zichtbaar, alsof hij per abuis in een plas menie was ge stapt. In de wachtkamer had hij de wachtenden verontrust door het maken van schokkende bewegingen, zodat men meende dat hier iemand zat die een mankement aan zijn zenuwstelsel had. Het bleek echter dat deze golvende be wegingen behoorden bij een liedje dat hij zat te neuriën. Deze knaap stond terecht omdat hij geduelleerd heeft. Het is een tamelijk verwarde geschiedenis, waarin drie jon gens en één meisje een rol spelen. De eerste jongen had verkering met het meisje. Verder doet hij aan dit stuk niet mee. De tweede jongen zei dat het meis je een afgelikte boterham was. De tweede jongen zei dit tegen de derde jongen. En de derde jongen is de ver dachte met de (s) malle broek. Tot zover hebben wij het vrg duide lijk verteld, menen wij in alle beschei denheid te mogen opmerken. Nu geviel het echter dat op een avond de tweede jongen, die geen verkering had, werd aangetroffen terwijl hij op een muurtje zat. Naast hem op het muurtje bleek het meisje te zitten waarmee de eerste jongen verkering had, en waarvan de tweede jongen tegen de derde jongen had verklaard dat zij een boterham was. U ziet dat het nu moeilijk wordt de gang van zaken zuiver in het oog te houden. Maar omwille van de waarheid mogen wij hier geen vereenvoudigingen aanbrengen. Terwijl de tweede jongen met het meisje, waarvan hij had gezegd dat zij geen vers brood was, op het muurtje zat, passeerde de derde jongen, die de verdachte was met de menie-benen. En nu riep de verdachte dat het niet aan ging dat de tweede jongen, die geen verkering had met het meisje, op het muurtje ging zitten met de beminde van de eerste jongen, terwijl hij kort tevoren nog had verklaard tegen de passerende derde jongen, dat zij een onsmakelijk sneetje van een bakkersprodukt was. De tweede jongen achtte hierdoor de eer aangetast van een vrouwspersoon die op dat ogenblik onder zijn hoede op het muurtje vertoefde, al had hij er dan geen verkering mee. Hij liep op de derde jongen de verdachte toe en daagde hem uit tot een duel. Zo zijn die knapen aan het vechten gegaan, en enige tijd later kwam de tweede jongen bij de dokter met een neus, die dwars tegen z'n gezicht scheen geplakt, inplaats van fier recht uit te steken. Het neusbeentje was gebroken. En deze mishandeling bracht de derde knaap voor de balie. „Ik moest wel", zei hij ferm, „want de hele buurt zou me hebben uitgela chen als ik die uitdaging niet had aan genomen". Het kind was doodsbenauwd zich be lachelijk te maken. Waaruit blijkt dat hij helemaal niet in de gaten had, hoe belachelijk hijzelf eigenlijk was. En dat is het leerzame van deze geschiedenis rondom de aangeklede boterham. „Maar volgens de inlichtingen sta je bekend als een vervelend jochie", zei de BINNENVERINGBED hit betti bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector $alut (tbrlakan ZavanbargM rechter. „Je verdoet je tijd met dans- plaatjes draaien en cafébezoek. Voor iemand die in zijn leven nog nooit iets heeft gepresteerd komt het niet te pas, zo de vrije tijd te besteden". „Het is per slot van rekening een af rammeling op verzoek", zei de officier, die daarom zijn eis beperkte tot tien gulden boete. Het bleef een tientje en opgelucht hipte het melkmuiltje de deur uit. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Foei, hoe suffend zit gij daar, zouden we kunnen zeggen en daarbij denken aan allen die na het plegen van eniger lei strafbare feiten een van onze Neder landse gevangenissen terecht kwamen. Wel wordt hun in werkelijkheid weinig tijd overgelaten om te suffen, maar ik denk hierbij meer aan het feit dat de bewoners van de gevangenissen afgeslo ten zijn van het normale maatschappe lijke leven buiten hun muren. Ze horen er natuurlijk wel over omdat ze kran ten lezen en van tijd tot tijd bezoek krijgen, maar ze hebben er geen in vloed op, ze staan er buiten. Ze suffen. „Juist goed" zegt u misschien? De man die het bepaalde feit pleegde moet maar flink lang worden opgesloten, moet misschien maar voorgoed uit on ze maatschappij blijven Het is de vraag of dat helpt. We vormen ons een me ning over het lot dat deze of gene mis- drijfpleger beschoren moet zijn, speci aal in die periode waarin uitvoerige verslagen in de kranten verschijnen van de voorgeschiedenis, de achtergrond en de oorzaak van een bepaald misdrijf en daarnaast van de toekomstverwachtin gen die men van de bedrijver heeft. In zulke perioden denkt men af en toe aan de gevangenissen. Natuurlijk komt men ook in aanra king met het begrip gevangenis als men er via het bioscoopscherm een bezoek brengt. Dan blijft het meestal ver bui ten onze werkelijke horizon, het zijn be levenissen en vaak héérlijk-spannende en geromantiseerde avonturen. Voor een paar uurtjes. We zien onszelf daar niet terechtkomen en denken beslist ook niet eventjes aan diegenen die voor korte of lange tijd aan de Noordsingel in Rot terdam, de Amstelveense weg in Am sterdam, de koepel in Haarlem of in een van de andere gevangenissen in Neder land verblijven. Behalve door een kleine groep van mensen, hun familie en hun celbezoeker, wordt er door weinig men sen buiten de gevangenis nog gedacht aan de gestrafte als het vonnis eenmaal gevallen en onherroepelijk is geworden. Voor de krant levert hij geen nieuws meer op, tenzij hij kans ziet een nieuw strafbaar feit te plegen, maar u weet zelf uit uw krant dat dit slechts bij uit zondering gebeurt! Voor iedere gevangene in Nederland, die geen levenslange straf opliep, is er een datum waar hij naar uitkijkt: de ontslagdatum. Hij leeft er naar toe, soms met grote spanning, soms met angst voor de ontvangst die hem wacht. Kritisch ten aanzien van eigen vermo gen zich straks aan te passen. Soms is hij enige jaren uit de maatschappij weg geweest en u, die jaren alles van dicht bij heeft kunnen meemaken, kunt zich bijna niet voorstellen hoe snel onze maatschappij verandert en wat dat be tekent als je je er opnieuw in moet ves tigen en bezorgd bent dat iedereen op je voorhoofd ziet staan dat je uit de gevangenis komt. Op dat moment krij gen wij allemaal met hem te maken. Wij vormen namelijk die maatschappij waar hij in terug moet. Wil hij zich weer leren aanpassen aan de eisen ervan, wil hij zich re-classeren, dan heeft hij onze hulp nodig. Die kan bestaan uit een baan in uw bedrijf, een vriendelijk woord tegen een nieuwe collega, het schenken van vertrouwen, het geven van een kans in de ruimste zin van het woord. De reclassering wil hem behulpzaam zijn bij zijn terugkeer maar kan alleen wer kelijk slagen met uw hulp, met uw be reidheid de man weer te accepteren op zijn nieuwe plaats in onze maatschap pij. En ook: met een financiële bijdrage op de dag van de collecte voor het werk van de reclassering. Dan kunnen we aansluiten op onze titel en zeggen: Kom dan jongens, en vaar mee! CATH. HARDERS ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Insect. Abonee stuurt ons een in sect met verzoek om inlichtingen. We hepben hier te maken met het z.g. diefje, bruine, soms gevlekte kevertjes (ook het toegezonden exemplaar) 2 4,5 cm lang. Zijn schadelijk, evenals de larven door het vreten aan alle moge lijke droge en gedroogde levensmidde len. Bestrijding door plinten, kasten, laden enz. met water met echte zeep uit te boenen en goed te laten drogen. Ook alle naden in planken enz. op dezelfde manier te behandelen. Spuiten of stui ven met liefst niet giftige insecticiden, daar ze op levensmiddelen vegeteren. Levensmiddelen in goed gesloten bussen of dergelijke bewaren en dus niet in losse papieren zakken. Resten van le vensmiddelen direct in een goed afge sloten vuilnisemmer deponeren. Adressen. M. vraagt adressen van extra sportieve rennersmerken. Wij adviseren u zich voor de adres sen van deze merken te wenden tot de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, Nieuwe Uitleg 5, Den Haag. Augurken. Graag had ik een goed recept voor het inmaken van augurken in zoetzuur, schrijft mevr. J. v. L. Augurken in zoetzuur: 500 g augur ken, 25 g zout, 1 azijn, 200 g suiker, 1 laurierblad, 2 Spaanse pepers, dille. De augurken van de kroontjes ontdoen, goed wassen en afborstelen en ongeveer 12 uur lang met zout bestrooid weg zetten. Een klein gedeelte van de azijn met de kruiden even koken, de suiker er in oplossen en hem daarna af laten koelen. De rest van de azijn toevoegen. De augurken met de kruiden er tussen in een schoongemaakte pot schikken en overgieten met de azijn. Voor zilver uitjes kunt u op dezelfde wijze te werk gaan. Freesia. Moeten we de bollen van de freesia's na de bloei laten zitten of moeten ze worden uitgehaald, waarna ze het volgend jaar weer opnieuw wor den geplant? vraagt N. L. De freesia laat u eerst goed afrijpen en als het blad is afgestorven haalt u de knolletjes er uit en bewaart ze, na ze eerst goed te hebben gedroogd. Niet in de zon maar op een koele, vorstvrije plaats, b.v. in kistjes met turfmolm. Aphelandra. Hoe moet ik de Aphe- landra verozrgen? schrijft D. v. V. De plant is zeer gevoelig voor ver andering van milieu en toont dat door bladval. Bij de bloemist warm en voch tig en bij u in de kamer misschien ook wel warm, maar een droge lucht. Ook het gieten b.v. met koud water, kan bladval veroorzaken, dus steeds gieten met water op kamertemperatuur. Naast veel water (op warme dagen wel 2 x per dag) ook wekelijks bijmesten. Standplaats in het volle licht, doch niet in de zon, vochtige omgeving, dus ge regeld sproeien en de plant op een z.g. eilandje zetten, dus op een omgekeerd schoteltje in een sierpot en daar ge regeld water in tot juist onder de pot. Ook het blad geregeld afsponzen is zeer goed. Begonia. Mijn begonia laat haar blad hangen, toch geef ik haar veel wa ter, zou ze aan een of andere ziekte lijden? Aldus N. D. Begonia's reageren zeer sterk op een verkeerde behandeling en wel door het blad te laten vallen. Dit kan veroor zaakt worden door te weinig water, maar zeer waarschijnlijk is het door te veel water, want bij droogte worden ze geel en vallen dan af, maar nu ze nog heel gaaf afvallen, is het een teveel aan water. U schrijft dat u dagelijks wat water bovenop geeft en dat kan meestal te veel zijn. U moet alleen gieten als de plant het nodig heeft, wat dus afhangt van de groei, bloei, standplaats en de weersomstandigheden. Geef de plant voorlopig weinig water, en dan altijd op de kamertemperatuur en als u giet, dan goed. Staak voorlopig het geven van kamerplantenmest. Ruikt de grond zuur dan moet ze worden verpot in blad- aarde (niet vers) met wat verteerde stalmest, turfmolm en zand. Na aan gieten voorlopig wat droog houden. De ze planten kunnen heel mooi bloeien met trossen witte, rose of rode bloe men. Laat vooral geen water in het schoteltje of op de de sierpot staan. Sansevieria. Janeke vertelt hoe zij haar sansevieria behandelt en vraagt ons of ze het wel goed doet. Je sansevieria heeft geen goede be handeling gekregen. Dat bladkrullen en knakken kan als oorzaak hebben te weinig water en teveel in de branden de zon. Of te rekenen naar het om knakken in de winter teveel water ge had en een te koele standplaats. Des winters droog en warm, 's zomers meer water en een koele standplaats, goed in het licht, maar schermen tegen de hete middagzon. Stel eens een onderzoek in of er misschien rotte wortels zijn. In dit geval uit de kluit schudden, de rotte wortels verwijderen en opnieuw oppot ten. Croton. L. V. geeft ons een be schrijving van een plant en vraagt wel ke het is. Dit is een soort Codiaeum (croton), een warme kasplant, die het in de zo mer in de kamer wel doet, maar het in de winter niet naar de zin heeft. Hoort in vochtige warme kas thuis. In de huiskamer op een koele plaats, zeer licht en zonnig, dagelijks besproeien en de plant op een eilandje zetten, dus op een omgekeerd schoteltje in een sierpot en hierin steeds water (lauw). In de winter minder gieten, blad wekelijks af- sponsen. Zorg voor een gelijkmatige warmte, daar de plant anders haar blad laat vallen. In voorjaar en zomer om de 14 dagen kunstmest geven. ZEEP STOPPELGEWASSEN EN STOPPELBEMESTING Eén ding is zeker, menige grasboer zal deze winter niet dik in zijn ruw- voeder zitten. Het weer is niet groei zaam. Misschien speelt de eenzijdig ge richte bemesting, al jaren gaande, ook wel een rol. Hoe dit ook zij, de vraag naar aanvullend ruwvoeder zal groot zijn. De ene hand moet de andere was sen, de akkerbouw kan hier helpen. Stoppelgewassen dus. De knollen staan daarbij op de eerste plaats. Tegen het bewerkelijke behoeft men niet meer op te zien. Er zijn thans knollen-pluk- machines, die zeer goed voldoen. Er zullen wel loonwerkers zijn, die zonodig willen bijspringen. Stoppelknollen dus. Maar, de knol of herfstraap vergt veel van de grond; in Zeeland zei men wel „het volgende ge was doet het dan minder". Dat bete kent, de knol of raap put de grond uit. De groei is ook snel en dat moet ook, de groeiijd is maar kort. Men moet dus aan een goede bemesting denken. Stoppelbemesting dus. Een goede be mesting is hier: 400 500 kg Kas, 300 kg Super en 300 kg Kalizout 40 per hectare. Kiest men een mengmeststof, dan zit men met 700 kg van een samen stelling 12 10 18 heel goed. Zorg voor een flinke opbrengst. En zorg, dat het volgende gewas het niet minder doet dan anders! SCHRIFTELIJKE CURSUS HEBREEUWS Sinds september 1961 verzorgt de Stichting voor Hebreeuwse Taal- en Letterkunde en Judaica, naast haar mondelinge cursus te Rotterdam, ook een schriftelijke cursus voor belangstel lenden in het gehele land. Dat een dergelijke studiemogelijkheid voor hen die uit interesse voor Israel en voor de oorspronkelijke tekst van Te- nach (O.T.) Hebreeuws willen leren, in een behoefte voorziet, moge blijken uit het feit dat de cursus in het afgelopen jaar reeds meer dan 350 leerlingen tel de. Thans verschijnt naast de lessen van het eerste studiejaar ook een serie les sen voor enigszins gevorderden. Studieleider is Dr. M. Reisel. De gedoceerde vakken zijn: Modern- Hebreews, Tenach, Joods leven. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot: mej. H. Aardoom, Vre- denoordlaan 52, Rotterdam-16. Als t lezen niet zo goed meer wil Koopt U bij ons de Modern en sierlijk Kapalla Z.-B. Tal. 01 102-223 WKMELDINGE Van 28 september 1962 Vrijdag 7 september: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.50 6.03 11.08 11.27 Maandag 6.23 6.32 11.38 Dinsdag 6.51 6.59 0.01 12.11 Woensdag 7.21 7.29 0.34 12.41 Donderdag 7.55 8.03 1.08 1.19 Vrijdag 8.32 8.45 1.46 2.00 Zaterdag 9.22 9.51 2.33 2.58 Te Hansweert 35 minuten vroeg®* Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1