oo BAAYENS de. süumt WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH WAARDE K APELLE-BIEZELIN GE Eindrapport van de L.O.K.- Voorlichtingscommissie Roken-Jeugd uitgebracht De speciaalzaak voor Uw BRIL Concert. Zaterdag gaf de .emuziekvereniging „Mozart" uit Yerseke een concert op de tent aan de Pr. Beatrixstraat. Vooraf werd „Mozart" afgehaald aan de grens der gemeente door O.K.K. van Wemel- dinge. Hierna werd een mars door het dorp gemaakt. Voor het concert was echter maar een matige belangstelling. Collecte. De ontwikkeling van de medische we tenschap heeft de laatste tientallen ja ren enorme vorderingen gemaakt. Zeer ernstige ziekten die vroeger vele slacht offers eisten, hebben hun vreesaanja gend karakter verloren. Dank zij de grotere kundigheid van onze medici, de uitvoering van nieuwe therapeutische methoden, verbeterde hygiëne en het be schikbaar zijn van een heel arsenaal van nieuwe geneesmiddelen, hebben ve len hun leven niet tal van jaren zien verlengd. Voor deze vooruitgang op me disch terrein kunnen wij niet dankbaar genoeg zijn. En het is zeker niet te veel van ons gevraagd, die dankbaarheid in een offer om te zetten. Daartoe krijgen wij burgers van Wemeldinge in de week van 27 augustus tot 9 september de ge legenheid. Door de dames van de plaat selijke vrouwenverenigingen zal ook aan uw deur geklopt worden. Stel hen niet teleur, maar bovenal: Stelt het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrij ding niet teleur! Het Koningin Wilhel minafonds heeft de steun van iedere Nederlander nodig, want de wetenschap is helaas nog niet zo ver gevorderd, dat de oorzaken van kanker en de ware aard van de kankercel bekend zijn. Wel kan in een groot aantal gevallen reeds op doeltreffende manier worden ingegre pen, kan veel leven worden behouden, veel lijden verzacht. Onderzoeken moe ten op ruime schaal worden verricht, laboratoria gebouwd en van dure in strumenten voorzien, ziekenhuizen moe ten beschikbaar zijn, deskundigen wor den opgeleid en daarna in de gelegen heid gesteld hun onderzoekingen en ge- nezingswerk onbelemmerd uit te voe ren. Nogmaals, daarvoor zijn miljoenen nodig. Laten wij dan extra diep in onze beurs tasten. Er wordt van ons terecht een offer gevraagd. Laten wij geen dub beltje in de bus stoppen als het wel een gulden zou kunnen zijn! De postduiven. De postduivenvereniging „De Delta vliegers" alhier nam deel aan de vol gende vluchten, met de volgende uitslag. Uit Noyon: 1, 9, 13 en 17 G. Felius, Kattendijke; 2, 7 en 20 M. Jeremiasse; 3, 4, 14, 18, 19, 22 en 27 W. van Stel; 5, 6 en 8 Jac. Ridderhof; 10, 11, 15, 24 en 26 P. de Boe, Kattendijke; 12 T. Fe lius, Kattendijke; 16 en 21 M. Nelisse, Kattendijke; 23 en 25 M. Pietersee. Uit Creil: 1, 11 en 18 M. Pieterse; 2 en 13 G. Felius, Kattendijke; 3, 7 en 8 M. Jeremiasse; 4, 5, 6, 12, 15 en 17 W. van Stel; 9 en 10 P. de Boe, Katten dijke; 14 F. Felius, Kattendijke; 16 Jac. Ridderhof. Duivensport. De P.V. „De Vrijheidsduif" alhier nam met 127 jonge duiven deel aan de wedvlucht vanuit Orleans, afstand 423 km. De uitslag hiervan was: 1, 6 en 32 J. Voois; 2 Joh. Meijer; 3, 10, 13 en 29 H. C. Poleij4, 8 en 30 M. Blok; 5, 15 en 25 K. Tjarks; 7 en 28 M. J. Kole; 9 M. Stroosnijder; 11 en 31 J. Waverijn; 12 J. Schrier; 14 en 18 J. Oele Jzn.; 16, 19 en 23 J. Krombeen; 17 C. van Koe- veringe; 20 en 27 A. Neve; 21 H. van Koeveringe; 22 P. A. Kakebeeke; 25 M. Poleij; 26 J. C. Stroosnijder. Muziekfestijn gaat niet door. Door het bestuur van de harmonie „Scheldegalm" is ons medegedeeld dat het voorgenomen muziekevenement, op zaterdag 22 september a.s., niet door kan gaan. Dit muziekevenement, voor gezelschappen uit de omgeving, was er op gericht om door middel van onder linge wedstrijden vooral de jeugd wak ker te maken voor dit soort muziek. Mede doordat bijna alle gezelschappen over keurige uniformen beschikken, staat hen niets meer in de weg om in het openbaar op te treden, hetgeen de gemeenschap steeds weet te waarderen. Het bovenstaande was aanleiding dat de beschermheer, Drs. F. V. pbe Groóf, bij het 75-jarig bestaan van „Schelde galm" deed besluiten een sierlijke zil veren wisselbeker beschikbaar te stellen met de bepaling, dat deze bij onderlinge wedstrijden als hoogste prijs uitgereikt zou worden. Indien deze beker aan zijn bestemming zou vbldoen, dus het op treden van muziekgezelschappen te be vorderen door een soort marswedstrijd, al dan niet met signalen en drumbands, zou mogelijk door dergelijke manifes- tatie's de jeugd gémakkelijker voor het gezelschap gewonnen kunnen worden, de jeugd waaraan ieder gezelschap zulk een behoefte heeft. Het' muziekfeest te Hansweert zou redelijkerwijs geslaagd zijn, daar reeds 7 8 gezelschappen hun medewerking hadden toegezegd. Er blijkt echter in het reglement van de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, waarvan de meesten op Zuid- en Noord- Beveland lid zijn, een bepaling voor te komen dat het aan leden verboden is aan andere dan door de Bond georgani seerde concoursen deel te nemen. Door genoemde Bond is dan ook aan de le den bericht gedaan niet aan het mu ziekfeest te Hansweert deel te nemen, met als resultaat dat deze zich hebben teruggetrokken, alhoewel het feest al hier geen concours, maar wel een on derling festijn zou worden. Ons inziens kan deze bepaling echter niet van toepassing zijn op het door de plaatselijke vereniging te geven muziek feest, omdat 'dit feest alleen een treffen zou zijn van Miverse gezelschappen met naar eigen keuze uit te voeren marsen De door genoemde Bond georganiseerde concoursen wijken in zoverre hiervan af, dat b.v. de aangesloten leden in di verse afdelingen zijn ingedeeld, ver plichte muziekstukken moeten worden uitgevoerd en de beoordeling door be roepsjuryleden plaats vindt. Het mu ziekfestijn te Hansweert kan vergeleken worden met b.v, een regionale sportdag, waarbij verschillende clubs eikaars krachten meten, om uiteindelijk een prijs te winnen, zonder dat de landelijke or ganisatie, waarvan toch allen lid zijn, hieraan beperkingen stelt, integendeel deze ontmoetingen bevorderend en nut tig zou moeten vinden. Het is te hopen dat de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen zou kunnen besluiten in het vervolg haar leden toe te staan aan deze mu ziekevenementen deel te nemen, zodat het populair maken van onze gezel schappen in het algemeen en het mu ziekleven op het platteland in het bij zonder hierdoor wordt bevorderd. Voetbal. A.s. zondag begint de voorbereiding voor de a.s. competitie van de v.v. Hansweertse Boys. Deze is nu niet licht te noemen. Het eerste wordt voor de zware opgave gesteld om tegen een combinatie van het eerste en tweede elftal van de derde klasser R.C.S. uit Souburg uit te komen. De Boys zullen aan de competitie met een vrij jong elf tal deelnemen. Om de niet onbereikbare kampioenstitel te bemachtigen, zal deze voorbereiding serieus aangepakt moeten worden. Het tweede treedt in het veld tegen R.C.S. III, eveneens geen gemak kelijke opgave, terwijl de A-junioren het tegen de jeugd uit Souburg zullen op nemen. Al met al een interessant en zwaar oefenprogramma. Aanvaring. Maandagmiddag vond er in de mon ding van de haven een aanvaring plaats tussen het Nederlandse motorschip „John" en het Franse sleepschip „Sfax". De „Sfax" werd samen met de „Ver- laine" door de Franse sleepboot „Fecht" getrokken en ze waren op weg naar Sluiskil, toen de „John" de haven bin nenkwam. Het anker van de „Sfax" drukte de railing om en een bolder werd afgerukt. Het Franse sleepschip had geen schade. De schippersvrouw van de „John" kreeg een shock. Duivensport. De duivenclub „De Luchtpost" nam deel aan de wedvlucht uit Noyon, af stand 221 km. De uitslag was: 1 Jac. van Stel; 2, 6, 8 en 11 H. Roeland; 3 en 10 J. Almekinders; 4 en 5 S. J. Prevo; 7 A. v. d. Klooster; 9 M. Sentse; 12 C. de Bruine. Auto reed tegen bus. Vorige week is op de Kreekrakdam een personenauto met flinke vaart te gen een autobus gereden. De chauffeur van de personenauto, C. J. B. uit Roo sendaal, werd hierbij ernstig gewond. Zijn broer, P. B., die naast hem zat, werd licht gewond. De personenauto werd aan de voorzijde geheel vernield. De bus werd ook terdege beschadigd. De buschauffeur, C. de G. uit Bergen op Zoom, had werklui naar de omgeving van Goes gebracht. Op de terugweg reed een tractor met aanhangwagen vóór hem. De G. wilde deze passeren, toen uit de tegenovergestelde richting een personenauto naderde. De chauffeur van de bus remde af, maar kwam toen dwars op de weg te staan. Op dat mo ment reed de auto tegen de rechterkant van de bus. Beide inzittenden sloegen met het hoofd tegen de voorruit. C. J. B. bekwam hoofdwonden, een borst- fraktuur en inwendige verwondingen, zijn broer P. B. bekwam enkele hoofd wonden. De doktoren A. J. Dekkers uit Hoogerheid en C. J. Donker uit Krab- bendijke verrichtten de eerste hulp, waarna beide slachtoffers per zieken wagen naar het Alg. Burger Gasthuis te Bergen op Zoom werden vervoerd ter verdere behandeling. Verkeer gestagneerd. Een woonwagen, die op de Rijksweg van Bergen op Zoom naar Goes reed, verloor een wiel, waardoor het verkeer op deze weg danig in de klem raakte. De ingezetenen van deze wagen toonden na deze paime weinig idee om de hel pende hand uit te steken. De vader met zijn twee zoons, stond naar de op stopping te kijken en zei: „Ik heb nog nooit gewerkt en ik doe het nu ook niet". De rijks- en verkeerspolitie kwa men er bij en raakten het met de woon wagenbewoners eens, dat de wagen met een takelwagen werd verplaatst en aan de kant van de weg werd gezet, zodat hét verkeer weer op gang kon komen. Een timmerman heeft het wiel toen la ter aan de wagen bevestigd. Een woor denwisseling tussen politie ,en woonwa genbewoners was het slot van deze niet alledaagse gebeurtenis. Rillandia concerteerde in Stationsbuurt. Zaterdagavond bracht het muziek gezelschap „Rillandia" een bezoek aan de Stationsbuurt, waar zij enkele mu zieknummers ten gehore brachten. Er was een flinke belangstelling. Sloep weggedreven. Een op de Westerschelde ronddrijven de sloep bracht zaterdag enige onrust in deze gemeehte, omdat men meende dat de eigenaar, een militair uit Ril land, een ongeval was overkomen. Een schipper had de sloep, waarin enig vis tuig en een kapotte roeiriem lagen, ter hoogte van Bath zien drijven. In Ant werpen waarschuwde de schipper de po litie, die contact met de Rijkspolitie te Wemeldinge opnam. Later bleek dat on bevoegden het bootje hadden gebruikt en niet goed hadden afgemeerd, waar door het was weggedreven. Botsing. Ter hoogte van wachtpost 20 op de Rijksweg botste vrijdagavond omstreeks half zes de personenauto van G. H. uit Krabbendijke tegen die van de Vlissin- ger. G. F. Dhr. H. wilde een file pas seren, maar juist kwam een tegenlig ger, waardoor H. de Vlissingse auto raakte. Er waren geen persoonlijke on gelukken. De auto van G. H. moest worden weggesleept. Raadsvergadering. In de raadsvergadering van dinsdag 4 september a.s. des morgens om 9 uur zullen de nieuwe leden van de raad be ëdigd worden en de wethouders worden benoemd. De agenda vermeldt voorts de aanbieding van de gemeentebegroting en de begroting van het gemeentelijk woningbedrijf voor het dienstjaar 1961. Concert „Rillandia". Het muziekgezelschap „Rillandia" zal bij gunstig weer a.s. zaterdagavond een concert geven bij het dorpshuis „Luctor et Emergo". 25-jarig ambtsjubileum. Woensdag werd dhr. M. C. Engelaar in de Völckerpolder gehuldigd in ver band met zijn 25-jarig ambtsjubileum als ambtenaar van het waterschap „Kreekrakpolder". Hij werd te zijnen Huize bezocht door dhr. Ir. W. Kake beeke, gezworene van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beve land", die hem toesprak en een enve loppe met inhoud aanbood, benevens een rokertje. Zijn vrouw werd een bloem stuk aangeboden. Voorts waren namens voornoemd waterschap mede aanwezig de ontvanger dhr. Knuist, de griffier dhr. J. C. M. Glerum, het hoofd van de technische dienst dhr. G. Beenhakker, dhr. J. Koppejan, technisch ambtenaar le klas en dhr. J. A. W. van Liere, oud dijkgraaf van de Kreekrakpolder. Glailiolententoons telling met schitterende inzendingen. Vrijdagmiddag werd alhier in de zeer ruime garage van de Gebr. Schrier de eerste gladiolententoonstelling gehou den, die in alle opzichten goed geslaagd mag heten. De opening geschiedde door burgemeester A. Lokker, die de geschie denis van de bloembollencultuur schet ste, zoals die in de laatste jaren in Waarde en omgeving is uitgegroeid. Hij wees voorts ook op de moeilijkhe den die hier overwonnen moesten wor den en prees de vereniging Zuid-West Zeeland voor dit initiatief. Dhr. C. Hart- hoorn, voorzitter van het comité, richtte een kort welkomstwoord tot de vele genodigden, waaronder besturen van land- en tuinbouwverenigingen, veilings vereniging K.E.O., vertegenwoordigers van de bloemenveilingen uit Lisse en meer vooraanstaande personen uit de bloembollenteelt. De rijkstuinbouwcon- sulent voor Zeeland en West-Brabant, Ir. J. J. Hennik pit Goes, releveerde dat 40 van de bloembollenteelt in dit gewest wordt geteeld (650 tot 700 ha). In Waarde alleen wordt 30 ha voor bloembollenteelt benut, hetgeen vrij veel te noemen is. Hij sprak de hoop uit dat meer teeltvergunningen zullen worden verstrekt voor de teelt van tulpen. In het najaar zal voor bloembollenteelt een cursus worden geopend, vermoedelijk te Krabbendijke en Steenbergen. Dhr. P. Oosterveen, directeur van de H.B.G. te Lisse, noemde de gladiolen die op deze tentoonstelling waren te zien van een kwaliteit, die de toets der kritiek vol ledig konden weerstaan. Ook andere sprekers waren vol lof over de ingezon den bloemen, zeker nu het weer beslist tegenwerkt. Door de juryleden van de Nederlandse Gladiolen Vereniging, dhrn. J. van Waveren, A. de Witte én N. Mastenbroek, werden de prijzen als volgt toegekend en door burgemeester Lok ker uitgereikt: Grote collectie: le prijs P. Nagelker- ke, Waarde (wisselprijs)kleine collec tie: A. Schrier te Waarde (barometer); mooiste bloemstuk: P. Nagelkerke (wisselgladiool)mooiste rood: P. Na gelkerke; mooiste roze: P. Nagelkerke; mooiste wit: C. Harthoorn, Oostdijk; mooiste geel: Chr. Koeman, Waarde; mooiste blauw: H. L. van Wielen, Lams- waarde; mooiste zalm: P. Nagelkerke; mooiste gedekt: H. J. ^yan der Wielen, Lamswaarde; diversen: P. Nagelkerke. Ook werd deelgenomen door een tiental standhouders, die hun- waren veelal op deze teelt gericht hadden. Orgelconcert in Kapelle. Het tweede orgelconcert dat door de Stichting Orgelcentrum in de Herv. kerk te Kapelle wordt georganiseerd, zal plaats vinden op zaterdag 25 augus tus, n.m. 8 uur. Die avond zal de orga nist der kerk, Gommert de Kok, achter de klavieren van zijn fraaie orgel .plaats nemen. Het gevarieerde programma ver meldt werken van J. Clarke, J. S. Bach, G. F. Handel, M. Bossi, J. D. Paradisie, Flor Peeters, Jan Zwart en Feike As- ma. Voetbal. Zaterdag namen de juniorenelftallen van „Kapelle" deel aan een tournooi georganiseerd door de voetbalvereniging „Kloetinge". De A-junioren, die een verdienstelijke w'edstrijd speelden, leg den beslag op de eerste prijs en konden met een beker huiswaarts keren. De B- junioren konden met een derde prijs vertrekken. Wedvluchten. De leden van de postduivenhouders- vereniging „O.W.T.B." namen met 118 jonge duiven deel aan een vlucht van uit Creil. De uitslag hiervan is: 1 B. Ridderhof; 2 en 7 J. L. de Jager; 3 J. C. Nijsse; 4 en 5 P. Glas; 6 M. van Oef- felen; 8 P. I. Butler; 9 C. Langenberg; 10 F1. Janssens. Deelgenomen werd ook aan wedvluch ten vanuit St. Ghislain. De uitslagen daarvan zijn: Jonge duiven, 1 en 4 J. C. Nijsse; 2 W. C. Hundersmarck3 A. A. van Driel-Heijstek; 5, 6 en 10 C. Langenberg; 7 P. I. Butler; 8 M. van Oeffelen; 9 M. Glas. Oude duiven, 1 en 5 J. H. C. Poley; 2 A. J. L. Luteijn; 3 J. Ridderhof; 4 C. Langenberg; 6 A. A. van Driel-Heijstek; 7 en 10 M. van Oe'f- felen; 8 M. Anthonisse; 9 P. Glas. Aanrijding. Op de Rijksweg nabij de Zuidhoekse Wegeling onder Kapelle zijn zondag middag twee auto's met elkaar in bot sing gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat mevr. M. J. M. uit Merksem (België) een in de richting Goes rijden de bestelauto, bestuurd door C. J. S. uit Standdaarbuiten wilde passeren. De Belgische bestuurster sneed daarbij de bestelauto, ging aan -het slippen en sloeg over de kop. Mevr. M. werd daar bij evenals haar 7-jarig zoontje uit de auto geslingerd. Met ernstige verwon dingen moesten ze naar het St. Joanna- ziekenhuis te Goes worden overgebracht. De auto kwam als een wrak in de sloot terecht. Van de inzittenden van de be stelwagen liep alleen een dochtertje van S. lichte verwondingen aan het hoofd op. Door de botsing kantelde ook de bestelauto. Dhr. S. was met zijn gezin op weg naar Walcheren. Enkele pas serende artsen verleenden, evenals de ontboden plaatselijke arts, Dr. I. J. Ris- seeuw, eerste hulp. Wielerronde. li/u wik* jatiJ iy v De heropgerichte wielersportclub „Ka pelle" organiseerde zaterdag na enkele jaren van rust weer een wielerronde. Allereerst gingen de aspiranten over een afstand van 25 km van start. Het werd een overwinning van W. du Bois uit Zuidzande, die daarmede zijn zeven tiende overwinning van dit seizoen be haalde. De wedstrijd van de nieuwelin gen, die verreden werd over 40 ronden of wel 65 km, bracht flink wat strijd. Al van het begin af werden er uitloop pogingen gedaan, die echter tot aan de helft van de wedstrijd op niets uitliepen. Enkele prominente renners, onder wie Gabri Minneboo uit Heenvliet, Henk v. d. Maas uit Ouwerkerk en Theo Vlassak uit Best bewaakten elkaar zo stevig, dat er met nog tien ronden te rijden weinig of niets gezegd kon worden, wie de koers op zijn naam zou brengen. De sterke en veelbelovende Minneboo ten slotte was het die liet zien wat hij in zijn mars had. Toen Dies Kosten alleen aan de haal ging, zette Minneboo al na een ronde een tegenoffensief in en dit bleek te veel te zijn voor Kosten. Met v. d. Maas en Vlassak stoof Minneboo op het einddoel af. In de eindsprint was het tenslotte Minneboo die ook zijn naaste concurrenten van zich afschudde. De uitslagen zijn: Nieuwelingen: 1. G. Minneboo, Heen- vliet; 2. H. v. d. Maas, Ouwerkerk; 3. F. Vlassak, Best; 4. D. Kosten, Kapelle; 5. W. Aarts, Hillegom. Aspiranten: 1. W. du Bois, Zuidzan de; 2. H. Mol, Lewedorp; 3. R. Koene, Achthuizen; 4. A. D. Cornelis, Fijnaart; 5. N. van Groeze, Made. EXAMENS MACHINESCHRIJVEN Op het te Bergen op Zoom gehouden examen slaagden voor het praktijk diploma machineschrijven uit Hans weert de dames M. M. H. de Hollan der, C. J. A. D. Rijk en L. M. Verhage; uit Kapelle-Biezelinge mej. L. W. P. Fossen; uit Krabbendijke de dames A. W. van Langeveld en C. van Weele; uit Kruiningen de dames H. C. Beuzenberg, A. E. van Iwaarden, E. M. Kaat en A. J. de Loof en dhrn. F .J. C. Blok en E. J. C. Suy; uit Waarde mej. A. W. M. Nagelkerke; uit Walsoorden N. Bak ker; uit Yerseke de dames E. C. Kanaar en C. A. van Strien. Allen volgden de cursus te Kruinin gen, die gegeven werd door dhr. K. Koetsdijk, staatsgediplomeerd leraar machineschrijven. DE NACHTELIJKE BEZOEKER De nacht was neergedaald over het dorp. De wereld van de mensen bevond zich in diepe rust. Uit sommige slaap kamerramen klonk een bescheiden ge snurk of gezucht. Alleen in de vogel nesten rekte hier en daar een vogel zich uit om zijn dagtaak te beginnen. Want het was hartje zomer, tussen twee en drie uur. Een echtpaar maakte op deze algemene rust geen uitzondering. De sponde der echtelieden stond in de slaapkamer, en daar lagen zij uitge strekt, verwoed krachten opdoend voor dhWollfend'ë dag. Op hët glazen plaatje boven de wastafel stond een glas water, waarin een gebit dreef. Terwijl de echtelieden verzonken wa ren in grote rust, klonk op de beneden verdieping een onbestemd gjestompiel. Een onduidelijke figuur begon moppe rend op handen en voeten de trap te beklimmen. Na vele mislukte pogingen belandde hij op de bovenverdieping. Moeizaam opende hij de slaapkamer deur, zonder zich om het echtelijk ge snurk te bekommeren. De deels opgewekte, deels neerslach tige geluiden die de nachtelijke bezoe ker enigszins lallend teweeg bracht, onderbraken de echtelijke slaap. Het echtpaar ontwaakte enigszins, om plot seling tot de volle klaarte van de uit geslapen mens te geraken toen het de duistere figuur waarnam, die een wan kel evenwicht over de slaapkamer la veerde. Meneer ging rechtop zitten. Mevrouw ging eveneens rechtop zitten, om ter stond daarna geschrokken weer tot en met de krulspjelden onder het laken te schieten. De bezoeker wuifde minzaam met de hand, zei: „Daag!" en begaf zich in de richting van de wastafel. Steun zoe kend tegen de muur deed hij een greep in de richting van het glas met het ge bit in de hoop een ferme slok te nemen. Want de man was zeer dorstig. Dit werd de heer des huizes te gor tig. Hij ontsteeg zijn ledikant en ver toonde zich aan de vreemdeling in al zijn mannelijke macht en majesteit, voorzover daarvan sprake kan zijn bij een man in pyama, wiens gebit in een glas in andermans hand toeft. Noch tans maakte de fiere verschijning op de bezoeker generlei indruk. Hij lachte dwaas, liet het glas ter aarde smakken en vleide zich naast de restanten en sliep in. Er bleef meneer nu niet anders over dan de delen van het gebit weer samen te passen en de politie te bellen. Die heeft de bezoeker opgeborgen, en nu moest hij voor, de politierechter ver schijnen. Hij wist er allemaal niets meer van. De hele avond kon hij zich niet herinne ren. Hij had zoveel gedronken, dat hij volkomen van de kaart was geweest. 25,boete vonniste de politierech ter, want de man had nooit iets met de justitie van doen gehad, en ook verder stond hij niet ongunstig bekend. „Kom mee, makker", zei de beklaag de tegen het slachtoffer wiens gebit in de maak was, „dan nemen we d'r eentje op de goede afloop". WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Onlangs heeft de door de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding ingestelde „Voorlichtingscommissie Ro kenJeugd" het eindrapport van haar werkzaamheden aan het bestuur van de L.O.K. uitgebracht. Dit rapport, waaraan als bijlage wa ren toegevoegd de rapporten van de z.g. deelcommissies, is het sluitstuk van een omvangrijke, ruim 2 jaar durende stu die van de commissie, die op 29 oktober 1959 door de Voorzitter van de Lande lijke Organisatie voor de Kankerbestrij ding, in tegenwoordigheid van Prof. Dr. P. Muntendam, Directeur-Generaal voor de Volksgezondheid en Dr. J. Wester, Voorzitter van de Gezondheidsraad, werd geïnstalleerd. Daarbij aanvaardde de Commissie, on der voorzitterschap van Prof. Dr. J. R. von Ronnen, hoogleraar te Leiden, de volgende opdracht: „Het bestuderen en voorbereiden, zowel in onderling over leg als per sector, van een positief ge richte voorlichting voor de jeugd, tel kens aangepast aan de specifieke be langen van een sector. Zij zal een werk plan opstellen, waarin het aandeel van de Commissie met betrekking tot de uitvoering zelve mede zal worden be paald". De Commissie bestond uit 24 verte genwoordigers van verschillende jeugd- groeperingen, kruisverenigingen, onder- wijs-instellingen, sportorganisaties, land en zeemacht en organisaties voor de volksgezondheid. Secretaris was de heer L. Meinsma, arts, Directeur van de Centrale Kanker Registratie. De Commissie heeft haar taak vol tooid, nadat in een aantal deelcommis sies specifieke problemen waren bestu deerd, waarover rapporten werden uit gebracht. Het arbeidsterrein van de deelcommissies omvatte de sectoren „Sport", „Bedrijfsjeugd", „Onderwijs", „Artsen", „Kruisverenigingen", „Me thodieken" en „Organisatie". In het eindrapport wordt o.m. gesteld, dat de door de pers verzorgde voorlich ting alleen niet voldoende wordt geacht om jeugdige sportbeoefenaars en ande re jeugdigen te overtuigen van de na delen, v^elke aan het roken verbonden zijn. Men zal daarom, door ruimere pu- blikatie in verenigings- en sportbladen, intensieve aandacht aan dit vraagstuk moeten wijden. Van bijzondere beteke nis is ook de instelling van sport- instructeurs, gymnastiekleraren, sport leiders en andere leidinggevenden in de sportsector ten aanzien van het roken. Voorlichting omtrent de gevaren van het roken door hun overgebracht kan van bijzondere betekenis zijn. De bedrijfsjeugd zou bereikt kunnen worden via het z.g. leerlingstelsel en via de verschillende vormingsinstituten, Volkshogescholen, jongeren-afdelingen van vakverenigingen en andere instel lingen. Ook op scholen voor lager, uit gebreid lager en kweekschoolonderwijs, inrichtingen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, huishoudscho len en andere inrichtingen van vormend onderwijs zal de jeugd behoren te wor den voót'gelicht omtrent de gevaren verbonden aan het roken. Deze voor lichting kan het best gegeven worden door de leerkrachten, die aan de ge noemde instellingen verbonden zijn. Ten einde dezen in staat te stellen op ver antwoorde wijze hun belangrijke taak te vervullen, dienen zij opder meer tij dens hun opleiding door deskundigen op dit speciale gebied geïnstrueerd te wor den. j De artsen vormen een 'categorie, die van grote betekenis moet worden ge acht in de strijd tegen het overmatig roken. Veel zal daarbij afhangen van de mogelijkheid de medewerking vttri' deze categorie te verwerven. Vooral zal het van belang zjjn of de artsen bereid zul len zijn zelf een voorbeeld te geven door overmatig roken na te laten. Een be roep op hun verantwoordelijkheidsgevoel ten aanzien van de behartiging van de ze nieuwe facet van de algemene ge zondheidszorg zal zeker niet tevergeefs gedaan worden. De ouders kunnen behalve via de huis artsen eveneëhs met vrucht bereikt wor den via de medewerking van verschil lende kruisverenigingen (moedercursus sen, vadercursussen). De Commissie is voorts van oordeel, dat de voorlichting aan de jeugd om trent de gevaren, verbonden aan het roken dient te geschieden via funktio- narissen, die op enigerlei wijze bij de

Scheldebode | 1962 | | pagina 2