NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq 1 jood will 28STE JAARGANG No. 13 24 AUGUSTUS 1962 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PETL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Schetsen van Lindedorp JUISTE BRIL J. Kole - Yerseke - Tel. 372 REDACTEUR: KOU AAN SE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Doch de zonen van Eli waren kinderen Belials, zij kenden de Here niet. En de jongeling Samuël nam toe en werd groot en aan genaam bij de Here en ook bij de mensen. 1 Sam. 2 12, 26. De zonen van Eli waren de aangewe zen opvolgers huns vaders. De oudste zou zelfs Hogepriester worden. Zij moes ten offeren, voorbidden, zegenen en in allerlei kwesties rechtspreken. Brutaal eigenden zij van de Gode gewijde offers het beste zichzelven toe: zij „stalen uit de collecte" en werden dus „kerkdie ven". Bovendien misbruikten zij de tem pel als schandhuis. Snijdend scherp noemt de H. Schrift de dingen bij hun ware naam. Belial betekent: nutteloos heid, nietswaardigheid. Belial heeft veel weg van ons „deugniet" en werd een bijnaam voor satan. Van deze waren zij de geestelijke kinderen. Ofschoon pries ters des Heren, kenden zij Hem niet, hadden geen omgang met God, zochten God niet, vreesden Hem niet. Ook voor deugnieten is er vergeving. Maar wie zich zelf niet kent en God niet kent, spot ook met de Heiland en dient de duivel. O, smeken wij om Godskennis, zelfkennis, Christuskennis. Geen verstandige moeder zou haar kind gaarne in zulk een omgeving wil len doen opgroeien. Toch hebben wij dit niet altijd in onze macht. Misschien moest ook gij uw nog onervaren kind laten gaan naar een vreemde stad, vol verleiding; een werkkring, waar het met de eerbaarheid niet zo nauw wordt ge nomen. Wellicht leest een jeugdige deze overdenking. „Men" zei u, dat gij niets beters kunt doen dan u maar „aan te passen" en uw geloof thuis te laten. Zowel bezorgde ouders als onvaste kin deren moeten dit eens lezen. Dan blijkt dat God Zijn kinderen niet als kas plantjes opkweekt, maar hen kan doen groeien als een palmboom in de woes tijn en een cederboom in de storm. Waag het met God. Als iemands wegen de Here behagen, zo zal Hij ook zijn vijanden met hem bevredigen. (Uit een Dagboek) HOUDT UW ZODE/BOUWVOOR LEVEND Waarom heeft een enk'le boer Voor zijn vee voldoende voer? Waarom loopt zijn vee, vóór mei, Weken eerder in de wei? Het afgelopen voorjaar en deze voor zomermaanden zijn, in het bijzonder voor de veehouders, wel zeer nadelig geweest. De slechte weersomstandig heden veroorzaakten een te late ontwik keling van de betere grassen. Het vee moest te lang op stal blijven. Toen de koeien tenslotte konden worden inge- schaard, was in vele gevallen bijna het gehele bedrijf nodig om te weiden, zo dat geen of te weinig hooiland beschik baar kwam. Bovendien leverde het hooi land vaak maar een matige oogst op. In de komende wintermaanden zullen de moeilijkheden nog wel groter worden; op veel bedrijven werd en wordt nog vee afgezet in de hoop toch nog vol doende hooi te kunnen maken en de verkoopprijzen liggen nu natuurlijk te laag. Toch ontmoeten we hier en daar boe ren, die deze moeilijkheden in veel ge ringere mate ondervinden: daar is vol doende gras en hooi en het vee was tij dig naar buiten. Hoe was dit mogelijk? Bij navraag blijken deze veehouders hun land in een prima conditie te heb ben. Ze zijn grote voorstanders van goed verteerde organische mest en ge bruiken dit liever tweemaal per jaar dan éénmaal in de twee jaar. Dit geeft hun „ijzersterk" land, zeggen ze. De kalktoestand hebben ze eens en voorgoed in orde gemaakt en met slak- kenmeel houden ze nu èn de kalk èn het fosfaat op peil. Aan kali wordt de no dige aandacht besteed en tenslotte re gelen ze met extra stikstof de meer of minder snelle groei. Maar om een gunstig resultaat te verkrijgen van de toegediende kunst- hulpmeststoffen zorgt men er dus in de allereerste plaats voor, dat de zode/ bouwvoor net zo levend is als de er op groeiende gewassen en het er op wei dende vee en dat bereikt men met ruim en goed organisch materiaal. Slechte weersomstandigheden blijken dan minder funest te zijn. door HENK ZWEEDIJK XIX In de kleine kerk wist men de ernst met een zekere gemoedelijkheid te pa ren. De inwendige structuur van het gebouwtje leende zich daar meer toe dan in de voorname grote kerk. Bovendien waren hier de godsdiensti ge opvattingen niet zo strak aan tra ditie en dogma gebonden. Het was in de goede zin des woords, Vrij Evange lisch, zowel in preek als in het gezon gen lied en ook in de omgang onder elkaar. Ook hier had men geen orgel, maar geen laatste wilsbeschikking had dit be let. Legaten gingen de kleine kerk voorbij. Denkelijk zal de kerkelijke kas een uitgave voor zulk een kostbaar in strument niet hebben kunnen verdragen. Een voorzanger was hier dus ook op zijn plaats en deze was vertegenwoor digd in de persoon van Jan, die met zijn Coba bij de klapbank woonde. Zijn stem had wel niet de volume en de kracht van zijn grote-kerk-collega en zij klonk ook niet altijd lierzuiver, maar wij zou den toch tekort schieten in waardering, indien wij hem geen plaats zouden schenken in de rij van goede voorzan gers. Eens is het gebeurd dat Jan, die vlak onder de preekstoel in zijn voorzangers- stoel zat, onder de preek in diepe slaap was gevallen en nog sliep toen de voor ganger en zijn gemeente terecht konden verwachten op Jans begeleiding bij de tussenzang. Dominee vond het niet zo heel erg; hij was een goed mens en kende zijn mensen door en door. Vrien delijk klonk het van de kansel: „Onze broeder is zeker vermoeid van de ar beid" en dominee zette toen met volle stem het lied in, waarop de gemeente volgde. Jan schrok wakker, voelde zich in zijn voorgangerswaardigheid diep ge krenkt en hief het lied aan bij de-eerste woorden, terwijl de zangers al aan de tweede regel bezig waren. Jan, als goe de opperzangmeester, won het pleit en trok met zijn vokaal de stemmen naar de zijne en samen beëindigden zij de tussenzang en... het incident op broe derlijke wijze. Beide predikanten voelden zich ver bonden door de Una Sancta en hier door werd hun arbeid in de Wijngaard des Heren met meerdere vruchten ge zegend. Zij waren de vooraanstaanden van het dorp en verwierven door de nauwgezette uitoefening van het won dere ambt dat zij bekleedden en het vriendelijk medeleven met de aan hun zorg toevertrouwde mensen, allerwege hoge achting. De alles vervlakkende tijd van het he den heeft al veel wat mooi was en be koring schonk naar het verleden af gevoerd. Zo ging het dagelijks gewaad van de dominee ook verloren. In de tijd over welke deze schetsen een eenvoudig beeld geven, kon men de dominee nog onder scheiden van de gewone burgerman. Deftige, voorname verschijningen wa ren onze dominees. Zij schonken een zeker decorum aan ons dorp als zij zich, gekleed in de zwart geklede jas en het hoofd gedekt met de hoge hoed, in het openbaar vertoonden. De dominee van de grote kerk was een geleerd en een zeer beminnelijk man; met zijn prachtige volle baard ge leek hij op een van de profeten-figuren van de schilderijen van Rembrandt. Jaren heeft hij zijn kerk gediend en zijn veertigjarig ambtsjubileum met zijn gemeente mogen vieren. De dominee der kleine kerk was een wijs en bereisd mens. Trouw leidde hij zijn kleine kudde; deed haar nederliggen in de grazige weiden en voerde haar zachtkens aan zeer stille wateren. Jacob Peelman heeft als koster der grote kerk, deze vele jaren trouw ge diend. Tijdens de uitoefening van zijn ambt droeg hij steeds een stok met glimmen de knop, die meer was bedoeld om de slapers wakker te porren dan als teken van zijn kosterswaardigheid of hem stut of steun te geven. Hij was ook klokkeluider en met zijn sterke handen trok hij de klokketouwen om de zware klokken te doen beieren en galmen met blyde of droeve klan ken, in opeenvolgende golven over Lin dedorp. Het meest sombere werk dat in Lin dedorp iemand kon worden opgedragen was aan zijn handen toevertrouwd. Als men hem, des morgens, met zijn blin kende spade over de schouder naar het kerkhof zag gaan, dan wist men dat hij zijn donkere taak van doodgraver ging uitvoeren. Dan was weer voor een dorpsgenoot het door God aangegeven uur van sterven gesteld geworden. Dan stond Jacob, als een zwarte soldaat in dienst van de Dood, en somber gekromd stak hij zijn scherpe spade in de grond en groef de diepe kuil en wachtte op de sombere drom met haar droeve last om deze te ontvangen en te doen zinken in het wachtende graf, haar neer te leg gen als een zaad in de grond, om daar af te wachten de grote dag des oogstes aan het einde der tijden. Bij zijn verscheiden is hij, in zijn drie voudige funktie, opgevolgd door zijn zoon. Deze was als koster terdege op de hoogte van de historie van zijn kerk en hij die een bezoek aan de mooie kerk bracht, om deze te bezichtigen, kon rekenen op een vriendelijke en des kundige voorlichting, omtrent haar ont staan, wording en bezienswaardigheden. En hiermede ben ik aan het einde van mijn bijdrage gekomen. Ik meen gegeven te hebben wat ik kon: losse schetsjes over Lindedorp. Waarom ik ze schreef? Omdat mijn gedachten zo dikwijls met voldoening, soms met aandoening, te ruggaan naar mijn mooie stille dorp. Naar die vele genoegens van mijn on bezorgde jeugd; naar mijn moeder en zovele anderen waar ik mee opgroeide; naar hen die ik zag gaan en zij die bleven; naar hen die nu nog, mij hun vriendschap schenken. Naar dat afgesloten tijdperk van mijn leven, waarvan ik mij, ondanks de ruimere levenskring en de dompeling in het drukke leven van een grote stad, onmogelijk kan en ook niet zou willen losmaken. Herfst 1961. HENK ZWEEDIJK wilt uittrekken, er even een binnenhuis architect bij te halen. Gemeentewoning. Wegens uitbrei dingsplan zal ons huis door de gemeente worden gesloopt; dit is (helaas) een ge meentehuis. Ik vind alles goed en wel, maar voorlopig zit ik maar met de moeilijkheden. Dit schrijft ons T. S. Wij begrijpen heel goed, dat u in moeilijke omstandigheden verkeert, nu u uw gemeentewoning moet verlaten. Voorzover nodig kunt u misschien een beroep doen op de sociale dienst van de gemeente. Toch moet u goed begrijpen, dat hier niets onrechtmatigs gebeurt. Als huurder is u de huur opgezegd, daar helpt niets tegen. De situatie zou an ders zijn geweest, als uw eigendom was onteigend, dan zou inderdaad alle scha de vergoed zijn. Het opzeggen van de huur komt wel meer voor en dat brengt kosten met zich voor de bewoners. Weest u blij dat u een andere woning heeft en dat men u reeds tegemoet komt in de verhuiskosten. Op het zwembad. Op het zwem bad gaf ik mijn spullen in bewaring aan de kassa. Ik kreeg als bewijs een metalen plaatje. Dit plaatje stopte ik in mijn colbertjasje welke gewoon in een kleedhokje hing (natuurlijk stom van me!) Dit nummer is toen uit mijn jasje gestolen en de eigendommen zijn door de dief afgehaald. Ik ben toen naar de politie gegaan en deze zou er werk van maken, maar wat denkt u hiervan, heb ik nog enige kans of moet het zwembad mij een vergoeding geven? in formeert Nico. De door jou gevolgde redenering sluit niet helemaal. De regel is: „De directie neemt geen enkele verantwoording voor niet aan de kassa afgegeven voorwer pen". Welnu, het metalen plaatje, dat je bij de afgifte kreeg, heb je in je colbertjasje laten zitten en daarvoor is de directie dus ook niet verantwoorde lijk maar jij zelf. Je had dat in je zwembroekje of er aan moeten doen. Het is net als met een chèque aan toonder. Verlies je dit waardevolle pa pier en int de vinder het bedrag, dan mag je de P.T.T. ook niet verantwoor delijk stellen, dat ze het bedrag niet aan je heeft uitbetaald. Wij vertrouwen er op, dat de politie uiteindelijk de dief wel te pakken zal krijgen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Schoorstenen. -Ik heb twee zwarte schoorstenen, waar twee zwarte haarden tegen aan staan. Nu heb ik de kamers anders laten meubileren en vind ik dat de schoorstenen als een groot zwart spook in mijn kamer staan. Dat vind ik niet mooi. U weet vast wel iets leuks om het een wat vrolijker aanzien te ge ven, aldus G. R. Wij kunnen u adviseren beide zwart marmeren schoorsteenmantels te doen vervangen door moderne bakstenen, in dien dit bij het nieuwe meubilair past. Daar wij te weinig weten omtrent uw kamer, meubels, huis en smaak etc., kunnen wij verder slechts opmerken, dat u er eventueel een wit behang ach ter zou kunnen plakken. Wij kunnen u zonder verdere gegevens geen volledig advies geven, daar u de kamer en de inrichting in het geheel niet hebt be schreven. Wij raden u daarom aan, wan neer u er toch een zeker bedrag voor Als t lezen niet zo goed meer wil Koopt U bij ons de Modern en sierlijk fjlUjfOEN KapelU Z.-B. Tel. 01102-223 Bruiloft. Een familielid zal getui ge zijn bij een bruiloft. De andere ge tuige verschijnt in een buitenmodel uniform van het leger. Nu beweert men dat dit familielid nu niet in het zwart kan komen, dat zou niet staan. Is dat juist? schrijf een abonnee. Het is jammer, dat u niet schrijft hoe de bruid en bruidegom gekleed gaan, want daar hebben de getuigen zich naar te richten. Indien u dus even bij de bruidegom informeert en uw fa milielid dezelfde kledij kiest als deze, dan is hij precies volgens de etikette gekleed. De andere getuige kan des gewenst in het militaire (buitenmodel) uniform verschijnen. Gloxinia. Mijn gloxinia is uitge bloeid. Wat moet ik er nu verder aan doen om hem de winter door over te houden? vraagt mevr. J. W. Als de bladeren in het najaar gaan verwelken, breekt de rustperiode aan. Het water geven wordt dan verminderd tot het blad is afgestorven, waarna u de plant volkomen droog laat overwinte ren in b.v. een kast van een matig ver warmd vertrek. De temperatuur mag niet onder de 6° C. komen. Staan de potten te koel, dan kunnen de knollen gaan rotten. In februari-maart de droge knol op een schoteltje met turfmolm aan de groei brengen op een warme plaats, liefst onder glas. Dit schoteltje zet u op een warm plekje, b.v. op schoorsteen of radiator. Vochtig houden en als de spruiten 45 cm lang zijn de knol op potten in een voedzaam mengsel van oude bosgrond, oude koemest en wat scherp zand. Bij hernieuwde groei de BINNENVERINGBED (iet butt bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met rerrterlcte middensector P&Sut fabrieken Zevenbergen oude behandeling toepassen en het blad bespuiten tot de knoppen komen. Nadat de spruiten gevormd zijn, de pot in het volle licht zetten, maar tegen middag zon schermen. Zo mogelijk een tempe ratuur van 18 tot 20 C. Klimplant. Aan de bladeren van mijn klimplant hangen druppels. Wat kan de oorzaak zijn, vraagt mej. H. Dat er aan de punten van de blade ren druppels hangen, is een bewijs dat de plant in een zeer vochtige omgeving staat of hangt. Normaal ziet men van dat vocht niets, daar dit direct ver dampt. In een met vocht verzadigde ruimte of omgeving kan dit niet ver dampen en blijft dan als druppels aan de bladeren hangen. Hetzelfde zien we b.v. bij aardbeien en komkommers in een zeer vochtige bak of kas. Ook het uittreden van vocht, als dit tenminste van betekenis is, bij de snoei duidt op een teveel aan vocht, wat door de wor tels opgenomen en opgestuwd wordt. Het jonge blad verdampt het meest en daarom hangen die druppels alleen aan het jonge blad. Die vlekken op het oude blad zijn tekenen van meeldauw en heb ben dezelfde oorzaak. Stuiven met Pi- rox. De remedie is minder gieten "én sproeien. De plant heet Rhoicissus rhom- boidea en is verwant aan de wilde win gerd. Inkomstenbelasting. Welke ver zekeringspremies mag ik aftrekken voor de inkomstenbelasting, informeert K. 1. Premies ziekenfonds en ziekte verzekering zijn niet aftrekbaar. Wel worden zij gerekend tot de ziektekosten in totaal, waarover aftrek wegens bui tengewone lasten kan worden verleend, indien zij een zeker minimum te boven gaan in totaal. Dit minimum bedraagt 6 van het inkomen, minus een half procent voor elk kind, waarvoor recht op kinderaftrek bestaat. 2. Bij de premie ongevallenverzeke ring hangt het er van af, of deze uit kering een vaste som ineens is of een periodieke uitkering. Is het een perio dieke uitkering (b.v. daggeldverzeke- ririg) dan is deze belast en daartegen over de premie aftrekbaar. Anders is de premie niet aftrekbaar en de uitkering ook vrij. 3. Storm- en bedrijfsschadeverzekerin gen. De premies zijn alleen aftrekbaar wanneer zij betrekking hebben op be drijf; de uitkeringen behoren dan tot de winst, tegenover het verlies door de schade. Stormschadeverzekeringspremies inzake goederen die niet tot een bedrijf behoren zijn niet aftrekbaar, tenzij het herstel aftrekbaar zou zijn, zoals b.v. bij woonhuizen. 4. Levensverzekeringen. De premies voor kapitaalverzekeringen zijn niet af trekbaar, de uitgekeerde kapitalen zijn behoudens een rente-element, vrij. Pen sioenpremies zijn altijd aftrekbaar, de pensioenen zijn t.z.t. belast. Voor ren ten geldt hetzelfde als voor pensioenen, behoudens de aftrek die is beperkt tot 3600,— per jaar. W E M E LI) IN G E Van 26 augustus1 september 1962 Donderdag 30 augustus: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 0.21 1.05 6.23 6.57 Maandag 1.36 2.06 7.30 7.56 Dinsdag 2.33 2.57 8.19 8.38 Woensdag 3.21 3.42 9.03 9.19 Donderdag 4.02 4.20 9.37 9.56 Vrijdag 4.40 4.54 10.08 10.29 Zaterdag 5.17 5.30 10.36 10.56 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1