NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq JLanfyS de sthcuot Verborgen facetten bij de dood op de weg Ijootlwill 28STE JAARGANG No. 12 17 AUGUSTUS 1962 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAK DER PEYL KRUIKEN GEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN J. Kole - Yerseke Tel. 372 Land- en Tuinbouw REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 31 - TELEF. (01180) 3453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 38436 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Toen bad Hanna en zei: Mijn hart springt van vreugde op in de Here; mijn hoorn is verhoogd in de Here; mijn mond is wijd opengedaan over mijn vijanden; want ik verheug mij in Uw heil. 1 Samuel 2 1 Nu horen wij Hanna zingen: haar bidden wordt een lofzang. Zingen, kos telijke Paradijsgave! Toen Adam de die ren zag, sprak hij; maar toen hij zijn bruid zag, zong hij. Toen de aarde ne- derzonk op hare grondvesten, zongen de morgensterren te zamen vrolijk. Reeds de spraak is een allerkostelijkste gave. God heeft iets van de onnaspeur lijke rijkdom Zijner eeuwige gedachten geopenbaard in Zijn werken en Zijn Woord. Toen Hij de mens formeerde, gaf Hij hem het vermogen, om door zijn stem, dat kunstgewrocht van de Al machtige, mede te delen wat in hem omgaat. De mens kan spreken, en in dien hij enigszins weet weer te geven, wat op de bodem van zijn ziel ligt, wordt hij welsprekend. Hij voert u me de, waarheen hij wil. Hoger dan het woord staat echter het lied; hoger dan het spreken het zin gen. Als hij zingt, gebruikt de mens ook zijn stem, maar nu eens dalend, straks rijzend; nu eens verminderd, straks zwellend; nu eens klagend, straks jubelend vertolkt hij wat in zijn ziel omgaat. Als de mens zingt en naar de rythmus, welke de God van alle har monieën Zelf schiep, de klanken doet horen, dan bewijst de mens, dat hij, hoe diep ook gevallen, eens naar Gods beeld werd geschapen. In Hanna's lofzang zien wij haar in het hart. Haar bidden wordt danken, haar danken profetie! Zij is vrolijk in de Here. Zij doorschouwt Zijn wereld bestuur tot de Oordeelsdag en voorzegt de uiteindelijke overwinning van Israels Koning, de Messias. Zingende komen wij boven de zorgen uit. De oorsprong van het lied is in de hemel. Het trekt onze harten naar Bo ven! Niemand verberge die kostelijke gave in een zweetdoek. Maar zingt de Here met aangenaamheid in uw harten. (Uit een Dagboek) CONCURRENTIE MET VERGUNNING De cafetariahouder had in strijd met de wet gehaktballen, croquetten en ge bakjes ten verkoop voorhanden gehad. Want hij had zonder de daartoe inge volge het Besluit Algemeen Vestigings verbod Kleinbedrijf 1941 vereiste ver gunning een inrichting of onderneming gevestigd, zijnde cafetariabedrijf. En hij had bovendien dit bedrijf, met betrek king tot welke de bevestiging was ge schied, uitgeoefend. Zo ongeveer luidde het proza, dat de man voor de groene tafel van de econo mische politierechter riep in de lange rij van middenstanders en pseudo- middenstanders, die niet kunnen bewij zen dat zij waardig zijn deze titels te dragen. Op een kwade dag was een politie man de splinternieuwe cafetaria bin nengestapt. „U hebt geen vestigingsvergunning", zei hij. „Dat klopt", zei de verdachte en in korte tijd was het geval bekeken. Het zou allemaal zijn afgelopen met de gebruikelijke boete, verstevigd door de verplichting tot het storten van een waarborgsom die na twee processen- verbaalvrije jaren wordt terugbetaald als de politie het geval zelf had ont dekt. Maar dat was niet zo. De cafe tariahouder was, zoals hij het noemde, aangebracht. En de aanbrenger was zijn collega-concurrent, die in hetzelfde straatje woonde. Dat gebeurt wel vaker, want tussen collega-concurrent staat maar een heel klein streepje. In dit geval was de an der echter op een bijzonder originele manier achter het misdrijf gekomen. Op een dag in dit milde voorjaar was de verdachte naar de Kamer van Koop handel gestapt met zijn diploma's en alle andere paperassen, die in dit land nodig zijn om aan te tonen, dat men in staat is een cafetaria te openen. Bij de Kamer keek men de papierwinkel goed keurend in. Het klopte als een bus en het zou wel in orde komen, luidde de boodschap. En de toekomstige cafetaria houder ging monter zijns weegs. Ondertussen werd de verbouwing van het pand voltooid en twee maanden la ter kon de cafetaria worden geopend. De vestigingsvergunning was er toen nog niet, maar men moet de overheid nooit zenuwachtig maken, dacht de man. Hij vroeg dus niets. Maar het pand kostte midden vijftig gulden per week huur en dat is een heel bedrag voor een a.s. zakenman. Daarom begon hij maar vast. Tenslotte werden hem de papieren toegezonden. Maar Tante Pos tobt dit jaar met personeelsgebrek en de inval lers hebben soms bijziende buien. In dit geval kwam de gele enveloppe terecht bij de collega-concurrent in hetzelfde straatje. Die had gauw in de gaten, waar het om ging. Hij legde de koste lijke papieren van de verdachte in de kast en haastte zich naar de politie om aangifte te doen van de clandestiene cafetaria in zijn straatje. Zo kwam de zaak aan het rollen. De verdachte snelde naar de Kamer van Koophandel, doch daar vernam hij dat alles al lang was verzonden. Hij spoed de zich vervolgens naar de post en daar zocht men de documenten op. Bij de concurrerende en aangevende buur man. De officier vond het allemaal nogal erg. Hij vond onder deze omstandighe den vijf en twintig gulden boete ge noeg. De rechter vond dat nog te veel. Die maakte er een tientje van. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) B1NNENVERINGBED h*t bestt bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED mat versterkte middensector Jjlatat fabrUkan ZmnbwiM OVERBEMESTING BIJ RUWVOEDER-TEKORT Vele boeren bezien met steeds meer zorg hun schaarse hooivoorraad, om van het kuilvoer nog maar niet te spreken. Misschien ligt de schuld een beetje bij henzelf, zouden er niet een paar beesten teveel lopen? Maar, zult u zeg gen, het ligt niet aan mij, het ligt aan het weinig groeizame weer dit jaar! Ik heb alles gedaan wat mogelijk was. Zuinig beweid. Als het even kon, ge maaid. En natuurlijk stikstof gestrooid, ruimer nog dan andere zomers. Dat hielp ook wel, maar niet voldoende. Wat moet ik meer doen? Eerst even dit. Wij zagen heel wat percelen, die er niet florissant bij ston den: een doffe kleur, met vaak wat bruine of witte bladpunten. Dat deed ons aan kaligebrek denken. Als dat waar is, dan is meteen op gelost waarom dat stikstof-strooien onvoldoende hielp. En dan is er zeker ook iets aan te doen. Een gift van 200 kg kalizout 40 per ha zal hier direct resultaat hebben. Dat wil zeggen: dan komt uw silo straks wellicht nog vol ook! Algemeen wordt aangenomen dat te hard rijden verantwoordelijk is voor het merendeel van de auto-ongelukken. Is dat juist? Neen, aldus een artikel in het augustusnummer van Het Beste uit Reader's Digest. Onderzoekingen heb ben aangetoond dat 65 van de dode lijke ongevallen op de grote Amerikaan se verkeerswegen in 1960 plaatsvond bij snelheden beneden de 82 km per uur en 45 bij snelheden onder de 66 km per uur. Proeven hebben trouwens uit gewezen dat een snelheid van 34 tot 43 km per uur al voldoende is om in ge val van een botsing een dodelijke schok te veroorzaken. Het onderzoek van verkeersongeluk ken met dodelijke afloop, waarbij deze ongelukken net zo worden uitgeplozen als een moord door detectives, gebeurt in de V.S. door een team dat door de Harvard-universiteit en de Openbare Gezondheidsdienst is gevormd. Bij één zo'n onderzoek volgens de politie was de auto in kwestie veronge lukt doordat de bestuurder in slaap was gevallen en hij, met te grote snelheid rijdend, de macht over het stuur had verloren kwamen de volgende feiten naar voren: de bandensporen wezen op een matige snelheid. Het onderzoek van de gloeidraden van de stoplichten een nieuwe, in het kader van het project ontwikkelde techniek bewees dat ze op het moment van de botsing gebrand hadden. Nauwkeurig onderzoek van de rechter schoenzool van de bestuurder onthulde de afdruk van de rempedaal in het leder. Verre van te slapen had de man dus tot het laatste ogenblik wanhopig getracht zijn wagen tot stil stand te bregen. De rechtstreekse oor zaak van het ongeluk was het leeglopen van de linker voorband, hetgeen bij een wagen met stuurbekrachtiging pas ge merkt wordt als de wagen begint te hellen. Als men dan krachtig op de rem trapt, verliest men allicht de macht over de wagen. Deze bevinding en nog vele andere brachten de onderzoekers, aldus het ar tikel in Het Beste, tot de conclusie dat tot de zeer veel voorkomende oorzaken van auto-ongelukken behoren: 1. Te weinig „ingebouwde veiligheid" in de auto zelf. Er zijn bewijzen dat de inwendige constructie van auto's bijdraagt tot het dodelijk verloop van ongelukken. 2. Tekortschieten van monteurs. Er zijn tegenwoordig althans in Ameri ka duizenden onbevoegde „mon teurs" aan het werk in garages en service-stations. 3. Oppervlakkige overheidskeuring van oudere wagens. 4. Verwaarlozing door de eigenaar. Eigenaren die verzuimen hun wagens in goede wegconditie te houden die nen gëstraft te worden. Een slecht onderhouden wagen vormt een be dreiging niet alleen voor de be stuurder, maar voor alles wat op zijn weg komt. Uit Het Beste uit Reader's Digest ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b(jsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief VVy willen u met onze adviezen zo goed mogelpk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. VVjj kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. St. Jan. Kunt u mij enige inlich tingen geven betreffende St. Jan te Den Bosch? aldus M. A. Aan de bouw van de St. Janskerk werd in de 12de eeuw begonnen. In 1469 was de hoofdkerk voltooid. Wij hebben geen bevestiging kunnen vinden van de veronderstelling dat de fundamenten uit dierenhuiden bestaan, zodat wij aanne men dat dit op een fabel berust. Dat het puntje van de toren gelijk staat met de drempel van de Heirese kerk kan onmogelijk juist zijn, omdat Tilburg niet hoger ligt dan 's-Hertogenbosch. Wilt u meer weten van de bouw van de St. Janskerk, dan raden wij u aan het boekje ,,'s-Hertogenbosch" van Mr. F. J. van Lanschot, uit de Heemschutserie, uitgeverij Allert de Lange, Amsterdam, te lezen of te kopen. Kwitantie. Als een werkgever een particuliere zuster per giro betaalt, is het dan niet overbodig dat zij hiervoor een gezegelde kwitantie geeft? Is het stortingsbewijs voldoende informeert T. E. Als de betaling geschiedt per giro, postwissel of dergelijke geldt het ge ponste, resp, afgestempelde strookje dat de afzender terugkrijgt, als kwijtings- bewijs. Er is dan geen zegelrecht ver schuldigd, dus behoeft er geen (tweede) kwitantie te worden uitgeschreven. In dien iemand er beslist op staat toch een tweede kwijtingsbewijs te ontvan gen, dan is het redelijk dat betrokkene het voor die kwitantie verschuldigde ze gelrecht voldoet. Feest. Wij organiseren een feest voor onze ouders, maar mijn oom be moeit zich er aldoor mee en vertelt ons wie we moeten uitnodigen. Dat is toch niet juist, hé? schrijft De Vrolijke Tien. Als wij het goed begrijpen, bieden de kinderen hier hun ouders een feest of receptie aan bij het zilveren huwelijks feest. Zo behoort het ook, maar dan re gelen de kinderen ook wat er gaat ge beuren en wie er worden uitgenodigd, liefst natuurlijk in overleg met de hoofd personen, hun ouders. Wat een oom dan met de regeling te maken heef, is ons niet duidelijk. Als de kinderen met de ouders tezamen een programma en een lijstje: der te nodigen gasten hebben opgesteld, heeft de familie zich daarbij neer te leggen. Begrijpt u goed: nie mand is verplicht bepaalde mensen uit te nodigen tot een familiefeest. U kunt het aantal gasten precies zo beperken als u zelf wilt, als u maar geen fa milieleden voor het hoofd stoot door met 2 maten te meten. W. W. Hoe zit het met de nieuwe weduwen- en wezenwet? vraagt T. S. Een weduwe zonder kinderen heeft recht op weduwenpensioen als zij 40 jaar of ouder, doch jonger dan 65 jaar was op de laatste dag van de maand, waarin haar man is overleden. Zuster. Mevr. L. J. maakt zich zorgen over haar zuster. Wij zien werkelijk geen andere weg om het uw zuster minder moeilijk te maken. Aan alle wetten kleven deze on prettige kanten, juist die niet verplich te (wettelijke) onderhoudsplicht tussen broers/zusters speelt hier een grote rol. Artikel 1 van die nieuwe tijdelijke bij standregeling bepaalt nu eenmaal dat betrokkene in het gezinsverband van een onderhoudsplichtige verwant moet leven en hieraan is niet te ontkomen, hoewel 't naar onze mening een „on plezierige" bepaling is. Ook als deze zuster bij u zou wonen, bestaat er geen onderhoudsplicht, dus ook dit brengt geen verandering in de toestand. Er zit niets anders op dan de uitkering te ac cepteren. Het is tenslotte geen schande en degene die er minder prettig over denkt, moet eerst maar eens bij zich zelf te rade gaan en zich afvragen: „Zou ik een dergelijk groot offer kun nen opbrengen?" Neen, voor uw oudste zuster mogen de mensen hun pet afne men en haar hoogachten. Het spijt ons dat wij het met dit medeleven moeten doen. Frankrijk. Ik heb familie in Frank rijk wonen. Wanneer zij naar Nederland toekomen, hebben zij dan recht op ouderdomspensioen? aldus A. d. R. Uw familie verkrijgt hier te lande pas recht op ouderdomspensioen als zij 6 jaren in Nederland gewoond hebben. Inkopen kan dat familelid niet, aange zien hij reeds 65 jaar was toen de wet hier te lande in werking trad, V.S. Wij kennen een jongeman wiens ouders in de oorlog enigszins „verkeerd" zijn geweest. Nu wil hij naar de V.S. emigreren, doch is bang dat wanneer hij zijn visum aanvraagt moeilijkheden krijgt op grond van bo venstaand feit. Is dit zo? Ik zou dit erg vinden als deze jongeman het slacht offer hiervan werd. Kunt u mij een be vestigend antwoord geven, ik zou hem zo graag geruststellen. Aldus Cita. Wij zijn er wel zeker van dat uw jon ge vriend niet meer moeite zal hebben een visum voor de V.S. te verwerven dan andere Nederlanders wier ouders in de oorlog niet fout zijn geweest, te meer daar hij een oppassend en bekwaam vakman is. Wij raden hem echter wel aan niet te lang met de aanvraag van de benodigde papieren te wachten, om dat hier vrij veel tijd in gaat zitten. Cyclamen. Welke behandeling moet de cyclame hebben? schrijft N. S. Zet de plantjes ieder afzonderlijk in een 6 tot 8 cm potje in voedzame, niet te lichte, doch luchtige grond. Bijvoor beeld 3 delen bladaarde, 2 delen klei- zodengrond of goedé tuinaarde, 1 deel turfmolm en wat scherp zand. In een bakje ingraven in het volle licht, doch niet in de brandende zon zetten. Gelei delijk overzetten in een 10 cm en later in een 12 cm pot. De grond wordt dan geleidelijk wat zwaarder en voedzamer genomen door er nog 1 deel kleizoden- grond en 1 deel verteerde mest aan toe te voegen. Planten niet te diep zetten (knol half boven de grond) en de grond stevig aandrukken. Gieten liefst op het schoteltje. Amaryllis. Hoe moet men een amaryllis opkweken? vraagt G. N. Evenals bij de cyclamen de jonge planten ieder apart in een pot zetten. Grond wat lichter en niet te vast aan drukken en zo warm mogelijk zetten. In het volle licht (niet in de volle zon). In de zomer veel water en vloeimest, in de winter minder water en geen vloei mest. Houdt u ze in de winter aan de groei dan kunnen de bollen na 3 M jaar bloeien. Laatste verpotting (goed draineren) in een 12 tot 15 cm pot. Doordat bestoven is, kunt u allerlei kleurschakeringen verwachten. Zijn ze eenmaal aan de bloei, dan de gewone behandeling toepassen. Passieplant. Aan de passieplant schijnt een verhaal verbonden te zijn. Kunt u mij dit geven? aldus Z. N. In de bloem van de passieplant krijgt men diverse dingen te zien omtrent het leven en lijden van Christus. De tien blaadjes zijn de tien geboden, ook wel de tien apostelen (Judas en Petrus ont breken), de vijf blaadjes met de uit stekende punten zijn de vijf vernederin gen van Christus. De driekleurige krans is van buiten blauw; dit is de purperen mantel waarmede Christus van Pilatus naar Herodes werd gezonden. Het mid den van de krans is wit: dat is het witte kleed voor de gang van Herodes naar Pilatus. Binnenin is de krans bruin: de linnen rok zonder naad. De knop op de stengel is de spons. De drie nagels op de knop zijn de nagels waar mee Christus werd gekruisigd. De drie knoppen van de stengel zijn de drie dob belstenen, waarmee om de kleren van Christus werd gespeeld. De vorm van de bladeren is die van een lans, de ran ken de gesels, enz. Familie van Acalea. Sneeuwkonin gin stuurt ons een blad en vraagt van welke plant dit is. Uw plant behoort tot één van de vele caladiumsoorten. Gezien de herkomst uit tropische streken, waar het niet al leen erg heet is, maar ook vochtig en licht, moet daar bij de teelt rekening mee gehouden worden. Het is voor ons land met weinig zon en lage temperatu ren geen erg geschikte kamerplant, vandaar dat de bladeren al spoedig ver dorren. Ze kan de volle zon verdragen, mits de omgeving steeds goed vochtig is, dus tijdens zon veel sproeien. Grond- mengsel: bloemistengrond, scherp zand, sphagnum (veenmos), oude koemest en wat klei. Dit laatste bootst de rode aarde na. Zoveel te minder er tegen de zon geschermd wordt, zoveel te mooier de bladeren kleuren. In het najaar min der water en als het blad afgstorven is in droog wit zand op warme plaats overwinteren. Vakantie. Op hoeveel vakantie dagen en snipperdagen zou mijn doch ter recht hebben? aldus N. d. T. Uw dochter heeft recht op 6 dagen vakantie, plus 6 snipperdagen, eventueel op te nemen in overleg met haar werk gever. WEMELDINGE Van 1925 augustus 1962 Woensdag 22 aug.: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.21 6.38 11.43 Maandag 7.04 7.20 0.20 12.30 Dinsdag 7.44 8.00 1.11 1.16 Woensdag 8.27 8.42 1.56 2.01 Donderdag 9.14 9.38 2.37 2.54 Vrijdag 10.21 10.53 3.40 4.07 Zaterdag 11.43 5.00 5.39 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1