oCdK^S de. SbvCuüt tjomlwill NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUIp-BEVELAND oveRöenkinq Het ideale horloge Sfowa Hermetic 28STE JAARGANG No. 11 10 AUGUSTUS 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN modes ff niecEN Schetsen van Lindedorp J. Kole Yerseke - Tel. 372 REDACTEUR ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur af ge- deze En het geschiedde op die dag als Elkana offerde, zo gaf hij aan Peninna zijn huisvrouw en aan al haar zonen en haar dochteren delen. 1 Sam. 1 4. Het was Hoogtijd in Israel. De vrome huisvaders brachten hun offerdieren naar het Altaar des brandoffers. Gro ten en kleinen zagen toe, hoe het nog warme bloed der stervende dieren op dat Altaar werd gesprengd, een deel van het vlees in het heilig vuur Gode werd geofferd, terwijl na deze gedane ver zoening het overige werd verdeeld tus sen de priesters en de offeraars, om dat te eten en vrolijk te zijn voor het Aan gezicht des Heren. Wat rijke symboliek! Neen, geen echte vreugde kan bestaan met een knagend geweten over onbele- den en onverzoende schuld. Geen ver geving zonder verzoening! Geen verzoe ning zonder voldoening. Klaar en beslist zegt Gods Woord, dat zonder bloedstor ting geen vergeving geschiedt (Hebr. 9:22). Ook, dat het bloed van Jezus Christus Zijn Zoon ons reinigt van alle zonden (1 Joh. 1:7). Wijze mensen zeggen, dat dit niet zo is, doch de lezer moet zelf maar uitmaken wie hij ge loven wil: God of de mens. Ook Elkana en de zijnen hadden met ontschoeide voet toegezien hoe hun schuldoffer werd geslacht en verbrand, Elkana had zijn rechterhand gelegd op de kop van het dier, als een sprakeloze belijdenis van de vele en zware zonden van hem en zijn gezin. Eén gemeen schappelijke schuld, één gemeenschappe lijk offer, nu ook één gemeenschappe lijke offermaaltijd, 's Heren priester gaf hun een aanzienlijk deel van het ge slachte terug op Gods bevel, ten blijke dat zij mochten leven en niet sterven. Neen, daar is vergeving, altijd bij Hem geweest Voor wie dit verstond, moet zulk een offermaaltijd iets even heerlijks hebben gehad als ons Heilig Avondmaal! Ge meenschap met God en met elkander! Samen eten en drinken in een heilige sfeer van vergevende liefde, hoe ver heffend! Het gehele gezin moest er bij tegenwoordig zijn. Elkana gaf ieder zijn bescheiden deel, groot en klein, onge twijfeld met de nodige verklaring van wat men zo pas had gezien. Aan zulk een familieleven is tegenwoordig grote behoefte. Kwam het wat in gedrang, dan biedt de vakantie een schone ge legenheid God en elkander weer te vin den! (Uit een Dagboek) 'i voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom IK BEN EEN GERECHTELIJKE DWALING! Het ergerde de man meer dan ooit te schrijven valt. Iedere dag klokslag half twee kwam het jongetje langs. Nu zal men zich afvragen, waarom het langs gaan van een jongetje ergernis zou moeten verwekken en nog wel in een dergelijke mate. De oorzaak hiervan moet gezocht wordén in het feit, dat het jongetje bij het passeren van 's mans huis vieze liedjes zong. De knaap placht zijn solo te geven als bij langs het huis fietste. Als een sneldichter vlogen de versregels er dan uit. De kwaliteit van het gezongene was beslist niet lager dan de officiële teksten op de zelfde melodieën. Maar de jongen bedacht er lelijke woorden bij, waarbij hij met na druk naar het huis van de man keek. Op de een of andere manier meende deze zich het een en ander persoonlijk te moeten aantrekken. En hij besloot de zanger een lesje te geven. Op een middag omstreeks half twee posteerde hij zich bij het raam. Toen hij de knaap aan zag komen, begaf hij zich naar de voordeur en wandelde de zanger tegemoet. Deze wachtte zijn komst echter niet af en spurtte onder schamper gelach weg. De man had het nakijken! Dit verdroot hem en hij besloot snel ler te zijn. De volgende dag betrok hij om kwart over één zijn post achter de voordeur, terwijl buiten tegen de gevel zijn fiets klaar stond. Daar hoorde hij de zingende fietser naderen. Snel opende hij de deur, greep zijn fiets, doch... we derom spurtte onder hoongelach de jongeling weg. Razend van woede slin gerde de man zijn rijwiel tegen de gevel en smakte de deur achter zich dicht. 's Nachts kon hij er niet van slapen en hij zon op een middel om de knaap onder handen te nemen. De dag daarop stond hij om even over één met de fiets aan de hand bij de stoep en wachtte af. Daar nam de zanger de bocht, doch bij het zien van de man op de stoep remde hij af en zwenkte een andere straat in, zonder zijn lied ten beste te hebben gegeven. Ook deze keer had de man geen succes. Enige dagen lang moest hij machte loos het lied aanhoren, niet wetende wat te doen. Toen kreeg hij ineens een lich tend idee. Die middag moest het gebeuren. Om klokslag één uur zette hij de voordeur wijd open en plaatste zijn rijwiel in de gang. Hij sloeg het been over het za del. De trapper in de aanslag. Zijn vrouw posteerde zich achter de fiets met beide handen aan de bagagedra ger. Zo bracht men in uiterste paraat heid de tijd door. Op het moment dat een heldere jon genssopraan door de straat klonk, gooi de de man zijn volle gewicht op de trappers, terwijl zijn vrouw haar echt vriend een zetje gaf. Het lied brak plotseling af, toen de jeugdige zanger de verbolgen man als een raket de voor deur uit en de stoep over zag razen. De knaap legde de neus op het stuur. Hij was evenwel nog buiten adem van het zingen, terwijl daarentegen de god der wrake zo fris was als een hoen, en bovendien nog de hoge aanvangssnelheid bezat, veroorzaakt door het zetje van zijn vrouw. Er was geen houden aan. Een korte doch hevige spurt bracht het rijwiel van de man naast dat van de knaap. De jongen begon nu wanhopig te huilen. „Niet doen!" schreewde hij terwijl hij zijn fiets liet vallen. „Ik zal het nooit weer doen!" riep hij toen hij op de straatstenen zat. „En toen", verklaarde de man die nu als verdachte voor de politierechter stond, „kon ik er niet toe komen hem te slaan. Ik dacht: zo'n arm kind. Wie weet hoe hij is opgevoed. En hoe ang stig zat hij daar op de grond, als een ziek vogeltje ineengedoken, en trillend van angst voor mijn kastijding! Neen, dacht ik, laat hem gaan. Doe dit kind geen pijn, dacht ik". „Maar hoe verklaart u het dan, dat die jongen met een bloedneus bij de bu ren is binnengevlucht?" wilde de rech ter weten. „Dat weet ik niet", luidde het ant woord, „misschien heeft hij zichzelf te gen de neus geslagen". Desondanks werd de mishandeling be wezen geacht. Dertig gulden boete heeft hij gekregen. Maar hij zei, dat hij het hogerop zou gooien. „Ik ben een gerechtelijke dwaling, edelachtbare", riep de man tegen de deurwaarder. Maar die loodste hem het zaaltje uit. RUDOLF PASSANT (Nadruk verboden) Het was de avond waarin men de pot verteerde en blijken gaf dat de zang niet alleen de waarde van het leven be paalde, maar ook de eetlust en een goed gedekte tafel. Men at dan tegen elkaar op, tot men vol en zat was. Deze smulavonden kregen door de overvloedige uitstorting van de hoorn des overvloeds een Breugeliaans karak ter en zulk een vermaardheid dat de naam der vereniging „Ons Genoegen" spoedig veranderde in „Vreet Opje". Ons harmoniegezelschap „Oefening Kweekt Kunst" stond onder leiding van Boudewijn Bouterse. Deze kleine man was van groot muzikaal talent, wiens halfblinde ogen geen beletsel waren om de muzikaal voelende jongelui op te voeden tot goede spelers en zijn ge zelschap tot een sieraad van het dorp. Men onderschatte de betekenis niet van een goede harmonie. Niet alleen dat zij kunstgenot verschafte. Zij bracht ook fleur en geur in het alledaagse leven, genot en vrolijkheid bij haar uitvoerin gen en serenades, bij haar medewerking tijdens feestelijkheden. Nog zeer goed kan ik mij een voorstelling maken, hoe O.K.K. door ons dorp marcheerde; Bou dewijn met zijn dirigeerstokje voorop en in het achterste gelid Sjois van Boven, de schouders omstrengeld door zijn blin kend-koperen bas instrument, waaruit hij, met sterk opgezette wangen, zijn zware hoempa's stootte. De jeugd volgde in hupse passen op de maat van vrolijke klanken, de oude ren keken genietend toe, voor hun huis deuren of tuinhekjes. De kerstdagen schoner dan de dagen gingen stil en rustig voorbij. In de ker ken werd deze hoogtijdag der Christen heid gevierd met cle verkondiging dat het Licht de duisternis overwon door de komst van de Verlosser der wereld in een donkere stal. De kinderen der zondagsschool vier den hun feest in het mooie koor der grote kerk, dat versierd was met een grote kerstboom en dennegroen. Een kerstverhaal werd verteld, kerstliederen gezongen, afgewisseld door een trakta tie van chocolademelk en krentenkoe ken. Op het einde van de avond kreeg elk kind een prachtig kerstcadeau en zij die de school verlieten, een bijbel. Oudejaarsdag maakte geen andere in druk dan de andere dagen. Men zag enkele kinderen, die der armsten, langs de huizen lopen, waar zij onder de een tonige geluiden van de konkelpot hun oudejaarsavondliedjes zongen, voor en kele centen als beloning. Het was maar een trieste vertoning, waarnaar we niet terug behoeven te verlangen, zoals som migen die in deze bedelarij een folklo ristisch element menen ontdekt te heb ben. Oudejaarsavond bracht niet veel ver andering. Het was buiten de oudejaars avondkerkdienst, die veel volk trok, een avond, naar het uiterlijk althans, als elke andere. De gewoonte om oud en nieuw te vieren was nog niet in zwang. Ook deze avond zocht men al vroeg de kooi op; de volgende dag had men tijd genoeg om elkander te zeggen wat men wel of wat men niet meende. Elkaar nieuwjaar toewensen, bezoe ken afleggen en ontvangen, gezellig bij elkaar zijn waren kenmerken van deze dag. Een nieuw, lang jaar stond weer voor de boeg. Het levensschip zette weer koers naar onbekende verten. Het leven ging door en eiste de mens weer op tot de arbeid zijner handen en de zorg voor het dagelijks brood. De winter trekt zijn harde spoor verder door de tijd. Stormen striemen de landen of sneeuwbuien dekken de aarde onder dikke donzige dekens, wa tergangen en sloten stollen onder de koude adem van de winterse winden. Maar gelukkig voor onze mensen, stij gen uit de schoorstenen der behuizingen rookpluimen op; daar is een veilige be schutting, daar overwint de uitstralen de gloed van haard en kachel de barre winterkoude, haar houdende buiten de veilige muren. De dagen gaan lengen. Zonnestralen winnen in kracht. Er is een ontwakend nieuw leven te bespeuren, dat langzaam doch onwederstandelijk komt opzetten. En met deze lenteboden komt ook het einde in het zicht van het koude sei zoen. Mijn schetsen gaven bij de aanvang iweer, de voorjaarsontplooiïng die zich over Lindedorp en zijn bewoners open baarde. De zomer en herfst kwamen aan de orde en thans zouden, met de winter die ik het laatst beschreef, mijn schetsen een einde kunnen hebben. Toch zou ik geen klein verzuim ple gen, ten aanzien van ons dorp en zijn mensen en ook jegens mij zelve, wan neer in dit schetsboek een tekening zou ontbreken van onze kerken. De kerk die als gebouw wel niet mid den in ons dorp staat maar die zeker een geestelijk middelpunt genoemd kon worden in het leven van ons dorp. Lest best, zou men ook kunnen zeg gen, naar de plaats welke dit onderwerp in mijn schetsboek gaat innemen. (Wordt vervolgd) voor land- en tuinbouw 100"/o Waterdicht en condensvrij geheel edel-staal kast Ruime keuze bij Kapell. Z.-B. Tel. 01102-223 door HENK ZWEEDIJK XVII In de wintermaanden werd er weke lijks gerepeteerd in het zondagsschool lokaal, gelegen aan het slop van Tilroe. De boer van het Keizersweel hanteerde de dirigeerstok. Het was een goed koor, met mooie volle mannenstemmen. Hun genoegens beperkten zich echter niet bij het zingen alleen. Men kon pas van echte genoegelijkheid sprekeri, wan neer zij samen waren in hun jaarverga dering, waarin het batig saldo der ver enigingskas tot op de bodem toe werd omgezet in vele vettigheden, die de goe de aarde schenkt. BINNENVERINGBED h*t best* bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met rertterkte middensector fabrieken Zevenbergen ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met onze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zijn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Tafelzeil. Alles wat ik op mijn nieuwe tafelzeiltje zet, plakt er aan vast. Wat kan ik doen om dit te voor komen, vraagt L. K. B. U kunt de bovenkant van het zeiltje goed inwrijven met talkpoeder, dan zal het euvel wel verholpen zijn. Vogelvuil. Hoe krijg ik vlekken van vogelvuil uit mijn colbertjasje? vraagt. D. B. Aangezien wij niet weten waarmede u het al geprobeerd hebt, zouden wij u willen aanraden bij de drogist een vlek- kenpasta te kopen in tubevorm. Ge bruiksaanwijzing goed lezen en opvol gen. Dit kan in elk geval geen kwaad. Als de stof echter verkleurd is zal er weinig meer aan te doen zijn. Vruchten- vlekken kan men veelal verwijderen met alcohol. Verloven in Duitsland. „Jó, je moet je in Duitsland verloven, daar zijn de ringen tenminste goedkoop en dan heb je er gelijk een reisje aan vastzitten", aldus mijn vriendin. Heeft zij gelijk wat betreft de ringen? Ik wilde tevens mijn verloofde een fototoestel cadeau geven ter ere van onze verloving en dat moest ik dan ook maar daar kopen, zo raadde Dorothy (mijn vriendin) me aan. Dit schreef Nanette ons. Je vriendin heeft gelijk. De ringen evenals de fototoestellen e.d. zijn in Duitsland aanzienlijk goedkoper. Wij kunnen je geruststellen wat de kwali teit betreft. Deze is heus niet minder dan in ons land. (Denk echter om de invoerrechten wat betreft het fototoe stel Karl May. Kunt u mij zeggen hoe lang Karl May in Amerika verbleef vraagt N. d. T. Precies het aantal dagen of maanden van Karl May's verblijf in Amerika is niet bekend. We weten echter wel, dat het kort geweest moet zijn, hoogstens een paar maanden, omdat hij daar was op doorreis. Ook moet hij er pas heen gegaan zijn op latere leeftijd. Het ge heim van zijn reisbeschrijvingen zonder voldoende eigen reiservaringen heeft deze auteur echter meegenomen in het graf. De laatste nacht. U zult wel den ken: „Heb je niets beters te doen dan ons zo'n rare vraag te stellen", maar omdat ik ervan overtuigd ben dat u toch bereid zult zijn mij een antwoord te geven en er op vertrouw, stel ik u toch de volgende vraag: „Is de zondag nacht de eerste of de laatste nacht van de week?" aldus Dagvlindertje. De nacht duurt officieel van 0 tot 6 uur v.m., dan volgen resp. de ochtend van 6 tot 12 uur v.m., de middag van 12 tot 6 uur n.m. en de avond van 6 tot 12 uur n.m. De nacht van zondag valt voor de ochtend van die dag. Zon dagnacht is dus de nacht na de zater dagavond en niet de nacht met de da tum van maandag. Bontkraag. Hoe kan ik een vettig geworden bontkraag reinigen voor ik de mantel opberg? (Alhoewel ik eigenlijk van dat opbergen nog niet zo zeker ben, als ik naar die mooie zomer kijk) klaagt Son ja. Het beste zal zijn de vette bontkraag in te wrijven met verwarmde zemelen. Beter helpen misschien verwarmde ze melen, vermengd met tetra, maar hier mede moet je voorzichtig zijn, want tetra kan eventueel geverfd bont aan tasten. Probeer het anders eens met een droogschuimpreparaat. Mast. Is het beter als een tele visie-antenne geaard is? En is zo'n an tenne gevaarlijk voor blikseminslag informeert N. v. O. Televisie-antennes worden in de regel niet geaard, alhoewel het met behulp van een omschakelaar bij de ingang (raamkozijn) naar binnen wel mogelijk zou zijn. In de praktijk komt van tijdig omschakelen door de toestelbezitter ech ter niet veel. Bij onweer volstaat men daarom met het uit de antennecontact- doos trekken van de aansluitingsstekker ter voorkoming van schade aan het te levisie-apparaat bij inslag van uitlopers van de bliksem. Dit uitnemen van de stekker helpt uiteraard niet bij directe inslag, want dan wordt ook de korte af stand tussen de beide antenne-leiding gedeelten door de grotere vonk wel over brugd. Er komen echter meer uitlopers voor dan directe inslagen bij een on weer. Het veiligste is natuurlijk een complete bliksemafleider te laten in stalleren aan de antennemast, die met de voorgeschreven aardleiding buiten de gevel om tot in het grondwater (aarde) voert. Zolang er vele huizen met anten nes om uw woning heen staan, is het risico voor inslag evenwel beperkt. Stekker van de antenne uitnemen moogt u evenwel bij onweer nimmer vergeten. Moeilijkheden. T. A. heeft moei lijkheden met een tweedehands televisie toestel. Als u met de verkoper niet tot over eenstemming kunt komen, zit er niet veel anders op dan de kwestie in han den te geven van een deurwaarder of advokaat. Wellicht is het schrijven van een brief door deze rechtskundige reeds voldoende om de verkoper te bewegen tot een bevredigende oplossing. Zilver. Is er een middel om donker geworden zilveren filigraine sieraden op te knappen? schrijft N. T. Het is een feit dat zilver op de duur zwart uitslaat. U kunt deze aanslag zeer eenvoudig wegkrijgen door het zil ver enige seconden in kokend sodawater te leggen, waarin een plaat aluminium is gelegd. U gebruikt een lepel soda op 5 liter water. Deze behandeling is vol komen onschadelijk voor het zilver. WEMELDINGE Van 12—18 augustus 1962 Woensdag 15 augustus: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.32 5.47 6.19 Maandag 1.08 1.38 6.54 7.18 Dinsdag 2.10 2.35 7.50 8.10 Woensdag 3.01 3.26 8.40 9.02 Donderdag 3.51 4.13 9.28 9.49 Vrijdag 4.44 5.00 10.09 10.37 Zaterdag 5.33 5.50 10.53 11.28 Te Hanaweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1