NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VO oveRöenkinq -BEVELAND EEN UITKOMST Land- en Tuinbouw djotnlwiU J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Jeugd «puistjes PLAATSELIJK NIEUWS 28STE JAARGANG No. 8 20 JULI 1962 er REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Toen zeide Micha: Nu weet ik, dat de Here mij weldoen zal, omdat ik deze Leviet tot een priester heb. Richt. 17 13. Verschrikkelijk is de zonde der „vro me" zelfmisleiding. Een zonde gecamou fleerd door vrome schijn is gruwelijker dan de openlijkste ongerechtigheid. En ze is gevaarlijker. Ziet dat aan Micha. Hij leefde in de goddeloze richterentijd op het gebergte van Efraim. In onge rechtigheid heeft hij zich geld verschaft; als zijn bedrog openbaar wordt, wordt het door vrome schijn ommanteld: het geld zal gebruikt worden voor de dienst des Heren. Ach, welk een dienst. De Here heeft in Zijn wet geëist dat Hij alleen in 't heiligdom dat Hij Zichzelf verkiezen zou, en dat sinds Jozua te Silo stond, gediend mocht worden, en dat die dienst moest zijn naar Zijn Woord, waarin Hij bijzonder de beelden dienst veroordeelde. Maar wat maalt Micha om Gods wet? Hij is zichzelf een wet, en bouwt zich een heiligdom, en plaatst daarin een beeld van de He- re, zichzelf en allen die zich door hem zouden laten verleiden, een oordeel be reidend. Micha is dan ook onrustig. Al wat hij doet is overtreding. Hij vindt echter een middel om zijn ontruste ge weten tot rust te brengen, met behoud van zijn eigenwillige beeldendienst. Hij ontmoet toch „toevallig" een verarmde zwervende Leviet. En Micha herinnert zich dat de Here heeft verordend dat de stam van Levie Hem zou zijn gewijd, tot dienst in Zijn heiligdom. Die Leviet komt juist op tijd. Voor een weinig geld huurt hij hem tot priester in zijn eigen willige Godshuis. Micha kan gerust zijn. Hij heeft een priester uit de stam van Levie. Is dat niet naar de wet? En in „vrome" zelfmisleiding stelt hij zijn ge weten gerust. Nu weet ik, dat de Here mij weldoen zal. Eigenwillige godsdienst is vreselijk. Maar als deze zich dan nog camoufle ren gaat achter vrome schijn, is het nog erger. De Here is een jaloers God. Hij laat zich door geen schijn verblin den. Eens scheurt Hij alle camouflage stuk. Dat geldt ook nu, en moge ver schrikken ieder, die zich niet in een volkomen geloof geeft aan Hem. In Christus is Hij genadig, ja, maar daar om ook een jaloers God, die Zijn eer geen anderen geeft, en met Zijn Woord niet spelen laat. (Uit een Dagboek) Niet minder dan een derde gedeelte van onze bevolking behoort tot de groep van de „brildragers" en het is derhalve geen wonder, dat industrie en handel zich uitermate inspannen om te voldoen aan de wensen en verlangens van al de genen, die hun gezichtsvermogen moe ten corrigeren met wetenschappelijk ge slepen min- en plusglazen. Velen zien het dragen van een bril als een „noodzakelijk kwaad", maar ge lukkig heeft de industrie er vooral de laatste jaren voor gezorgd, dat een bril geen ontsierend element is, maar daar entegen een funktie kan vervullen», die bijdraagt tot de charme van de draag ster en drager. Niettemin zijn er velen, die iets te gen het dragen van een bril hebben; mannen vanwege hun beroepsbezighe den, waarin het dragen van een bril stoort, en vrouwen die vinden dat een bril hen beslist misstaat. Voor deze categorieën zijn de contact lenzen een uitkomst. gen, hetgeen blijkbaar zonder bezwaar kan worden gedaan. Meer gebruikelijk is evenwel de lenzen 's avonds voor het naar bed gaan te verwijderen en 's och tends weer op hun plaats te brengen. Dit kan met een eenvoudige handgreep gemakkelijk geschieden. In de Verenigde Staten worden deze kleine contactlenzen als het ware „over dq itoonbank" aan de clientèle ver kocht; vele honderdduizenden Ameri kanen voelen zich gelukkig met hun on zichtbare bril. Engeland bleef niet ach ter en men kan thans zeggen, dat de Britten ook warmlopen voor de nieuwe contactlenzen. Nu komt ook Nederland aan de beurt. Twee ondernemende opticiens, de heer J. C. Roosen uit het Drentse Emmen en zijn broer T. J. Roosen uit Leiden, die zich al geruime tijd bezighielden met de bestudering van de mogelijkheden der contactlenzen, hebben bij het Engelse bedrijf, dat de nieuwe Amerikaanse con tactlenzen vervaardigt, een intensieve HET GRASLAND IN DE KNEL Het wil dit jaar niet erg vlotten met de voederwinning op de graslandbedrij- ven. Vele boeren zien met zorg, dat de hooiberg nauwelijks half gevuld is, ter wijl de meeste silo's nog leeg zijn. Maar het weer kunnen we niet dwin gen. Wel hebben we een belangrijke factor zelf in de hand: de bemesting. Het is dan ook geen wonder, dat er de laatste maand zeer veel stikstof uit gestrooid is. En dat is goed, mits ook voldoende aandacht wordt besteed aan de fosfaat- en kalibemesting. Alleen wanneer even wichtig wordt bemest, kunt u goede re sultaten verwachten. Dit geldt vooral voor percelen die pas gemaaid zijn, of die u nu opzij legt om te maaien. Deze percelen hebben meestal een kaligift nodig, bijv. van 200300 kg kalizout 40 per ha, afhankelijk van grond soort en voorjaarsbemesting. Het is ook mogelijk een juiste bemes ting te geven in de vorm van meng- meststoffen. De keuze van de samen stelling is dan natuurlijk van groot be lang. Voor weiland is een soort als 15 11 18 geschikt, terwijl voor land dat gemaaid zal worden bijv. 12 10 18 heel goed past. Bedenk dat een nalatigheid van dit ogenblik, de komende winter u geld kan kosten! BINNENVERINGBED het bette bed ooft gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector f fabrieken Zmnbirgan Sedert de toepassing is er veel over de contactlens geschreven en gespro ken door voor- en tegenstanders. Vooropgesteld, dat niets idealer is dan ogen die géén correctie door middel van optisch glas behoeven, kan toch worden gezegd, dat de contactlens de laatste jaren in een sterk gevoelde behoefte is gaan voorzien. Met name in Amrika zijn de lenzen zeer gewild, temeer om dat men daar er in is geslaagd de con tactlens zodanig te verfijnen, dat het overgrote deel van de bezwaren die men aan het gebruik toedichtte, is verval len. De in Amerika nu zo bijzonder popu laire plastic contactlens is niet groter dan de iris van het oog en bovendien volkomen onzichtbaar. Zelfs op zeer korte afstand is het niet mogelijk te onderscheiden, of iemand nu wel of geen contactlenzen draagt. Het oogvocht houdt het kleine bijna gewichloze lens je prachtig op zijn plaats. Men kan de contactlenzen net zo lang laten zitten als men dat wenst. Velen laten zelfs niet na ze wekenlang achtereen te dra opleiding gevolgd en zullen zich nu met de deskundige medewerking van ge vestigde oogartsen bezighouden met het „aanmeten" van de onzichtbare brillen op de ogen van Nederlandse dames en heren. De vervolmaking van de contactlen zen, zoals die dus nu ook in ons land verkrijgbaar zijn, stelt degenen die om welke reden ook geen „bril op de neus" willen hebben, maar er toch een behoe ven, in staat goed te zien, zonder dat anderen zien, dat zij in feite brildrager zijn. Met name voor mannen en vrouwen die vanwege hun werkzaamheden (ac teurs, actrices, televisiemedewerkers, mannequins, om enkele te noemen) geen bril kunnen dragen, zijn de nieuwe con tactlenzen een uitkomst. Een wel bijzondere betekenis hebben zij voor diegenen, die een bril moeten dragen met extra dikke glazen. Ook voor hen is het nu mogelijk met een onzichtbare bril goed ziende door het leven te gaan. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Zilver. Ik heb van oude zilveren dubbeltjes knopen laten maken. Zouden ze niet afgeven als ik ze aan mijn witte no-iron overhemd zet? vraagt J. Z. Wanneer u aan de binnenkant van de knopen een laagje blanke nagellak aan brengt, zult u van het afgeven geen last hebben. U dient dit laagje wel af en toe met aceton te verwijderen en door een nieuw te vervangen. Knopen er wel af halen als u de blouse wast. Brede heupen. Ik ben erg breed en dik om de heupen. Wat te doen? vraagt A. Z. U doet er goed aan weinig koolhydra ten (meelkost en zoetigheid) en weinig vet (boter, olie) te gebruiken. Flink groenten eten is goed, verder moet u driekwart liter magere melkkost nemen (karnemelk, taptemelk of taptemelk- yoghurt), een behoorlijke portie mager vlees of niet-vette vis is toegestaan, evenals het gebruik van één gekookt ei per dag. Geen alcohol. De beste li chaamsbeweging bestaat uit wandelen, misschien kunt u te voet naar en van uw werk gaan. Gymnastiek en inten sieve sportbeoefening worden niet door iedereen verdragen; u zoudt hiervoor advies moeten vragen aan uw dokter. Prinses Wilhelmina. Wat is het adres van prinses Wilhelmina en zou Hare Hoogheid mijn schrijven beant woorden? aldus F. E. Het adres van H.K.H. prinses Wil helmina is nog altijd paleis Het Loo, bij Apeldoorn. Als gevolg van haar hoge leeftijd zal H.K.H. haar post niet alle maal meer persoonlijk beantwoorden, doch u zult in elk geval wel een ant woord ontvangen op uw brief. Waterkracht. Welk land heeft als eerste het gebruik van waterkracht ont dekt voor het opwekken van élektrici- teit en wie is op dit idee gekomen? in formeert T. D. In welk land waterkracht het eerst is geëxploiteerd voor de opwekking van elektriciteit is ons onbekend. Waar schijnlijk Duitsland en/of Frankrijk. Wel weten we dat ca. 1837 Herschel en Jou- vel apparaten construeerden, die het oude waterwiel bruikbaar maakten om een turbine aan te drijven. Tussen 1844 (Redtenbacher) en 1890 (Zevner) is dit principe geperfectioneerd en in gebruik genomen in verschillende landen. Dit principe, uiteraard verbeterd, is nog steeds in gebruik. De eersten, die dit idee ontwikkelden, waren Evler, Mano- vry (1813) en Fourneyron (1832). Stamboom. Kan ik nog een stam boom krijgen voor mijn hond? aldus N. d. T. Wij kunnen u wel verzekeren dat u geen stamboom kunt opbouwen voor honden, waarvan de vader wel en de moeder geen stamboom heeft. De af komst van de moeder kan dan immers niet worden aangegeven en niet met zekerheid worden vermeld. Volledige in lichtingen kunt u verkrijgen bij de „Raad van Beheer op Kynologisch Ge bied in Nederland", Emmalaan 16, Am sterdam. Hier worden alle stambomen geregistreerd en ook worden daar be slissingen genomen of een hond al of niet een stamboom krijgt. Sodawater. Ik heb sodawater ge morst op mijn vloerkleed. Hoe kan ik de vlek verwijderen? informeert N. J. De sodawatervlek in uw vloerkleed kunt u het best behandelen met syn thetische sop. Nabehandelen met schoon water. De kleur weer „ophalen" met water en azijn. Paraplu. Hoe moet men een pa raplu reinigen? schrijft R. E. Het is nylon Een nylon paraplu kunt u schoon maken met een (vrijwel) koud sopje en daarna goed naspoelen in schoon wa ter. Daarna moet u de paraplu laten drogen in geheel open toestand. Trilsehade. In onze straat is riole ring aangebracht. Door de trilling zijn van mijn gepleisterde muren stukken afgevallen. Wie moet de schade herstel len, de gemeente of de aannemer? Of is er geen verhaal? Aldus N. P. Als dergelijke schade ook aan andere huizen ontstaat, is er een goede kans, dat het oorzakelijk verband tussen de werking van het apparaat en de ge constateerde feiten wordt aangenomen. Overigens is de situatie welke door u in enkele zinnen wordt beschreven, zo ingewikkeld, dat moeilijk valt te be antwoorden wie de muren moet herstel len, of, wat u eigenlijk bedoelt, wie het risico uiteindelijk moet dragen. Voor het geval u hieraan iets wilt doen, ra den wij u aan u te wenden tot de ver huurder op wie als zodanig ten opzichte van u de plicht rust om de schade te herstellen. De verhuurder moet dan maar zien wie hij op zijn beurt even tueel aanspreekt. Een gesprek met de gemeente is dan wel het allereerste wat hem te doen staat, zeker als meer hui zen schade hebben opgelopen. Hondenhinder. S. v. O. vraagt of hij moet toestaan dat de hond van zijn buren dagelijks de tuin bevuilt. Mogen de buren ook soms wel 4 auto's voor onze ramen parkeren, zodat wij geen uitzicht meer hebben? Naar onze mening zult u er toch goed aan doen, eens rustig met uw bu ren te gaan praten. Dit behoeft beslist geen ruzie te geven. Als u echter naar' de politie gaat om uw buren te dwin gen, hun hondje aan de lijn uit te la ten, dan lijkt ons dat de verstandhou ding hieronder zeker zal lijden. Of de auto's voor uw huis geparkeerd mogen worden, hangt af van het al of niet aanwezig zijn van een parkeerverbod. Ook dit is echter een zaak van onder ling overleg, waarvoor toch zeker een oplossing gevonden kan worden, als u de buren vriendelijk op de ziekte van uw vrouw attent maakt. Inwoners. Weetgraag stelt ons eni ge vragen. De door jou opgegeven lijst van de 5 grootste steden ter wereld gaat slechts op als men de administratieve indeling niet in aanmerking wil nemen. Zo telt bijvoorbeeld de agglomeratie Parijs wel 7 miljoen inwoners, maar volgens de Franse indeling zijn er slechts 2.725.374 echte Parijzenaars volgens de gegevens van 1958), d.w.z. mensen, die in de ad ministratieve hoofdstad van Frankrijk en het departement Seine wonen. Voor Londen zijn er twee getallen op te ge ven, 3.389.850 voor het graafschap en 8.390.941 voor het z.g. groter Londen. Zoals je begrijpen zult, kan men twee soorten lijsten opstellen, één volgens de formeel-administratieve normen en één, waarbij men gewoon het aantal mensen optelt van een agglomeratie van hui zen, zonder rekening te houden met de administratieve grenzen. Bij de 2e me thode zou Amsterdam voorsteden meer dan 1.000.000 inwoners tellen, waar het volgens de officiële Nederland se telling nog niet aan toe is Het telt officieel rond de 900.0000 inwoners. PUROL-POEDER Muziek. Wanneer moet men mu- ziek-auteursrechten betalen? schrijft Ootje. Muziek-autersrechten moet u betalen als u in het openbaar optreedt met mu ziekinstrumenten. Wanneer u optreedt voor een vereniging, moet deze voor de betaling zorgen. Organiseert u zelf iets, dan moet u de autersrechten aan de B.U.M.A. betalen, tenzij u alleen wer ken doet uitvoeren van eigen hand of eigen mensen. Zebrapaden. Hoe breed moeten de zebrapaden zijn, of is daar geen vaste regel voor? informeert N. E. De breedte van de officiële voetgan gersoversteekplaatsen moet minimaal 2,50 meter zijn. Wanneer we nu het door u gegeven geval goed bekijken, heeft de voetganger inderdaad geen recht van spreken en zouden de even tuele kosten voor zijn rekening komen. Er zijn natuurlijk vele gevallen waarbij het moeilijk valt te zeggen bij wie de schuld ligt en in deze gevallen zal de kantonrechter beslissen. YERSEKE Een nieuwe zaak in de Kaaistraat. Ja, Yerseke is weer een nieuwe zaak rijker geworden. Wie voorheen de Kaai straat kende, zal nu wel steeds ver andering zien, woningen en zaken wor den ge- en verbouwd. Dit laatste is thans weer gebeurd in pand no. 12; wkt een verandering en verbetering, maar ook wat een mooie bromfiets- en rij wielzaak is daar zaterdag j.l. geopend door dhr. A. Duinkerke. Wie het prach tige, brede en gemakkelijke tegelpad oploopt, nadert een mooie etalage met bekende merken rijwielen en bromfiet sen, versierd met vele bloemstukken. Verder een reparatie-afdeling die er zijn mag. Kaaistraat no. 12 heeft tevens een oppervlakte die voor uitbreiding moge lijkheden schept! Al met al: de jonge ondernemer heeft een moderne zaak. Gefeliciteerd! De Fa. Dronkers Zn. (bouw- en timmerwerk), Fa. Steketee (schilder werk) en Fa. K. Everse (loodgieters- en elektrisch bedrijf) hebben weer hun „steentje" daartoe „bijgedragen". Keu rig, hoor! Geslaagd en benoemd. Aan de Chr. Kweekschool „De Drie star" te Gouda slaagde mej. C. M. Die- leman, waarna zij benoemd werd als onderwijzeres aan de school der Ger. Gemeente alhier. WEMEIJ1INGE Van 22—28 juli 1962 Dinsdag 24 juli: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.19 7.37 0.32 12.46 Maandag 8.02 8.20 1.24 1.35 Dinsdag 8.50 9.08 2.14 2.31 Woensdag 9.44 10.05 3.08 3.28 Donderdag 10.52 11.13 4.11 4.41 Vrijdag 12.09 5.25 5.59 Zaterdag 0.36 1.20 6.38 7.09 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yereeke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1