NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Hm 28STE JAARGANG No, 6 JULI 1962 J A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M, C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Schetsen van Lindedorp Zonnebrïllen Verrekijkers PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE IJoodwill J. Kole Yerseke Tel. 372 WATERSTANDEN, REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUINEN GEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel t&rief In te zenden vóór woensdag 12 uur Gezegend zij boven de vrouwen Jaël, de huisvrouw van Heber, de Keniet! Richt. 5 24 In de deur r.ar tent staat Jaël, de huisvrouw van Heber, de Keniet! Door Jethro, Mozes' schoonvader, zijn de Kenieten aan Israel verwant en met Israel opgetrokken naar Kanaan. Al le ven de Kenieten thans niet in oorlog met Jabin, toch voelt Jaën zich met Israel één. En haar hart is uitgegaan naar 't toneel van de strijd, daar ginds bij de berg Thabor waar Sisera zijn ge weld openbaart. Wat zal de uitslag zijn? Doodmoe en achtervolgd door Baraks mannen vlucht Sisera in haar tent. En ge kent de afloop. „Water eiste hij, melk gaf zij; in een herenschaal bracht zij boter. Haar hand sloeg zij aan de nagel en haar rechterhand aan de ha meren zij klopte Siseratussen haar voeten kromde hij zich, viel henen, lag daar nederdaar lag hij geheel geschonden"... gevallen door een vrouw! Zullen we Jaël prijzen? Zullen we haar daad verheerlijken? De profetes Debora prijst haar en noemt haar ge zegend boven de vrouwen! List heeft ze met list beantwoord. In haar tent was Sisera immers veilig! Wie zou hem zoeken in de tent van een vrouw, de tent die ontoegankelijk was voor elke vreemde man? Jaël laat hem binnen, maar weet tevens dat hij, die zich toe gang verschaft tot de tent van zijns buurmans huisvrouw, des doods schul dig is. En ze voltrekt het vonnis, om dat het de strijd des Heren is, en om dat moeten omkomen al Uwe vijanden, o Here! Waar mannen vrezen verlost de Here Zijn volk door vrouwen als Debora en Jaël. Want de strijd is des Heren. En het licht van Gods genade is weer over Israel opgegaan. Gods trouw aan Israel blijkt weer. Die trouw wordt nooit ge krenkt. Ze ligt ook nu in Christus vast. Maar dan behoef ik ook niet te vrezen, en mag ik in geloof mij op die Christus verlaten, wetende dat Hij in alle tijden zorgt en dat Hij als zelfs de mannen vrezen, nog vrouwen kan verwekken tot verlossing van Zijn volk. Zijn hand is ook nu niet verkort! En wie het in geloof wagen met Hem, worden nooit beschaamd. (Uit een Dagboek) door HENK ZWEEDIJK XIV Naast de wijzen en verstandigen, de sterken en de onbevangenen, in het al gemeen zij die stijl en rytme gaven aan- en hun stempel drukten op de Lindedorper maatschappij, waren er ook enkelen, die de ban doorbraken, deining en opspraak verwekten. Het waren de dissonanten, die de harmonie af en toe verstoorden. Vormelijk uitgedrukt: de gewoonte drinkers. In onze dorpstaai gezegd: de zatlappen. Verhoudingsgewijs was hun aantal, gelukkig, gering te noemen. Men kon nabuurschappen noemen, die de twijfel achtige eer genoten, ver boven ons dorp uit te komen, wat betreft de omzet van spiritualiën met deszelfs verslaafden en slachtoffers. Onder hen waren ook de still^ drin kers, die binnenshuis aan hun neutje tipten. Dat waren de stiekemers, die niet zoals hun collega's dorstigen in het openbaar de welgevoeglijkheid schon den. Doch beide partijen zochten en kre gen ook, onder de invloed en de be neveling van de drank, een wazige glimp van geluk, om te vluchten voor de werkelijkheid, die na hun roes, tast baarder vóór hen kwam te staan. Vier leden van de natte gemeente kon men in ons dorp nawijzen als ras echte pimpelaars en beroepsdrinkers. Gezamenlijk vormden zij een klaver vier, dat zijn sterk bedwelmende sappen opzoog uit de alcoholische bronnen, die ontspringen uit de tapkasten der her bergen. Zolang zij binnen de vier veilige muren der drankhuizen verbleven, trok ken hun gedragingen weinig de aan dacht. De kastelijns, die wel op de hoogte waren welk vlees zij in de kuip hadden, wisten uit ervaringen met hun klanten, wat ieder van hen kon verdra gen en hoe groot hun financiële draag kracht was. Zij lieten de kruik zo lang te water gaan, dat deze niet brak of om in stijl te blijven: zij lieten haar zo vaak naar de glaasjes neigen, dat de zwakke broeders, zonder al te veel breuken en butsen thuis konden komen. Waren de drankorgels eenmaal op straat, hetzij alleen of in vereniging, dan begon voor hen, de grote trek, de moeizame weg terug, naar huis. Hulpeloos en evenwichtloos! Door innerlijke aandrift wisten de drinkebroers nog wel de richting te bepalen die naar hun woning voerde, maar hun koers was zig-zag. Wat een gezicht, deze laverende dronk aards door onze straten; wat een ge- loor, hun wartaal! Ach, de burgerij was er wel aan ge woon geraakt en het wekte niet zoveel verbazing meer. „De smeerlap is weer strontzat; wat lekkers voor zijn vrouw zo een vent thuis te krijgen", waren de gangbare opmerkingen vooral van de zijde der vrouwen en de jeugd zag toe, met welgevallen als het waggelend mensengeval van Jan, Piet of Klaas, als een leerling schaatsrijder,, beentje over, de straat doorkraste. Een der „heren", die een vrolijke dronk over zich had, kon nooit nalaten zijn uitbundigheid uit te lallen met een in die tijd overbekend straatlied, dat aldus begon: Daisy, daisy, geef mij het jawoord, toe! Aan jou denk ik, bij alles wat ik doe, Och kind denk niet rijk te trouwen Een rijtuig kan ik niet houden. Maar wel een fiets, Dat is toch iets, En je zult wel eens kijken, hoe. De stakker was al jaren getrouwd en dat wist hij maar al te goed, vooral als hij met zijn wankele benen de drem pel van zijn woning probeerde te over schrijden en zijn ega hem een ontvangst bereidde, waar de vrouw van Socrates, Xantippe genaamd, een voorbeeld aan had kunnen nemen. Het gevolg van 's mans veel gezon gen liefdeslied was, dat hij zijn eigen naam ten dele verloor, en in de wande ling Desie werd genoemd. Gladde tongen en lippen zonder een beschermende wacht, lezers, wijs mij een gemeenschap, hoe klein van omvang ook, waar dit onkruid tussen de tarwe niét groeit, waar deze vossen niét de wijngaard vertreden, de wespen waar aan de rupsen knagen. Ook in Lindedorp kiemden deze uit wassen en tierde dit ongedierte. Ja, ook daar zetelde de zwarte secte der Fari- er. maken uw vakantie rijker Ruime keuze zonnebrillen o a. Polaroid en verrekijkers bij KapelU Z.-B. Tel. 01102-223 Overal aan huis fe ontbieden zeën en der kwaadsprekers en -spreek sters. Samen hielden zij raad, onder het genot van koffie en thee, in winkel en op straat, aan weerszijden van hun on derdeuren, waar hun voorbarig en licht vaardig oordeel werd geveld. Naarstig zochten deze creaturen naar de zwarte vlekken in het leven van hun evennaaste. Met wellust hingen zij de vuile was buiten, aan de lijn der openbaarheid. Zeer in het bijzonder wanneer een der maagden van het dorp vroegtijdig voor het altaar ten huwelijk diende te treden of slechts een flauw vermoeden hier omtrent was gerezen of een vals ge rucht hierover verspreid; bij werkelijke of vermeende huwelijksontrouw en in het algemeen bij dié schandaaltjes met een vies luchtje of een pikant smaakje. Dan werd de kroniek opgesteld en wereldkundig gemaakt met een vaar digheid en een stijl, een betere zaak waardig. Eigen bedreven kwaad vergaten deze broeders en zusters; deze aanbidders van de achterklap. Het boze gerucht deed zijn vernie lingswerk, en daar ging het by hen om. (Wordt vervolgd) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Afkortingen. Welke afkortingen kan men maken op de naam Pieternella en de naam Cornelis? vraag J. C. V. De volgende afkortingen kunnen wor den gemaakt op de naam Pieternella: Pietertje, Pietje, Pieternel, Nellie, Nel, Nelly, Petemei, Pie, ook wel Petra. Pieternellais afkomstig van Petronella, betekenis: de rotsvaste. Voor Cornelis gelden: Cor, Nelis, Kees, Cees. Kinderbijslag. Wij hebben vier kin deren, de oudste is 8 jaar. Nu krijgen wij per 1 januari 1963 kinderbijslag van af het derde kind omdat we kleine zelf standigen zijn. Kunt u me ook vertellen hoewel of we krijgen en hoeveel of we er zelf aan moeten betalen. We verdie nen boven de 4000,vraagt een klei ne zelfstandige. De kinderbijslag voor zover thans be kend voor een kleine zelfstandige in groep b 4000,tot 14.000,voor het derde kind, bedraagt 0,53 en voor het vierde kind 0,73 per dag. Gazon. Welke mest kunstmest moet ik gebruiken om mijn gazon te bemesten en hoeveel In mijn gazon zit hier en daar ook mos, is daar iets aan te doen om dat weg te krijgen? Is het noodzakelijk de tuin voor aardappelen en bonen en groenten zo nu en dan met stalmest te bemesten? vraagt T. H. Indien er veel mos in het gazon voor komt, is dat een bewijs van armoede. Een flinke bemesting zal hier resultaat opleveren. U kunt hiervoor ook ver teerde stalmest of goed verteerde tuin- compost gebruiken, met toevoeging van 5 6 kg patentkali per are. Wanneer u geheel op kunstmest aangewezen bent, kunt u het beste korrelmest gebruiken in de samenstelling 12 x 10 x 8 tegen 15 kg per are. In beide gevallen zo vlug mogelijk uitstrooien en onderwerken. Stalmest enz. kunt u het beste in de voorwinter toedienen. Vermogensbelasting. Mevr. Z. O. stelt ons een belastingvraag. Voor de vermogensbelasting behoeft u alleen aan te geven uw aandeel in de totale onverdeelde boedel en wel voor ieder belastingjaar naar de verkoop waarde op 1 januari van dat betref fende jaar. Na het overlijden van uw echtgenoot behoort de helft van de to tale boedel aan u toe en de andere helft vormt de nalatenschap van de over ledene. Deze wordt tussen u en de kin deren verdeeld naar de regels van het bestaande testament. Voor de vermo gensbelasting is dus onbelangrijk wan neer u de diverse goederen hebt ver worven en hoeveel ze toen waard wa ren. U moet ze als het ware iedere keer op 1 januari weer opnieuw schatten. Ook de waarde van het vruchtgebruik. Dit is een percentage van de totale waarde, welk percentage afhankelijk is van uw leeftijd. Is uw aandeel in het totale onverdeelde gedeelte meer dan de voor de vermogensbelasting gelden de vrijstelling, dan valt u in de vermo gensbelasting. De vrijstelling bedraagt voor u 30.000,plus 20.000,in dien u ouder dan 65 jaar bent op 1 ja nuari plus 7.500,voor ieder kind waarvoor u recht hebt op kinderaftrek. Narcissen. Kan men zelf narcissen kweken? schrijft N. E. En dahlia's? Zeer zeker kan men narcissen zaaien. Het wordt door de kwekers wel gedaan om nieuwe variëteiten te winnen. Het zaad verzamelen als het rjjp is, goed drogen en daarna in potten of dergelijke zaaien in goed verteerde bladgrond met turfmolm en scherp zand. Afdekken met glas tot het opkomt. Daarna in kistjes verspenen en in het najaar af laten sterven. In het voorjaar buiten uitplanten en afwachten. Veelal het 2e of 3e jaar bloei. Het beste is de oude dahliaknollen als het kan in een bakje in turfmolm te zetten. Zodra ze flink uitlopen de scheutjes met een stukje van de oude knol afsnijden en in potjes zetten. Als ze flink beworteld zijn, kunt u ze buiten uitplanten. Geven zeer mooie en grote bloemen op stevige stelen. Papagaai. Wij hebben een papa gaai die al ruim 3 maanden zijn veren verliest. Hij is ook erg stil geworden en mummelt maar af en toe wat. Zijn eten laat hij niet staan. Wij geven hem naast zijn papagaaienvoer ook wel eens een stukje banaan of sinaasapel en pin da's. Wat kan de oorzaak zijn, dat onze vogel nu al zo'n tijd zijn veren verliest en zo stil is? aldus E. d. W. Uit uw brief blijkt dat de voeding van uw papagaai veel te eenzijdig is. Een langstaartparkiet heeft ook behoef te aan een stukje vlees, aan groenvoer, aan wortelen, en hij heeft véél fruit nodig, dus niet af en toe of zelden, maar dagelijks een partje sinaasappel en b.v. een achtste appel, kersen of een stukje banaan. Voorts dagelijks schoon drinkwater. Hebt u het dier soms ook zoute pinda's verstrekt? Dat is beslist verkeerd! Een enkele ongebrande pinda is goed, maar voor vogels geen zout! Verder kan het menu bestaan uit witte zonnepitten (2 of 3 x per dag een bak je) gemengd met wat haver en hennep of graszaad. U kunt nu de vogel trach ten te genezen door onmiddellijk op dit menu over te schakelen en de kooi tochtvrij en warmer op "te stellen, zo dat ook door de warmte het dier kan herstellen. Plaats de papagaai achter een gesloten raam op het zuiden in een 's winters verwarmd vertrek en op kou de dagen dichter bij de kachel dan bij het venster, want het is een tropische vogel. Is er over enkele dagen geen verbetering te bespeuren, waarschuw dan de dierenarts, want als het een ernstige ziekte is als pseudo-vogelpest of papegaaienziekte, zijn wettelijke maatregelen verplicht. Raadsvergadering. Vorige week dinsdag kwam de raad in openbare zitting bijeen. Afwezig met kennisgeving mej. Oom en dhr. Van Schaik. Na het openingsgebed herdacht de voorzitter de concierge en gemeente bode, wijlen dhr. P. Oele. In de geest bracht hij de overledene dank voor al zijn werkzaamheden, zijn stiptheid en zijn plichtsbetrachting. Vooral in deze raadszaal zal hij een lege plaats ach terlaten. Wij allen, aldus de voorzitter, zullen hem zeer missen. Hierna werd door de aanwezigen enige ogenblikken stilte in acht genomen om de overledene te herdenken. Ingekomen was het jaar verslag 1961 van de Federatie van Ver pleeginrichtingen voor langdurige zie ken; Controlerapporten over het le kwartaal 1962 van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Ned. Gemeenten le kas en boeken gemeente-ontvanger; 2e kas en boeken burgerlijk armbestuur. Aangezien de havenmeester bij de con trole afwezig was zal de controle met die over het 2e kwartaal plaats vinden. Van de centrale werkplaats „De Beve- landen" was ingekomen de voorlopig vastgestelde rekening over 1961. Ten slotte waren ingekomen de processen- verbaal van de stembureaus en van de zitting van het hoofdstembureau tot vaststelling van de uitkomsten der stemming en het proces-verbaal van de zitting van het centraal stembureau over de uitslag van de verkiezingen van de leden van de raad. Allen hebben hun verkiezing aanvaard. Met de nieuwe raad komt dhr. P. de Leeuw niet meer terug en zal dhr. E. Boone zijn intrede in de raad doen. Door het burgerlijk armbestuur is over 1961 gerestitueerd een bedrag van 2.169,26, zodat de ge meentesubsidie over 1961 in totaal be draagt 29.330,74. De raad ging ak koord met de aankoop van enige stro ken grond gelegen hoek Kqaistraat Damstraat van wed. C. W. Padmos en van wed. J. van Dijk voor 1,de hoop. Ter plaatse zal door de gemeente een nieuwe afscheiding worden gemaakt bestaande uit metselwerk met ijzeren buis. Voor het verkeer aldaar is één en ander een zeer grote verbetering. Voor de aanschaf van enige brandblusmidde- len keurde de raad een begrotingswijzi ging goed. Op advies van de Districts inspecteur van het Brandwezen zullen aangeschaft worden 2 persluchttoestel len en 4 reservecylinders. Totale kosten 1980,Naar aanleiding van een op merking van dhr. Pekaar beaamde de voorzitter dat het een grote uitgave is, maar of het direkt noodzakelijk is kan moeilijk tevoren gezegd worden. Geluk kig is er niet dikwijls brand, maar als het brandt kan het voorkomen bij veel rookontwikkeling behoefte te hebben aan dergelijke toestellen. Op verzoek van het burgerlijk armbestuur zal het salaris van de concierge van „Vrede- lust" met 80,per maand en de jaar wedde van de secretaris-penningmeester met 6 naar boven gaan. Op voorstel van B. en W. ging de raad akkoord met het instellen van een wachtverbod voor voertuigen en wel voor beide zijden van het gedeelte Damstraat vanaf de split sing DamstraatPolen tot aan de Dam en voor de Dam: vanaf de Damstraat tot een punt gelegen 123 meter in de richting van de Postweg. Het verkeer en de busdiensten ondervinden nu van de vele geparkeerde auto's zeer veel hin der. Gunstig werd beschikt over een verzoek van het bestuur der chr. Ulo de nodige gelden te willen verstrekken voor het aanbrengen van een degelijke verlichting in 2 van haar lokalen in de school aan de Vierstraat. Uit het ad vies van de geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid blijkt dat hij controle gebleken is dat de verlichting in bedoelde lokalen inderdaad niet aan de eisen voldoet. Van de rondvraag werd alleen door dhr. Pekaar gebruik ge maakt. Hij sprak zijn voldoening uit over de aanvang van de riolering in de Noordzandstraat en vroeg naar de in deling van de verschillende fasen van het rioleringsplan. De verbreding hoek KaaistraatDamstraat was hem zeer welkom, maar hij vroeg nu aandacht voor de Julianastraat. Over de verlich ting van het uurwerk aan 't gemeente huis merkte hij op dat die de laatste weken wel eens uitvalt. Aan de P.Z.E. M. is opdracht gegeven hiervoor een klok aan te brengen. Vervolgens wees hij op de moeilijkheden die overheids diensten zoals P.Z.E.M. en P.T.T on dervinden doordat de oesterwerkplaat- sen geen nummer hebben. Zowel de voorzitter als wethouder Van de Velde waren van mening dat nummering van gebouwen die niet aan de openbare weg liggen niet de taak van de gemeente is. Als laatste punt wees dhr. Pekaar op de gevaarlijke hoek Paardenmarkt Irenestraat. De situatie aldaar is reeds eerder in de raad besproken. De voor zitter deelde mede dat de grote wagens die daar het uitzicht belemmeren bin nenkort zullen verdwijnen wegens ver plaatsing van het bedrijf. T.z.t. zal B. en W. de situatie opnemen en o.m. door betere markering van de rijbanen enige verbetering aanbrengen. Hierna ging de raad over in geheime zitting. BINNENVERINGBED Aft beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector Jifabet tfcbrlfkM Zevenbergen BBIty YYEMELDIN GE Van 8—14 juli 1962 Dinsdag 10 juli: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.53 8.02 1.03 1.13 Maandag 8.32 8.45 1.39 1.55 Dinsdag 9.18 9.35 2.25 2.48 Woensdag 10.15 10.38 3.22 3.48 Donderdag 11.23 11.43 4.28 4.56 Vrijdag 12.27 5.35 6.02 Zaterdag 0.47 1.25 6.39 7.02 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1