Altijd liever OlfOROIL. NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkmq GEENSE ten oCjoüm^ cLe. sÜLdat 1/OMllvill 28STE JAARGANG No. 5 29 JUNI 1962 I. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN n ri modes Land- en Tuinbouw geslepen zonneglazen Dan zeker van frisse mond en witte tanden J. Kole - Yerseke - Tel. 372 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE lilden ig 27 mor- lisbe- ij het mini- ïidde- bouw /eren. 1131) liger: voot lat 50 peper 'Or 70 as 59 lor 79 1 lel ■hagel 39 ct. !50 g, ct. p, !S '200 i 1,39. L,25. erten- oosen- le zo ndags, Valkei Sport- indaal, i, 5842 en wij ivana" lange n niet J. de Tex- n. voor- mbons Echte ilokjes 38 ct. lokka- ips 45 42 ct, Agar rop 35 boter- 3, froii p. 250 aas 85 e soor- ers. halen; lol op gsingel v pro- ij deren ramen - J; L) 560 telande nieuwe vóél iug. - vs t raat 7494. REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur CIER Maar de vrucht des Gees- tes is zachtmoedigheid en matigheid. Gal. 5 21 De levenswijsheid, die wij van onszelf hebben, is een totaal andere dan die di Heilige Geest ons leert. „De wereld" binnen en buiten ons hart zegt: „Zalig zijn de zachtmoedigen, want zij zullen het (hele) aardrijk beërven." De natuurlijke levenswijsheid zegt: „Je moet de kaas van je brood niet laten eten," maar de Geest vermaant: „Waarom lijdt gij niet liever schade en ongelijk?" Met welke wijsheid wagen wij het nu in het leven? Wat Is wer kelijk wijs,, en wat is praktisch? Ogen schijnlijk heeft de wijsheid des vleses gelijk en is de wijsheid des Geestes dwaas, onwerkelijk en wat men noemt „idealistisch", doch hopeloos onbruik baar. Toch staan de zaken anders. De brutalen hebben Inderdaad de halve wereld, maar hebben is nog niet wet tig en tot in eeuwigheid bezitten. Ze hebben de halve wereld onrechtmatig, zoals Hitier enkele jaren de halve wereld had, terwijl de „zachtmoedigen" in de concentratiekampen terecht kwa men. Maar de zachtmoedigen zullen het aardrijk beërven, dat is: wettig een maal in bezit nemen, niet stelen met geweld, maar uit Gods Hand als een eeuwige erfenis bezitten. Wie vast ge looft, dat de brutalen niet het laatste woord en het laatste bezit zullen hebben bij God, maar de zachtmoedigen wèl, zal ook de vrucht des Geestes en de wijsheid des Geestes bezitten van zacht moedigheid en matigheid of zelfbeheer sing. De wetenschap, dat eenmaal heet het leven, alle daden en gedachten, alle bezit en geweld, heel de geschiede nis van enkeling en volkeren onder het oordeel Gods zullen doorgaan, die krijgt de rust van te kunnen wachten op de wettige erfenis, en die kan zich de weelde permitteren van zachtmoedig te zijn tegenover de brutalen, en zelfbe- eersing te tonen in het schrijnend on recht. Immers hier geldt: Wie het laatst lacht, lacht het best. Niet Hitier en de geweldhebbers dezer wereld zijn Wijs, noch degenen, die „zich laten gaan" in zelfhandhaving, maar de zachtmoedigen en die zich zelf matigen. Het bruut geweld is niet eeuwig, maar de zachtmoedigheid des Geestes. Dat leert ons het Kruis van Christus. (Uit een dagboek) voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom KOOPT DE MESTSTOFFEN TIJDIG EN VOORDELIG De laatste jaren voeren de brandstof handelaren een aktie, waarbij zij hun klanten erop wijzen dat de prijzen van de verschillende soorten kolen in de zomerperiode het laagst liggen. Later worden deze prijzen regelmatig met een zeker bedrag verhoogd. Iedere verstan- j dige brandstofverbruiker wil gaarne van deze voordelige koop profiteren. Het gevolg is dan ook dat hij reeds in de zomer de voor de winter beno digde brandstoffen opslaat. Bij de aankoop van verschillende mest stoffen kan eveneens gemakkelijk voor deel worden behaald wanneer men deze in de zomer aankoopt. Dit geldt b.v. voor de kalimeststoffen en het slakken- meel. Wie deze meststoffen pas aan koopt in de eigenlijke verbruiksperiode, moet meer betalen en boert hierdoor minder economisch. Het tweede voor deel van vroeg aankopen bestaat hierin dat men op elk gewenst ogenblik met de bemesting kan beginnen, zonder dat eerst de aanvoer via de kunstmestleve— rancier behoeft te worden afgewacht. Zoals bekend kan een meststof als slak- kenmeel reeds vroeg worden uitge strooid en dit is met het oog op een goede werkverdeling op het bedrijf ook erg aan te bevelen. Een goed grondge bruiker streeft er steeds naar om zo economisch mogelijk te boeren. Door nu reeds de meststoffen aan te kopen, kan hij van de lage zomerprijzen profiteren! 'ELLE ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Jan Steen Bij werkzaamheden in 1923 kwam ik langs een klein huisje in Warmond, waarvan de mensen ver telden dat Jan Steen daar gewoond heeft. Kan dat? vraagt M.A. Jan Steen leefde van 1626 -1679. Het is inderdaad juist dat deze schilder van 1656 tot 1660 in Warmond heeft gewoond, maar het is zeer onwaar schijnlijk dat een klein huisje uit die jaren in 1923 nog in bewoonbare staat zou vefkeren. Daar u ook niet aangeeft welk huis u werd aangewezen, kunnen wij een en ander helaas niet contro leren. Zender G.R. wenst inlichtingen over de zender T.V.E. Espagnol op kanaal 2 lijn 625. De zender die u op uw beeldscherm zag, staat in Barcelona, Spanje. Het is niet aan te bevelen een speciale antenne (draaibaar of niet) aan te schaffen, omdat de overkomst van het beeld over een zo grote afstand te danken is aan een grillige toestand in de damp kringslucht. Zodra die toestand ver dwijnt, ziet u Barcelona niet meer, met alleen de kans, dat die gunstige om standigheden op onberekenbare tijden weer eens terugkeren. Ze blijven echter uitzonderingen. Schelling N.d.T. stuurt ons een afdruk van een munt en vraagt wat voor één dit wel zal zijn. Vermoedelijk is uw munt een schel ling (zes stuiver) van de stad Deventer. Concordia Resparvae Crescunt bete kent: eendracht maakt macht (let terlijk: door eendracht groeien kleine zaken). Het andere betekent: Nieuwe zilveren munt (moneta argentea) van de stad (civitas) Deventer. Aan weers zijden van het wapen zult u waar schijnlijk 6s (6 stuiver) zien staan. Omstreeks 1690 werden in de rijksste den veel van deze schellingen uit slecht zilver geslagen. Schadevergoeding Bij een proefrit door de monteur werd mijn 2de hands auto totaal vernield. De garagehouder was verzekerd en keerde het getaxeerde schadebedrag uit. Ik verlies hierbij ƒ350,-, kan ik dit bedrag van de garage houder terugvorderen, vraagt R.E. Indien het ongeval niet aan de gara gehouder maar aan u zelf zou zijn over komen, zoudt u van uw verzekerings maatschappij zelfs ƒ50,- minder ont vangen, zijnde het verplichte eigen risico van verzekerde. Uw garagehou der heeft u dus geen schade berokkend, dus kunt u niets vorderen. Bij verlies van uw auto kunt u nooit meer terug eisen dan de waarde daarvan op het ogenblik van verlies. Reparaties na aankoop verhogen de waarde in de regel niet en in uitzonderingsgevallen slechts voor 'n klein deel. Op het ogen blik van het ongeval was de waarde van de auto: de waarde bij aankoop (dat is iets anders dan de prijs die u daarvoor betaalde) verminderd met de waardedaling gedurende gebruik. Uit uw gegevens menen wij te mogen aflei den dat bij de koop van de auto een paar honderd gulden meer hebt betaald dan de waarde. Het ongeval heeft u dit op zeer rauwe wijze duidelijk gemaakt. Zwagers. Is de man van mijn vrouws zuster wettelijk een zwager van mij? aldus G.A. Bloedverwantschap ontstaat door af stamming en aanverwantschap (zwa gerschap) door aanhuwelijking in ver band met bloedverwantschap. Bij bloedverwantschap in de rechte lijn stammen de bloedverwanten van elkaar af, zowel nederdalend als opgaand. Bloedverwantschap in de zijlinie is aan wezig als de bloedverwanten een ge meenschappelijke stamvader hebben. Aanverwantschap is de betrekking tussen de ene echtgenoot en de bloed verwanten van de andere. De graad van zwagerschap wordt eveneens bepaald door het aantal geboorten te tellen. De ene echtgenoot is aanverwant in dezelfde graad, waarin de andere echt genoot bloedverwant is. (Tussen bloed verwanten van de ene echtgenote en die van de ander bestaat dus geen zwagerschap, evenmin tussen de echt genoot van de ene en die van de andere bloedverwant, zoals b. v. tussen de echtgenoten van twee zusters. Luchtmacht Gaarne zou ik de bete kenis van de strepen weten, informeert E.T. De thans gebruikelijke distinctieven van de lucht zijn als volgt: soldaat le klasse: blauwe visgraat, omgekeerde V op de mouw; korporaal: 1 brede witte V; korporaal le klasse: 2 brede witte V's; sergeant: 1 zilveren V; sergeant le klasse: U/2 zilveren V; sergeant majoor: 2 zilveren V's; Adju dant: 1 geblokte band op de schouder (zwart en blauwe blokjes); Technisch opzichter: 2 geblokte banden op de schouder (groen en zwarte blokjes)2e Luitenant: 1 brede blauwe band met 2 zwarte lijntjes aan weerszijden; le Luitenant: 1 brede en smalle band, idem; Kapitein: 2 brede banden, idem; Majoor: 2 brede banden en 1 smalle, idem; Overste: 3 brede banden, idem. Voetbal Is een voetballer, die niet voor het Nederlands elftal wil uitkomen strafbaar Tenzij de voetballer zich contractu eel gebonden heeft, is hij op geen enkele wijze strafbaar indien hij niet voor het Nederlands elftal wil spelen. Uiteraard kan de K.N.V.B. eventueel wel rekening houden met dergelijke weigeringen, b.v. door de 'betrokken weigeraar ook bij volgende- of andere gelegenheden niet op te stellen, zelfs als hij dat wel zou wensen. Lamp. Barend stelt een elektrici teitsvraagje. Bij een normale lamp gebruikt men wisselstroom. De en wisselen hier steeds elkaar af. Er kan dus geen sprake zijn dat 'n draad aarde is. Randaarde wordt aangelegd bij appa raten waarbij kortsluiting groot gevaar oplevert voor de gebruiker, zoals was machines en keukenapparaten. Dit is een koperen draad die rechtstreeks naar de aarde gaat, zodat de stroom bij kort sluiting de weg van de minste weer stand zal nemen en in de aarde zal ver dwijnen inplaats van de weg door het menselijk lichaam te nemen. Als u een koperen staaf in de grond slaat en u gebruikt maar één wisselstroomdraad, dan zal de lamp niet branden. Bij een bromfiets ligt de zaak heel anders, de dynamo produceert gelijkstroom. Eén stroomdraad is hier voldoende als de stroomkring op andere wijze kan worden gesloten, b.v. via het frame. Het ijzer werk aan de fiets is voldoende om een goede verbinding terug met de aan het frame bevestigde dynamo te waarbor gen. Geen geperste- maar zijn nuttig voor Uw ogen maakt die voor U Polaroid, ZoissUmbral enz. Ook In de sterkte van Uw bril KERKPLEIN 5 - TELEFOON 489 - KAPELLE „En als jij, lelijke pruik, nog 'ns zc staat te ginnegappen voor dat raam, smijt ik die pruik van jou het raam uit" las de politierechter voor uit het dossier op de groene tafel. „Bekent u deze uitlating of althans woorden van dergelijke strekking op de bewuste dag te hebben gebezigd?" Het jeugdige getrouwde vrouwtje knikte blozend, maar ze voegde er aan toe „Door omstandigheden, edelacht bare. Ziet u, dit mens had mrjn. „Pardon?" „Deze „dame" dan had mijn hond met opzet de deur uitgeknikkerd en opgezet tegen de buren en ik wil geen last met m'n buren en daarom moest ik het dier weer zien binnen te frijgen en toen zag ik dat zij (met een ruk van het blonde hoofd duidde de verdachte naar de aanklaagster) met haar dochter voor het raam stond te grijnzen van plezier." „En toen wilde u geen last met uw buurdame hier en bent u haar gaan dreigen, haar pruik uit het raam te zullen gooien, met gebruikmaking van beledigende woorden," sprak de officier van justitie streng. „Deze dame is toch ook een van uw buren, is het niet?" informeerde de politierechter voorzichtigheidshalve. „Ja edelachtbare, zij is de huurster van het huis waarin we moeten wonen bij gebrek aan betere huisvesting, maar zij laat ons de hele huurprijs betalen en de hele rekening van gas en licht en de hele waterrekening en de kosten van het opknappen, want ze doet er zelf geen fluit aan, en ze troont zelf voor noppes op de beste kamers en ze heeft ons nog de meubels afgenomen die we eerst in gebruik mochten hebben en de hele dag maakt ze lawaai, ook als de baby moet slapen en een keer moesten we zelfs op de grond slapen, want toen had zij de slaapkamer ln gebruik „Jajaja, dat is hier niet ter zake" onderbrak de rechter, „over een te hoge huurprijs kunt u zich beklagen bij de huuradviescommissie. Dat geeft u nog niet het recht iemand te beledigen. Dus u erkent het gebruik van de genoemde woorden?" „Door omstandigheden, edelachtbare" zuchtte het jonge vrouwtje. „Ik was BINNENVERINGBED het btste bed ooft gemaakt SCKUIMRUBBERBED met versterkte middensector JfyaAat fabrl«k*n Zevenbergen razend, omdat ik de godganse dag werd geplaagd en als ze met opzet mijn hond op anderen afstuurt en ophitst en daarna breeduit staat te ginnegappen voor het raam als ik achter het beest aanjaag om hem weer te pakken te krijgen, dan kan ik niet hebben dat ze me uitlacht. Nou en toen ben ik eens even naar d'r toegestapt, ben er binnen gegaan en heb gedreigd haar belache lijk te maken door haar pruik uit het raam te werpen. Dan mag zij eens met een kale kop de straat op om haar eigendom op te zoeken." Officier, politierechter en griffier bo gen zich op dat moment diep over hun stukken om kwasie-noodzakelijk naar een aantekening te zoeken. In het zaal tje werd luid gegicheld, de deurwaarder snoot zijn neus en wendde de pers daar bij voorzichtigheidshalve de rug toe. De statige getuige die zo'n plezier had om haar onderhuurster, die de staart van naar hond trachtte te grijpen, keek vaalbleek en met heel wat minder pret voor zich uit dan op de bewuste dag toen zij naar haar zeggen, even de hond had uitgelaten omdat ie zo piepte en voor hij weer wat tegen m'n meubelen zou doen. „En Moen is volkomen zindelijk. Ze vindt nog geen spatje, al zijn we een dag lang van huis omdat het daar niet te harden is, daar." Moen?" „Dat is m'n boxer, edelacht bare, Zindelijk en gehoorzaam. Wat heeft ze met dat beest nodig? Laat ze d'r af blijven, ze doet anders ook de deur niet open. Zelfs haar boodschappen kan ik nog allemaal aannemen." De officier formuleerde de eis. Hij achtte de opzet bewezen en de gebe zigde woorden wel degelijk beledigend. Het gepleegde feit kwam hem ernstig voor en gezien het gemis aan berouw of spijt, vorderde hij een geldboete van ƒ25,- mede ter voorkoming van herha ling „U hebt gehoord wat meneer de officier vordert, hebt u daar nog iets op te zeggen tot uw verdediging?" vroeg de politierechter. Onder de grote ogen van het reeds door vele zorgen gekwelde figuurtje blonken een paar tranen. „Nou kan ze weer lachen.klonk het zacht, „en ze kan doorgaan niet me te plagen in huis en ze mag nog eens de deur open zetten en de hond ophitsen en as tie iemand werkelijk zou bijten, krijg ik weer een boete.Ik kan het ook niet helpen, dat ze me zo kwaad maakt af en toe, dan kan ik me niet langer be heersen. Hadden we maar een eigen huis, waar we niet zo werden gene gerd"! De rechter keek eens naar de officier en de officier keek naar de rechter en toen kwam er een verlossende korte hoofdknik. De hamer viel, de eerste woorden gingen verloren in een hevige snik, maar toen verstonden we het allemaal heel duidelijk: verklaar ik u schuldig aan het ten laste gelegde, doch gezien de door verdachte aange voerde verzachtende omstandigheden in dit geval zonder oplegging van straf en verwijs ik ter behandeling van de aangevoerde klachten over huis en huur- naar respectievelijke huisvesting en huuradviescommissie." Het was even stil. Toen maakte de verdachte een beweging alsof ze de sta tige gestalte in toga een zoen zou wil len geven, doch ze bedacht zich, sta melde een dankwoord en liep toen rake lings langs haar belaagster. „Nou rukt ze d'r pruik af" zei een stem op de tribune. Maar ze wist zich te beheersen en wierp slechts een wel sprekende blik op de ineenkrimpende oude vrouw, die ter zitting figuurlijk in haar blote hoofd te kijk was gesteld en zich graag achter glas had terug getrokken om zichzelf over de buurt genoten te vermaken inplaats van andersom. „Volgende zaak" klonk het plechtig, maar er klonk veel gegrinnek toen de rijzige dame met de pruik zich op haar beurt moest verheffen om te gaan. „Koppie, koppie" klonk weer de stem. De hamer roffelde.d'Argenty Gymnastiekdemonstratie V.Z.O.S. A.s. zaterdagavond zal door onze plaatselijke gymnastiekvereniging V.Z.O.S. een demonstratie op het sport veld worden gegeven. Vooraf zal achter de drumband van „Mozart" een korte mars door het dorp worden gemaakt waarop aansluitend de demonstraties beginnen waaraan door een kleine 200 turnsters, turners en adspirant-leden zal worden meegewerkt. Het zeer aan trekkelijke programma, met o.a. brug- ongelijk, langematspringen enz. bevat ook enkele massale nummers met o.a. een vrije oefening door 60 meisjes, een knotsoefening door 40 meisjes en 25 udines en een hoepeloefening door 5u meisjes en dames. Ongetwijfeld zal er van mooi turnen te genieten zijn en we raden dan ook ieder aan deze demonstraties te bezoeken. Voor nadere inlichtingen: zie de raam biljetten en advertentie in dit nummer. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde de heer P. Polderman voor het candidaatsexamen in de geneeskunde. WEMELDENGE Van 1 7 juli 1962 Maandag 2 juli nieuwe maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.02 15.28 8.41 21.11 Maandag 3.52 16.14 9.28 21.55 Dinsdag 4.39 16.56 10.10 22.32 Woensdag 5.17 17.35 10.48 23.11 Donderdag 5.55 18.10 11.22 23.50 Vrijdag 6.36 18.46 11.02 Zaterdag 7.11 19.25 0.29 12.36 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1