NIEUWS- ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUI ID-BEVELA ND oveRöenkmq IJotMlivill Lil Natuurlijk bruin 28STE JAARGANG No. 4 22 JUNI 1962 J. A. WESTSTRATE A. WESTSlKAm MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Schetsen van Lindedorp 1 - J. Kole - Yerseke - Tel. 372 veilig tegen zonverbranding PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE - i,. V M - •- REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Daarom betuig ik ulieden op deze huidige dag, dat ik rein ben van het bloed van u allen. Hand. 20 26. Paulus leeft centraal. Hij weet wat hoofdzaak en bijzaak is. Hij laat zich niet in beslag nemen door allerlei beu zelingen, die het hart van de zaak niet raken. Hij is dienstknecht van Chris tus, dat wil dus zeggen: Hij heeft al leen de boodschap van Zijn meester over te brengen. Of de mensen het pret tig vinden of niet, het doet er niet toe. Eens schreef deze apostel aan Timo- theus: „Beijvert u Gode beproefd voor te stellen, als een arbeider, die het Woord recht snijdt". Nu, wat Paulus zijn jonge collega voorhield, daar wilde hij zelf uit leven. Wanneer hij afscheid neemt van de gemeente van Epheze, dan is het hem de grootste blijdschap met een eerlijk hart te kunnen getuigen: Daarom betuig ik ulieden op deze hui dige dag, dat ik rein ben van het bloed van u allen. Wanneer er mensen ver loren zullen gaan, dan is dat niet de schuld van Paulus, omdat hij de weg des heils niet zuiver en duidelijk zou verkondigd hebben, neen, dan is dat hun eigen schuld, omdat zij niet geda.an hebben naar het woord, dat Paulus bracht. Zo heeft Paulus zich beijverd de toets van Gods oordeel te kunnen door staan, doordat hij het Woord Gods recht gesneden heeft, rechte voren heeft ge trokken. De hoogste lof, die een dienst knecht van Christus gegeven kan wor den, is niet, dat hij erg popnlair is, of dat hij zo reuze spreken kan, of dat hij zo'n aardig iemand is, of dat hij zo diepzinnig, zo praktisch, zo psycholo gisch, zo dogmatisch of zo aangrijpend preekt, neen, de hoogste lof is, dat hij „rein is van het bloed" van zijn hoor ders. Niemand, die onze boodschap gehoord heeft, mag eenmaal voor Gods rechter stoel een excuus hebben in onze predi king, niemand mag zeggen: maar dat is me ook nooit duidelijk verteld. Wij mogen wel gedurig bidden, dat de Here alle dienstknechten door Zijn Geest getrouw make en dat zij Paulus met recht kunnen nazeggen: „Daarom betuig ik ulieden, dat ik rein ben van het bloed van u allen". Wij moeten ons niet beijveren om het oordeel van de mensen te kunnen door staan, want dan dienen wij de afgoden van onze populariteit, maar om in het oordeel Gods te kunnen bestaan. En de gemeente moet hierin een zuivere gees telijke maatstaf hebben in het beoor delen van preken. Wanneer is een preek goed? Alleen, wanneer de prediker rein is van het bloed der hoorders. (Uit een Dagboek) Op vrijwel elk bedrijf heeft men elk jaar een grote post uit te trekken voor aanschaffing van hout, benodigd voor het plaatsen en onderhouden van hok ken, schuren enz. Hout verduurzaamd met het juiste middel en op de daarvoor aangewezen manier, geeft altijd een zeer belangrijke kostenbesparing. HOUTBESCHERMING IN KLEUREN Hout is een doelmatige, veel gebruik te maar momenteel ook een zeer dure bouwstof. Vooral op de boerderij waar terecht veel hout wordt gebruikt kan men tot verlaging van bedrijfs- onkosten komen, wanneer men hout gaat verduurzamen. Hout is steeds aan bederf onderhevig en dient dus onderhouden te worden, hierop kan niet genoeg worden gewezen. Vroeger behandelde men houten sche pen, punters, houten boerderijen enz. met echte bruine teer, daarna kwam de bruine houtcarbolineum (een destillaat) van steenkoolteer op de markt en om streeks 1925 zag men de eerste gekleur de carbolineum (Tencolineum) verschij nen. Kleurcarbolineum wordt veel gebruikt, hetgeen niet te verwonderen is gezien de fraaie kleuren, tot zelfs wit en pastel kleur toe. Het gaat evenwel niet om de mooie kleur, maar wat vooral van be lang is, dat het hout tegelijk wordt ge conserveerd, zoals dat bij Tencolineum het geval is. Door de ervaring opgedaan met de ouderwetse bruine teer is dit voldoen de gebleken. Bruine teer is n.l. een produkt, af komstig uit pijnbomen, het bevat ter pentijn, lichte en zware houtteerolie, be nevens heutteerpek. Door deze houtteer te destilleren kan men de* vrij blanke houtteerolie afschei den en als grondstof gebruiken voor de bereiding van kleurcarbolineum. De huidige pigmenten zijn van een zodanige kwaliteit, dat men een bun deling krijgt van kleur en conserverend vermogen. Het gaat dus niet om het mooie kleurtje, maar om houtconserve- ring in kleuren. door HENK ZWEEDIJK XIII De mensen in Lindedorp hadden als regel grote gezinnen en... zij schaam den zich niet. De weelderige aanwas der geslachten gaf niet alleen meer leven en werk in de uitdijende gezinnen, op het bureau van de burgerlijke stand en binnen het doophek der kerk, doch deed in de loop der jaren ontstaan het even eerzame als nuttige beroep van minne of baker. Uiteraard was dit een vrouwelijk be roep, al moge dan dikwijls het woord baakster gebruikt worden. Zeker om dat het woord baker naast bakker door zijn klank een min of meer mannelijk beroep veronderstelt. Hoe dit ook zij, onze bakers waren geziene persoonlijk heden. In elk dorp woonden een paar vrouwen die zich geroepen voelden voor deze dienende taak. Meestal waren het vrouwen die de middaghoogte huns le vens verre hadden overschreden, die zelf aan een flink aantal kinderen het leven hadden geschonken en uit eigen ervaring dus terdege op de hoogte wa ren van de noden en behoeften van een kraamvrouw en haar kind. Hun arbeid droeg ook een strikt ver trouwelijk karakter, want als géén an der, drongen deze vrouwen door in de intieme sfeer der gezinnen waarin zij waren geroepen. Een cursus kraamverzorgster hadden zij natuurlijk niet gevolgd en toen men dergelijke leergangen ging instellen, hebben zij vast en zeker hun bakerneus hoog opgehaald en zich verweerd met de opmerking: „Wij en onze kinderen zijn evengoed groot geworden zonder deze nieuwe fratsen". En zij speldden de borelingskens nog eens extra stevig in hun pakken, de fopspeen en de dot kregen een dieper doop in de suikerpot en moeder de vrouw werd nóg zorgvul diger ingelicht omtrent de wijze waar op zij zelve en verre voorgeslachten als zuigelingen werden behandeld. Voor de plaatselijke geneesheer was een goeke baker een niet te onderschat ten hulp. Bleef de dokter, die men toen ook de meester noemde, door bezoek bij andere patiënten langer weg dan de aanstaande moeder kon afwachten of diende de nieuweling zich in zulk snel tempo aan, dat er weinig of geen tijd overbleef om de meester te waarschu wen, dan greep de baker in en vol bracht, tartend alle academische vor ming, handig alle manipulaties, die in het hachelijke moment van node waren. Zij waren wat trots als alles goed af liep en het naveltje van de kleine zo mooi was, gelijk een klein, blank, nieuw aardappeltje. Goede, ouderwetse, koesterende ba ker, het nageslacht is je veel, veel dank verschuldigd! Maar toch en de enkele voor oorlogse baker, die de volgende woorden onder haar bakerogen krijgt, moge gans zeer in toorn ontsteken toch, on danks al je puike eigenschappen, het geslacht van heden verlangt je om meer dan één reden niet weerom! Het wil in zijn prille jaren niet meer op suiker- en anisettedotten sabbelen; naast een warme kachel gestoofd of slapen in duffe bedsteden achter dikke gordijnen potdicht; niet meer in schom- melwiegen liggen om in slaap gedom meld te worden. Het wil de rose beentjes vrij en luch tig bewegen; een fles gekookte melk als de moederboezem niet voldoende voeding kan geven; slapen in frisse wiegjes of ledikantjes! Baker, je bent een stuk historie ge worden en het blijve zo! Troost je met de gedachte dat jullie de voorloopsters of misschien de aan leiding waren tot een meer hygiënische zuigelingenverzorging en daarmede is je eer gered en je roem bevestigd. „In het heden ligt 't verleden, in het nu wat komen zal", zo zong Willem Bilderdijk. Het geldt ook voor jullie, bakers! Voor zover mij bekend, heeft ons dorp geen schilder voortgebracht, wiens naam in het gulden boek der historie staat geschreven of wiens werken voor het nageslacht zijn bewaard gebleven. Moge het mij in dit schetsje vergund zijn, één van onze dorpelingen, als schil der aan de vergetelheid te ontrukken. Hij was noch groot van gestalte noch groot van allooi als schilder, hoewel hij toch grote oppervlakten bestreek. Even min was deze schilder een ridder van het penseel te noemen, die zijn ziel uitstortte in een harmonie van kleur en lijn. Dat zij verre Zijn oeuvre zocht en vond hij meer in het alledaagse en het was daarom zeker zo prozaisch. Zijn penseel bestond uit een lange stok met een dikke kwast op het eind en zijn palet was een houten emmer, waarin zijn grondstoffen: bruine of zwarte teer. Karei was de naam, hem bij de doop gegeven en als dorpsteerder werd zijn uitnemendheid als zodanig door geen sterveling betwist. Hij verteerde van ijver om schuren, varkens- en kippenhokken, kortom, al les wat maar voor het bestrijken met teer in aanmerking kon komen, met zijn langgesteelde kwast in een bruine of zwarte gloed van teer te zetten. Tot 's mans kommer en jammerlijk ongemak, doch tot vermaak van de jeugd en wat kunnen kinderen vaak hard zijn in hun spot maar ook wel van de ouderen, laboreerde onze schil der aan een gebrek, dat weleer Mozes ook parten speelde: hij was wat zwaar van tong, of om het in de gangbare taal van het heden te zeggen: Karei stotterde. De eerste letter van zijn voornaam en ook van zijn familienaam en die van zijn vloeistof, welke hij uiteraard vaak diende uit te spreken, baarden hem de meeste zorgen. Dikwijls gaf dit aanlei ding tot ontsteltenis, moeite, verdriet en het ontsteken van zijn gerechtvaar digde toorn. In het bijzonder wanneer lieden zonder schuren, kippenhokken en dergelijke en dus gD overbodig, hem nabootsende, vroegen of Kareltje bij hen wilde komen om deze te teren. Na zulk een verzoek was het raadzaam voor de vragenstellers zich met bekwame spoed te bergen, wilden zij niet op een ge voelige wijze getroffen worden door zijn grof penseel of besmeurd door de kle verig, vette kwast. Gemakshalve en niet onbeleidvol liet hij zijn tuchthan- delingen niet gepaard gaan met spre ken zijnerzijds, wat de zaak voor hem maar neteliger zou hebben gemaakt. Was hij evenwel aan zijn arbeid, dan kende hij geen dralen en bleek hij een ware kunstenaar in zijn teerdersstiel. De mooie boerenschuren kleedde hij in nieuwe gewaden zodat ze glommen en schitterden in de zonneschijn en het hout weerstandsvermogen kreeg om zich te verzetten tegen felle zonnegloed, re gen en wind, voor vele jaren. (Wordt vervolgd) BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERB met versterkte middensector ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Belasting. 1. Hoeveel mag ik ver- dienen eer ik inkomstenbelasting moet betalen? 2. Wat berekent een notaris voor het verdelen van een erfenis, moet daar ook nog belasting van betaald wor den? vraagt J. J. van H. Uw vraag werd reeds op 22-2-'62 als volgt beantwoord: De belastingheffing voor ongehuwden begint bij 1500, voor gehuwden zonder kinderen en voor weduwen wier echtelijk huishouden ten minste 5 jaar heeft geduurd, bij een in komen van 2100,per jaar. Kosten opgaven moet u nimmer aan derden vragen, dat is niet verantwoord. De no taris werkt volgens een bepaald tarief voor alle hem opgedragen werkzaam heden. Gaat u in elk geval zelf bij de notaris te rade, die weet wat er in uw geval moet gebeuren en heeft zodoende het overzicht, ook wat betreft de te verrichten werkzaamheden en de daar uit voortvloeiende kosten. Als men met belasting van een erfenis successierech ten bedoelt, deze moeten inderdaad be taald worden, maar het percentage is afhankelijk van de relatie tot de over ledene. Zonder nadere gegevens kunnen wij u hierover bezwaarlijk inlichten. Wilgekatjes. Is het mogelijk om zelf wilgekatjes te planten in de tuin? vraagt mevr. N. J. Het is zeer goed mogelijk die wilge katjes als ze voldoende beworteld zijn in uw tuin uit te planten. Daartoe laat u eerst ze in water voldoende beworte- len en zet ze dan stuk voor stuk ieder in een bloempot met tuingrond. Zijn ze daarin voldoende beworteld, dan kunt u ze uit de pot kloppen en met kluit uit- planten. Zet u ze allemaal samen in één pot, dan zullen ze teveel lijden bij het uitplanten, waarbij de kans op doodgaan groot is, daar ze inmiddels bebladerd zijn. Is hy schadelijk? wy verzoeken u voor ons te willen laten onderzoeken of bijgaand beestje schadelijk is. Wij vonden dit n.l. in onze etalage, aldus G. G. M. Het was zeer moeilijk om aan de plat gedrukte verdroogde resten nog te zien wat voor kevertje het was. Aan de grootte, vorm en kleur zouden we met grote stelligheid opmaken dat we hier te doen hebben met een z.g. museum kevertje. Deze leven hoofdzakelijk in stoffen van dierlijke oorsprong. In mu sea, in verzamelingen van planten en dieren kan de larve zeer veel schade aanrichten. Vooral als van te voren b.v. muizen met vergif gedood zijn, kan het voorkomen dat kevertje en larve zich ontwikkeld hebben in de cadavers die hier of daar op een verborgen plaats, b.v. achter het behang, tapijten enz. lig gen te verteren. Kevertjes wegvangen of doden met insectendodende middelen, veelal op D.D.T.-basis. Tot uw gerust stelling diene dat ze veelal weinig scha de doen. Het zijn in geen geval tapijt kevers. Geitemelk. Een Rijkszuivelconsu- lent stelt ons de volgende vraag: Op een vergadering vertelde men mij, dat er een Groninger professor is, die ge zegd zou hebben dat het niet raadzaam is geitemelk aan jonge kinderen te ge ven, omdat dit aanleiding zou geven tot anemie (bloedarmoede). Kunt u mij hierover wat meer inlichten? Anemie bij zuigelingen door gebruik van geitemelk is inderdaad wel voor gekomen; naar men meent ligt de oor zaak daarvan in een tekort aan koper. Ook om andere redenen is geitemelk niet geschikt voor babies, ten eerste omdat de samenstelling ervan nog meer van moedermelk afwijkt dan koemelk al doet, ten tweede omdat de bereiding niet op die hygiënisch verantwoorde wijze plaats heeft als tegenwoordig bij koemelkzuivering en -distributie het geval is. Amateurvoetbal. Een amateurspe ler mag volgens mij toch niet in het Nederlands elftal spelen? Mijn vriend zegt echter dat het wel mag, wie heeft er nu gelijk? schrijft T. R. En vliegt Abe Lenstra wel eens naar een wed strijd Een speler uit het amateurvoetbal mag niet spelen in het Nederlands elf tal, hij wordt inderdaad, hoe goed hij ook is, in het amateurelftal opgesteld. Dit opstellen geschiedt door de trainer van dat elftal. Abe Lenstra heeft in derdaad na de oorlog gevlogen, o.a. naar Noorwegen, Zweden, Finland etc. Wij hebben het hem zelf gevraagd en toen vertelde hij ons, dat hij niet eens meer wist, wanneer dit allemaal is ge weest. Hij reist inderdaad per auto, boot, trein, vliegtuig, naar gelang het hem uitkomt, en naar gelang de om standigheden, waarin hij verkeert. Hamsterkooi. Ik heb een hamster- kooi gemaakt. Mag ik die verven? in formeert N. A. U kunt deze kooi beter niet schilde ren van binnen. Er is wel verf die niet giftig is, maar goed is het in ieder ge val niet voor uw knaagdiertjes. Het beste kunt u de kooi van binnen wit kalken. Dit kan geen kwaad als u maar geen synthetische witkalk gebruikt. Huuropzegging. Een ambtenaar huurt mondeling een woning, dus geen contract. Hij betaalt de huur wanneer de maand om is. Hij krijgt in het begin van de tweede week officieel bericht, dat wegens overplaatsing zijn woning vrij komt uiterlijk de helft van de maand. Nu wil de eigenaar niet alleen de huur van de lopende maand, maar ook de daarop volgende maand van hem vorderen. Dit onder het motto dat be doelde ambtenaar dit wel eerder aan hem had kunnen mededelen. Heeft de eigenaar daar recht op? schrijft R. U. U dient voor de huuropzegging één betalingtermijn in acht te nemen. Dit is een wettelijke bepaling, hiervoor is geen huurcontract nodig. U kunt dus geen halve maand huur terugvorderen, als u midden in de maand zoudt ver huizen, terwijl u bij opzegging na de le van de maand ook nog huur ver schuldigd bent voor de daarop volgende maand, tenzij u kunt aantonen dat het huis binnen die termijn wederom ver huurd is. Inwoning. Mijn vrouw en ik hebben het plan om over 2 jaar naar Australië te emigreren. Mijn zuster woont nu 10 jaar bij ons in. Kan zij blijven wonen als wij vertrekken? Kan zij b.v. hoofd bewoonster worden? Hoe krijgt zij on derdak als dat niet toegestaan is? Te gen die tijd is zij 58 jaar. Dit vraagt de heer E. d. N. Of uw zuster na uw vertrek hoofd bewoonster kan worden, is een vraag die u met uw huiseigenaar moet bespre ken. Het zal er van af hangen wat zijn plannen zijn met het huis. Wil hij het huis verkopen, dan brengt het veel meer op als het leeg wordt aangeboden, dus in dat geval zal uw zuster wel niet mogen blijven wonen. Een huiseigenaar heeft geen overeenkomst met inwoners van zijn huurders, dus hij is niet ver plicht uw zuster onderdak te blijven verlenen. Zij zal zich in elk geval het beste vast met het huisvestingsbureau in verbinding kunnen stellen en zich laten inschrijven als woningzoekende. Pigmaderm, Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 Benoeming. Met ingang van 1 juli a.s. is mej. E. E. Verdonk alhier benoemd als kleuter leidster aan de Chr. Kleuterschool te Ommen. Benoemd tot professor in de Phyloso- fie aan het Groot Seminarie te Hoeven onze oud-dorpsgenoot de Zeereerw. Zeer gel. heer Drs. M. C. Rijk Nz. Heel Yerseke op hol, voor een oliebol. Het Leger des Heils organiseert weer een oliebollen-aktie, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan de plaatselijke afdeling. De bestellingen zullen weer worden opgenomen en de bollen thuisbezorgd, maar u kunt ze ook afhalen aan het bekende adres. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij u naar de advertentie in dit blad. WEMELDINGE Van 2430 juni 1962 Maandag 25 juni: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.11 8.32 1.29 1.44 Maar» dag 9.07 9.28 2.27 2.51 Dinsdag 10.14 10.34 3.33 4.01 Woensdag 11.21 11.46 4.38 5.15 Donderdag 12.38 5.50 6.26 Vrijdag 1.03 1.42 6.56 7.27 Zaterdag 2.03 2.42 7.53 8.21

Scheldebode | 1962 | | pagina 1