NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq Moeder P U ROL Huidgenezing '★"BABYDERM Rodenstockbril 28STE JAARGANG No. 2 T, 8 JUNI 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Schetsen van Lindedorp J. Kole - Yerseke - Tel. 372 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE Voor' hel Jere Baby-huidje WATERSTANDEN, \jW REDACTEUR: KOUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PBYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En zij werden allen vervuld met de Heilige Geest. Hand. 2 4. Wat zijn wij toch onbillijk in ons feestvieren. Als het Kerstfeest is weten wij geen woorden te vinden om uit te zeggen hoe groot Gods Liefde is, die zich in het Kind van Bethlehem open baart. Maar als het Pinksterfeest komt, dan weten wij dikwijls weer geen woor den... maar nu van armoede en leegte. Wat blijft Pinksterfeest voor velen van ons vreemd! Dat is onbillijk. Pinksterfeest is im mers het feest der vervulling. Christus is in de hemel, maar Zijn volk is nog op aarde in grote nood; in zichzelf zijn ze arm aan God en leeg aan krachten. Doch nu zegt de Heilige Geest: „Here Christus, zend Mij, laat Ik Uw werk op aarde mogen voortzetten, zó dat Ik het levende contact kan zijn tussen U en de gelovigen; laat Ik Uw gaven naar hen mogen uitdragen, en hen mogen spre ken van U, Here Jezus". Dat is het grote in de Geest, dat Hij niet van Zich zelf wil spreken of Zichzelf op de voor grond wil stellen; Hij wil alleen maar Jezus en de Zijnen tot elkander brengen en bij elkander houden. Dit is nu het weergaloze pinkster gebeuren, dat de Heilige Geest naar de aarde daalt, er een plaats zoekt in zon dige lege mensenharten, dat Hij die leegte vervult, hen vol doet zijn van Jezus, de krachten van Christus in hen doet uitstromen, hun eenzaamheid op heft en hen doet spreken uit de over vloed van hun rijkdom! Worden wij nu niet stil? Het Kerst feest is groot, God kwam in het Kind in de doeken bij ons! Maar Pinksteren is nóg groter: de H. Geest kwam in ons hart om ons vol te maken van Jezus' kracht en liefde; Hem in het harte dra gen als een teer geschenk, dat is het pinksterwonder. Maar ook, wat een of fer: Hij kiest zondige mensen tot Zijn woning en Hij cijfert Zichzelf weg; Hij blijft als Vriend van de Bruidegom op de achtergrond, opdat de bruid (de Kerk) alleen de Bruidegom (Christus) zal blijven zien. U bid ik aan, o macht der Liefde, die zich op Pinksteren openbaart. Pinksteren is het feest der vervulling, alles wat Christus deed komt nu tot zijn voltooiing... ziet, de mensen zijn vol van Jezus, ze spreken en zingen en ze worden door die Geest tot één lichaam, één Kerk! Als dit Pinksterfeest is, zullen wij dan niet bidden: Kom, Schepper, Heili ge Geest, vergeef ons onze pinkster- armoede! Laat het zó Pinksteren voor ons mogen worden: Vol van Jezus, vol van kracht! (Uit een Dagboek) Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder door HENK ZWEEDIJK XII De geestelijke verzorging en leiding lag in handen van de geestelijke stand, vertegenwoordigd door de twee pastors- loei, wier beschrijving ik bij het onder werp over onze kerken, meer op hun plaats vind en de lezers zullen mij wel willen toestaan dat ik hen voor even emeritaat verleen. Predikanten, dokter en onderwijzers vormden de stand der intellectuelen, ieder in zijn ambt zorgend voor het geestelijk en lichamelijk welzijn der in woners. Doch naast deze uitgelezen groep van geletterden kan ons dorp bogen op autodidacten die opvielen en in aanzien stonden omdat zij blijk gaven van geest en oordeel. Wie herinnert zich niet die boer dichter? Een man van hoge geestelijke standing. Een levenskenner, die zijn ge voelens en gedachten wist uit te beel den en uit te dragen in een passieloze poëzie, waaruit ik hem, bij het lezen er van, heb leren kennen en eren als een gaaf mens, die de eenvoud en daarom juist, het kenmerk van het ware in zijn hart droeg en uitzong. In de avond zijns levens dekten ne velen zijn gezicht, maar ook toen nog straalde een heldere gloed van deze fijn besnaarde ziel, uit op hen die met hem in aanraking kwamen. En dat waren niet weinige; want hij was een raad gever in vele zaken, rakende de kerk en de maatschappij. Laurens uit het Loopweegje was iemand die op de maatschappelijke lad der niet die hoge sport heeft kunnen beklimmen, als zijn voorganger in deze schets. Hij was ook geen beoefenaar der schone letteren. Hij was een stil, een voudig en ijverig arbeider in de vrucht bare bongerds die ons dorp zo buiten gewoon mooi maken. Niettemin kende en minde hij de schoonheid. De natuur was zijn domein. De grootheid en geheimenissen van het groeiende, bottende leven waarin hij een eenvoudige en dienende taak mocht ver vullen, zal hem zeker de prikkel heb ben geschonken en in zijn ontvankelijke ziel de begeerte hebben gewekt, tot na denken en de lust tot onderzoek om trent de zin der verschijnselen. Hij was een vorser naar de samen hang van oorzaak en gevolg; naar de begrippen over goed en kwaad en de onmetelijkheid van ruimte en tijd. Uit het prentenboek der natuur, waar in hij dagelijks bladerde en uit de ge schreven boeken der geleerden, welke hij las in zijn vrije tijd, leste hij zijn dorst naar kennis. Zijn streven brevredigde meer zich zelf dan de meesten uit zijn omgeving, die liever maar aan de oppervlakte ble ven en Lourens' diepgraven een onnodi ge en onnutte inspanning vonden. Maar toch men zag óp tegen deze kleine man; deze wijsgeer, die stil door het harde leven, zijn eigen weg koos en die de Prediker kon nazeggen: Hij die kennis vermeerdert die vermeerdert smart. De Zweedse schrijver Anker Larsen, beschrijft in zyn bekende boek „De Steen der Wijzen" de zoekers naar de oor sprong, de gang en het doel van het zijnde. Een van zijn figuren besteedt zijn gehele leven aan de samenstelling van het eeuwig bewegende: het perpe tuum mobilé. Hij faalt, zoals alle vor sers naar de waarheid in dit boek. Zulk een zoekende en eveneens fa lende geest leefde ook in ons dorp. Naast andere bezigheden dreef hij ook een boekhandel van gering formaat. Had hij in zijn lyberije genoemd boek voorhanden kunnen hebben en doorlezen wat toentertijd niet mogelijk was, omdat de schrijver zijn werk nog in de pen had hij zou evengoed zoekend zijn weg gegaan zijn en ook steeds weer een radertje in zijn toestel hebben ge zet, zoals die mens van Aker Larsen deed, wiens vrienden dan spottend zei den: „Man, je hebt de eeuwigdurende fabrieken Zevenbergen beweging uitgevonden; je bent het zel ve, want tot in het oneindige zal je doorgaan en bezig zijn, met het plaat sen van raderen in je machine!" Ook onze dorpsgenoot dacht, dacht en bleef denken tot zijn voorhoofd zich ging kerven met diepe denkgroeven en toen hij daalde ten grave, denkensmoe- de, stond en staat misschien nog zijn onafgewerkte machine, eenzaam te wachten op een nieuw rad. De verlichting van zijn brein was waarschijnlijk ontstaan door gesnuffel in zijn boekenwinkeltje en mede doordat hij was belast met het ontsteken van licht in de duisternis in letterlijke zin, al was het maar een nauw waarneem baar vonkje, want hij deed olie in lam pen en ontstak de straatlantaarns. Hoe dan ook, hij was een wijs man, die zich zelf een onbetwistbaar succes vond en zijn welbespraakthc'd bracht ook som migen in die waan. Zijn gesprekken kruidde hij met de tale Kanaans. Nog zeer wèl herinner ik mij een ge sprek, dat ik als kleine jongen afluis terde, tussen hem en een rustend brug wachter, die zijn aardappelen rooide. De weigedragen oogst van blanke knollen vergeleek hij enigszins overdreven met de druiven van Eskol en een veel vrucht belovende perenboom, stellig onjuist, met een ceder van Libanon en zeker een tikje oneerbiedig, een voorbij lopen de struise deerne, met een roos van Sa- ron. Zo was onze koopman, lantaarnopste ker, denker! (Wordt vervolgd) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. voor ballet, toneel of film. Jean Cocteau leeft nu nog en speelt nog steeds een belangrijke rol in het Franse cultuur leven. Hij is lid van de Academie Fran chise. Notenboom. Onze notenboom laat de vruchtjes vallen als ze ongeveer 2 cm zijn. Wat is daaraan te doen? De boom is ca. 10 jaar oud, aldus A. T. Wanneer geen ongedierte hiervan de oorzaak kan zijn, b.v. wormstekigheid, zal het afvallen van de jonge noten wel komen, doordat er geen kruisbestuiving plaats heeft gehad. De noot is n.l. een kruisbestuiver, d.w.z. dat er stuifmeel van een andere noot in de omgeving op de bloemen van uw noot kan komen. Daar de noot een z.g. windbloem is, be hoeft de stuifmeelleverancier niet in de onmiddellijke nabijheid te staan, doch wel zo dicht, dat de wind het stuifmeel over kan brengen. Kunstmatige bestui ving is ondoenlijk. De enige remedie is nog een noot aan te planten. Dr. W. Drees. Hoe luidt het adres van oud-minister-president Dr. W. Drees? vraagt P. C. Het adres van Dr. W. Drees luidt: Beeklaan 502, Den Haag. U moet Dr. W. Drees in een brief aanspreken met „Excellentie". Jean Cocteau. Vertelt u my eens iets meer over Jean Cocteau? schrijft Z. O. Jean Cocteau, geboren 1889, Frans li terator, cineast en tekenaar, is van een onwaarschijnlijke veelzijdigheid op het gebied van de kust. Hy schreef gedich ten, romans, toneelstukken, scenario's voor films etc. Hy heeft zeer veel oude literaire gegevens opnieuw bewerkt Richard Tauber. Gaarne enige in lichtingen betreffende Richard Tauber, vraagt J. I. Richard Tauber is 16 mei 1891 te Linz geboren. Hij was de zoon van een 30- jarige toneelspeler Richard Anton Tau ber en diens 40-jarige beeldschone vrouw Elizabeth Denemy, een zangeres. Zijn ouders scheidden toen hy heel klein was. Ondanks het verzet van zijn va der, legde Richard Jr. zich toe op de muziek, eerst piano en viool en daarna zang bij de tenor Heinrich Hencel. Zijn vader dacht dat hij geen goede stem had en liet hem testen door een muziek - expert die schreef: „Verhinder in gods naam dat hy zanger wordt want hij be zit niet de minste begaafdheid". Richard Wagner bevestigde dit oordeel. Na en kele jaren echter kwam het keerpunt. Hij ontmoette Alfred Beines (de zang leraar), die hem in een jaar zoveel leer de dat hij op het podium kon. Hij zong de rol van Tamino uit de Zauberflöte met zoveel succes, dat hy in één keer het publiek gewonnen had. Hierna (in 1913) begon zijn fantastische carrière vol hoogtepunten en successen. Dat duurde tot 8 januari 1948 toen hij in Londen overleed, tot in het laatst bij gestaan door zyn trouwe vrouw Diana Napier. Schoonheidsspecialiste. Waar kan ik voor schoonheidsspecialiste een op leiding krijgen? informeert N. E. De opleiding voor schoonheidsspecia liste diploma A duurt 1 jaar, voor di ploma B 8 maanden. De kosten bedra gen 50,per maand. Deze cursussen worden o.a. in verschillende plaatsen ge houden zoals Hilversum en Amsterdam en voor uw geval Eindhoven. De vijf grootste. Welke zijn de 5 grootste steden van de wereld? schrijft S. R. De 5 grootste steden ter wereld zijn Tokio (Japan) met 8.622.500 inwoners, New York (V.S.) met 7.836.000 inwo ners, Shanghai (China) met 6.204.250 inwoners, Moskou (Rusland) met 4.137.500 inwoners en Chicago (V.S.) met 3.606.500 inwoners. Op een m Hoeveel mensen wo nen er in Nederland op een vierkante meter? Volgens mijn man 10, is dat waar? vraagt mevr. N. v. E.-L. Gelukkig is het nog niet zo, dat een stuk of 10 mensen het met een vier kante meter moeten doen! Stelt u voor! Nederland heeft een landoppervlakte van rond 32.472 km2 en telde op 1 ja nuari 1962 rond 11.720.00 inwoners. Dat wil dus zeggen dat er rond 360 inwo ners op een vierkante kilometer leven. Titanic. Kunt u mij ook zeggen of bij het vergaan van de Titanic het „na der mijn God" gespeeld is of is dat al leen maar in de film ingelast? infor meert J. S. Inderdaad is bij de ondergang van de Titanic het „Nader mijn God" gespeeld. De film volgt hier dus de werkelijkheid getrouw. Ontslag bij overgang. De eigenaar van een bedrijf is voornemens zijn zaak over te doen. Is de nieuwe eigenaar ver plicht ook het personeel over te nemen of kan dit worden ontslagen? Welke maatregelen kunnen door het personeel worden genomen om zijn belangen vei lig te stellen Heeft het personeel recht op uitkering krachtens de werkloos heids- en wachtgeldwet Hoeveel be draagt deze uitkering en hoelang wordt zij genoten? aldus T. K., die daaraan als P.S. toevoegt: „Gezien de leeftijd is mogelijkheid tot verkrijgen van nieuwe betrekking in dezelfde branche vrijwel uitgesloten". Juist door deze toevoeging krijgen wij de indruk, dat het hier niet om per soneel, maar om een enkel personeelslid gaat. Wat is het nu? Is deze vraag mis schien te algemeen gesteld? Hoe het ook zijIn kwesties van ontslag moet (en) de werknemer (s) onmiddellijk het gewestelijk arbeidsbureau erbij be trekken: zonder vergunning is ontslag n.l. niet mogelijk. Dat is voor de be- trokkene(n) dus een bijzonder sterk punt. Of het nu geschiedt door de oude of de nieuwe eigenaar, dat maakt niets uit. Bijzonder belangrijk is voorts, dat belanghebbende bij de werkloosheid- en wachtgeldwet alleen hij is, die onvrij willig werkloos geworden is. Niets doen als er met uw belangen wordt gesold, kan uitgelegd worden in uw nadeel. Ook daarom is inschakeling van het ge westelijk arbeidsbureau gewenst. Voorts moet men zich 24 uur na het intreden der werkloosheid melden bij de bedrijfs vereniging waarbij de werkgever is aan gesloten. De uitkering bedraagt 80 van het dagloon voor gehuwde mannen en kostwinners, 70 van het dagloon voor ongehuwden, niet kostwinners van 18 jaar en ouder, die niet bij hun ouders wonen, 60 voor de overige werk nemers. Voor het dagloon is een bepaald bedrag als maximum voor uw bedrijfs tak vastgesteld. In totaal kan geduren de 126 dagen per 12 maanden uitkering worden verkergen. Is dat maximum be reikt, dan kan eerst opnieuw uitkering worden verleend in een nieuw uitke ringsjaar als de verzekerde na zijn laat ste uitkeringsdag gedurende 39 dagen heeft gewerkt. Pompoen. Wat is Kussa? vraagt T. L. Kussa is zeer waarschijnlijk hetzelfde of er zeer na aan verwant aan de al van ouds bekende eetbare pompoen. Zu- chetti wel genaamd. Ze kan als een me loen buiten worden gekweekt. Volgens de prijscouranten een heerlijke(?) eet bare pompoen, kan rauw, gebakken of gekookt gegeten worden. Wat de be reiding van Zuchetti betreft, kunnen we u het volgende recept geven: 1% kg pompoen, 2 dl kooknat, dl azijn, 25 gram bloem, 25 gram boter, zout en peterselie. Pompoen schillen, als kom kommer in stukken snijden, koken, nat bewaren, van bloem en boter een sausje maken. Kan ook aangemaakt worden met tomaat of kerrysaus. In vruchten soep of taart of met fruit verwerkt. Coöp. Raiffeisenbank „Yerseke". Bij haar afdeling spaarbank werd in de maand mei ingelegd 342.426,95 terugbetaald 311.635,29 meer ingelegd 130.791,66 Gedurende deze maand werden 40 nieu we boekjes uitgegeven. Neptunusnieuws. Traditiegetrouw zal dit pinkster- weekeinde in Yerseke weer grote be langstelling bestaan. De s.v. „Neptunus" orgainseert dan weer haar jaarlijks In ternationaal Zevenhandbaltournooi Reeds zaterdagavond om 7 uur zullen we kunnen genieten van enkele inter nationale wedstrijden, welke elders in een advertentie aangegeven zijn. Op 2e pinksterdag zal het op het sportveld de gehele dag weer een grote bedrijvig heid zijn. Niet minder dan 360 spelers komen uit op 6 velden tegelijk. Ook wisselbekerhouder V.F.L. Kamen uit Duitsland heeft laten weten dat zij we derom een poging zullen ondernemen de wisselbeker te veroveren. Of hen dit ge lukken zal, blijft voor ons een vraag teken. Wel zullen ze het tegen de kam pioen van Nederland „Niloc" uit Am sterdam niet gemakkelijk krijgen. Ter elfder ure heeft het damesteam van „Hellas" uit Goes, dat wisselbekerhou der was, zich teruggetrokken. Hier zul len de Niloc-dames, kampioenen- van Nederland, wel de hoogste ogen gooien. De poule-indeling van het tournooi is als volgt. Heren poule A: V.F.L. Ka men, Duitsland; Niloc, Amsterdam; Hellas I, Goes; Herbede I, Duitsland; E.M.M. I, Middelburg. Poule B: H.C. Welta, België; Spartaan, Rotterdam; Rapid, Breda: Olympus I, Vlissingen. Poule C: Kamen II; Herbede II; Rapid II; O.D.I.Fortuna. Poule D: E.M.M. II; Neptunus; Olympus II; Rapid III; Hellas II. Heren junioren: Fortuna; Spartaan; Neptunus. Dames, poule A: Hontenisse; Niloc; Olympus I; Rapid I. Poule B: E.M.M. I; Neptunus; Spar taan; Sporto. Poule C: E.M.M. II; For tuna; Olympus II; Rapid II; EmBeE. Wij twijfelen er niet aan, dat dit sport evenement in Yerseke grote belangstel ling zal hebben. Iedere Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen Ook voor betere ZONNEBRILLEN, Polaroid KAPELLE (Z.-B TELEFOON (01102) 223 WEMELDINGE Van 10—16 juni 1962 Zondag 10 juni: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.05 9.20 2.17 2.37 Maandag 10.07 10.29 3.14 3.42 Dinsdag 11.15 11.40 4.20 4.53 Woensdag 12.26 5.30 6.01 Donderdag 0.50 1.26 6.36 6.58 Vrijdag 1.44 2.16 7.30 7.46 Zaterdag 2.29 2.59 8.12 8.30 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1