NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq (Yi oGut£5 de. StKCLdt 1 jootlwill Rodenstockbril uwe 28STE JAARGANG No. 1 1 JUNI 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN modes Land- en Tuinbouw J. Kole - Yerseke Tel. 372 YERSBKE „De >eke REDACTEUR: ROUAANSE RAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cant par mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur op de Aanschouw het verbond. Psalm 74 20a. Evenals vele andere gelovigen heeft ook de dichter van Psalm 74 gestaan voor het donkere raadsel waarom de Here op het gebed nu eindelijk niet hielp, Zijn volk maar in de ellende liet. Hij heeft naar een uitweg uit dat mysterie gezocht. Hij heeft zichzelf en het volk voorgehouden, dat God, hun Koning, toch de Almachtige was, veel sterker dan alle machten ter wereld. Hij heeft hun dat geweldig vermogen des Heren voorgetekend door te wijzen op Gods grote scheppingsdaden, op Zijn macht over alles wat in de natuur ge schiedt; door er op te wijzen, hoe de Here het is, Die zon en maan beheerst en over dag en nacht beschikt, Die de afwisseling van zomer en winter in Zijn hand heeft. Als hij echter zo in een ge weldige tekening 's Heren almachtig vermogen zich voor ogen heeft gesteld en ook God daarop gewezen heeft, en God redt nog maar niet uit, wordt Gods doen hem nog raadselachtiger. Die alles- vermogende God kè.n vandaag uithelpen, en toch doet Hij het maar niet. Dan komt hij tot een laatste beroep, het beroep op Gods trouw, op Zijn ver bond met het volk Israël: Aanschouw het verbond; Here, richt Uw oog op dat verbond, 't welk Qij Zelf met Israel hebt opgericht als een God van louter gena de; daardoor hebt Gij toch uit eigener beweging dit volk gesproken van be scherming en bijstand en verlossingg. Dit verdrukte volk, het is toch Uw volk, Uw tortelduif, Gij hebt het toch eens en voorgoed aangenomen. O, zie dan dóAr- op, Here, en gedenk dadraan! Het beroep op God als de God des verbonds, op Zijn trouw en waarachtig heid, het is het laatste beroep. En dit beroep vindt altijd gehoor. Als gij in nood zijt en God blijft maar verre, kom dan met dat hoogste beroep, het beroep op Gods trouw: Here, richt toch het oog op Uw eigen verbond met mij, zie op mijn door Uzelf gedoopt voorhoofd'. Ik ben toch Uw tortelduif. In Jezus Christus hebt Gij mij toch aangenomen, toch beloofd mij niet te begeven en niet te verlaten? Dit beroep vindt altijd gehoor. Want God is de Waarachtige. (Uit een Dagboek) HET KLEINE KLUSJE Er zijn zeer zinrijke gebruiken onder buurtgenoten bij gelegenheden als brui loften, begrafenissen en verhuizingen, en dergelijke oude instellingen vermo gen de folkloristen tot groot enthousi asme te bewegen. De ware buurman echter leert men kennen aan de kleine klusjes en niet bij een bruiloft. De ware buurman smeert piepende deuren en plakt lekke banden en pas als hij dat alles met grote regelmaat doet, kan men van een „naober" spreken. Zo'n ware buurman was de jacht opziener niet. Niemand in de omgeving beloofde zo veel en deed zo weinig. Men kon hem niet tegenkomen of hij beloofde een haasje, heel parmant voor de ko mende zondag, maar wee degenen die op een dergelijke belofte vertrouwden en de slager voorbij lieten gaan. Zij gingen steevast een vleesloze zondag te gemoet. Toen de jagersman in 't groene Knol lenland jarig was, ontving hij per post een schrijven van Miene, de buurvrouw. Ze feliciteerde hem hartelijk en schreef: „Gaarne maken wij van deze gelegen heid gebruik om onze waardering uit te spreken voor de vele kleine klusjes, die u pleegt op te knappen en die door ons ten zeerste op prijs worden gesteld. Wij weten dat u daar veel tijd aan op offert". En zo ging het verder over beste krachten inspannen en het beste leveren, dat binnen 's mensen bereik ligt. Op zichzelf was die schriftelijke fe licitatie geen opzienbarend feit, want die stuurden ze elkaar elk jaar. Miene en de jachtopziener waren namelijk op dezelfde dag jarig en ze waren het er nooit over eens kunnen worden of zij bij hem, of hij bij haar moest komen felici teren. Hij moest bij haar als dame ko men, vond zij. Zij moest bij hem als oudste komen, meende hij. En-omdat ze het nooit eens hadden kunnen worden, stuurden ze meestal maar zo'n prent briefkaart van „Voor het kind". Deze dag echter hing de jachtopziener het geweer om de nek en toog naar Mie ne. Dat briefje van de kleine klusjes liet hij niet op zich zitten. Dat dacht Miene ook toen ze hem aan zag komen. Ze zette vlug alle deuren en ramen open en begon ijverig de stoe len uit de beste kamer te slepen toen hij aan kwam fietsen. ,,Ik kwam als buurman zijnde eens kijken of er nog iets te doen viel", zei hij, zonder haar te feliciteren, want dat had hij al per ansichtkaart gedaan. „Dat treft", zei Miene, „want we wil den net de schoorsteen vegen". Ze had zo'n ouderwetse schouw over de halve breedte van de kamer, gemaakt in oude tijden, toen de mensen er nog worsten en spek in rookten. De jagersman keek naar het met roet gevulde gevaarte en wenste mistroostig, dat hij maar in 't groen Knollen-Knol'en- land was gebleven. Toen zei hij: ,,T rat die meubels maar staan. Zo'n sch or- steen, daar heb ik wel een middelti p". Want er is volgens jachtopzieners, een beter middel om schoorstenen te ?en dan een schot hagel Nul. Enigszins wantrouwend liet Miene de rest van het meubilair staan. Met de handen in de zij wachtte ze af wat er zou gebeuren. Zonder veel verwachting keek ze naar de jachtopziener. Er klon ken twee doffe knallen. En toen zag ze hem niet meer. Want op hetzelfde ogen blik werd het vertrek gehuld in een dichte, vettige, zwarte wolk roet. Toen het weer licht werd, zag ze de jacht opziener nog net op de fiets stappen. „Als je weer eens een klusje hebt, waarschuw je maar", riep hij. Het volgend jaar zullen ze elkaar wel weer een ansichtkaart sturen op hun verjaardag. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Iedere Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen Ook voor betere ZONNEBRILLEN, Polaroid ri voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom V»' rr;i f 'HllltCtN KAPELLE (Z.-B TELEFOON (01102) 223 VULKANISEREN EEN KWESTIE VAN „DRUK, TIJD EN TEMPERATUUR" Velen zullen wel weten, dat het vul- kaniseren eerst mogelijk werd, toen men rubber en zwavel ging mengen. Wan neer rubber en zwavel met elkaar ver mengd, met hoge temperatuur een be paalde tijd onder hoge druk wordt ge bracht, dan verandert de zachte plasti sche rubber in harde elastische rubber. Door verder steeds beter „roet" en andere chemicaliën toe te voegen, werd rubber verkregen welke meer slijtvast werd. Om deze reden kunnen de moder ne autobanden veel meer kilometers draaien. Voor het opvoeren van het kilometer rendement was het ook nodig dat een sterker karkas werd gebouwd. Vroeger maakte men karkassen van katoen, la ter van rayonkoord, een nylon karkas is evenwel in de meeste gevallen het beste, sterkste en meest soepele wat er is. Ook banden met een stalen karkas spelen tegenwoordig een grote rol. De loopvlak-vernieuwingsindustrie heeft zich aan al deze vernieuwingen moeten aanpassen. Het overmatig verhitten van gebruik te karkassen, welke van een nieuw loopvlak moeten worden voorzien, blijkt in de bandenvernieuwingsbedrijven, wel ke vulkaniseren met 140 C een punt van steeds zoeken naar een lagere tem peratuur. Ook naar minder uitrekken van de karkassen wordt naarstig ge zocht. Het allernieuwste van bandenvemieu- wing is wel het Vakuum-systeem. Hier bij heeft men naast een lage tempera tuur van 70" C het voordeel, dat ver vorming van he karkas geheel wordt uitgesloten. Dit komt door gebruikma king van elastische vormen, welke zich door vakuum-zuiging bij de banden aanpassen op het moment dat de ban den al voorzien zijn van een dik gepro fileerd gevulkaniseerd loopvlak. Het re sultaat is een betere band welke in staat is een zeer groot aantal kilome ters af te leggen met minder risico's, hetgeen de praktijk reeds heeft bewezen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. den dezelfde wettelijke bepalingen als voor anderen. In hoeverre daar veel van terecht komt, omdat de inkomsten van woonwagenbewoners veelal moeilijk zijn na te gaan, is natuurlijk een andere vraag. Maar er zijn ook veel huizen bewoners wier inkomen voor de fiscus moeilijk is te controleren... Een belastingontduiker. Ik heb jaren geleden eens een geval van be lastingontduiking aangemeld bij de fis cus. Ik heb daar eigenlijk nooit meer iets op gehoord en als ik vraag hoe het afgelopen is, willen ze mij er niets van vertellen. Wanneer hoor ik nu wat het resultaat is, schrijft P. J. Het ambtsgeheim van de fiscus brengt mee, dat u niet wordt ingelicht omtrent andermans fiscale aangelegenheden. Dat geldt ook wanneer deze aangelegenhe den voortvloeien uit een door u gegeven tip. Voelt u zich tot het geven van der gelijke inlichtingen geroepen, dan zal de fiscus deze eenvoudig deponeren bij de door hem zelf verzamelde gegevens en dus mede aan de hand daarvan zijn standpunt tegenover de betrokken be lastingplichtige bepalen. U hoort er echter nooit meer wat van, als het goed is, van de zijde van de fiscus zelf. Hoeveel successie? Wij hebben met een groot aantal neven en nichten een erfenis ontvangen. Hoe groot is het be drag aan successierechten? vraagt G. E. De successierechten worden door iede re erfgenaam of legataris apart betaald over zijn eigen verkrijging en naar zijn eigen verwantschap tot de erflater. Voor kinderen van broers en zusters is een legaat t/m 250,vrijgesteld van suc cessierecht. Is het legaat groter, dan is het geheel belast. Ieder betaalt dan over zijn eigen eerste 1000,27 (01000), over de volgende 1000, 29 (10012000), over de volgende 3000,31 (2001—5000), over de volgende 5000,— 33 (50001-10.000) enz. Het komt er dus niet op aan of die neven en nichten al dan niet tot één gezin behoren. Ieder erft voor zich en betaalt voor zich. Het beste voedsel. Wat is het beste eten voor mijn hond? Het is een poedel. Dit vraagt mevr. U. d. O. Het beste voedsel voor een hond, dus ook vooreen poedel, is rauw vlees, groente, oud bruin brood, hondebrood, melk, ei, wat fruit en elke dag een le peltje levertraan en wat kalk. Een poe del moet elke week gekamd en gebor steld worden en eenmaal in de maand of om de 6 weken geknipt of gescho ren worden. Was een hond niet te vaak, alleen als het beslist nodig is en laat hem dan niet buiten voor hij goed droog is. Een poedel is schrander en trouw en betrouwbaar bij kinderen, zeer waaks, maar niet agressief. Het is een heel prettig huisvriend, maar niet goedkoop in onderhoud. Waarom meer belasting? a. Op welke bepaling berust het feit dat iemand met een dubbel inkomen (pen sioen loon) van nog geen 8000, per jaar meer inkomstenbelasting heeft te voldoen, dan een ander met één in komen van boven de 8000,b. Is het niet wat tegenstrijdig, dat iemand met een klein pensioen (klein, omdat er van sociale dienst wekelijks nog een bijdrage wordt gegeven) jaarlijks nog een belangrijk bedrag aan premie A.O. W. heeft te betalen? c. Géiden voor woonwagenbewoners dezelfde bepalin gen wat de inkomstenbelasting betreft? vraagt L. S. a. Zoals u het schrijft, is het niet. De belasting welke men verschuldigd is over 8000,inkomen, verschilt wel naar de diverse tariefgroepen voor on- gehuwden, gehuwden en gehuwden met kinderen. Of dit inkomen uit één of meer bronnen komt, doet niet terzake Wel kan ook nog verschil ontstaan door ouderdomsaftrek, aftrek wegens buiten gewone lasten en/of gedane giften, en doordat op sommige bijzondere soorten inkomen een bijzonder tarief van toe passing is. De door u genoemde om standigheden maken echter geen ver schil uit. b. De premie A.O.W. wordt berekend over het gehele inkomen en niet alleen over een klein pensioen. Ver keert iemand met een klein pensioen dus t.o.v. anderen met even zo kleine pensioenen in de gelukkige omstandig heid dat hij nog ander inkomen naast dat pensioen heeft, dan moet hij ook meer premie A.O.W. betalen dan die ander. c. Voor woonwagenbewoners gel ven voorzover het hoogopschietende bo men betreft... Wij raden u aan ten ge meentehuize te informeren of ter zake reglementen of gebruiken bekend zijn. Is dat dus niet het geval, dan kunt u een afstand van 2 meter aanhouden. Winkel. Eigenaar verhuurt een ge woon huis, nu heeft de huurder al een hele tijd een winkel in dat pand ge voerd. Mag ik dat nu verbieden of is dat niet mogelijk? Wat raadt u me aan? vraagt S. P. Nu u als eigenaar al „een hele tijd" hebt toegelaten dat deze huurder daar tegen uw bedoeling in een winkel ex ploiteert, hebt u het recht verspeeld om daar nog tegenin te gaan. Door het zo lang toe te laten hebt u er dus eigen lijk mede ingestemd. Een. proces lijkt ons bij voorbaat kansloos. Voor de goede orde zoudt u hierover nog eens een gesprek met een plaatselijke advo- kaat kunnen voeren, aan wie u dan wel precies moet vertellen hoe de vork aan de steel zit en hoe lang „een hele tijd" is. Televisietoren te Smilde. Gaarne zou ik van u vernemen hoe hoog het steengedeelte en hoe lang de mast in zijn geheel is van de televisietoren te Smilde, vraagt J. v. V. De betonnen onderbouw van de tele visietoren van Smilde is 90 meter hoog. De hoogte van de antennemast is 196 meter. De totale hoogte is 286 meter. Heilgymnastiek. Enige tijd geleden hebben wij een vraag beantwoord over opleidingsmogelijkheden in heilgymna stiek en massage. Van bevoegde zijde werden wij er op attent gemaakt, dat Zeeland reeds geruime tijd ook een op leidingsinstituut rijk is, en wel: Stich ting Zeeuws Opleidingsinstituut voor Heilgymnastiek, Massage en Physio- techniek, „Der Boede", Koudekerke. BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen Erfscheiding. Onze tuinscheiding is een heg. Mijn buurman wil die heg weghebben en er een muur voor in de plaats zetten. Ik dacht dat die heg van mij was. Hoe kom ik daar achter vraagt M. S. Indien u niet kunt bewijzen, dat de bestaande heg uw eigendom is, moet worden aangenomen, dat deze van u en uw buurman samen is. Mocht het zo zijn, dat deze heg alleen door u wordt onderhouden, dan is dit een aanwijzing dat zij niet gemeen is. Wellicht biedt het kadaster uitkomst. Hoe het ook zij, aannemende dat de heg gemeen is, dan kan uw buurman op zijn kosten inplaats van een heg een muur stellen. Dit blijkt uit artikel 691 van het Burgerlijk Wet boek. De muur is dan ook gemeen. U doet er het beste aan ten gemeentehuize te informeren wat u in deze het beste kunt doen. Bomen planten bij erfscheiding. Ik wilde bomen planten op mijn grond. Hoever moet ik daarbij van de erfschei ding met mijn buurman verwijderd blij ven? Maakt het nog verschil of die scheiding een sloot is of een effen schei ding? zo vraagt een abonné. Wat belangrijk is voor u, is dat u weet hoe de grens loopt. Dit kunt u in ieder geval ten kadasterkantore te we ten komen. Neemt u uw eigendomspa pieren mee. Voorts is er een wettelijk voorschrift in het burenrecht, dat als volgt luidt. Artikel 713 van het Bur gerlijk Wetboek: Het is niet geoorloofd hoog opschietende bomen of heggen te planten dan op de afstand, welke bij de tegenwoordig bestaande bijzondere reglementen, of ten gevolge van vaste of erkende gebruiken, bepaald is, en bij ontstentenis van reglementen of gebrui ken op de afstand van 20 palmen (2 meter) van de scheidslinie der beide er „Verbond voor Veilig Verkeer" afdeling Yerseke. Bij gunstig weer zal zaterdagavond 2 juni om 7 uur de traditionele voetbal wedstrijd gespeeld worden tussen een elftal samengesteld uit de bouwvakken en een elftal samengesteld uit de me taal-afdeling, waarvan de opbrengst ge heel ten goede zal komen aan boven staande afdeling. Daar er voor met me taalelftal geen geschikte middenvoor te vinden was, wordt deze plaats nu bezet door gastspeler Boes Everse en wordt zodoende de vuurkracht en het tempo verhoogd. De elftallen komen in de vol gende opstellingen in het veld. Bouwvakken. Doel: P. Dronkers; achter: W. Goeman en W. van Opheus- den; midden: S. Bakker, P. Ridderhof en C. v. d. Vliet; voor: L. Adriaanse, P. v. d. Berge, W. Pauwels, P. Luteyn en W. Ridderhof. Metaal. Doel: Jozef de Back; achter: F. Sanderse en J. Everse; midden P. de Regt, H. Slabbekoorn en J. Kerkhoven; voor: Iz. de Wee, L. Everse, Boes Ever se, M. van Anrooy en A. Duinkerke. Zie advertentie in dit nummer. De elegante verlovingsring Ruime keuze bij: Kapelle Z.-B Tel. 01102-223 WEMELDINGE Van 39 juni 1962 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.04 4.27 9.39 10.10 Maandag 4.50 5.14 10.23 10.50 Dinsdag 5.32 5.52 11.05 11.29 Woensdag 6.11 6.28 11.48 Donderdag 6.50 7.05 0.12 12.28 Vrijdag 7.28 7.41 0.50 1.05 Zaterdag 8.12 8.25- 1.30 1.46 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1