NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq lfö"?Dampo tjosulwill ff IUCGCN Rodenstockbril No. 51 18 MEI 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Schetsen van Lindedorp J. Kole Yerseke - Tel. 372 0p! 27STE JAARGANG REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2468 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28426 Advertentieprijs 1-26 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te -zenden vóór woensdag 12 uur Komt gijlieden in een woeste plaats hier alleen, en rust een weinig. Mark. 6 31 Wellicht hebben de jongeren des He ren er wel eens vreemd van opgezien, dat de Meester hen naar de eenzaam heid der woestijn bracht. Zeker zouden zij er de voorkeur am hebben gegeven te gaan spelevaren op de lieflijke Ga- lilese zee of te wandelen over Kaper- naüms groene heuvelen, waar de leliën opschoten aan hun voet. En wij mogen het niet voorbijzien, dat zij ook daar een uitnemende zegen genoten hebben, als hun Leidsman hun sprak van de Vader in de hemelen, Wie zij een voorwerp der uitnemendste zorg en liefde waren, ver boven de musjes en leliën des velds. Waarom bracht Hij hen in die een zaamheid, als zij ontroerd en bitterlijk bedroefd waren? Zou het antwoord op die vraag niet gevonden worden in 't profetisch woord „Ik heb u gekend"? (Hos. 13:5). „Ik heb u gekend, dóór in de woestijn, in de donkere wegen waarheen Ik u leidde, in die eenzaamheid die Ik over u bracht. Ik heb u gekend, in de wonden die Ik u sloeg, in de diepgaande voren der smart, waarmede Ik uw ziel doorploeg de". Zou Hij, Die weet waar wij wonen (Openb. 2 13) en de geheimste tril lingen van ons hart en zieleleven kent, ons niet weten te vinden in de eenzaam heid der woestijn? Meen'ge ziel heeft U gevonden In de eenzaam' avondstonden Ver van wereldvreugd en smart, Rustig schuilend aan Uw hart. (Uit een Dagboek) door HENK ZWEEDIJK X Het was een onschuldig hazardspel, waarbij de hoogste worp bepaalde wie de winnaar was van de gezamenlijke in zet der spelenden, die hun winst weer om moesten zetten in de waren door Jan en Antje ten verkoop aangeboden. Jan zag glurend toe dat de hande lingen op rechtschapen wijze verliepen en tevens op de afname der goederen en de toename van het geldkistje. Het ging uiteindelijk om de oortjes en zij wisten toen al drommels goed, dat zakendoen geen weldadigheid is. In het dorp liepen enkele meisjes te leuren met fruit en gekookte krukels (alikruiken), een zeeslak, voor een cent per kopje en een speld toe, die diende om de kurketrekkerige glibberigheid uit het huisje te pulken. Dit was, lezers, in het kort een beeld van het exterieur van de Lindedorper- Kruiningse-kermis. Niet denderend, niet opwindend, maar zonder twijfel bar ge zellig. De avond was voor de ouderen en de rijpere jeugd. Naar verluid van een oud gezegde is de afstand van de kermis naar de kroeg slechts één schrede. Menigeen in ons dorp kon óók geen voldoende weerstand bieden aan de nei ging tot deze gemakkelijke en lichtzin nige stap. De herbergen en haar exploitanten stonden in goed aanzien bij de Linde dorpers. Het waren nette burgerlieden en in hun beroep voorzagen zij in een dorpsbehoefte. Zij wisten door goede leiding aan hun zaken te geven, uit spattingen te beteugelen, zodat geen boos gerucht over hen kon worden uit gestrooid. Natuurlijk gebeurde het wel dat een der gasten door wat al te diep in het glaasje te kijken, boven zijn theewater kwam en hierdoor soms de rust en vrede verstoorde, doch men nam dat niet zo erg kwalijk, zij toch hielpen, als het niet al te veel de spuigaten uit liep, de stemming verhogen. Het was tenslotte maar één keer per jaar ker misavond en dan kon het wel even lij den. Vergeet ook niet, dat Rijnhout, on ze veldwachter, er ook nog was en met zijn trawanten wist hij, met dè gemoe delijkheid hem eigen, zijn mannetje, zo nodig met de sterke arm der wet ach ter zich, in goede orde te leiden of de ordeverstoorders te brengen, daar waar deze thuis hoorden. Het bezoek in de middag, dat matig genoemd kon worden, groeide in de avond tot een volte en drukte, die en kele der meest gewilde herbergen deed uitpuilen van dans- en dranklustigen. Het was dan een herrie als in de ark van Noach. Bier- en jenevergeuren vermengden zich met de walmen van petroleumlam pen, der zware sigaren en de zweet- luchtjes der bezoekers en bezoeksters. Ja, ook bezoeksters! Want wij dienen bij de beschrijving van deze dag, de vrouwelijke klanten niet over te slaan. In gewone dagen liepen zij met strak- zedig gelaat de herbergen voorbij. Voor geen geld ter wereld zouden zij hun goede naam en faam willen vergooien, met het overschrijden van de drempels van de tenten der ijdelheid. Maar op deze dag kunnen velen de bekoring, die uitgaat van de wufte sfeer door luch tige muziek en dans verwekt, niet weer staan. Twee ongeziene, onhoorbare, maar terdege aanwezige gasten, die bij geen enkel feest verstek laten gaan, belagen en behagen, vooral de jonge ontvanke lijke harten. Het zijn Amor en de klei ne Cupido, de twee olijke liefdesgodjes. De eerste met zijn vleiend fluisterende inblazingen van zinnelijkheid, de tweede met zijn boog en hakend pijltje, waar mede de kleine man zo perfect de har ten in de roos weet te treffen en tot verwondends toe verliefd doet worden. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door een meestal buiten de gemeente wonende speelman, die met viool of trekharmonica voor de begeleiding van het dansen zorgde. Polka, kruispolka, wals en mazurka waren de dansen die het meest in trek waren en het best werden uitgevoerd. Bij beëindiging van iedere dans riep de helper van de speel man: „oud zilver", wat inhield dat men de tol voor de dans met een bedrag van drie centen diende te betalen. Achter het buffet werden de glazen gevuld, er vóór geledigd enmen was niet zui nig deze dag! Het geheel had doorgaans een rustig en gemoedelijk verloop. De zotte spron gen en malle capriolen van foxtrott, stepp, swing, twist en meer andere uit de binnenlanden van donker Afrika ge- importeerde neger- en apendansen wa ren toen nog niet in de mode. Als onze mensen zich vermaakten met de dans, was daar nog enige natuurlijke gratie in te ontdekken, en (gratie is wel verre te zoeken in de zinnelijke- en zwoele gedachten wekkende moderne lijf aan lijf sprongen, met zoveel naakt als de wetten van het land veroorloven. Op straat was het meestal rustig met uitzondering van hier en daar wat ge zang en gebral van brooddronken groep jes kermisgasten, die zich van de ene naar de andere herberg verplaatsten of van een eenzame gast, die aangescho ten, zich jubelend op weg naar huis be gaf, zijn kermisplezier uitzingend of die door zijn zang zijn angst probeerde te verbergen voor een eenzaam wach tende wederhelft. Onenigheden, die ontaarden in vecht partijen kwamen sporadisch voor. Kwam het zover, dan werd de kwestie meestal per vuist, hoogstens met de tabaksdoos uitgeknobbeld. Het zwaard bleef in de schede! Bij sluitingsuur werden onder zachte dwang der overheidsdienaren de zalen ontruimd en hierna keerde de rust weer over het dorp terug. Na de hevigheid van de feestelijke avond, kwam natuurlijk de ontluistering van de volgende werkdag. Gewerkt moest er worden en men vergoelijkte en troostte dan zichzelf met het bekende gezegde dat „spelerijden wel een buit slag waard was". (Wordt vervolgd) sterren, enz. Sommige oneffenheden herhalen zichzelf in vorm, zodat de il lusie van een patroon kan ontstaan. An dere componeren hun gedaante weer onder de invloed van de uiteenlopende dikte van de waterfilm, waarin zijn groeien. Andere factoren, die meehel pen het patroon te schakeren in schoon heid zijn vooral bij broeikassen de temperatuur en de vochtigheidsgraad van de lucht, de dikte van het glas, de hoeveelheid stof in de lucht en de lichte luchtwervelingen, die over de kas strij ken. De aanwezigheid of afwezigheid van reeds gevormde naburige ijskristal letjes op het glas bepalen mede de vorm van het patroon dat gaat ontstaan. Het samenspel van al deze factoren, die na tuurlijk in een schier oneindige variatie samentreffen, bepaalt het kristalpatroon dat ontstaat en de mate van „wildheid" er van. BINNENYERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHU1MRUBBERBED met rersterkte middensector $aket fabrltkwi Zavwibtrgut ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. A.V.O. Wat betekent A.V.O. en wat doet ze, vraagt J. L. D. A.V.O. betekent: Arbeid voor onvol- waardigen. Dit werk gaat uit van de Nederlandse vereniging Arbeid voor on- volwaardigen (sociale zorg voor licha melijk en geestelijk minder validen, teneinde de maatschappelijke zelfstan digheid van hen te bevorderen en te vergroten. De organisatie werkt met subsidie.) Lid hoeft men niet te zijn. Hulp wordt geboden in de eerste plaats door passend werk voor de minder va lide te zoeken. U kimt zich wenden tot de heer J. J. Wetselaar, Segeerstraat 44, Middelburg. Dit is voor u het dichtst bijzijnde adres. Bruiloft. Wie betaalt de kosten van de bruiloft, vraagt J. B. d. W. Van oudsher betaalt de vader van de bruid de kosten van het huwelijksfeest, w.o. burgerlijke stand, kerkelijke plech tigheid, vervoer, déjeuner of diner en receptie. Tegenwoordig is het echter al gemene regel dat men niet het gezin van de bruid voor al deze kosten laat opdraaien en daarom wordt vaak tussen de beide vaders een regeling getroffen. Onweer. Is het gevaarlijk om tij dens het onweer in een auto te blijven zitten? vraagt S. I. Het is juist ongevaarlijk bij onweer in een auto plaats te nemen of door te rijden, omdat de metalen omhulling van de auto, indien deze door de bliksem getroffen wordt, de inzittenden be schermt. De elektrische lading vloeit via de natte banden wel af naar aarde (bij onweer regent het in de regel, zo dat banden en weg dan wel geleidend zijn). Op fiets en bromfiets zit men door het ontbreken van de omhullende carosserie niet veilig, doch het is zeer de vraag of de bliksem door zo'n enkel voertuigje zal worden aangetrokken. Indien er hogere objecten in de nabijheid zijn (bomen, hoge gebouwen enz.) zal de ontlading zich hierop richten. Dit houdt ook in, dat het gevaarlijk is voor mensen om juist bij hoge objecten, b.v. onder bomen te gaan schuilen. Wie op een stille open weg door het onweer wordt overvallen, doet er goed aan op enige afstand van fiets of bromfiets in een greppel te gaan liggen. Het ont steken van de verlichting in huis heeft geen enkele betekenis. Vorstweer. Ons frappeert de bloem- vorming op de ruiten der broeibakken bij vorstweer. Ze zijn te vergelijken met de bloemen op de kamerruiten, maar ze zijn grootser, met takvorming, zeer fraai. Is er iets bekend over dit ver schijnsel van kristalvorming en waarom is deze buiten grootser van vorm dan op de kamerruiten? schrijft mevr. N. A. De fijne bloemvorming bij vorstweer op vensterruiten is het gevolg van kris tallisatie van vochtdeeltjes uit de lucht van koude, onverwarmde kamers, op droog glas. De grootse effecten met fraaie tak- en stamvorming (met name die in de broeikassen) ontstaan op de ramen van enigszins warme vochtige ruimten. De ramen van deze ruimten zijn bedekt met een waterfilm van va riërende dikte. In deze waterfilm vor men zich op grillige wijze ijskristalletjes die de wonderlijkste vormen aannemen, herinnerend aan kastelen, tropische bossen, bomen, varens, koraalstructuren, Huurhuis. Mijn huurhuis is ver kocht aan twee jonge mensen die er zelf in willen gaan wonen. Wanneer moet ik nu naar het woningbureau voor een an der huis, ben ik verplicht hiervoor steeds te blijven lopen, voor wie zijn de verhuiskosten? aldus R. E. Indien u nog enige jaren in uw huis wilt blijven wonen, moet u gebruik ma ken van de huurbescherming. U zult dan op geen enkele wijze moeten bewil ligen in de huuropzegging. Die legt u dus naast u neer. De eigenaar moet dan wil hij u er uit krijgen een proces beginnen. Als hij daartoe over gaat, neemt u een (kgntongerechts) deur waarder in de arm om u te doen bij staan en om u in dat proces te ver tegenwoordigen. Alleen op deze manier bereikt u, dat de rechter u nog tot drie jaar na de verkoop van het huis laat wonen. In die tussentijd kunt u sparen en naar een andere woning uitzien. De nieuwe eigenaar is bij uw vertrek niet verplicht vergoeding te geven van de verhuiskosten. Veiligheidshalve kunt u zich beter zo spoedig mogelijk als wo ningzoekende laten inschrijven. Huurverhoging. Ik wil graag weten of het juist is, dat ik huurverhoging moet betalen omdat enige verbeteringen in mijn huurhuis zijn aangebracht op last van bouw- en woningtoezicht, zoals vochtvrij maken van een kastmuur en brandvrij maken van de gang; mijn toe stemming werd niet gevraagd voor de ze verbeteringen, schrijft E. I. Als het betreft een kwestie van on derhoud en dat menen wij te mogen afleiden uit het bezoek van bouw- en woningtoezicht dan had de verhuur der uw toestemming niet nodig voor de aangebrachte veranderingen. U behoeft echter niet zonder meer akkoord te gaan met de voorgestelde huurverho ging. Deze huurprijs is slechts bindend als zij is vastgesteld door de huuradvies commissie, die de nieuwe huur bepaalt in vergelijking met overeenkomstige woningen. Wendt u zich dus zonodig tot deze instantie. Heilgymnastiek. Waar kan men het beste de cursus volgen voor heil gymnastiek en massage? Hoelang duurt deze en welke toekomstmogelijkheden heeft men? informeert T. R. De cursus heilgymnastiek en massa ge heeft een duur van drie jaar. Toe gelaten worden personen met het mulo diploma, 3-jarige H.B.S. of personen met een hogere opleiding (M.M.S., 5- jarige H.B.S. of gymnasium). De kos ten eraan verbonden bedragen 300, lesgeld per jaar en 250,voor aanschaf studieboeken. De toekomst mogelijkheden voor personen die deze cursus volgen, zijn groot: Men kan een eigen praktijk beginnen of in zieken huizen een aanstelling als heilgym- nast(e) of masseur (masseuse) verwer ven. Ook kan men gaan werken in re validatiecentra, poliocentra, etc. U kunt deze cursus volgen o.a. in Den Bosch, Nijmegen, Utrecht, Den Haag, Rotter dam. Het centraal adres voor verdere inlichtingen is: Burhema, v. Hogendorp- straat 2, Amersfoort. Ambtenaar. Behoren het persoheel van het gemeentelijk slachthuis, de ge meentelijke plantsoendienst en gemeen telijke reinigingsdienst tot de wettelijke ambtenaren? schrijft A. C. 't Gemeentepersoneel van een slacht huis heeft de status van ambtenaar. Uiteraard werken op een abattoir ook nog andere mensen; zoals personeel in dienst van de grossiers die het vlees van het abattoir betrekken. Het perso neel van de gemeentereinigingsdienst behoort tot de ambtenaren. Het perso neel van de plantsoenendienst ook, met uitzondering van b.v. de minder validen DE „ANDEREN" EN DE BROMMER Als wij in ongunstige zin praten over bromfietsers en vrijwel elke èndere weggebruiker doet dat op z'n tijd rijst onwillekeurig voor ons geestesoog op het beeld van de jongeman met le ren jack, kakelbonte brommer (met al les er op en er aan!), eekhoornstaart en soms vergezeld van een even opval lende duo-engel. Inderdaad, de „lieve jeugd" dat zeggen wij dan laat werkelijk niets na om vooral goed op te vallen: het uitlaatlawaai is niet van de lucht, verkeersregels worden met voe ten getreden, de maximum-snelheid wordt aan de (overigens keurig gepoet ste) laarzen gelapt, het trottoir wordt onveilig gemaakt; wapperende haren en draagbare radio's voltooien het beeld. Als we eerlijk zijn moeten we toe geven dat bij deze jongelieden juist de „grove fout" schuilt in het willen op vallen. Maar hoe waren we vroeger zélf? De ouderen onder ons zullen zich nog wel herinneren dat wij indertijd zo graag met (opgelapte) motorfietsen of automobielen gingen naar die gelegen heid, waar de charleston werd „ge pleegd"... En ook nu we bezadigder zijn geworden, komt het maar è.1 te vaak voor dat we onze onlustgevoelens zo als psychologen dikwijls zeggen po gen af te reageren op onze mede weggebruiker En dan zijn we meteen bij de kern aangeland. Wie een splinter uit eens an ders oog wil peuteren, moet eerst zor gen dat de balk uit zijn eigen oog zorg vuldig is verwijderd. En wie de jeugd wil opvoeden, moet eerst zorgen dat hij zelf het juiste voorbeeld geeft. In deze maand, nu het Verbond voor Veilig Verkeer een appèl richt tot de bromfietsende jongeren een beetje meer „sociaal" te zijn, vraagt het van de ouderen het goede voorbeeld te geven. Het Verbond durft echter nog méér te vragen aan de ouderen, namelijk meer begrip voor onze bromfietsende jeugd. Zonder de excessen te willen goedpraten, mag toch wel gezegd wor den dat een belangrijk deel van de fel- kleurige smaak en alles wat daarmee annex is de z.g. „schijnvolwassenheid" tot oorzaak heeft. Men zou eigenlijk, in plaats van bars op te treden, de jeugd moeten leren inzien dat zij met deze schijnvolwassenheid eigenlijk haar ön- volwassenheid demonstreert. Wij oude ren weten heus wel dat de jongeren goed met hun vehikels weten te manoeuvre ren, dat ze vaak in het verkeer behen diger zijn dan wij. Waarom dit dan niet beleden, daar eerlijk voor uitkomen Een dergelijke schouderklop helpt doorgaans meer dan een boze uitval tegen „die..." die te werk gesteld worden door de Ge meentelijke Sociale werken en die men handarbeiders noemt. El Cid. Kunt u mij, naar aanlei ding van de film „El Cid", die ik fan tastisch vond, iets meer vertellen over de hoofdrolvertolker Charlton Hesten? Charlton Hesten was aanvankelijk student in de dramaturgie en speelde kleine rollen op Broadway. Hij is ge boren te Evanston op 4 oktober 1924. Hij speelde o.a. in de films: The Grea test Show on Earth; The Savage; Ruby Gentry; Pony Express; Naked Jungle; Ten Commandments; Ben-Hur en El Cid. Iedere Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen KAPELLE (Z.-B TELEFOON (01102) 223 WEMELDINGE Van 2026 mei 1962 Zaterdag 26 mei: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.21 4.47 9.58 10.07 Maandag 4.56 5.22 10.29 10.41 Dinsdag 5.35 5.57 11.00 11.17 Woensdag 6.11 6.37 11.38 Donderdag 6.47 7.11 0.01 12.19 Vrijdag 7.27 7.50 0.44 1.03 Zaterdag 8.19 8.43 1.32 1.57

Scheldebode | 1962 | | pagina 1