NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq dCanfys de sthGuat Ijondwffl 27STE JAARGANG No. 49 4 MEI 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN 7476 J. Kole Yerseke - Tel. 372 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Uw hart worde niet ontroerd; gijlieden gelooft in God, gelooft ook in Mij! Joh. 14 1. Welk een tegenstelling, dat rustige woord van de Heiland, en ons zo vaak onrustig bewogen hart. Laat deze mor gen dit woord van de Heiland tot ons hart spreken. Immers wij weten niet wat de dag zal baren. Wie zal zeggen hoeveel oorzaak tot ontroering, tot ont stemming, tot verslagenheid mensen of omstandigheden ons zullen aanbrengen? Telkens als de golven op ons aanlopen, weerklinke des Heilands bevel in onze ziel: weest niet ontroerd, wordt niet vervaard! Gelooft gij in God als de al machtige Wereldheerser, die alle draden van 't heelal, ook van uw leven, in Zijn hand heeft, gelooft ook in Zijn Heilands liefde. Die liefde verstaat uw ontroe ring, begrijpt uw vervaardheid, die liefde is in uw noden ingegaan, die kan de storm van binnen en daar buiten be zweren! Ik, uw Hogepriester, die uw noden voor de troon van God draag, heb zelf eenmaal de beangste zielestrijd ge streden, ben zelf ook ontroerd geweest. Ik versta u, ook waar de beste vriend op aarde dit niet doet. Wellicht zijn wij deze morgen onze dag begonnen met een zware last op de ziel. Mogelijk worden wij aan een dier baar sterfbed geroepen, misschien voor een ernstige beslissing geplaatst, waar van veel voor ons of anderen afhangt. Laat het ons niet ontroeren, de Here is de onveranderlijk Getrouwe! Mistrouw des Heren wijsheid niet, Schoon gij Zijn wegen niet doorziet, God zal Zjjn eigen doen verklaren. (Uit een Dagboek) DE ONGEWENSTE KLANDIZIE Het was druk in het gerenommeerde restaurant. Gedistingeerde gasten zaten onder genoegelijke kout aan kleine, ge dekte tafeltjes en genoten van hun exquise spijzen en dranken. De zwart gerokte ober fladderde als een bedrijvi ge zwaluw tussen de tafeltjes heen en weer. Bij het koud buffet stond de fan- tasiegebroekte gerant met de handen op de rug en liet een wakend oog gaan over „de zaak". Uit een niet-zo-luidspre- ker golfde zachte, sfeervolle muziek. De draaideur ruiste en een nieuwe fi guur trad binnen. Hij keek hulpeloos om zich heen, zoals vreemden in Jeruzalem dit plegen te doen. Zijn oog viel op het enige lege tafeltje en zijn gezicht klaar de op. Snel spoedde hij zich er heen en terwijl hij zijn jas losknoopte plofte hij op de stoel. De man wenkte de ober, die bedrijvig met het menu kwam aan fladderen om de bestelling te noteren, maar reeds van grote afstand riep de nieuwe cliënt „Koffie!", zodat de be schaafde gasten verstoord opkeken. De gerant trok een diepe frons. De koffie werd op zilveren plateau geserveerd. De'ordeverstoorder ging ge makkelijk zitten, schoof wijnglazen en kopje opzij en legde breeduit een krant over bord en tafelzilver. Uit zijn jaszak diepte hij een vettig zakje op, waaruit enige boterhammen kwamen. Enthousi ast zette hij er de tanden in, terwijl zijn blikken over de koppen in de krant gle den. De frons van de gerant werd dieper en met priemende ogen staarde hij naar de eter. Nu wenkte hij de ober met een kleine knik van het hoofd. De zwaluw kwam en de ogen wenkten naar het vet tige zakje. Het ging allemaal bijzonder discreet, maar alle aanwezigen bemerk ten het. Het gekout verstomde en ge spannen wachtte men op de dingen die zouden komen. De stilte werd slechts verbroken door de deinende ouverture van de operette „lm Weiszen Rössel". De ober zweefde weg. Hij boog zich naar de klant. „Pardon", zei hij zacht doch beslist. „U kunt dat brood hier niet opeten". „Waarom niet?" informeerde de nieuwe aangekomene op luide toon en met volle mond. „Dat is verboden", zei de ober. Een nieuwe hap verhuisde van links naar rechts in zijn mond en moeilijk verstaanbaar zei de ander: „Weet ik niks van!" De ober werd zenuwachtig en keek om naar zijn principaal, die nog steeds met gefronst voorhoofd en de handen op de rug stond toe te kijken. Toen de ze bemerkte dat hier de tact van zijn zwaluw eindigde, meende hij hem te kunnen helpen door met de ogen van het kleine tafeltje naar de grote deur te wenken. De ober begreep de tip en boog zich weer naar de ongewenste vreemdeling. „U moogt hier geen meegebrachte spijzen nuttigen", declameerde hij. Onverstoorbaar at de bezoeker ver der. „Praat nog even door, dan heb ik het op", adviseerde hij. Alle aanwezigen volgden met intense spanning de strijd die de ober voerde voor de goed naam van het restaurant. Toen kwam de gerant met het ge baar van iemand die het even zal op knappen. Maar ook door hem liet de gast zich niet intimideren. Hij maakte een uitnodigend gebaar naar een ande re stoel aan zijn tafeltje en zei: „Gaat u er even bij zitten". De spanning steeg ten top en het bo terhamzakje werd leger. De gerant ver toonde zichtbare sporen van verhoogde bloeddruk. Hij sprak over politie, orde verstoring en wat al niet meer, maar de tegenpartij haalde de schouders op en stopte de laatste bete broods in de mond. Het zakje vouwde hij op en stak het in zijn jaszak. Terwijl de gerant en de ober afwisselend betoogden, dronk hij zwijgend zijn kopje leeg, legde een gul den op tafel, stond op en ruiste door de draaideur. Alle ogen volgden door de brede ven sters de man die de goede naam van het gerenommeerde restaurant had aan getast. Hij stevende naar de stoeprand en trok het portier van een dure Ame rikaanse wagen, met de vormen en af metingen van een vliegdekschip, open. Zacht zoevend gleed hij weg. De gerant en de ober keken elkaar aan. „Uiterst merkwaardig, werkelijk uiterst merk waardig!" merkte de gerant op. RUDOLF PASSANT (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Terlenka. Hoe moet ik terlenka gordijnen wassen, vraagt abonné. De enige methode om de terlenka gor dijnen weer glad te krijgen is de vol gende: de vitrage persen zoals u een herenpantalon perst, dus onder een doek en met heet ijzer. Er voor zorgen dat het ijzer enkel de vochtige doek raakt en geen vitrage. Deze raad kregen wij van een fabrikant van vitrage. Willemsorde. Hoeveel personen hebben deze onderscheiding en kunt u ons de namen noemen? schrijft N. M. De militaire Willemsorde is ingesteld bij de wet van 1815 en herzien bij de wet van 1940. Hij strekt tot beloning van militairen in dienst van het ko ninkrijk der Nederlanden, die zich in de strijd door het bedrijven van uitsteken de daden van moed, beleid en trouw hebben onderscheiden. In bijzondere ge vallen kunnen ook burgers (b.v. ver zetstrijders enz.) in de orde worden op genomen. De orde bestaat uit 4 klassen, t.w. Grootkruisen, Commandeurs en Ridders van de derde en vierde klasse. Het lint is oranje met 2 smalle Nassau- blauwe strepen. H.M. de Koningin is Grootmeesteresse van deze orde, terwijl Z.K.H. prins Bernhard commandeur is. De voorzitter van het kapittel is: H. Koot, c.o. res. gen.-maj. van de gene rale staf K.L. Het aantal leden van het kapittel bedraagt 6, daarenboven is het aantal plaatsvervangende leden 4. Ho norair secretaris is J. A. van Zelm van Eldik. De namen der leden kunnen we hier niet allemaal noemen! Hoogste orgaan. Chroesjtsjow is in Rusland de grote man, maar volgens mijn mening is er boven Chroesjtsjow nog een grotere macht, een zekere Leo nid Presnev o'f zoiets dergelijks. Is het mogelijk dat men deze naam nooit hoort in verband met het dictatoriale bewind? aldus S. T. Het hoogste orgaan in Rusland is de Opperste Sowjet. De voorzitter hiervan is Breznjew, die president van de Unie van Sowjet Republieken (U.S.S.R.) is. Minister-president van de regering en secretaris-generaal van de partij is Chroesjtsjow. Daar in de Russische partij-organisatie de secretaris de be langrijkste persoon is (ook Stalin was secretaris) en zelfstandig beslissingen kan nemen, is in dit geval Chroesjtsjow de man met de meeste macht, krachtens zijn positie in de partij. Een mooie munt. 1 Robbie A. vraagt wat voor munt hij gevonden heeft. Jij hebt een mooie munt gevonden! Het is een z.g. Louis d' Or, ofwel een gouden Lodewijk, van Frankrijk. Er staat geen koningin op, doch Lodewijk XIV, de zonnekoning, als kind. Het op schrift luidt: LVDovicus XIIII Dei Gra tia Franciae eet NAVarre REX, ofwel Lodewijk XIV, bij de gratie Gods, van Frankrijk en Navarre koning. Te oor delen naar de afdrukken die je maakte BROMFIETSONGEVALLEN VEELAL ONVOORZICHTIGHEID Als er ooit van een spectaculaire ont wikkeling gesproken mag worden, dan is het wel bij de opmars van de brom fiets in Nederland. Waren er in 1950 55.000 en in 1955 503.000 brommers op onze wegen, op het ogenblik zijn dat er 1,2 miljoen. Dagelijks stappen tien tallen van de fiets over op de bromfiets en als die ontwikkeling doorgaat zullen zo heeft men berekend er over een kleine tien jaar omstreeks twee mil joen bromfietsen op onze wegen rijden. Dat overstappen op de bromfiets doet de gemiddelde Nederlander met een ge zicht van „wie doet mij wat?" En nie mand zou hem cfok iets doen ware het niet dat de bromfiets nu eenmaal een andere instelling vraagt dan de fiets. De Nederlander moge althans in de ogen van de buitenlanders ongeveer met de fiets op de wereld komen, de toevoeging „met hulpmotor" was daar bepaald niet bij... Het is overigens niet de aard van de bromfiets maar die van de berijder die maakt dat naar het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend de ongevalsfréquentie (per één miljoen gereden km) voor de bromfiets met 6,6 aanzienlijk boven die van de fietsen (1,5) ligt. Bromfietsongelukken zijn helaas aan de orde van de dag. Dat het daarbij niet in de allereerste plaats gaat om gebrekkige kennis van de verkeers regels, maar veelal eerder om onbegrij pelijke onvoorzichtigheid of nonchalance, blijkt ook weer uit de resultaten van een recent onderzoek. De Verkeersgroep Bilthoven van de Rijkspolitie heeft de oorzaken van alle in 1961 gebeurde bromfietsongelukken in het district Utrecht (nagenoeg provincie Utrecht) nauwkeurig geanalyseerd. Daarbij kwa men als voornaamste oorzaken van 615 ongelukken naar voren: verkeerd handelen in voorrangssitu aties (kwestie Van regelkennis) onvoorzichtig inhalen; niet rechtshouden onvoorzichtig oversteken; tegen stilstaand voertuig rijden; uitrit onvoorzichtig uitgereden. Wie deze fouten beziet moet toegeven dat bij het merendeel van deze oorza ken niet in de eerste plaats gebrekkige verkeerskennis, maar w'èl onvoorzichtig heid en gebrek aan vaardigheid een rol spelen. Het Verbond voor Veilig Verkeer richt zich in deze maanden nu spoe dig met het aanbreken van de mooie dagen de bromfiets weer extra favoriet zal zijn met een appèl tot alle brom- fietsende Nederlanders om de (voor- rangs) regels grondig te leren en toe te passen, maar vooral om zich te reali seren dat rijden op een bromfiets nóg meer dan het rijden op een gewone fiets, voorzichtigheid en... extra vaar digheid vraagt. De extra vaardigheid namelijk om sneller te voorzien, te door zien en te handelen. Pas wie zich daarin bewust traint en met zijn zwakke pun ten op dit terrein rekening houdt door nóóit risico's te nemen of gevaarsitu aties te scheppen, kan zeggen dat hij veilig bromt... is de munt nog in goede staat en hij zal dan vermoedelijk rond honderd gul den waard zijn. Het gaat er echter om wat de gek er voor geeft, als verzame laar, en dat kan nog verschillen. Bij de grote munthandel kost hij waar schijnlijk meer. Halve duit. De heer M. M. infor meert naar een geldstuk dat in zijn be zit is. Uw halve duit moet van 1753 zijn wil het gat „echt" zijn. In een partij halve duiten van Utrecht van 1753 zijn al der gelijke gaten gemaakt om ze ingang te doen vinden bij de Indische bevolking, die er prijs op stelde geld aan touwen geregen te kunnen bewaren. Varkenspoten in gelei. Kunt u mij hiervan het recept geven informeert S. O. Bedoelt u wellicht, gelei (aspic) te maken van varkenspoten? Hiervoor ge ven wij het volgende recept. Trek 1 liter bouillon van de varkenspoten, laat dit met een stuk ui, wortel, peterselie, sel derij, laurierblad en peperkorrels nog ca. 1 uur trekken, voeg dan een beetje zout toe, het sap van y2 citroen en y2 dl azijn, 30 gram in koud water geweek te en weer uitgeknepen gelatine en 1 eiwit. Verhit de massa onder kloppen tot het kookpunt; giet ze tweemaal door een linnen of molton doek tot ze helder is en laat ze onder af en toe roeren bekoelen. Tapijtkever. Mevr. I. O. stuurt een kevertje op en vraagt hoe deze te be strijden en wat voor één het is. We hebben hier te maken met een larve van de tapijtkever. U kunt deze bestrijden door tapijten, kleedjes, kle ren, restjes wol enz. en vooral ook de naden van houten vloeren en kasten grondig na te kijken, daar dit goede schuilplaatsen zijn. Geef de kevers geen rust, dus veel luchten, kloppen, zuigen enz. Spuit met een fijne nevel met Nourycid-extra, waarbij u ramen en deuren enige tijd gesloten houdt. Bij het bespuiten van kleding en gordijnen met de spuitmonding minstens er een halve meter vandaan blijven om vlek ken te voorkomen. Onder de vloerbe dekking nog een laagje poeder verstui ven. In kisten, koffers, kastqn en dozen wat paradichloor benzol (500 gram per 1 m3 inhoud) strooien. Schoonmaak. Hoe kan ik het beste mijn schilderijen schoonmaken? infor meert T. U. 1. Schildering op hout: Reinigen met zuiver lauw water en afdrogen met zeemlap. Daarna minstens 1 dag dro gen in warm vertrek; daarna 1 x ver nissen naar behoefte. 2. Schildering op doek: Idem als hout. Indien zich een blauw waas gevormd heeft op de be staande vernis, dan kan dit verwijderd worden b.v. met „Transparine". Als ver nis schilder ijvernis gebruiken. 3. Ver- BINNENVERINGBED het bette bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met rertterkte middensector fkbrlakan Zavsnbergan Onnatuurlijk? Droegen de mannen vroeger pruiken of was het haar na tuur? schrijft A. B. Er zijn vroeger inderdaad door man nen pruiken gedragen. Niet altijd, maar in bepaalde perioden. Ook de oude Per zen droegen vaak pruiken, evenals la ter in Griekenland en Rome. In onze ge bieden kwam de pruik weer op in de 15e en 16e eeuw* In de 17e eeuw werd de pruik een vrij algemeen gedragen stuk. Niet omdat de mannen en vrou wen geen haar hadden, maar omdat het mode was. Na 1800 verdween de pruik als modeverschijnsel en nu wordt ze nog slechts gedragen door haarlozen of door lieden, die dit stuk uit traditie ambtshalve dragen, zoals in Engeland de speaker van het Lagerhuis en bij de rechtbank. nissen: Gebruik platte zachte kwast; schilderij tijdens vernissen in horizon tale stand houden; vernissen met lange streken die elkaar kruisen; 24 uur dro gen; plaatwerk als schilderij vernissen, echter eerst opplakken op karton of hout. Verwildering. Welke planten kan men laten staan voor verwildering? al dus A. S. Sneeuwklokjes, crocussen, narcissen, anemonen en boshyacintjes kunt u la ten staan voor verwildering. Van de narcissen zijn er enkele die beter op- gerooid kunnen worden (zie de catalo gus van uw leverancier). Van de tulpen moeten de meeste worden opgerooid, doch enkele kunnen heel goed blijven staan als b.v. de zeer mooie lefèbre en de z.g. botanische soorten. Bollen die moeten worden opgerooid, laat u na de bloei in de grond staan tot het loof geel is geworden en afgestorven. Daar na rooit u ze op, borstelt ze schoon, droogt ze en bewaart ze op een droge, koele en vorstvrije plaats. Die u laat staan voor verwildering, kunt u tegen de winter het beste wat afdekken met de turfmolm die u toch tegen die tijd in uw tuin moet strooien. Dakpannen. Ik heb last van vogels op mijn dak. Dat op zichzelf vind ik helemaal niet erg, maar die lieve dieren kruipen onder de pannen en deze raken dan los en er is al menigeen gesneuveld als het een beetje goed waait. Hoe krijg ik de vogels daar nou vandaan, zonder ze pijn te doen, angstig te ma ken of dergelijke? vraagt een dieren vriend R. A. Vogels kunt u weren door de pannen goed sluitend te leggen, zodat er geen vogel onder kan komen. Kapotte pan nen vervangen. Verder is het zeer be langrijk, dat ude openingen onder de pannen die op de dakgoot rusten, met goed sluitende planken afsluit. Daar be vindt zich immers veelal de invalspoort voor de vogels. Nesten in aanbouw ver storen, zodat de vogels geen kans krij gen er te nestelen. Dit alles zal beter helpen dan het een of andere wonder middel. Helpt dat alles niet, dan kunt u de pannen afdekken met fijnmazig goed sluitend gaas, doch dit is nogal kostbaar. N eptunusnieuws. Van de zijde van het bestuur verna men wij, dat zij ook dit jaar weer van zins zijn hun jaarlijks .Internationaal Zevenhandbal-tournooi te organiseren. Dat het een groot sportevenement zal zijn, blijkt wel uit het overgroot aantal inschrijvingen, zodat zelfs voor de slui tingsdatum het gehele tournooi vol geboekt was. Niet minder dan 380 spe lers komen uit op 6 velden tegelijk, zo wel dames als heren en heren junioren. Wisselbeker bij de dames is Hellas uit Goes en bij de heren V.F.L. Kamen uit Duitsland. Deze beide teams komen ook dit jaar weer de beker verdedigen. Ver der hebben als buitenlandse verenigin gen ingeschreven s.v. Sterkrade, speelt in de Oberliga, s.v. Mulheim, speelt in de Landesliga en T.U.S. Witten, speelt in de Bezirksliga. Uit België H.C. Wel- ta uit Mechelen, deze vereniging speelt in de le klasse A. Als bijzondere at tractie nemen ook deel de dames en he ren kampioenen van Nederland „Niloc" uit Amsterdam. Wij twijfelen er niet aan dat de sportvereniging „Neptunus" op tweede pinksterdag een onvergetelijk tournooi mag tegemoet zien. WEMELDINGE Van 612 mei 1962 Vrijdag 11 mei: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.06 5.34 10.42 11.04 Maandag 5.48 6.15 11.25 11.50 Dinsdag 6.28 6.51 12.09 Woensdag 7.08 7.24 0.31 12.51 Donderdag 7.44 8.01 1.13 1.33 Vrijdag 8.34 8.55 1.55 2.21 Zaterdag 9.41 10.07 2.52 3.26 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1