Bij een zilveren huwelijk! Veeklefsi NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID BEVELAND I I I I I l ovepöenkinq J Ijoodwill 27STE JAARGANG No. 48 27 APRIL 1962 i J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN n Overspannen Zenuwen J. Kole Yerseke - Tel. 372 e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 31 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PETL KRUININ GEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En Hiskia breidde de brie ven, die hij ontvangen had, uit voor het aangezicht des He ren. 2 Kon. 19 14. Hebt ge reeds geleerd wat bidden is? Weet gij reeds dat bidden niets meer is, maar ook niets minder dan dit: al onze noden, elke moeilijkheid of be nauwdheid neer te leggen voor God? Neen, zeg niet, dat gij met de kleine dingen, die uw dagelijks leven moeilijk maken, niet durft aankomen bij Hem. Wat zijn dan kleine dingen voor God? Zijn niet de grootste, die wij hier ons indenken kunnen, klein in Zijn oog? Voor het moederhart is nooit iets klein of gering, dat het hart van haar kind bezwaart! Welnu, meer dan een moe der troosten kan, troost ons de Here, beter dan het trouwste hart verstaat God onze noden. Hoe zouden wij dan onszelf zo te kort doen, door van Hem terug te blijven? Hiskia, Israels koning, zocht, toen hij bitterlijk benauwd was, 's Heren aangezicht, omdat hij licht be geerde in zijn duisternis, wijsheid om Gods weg te kunnen gaan. Is het niet vaak verlichting voor het bezwaard ge moed, als wij ons eens volkomen kunnen uitspreken? Waar beter kunnen wij dit doen dan aan het Vaderhart Gods? Het is een grote genade van God, dat wij met alles tot Hem mogen komen. Maar houden wij dan ook niets terug. Alleen het hart, dat open ligt voor Hem, kan door onze God gezegend worden. Gij kunt, daar G' alles ons wilt zijn, Geen halfheid ooit gedogen. O, wees mijn al, mijn enig deel, En neem, o Heer, mijn hart geheel. (Uit een Dagboek) Onze kroonprinses koos veelzijdig sportman als echtgenoot „MOVAVEDO"JULIANA'S ERENAAM De invloed van een constitutioneel monarch op de gang van zaken in het land behoeft lang niet zo gering te zijn als men algemeen denkt. Veel hangt hierbij af van de persoonlijkheid, het karakter van de vorst en van de aan dacht, die hij of zij geeft aan de volks belangen. Koningin Wilhelmina heeft ten allen tijde deze waarden onderkend en gaf hiervan blijk bij de opvoeding van prin ses Juliana, terwijl zij haar dochtertje, ook toen dit nog heel klein was, zelve voorging in het meeleven met het wel en wee der Nederlanders. Ongetwijfeld is het aan het vroeg ge geven voorbeeld van haar moeder te danken wanneer Juliana als koningin op 1 februari 1953 ontredderde rampgebie den bezoekt en van mens tot mens met de getroffenen spreekt. Op haar beurt weer neemt zij een hele dag de kroon prinses mee op de zware tocht Vier deugden. Gedurende de eerste tien levensjaren van prinses Juliana berustte de verant woordelijkheid voor haar opvoeding b(j Jkvr. L. van de Poll. In de dankwoor den, die de koninklijke moeder van het kleine meisje in 1920 tot deze opvoed ster richtte, was sprake van „de groot ste toewijding, de meest nauwgezette plichtsbetrachting, grote opgewektheid en zelfverloochening". Dit zijn zeker wel de vier deugden, die de prinses zich gedurende haar voorbereiding tot het koningschap zelve ook eigen heeft ge maakt! Tot haar vijfde jaar kon zij gelukkig vooral 's zomers meestal buiten wonen, op Het Loo. Zij speelde er naar harte lust, verheugde zich als ieder kind zou doen over het gezellige Sinterklaasfeest en de blijde viering van Kerstmis, dar telde met haar lievelingsdieren en was een hartelijke, lieve kleuter. In die jaren viel ook een verblijf in de Taunus, waar zij prins Hendrik, die daar een kuur voor reuma moest on dergaan en zijn dochtertje zo moeilijk kon missen, gezelschap hield. In 1914 maakte de oorlogstoestand het nodig, dat de regerende vorstin in Den Haag verbleef. Het koninklijk gezin ging daar om in Huis ten Bosch wonen. Hoe de studie begon De paedagoog Jan Ligthart de man die zich vóór alles met liefde wilde richten tot het positieve, wat in ieder kind aanwezig is mocht de eerste adviezen betreffende de schoolopleiding van Juliana geven. De prinses kwam in een klas, haalde streken uit met vrien dinnetjes, maar leerde op haar tijd toch ijverig. Behalve het gewone lager on derwijs kreeg zij lessen in vreemde ta len, geschiedenis en muziek, later na tuurlijk vooral in staatsinrichting, eco nomie en al die vakken, die bij een ver zorgde opleiding, vooral die van een toe komstige vorstin, behoren. De voorkeur van prinses Juliana ging uit naar de studie van de letteren. Op dit punt toonde zij ook een meer dan gemiddelde begaafdheid, welke al spoe dig tot uiting kwam in toespraken en brieven. Zij ontwikkelde zich tot een voortreffelijk stilist, die niet alleen op fijngevoelige wijze het juiste woord wist te treffen, maar ook een kunstzinnige vorm vond haar gedachten uit te drukken. Het is bekend dat Juliana als jong meisje op eenvoudige wijze te midden van leeftijdgenoten aan de Leidse uni versiteit heeft gestudeerd. Zij woonde toen in de villa „Het Waerle" in Kat wijk. Een geweldig aantal foto's getuigt van de prettige tijd, die zij toen door maakte. In de fakkeloptocht Haar ere-promotie tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, door Prof. Hui- zinga, vormde de bekroning van enige jaren intensieve studie in godsdienst geschiedenis, volkerenrecht en moderne Nederlandse letterkunde. Een dag vóór de plechtigheid had de prinses nog met de andere vrouwelijke studenten meegedaan aan een fakkel optocht door de universiteitsstad. Toen haar wetenschappelijke opleiding afgesloten werd, was zij nog geen een en twintig jaar. Maar een praktische vorming in het maatschappelijke leven zou de ideale aanvulling van haar theo retische studie's worden. Een der voor naamste mogelijkheden daartoe vond zij in het werk van het Nationaal Crisis- Comité, dat in 1931 op haar initiatief werd opgericht en waarvan zij erevoor zitster werd. Tot 1936 toe, toen de ar beid van het comité door de regering werd overgenomen, heeft de kroonprin ses zich zeer aktief hiermee bezig ge houden. Zij leerde er tal van mensen kennen, kreeg inzicht in de ontstellende nood waarin duizenden verkeerden. En verder was het van zeer grote beteke nis, dat zij haar vader, bij diens over lijden, opvolgde in zijn voorzitterschap van het Ned. Roode Kruis. De prins uit haar dromen In dat jaar kwam de prins uit haar dromen in haar leven. Zonder dat het Nederlandse volk iets vermoedde, speel de zich een romance af. Tijdens een wintersportvakantie leer de Juliana prins Bernhard kennen. In de witte wereld van Garmisch Parten- kirchen zag zij hem het eerst. Later kwam hij, langs landwegen, naar Het Loo. Pas toen de beide vorstenkinderen het zéér eens waren geworden, werd de verloving bekend gemaakt. En 7 janu ari 1937 werd het prinselijk paar in de echt verbonden. Ruiter, skiër, chauffeur, piloot, jager, zeiler, zwemmer en ca meraman Bij zijn vele gaven van verstand en karakter bleek prins Bernhard reeds van zijn jongste jaren af een meer dan gemiddelde begaafdheid voor sport te bezitten. Het meest kenmerkende van die begaafdheid is wel de ongemene veelzijdigheid. Een weinig bekende foto toont ons de prins als zeiler. Veel vertrouwder zijn de afbeeldingen van prins Bernhard te paard. Zelden in plechtige stilstand. Ge woonlijk vol aktie, in rengalop, hinder nissen nemend. Dikwijls heeft de prins aan concoursen deelgenomen, soms on voorbereid en dan toch met verrassend weinig fouten. Zo ging het in Zuid- Amerika; men stelde een paard tot zijn beschikking en hij moest onmiddellijk zien wat er in zat! Het was zijn moeder, prinses Arm gard, zelve een uitstekend ruiter, die hem de eerste rijlessen gaf. Eén andere sport, die hij vroeger leer de beoefenen in zijn geboortestreek, was het jagen. Evenals prins Hendrik, de vader van koningin Juliana, heeft prins Bernhard met veel genoegen ook dik wijls in Nederland gejaagd. Tegenwoor dig trekt vooral de jacht op groot wild zijn belangstelling. Ongevallen Dat hij graag en goed auto reed se dert hij oud genoeg was om het rij bewijs te halen, weet een ieder. Aan zijn bedrevenheid in deze sport wordt geen afbreuk gedaan door het feit, dat de prins 29 november 1937, dus kort na zijn huwelijk, een ernstig ongeluk op liep door de botsing van zijn wagen met een onverwacht opduikende zandauto. Tot 5 januari d.a.v. werd hij toen in het Burger Ziekenhuis te Amsterdam verpleegd; de eerste tien dagen verble ven prinses Juliana en koningin Wilhel mina bij hem in de ziekeninrichting. Een reeds eerder voorgevallen ge vaarlijk sportavontuur bestond uit het over de kop slaan van een vliegtuig van de Duitse luchtsportbond, waarin prins Bernhard en een piloot gezeten waren. Bij een meer had het laagvlie- gende toestel het water geraakt. Hulp kon niet dadelijk geboden worden, maar beide inzittenden hebben zichzelf, merk waardig genoeg, weten te redden. In zijn werkkamer op paleis Soestdijk worden wrakstukken van de veronge lukte auto en het vliegtuig bewaard. Ook 18 mei 1954 kwam z.k.h. ternau wernood bij een auto-ongeval bij Utrecht aan dedood. In 1943 vloog prins Bernhard een jaar lang als officieel bemanningslid met een Mitchell B-25-C over de halve wereld. Onze beroemde commodore Moll zei, dat zijn reizen met de prins het overi gens zo vreselijke oorlogsjaar tot een heel prettige herinnering hadden ge maakt. Hoeveel vlieguren heeft prins Bern hard in de loop der jaren gemaakt, het zij in dienst van het vaderland, hetzij voor puur sportplezier Het is niet te zeggen. Wèl weten we, dat hij het Ne derlandse vliegbrevet haalde en met ere. Naast de vliegsport en het skiën heb ben vooral ook het zwemmen en verder als hobby het filmen zijn liefde. Moeder van vele dochters Haar eigen kinderen gaven aan ko ningin Juliana de naam „moeder van vele dochters", afgekort tot Movavedo en zo heette zij toen voortaan ook in de kring der meer dan 8000 leden van het Nederlandse padvindstersgilde, waarvan zij ere-voorzitster was. Kan Juliana, die zelf als eenzaam, zij het liefdevol gekoesterd, prinsesje op groeide, beter worden gekenschetst dan als moeder van een flink gezin, waar het echt degelijk Nederlands en huise lijk toeging? Moederlijk en hartelijk, zo was steeds haar houding, niet alleen tegenover haar eigen kinderen, maar ook ten opzichte van de talloze volwassenen en jonge mensen in het eigen land of in den vreemde, met wie zij te maken kreeg Zelfs bij plechtige ontvangsten en weel derige banketten of bij ondervraging door onbescheiden journalisten (zoals bij de grote rondreis door Amerika) trof in haar van nature waardige houding todi altijd die ongekunstelde, warme tege moetkoming van haar moederlijke na tuur. En het meest treft deze trek van haar wezen ons begrijpelijkerwijs als wij, teruggaand in de herinnering, den ken aan die vele lieve momenten, waar bij koningin Juliana kleine verlegen kindertjes tegenover zich had, die bloe men moesten aanbieden of wezenloos kijkend de vaderlandse vlag zwaaiden. Hoe wist zij hen altijd op hun gemak te stellen, op dezelfde vertrouwelijke manier als hun eigen moeder zou heb ben gedaan! Op andere ogenblikken weer zien wij haar op bezoek aan kinderbedjes in zie kenhuizen, of schaterend van pret mee doend aan een rondedans of te midden van emigrantenkinderen in een bank van de Canadese school zittend. Hoog voorbeeld Deze moderne vorstin heeft goedge vonden, dat het Nederlandse volk in vreugde en verdriet kon meeleven met de vier prinsesjes in Soestdijk. Het is niet te veel gezegd, dat zij ons allen daarin een voorbeeld van goed gezins leven gaf. Zowel de koningin als prins Bernhard hebben hun dochters opgevoed in blijheid en ernst, zo nodig ook in gepaste strengheid. Het is dan ook maar een grapje, de Franse spreuk, die er staat op een asbak, welke de prins ten geschenke kreeg van een vriendin der koningin, zelve moeder van vier doch ters: vier dochters en een moeder, dat is voor de vader een duivelse beproe ving In de rede, die Juliana bij haar in huldiging in de Nieuwe Kerk te Am sterdam hield, legde zij er de nadruk op, dat zij bij het aanvaarden van haar hoge plicht als koningin toch er niet over dacht ooit haar plicht als moeder te verwaarlozen. Aan die verzekering heeft zij zich gehouden en het werd zelfs zó, dat beide levenssferen bij haar vergroeien tot een onverbrekelijke een heid. (Nadruk verboden) BINNENVERI NGBED Act best* bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector Rotterdam, Terneuzen, Venlo, Win schoten, Winterswijk en Zwolle. Al leen in bovengenoemde plaatsen is een tekort een rijexaminators. 2. Vereiste leeftijd tussen 30 en 55 jaar. 2. Te goeder naam en faam bekend zijn. 4. In het bezit zijn van een personen auto en de rijbewijzen A, BE, CE en DE, waarvan het rijbewijs BE ten minste 3 jaar. 5. U moet een geroutineerde automo bilist zijn en de laatste 2 jaar re gelmatig aan het Nederlandse ver keer hebben deelgenomen. 6. U dient een financieel onafhanke lijk inkomen uit hoofdfunktie of an derszins te hebben. 7. U mag niet werkzaam zijn (ge weest) voor of zakelijke relaties hebben (gehad) met verzekerings bedrijven, autobedrijven of het rij schoolwezen. 8. Niet zelfstandig werkzaam in de tailhandel. 9. Vereist is een grondige kennis te hebben van de Nederlandse Ver- keerswetgeving. 10. Ervaring hebben met personen om te gaan uit alle lagen der bevol king. 11. U moet bereid zijn zich te onder werpen aan een psychologische test en een uitvoerig theoretisch en praktisch examen. Meent u aan deze eisen te voldoen, dan kunt u uw sollicitatie indienen bij de Directeur van de Stichting Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardig heidsbewijzen, v. d. Spiegelstraat 19 te 's-Gravenhage. Mijnhardt's Zenuwtabletten fabrieken Zevenbergen ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bjjsluitlng van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wü willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Handel. Is de handel in jutezakken nog vrij? vraagt J. B. N. De handel in jutezakken is voor de vestigingswet vrij. U moet echter alleen nog ingeschreven worden in het handels register. Bloembakken. Is het schadelijk voor de bloemen indien eterniet bloem bakken geschilderd worden, vraagt me vrouw M. J. B.-S. Wij raden u af de bakken te schilde ren omdat u daarmee de luchtcirculatie door de wand heen afsluit. Zijn de bak ken wat vuil geworden, dan kunt u ze afwassen en insmeren met een dun papje van cement, daar dit niet isoleert. Polyester. Uit welke grondstoffen bestaat polyester, vraagt een abonné. Over de grondstof polyester kunnen we u helaas weinig vertellen, daar iedere fabriek deze grondstof op zijn eigen manier verwerkt, en dit dus geheim wil houden. Wij raden u aan, wanneer u toch iets meer wilt weten, verder te in formeren bij T.N.O. in Delft afdeling kunststoffen. Voor het bouwen van een polyester boot kunt u zich voor alle in formaties wenden tot de scheepswerf Verschure Co. N.V., Oranjewerf, Nieuwendaalseweg 538, Amsterdam, die veel ervaring op dit gebied bezit. Rijexamens. Aan welke eisen dient men te kunnen voldoen wanneer men wil solliciteren voor rijexaminator En waar dient mjen zich te vervoegen schrijft E. v. O. U moet voldoen aan de volgende eisen: 1. U dient te wonen in of in onmid dellijke omgeving van één dezer ge meenten: Almelo, Arnhem, Assen, Dordrecht, Eindhoven, Enschedé, Gouda, 's-Gravenhage, Haarlem, Den Helder, Helmond, 's-Hertogen- bosch, Hoorn, Leiden, Leeuwarden, Nijmegen, Oostburg, Roermond, Navordering. Een reisbureau le verde mij vorig jaar een internationaal treinbiljet naar Portugal. Het bureau verzorgde geen hotelarrangementen enz. Kortgeleden kreeg ik een navordering van 25,omdat destijds in de samen stelling en berekening een fout zou zijn gemaakt, welke door N.S. bij controle werd ontdekt. Kunt u mij zeggen of ik verplicht ben alsnog te betalen? Is dit eventueel een zaak van de Nederlandse Reiskamer? vraagt R. B. Ons inziens bent u tot betaling ver plicht indien men u aantoont, dat de 25,7 terecht wordt nagevorderd. Zoekt u dat dus uit. Belt u de reisorga nisatie even op wanneer en met wie u deze zaak kunt bespreken. De door u in uw brief bijgesloten clausule slaat op het geval, dat u schade zou krijgen door fouten van de zijde van het reisbureau en doet in dit geval dus niet ter zake, evenmin als uw vraag inzake de reis kamer. Eerste geplaveide wegen. Wanneer (ongeveer) werden de eerste geplaveide wegen (straatwegen) aangelegd in de omgeving van Alkmaar, Haarlem, Den Haag en Rotterdam, informeert C. O. De aanleg van geplaveide wegen heb ben de Romeinen voor het eerst toe gepast. Na de val van het Romeinse Rijk zijn deze wegen vervallen. Pas on der Napoleon begon men in Nederland geplaveide wegen aan te leggen. Koning Willem I zette deze aanleg met kracht voort en onder hem zijn vele straat wegen gereed gekomen, waarvan men wel eens denkt dat ze onder Napoleon tot stand zijn gekomen. Regine Heitzer. Hoe kom ik aan haar adres vraagt I. E. Voor het adres van de Oostenrijkse kunstrijdster Regine Heitzer kunt u zich het beste wenden tot de Oosten rijkse schaatsbond n.l.: Oesterreichische Eislauf Verband, Prinz Euchien Strasse 12 (Haus des Sports), Wien, Oester- reich. WEMELDINGE Van 29 april5 mei 1962 Vrijdag 4 mei: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.49 11.32 3.51 4.55 Maandag 12.17 5.27 6.18 Dinsdag 0.50 1.16 6.36 7.15 Woensdag 1.55 2.26 7.33 8.05 Donderdag 2.49 3.20 8.26 8.54 Vrijdag 3.35 4.04 9.17 9.41 Zaterdag 4.21 4.53 10.01 10.21 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1