NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveROenkinq Een "orloi"-dekei> no van geheel Nederlands fabrikaat 27STE JAARGANG No. 47 20 APRIL 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw - J. Kole - Yerseke - Tel. 372 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE rv\ REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Dewijl wij dan, broeders!, vrij moedigheid hebben om in te gaan in het heiligdom... op een verse en levende weg, welke Hij ons ingewijd heeft door het voorhangsel, dat is door Zijn vleesHebr. 10 19 en 20. Goede Vrijdag zal een zwarte dag blijven in het levensboek der mensheid. Immers, die dag hebben kerkelijken en buitenkerkelijken saamgespannen om God te doden! God heeft heel Zijn hart uitgesproken door Jezus' mond; Hij heeft in Jezus' uitgebreide armen het laatste en diepste gebaar gemaakt van ontferming, en de mens gaat nu de mond van Jezus snoeren in de dood en Zijn armen spalken aan een kruisbalk. Jezus hangt daar; Hij voelt de razernij van de haat opsteigeren tegen het kruis en de hartstochten der mensen uiteen spatten op Zijn hart. En als Jezus die hel wil ontvluchten en op God Zich wil terugtrekken, dan blijkt die weg af gesneden! Ook van Gods kant komen de stormen, ook de Vader werpt Hem in de absolute verlatenheid. Zo hangt Je zus daar als een stootblok, waartegen alles opbotst... weergaloos eenzaam, ver scheurd, met heimwee naar God en mens! Doch Jezus hangt daar niet slechts als stootblok, Hij hangt voor de hemel als een zwaar gordijn! Het is geen won der dat de zon verduisterd wordt en God Zijn aangezicht voor Hem verbergt! Hij is immers zonde voor ons ge maakt! Hij met Zijn zuivere ziel moet niet slechts de zonde tegen Hem zien aanstormen, doch Hij weet: vandaag zijn de zonden van Simon Petrus en van de kerkmensen uit het jaar negen tien-zoveel op Mij geworpen. Ik ben het gordijn der zonde, dat tussen God en wereld hangt en iedereen keert zich te gen mij als tegen het voorhangsel van schuld! Nu komt het wonder! Jezus sterft. Hij geeft Zijn lichaam over in de dood. Gods hand scheurt Jezus' lichaam, dat als een voorhangsel voor de hemel hing, weg en daarmee scheurt God het gor dijn van mijn zonden, dat zich telkens weer dreigt vast te zetten, aan flarden. Door Jezus' sterven is een nieuwe, altijd open weg naar Gods Vaderhart ingewijd. Die weg is altijd nieuw en le vend! Zoals een „lopende trap" u naar boven draagt, zo draagt Jezus u op Gods Vaderhart aan! Het voorhangsel gescheurd! Daarop moogt ge zien, als er verwijdering dreigt te komen, als een gordijn van zónde dreigt te ontstaan tussen God en u! O, nu kan ik Goede Vrijdag verstaan. Goede Vrijdag, zwarte dag in mijn le ven! Mijn zonde, mijn zonde! Goede Vrij dag, dag van troost en open hemel! (Uit een Dagboek) ook belangrijk afgenomen. Kortom, het is dus duidelijk, dat ex tra maatregelen getroffen moeten wor den, teneinde in de werkelijke zoutbe- hoefte van ieder dier te kunnen voor zien. Hierbij kan men gebruik maken van likstenen, die behalve het benodigde zout ook nog de sporenelementen mag nesium, koper, mangaan, kobalt en jo dium bevatten. Want ook met deze stoffen is het zo gesteld, dat het vee deze niet naar be hoefte doorlopend uit het dagelijks rant soen kan halen. Tekorten aan zout en sporenelementen leiden onvermijdelijk tot zeer schadelijke gebrekziekten, zoals kopziekte, likzucht, slechte beharing, kramptoestanden, maag- en darm stoornissen, enz. Teneinde deze te voorkomen is ook een zo doelmatig mogelijke aanvulling nodig. Bij de inschakeling van een K.N.Z.- liksteen krijgt ieder dier met het zout tevens een hoeveelheid sporenelementen naar binnen. Het is slechts een kleine moeite de stenen op te hangen. Ze zijn weerbesten- dig en gaan dus lang mee. En het dier kent zijn maat; het likt er naar be hoefte aan. BINNENVERINGBED het bate bed ooit gemaakt 4/oo tl will SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector Het is weer voorjaar, waarin de na tuur zich in het nieuw steekt en waar in ook wij allen worden aangestoken door deze vernieuwings-bacil. De schoonmaak is hiervan o.m. een uiting. En al wordt met die schoon maakwoede door de mannen dan wel al tijd de draak gestoken, met het resul taat zijn zij meestal best tevreden. Wat is er dan ook opwekkender dan een ge heel schoon huis, waarin veelal ook wel het een en ander is vernieuwd. Mocht het zijn, dat uw gedachten nu uitgaan naar eens een andere deken of wellicht wel meer er is nieuws van het dekenfront. Onze trouwe wollen deken kennen wij allemaal en daarover willen wij het dan ook dit maal niet hebben. Er is sinds kort een nieuwe deken aan de markt, die door een groot Nederlands bedrijf wordt gemaakt uit een „orlon" acryl vezel, die nu ook in Nederland wordt vervaardigd en wel in Dordrecht waar een Nederlandse vestiging is gekomen van Du Pont de Nemours. Dit is de Hatéma-orlon deken. Eigenschappen en wasbehandeling De orlon-vezel bevat miljoenen lucht- celletjes, die als isolator werken (zoiets als een thermosfles). Zij sluiten de kou buiten en houden de warmte vast, des zomers iets minder dan 's winters. En dat is nu juist wat wij zoeken. Een deken uit dit materiaal is bijzon der licht van gewicht en heeft toch een groot warmtegevend vermogen. KEUKENZOUT EN SPOREN ELEMENTEN VOOR HET VEE Voor het goed functioneren van het organisme hebben alle stoffen hun eigen betekenis. Een tekort aan het ene maakt het andere vaak onwerkzaam. Het is dus van zeer groot belang, zo wel voor een doelmatige voedering, als voor de goede gezondheid van het vee, dat ieder dier alle benodigde stoffen in voldoende mate tot zich kan nemen. Een goede gezondheid betekent immers een rijke produktie! Eén van de belangrijkste is het keu kenzout; dit bestaat uit de elementen natrium en chloor. Reeds lang kent men het gewicht van deze stoffen voor alle leven op aarde. Natrium is een onmisbare bouwstof voor mens en dier 93 van de po sitieve ionen in het bloed bestaat uit na trium). Zout is nodig voor de instand houding van de goede gezondheid en bij de ontwikkeling van het lichaam. Te vens wordt het in grote hoeveelheden afgescheiden in de melk, in de ontlas ting, bij het transpireren en in het speeksel. De hoeveelheid, waarin moet worden voorzien is afhankelijk van di verse factoren, zoals voedsel, klimaat, ouderdom, eventuele drachtigheid, enz. en verschilt in belangrijke mate bij de dieren onderling. Hoe staat het nu met de zoutvoorzie- ning? In de diverse krachtvoeders zit na tuurlijk zout verwerkt, maar een ieder streeft ernaar niet meer dan het beslist noodzakelijke van dit dure voedsel te geven. In het ruwvoer is ook wel iets aanwezig, alhoewel niet voldoende. En in het gras is het natriumgehalte ten gevolge van de intensieve bemesting van de laatste jaren in bepaalde perioden Kenmerkend is ook de zachtheid van het materiaal en de natuurlijke soepel heid, waarmee elke lichaamshouding ge volgd wordt. Heel belangrijk is, dat deze deken volkomen mot-, insecten- en schimmel- vrij is en dus zonder gevaar kan wor den opgeborgen. Een deken is elk etmaal in gebruik en moet dus goed kunnen worden ge reinigd. Wel, deze kan zowel met de hand als met de machine worden ge wassen, zonder dat hij krimpt of ver- vilt (van die nare pluisjes krijgt) en met behoud van de zachtheid. De vezel droogt snel, zodat de deken die 's och tends wordt gewassen 's avonds weer kan worde n gebruikt. Een duidelijke wasbehandeling is bij elke verpakking van een Hatéma-orlon deken ingesloten. Wanneer men zich goed aan de was voorschriften houdt, heeft men heel lang plezier van deze dekens en blijven zij er als nieuw uitzien. Maten en kleuren Er is beslist keus voor iedereen, want zij worden gemaakt in 6 afmetingen en in niet minder dan 10 tinten. In een gezin kan dus een ieder zijn eigen de ken krijgen en behouden. Bij aankoop is hij verpakt in een plastic étui met een ritssluiting, dat zijn nut weer heeft bij het opbergen voor de eventuele „zomer- slaap" of bij het meenemen op reis. Een Nederlands kwaliteitsprodukt, waarmede u eens kennis moet maken. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakeiyklield aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ree doodrijden. Als men een ree doodrijdt, wat moet men dan met het dode beest doen? Moet het aangegeven worden of mag men het zelf houden? informeert E. d. N. Neen, men mag zo'n dier niet zelf houden! Deze reeën behoren aan de eigenaar van de bossen, zodat u ver plicht bent aangifte te doen van het ongeval bij een dichtbijgelegen politie bureau. Galaxis. Kunt u mij vertellen wat galactische nevels zijn? aldus L. E. Galaxis is een ander woord voor Melkweg. De Melkweg is het uitgestrek te sterrenstelsel waartoe onze zon be hoort. Evenals een Melkweg uit miljar den sterren bestaat, zijn er miljarden van die Melkwegen of galaxis door onmetelijke afstanden van elkaar gescheiden. Alle andere Melkwegen of galaxies dan die waartoe onze zon behoort, noemt men extra galaxies of galactische nevels. WAT DRAAGT DE VROUW IN 1987? Voorspellingen van rekenmachine Wat zal de vrouw dragen, die zich in 1978 modern gekleed wil noemen Een vraag, die niet eenvoudig te be antwoorden is omdat voorspellingen al tijd moeilijk blijven. Niettemin hebben Amerikaanse mathematici, in samen werking met enkele modedeskundigen er iets op gevonden. Zij gebruikten daarvoor een Univac computer, een re kenmachine, waarmede tot dusver voor namelijk voorspellingen werden gedaan op het gebied van de verkiezingen, het vinden van een ideale levenspartner e.a. Men is dus thans zover, dat ook het terrein van de mode niet langer on bekend is in dit opzicht. Bij het coderen van de verschillende gegevens gingen de technici van Remington Rand uit van de voornaamste modevormen in de laat ste vijfentwintig jaar. Deze modevor men werden teruggebracht tot geome trische afbeeldingen en via codetekens „vertaald" ten behoeve van het elek tronisch brein. Het resultaat is, dat men kan voorspellen, dat de vrouw in 1987 gekleed zal gaan volgens een modelijn, die het midden houdt tussen de Em- pirelijn en de mode in het Griekenland in de oudheid. De rokken zullen volgens deze voorspelling overdag langer en des avonds korter gedragen worden. De halslijn is overdag hoog gesloten maar de avondkleding vertoont een diep de colleté en voorts zullen de mantels korter zijn dan de rokken maar wijd uit gedragen worden. Een modekunstenaar in New York heeft deze gegevens na der uitgewerkt en hij toverde een gar derobe voor de ogen van de begeerlijk kijkende dames, die door de deskundi gen ook voor onze t(jd verleidelijk en smaakvol genoemd mag worden. (Dia) Poolshoogte. Wat is poolshoogte? vraagt R. R. Poolshoogte is een hoogte van de he melpool boven de horizon. Aan de eve naar is die nul graden; aan de Noord pool (of Zuidpool) 90 graden. Met een sextant meet men de hemelhoek. Het aantal graden is het aantal graden Noorder- of Zuiderbreedte. Vogelwet. Houdt de vogelwet het beschermen van de vogels in, of juist het omgekeerde? schrijft N. J. „Beschermd is beschermd" is niet ge heel juist; want juist de Vogelwet geeft de wetgevende autoriteiten de gelegen heid het algemeen nut af te wegen te gen eventueel toe te brengen schade als een bepaalde vogelsoort te talrijk wordt. Een voorbeeld hiervan is b.v. de hout duif. Deze is in de laatste jaren zo in getale toegenomen, dat zij in bepaalde streken een ware plaag zijn geworden. De vogelwet kan voor deze beschermde vogels de mogelijkheid openen in be paalde gevallen deze schadelijke vogels te doden en dit alleen toe te laten voor diegenen die in het bezit zijn van een vogelvergunning. Verder zijn wij het volkomen eens met uw P.S. Er zijn mensen die alles wat voor hun geweer komt neerknallen, hetzij door een ma nie, hetzij door onkunde. Een waterdichte boot. Hoe krijg ik mijn boot waterdicht? schrijft E. O. Het is zeker mogelijk een boot wa terdicht te krijgen, maar de beste me thode is niet goedkoop en zonder vak kennis niet zo gemakkelijk zelf uit te voeren. Hiertoe moet de boot eerst kurkdroog zijn, daarna geheel afge schuurd en van alle teer en verf ont daan worden. Nu wordt de bodem ge heel met glasvezeldoek bedekt, waarna een dikke laag plastic wordt aange bracht. Bij juiste behandeling is de boot gegarandeerd waterdicht. U kunt echter nog eens proberen de boot goed door en door droog te laten worden. Alle naden en kieren te dichten met een stopmid del voor boten, .bij de verfhandel ver krijgbaar, en haar daarna nog eens ge heel flink te teren. Wellicht is dit ook al voldoende. Spring maar achterop. Hoe dient de persoon te zitten in Duitsland ach ter op een brommer? vraagt B. W. Om iemand in Duitsland achterop de bromfiets te vervoeren, moet de be stuurder volwassen zijn en moet de bromfiets voorzien zijn van een duozadel met handgreep voor de 2e persoon en stepjes. Voor kinderen beneden de 7 jaar is een kinderzitje vereist. Voorts geldt de bepaling dat het verkeer niet in gevaar mag worden gebracht. Ove rigens mag een bromfiets in Duitsland niet op de rijwielpaden of op de auto wegen komen. Bij de A.N.W.B. kunt u een verklaring krijgen dat uw brom fiets voor vervoer van 2 personen ge schikt is. Om deze verklaring te ver krijgen, dient u lid te zijn van de A.N. W.B. De hoed. Kunt u mij zeggen hoe een hoed zelf op te knappen? aldus N. van 't E. U kunt proberen de hoed op te knap pen met droogschuim, verkrijgbaar bij de drogist. Volgt u de gebruiksaanwij zing nauwkeurig op. Helpt dit niet, dan kunt u het best een papje maken van nylon-bleekmiddel met wat water en dat op de veren strijken. Na enkele uren voorzichtig afnemen met een vochtige doek. Maak de hoed vooral niet te nat, anders wordt ze slap. Goede Vrijdag. Is dit een ver plichte vrije dag? schrijft Th. C. De Goede Vrijdag is als vrije dag in de zin van algemeen erkende christelijke feestdag nooit ingevoerd. Wel wordt in veel bedrijven enz. vrijaf gegeven. Aan leiding daartoe was vaak, de protestan ten in de gelegenheid te stellen om kerkdiensten bij te wonen. In vele her vormde gemeenten wordt ook 's morgens kerk gehouden, al dan niet met avond maalviering. De departementen zijn er in oorlogstijd toe overgegaan om vrij te geven, met aansluiting van de stille za terdag en de paasdagen, met het oog op de dan verkregen stookbezuiniging. Na 1945 is dat zo gebleven. Examen machinesehrijven. Op het te Breda gehouden examen, behaalden de volgende personen het praktijkdiploma machinesehrijven. Uit Yerseke mej. A. J. Nijssen en dhrn. J. C. W. Scheele, J. J. Sinke en P. J. Jasperse. Uit Krabbendijke de dames N. van Doorn, J. M. Hoogerheide, M. A. van Houte, C. M. Huissen, A. D. v. Iwaar- den, J. P. Krijger, N. Nieuwenhuyzen, C. A. Pieper, P. C. Riedijk, E. W. van Velzen, J. Blok-Dekker, J. P. v. Iwaar- den en H. J. Molhoek en dhrn. H. Hart- hoorn, A. van Houte, J. W. Nieuwen huyzen en M. J. Pieper. Uit Waarde de dames C. C. v. Fraas- sen, C. F. Jobse en M. D. Zandee en dhr. D. J. Zandee. Uit Wemeldinge mej. H. L. van Stel. Uit Rilland-Bath de dames C. W. Kruysse en M. C. Vreeswijk en dhr. J. H. Lambregtse. Allen werden opgeleid door dhr. K. Koetsdijk, staatsgediplomeerd leraar machinesehrijven. WEMELDINGE Van 2228 april 1962 Vrijdag 27 april: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.21 5.43 10.52 11.02 Maandag 5.51 6.16 11.22 11.39 Dinsdag 6.26 6.49 11.58 Woensdag 6.57 7.19 0.14 12.31 Donderdag 7.35 7.57 0.56 1.12 Vrijdag 8.22 8.48 1.39 2.07 Zaterdag 9.25 10.01 2.33 3.17 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1