NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID BEVELAND oveRöenkinq r Blind zijn: 1/oenlwill Het ideale horloge Stowa Hermetic JANK 27STE JAARGANG No. 45 6 APRIL 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE* SCHELDERODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN kinderspel en werkelijkheid modes Land- en Tuinbouw J. Kole- Yerseke - Tel. 372 igen nsdag, uur. REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Is iemand goedsmoeds? Dat hij psalmzinge. Jak. 5 13. Wjj hebben op deze plaats al eens ge sproken over het noodzakelijke der apos tolische vermaning, om in lijden te bid den, opdat wij mochten leren onze ziel stil te zetten. Maar het woord van he den is niet minder een vermaning voor het dagelijks leven. Een vermaning die het onbedachte en ondankbare mensen hart zo geneigd is te vergeten. Als iemand goedsmoeds is, omdat de zon schijnt op zijn pad, en het hem in dit aardse leven voor de wind gaat, o, laat dan het Schriftwoord tot werkelijk heid worden in zijn leven: de mens kan bij brood alleen niet leven; aardse voor spoed, aardse zegen, het zijn voorbij gaande dingen, voorrechten op de weg, afdalend van Hem, die ons alle goede gaven en volmaakte giften doet toeko men. Mogen ze dan de harten der be- weldadigden opheffen tot Hem, die al leen de ziel verzadigen kan. Klaagtonen en ontevreden uitingen komen ons zo ras van de lippen, wellen zo spoedig op in ons hart. Mochten wij maar leren als kinderen des Vaders het danken nooit te vergeten! Liederen des lofs wor den veel te weinig gehoord in ons mid den. Harten, die danken kunnen, zijn in waarheid zo schaars. En aangezichten, waarin de zon van Gods liefde zich weerspiegelt, ontmoet men zo zelden. Mochten we heden van die zon een ge trouwe afspiegeling zijn. Van U zijn alle dingen, Van U, o God! alleen. Van U de zegeningen, O Hoorder der gebeên. (Uit een Dagboek) voor land- en tuinbouw 100% Waterdicht en condensvrij geheel edel-staal kast Ruime keuze bij: Kap.ll. Z.-B. Tel. 01102-223 (Van een speciale medewerker) In de tuin onder mijn raam spelen kinderen blindemannetje. Een van de kinderen is geblinddoekt en moet op de tast een ander kind zoeken, vastpakken en bij de naam noemen. Het is een boeiend spel, want wie gegrepen wordt, moet zelf blindeman zijn. Het is beslist een spel, dat nooit is „uitgevonden", maar dat overal ter wereld spontaan bij de kinderen opkomt. In alle talen komt het begrip „blindemannetje spelen" na melijk in een zo grote onderlinge ver scheidenheid van uitdrukkingen voor, dat men zich moeilijk kan voorstellen, dat dit spel van het ene volk naar het andere is overgebracht. Het blind z(jn is voor de kinderen in de tuin een opwindend spelletje voor enkele ogenblikken, maar voor 650.000 kinderen in onze moderne wereld een trieste werkelijkheid voor het gehele le ven. Enkele tientallen jaren geleden was hun aantal nog veel groter, doch de ontwikkeling van de medische weten schap heeft de gevaren van het blind worden bij de geboorte in vele landen al tot een minimum kunnen terugbren gen. De grootste gevaren, die de ogen van onze kinderen nu bedreigen, liggen in het vlak van de ongevallen: vuurwerk, een bal, een potlood, een elastiekje, een puntig voorwerp, een stomp, een val of een stoeipartij. Natuurlijk zyn zulke ongevallen niet altijd te voorkomen. Een harde hockeybal kan op het speelveld bijzonder ongelukkig terecht komen, maar van de andere kant is het vaak griezelig om te zien, hoe men kinderen met vuurwerk, vorken of breinaalden laat manoeuvreren. Hier heeft niet de medische wetenschap maar hier hebben ouders en onderwijzers de belangrijkste preventieve taak. Er zijn momenteel in de wereld naar schatting tien tot vijftien miljoen men sen, die het licht van de ogen geheel moeten missen. Alleen al in de stad Calcutta wonen meer blinden dan in de drie Beneluxlanden tezamen en het aan tal blinden in geheel India overtreft de gezamenlijke bevolking van onze groot ste drie steden: Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In de westerse wereld met zijn be tere medische voorzieningen telt men gemiddeld één blinde op elke vijfhonderd inwoners, doch in sommige dorpen van Noord-Ghana, in enkele delen van Ke nya en in de zuidelijke Soedan is er één blinde op elke tien inwoners. Langs de wegen van Noord-Rhodesia komt men regelmatig een merkwaardig verkeers bord tegen: „Drive carefully Blind people": rijd voorzichtig let op de blinden Door de eeuwen heen is men begaan geweest met het lot van zijn blinde medemensen. De Bijbel geeft daarvan tal van voorbeelden en in het grote wetboek van Hammoerabi (1700 vóór Chr.) worden niet alleen de bedragen vermeld, welke de heelmeesters mochten vragen voor oogoperaties, doch ook de straffen, die de heelmeesters bedreigden wanneer een oogoperatie mislukte. Het verlies van een oog werd zelfs als een zwaardere straf beschouwd dan het af kappen van de rechterhand! In vele landen ter wereld wordt blind heid door de bevolking nog altijd in een soort van fatale berusting aanvaard. Blinde bedelaars langs straten en plei nen, en aan de ingang van openbare ge bouwen zijn in de landen van het Verre en Midden-Oosten een vertrouwd beeld. Pas in de laatste jaren is men ook in deze landen tot de overtuiging geko men dat een blinde bepaald niet behoeft te parasiteren op de aalmoezen van de voorbijgangers en familieleden en dat juist de blinden zelf er veelal prijs op stellen, een nuttig en produktief leven te kunnen leiden. In de hoger ontwikkelde westerse landen staat al een groot aantal beroe pen voor blinden open en geregeld leest men berichten over nieuwe vorderingen op dit gebied. Er zijn niet alleen blinde typisten en telefonisten maar evenzeer blinde acteurs, advokaten, rechters hoogleraren, journalisten, musici, onder wijzers, geestelijken, verpleegsters, we tenschappelijke werkers, etc. Tal van blinden bereiken in hun beroep verbluf fende prestaties, en voorbeelden als van onze nationale zanger Jules de Corte werken in hoge mate stimulerend op het doorzettingsvermogen van andere blinden om in hun leven iets waarde vols te verrichten voor de gemeenschap. Deze ontwikkeling begint zich nu ook af te tekenen in tal van ontwikkelings gebieden onder de stimulerende invloed van enkele internationale organisaties. Het economisch motiefblinden pro- duktieve arbeid laten verrichten, valt hier samen met het menselijk motief: de blinden van deze landen op te heffen uit een troosteloos en veelal onmens waardig bedelaarsbestaan. De Wereldgezondheidsorganisatie, een van de gespecialiseerde organisaties van de Verenigde Naties, heeft zich in de afgelopen jaren in bijzondere mate beziggehouden met studies en weten schappelijke onderzoekingen op het ge bied van de blindheid, met revalidatie- vraagstukken en met de bevordering van de preventieve geneeskunde. Het is dan ook niet zonder reden, dat deze or ganisatie als internationaal thema voor de Wereldgezondheidsdag op 7 april a.s. het voorkómen van blindheid heeft ge kozen. Daarbij wordt op alle regeringen en particuliere organisaties, doch tevens op alle burgers van de wereld een dringend beroep gedaan, te onderzoeken, op welke wijze onnodig verlies van het gezichts vermogen vooral bij kinderen en be jaarden kan worden voorkomen en op welke wijze aan hen, die het licht van de ogen moeten missen, een vol waardig bestaan en een volwaardige levensinhoud kan worden gegeven. Een klein advies van de Wereldge zondheidsorganisatie heeft mij daarbij sterk getroffen: behandel een blinde zo min mogelijk als een hulpbehoevende, maar spreek hem altijd rechtstreeks aan en vraag hem gerust, of hij de kleur van uw das of uw japon mooi vindt. Tien tegen één, dat hij u dank baar is voor die vraag, omdat zij hem bewijst, dat hjj voor „vol" wordt aan gezien. Intussen spelen de kinderen onder mijn raam nog altijd blindemannetje. Het geblinddoekte kind wordt door de anderen in het spel voor „vol" aange zien. Laten wij de werkelijke blinden, voor wie de blindheid geen tijdelijk spel maar blijvend ernst is, in het dage lijkse leven ook als volwaardige mede mensen beschouwen en... behandelen. fJt voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom BEMESTING VAN GRASLAND De veehouder denkt vaak, dat bij de bemesting alleen stikstof maar belang rijk is. Zijn probleem blijft nog: zal ik het vroeg strooien, of enkele weken la ter. Maar „vroeg" is juist de tijd, waar in ook de andere meststoffen aan bod komen. Want is er een tekort aan P en K, dan bereikt de N nooit zijn volle ef- fekt. De graslandboer weet dit en toch is menigeen huiverig bijv. voor een K-be- mesting. Zeker, deze heeft op percelen dicht bij huis vaak geen zin, of is niet wenselijk. Daar komen, door regelmatig gebruik van stalmest en vooral van gier, nogal eens hoge kaligetallen voor. Een extra K-bemesting kan dan bij een gelijktijdige overmaat aan stikstof het magnesiumgehalte in het gras omlaag drukken. Hier is dus eerder een Mg-bemesting nodig. Maar op percelen die gemaaid wor den en die minder organische mest krij gen, liggen de zaken heel anders. Hier heerst vaak kali-armoede. Een dergelijk perceel vraagt, om deze „armoede" te verhelpen, 160 kg zuivere kali per ha. Het is praktisch onmogelijk deze hoe veelheid in de vorm van organische mest te strooien. Een stevige aanvulling met kalizout 40 of met Mg-kainiet is dan beslist noodzakelijk. Het is jammer, dat kali-armoede niet direct te zien is in het gewas. Wel uit het zich in een geleidelijk slechter en „holler" worden van het grasbestand. In feite is grondonderzoek nodig om het op te sporen en men zal dan goed doen de geadviseerde K-bemesting nauwkeu rig op te volgen. Want bij kali-armoede derft men al gauw 10 tot 20 aan opbrengst. We schrijven hierover, omdat geble ken is, dat het aantal kali-arme per celen hand over hand toeneemt. Vooral op de veengronden. En 10 tot 20 minder gras, dat is nogal wat. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met byslulting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zijn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Het is uitermate moeilijk zo niet on mogelijk de plisé uit het rokje te krij gen. Wat gebeurt er namelijk als er plooien in een lap stof geperst worden? Door met een vochtige doek te persen wordt onder het hete strijkijzer stoom gevormd. Tegelijkertijd drukt het strijk ijzer de vouw in de stof. Omdat de wol door de stoom tijdelijk zijn veerkracht verloren heeft, springt de stof niet te rug, maar blijft het in de vouw. Als de stof geheel is afgekoeld, is ook de veer kracht van de wol teruggekeerd, die de vouw nu blijvend in de stof vasthoudt. Het zou misschien mogelijk zijn de vou wen wat minder zichtbaar te maken door elke vouw afzonderlijk onder een natte doek stevig te persen, terwijl te gelijkertijd de stof enigszins gerekt en gladgestreken wordt en zolang vast gehouden tot (Je stof droog is. Maar dat is onbegonnen werk en wij vrezen dat het resultaat de moeite niet zal lonen. Spring- of gierty. Hoe dikwijls ko men deze gevallen voor en op welke tijden, vraagt J. v. d. B. Spring- of giertij komt steeds twee dagen na nieuwe of volle maan voor. Deze hogere stand van het water wordt veroorzaakt omdat op dat tijdstip de aantrekkingskrachten van de zon en de maan het sterkst samenwerken. De tij den waarop dit voorkomt zijn steeds weer verschillend. Zo ook de te ver wachten waterverhoging. In dit verband verwijzen wij u naar het boekje „De ge tijtafels voor Nederland", uitgegeven door de Staatsdrukkerij te 's-Graven- hage, waarin u alles over getijdestro mingen kunt vinden. Erfscheiding. Mijn buurman heeft hokken gebouwd vlak langs mijn erf scheiding. Wij hebben nu geen zon meer op ons erf en hebben ook last met het drogen van de was. Wat moet ik hier aan doen? vraagt K. P. R. d. IJ. Doordat de bepalingen op het gebied van de erfscheiding per gemeente en zelfs wel per straat verschillen, advi seren wij u zich met uw probleem te wenden tot de dienst bouw- en woning toezicht in uw gemeente. Hier kunt u tevens informeren of uw buurman ver gunning is verleend voor het bouwen van deze hokken. Sauromatum Guttatum. Wij zijn in het bezit gekomen van een bloembol, genaamd Sauromatum Guttatum. Kunt u mij planttijd, grondsoort en behande ling van deze bol noemen, vraagt Weet graag. Deze bol behoort tot de z.g. droog bloeiers, d.w.z. dat de bol bloeit zonder in de grond te staan. Op een zonnige vensterbank komt ze vanzelf tot bloei. De bladvorming komt later. Na de bloei plant u ze buiten uit in voedzame, niet te lichte grond, dus b.v. lichte klei- of goede zandgrond welke het vorig jaar flink gemest is. Plantdiepte 810 cm. In de zomer vormt zich dan het diep ingesneden blad aan gevlekte bladste len. Na de eerste nachtvorsten, dus eind oktober ongeveer moet u ze rooien en droog en vorstvrij bewaren. U kunt ze vermeerderen door middel van de broed- knolletjes aan de onderknol. Het is geen bol maar een knol. Plisé-rok. Hoe krijg ik hier zelf de plisé uit? vraagt mej. A. K. K. lijker te kunnen zien over welke han delaar of welke advertentie het gaat. De namen en adressen van reclame- en advertentiebureaus kunt u vinden in de telefoongidsen der grote steden (zie de beroepengidsen) Inwoners. Hoeveel inwoners telde ons land wel op 1 januari 1959? infor meert T. K. Ons land telde op 1 januari 1959 11.278.024 inwoners, n.l. 5.618.540 man nen en 5.659.484 vrouwen. Op 1 januari 1961 telde ons land 11.556.008 inwoners. Een specificatie en verdere gegevens zijn ons nog niet bekend, wel dat de bevolking op 1 januari 1962 gestegen was tot ruim 11.720.000. Het komt ons voor dat het vrij grote verschil in aan tal vrouwen ten opzichte van de man nen in een paar jaar niet is „weg gewerkt". Achteruitlopende klok. Het is my gebleken dat onze elektrische klok wel eens achteruit loopt, dus inplaats dat de wijzers draaien zoals het hoort, draaien zij de andere kant uit, tot groot vermaak van mijn jongens. Maar met lachen kom je er niet, kunt u mij zeg gen, wat ik met dat vehikel moet doen schrijft N. d. T. Wij vinden het een zeer vreemd ver schijnsel, dat een elektrische klok af en toe, en dan nog wel vanzelf, achteruit loopt. Dat hij bij verkeerd starten ach teruit loopt kunnen we begrijpen, als u haar verkeerd op gang brengt (achter uit draait dus). Af en toe echter zelf achteruit lopen kan geen andere oorzaak hebben, naar onze mening, dan een man kement aan het mechanisme. De klok kenmaker zal dit moeten verhelpen. Altijd 2 of 10 uur. Van uurwerken in advertenties staan haast altijd de wijzers op 2 en 10 ur. Waarom is dat? informeert I. O. De meeste horloges hebben even bo ven de zes een klein cirkeltje in de wij zerplaat, waarin een kleine secondewij zer rondloopt. Beeldt men nu de minu ten- en uurwijzer af op de 2 en de 10, dan krijgt men een symmetrische vlak verdeling, terwijl de wijzerplaat zelf in drie gelijke stukken wordt verdeeld van 10 tot 2, van 2 tot 6 en van 6 tot 10. Ellen en strepen. Mevr. I. N. wilde de betekenis weten van enige maten. Het matensysteem van ellen, palmen, duimen en strepen was plaatselijk ver schillend. Zo is een Nederlandse el ge lijk aan 1.45 Amsterdamse el en aan 0.84 Parijse el. Wij nemen aan dat men bij de keuring van uw overgrootvader voor de Nationale Militie de Nederland se el heeft gebruikt, die bij Koninklijk Besluit van 1817 was voorgeschreven. Deze Nederlandse el was verdeeld in 10 palm, 100 duim en 1000 streep. De lengte van deze Nederlandse el was de zelfde als de Franse mètre. Later is men deze Nederlandse el meter gaan noe men. Omdat de lengte van de Neder landse el dezelfde is als die van de me ter, is de lengte van uw overgrootvader gemakkelijk uit te rekenen: 1 el 100 cm, 6 palm 60 cm, 1 duim 1 cm, 5 streep 0,5 cm. Het totaal is dus 161,5 cm. Hierbij dient u te bedenken, dat wij aanzienlijk langer zijn dan onze voorouders, wat b.v. uit de bewaarde uniformen blijkt. Deze zijn ons te klein. Huuropzegging. - Mij is door de nieu we eigenaar de huur opgezegd via een deurwaarder en ik moest er binnen 3 jaar uit. Hoelang kan of mag ik na deze genoemde huuropzegging de wo ning nog bewonen? Wanneer de ge meente mij een woning toewijst, ben ik dan verplicht die te aanvaarden? Zo ja, kan ik dan vordering doen aan de ver huurder om gehele of gedeeltelijke ver goeding der onkosten die de verhuizing meebrengt? Zo nee, verlies ik dan enig recht? vraagt R. V. U behoeft u van deze huuropzegging niets aan te trekken. Geeft u vooral geen toestemming en onderteken niets. U geniet dan huurbescherming en de eigenaar zal moeten procederen om de woning te doen ontruimen. Hierbij weegt de kantonrechter de belangen van beide partijen bij de bewoning tegen elkaar af. U hebt het recht een aangeboden woning te weigeren als deze niet aan redelijke eisen voldoet. Indien het ont ruimingsproces in uw nadeel zou uit vallen, is de eigenaar wettelijk niet ver7 plicht tot vergoeding van verhuiskosten. Advertenties. J. v. d. P. informeert naar de betekenis van bepaalde ken merken in advertenties. Deze kenmerken zijn afkomstig van bepaalde reclamebureaus en hebben geen andere betekenis dan een interne aan wijzing voor dit bureau (afdeling do cumentatie) om bij navraag gemakke BINNENVERINGBED Act best* bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkt* middensector $a&tt fabrieken Zevenbergen WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 814 april 1962 Woensdag 11 april: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.08 6.37 11.49 Maandag 6.49 7.11 0.07 12.34 Dinsdag 7.25 7.44 0.52 1.12 Woensdag 8.02 8.24 1.33 2.01 Donderdag 8.58 9.26 2.21 2.58 Vrijdag 10.11 10.56 3.23 4.14 Zaterdag 11.45 4.57 5.45 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1