1962 Veeïlewg NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRóenkinq Bad seizoen 27STE JAARGANG No. 44 30 MAART 1962 I A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Onrustige Zenuwen? Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28435 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Ik ben de goede Herder, en Ik ken de Mijnen, en word van de Mijnen gekend. Joh. 10 14. De Here is onze Herder, de enige goe de Herder, dus ook de Enige, die het veilig is te volgen. Hij kent de Z ij - n e n, d.i. degenen, die Zijn stem hebben verstaan en zich door Hem willen laten leiden, liever dan door hun eigen be geerlijkheden en hun eigen zelfzuchtige wil. Hij kent ook u, mijn lezer. Uw hart ligt voor Hem open, of gij dat begeert of niet. Want Hij is het, die harten en nieren proeft. Hij weet welk eenx licht bewogen gemoed gij met u omdraagt. Hoe de golven daarin hoog kunnen wor den opgestuwd, nu van jubelend geluk, dan weder terugdeinzend voor het diepe dal der smart, waardoor de weg leidt. En daar Hij zó uw hart kent en het steeds met de trouw van de Zieleherder blijft gadeslaan, zo weet Hij ook wat u ontbreekt en wat gij nodig hebt. Hij leidt u, als gij maar volgen wilt, naar de stille wateren van rust, vrede en blijdschap. De goede Herder zegt ook, dat de Zijnen Hem kennen. Ja, ten dele is dat hier reeds 't geval, naarmate wij dieper ingeleid worden in Zijn liefdewegen. Toch zal ons kennen van Hem in deze aardse bedeling steeds ten dele blijven. Maar eenmaal zullen wij geen hoger zaligheid kennen dan de kroon des le vens, ons door Hem toegereikt, aan Zijn voeten te leggen. Gij hebt aan Mij u toevertrouwd. Doe dit nu daag'lijks weer. En 'k maak u, wat gij wezen moet, Tot eer van Uwen Heer! (Uit een Dagboek) Over onze wereldberoemde zwemsters wordt overal geschreven en bekers en medailles getuigen van hun successen. Industriële prestaties treden niet zo ge makkelijk aan het licht en die worden in Nederland ook in grote mate ver richt. Door onze zwemsters dachten wij aan het Nederlandse badpak, dat een grote ontwikkeling heeft doorgemaakt en dat, omdat het een kwaliteitsartikel is, overal wordt gewaardeerd. Vroeger en nu Van afbeeldingen kennen wij de eer ste gewaden, waarin vooruitstrevende vrouwen zich te water begaven. Pijpen tot op de knie, met daaraan een brede strook, hoge hals en met mouwen. Die waren gemaakt uit flanel, vlaggedoek of katoen. Het wollen badpak beteken de werkelijk een enorme stap vooruit. Op de „wollen"-periode volgde die van de lastex pakken, gemaakt van gewe ven stof waarin rubber is verwerkt. Door opkomst van nieuwe materialen loopt de produktie van lastexpakken wat terug, maar dat behoeft geen re den te zijn om uw badpak- van het vo rige jaar nu maar aan de wilgen te hangen. Zij hebben ook een goede pas vorm en sluiten door hun elasticiteit goed af. Veel pakken worden thans gemaakt uit Helanca, een gekroesde nylondraad, die door het kroezen elasticiteit heeft verkregen en welke elasticiteit nog ver hoogd wordt door het proces van het breien. Op dit Helanca kunnen kleuren en dessins worden gedrukt en de dessin keus hierin is dan ook groot. Een soe pel badpak, dat ook een goede pasvorm heeft. Veel Linda-Lu pakken zijn uit dit materiaal vervaardigd, terwijl een an der deel van deze badpakken reeds is gemaakt van een nieuw materiaal en wel Spandex. Weer zo'n nieuwe, myste rieuze naam. Wel, het geheim van Span dex zit in de kern van het garen: Vy- rene. Vyrene is haardun, sterk, bestand o.a. tegen olie en transpiratie en met een blijvende veerkracht. De draad (synthetische rubber) is veel dunner dan ooit een natuurlijke rubberdraad Corrigerend en modieus (Linda-Lu) werd gesponnen en daardoor is het mo gelijk uit Veryne een heel licht weefsel te maken met grote elasticiteit. Span dex wordt ook hoe langer hoe meer ge bruikt bij de vervaardiging van founda tions. Bij badpakken uit Spandex geen baleinen, geen binnenwerk en geen zichtbare steunstukjes aan de binnen zijde. Het materiaal op zichzelf werkt figuurcorrigerend. Dan zijn daar nog de badpakken uit katoenen-lastex, nylon velours (een ge ruwde nylondraad) en geweven katoen. Deze laatste pakjes zijn bedoeld als zon- nepakjes. Een grote keus dus in Nederlandse badpakken, vervaardigd uit veleriei ma terialen. Bekijk bij het kopen van een badpak goed welk materiaal en welk maaksel het geschiktst zijn voor het figuur. Er zijn zovele modieuze materi alen, modellen en kleurstellingen, dat er beslist ook één voor u bij is. Veel export De helft tot driekwart van de totale produktie van Nederlandse badpakken wordt geëxporteerd. Naar vele Europese landen, naar de Verenigde Staten en in geringere mate naar het midden- en verre oosten. Wij verheugen ons op de zomer, waar in deze Nederlandse produkten bij de vrijetijdsbesteding zo'n grote rol gaan spelen. En wilt u nog weten, wat de modieuze vrouw aan het strand of het meer zal dragen? Wel, dat zijn: laag uitgesneden ruggen, aangeknipte schou derbanden, diepe décolleté's, opgesneden pijpjes en warme tinten. Dit is de bad- pakkenmode 1962! jonge plantjes vergt veel arbeid en is beslist niet noodzakelijk. Het voordeel is, dat men op deze wij ze een zware kloeke plant kweekt, waardoor de kans op uitval bij het uit- poten minder groot is. Indien zonder verspenen wordt ge zaaid, zaai dan vooral niet te dik, zorg voor een fijn zaaibed, zaad ondiep on derwerken, na het zaaien wat zand over het zaaibed uitstrooien en daarna licht aandrukken. Half mei kan men uitplanten; wacht op een donkere dag, want knolselderij- planten verbranden en verdrogen spoe dig. Voor het uitpoten kan men zeer goed gebruik maken van een plantma- chine. De teelt van knolselderij is niet aan een bepaalde grondsoort gebonden, de heel zware kleigronden zijn evenwel minder geschikt. De knolopbrengst is zeer verschillend, oorzaak kan zijn slechte kwaliteit plant- materiaal of door minder uitgevoerde ziektebestrijding. Bij een normale stand van het gewas kan men 300 kg per are als een goede gemiddelde kilo-opbrengst beschouwen. Naast de bladvlekkenziekte, welke de telers meestal roest noemen, is ook de onkruidbestrijding van zeer groot be lang. Men kan onkruid in knolselderij be strijden met GESAMIL, een geheel nieuw produkt, waarvoor door de Plan- tenziektenkundige Dienst goedkeuring is verleend. Toepassen kort na het uit planten op onkruidvrij perceel en voch tige grond, wanneer binnen enkele da gen na de bespuiting regen valt is suc ces verzekerd. Het wieden in knolselde rij is geen probleem meer, dit zal deze teelt zeker ten goede komen. BINNENVERINGBED het bette bed ooit gemaakt 1 SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector ^Üabet fabrieken Zevenbergen^ ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bvjsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen Inlichtingen of gegevens RED. DE TEELT VAN KNOLSELDERIJ In het gemengde bedrijf bestaat een goede belangstelling voor de teelt van knolselderij. In sommige streken van ons land heeft dit dank zij de contract teelt een grote omvang genomen. Om een grote knol te telen moet men vroeg zaaien. Het verspenen van de Stank in kast. Uit de tegen de schoorsteen aangebouwde kast komt een afschuwelijke stank, vooral 's winters als de kachel brandt. Wat te doen?, vraagt abonné. De boeken en de tijdschriften eruit, gedurende enige tijd, de kast schoonma ken en goed luchten. De kastwanden controleren. Zonodig openen en oorzaak opsporen. Luis op planten. Wat moet ik hiertegen doen? vraagt J. G. Voor de bestrijding van luis op plan ten zijn verschillende goede middelen in de handel. U kunt ook zelf een huis middel maken door in een liter water 20 gram zachte zeep op te lossen en daaraan 10 gram spiritus toe te voegen. Met deze oplossing de plant bespuiten en dit na tien dagen herhalen. Staan de planten soms bij een tochtig raam? Dit is veelal de oorzaak van het optreden van luis. Sokken. Ik heb verschillende pa ren sokken gekocht, die me wel goed zitten, behalve de elastieken boordjes die er aan zitten. Daardoor krijg ik jeuk aan mijn benen en zitten ze me niet goed. Hoe krijg ik dat elastiek er af? schrijft R. A. Wij raden u aan, de elastiekjes aan de binnenkant van de sok met een schaar (liefst een nagelschaartje), zo dat u de sok zelf niet beschadigd) heel voorzichtig door te knippen. Dit moet over de hele breedte gebeuren. Wan neer u nu de sok weer aantrekt, rekken de elastiekjes mee, maar doordat ze nu kapot zijn, trekken ze niet meer in el kaar. Figuurtjes. Welk hout kan men het best gebruiken voor het beoefenen van houtsnijden? vraagt R. v. A. Om met een zakmes figuurtjes uit hout te snijden heeft u kersen- of lin- denhout nodig. Deze soorten hout zijn n.l. zachter dan ander hout. Ze zijn ech ter niet verkrijgbaar bij een gewone houthandel. U kunt het eens proberen bij een huisvlijtwinkel, of anders bij een meubelfabriek om enige resten vragen. Der Trompetter. Kunt u mij iets meer vertellen over de opera „Der Trompetter van Sackingen"?, aldus K. L. v. O. „Der Trompetter van Sackingen" is een opera gecomponeerd door Viktor E. von Nesier, geboren 28 januari 1841, gestorven 28 mei 1890. De opera werd gecomponeerd in het jaar 1884. Deze was een bekend componist in Duitsland, maar buiten de grenzen bleef hij onop gemerkt. Voor deze opera, die uit drie aktes en één voorspel bestaat, greep hij terug op het lyrisch-episch gedicht „Der Trompetter von Sackingen" geschreven door de Duitser G. V. von Scheffel, ge boren 16 februari 1828, gestorven 9 april 1886. Dit gedicht, dat in Duitsland ge weldig populair was, had Von Scheffel geschreven in 1850 toen hij in Sackin gen woonde als advocaat. Een weder zijdse kennis van de dichter en de com ponist, Rudolf van Bange, werkte de tekst van het gedicht om zodat het als libretto voor de opera kon worden ge bruikt. De opera is in 1884 voor het eerst opgevoerd te Leipzig, waar zij avond aan avond volle zalen trok. De klokkenluider. Wie speelde de rol van klokkenluider in de zwart-wit film van „De klokkenluider van de Notre Dame?" informeert Z. V. „De klokkenluider van de Notre Da me" was een stomme film van „Univer sal", oorspronkelijke titel „The hunch- bac" (de gebochelde). Deze rolprent da teert van 1923 en de hoofdrollen werden vertolkt door Lon Chaney (als de klok kenluider), Patsy Ruth Miller en Ernest Torrance. Deze eerste produktie onder die titel is ingedeeld bij de beste 100 films die ooit vervaardigd zijn. In 1939 is een sprekende versie opgenomen met Charles Loughton in de rol van klokken luider en Maureen O' Hara als de zi geunerin. Biljartjasje. De heer De Ruiter droeg bij de biljartkampioenschappen een jasje, waarvan leek of de mouwen onder de oksels waren uitgescheurd. Of hoort dit zo vraagt N. d. V. De biljartvesten zijn uit leer vervaar digd en hebben achter de schouder een split, die bewegingsvrijheid verschaft, nodig o.a. bij het masseren. Wat u dus zag op de televisie was geen uitge scheurde mouw, maar de split. Volksliederen. Wat zijn nu eigen lijk volksliederen en kunt u mij ook vertellen, of éc de laatste tijd (b.v. de ze eeuw) nog bijkwamen? Waarom zijn die liederen gemaakt? aldus U. K. Volksliederen noemt men de liederen die als symbolische vertegenwoordiging gelden van een volk, die gemeengoed zijn onder het volk. Meestal zijn deze liederen ontstaan in een voor een be paald volk belangrijke periode van zijn geschiedenis. Voor ons volk is dit de 80-jarige oorlog, waarin wij onze onaf hankelijkheid bevochten. Dit verklaart tevens waarom er nu vrijwel geen nieu we volksliederen gemaakt worden. Er is in opdracht van de regering een Volks liederenbundel samengesteld door de commissie voor de samenstelling van een bundel Nederlandse Volksliederen, een uitgave van uitgeverij Gottmer te Mijnhardt's Zenuwtabletten Haarlem, waarin oudere liederen en ook liederen van deze tijd zijn opgenomen. In deze bundel is de oude tekst gehand haafd, maar de spelling is, behalve van het Wilhelmus, modern. Konijnenhok. Ik wil mijn konijnen hok schilderen, kan dit geen kwaad? Zijn er meer konijnenrassen? aldus S. R. Daar een konijnenhok over het alge meen genoeg geventileerd is, kan het schilderen van het buitenwerk geen kwaad, daar dit de houdbaarheid ver hoogt. Van binnen kunt u het gerust met witkalk doen. Wanneer u dit een paar keer per jaar doet en dan tevens door de witkalk wat carbol doet, blijven de beesten ook gevrijwaard van insec tenplagen. Er zijn meer konijnenrassen die deze kenmerken vertonen als b.v. de z.g. Brandneus, het gewone Holland se konijn. Wilt u meer zekerheid heb ben, schaft u zich dan een werkje over de gehele teelt, afstamming en rassen van de konijnen aan. In de nieuwe se rie „Weten en Kunnen" of in een der gelijke goedkope serie zult u wel wat vinden. Stelt u zich anders in verbin ding met de bond van konijnenfokkers. Bijten. Ik heb een hond van 12 jaar oud. Hoe ouder hij wordt, hoe bij- teriger hij schijnt. Nu heeft hij mij zelfs een paar maal gebeten.Hoe moet ik handelen? informeert E. Z. Wij vermoeden dat dit bijten van uw hond een ouderdomsverschijnsel is. Een hond van 12 jaar wordt vaak wat ze nuwachtig en schrikt gauw. Wellicht hebt u hem onbewust doen schrikken of aangeraakt terwijl hij sliep, zodat hij in zijn schrik beet. Slaan zal in dit ge val natuurlijk de kwestie alleen maar verergeren. Ontziet u de hond zoveel mogelijk en wordt de toestand ernsti ger en de hond werkelijk vals, dan kunt u het best de dierenarts verzoeken de hond een spuitje te geven, zodat hij pijnloos inslaapt. Nut van 't Algemeen. Vrijdag a.s. verzorgt de Caltex Petro leum Mij. te Den Haag een filmavond voor het Nut van 't Algemeen alhier. Enkele jaren geleden heeft deze maat schappij dit ook gedaan en wij herinne ren ons nog de goed verzorgde films over Afrika, die toen vertoond werden. Het programma is inmiddels geheel ver nieuwd en voor onze schippersbevolking zowel als voor liefhebbers van natuur schoon is er deze avond ongetwijfeld volop te genieten. Leden van oester- en mosselverenigingen en hun personeel genieten dezelfde rechten als de leden van het Nut. Zie verder advertentie. Simavi-collecte. Van 2 t/m 7 april a.s. zal ook hier ter plaatse weer de jaarlijkse Simavi-col lecte worden gehouden. Deze u wel be kende Vereniging gaat op intensieve wijze voort met hetgeen zij in 1925 is begonnen, n.l. de medische nood in tro- penlanden helpen lenigen en zij wil trachten om voor de Nederlandse dok ters en zusters, die zich, waar ook ter wereld, voor de lijdende mensheid in zetten, de bron te blijven. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 17 april 1962 Woensdag 4 april: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.40 5.36 6.31 Maandag 1.19 1.53 6.57 7.37 Dinsdag 2.22 2.52 7.54 8.28 Woensdag 3.11 3.41 8.44 9.14 Donderdag 3.58 4.27 9.32 9.55 Vrijdag 4.43 5.11 10.17 10.36 Zaterdag 5.25 5.53 11.02 11.26 Te Yerseke 5 minuten latei- Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1