NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Een verwarmingsketel Een Geense's bhi kan een sieraad zijn VlllitCEN Ijoodwill Hei ideale horloge Stowa Hermetic ri modes Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme bracht vijfde jaarverslag uit J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Een betere Bril Land- en Tuinbouw 27STB JAARGANG No. 43 23 MAART 1962 REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG BOUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Zijt getrouw tot de dood, en Ik zal u geven de kroon des le vens. Openb. 2 10 Hij, die hier tot ons spreekt, is dezelf de van Wie wij belijden, dat Hij ons niet door vergankelijke dingen: zilver of goud, verlost heeft, maar door Zijn eigen bloed! Hij is de Heiland van zon daren, de Man van smarten en de Le- vensvorst. Hij, die de strijd gestreden heeft en overwinnaar is gebleven, die de beker des lijdens heeft uitgedronken tot de laatste droppel en die in de bangste uren aan het kruis nog de Zaligmaker van een doodschuldige werd. Het is goed, dat wij elkaar aldus her inneren aan Hem, die ons heden toe spreekt, want zulk een trouw heeft recht onze trouw te eisen. En alleen Hij, die een eeuwige overwinning behaald heeft, kan spreken van de kroon des Eeuwigen Levens te geven. Mijn lezer, wij hebben wellicht reeds een leven achter ons. Hoevele jaren van dat leven waren wij getrouw? Getrouw aan Zijn woord, aan Zijn gebod, aan Zijn wet? Getrouw in het waken en bidden? Alleen die wettiglijk heeft gestreden zal de kroon des levens ontvangen. En wat is wettiglijk strijden anders, dan het op Zijn hulp, Zijn kracht wagen, dan in Zijn kracht volharden in de strijd tegen de zonde binnen in ons en tegen elke aan vechting van buiten. Woon, o Heiland, in ons midden; Onder Uwe heerschappij Zijn wij zalig, zijn wij vrij! Leer ons strijden, leer ons bidden. Amen, heerlijkheid en macht Worde U eeuwig toegebracht. (Uit een Dagboek) voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme heeft zich nu reeds vijf jaar met de bestrijding van het drank misbruik in onze provincie bezig gehou den, en zonder overdrijving kunnen we zeggen dat de medewerkers van dit bu reau dit bijzonder toegewijd hebben ge daan. Hun activiteiten hebben er toe geleid dat aan het bureau thans 5 me dici zijn verbonden, en dat in 8 plaat sen in Zeeland (Goes, Hulst, Middel burg, Oostburg, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee) spreekuren ge houden worden. Toch is het nog steeds zo, dat de meeste patiënten zich pas onder behandeling van het consultatie bureau stellen waneer ze in aanraking geweest zijn met de rechter, dus eigen lijk wanneer het te laat is. Een overzicht van de werkzaamheden van het bureau werd gegeven in het jaarverslag, dat aangeboden werd op de persconferentie, die deze instelling trouw ieder jaar houdt. Deze persconferentie werd ook nu weer gepresideerd door Mr. P. van Em- pel, die de voorzitter is van de „Ver eniging tot oprichting en instandhou ding van een Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme", zoals de naam van de vereniging voluit luidt. Hjj gaf na opening het woord aan dokter A. J. Boom, zenuwarts en mede werker van het bureau te Vlissingen, die sprak over de laatste ontwikkelin gen van het consultatiebureau. Hij sprak er zgn vreugde over uit, dat de bestrijding van het drankmisbruik in Zeeland nog een zaak is, die eendrach tig kan geschieden en waarin geen ver zuiling optreedt. De uitbreiding van de werkzaamheden, zo bleek uit zijn woor den, is wel zodanig dat specialisatie en decentralisatie urgente kwesties gaan worden. Het eerste zal wellicht kunnen worden bewerkstelligd door 't aantrek ken van een derde sociaal werk (st) er, waarmee men in de begroting reeds re kening heeft gehouden. Het jaarverslag staat zeer zeker in het teken van de grotere intensiteit waarmee het consultatiebureau gedu rende 1961 z(jn werkzaamheden kon verrichten. Het houden van spreekuren door geheel Zeeland schept de moge lijkheid overal hulp te bieden. De be handelingsmogelijkheden voor alcoholis ten zijn momenteel vrij uitgebreid, mits de patiënt zelf wil meewerken. De al coholist moet echter inzien, dat het niet een kwestie is van even flink zijn of alleen maar een tabletje slikken, doch dat het een jarenlange strijd wordt. Waren er op 1 januari 218 patiënten in behandeling, op 31 december was dit cijfer 261. 107 patiënten werden inge schreven en 64 afgevoerd. Van deze 64 waren er 34 alcoholvrij of zeer verbe terd. De mening, dat het consultatiebureau zich bezig houdt met „dronkaards", met mensen die geen dag zonder alcohol kunnen en vaak reeds onder invloed zijn voor ze hun dagtaak beginnen, wordt door de heer R. Visser in zijn verslag bestreden. „Ons Bureau", zo merkt hij op, „verleent namelijk niet alleen hulp aan alcoholici, maar ook aan anderen, die te lijden hebben van de gevolgen van het alcoholisme. Bij een „dronkaard" denkt men meestal aan de man, die zijn zuurverdiende geld naar de kroeg brengt. Het woord „alcoho list" heeft een veel mildere klank. Het gebruik hiervan wijst er op, dat men het alcoholisme meer gaat zien als een ziekte en de patiënt overeenkomstig die nieuwe zienswijze gaat behandelen". Voor alle gevallen van alcoholisme zijn er verschillende oorzaken, waardoor de behandeling van de patiënten van geval tot geval verschillend is. Ook in 1961 bleken er huisvestings moeilijkheden te zijn voor degenen die maatschappelijk waren vastgelopen. Naar de mening van de heer Visser is er, tevens in verband met het relatief grote aantal ongehuwde patiënten, in Zeeland beslist plaats voor een thera peutisch kosthuis, waar de nodige sfeer heerst en waar de patiënten huiselijk heid wordt geleerd. Hoewel de alcohol in Zeeland geen grotere rol speelt dan in het overige deel van Nederland, kwam men in 1961 met verschillende ernstige gevallen in contact. Hierbij bleek duidelijk, dat de onmiddellijke omgeving van de patiënt het drinken op zichzelf niet zo erg vond, daar de patiënt in de roes zich altijd als een „braaf" mens gedroeg. Enkele andere feiten die in het jaar verslag gememoreerd worden en die zeer opmerkelijk zijn, zijn b.v. dat het overgrote deel van de patiënten met het bureau in contact komen na met de justitie in aanraking te zijn geweest, en dat de alcohol zich niet bindt aan bepaalde klassen of leeftijden. Het is een vergissing te denken, dat onder de lagere maatschappelijke rangen meer gedronken wordt dan onder de beter ge situeerden. Wanneer men het jaarverslag leest, wordt het hoe langer hoe duidelijker, dat ieder geval zéér individueel moet worden behandeld. De zinsnede: „Om goede resultaten met een behandeling te bereiken, is het echter noodzakelijk van meet af aan een juiste relatie in de gevoelssfeer met de man in kwestie op te bouwen", spreekt wel duidelijke taal. Men is bereid, zich veel moeite te geven een patiënt weer in het rechte spoor te krijgen: „De alcoholist belast ong soms met theologische en religieuze problemen. Wij zoeken in daarvoor ge- eigende gevallen steeds contact met de geestelijke verzorgers van onze patiën ten". De directeur van het consultatiebu reau eindigt zijn verslag met de hoop uit te spreken dat het zal bijdragen tot een beter begrip voor de alcoholist en de moeilijkheden die deze heeft te over winnen. „Vertrouwen, geduld en naas tenliefde zijn nodig bij de behandeling van deze patiënten". Over dit werk zou veel meer te ver tellen zijn, doch dit is binnen het bestek van dit artikel niet mogelijk. Wie er belangstelling voor heeft, kan gratis een verslag ontvangen. Het kan worden aangevraagd aan het consultatiebureau, Londensekaai 43 te Middelburg. voor land- en tuinbouw 100% Waterdicht en condensvrij geheel edel-staal kast Ruime keuze bij Kapell. Z.-B. Tel. 01102-223 De eentr-o-therm in een keuken BINNENVERINGBED bet best* bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkt* middensector fabrieken Zevenbergen De ontwikkeling in de wijze van huis verwarming is groot en het wordt ons steeds gemakkelijker gemaakt onze wo ning te allen tijde behagelijk warm te doen zijn. Wil men in staat zijn alle vertrekken te verwarmen, dan zal er een centrale verwarming aan te pas moeten komen, hetzij een olie-, hetzij een kolenverwar- ming. Maar bij de woorden „centrale verwarming" denken wij direct aan de ketel en waar die te plaatsen. In de mo derne woning staat deze veelal in de keuken, maar mooi is het niet en een sta-in-de-weg zeker. Wij waren daarom aangenaam verrast bij het zien van een betrekkelijk nieuw volautomatisch cen trale olieverwarmings-systeem „centr-o- therm", met een verwarmingsketel die beslist is te beschouwen als een mo dern ornament in de keuken. Voor een woning tot 5 a 6 kamers De ketel is een geheel gesloten, goed uitgevoerde verwarmingsketel, 30 cm breed en 1 m hoog en dus kan met een minimum aan plaatsruimte worden vol staan. In de keuken is voor die 30 cm breedt altijd wel ruimte! Hij wordt af geleverd in de grondkleur (grijs) en kan dan de door de vrouw des huizes gewenste kleur krijgen. In de meeste gevallen wordt de voorkeur gegeven aan deze grijze kleur. Deze verwarming is geschikt voor woningen van twee tot zes kamers. Enige technische bijzonderheden Zal de vrouw des huizes op vorm en kleur van de ketel letten, mijnheer zal meer belangstelling hebben voor de technische kant. Welnu, de eentr-o- therm is voorzien van een hogedruk verstuivingsbrander van een bijzondere constructie (waarvoor patent is aan gevraagd). Hij is zuinig in het gebruik en maakt praktisch geen geluid, wat ook heel belangrijk is. Als brandstof kan H.B.O. 1 of 2 worden gebruikt. De ketel bestaat uit een verbran dingskamer zonder bemetseling met een daarachter gebouwde warmte wisselaar. Daarboven zijn het mecha nisch gedeelte en de apparatuur gemon teerd. Alle elektrische en mechanische onderdelen zijn beschermd door een plaatstalen kap. Door het wegnemen van deze kap zijn alle onderdelen ge makkelijk bereikbaar. Installatie en rookgasafvoer. De ketel is inclusief een kamer thermostaat geheel gebruiksklaar. De installatie omvat het maken van aan sluitingen voor rookgasafvoer, de olie leidingen, de elektrische leidingen en de waterleidingen. De wateraansluitin gen kunt u krijgen zowel links als rechts aan de ketel. Het is derhalve een systeem met radiatoren waarin warm water circuleert. De rookgasafvoer kan eenvoudig zijn, daar de ketel vrijwel ongevoelig is voor schoorsteentrek, maar natuurlijk moet er toch de nodige aandacht aan worden besteed. Het rookgasafvoerkanaal wordt op de bovenzijde van de ketel aangeslo ten, zodat deze praktisch tegen de muur kan staan. Een olietank van 2 3 dui zend liter in de tuin, tenzij u in een flatgebouw woont met centrale olie-dis tributie, dan kan uw verwarming daar op worden aangesloten. De installateur zal u ook hieromtrent te allen tijde met raad en daad terzijde staan. Kosten Wat wordt nu zo per seizoen ver stookt? Wel, de ondervinding heeft ge leerd, dat dat gemiddeld een 350, zal zijn, maar dan is ook het gehele huis steeds behagelijk warm. U kunt met de centr-o-therm o.m. kennismaken in het Bouwctenrum te Rotterdam en op de jaarbeurs te Utrecht. T.N.O. keurde hem goed en be gin 1962 werd hij zelfs opgesteld in een Bouwcentrum in Weenen. Er is thans reeds een behoorlijke export naar Duits land en België, terwijl die naar Oosten rijk, Frankrijk en Zwitserland in ont wikkeling is. Er blijkt n.l. een grote belangstelling in het buitenland te zijn voor dit sy steem, waaruit maar weer blijkt dat Nederlands vernuft en Nederlands vak manschap in staat zijn kwaliteitspro- dukten te maken, die ook ver buiten onze grenzen worden gewaardeerd en vaak geprefereerd. „Geen reis zonder nieuw polshorloge" De concurrentie tussen de Ameri kaanse reisbureaus leidt tot vreemde zaken. Zo heeft een reisbureau in New- York onder het motto „geen reis zonder nieuw polshorloge" de nieuwigheid in gevoerd, dat een ieder die boekt voor een reis van meer dan 300 gulden een dames- of herenpolshorloge krijgt. Vol gens dit bureau heeft men er zo'n suc ces mee, dat het aantal boekingen met 15 is gestegen in één maand tijds. In de V.S. hebben de horlogers een horloge in de handel gebracht dat voor zien is van een kleine gramofoonplaat onder de wijzerplaat. Op bepaalde uren zegt de stem van een bekende zangeres of filmster de trotse bezitter hoe laat het is. Er wordt nog aan gewerkt om dit gramfoonplaatje te vervangen door een ander, waarop dus een afwisseling van stemmen mogelijk is. P SPECIAALZAAK Erkend Ged. Vak. Opticien Fondsleverancier Aan huis te ontbieden Telef. (01 1 02) 489 Grote sortering in de fijnste monturen DE KALKTOESTAND VAN ONZE LANDBOUWGRONDEN IN GEVAAR! Als gevolg van de moeilijkheden die zich voordoen bij de arbeidsvoorziening in sommige landbouwstreken, blijkt daar belangstelling te zijn voor meng- meststoffen. De hoge prijs van meng- meststoffen neemt men op de koop toe. Dit is een zuivere kostenkwestie en iedere boer zal voor zichzelf moeten uitmaken of deze hogere bemestings- kosten verantwoord zijn. Daarnaast spelen echter andere fac toren, die in direkt verband staan met een goed bemestingsbeleid, een rol. Het is bijvoorbeeld algemeen bekend dat de verhouding der in de mengmest- stoffen aanwezige voedende bestandde len heel vaak niet juist is. Verder bevatten mengmeststoffen geen kalk, maar erger is het dat zij de grond verzuren. In Nederland is de pH van het bouw land op zandgrond grotendeels te laag. Een verhoging van de kalktoestand is hier mogelijk door gebruik te maken van kalkmeststoffen of alkalisch wer kende meststoffen als slakkenmeel. Op dit type grond is het gebruik van mengmeststoffen dus meestal niet ver antwoord. Waar de kalktoestand daarentegen wat beter is, zal men aanvankelijk met mengmeststoffen geen moeilijkheden on dervinden, maar zal men toch steeds erg op zijn „qui-vive" moeten zijn. Waar een hogere kalktoestand samen gaat met de aanwezigheid van koolzure kalk in de grond, zijn de mengmeststof fen ook niet bruikbaar, daar de aan wezige stikstof gedeeltelijk door ver- vluchting verloren gaat. Landbouwers, denkt aan de kalktoe stand van uw grond. Een goede kalk toestand is de basis voor een hoge plan- tenproduktie en voor een gezond en pro- duktief vee. De originele pepermuntplant! De originele KING pepermunt! WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 2531 maart 1962 Donderdag 29 maart: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.21 6.39 11.49 11.55 Maandag 6.49 7.12 12.21 Dinsdag 7.17 7.42 0.31 12.56 Woensdag 7.54 8.20 1.07 1.34 Donderdag 8.40 9.12 1.53 2.23 Vrijdag 9.46 10.24 2.47 3.30 Zaterdag 11.08 11.58 4.09 5.11 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1