NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq tJotnlwill 27STE JAARGANG No. 42 16 MAART 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Schetsen van Lindedorp Plaatselijk Nieuws J. Kole - Yerseke - Tel. 372 YERSEKE I- REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Ik delg uw overtredingen uit als een nevel, en uw zonden als een wolk; keer weder tot Mij, want Ik heb u verlost. Jes. 44 22. De natuurlijke mens zet zich zeer ge makkelijk over zijn zonden heen. Hg neemt ze niet nauw. Zelfs zien wij da gelijks om ons heen, hoe het onweder geboren hart als met een blinddoek voor de ogen zichzelf bekijkt. Het ingrijpend ste werk, dat Gods genade aan een mensenziel te verrichten heeft, is wel: ons die blinddoek van de ogen te ruk ken, en de oude mens der zonde in ons af te breken. Wie geldt toch de belofte, hierboven geschreven? Niet de mens, die tevre den is met zichzelf, wie de hoogmoed nog te voorschijn treedt uit iedere be tuiging van ootmoed, maar de arme van geest, de geringe in eigen oog, de ver loren zoon, die opstaat en tot zijn Va der gaat, de zondares, die haar Ver losser erkent. Deze allen komt ze toe die belofte: „Ik delg uw overtredingen uit als een nevel, uw zonden als een wolk". Hij heeft die belofte in later dagen be zegeld met de daad der hoogste Liefde: Jezus, aan het kruis gestorven, heeft leven uit de dood verworven. Willen wij die prijs verkrijgen, dan moet het zijn door de diepe weg der zelfkennis. En dan klinkt 's Heren uitnodiging ook voor ons: Keer weder tot Mij, Ik heb u verlost! Heer, door goedheid aangedreven, Zijt Gij mild in 'tschuld vergeven; Wie U aanroept in de nood Vindt Uw gunst oneindig groot. (Uit een Dagboek) door HENK ZWEEDIJK VI Zonder aanzien des persoons eiste hij gestrengelijk doch rechtvaardig de stip te naleving van wet en verordening. Bij de minste en geringste overtreding kwam zijn gevreesde zakboekje uit het achterpand van zijn blauwe uniform jas; werd personalia gevraagd en ge noteerd, waarop steeds stereotiep zijn slagzin klonk: „Onthoud je dag". Er bleef dan niet de minste twijfel over dat men in de naaste toekomst in de vorm van een dagvaardiging, in naam der Koningin, werd uitgenodigd om voor het hekje der rechterlijke macht, die in de stad Goes zetelde, te verschijnen om daar een berisping, boete of bij ernsti ge vergrijpen te worden veroordeeld tot een gratis verblijf in een der cellen der strafgevangenis eveneens te Goes ge vestigd. Deze gevangenis heette in de volksmond „Nonnekes", zulks naar haar eerste, onvrijwillige gast, die deze naam droeg. Jongens die appeltjes bogerden, wild- stropers en visdieven leefden in een permanente staat van oorlog met hem en evenals een terrier zat hij achter zijn prooi en hield het vast tot hij het vol komen in zijn macht had. Het spreekt vanzelf dat hij ook wel verliezen te boeken had doch deze wist hij sportief te dragen of op heimelijke wijze te camoufleren. Zo bemind als Rijnhout zich wist te maken zo gevreesd was „den Blauwen" onder de Lindedorpers. Gepensionneerd zijnde kon hij het nog niet nalaten een ordelievende funktie te bekleden, in zijn taak van dorpelwachter in een der ker ken. Zijn barsheid was toen wel gewe ken en zou ook niet wel passen in de omgeving waarin hij toen diende, maar men bleef het hem toch nog aanzien, dat hij jaren van gezagsoefening ach ter zijn brede rug had. Als aanhangsel van deze twee be roepsfunctionarissen ter handhaving der openbare orde en zedelijkheid, worde hier nog genoemd Jacobus, die in zijn beroep van gemeentewerkman belast was met het schoonhouden en verwij deren van de ongerechtigheden, welke door de mensen achteloos werden ach tergelaten en door de dieren uit hoge nood geworpen op de openbare wegen. Tevens drukte op zijn schouders de verantwoordelijke commissie van onbe zoldigd rijksveldwachter. Maar onze vriend Ko van de Achterweg beschouw de zgn nevenberoep meer als een ere ambt dan om zichzelf en zijn medebur gers gerechtelijke moeilijkheden te be zorgen. Hij deed nog al eens een oogje dicht en bleef maar liever een stille ge tuige in den politielande en wijdde zich daarom in hoofdzaak aan zijn taak ter bevordering van de volksgezondheid, die even nuttig als noodzakelijk hem meer voldoening schonk en die ook meer waardering oogstte dan de opsporing van wetsovertreders. De burgerij was het hierin roerend met hem eens en be paalde dienovereenkomstig haar hou ding tegenover deze hygeïst-wetshand- haver. De jachtopziener, aangeduid met de wijdse naam van Koningsjager, was meer speciaal belast met de naleving van jacht- en vogelwet, doch verleende wel assistentie bij bijzondere gebeurte- Bijzondere gebeurtenissen! Wat is voor de lezer en de verteller, levende Anno Domini 1962, in een eeuw van onbegrensde mogelijkheden op het ge bied van wetenschap en techniek nog een bijzondere gebeurtenis Welk voorval boeit en trekt nog het huidige geslacht in deze barre tijd? Dit tijdsgewricht waarin het schijnt alsof de mensheid is losgeslagen van alle normen en haar ondergang schijnt te gemoet te snellen, wegzinkend in de cadentie van een ten top gevoerd ont- spannings en amusementsleven! Toch wil ik het wagen enkele gebeur tenissen die in ons goede dorp de aan dacht trokken en de belangstelling wek ten te beschrijven. Door de geïsoleerde ligging van onze eilandenprovincie en naar de maatsta ven van onze tijd, de primitieve ver keersmiddelen en het ontbreken van een even nuttige als actieve vereniging tot bevordering van het vreemdelingen ver keer, kon het toen nog gebeuren dat zij, die uit andere streken of zelfs uit de omliggende gemeenten een bezoek aan ons dorp brachten, meerdere belangstel ling werden waardig gekeurd. Tot deze bezoeken behoorde ongetwij feld de periodieke verschijning der doe delzakken. Een troepje van drie, uit het verre zoele Italië, naar onze lage landen afgezakte zuiderlingen. In hun versleten uitheemse plunje kwamen zij hun muzikale talenten uit strooien over onze gemeente. Langzaam voortschrijdend over de straten, deden zij melancholieke klanken vloeien uit de vormloze opgeblazen varkenshuid: schelle schetters knallen uit de trompet en dartele tonen huppelen uit de dwars fluit. Met een zwierig gebaar, minzaam buigend nam de jongste van het trio de geldelijke beloning in ontvangst. Hun donkere gelaatskleur, de felle ogen, hun onbegrijpelijke taal, maar vooral het verre land van hun afkomst, plaatsten deze goedmoedige zwervers in een waas van geheimzinnigheid en ro mantiek, die vooral de kinderen vervul de met verbazing en ontzag voor deze statig-vreemde armoedzaaiers, die even rustig ons dorp verlieten als zij dat had den betreden. Een onzer dorpsgenoten, een geacht en waardig grijsaard, die in de kracht zijner jaren in Italië vertoefd had, om zich daar van de landbouw op de hoog te te stellen, een man met een klas sieke naam, sprankelend van geest en lang niet verstoken van intelligentie, had zich enigermate de taal dezer zui derlingen weten eigen te maken en kon, met behulp van een hem eigen gebaren kunst, een vrij geregeld gesprek voeren met deze doedelzakken. In zijn woning, de vroegere meestoof aan de Bonzijweg, tracteerde hij hen op koffie en brood en was door zijn taal kundige talenten en om zijn gastvrijheid voor de eenvoudige zielen in ons dorp de held van de dag, want zij waren van trots vervuld op zulk een zoon uit het eigen volk. (Wordt vervolgd) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met büsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen Inlichtingen of gegevens RED. Huwelijk. Zoudt u mij wat kunnen vertellen over het tweede huwelijk van koning Willem III, aldus R. E. Werd zijne majesteit hiertoe gedwongen in verband met-de opvolging? Het huwelijk van koning Willem III met Emma van Waldeck-Pyrmont was niet verplicht om de dynastie te ver zekeren, omdat op het moment van de huwelijkssluiting (7 januari 1879) nog twee zoons uit het vorige huwelijk van de koning met Sophie van Wiirtemberg leefden, n.l. Willem en Alexander. Al leen de tweede zoon Maurits was (reeds in 1850) gestorven. De oudste zoon Wil lem stierf op 11 juni 1879 en Alexander op 21 juni 1884. Door het overlijden van deze laatste werd Wilhelmina, die op 30 augustus 1880 uit het tweede huwe lijk geboren was, troonopvolgster. Dat eeuwige roken. Er hangt altijd een rookgordijn als mijn man en zijn vrienden aan het kaarten zijn. En dat is zo'n 2 avonden per week. Ik vind het echt niet erg dat er zo gerookt wordt, maar ik heb daar erge last van en blijf dan de hele avond hoesten. Mijn ogen prikken dan en ik kan er zelfs niet van slapen. Is daar iets aan te doen? Het helpt wel iets om een kaars te branden als er gerookt wordt. Als het roken u echter zo benauwd maakt, is het zeer onattent van de heren om in uw nabijheid te roken. U kunt gerust verzoeken het roken bij u thuis sterk te beperken, dat moet men voor de gastvrouw over hebben. Eigenlijk schrijft de etiquette nadrukkelijk voor, dat een gast niet rokend mag binnenkomen, niet mag opsteken voor hem rookgerei ge presenteerd wordt en niet van eigen rookwaren mag gebruiken. U hebt bij uw gasten dus zelf in de hand hoeveel sigaren of sigaretten u presenteert. Crème de cacao. Mevr. N. K. te K. vraagt een recept van crème de ca cao. Voor de bereiding van crème de ca cao hebt u de volgende ingrediënten nodig: 250 g spiritus fortior, 1 flesje Elixer cacao (essence), 1 kg suiker, 750 g water. U kookt de suiker in het wa ter tot stroop. Dit laten afkoelen en dan de spiritus fortior en de cacao- sprokkelen, maar vanwege de oude hei dense feesten. Februari staat voor lat. februarii, genitief van februarius, maand der februa, een boetfeest op de vijftien de van deze maand; februa is een on zuiver meervoud van februus zuive rend, derhalve zuiveringsfeest; sprok kelmaand van middelnederlands sporkele of sporkelle, gelijk het hoog- duitse Sporkel uit middellatijn, onzui ver meervoud spurcalia, de naam van de heidense feesten in die maand. De oorsprpng van deze feesten is onbekend doch volgens Dr. van Haeringen is spur calia (van het Latijnse spurcus vuil, gemeen) een diskwalificerende bena ming. De afleiding is overtuigend aan getoond door Frings Germ. Rom. biz. 114, e.v. Vliegende petrolieboeren. Zoals altijd hadden mijn 4 zoons weer eens een meningsverschil. Dit keer over het vliegen op olie van vliegtuigen. Het ging er om of er nu met petroleum, benzine of kerosine gevlogen wordt. Kunt u ons zeggen, hoe de juiste stand van zaken is? aldus vader N. d. R. De motoren van de schroefvliegtuigen lopen over het algemeen op benzine waaraan wat tetra-ethyllood is toege voegd om het octaangehalte te verho gen. De motoren van straalvliegtuigen lopen op kerosine. Dit is een kraakpro- dukt wat men verkrijgt bij het kraken van aardolie. Kerosine heeft wel iets weg van petroleum, het is alleen nog ruwer. Bij wijze van spot noemen an dere vliegers daarom de straaljagerpilo ten wel „Vliegende petrolieboeren". Gezichtsbedrog. Ik krijg altijd de indruk dat ik achter- of voorover val als ik op de roltrap van de Maastunnel sta. Is dit onzin? Dit zegt mijn man namelijk. Aldus mevr. L." A. De indruk dat mensen op de roltrap in de Maastunnel achter- of voorover hellen, berust zuiver op gezichtsbedrog. De oorzaak is te vinden in het feit dat deze tunnel sterk hellend gebouwd is. Dus alle lampen, bordjes, etc., zijn ook schuin aangebracht. In een warenhuis daarentegen liggen de vloeren zuiver waterpas en staan kolommen, aanwijs borden en dergelijke dus netjes verti caal. essence toevoegen. De aldus verkregen likeur kunt u desnoods met water wat minder sterk maken volgens smaak. Let er op, dat u de goede alcohol koopt en geen verkeerde spiritussoort! Hertshoornvaren. Mevr. F. L. geeft ons enige gebreken op van haar herts hoornvaren en vraagt wat te doen. Uw hertshoornvaren heeft het waar schijnlijk te nat gehad. U kunt voor een vochtige lucht zorgen door rond om de plant, de pot af te dekken met veenmos en dit geregeld vochtig hou den. Ook de temperatuur is voor deze varen aan de lage kant geweest, en gecombineerd met te veel vocht, heeft dat het afvallen veroorzaakt. Ook kan de hertshoornvaren slecht tegen druk, als b.v. een blad teveel op de potrand drukt, kan dat blad ook afvallen. Leg in dit geval een watje tussen blad en potrand. Gebruik met het gieten of nog beter onderdompelen, steeds water op kamertemperatuur. Een taal? Is Fries een taal? in formeert N. N. Wij danken u voor uw brief, die wij met veel belangstelling hebben gelezen. Of Fries een taal is, kunnen wij u niet rechtstreeks antwoorden. Dit is natuur lek een kwestie waar veel strijd om is en nu nog wordt gevoerd. In de prak tijk blijkt echter dat het Fries als taal wordt erkend. Immers op alle middel bare scholen in Friesland wordt het Fries -zij het facultatief onderwe zen en er is een begin gemaakt met de tweetalige school (Fries en Neder lands). De Friese taal zelf is onderver deeld in drie groepen. Westlauwersfries in Nederland, Oostfries in Duitsland en Noordfries in het DuitsDeens grens gebied. Het Westlauwersfries zelf valt uiteen in drie dialecten groepen: Het Kleifries, het Woudfries en het Zuid- hoeks. Dit is niet vanzelf tot stand ge komen. De Friese Beweging heeft hier voor veel strijd moeten leveren omdat vele „Hollanders" (ook nu nog wel) het Fries als taal niet willen erkennen. Februari. Kunt u mg zeggen wat de sprokkelmaand is en waarom juist deze? aldus V. E. v. V. Men noemt februari van oudsher de sprokkelmaand, niet vanwege het hout ivicc,ini\.ö rv;r.uci\o Gipcu £ljli 'Icciin a l'nWc® tegen hcjftlriin, kicspiirg *1051, Rriep, f .VcultflickVdlr^tiaSbij gev*e%*il6^eBolifckeHlindM%wJ Icr- kriigbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een han<#ge pl«tic MUIS'Ï'OJJIT-EK (met 6 versBfJ I B 8# itf^^-M^riis- vernisjiigi MEENK'S POEDERS Poeders tegen hoofdrf diarrhee, influenza, rhq gevatte kou, periodiek jelpen! Er zijn Meenk's ^kiespijn, hoest, griep, tatiek, koortsigheid bij pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis metw6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijs verhoging. Vraag uw drogist. verhooino Vraao im< Arr*t»«c» BINNENVERINGBED Act beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBEI met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen Voetbal. Ondankst het regenachtige weer gin gen de drie vastgestelde wedstrijden zaterdag en zondag door. De A-junioren verloren met 31 van Wemeldinge, maar de junioren B deden het beter en klopten Hansweertse Boys B, dat aan een gelijk spel reeds voldoende had om zich kampioen te noemen, met 20. Yerseke B moet nu nog vier wedstrijden spelen en zo deze alle in winst worden omgezet, komt het kampioenschap in Yerseke terecht. Zondag verloor een vol komen Yerseke II met 41 van Kort- gene. Voor de rust was Yerseke veel sterker, maar de vele kansen leverden geen enkel doelpunt op, terwijl Kort- gene bij een van haar sporadische aan vallen via een uitstekend schot een 1—0 voorsprong had genomen. Na de rust was Yerseke nergens meer. Het meer praten dan voetballen tastte het toch al niet hoge moreel aan en dit ver schafte Kortgene door een normaal en twee gekregen doelpunten een 41 overwinning. Voor het a.s. weekeinde luidt het programma: Yerseke BWemeldinge B, Wemeldinge AYerseke A, Yerseke IIIA.Z.V.V. II en NoormannenYer seke II. Alleen voor Yerseke H ligt er o.i. een nederlaag in het verschiet. Heropening. Vrijdagmiddag 2 uur vond de her opening plaats van de zaak in ijs en patates frites, gelegen in de Kerkhoek- straat. Burgemeester Willemsen en an deren kwamen hun gelukwensen aan bieden bij de nieuwe bewoners de fam. Benningshof. Ook wij wensen hun veel succes met hun zaak en dat zij spoe dig ingeburgerd mogen zijn in hun nieu we woonplaats, ,,'t Mosselhuis" ziet er keurig uit en lokt tot binnenlopen. Ga eens kijken, 't is er gezellig. Korfbal. De voor de aspiranten vastgestelde wedstrijd ging wegens het regenweer niet door. Zaterdag a.s. speelt Volhar ding thuis tegen De Poel uit 's-Heer Abtskerke en moet deze wedstrijd kun nen winnen. De aspiranten krijgen be zoek van Blauw-Wit C, een ploegje dat nog maar pas is toegelaten in deze af deling en derhalve moet Volharding kunnen winnen. Neptunusnieuws. Dat de dames deze competitie in een uitstekende vorm verkeren bleek vorige week zaterdag weer, toen ze van Zee land Sport II met niet minder dan 72 wisten te winnen. Door deze overwin ning staan ze met één been in de le klasse. Het verloop van die wedstrijd was zeer wisselvallig. In de eerste mi nuut reeds keken ze tegen een 01 achterstand op, wat echter spoedig werd omgezet door Fr. v. d. Plasse in 21 voordeel. Deze stand bleef zo tot de rust, daarna liepen de dames van Nep- tunus door Fr. v. d. Plasse tot 2 min. voor het einde nog uit tot 42. Een zeer bijzondere prestatie leverde alweer Fr. v. d. Plasse om in 2 minuten tijds de stand op 72 te brengen. A.s. zaterdag spelen de dames de be slissingswedstrijd in Goes tegen Hellas II. Eén punt is voor hen voldoende om het andere been ook in de le klasse te halen. Tevens is dit de laatste compe titiewedstrijd. Herv. kleuterschool „De Schelpjes". De oudermiddag van „De Schelpjes" trok veel belangstelling en 'twas wer kelijk een feest, zowel voor de kleuters alsook voor de moeders en oma's die graag meekwamen. Door afwezigheid van voorz. Poelman opende mevr. De Jonge deze middag en heette allen har telijk welkom. De jongste leerlingen, de klas van mej. De Lange, vormden een kleurig en vrolijk muziekkorps. Ook het bloemenspel, dat door de klas van mej. Bramer met veel toewgding werd gespeeld, was een groot succes. De kin derbruiloft was een plechtig gebeuren, dat door de kinderen uit de klas van mej. Duinkerke stijlvol werd weergege ven. De vrolijkheid van de grote men sen bracht niemand van de kleuters van de wijs: de paarden van de bruidskoets bleven even ernstig als het bruidspaar en de familie, even waardig als de bur gemeester en de politie-agent. Elke klas kreeg een verdiend applaus. Door mid del van kleurendia's kregen we nog een verkeersles te zien, en ook het spel van de kleuters in en om de school. Het woord van dank aan de leidsters voor zoveel geduld om zo'n oudermiddag voor te bereiden was zeer zeker op zijn plaats. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 18—24 maart 1962 Woensdag 21 maart: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.12 2.42 7.56 8.17 Maandag 3.02 3.26 8.37 8.52 Dinsdag 3.40 4.05 9.12 9.22 Woensdag 4.14 4.40 9.46 9.51 Donderdag 4.48 5.09 10.15 10.20 Vrijdag 5.18 5.38 -10.44 10.52 Zaterdag 5.49 6.10 11.14 11.23 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert jfb minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1