oveRöenkinq Je bent afwachter (jiHufwiU 27STE JAARGANG No. 40 2 MAART 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Schetsen van Lindedorp 5 J. Koie - Yerseke Tel. 372 P'j?ANAP!P'^ REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 2842# Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur De rivieren verheffen haar brui sen; doch de Here in de hoogte is geweldiger dan het bruisen van grote wateren, dan de ge weldige baren der zee. Psalm 93 3, 4. De man, die dit Woord voor eeuwen jieeft gesproken, moet wel zeer moei lijke levenservaringen achter zich heb ben gehad. Wellicht heeft hij de zee bevaren en zijn schip in duizelingwek kende hoogten zien opnemen door de woedende golven, om daarna het te voe len neerploffen in de diepte. Goddank, de gevaarvolle tijd is voor bij, hij heeft zijn vaste grond gevonden, waarin zijn anKer eeuwig rust! Menigeen heeft in zijn leven derge lijke tijden doorgemaakt, waarin het water tot de lippen kwam en zijn le vensscheepje was in nood van de baren. Of wij in een paleis dan wel in een ne derige woning vertoeven; of de zon schijnt op lachende velden, dan wel schuil gaat achter donkere wolken, ieder onzer ziet op zijn tijd neen, op Gods tijd, leed, gevaar, of een bitter kruis zich beschoren. Niemand mene in zulke tijden, of wel maanden en jaren, dat hij van God verlaten is. De Here in de hoogte is geweldiger, ook in macht, in uitredding, in liefdebetoon, dan het brui sen van de geweldigste baren, die over ons heen kunnen gaan. Hoger dan de baren zich kunnen verheffen, is de berg van de genade onzes Gods. Gaat de zon van ons geluk Plotseling schuil in 'tOosten, Kom dan zelf, o trouwe Heer, Kom ons hart te troosten! (Uit een Dagboek) te zeggen. En dan die wandelstok! De eenvoudigste van alle wandelstokken ter wereld. Nimmer zal ik vergeten dat, zo op 't oog onaanzienlijk, zwart verniste stokje. Wat kon dat venijnig en vinnig stukje hout onze ruggen en derzelver vleselijke aanhang striemen, als boos heid en ondeugd ons voerde van het rechte pad der deugd op de oneffen velden van het kwade en wij oversloe gen tot euveldaden die in strijd waren met de opvoedkundige begrippen van onze geboren volkspedagoog. Naast zijn veelvuldige taak van orde bewaarder was hij ook belast met het ontsteken der straatverlichting en te vens het onmisbaar factotum van de burgemeester en secretariepersoneel. Hij vervulde zijn geringe beroep met een eigenaardig aanmatigend talent, zó dat hij thans in ons dorp als een bijna legendarische figuur wordt beschouwd, al was hij dan maar een eenvoudige dorpsveldwachter. De rijksveldwacht was vertegenwoor digd door een personage van heel an dere structuur dan onze Rijnhout, die het gemeentelijk politie-apparaat han teerde. Zij waren zowel lichamelijke als geestelijke tegenvoeters. Waar onze Rijnhout opviel door een lijfelijke armetierigheid, zijn hulpvaar dige belangstelling en de preventie in zijn ambtelijke bediening, zó zelfs, dat achter zijn familienaam de vriendelijk klinkende verkleiningsuitgang werd toe gevoegd en hij in de wandeling door Zaal door HENK ZWEEDIJK V Opdat alle zaken met orde dienen te geschieden en de overheden het zwaard niet tevergeefs pleegden te dragen, om een stil en gerust leven in alle eerbaar heid aan ons dorp te kunnen verzeke ren, waren onze Lindedorpers de boven hen gestelde machten naar wet en ver ordening onderworpen en tevens eerbied en onderdanigheid verschuldigd. De uit voerende macht berustte in handen van de Burgervader, die als hoofd der ge meente de praktische uitvoering hiervan had gelegd in handen der politie, het welk zich manifesteerde in de persoon van de populaire, voor zijn nog levende tijdgenoten, niet vergeten dorpsveld- wachten, Abraham Rijnhout. Lindedorp heeft zijn belangen vele jaren aan zijn handen toevertrouwd en het heeft zich door zijn wijs beleid, onder zjjn bestuur volkomen tevreden gevoeld. Eerlijk gezegd nam hij het met de ambtelijke voorschriften niet zo bijster nauw. Een afstraffing vond hij doelma tiger dan het opmaken van een proces verbaal. Niettemin had hij echter het volle bewustzijn, dat zijn veldwachters- taak een belangrijke zending was. Hij kon zeer wel lijden dat de jeugd naar haar ziekelijke aard en aanleg, van de paden der deugd afweek, maar evengoed waakte hij terdege dat zij ook weer niet è.1 te ver buiten de schreef ging. Het gevolg was dan ook: louter eer biedigheid als hij in het openbaar ver scheen. Een groot voordeel was dat zijn ver schijning doorgaans van verre werd aangekondigd. Want deze in wezen goedaardige man, droeg in zijn leven een doorn in het vlees mede, Hij leed namelijk aan een slepende keelaandoe ning, welke hem bij tijd en wijle noopte geluiden uit te stoten, alsof hij peper in zijn luchtpijpen had en die een samen klank van tonen verwekten, die veel overeenkomst hadden met het knarsen van een roestig deurslot en die als S.O.S.-seinen, de jeugd op haar hoede dééd zijn en de schuldbewusten een goe de kans boden om een welverdiende straf te ontlopen. Zijn bewapening was een getuigenis van zijn oprechte vredeswil en had zich aangepast bij de noden en moeilijkheden die hem in zijn beroep konden bedrei gen. Zij bestond uit een stevige wan delstok. Bij zon- en feestdagen was hij, tot meerdere glorie der burgerij en van zich zelf, getooid met een sabel, die meer dienst deed als symbool, dan tot werktuig der wrekende gerechtigheid. De herinnering aan onze dorpsveld wachter heb ik steeds levensfris in mijn gemoed behouden, want nog zeer goed kan ik mij die schrale, door reumatiek lichtelijk gebogen gestalte, voorstellen. Een vluchtige silhouette was hij, om zo BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen velen Rijnhoutje werd genoemd, zo was onze rijksveldwachter, die vanwege de kleur van zijn uniform „den blauwen" en door zijn kolossale lichaamsomvang, ook wel „den dikken" werd genoemd, een man van gans ander formaat. Martiaal van voorkomen, robuust van gestalte, sterk als een beer, voor niets en niemand terugdeinzend, met een stem als een donderbui en een blik als een veldheer, boezemde hij allerwegen ont zag, om niet te zeggen vrees in. (Wordt vervolgd) Rijdt niet het koste wat het koste een voorrangsweg op Want dat kan U ALLES kosten. Verbond VeiliqVer ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw briel Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt deze maanden aan alle wegge bruikers in Nederland om in voorrangs situaties niet alleen extra voorzichtig te zijn, maar ook om verstandige be slissingen te nemen. De oorzaken van verkeersongelukken liggen maar al te vaak in kleine onoplettendheden, in ver gissingen of onder de „druk" van de klok in het niet rustig op zijn beurt kunnen (of willen?) wachten. Dat blijkt ook uit de nadere verklaring van de oorzaak of oorzaken die bij een West duits onderzoek van 18.581 voorrangs ongelukken aan het licht kwamen. Ook al zijn de opgegeven percentages niet direct maatgevend voor Nederland, de onderlinge verhouding is veelzeggend genoeg om er ook hier te lande lering van te trekken. 72,6 betrof een verkeerd zich oriën teren op het naderende voertuig; 14,5 betrof gevallen waarin de „fou te" bestuurder zich niet bewust was dat de ander voorrang had; 11,3 betrof het te snel naderen en daardoor niet meer tijdig voor de voorrangsweg kunnen stoppen. In 2,2 speelden technische fouten (slecht zicht door uitstekende lading, beslagen ruiten, enz.) een rol, terwijl in 1,4 de kruising werkelijk onover zichtelijk en in 0,1 de bebakening on voldoende was. Is het in het licht van deze cijfers niet verantwoord om te beweren, dat „verkeersveiligheid" een zaak is die wij mensen zélf in de hand hebben En dat voorrang verlenen niets meer is dan heel gewoon „je beurt afwachten". De rijder met stijl kan dat en doet het ook. Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. het bereikt de kusten niet zwemmend, i Wel kan men aannemen, dat ze een groot drijfvermogen hebben en uitste kend tegen zout water kunnen, denkt u maar aan de berichten in de couran ten van de coloradokevers, die op het strand gevonden worden en die de Vrijstelling. Kan een zoon, wiens Scooter op reis. Ik ga dit jaar per schoolkinderen helpen zoeken! Er zullen vader ouderdomspensioen heeft en als bus naar Italië. Kan ik nu toch mijn natuurlijk onderweg wel vele verloien kleine zelfstandige zeer op zijn zoon is scooter per trein verzenden naar de Ita- gaan, maar dat is iets, wat men alleen aangewezen, vrijstelling krijgen van mi- liaanse grens Aldus Th. K. j maar veronderstellen kan. litaire dienst vraagt S. K. j Het is zeer wel mogelijk uw scooter Motor. Ik heb een tweede stel uit- Een verzoek tot vrijstelling kunt u °P de trein te zetten terwijl u zelf niet jaten aan mijn motor zitten. Deze indienen bij de afdeling Militaire Zaken Per trein naar het meer van Rezia gaat, uitiaten verrotten helemaal van binnen, van het gemeentehuis van uw woon- maar het is bijzonder duur. Ongeveer Is er iets aan te doen om dit te voor plaats. Of een dergelijk verzoek wordt 9>50 per 10 kilogram voor een enkele tornen? vraagt G. N. toegestaan hangt van zoveel factoren reis. Er is geen mogelijkheid tot retour- Uitiaatpijpen gaan over het algemeen af, dat wij u daarop onmogelijk een di- reduktie. Uw scooter gaat dan naar Bol- 3Q 000 km mee dan moeten ze ver. reet antwoord kunen geven. Wel kun- zano, waar een douanestation is waar nieuwd worden In het geval dat er veel nen wij zeggen, dat indien het verzoek uw scooter geregistreerd wordt De to condenswater in de uitiaten zit is het redelijk is, het zeker wordt toegestaan, tale kosten van verzending heen en e- d in de onderkant van de pij rug hangen dus af van het gewicht vant J Teek in mossel. Hoe ziet een teek in een mossel er uit, vraagt H. A. F. Het is aan de hand van deze schaarse beschrijving zeer moeilijk uit te maken wat het eigenlijk voor een beestje is. Het kan een van de vele kleine schaal- en andere diertjes zijn, waarvan de mossel leeft. Ook kan het een larf van de mossel zelf zijn, daar dit een van de gedaanteverwisselingen van de mossel is, voordat zij volwassen is. Ook kan het een watermijt zijn die wel enigszins de vorm heeft van een kleine krab. Is er in uw omgeving geen laboratorium op het gebied van de zeevisserij of de rug hangen dus af van het gewicht van t b t h t scooter. Gesteld dat dit 100 kilo- pen een, gaatje.Vs Doren' zodat net d0" denswater eruit kan lopen, waardoor uw gi am is, an zijn ehet inwendige slijtageproces aanzienlijk x j 9, j wordt geremd. Ook is het zeer aanbeve lenswaardig van tijd tot tijd de uitlaten te demonteren en van binnen goed schoon te maken. Een speciaal prepa raat voor bescherming van het inwen dige van de uitlaatpijp is er niet. Volgt u bovenstaande aanwijzingen nauwkeu- Zoudt u mil rig op' dan zal het echt niet nodiS zÜn iodov ioriv -f ~t OA uit tö geVGÏl voor Met vork en lepel. ieder iaar f 120 llit te kunnen zeggen, wanneer men begonnen j is te eten met vork en lepel, wanneer vernieuwing. was het algemeen schrijft T. H. Kilometerprijs. Voor het berekenen Men is niet tegelijkertijd begonnen van een kilometerprijs voor een brom- een "of andere deskundige" die ~u"aan de met vork en lepel te eten. De lepel was mer, motor of auto, hebben wij met ver hand van de gegevens en het laten zien in de middeleeuwen al gemeengoed, schillende kostenfactoren te maken, die van rlit- insert iniirhtintrpn kan ver- Men at toen namelijk veel pap en soep allemaal een belangrijke rol spelen bij schaffen innemingen Kan ver waarvQor een lepel onmisbaar was. Er de tokening. Om te beginnen de aan- is bijvoorbeeld een papvoerende madon- schafprijs, die natuurlijk kan verschil- Meubilair. Moeder heeft een paar na* van D. Bouts, een bekend schilderden. Koopt u een goedkope brommer of maanden bij mijn broer ingewoond met van de 15e eeuw, waarop Maria staat een dure? Dan bij een auto bijvoorbeeld al haar bezittingen .Nu is zij in een be- afgebeeld, terwijl zij het Kind met een 0f u een garage huurt of niet, of u jaardentehuis en wil mijn broer de rest lepel pap voert. De vork is een Franse zich allrisk of slechts tegen derden ver van haar meubelen niet teruggeven, uitvinding. Het Franse woord voor vork zekert. Al die factoren spelen mee, zo is fourchette, dat een verkleinwoord is ook het aantal af te leggen kilometers van fourch, dat hooivork betekent. per jaar, welk aantal van zeer grote Kever. - Wanneer werd de Colorado- invloed kan zijn op de kilometerprijs en 'zo zouden wij kunnen doorgaan, bijvoor beeld ook nog of de brommer, motor lof auto nieuw of tweedehands gekocht Wat te doen? vraagt A. O. U schreef niet dat u zelf reeds naar uw broer geweest bent voor deze kwes- tie. Dat is jammer, want dan weet u kever voor het eerst waargenomen? in- meteen waarom die meubels niet terug- formeert D. J. komen. U gaat dus naar de jongere' De coloradokever werd het eerst, zo-wordt gij nieuw materiaal moe! u re- broer toe en spreekt met hem af dat op als de naam reeds weergeeft, aangetrof- kenen dat een brommer u ongeveer 4 die en die dag een verhuiswagen voor fen in de staat Colorado, in het westen g cent per kilometer kost. Een mo- zijn deur zal staan. Daags tevoren gaat van de Verenigde Staten. Dat deze ke- tor van 350 cc kogj. u ongeVeer 10 cent u met 2 getuigen naar zijn huis toe om ver dol op aardappeigewassen is, weet per kilometer en een kleine auto 15 tot te zien of hij alles klaar heeft gezet, u natuurlijk reeds, ook de larven voeden 20 cent per kilometer. Bij dit alles is I Mocht dat 'niet het geval zijn, dan her- zich graag met het aardappelloof. Een 'rekening gehouden met rustig rijden, innert u hem aan de afspraak en dan tijdlang werd in Europa de invoer van waarbtj het materiaal zo lang mogelijk kunt u de verhuiswagen nog altijd af- aardappelen verboden, maar ondanks meegaat. Dit zijn dus richtgetallen, al- zeggen tot nader order als hij halsstar- dat, kwam de kever omstreeks 1920 toch jes afhankelijk van bovengenoemde fac- rig blijft. Intussen schakelt u de politie in Zuidwest-Frankrijk binnen. U ziet, toren, weer in en doet aangifte (schriftelijk een invasie! Ook in België, Zwitser- aan de hoofdcommissaris) van het voor- land, Duitsland, Engeland en Spanje Tien-stuiverstuk. N. d. E. heeft een gevallene (u moet dan in uw brief ook kwam de kever daarna voor. U moet munt gevonden en geeft hiervan een be vragen om tot vervolging over te gaan). zich de verspreiding als volgt voorstel- schrijving. De vraag is: Wat voor een Wij garanderen niet dat het u op deze len: door grote luchtstromingen wordt munt het is. wijze gelukt, doch het moet geprobeerd het dier, dat vooral in het voorjaar U hebt een zilveren tien-stuiverstuk worden. vliegneigingen krvjgt, medegevoerd, dus gevonden dat in 1748 werd geslagen, het jaar van de Vrede van Aken die een einde maakte aan de Oostenrijkse suc cessie-oorlog. Voluit luiden de opschrif ten van uw munt MO(neta) ARG(en- tea) ORD(inum) FAED(eratarum) BELG(ii) HOLL(andia), dat wil zeggen Munt van de Staten der Verenigde Ne derlanden Holland. X-ST aan weerszij den van het Uniewapen betekent: 10 stuiver. HAC NITIMVR, HANC TVENVR betekent: op haar steunen wij, haar beschermen wij. Inderdaad staat de Pallas-figuur op de Bijbel. De waarde van deze zilveren munt variëert met de staat waarin hij verkeert en is voorts nog zeer afhankelijk van wat de liefhebber er voor over heeft. Het gaat namelijk om de waarde als verzamel object. Als richtlijn kunt u aanhouden 5,—. Compagnie. Kunt u mij de namen geven van de heren Zeventien? schrijft L. d. E. De Verenigde Oostindische Compag nie, ontstaan door samensmelting van de compagnieën van verre, had als be stuur een dubbel college, de 60 bewinds lieden en de heren Zeventien, die het eigenlijke bestuur in handen hadden. Deze heren Zeventien of heren XVII werden elk jaar opnieuw gekozen door en uit het college van de 60 bewinds lieden en wel 8 uit Amsterdam, 4 uit Middelburg, 1 uit Delft, Rotterdam, Enkhuizen en Hoorn, terwijl de 17de om de beurt door Zeeland of door de 6 kamers (zes bovengenoemde steden) werd benoemd. Deze verhouding was evenredig met het aantal schepen dat de steden beschikbaar stelden voor de vloot van de compagnie. Het is dus niet mogelijk u de namen van de heren Ze ventien te geven, omdat deze ieder jaar wisselden. WATERGETIJDEN WEMELDENGE Van 410 maart 1962 Dinsdag 6 maart: Nieuwe Maan Zondag Maandag Dinsdag j Woensdag Donderdag Vrijdag I Zaterdag Te Yerseke 5 Te Hansweert 30 minuten vroeger HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 1.38 2.13 7.14 7.59 2.40 3.10 8.10 8.47 3.32 4.02 9.02 9.31 4.19 4.50 9.50 10.12 5.04 5.33 10.34 10.58 5.51 6.21 11.24 11.43 6.39 7.05 12.16 minuten later

Scheldebode | 1962 | | pagina 1