NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Strijd tegen vrees Waar gebeur! het? BTonchïletten 27STE JAARGANG No. 39 23 FEBRUARI 1962 I A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DBR PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN J. Kole - Yerseke Tel. 372 E'GROTE D DE VOOR Hoestdrank in tabletvorm.95ct Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 284M Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Ik zal u onderwijzen en leren van de weg, die gij gaan zult; Ik zal raad geven, Mijn oog zal op u zijn. Ps. 32 8 Wie zou dan nog in het donker be hoeven te tasten, als de trouwe God zelf tot wegwijzer wil zijn Ook al gaat de weg door kreupelhout en doornen, aan het juiste punt zullen we uitkomen, zo lang Gods Woord waarheid blijft: Ik zal u leren van de weg, die gij gaan zult. De vraag is maar, of wij de Hemelse Wegwijzer zullen volgen! Of wij ons door Hem willen laten onderwijzen! Zo- velen willen dat niet, ook waar zij zeggen te willen! Wij hebben het ook wel vaak gezegd en toch willen wij in de grond de goddelijke Wegwijzer niet zien, om ongestoord onze eigen weg te kunnen gaan! Is het wonder, dat wij vaak bedrogen en teleurgesteld uitko men? Nog een ander troostwoord bevat de ze dagtekst: „Mijn oog zal op u z ij n", zegt de Here. Is dat waar lijk een troostwoord voor ons? Zal het ook heden ons tot hulp zijn: Des He ren oog rust op mij, Hij let op mijn gangen? O, moge de herinnering daar aan ons behoeden voor een verkeerde daad, voor een verkeerd woord, dat der liefde geen getuigenis geeft. Hoe zal het oog des Heren heden op ons rusten? Moge, wat ons tot hulp en vertroosting bedoeld is, ons niet tot bestraffing behoeven te zijn! Wij mogen alles Hem vertrouwen, Wiens hand nooit is verkort; Die ons Zijn hulpe doet aanschouwen, Als Hij gebeden wordt. (Uit een Dagboek) Het is een onweerlegbaar feit, dat de belangstelling voor het kankervraag- stuk voor zover dit al niet in grote mate bij het Nederlandse publiek leef de de laatste tijd opnieuw is toegeno men. Zo waren bijvoorbeeld de reacties op een tweetal aan dit onderwerp ge wijde T.V.-uitzendingen onverdeeld gun stig. Bovendien is de Voorlichtingscommis sie van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding nagenoeg te zelf- der tijd begonnen met het op grote schaal aan de pers verstrekken van mededelingen en beschouwingen over de gevreesde ziekte, in voor de leek be grijpelijke taal. Veel vraag is daarbij gewekt voor de door genoemde commis sie uitgegeven brochure „Kanker, een probleem?" geschreven door de arts. A. T. van Duinen. Ook de radio heeft aan deze brochure de nodige aandacht be steed. Het doel van al deze artikelen en uit zendingen is in de eerste plaats om, in het belang van de volksgezondheid, de strijd aan te binden tegen de vrees voor alleen al het woord kanker. Immers te veel laat men zich door deze vrees weerhouden zich in voorko mende gevallen vroegtijdig onder medi sche behandeling te stellen. Niet voor niets toch is in genoemde publicaties duidelijk naar voren gebracht, dat de ziekte in vele gevallen mits tjjdig ontdekt thans zeer redelijke gene zingskansen heeft. Deze vrees voor de ziekte is overi gens zeer wel te verklaren. Het houdt verband met de inbeelding, dat als men aan de ziekte zou lijden, dit altijd een fatale afloop zou hebben. Daarom praat men er liever niet over. Want wordt men in het gezin, in de familie of in de kennissenkring met deze ziek te geconfronteerd, dan verneemt men de diagnose, dat het kanker was, veel al eerst, wanneer de ziekte inderdaad fatale gevolgen heeft gehad. Met an dere woorden, men onderkent de ziekte pas in al zijn afschrikwekkendheid. Dat er in Amerika ruim een miljoen genezen kankerpatiënten zijn en dat ook het veel kleinere Nederland tien duizenden van deze genezen patiënten telt, is niet of nauwelijks bekend. En dat is, zolang het publiek niet met re gelmaat op deze positieve cijfers wordt gewezen, ook niet te verwonderen. Immers de meeste artsen zullen er zich wel voor wachten een patient mede te delen, dat hij kanker heeft. Geneest nu zo n patient, veelal omdat de ziekte in een beginstadium werd ontdekt en behandeld, dan heeft hij er doorgaans geen weet van, dat hij aan die „ver schrikkelijke" ziekte heeft geleden. Omdat de leek dus eigenlijk alleen met de fatale gevolgen wordt gecon fronteerd, is de algemene opvatting, dat „er toch niets aan te doen is". Dat verklaart voor een deel althans ook de angst, die met recht redeloos genoemd mag worden. Maar nogmaals, door die angst laten velen zich weerhouden zich vroegtijdig onder medische behandeling te stellen, waardoor veel kostbare tijd verloren gaat en de genezingskansen worden ver kleind. Het is een vicieuze cirkel, die nodig doorbroken moet worden. Immers, de cirkel blijft angstwekkend gesloten, zo lang men alleen de fatale gevolgen kent en dus de ziekte gaat vrezen. Door deze vrees laat men zich van een vroeg tijdig doktersbezoek weerhouden, met alle consequenties van dien. Daarom is het nuttig te weten, dat er voor bepaalde vormen van kanker zeker zeer redelijke genezingskansen zijn, anders zou Nederland geen enkele genezen kankerpatiënt tellen. Het bes te wapen tegen de ziekte is dus zich tijdig en onbevangen onder medische behandeling te stellen. Want al is het geneesmiddel tegen de ziekte nog niet ontdekt, genezingskansen zijn er zeker. Wie nog niet overtuigd mocht zijn, leze de brochure „Kanker een Pro bleem?" die alom in de boekhandel voor slechts 30 cent verkrijgbaar is. Heeft uw boekhandelaar de brochure niet in voorraad, dan kan hij ze bestellen bij het Centraal Boekhuis te Amsterdam. Ook kunt u een br efje met ingesloten 38 cent aan postzegels (30 ct. 8 ct. verzendkosten) zenden aan het Bureau Voorlichting van de Landelijke Organi satie voor de Kankerbestrijding, De Lai- ressestraat 33, Amsterdam-Z. BINNENYERINGBED het besti bed ooit gemaakt 1/OIHlwiïl SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector Jfêriut ftbrlikin Zevenbergen ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief YV(j willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Tafelmanieren. Wanneer men niet met mes en vork eet, waar laat men dan de linkerhand? vraagt N. N. U hebt het goed en handelt precies volgens de etiquette. Wat uw man wil, het bord vasthouden, is niet geoorloofd, tenzij bij de laatste schep soep als u het bord even schuin wilt houden. In andere gevallen als de linkerhand wer keloos blijft, ligt de pols op de tafel rand. Wie krijgt het? Wij zijn een echt paar zonder kinderen. Wanneer wij ko men te overlijden, naar wie gaat dan de erfenis? vraagt mevr. E. R. Als van een kinderloos echtpaar één partner overlijdt zonder testament na te laten, zijn alle bezittingen voor de langstlevende echtgenoot (ote). Als ook deze overlijdt dan vervallen alle bezit tingen aan de familie van de laatst- gestorvene. Als u het anders wilt re gelen, gaat u dan eens samen naar een notaris, waarbij u tegelijk de kosten- kwestie ter sprake kunt brengen. Wie erft er? H. E. stelt ook een vraag betreffende een erfenis. Omdat geen testament is gemaakt (waarin anders bepaald zou kunnen worden), bepaalt de wet wat er zal ge beuren. In het eerste geval bij een hu welijk op genoemde voorwaarden als één der echtelieden overlijdt is de langstlevende enig erfgenaam. Als bei den zijn overleden zijn erfgenamen: de ouders van de (laatst)-overledene en de broers en zusters, benevens de kin deren van voor-overleden broers en/of zusters (voor het aandeel van hun overleden vader of moeder). Het ge trouwd zijn op huwelijksvoorwaarden doet, zoals u ziet, hier niets aan toe. Matras. Welke vulling voor een matras kunt u mij aanbevelen? schrijft N. d. H. Wij zouden in dit geval de voorkeur geven aan een binnenveringmatras van goede kwaliteit. Kapok heeft inderdaad het nadeel dat na enige tijd een „kuil" gevormd wordt, wat voor een jong kind niet aan te bevelen is. In normale ge vallen behoeft u geen plank op de spi raal te leggen. Gebruikt u wel een mol ton onderlaken, dat u regelmatig kunt verschonen als dit met het oog op de vochtigheid in de serre noodzakelijk is. Kaarsvet. Ik heb kaarsvet op een grijze kamgaren rok gemorst. Wat te doen? informee,rt T. E. U moet beginnen het kaarsvet van de vlek stuk te stoten of te breken en af te borstelen. Onder en boven de vlek een stuk ongeglansd papier leggen en hierover met de punt van een warm strijkijzer gaan, zodat het vet in het papier trekt. Het papier telkens ver leggen. De laatste resten van de vlek verwijderen met tetra of vlekkenwater. Filmen. T. A. vraagt uitvoerige inlichtingen over omstandigheden waar onder filmen is toegestaan. Het is toegestaan militaire colonnes, geschut e.d. te filmen, maar alleen wan neer deze op de openbare weg rijden. De militaire oefeningen worden meestal gehouden op militaire terreinen, die in elk geval tijdens de oefeningen voor burgers ontoegankelijk zijn. In dit ge val is het filmen niet alleen verboden, maar ook onmogelijk. Een opgenomen film mag men alleen in besloten kring afdraaien. Voor een openbare voorstel ling is toestemming van burgemeester en wethouders nodig, in verband met de vermakelijkheidsbelasting. Het oor logsmuseum Overloon in Noord-Brabant heeft een afdeling waar men oorlogs films kan zien, maar niet ieder oorlogs museum heeft zo'n afdeling. Zelf mag men niet filmen in een museum, behal ve wanneer de directie toestemming hiertoe verleent, maar die wordt slechts in heel speciale gevallen gegeven. Theologie. N. d. T. informeert hoe te studeren in de theologie. Aangezien u pas twintig^, jaar bent, is j voor u de enige mogelijkheid om theo logie te studeren, gelegen in het behalen van het einddiploma gymnasium, hetzij dat u teruggaat naar het gymnasium, hetzij dat u staatsexamen doet. In dat geval zou u de opleiding kerkelijk maat schappelijk werker moeten opgeven, an ders wordt de weg wel bijzonder lang; u zou dan immers pas in 1967 aan de theologische studie kunnen beginnen, waarmee normaliter vijf zes jaren ge moeid zijn; daargelaten dat u nog in militaire dienst moet. Ons is niet be kend of aan u reeds uitstel is verleend. Zo niet, dan zou u door terugkeer naar het gymnasium dit uitstel vermoedelijk kunnen krijgen, met over drie jaar de kans op afstel. Zo ja, dan kunt u beter uw huidige studie voltooien, in dienst gaan en daarna opnieuw een beslissing nemen. Wat het verloop en de kosten der theologische studie betreft, kunt u zich het beste wenden tot de Rijksuni versiteit te Utrecht met verzoek om toezending van een gids, waarin de ge gevens vermeld staan. U moet er even wel mee rekenen, dat de kans op wijzi gingen inzake deze studie, zowel van de kant der universiteit als van de zij de der hervormde kerk over enige jaren groot is, zodat de tegenwoordige ge gevens u niet veel meer dan een globale indruk verschaffen. Maar doet u niet beter een en ander eens met uw predi kant te bespreken, of met een hoog leraar? Wellicht dat u van hen wenken ontvangt die u méér van dienst zijn. Voorrangsongelukken behoeven eigen lijk zoals 80 van alle verkeers ongelukken niet te gebeuren. Want ander welke omstandigheden ook, altijd is het in laatste instantie de wegge bruiker zelf, die wanneer zijn pad dat van een ander kruist een beslis sing neemt. Voorrangssituaties vragen verstandige beslissingen. Voor die be slissingen is het nodig dat iedereen de regels èn de situaties waarin hij ze moet toepassen kent. En dat hij die re gels dan ook werkelijk toepast. Aan dat laatste ontbreekt het nog wel eens. Dat wijzen de cijfers uit die aangeven wéér blijkens een Duits onderzoek van 145.000 verkeersongelukken voor rangsongelukken gebeuren bij het oprijden van een voor- rangsweg 46,7 bij afslaan zonder voorrang te geven aan rechtdoorgaand verkeer op dezelfde weg 40,9 niet stoppen bij een stop kruising 8,6 op verkeerspleinen 1,3 Het Verbond voor Veilig Verkeer doet in het kader van zijn eerste kernthema- aktie 1962 een beroep op iedere Neder landse weggebruiker om met ge noemde cijfers voor ogen extra voor zichtigheid te betrachten in alle voor rangssituaties, maar vooral bij het op rijden van een voorrangsweg. Want ook hier te lande gebeuren déérmee de meeste voorrangsongelukken. Een prachtige kans voor iedere weg gebruiker om mee te helpen die onge lukken te voorkomen. De rijder met stijl wéét, hoe te handelen in "voorrangssitu- aties: hij nadert de voorrangsweg in zoda nig tempo, dat het verkeer op die weg niet de indruk krijgt: „Die rijdt door" hij stelt zich zodanig op, dat ook het langzame verkeer op de voor rangsweg plaats heeft om door te gaan; hij waagt niets, als er een auto komt aanrijden waarvan hij de snelheid moeilijk kan taxeren; U nader) een voorranas - :enhter>1 voorrang verlenen. Liever even siopf dan hei "nognei'hwj* m STOPKRUii ALTIJD stoppen.öók als er geen verkeer te zien is. Het is voor Uw eigen veiligheid. "iterb. Vei lig Ver keer J hij zorgt" voor schone (zij)ruiten en goed zicht; hij vertrouwt niet alléén op z'n medepassagier die zegt „het kén"; hij gaat niét naast andere wachten de auto's en in het uitzichtsveld van andere bestuurders staan; hij rijdt als dat kan kwiek de voor rangsweg op. Het Verbond voor Veilig Verkeer is van mening, dat iedere weggebruiker mee kan helpen eigen en andermans veiligheid op de weg te vergroten: door bij het een voorrangsweg oprijden blijk te geven van inzicht, geduld èn... spor tiviteit. Huizen. Kunt u mij aan een lijst helpen die leuke namen vermeldt vóór huizen Een dergelijke lijst is niet in de han del. Veel namen van huizen worden ge vonden uit de beginletters van de voor namen der bewoners. Ook zijn er veel namen die betrekking hebben op de terreingesteldheid, zoals Dennenrust, Zeezicht, Het Heuvelhuis, De Blokhut, De Drie Berken, enz. enz. Zoekt u het meer in christelijke zin, dan laten wij hier een paar namen volgen: Door 's He ren zegen verkregen, Joas uit het oude testament: God heeft gegeven. Hanna, God is mij gezind, Bogumil, Dienaar Gods, Lazarus, nieuwe testament, God is mijn heil, Beneficia dei, Gods Wel daden, Non nostra neritia, uit onze ver diensten, A deo datus, gegeven door God. Keurtumen. Onder auspiciën van de Zeeuws-Bra bantse Turnkring van het K.N.G.V. werden zaterdag j.l. te Kapelle door de gymnastiekvereniging „Olympia" de keurturnkampioenschapswedstrijdenvoor jeugdturnsters en turnsters georgani seerd. Ook hier waren de inschrijvingen minder dan het vorige jaar en daar nog 2 turnsters wegens opgelopen blessures niet aan de start verschenen, waren er slechts 18 dames die de strijd voor een plaats in het Zebra keurkorps aanbon den. Alhoewel ze de training pas begin februari gedeeltelijk heeft hervat, na de opgelopen armblessure in november, had ook Mia van de Plasse ingeschre ven. Ondanks haar onzeker turnen met nog sterk vereenvoudigde oefeningen (haar brug-ongelijk oefening mislukte totaal, wat niet te verwonderen is als men bedenkt dat ze 2 weken terug voor het eerst weer eens voorzichtig probeer de aan dat toestel), heeft ze zich op schitterende wijze gehandhaafd en werd ze, met slechts 0.55 pnt. achterstand op Matty Bongers, 2e bij de jeugdturnsters en bezette de 4e plaats algemeen. Een prachtig succes dus voor haar, terwijl ze, nu er voorlopig geen wedstrijden voor de boeg zijn, haar keurturntrai- ning weer voor de volle 100 kan gaan hervatten. Ook Lies de Wee nam aan deze wedstrijden deel en bezette bij de jeugd de 7e plaats, lie in het algemeen klassement. Als ze hier en daar haar oefenstof eens wat wijzigt en meer aan past aan haar capaciteit, kan ze ook gerust nog wel wat beter. Het was kringvoojrzltter Ossewaarde, Idie deze veel te lang durende wedstrijd, waar door het alles wat rommelig werd, be sloot met bekendmaking van de uitslag en de samenstelling van het keurkorps, dat als volgt werd gevormd: 1. C. Mül- ler; 2. W. Vreke, beiden Breda; 3. Mat ty Bongers, Middelburg; 4. Mia van de Plasse; 5. Ria de Nooyer, Middelburg; 6. E. de Neef, Bergen op Zoom; 7. J. den Toonder, Vlissingen; 8. M. Mijns- bergen, Goes. Voetbal. Het afgelopen weekeinde vonden er slechts twee wedstrijden doorgang. De A-junioren verloren van Rillandia, maar Yerseke II versloeg Middelburgse Boys met 62 en ging daarmee rustig voort op het pad der overwinning. Voor het a.s. weekeinde staan twee wedstrijden op het programma, n.l. Yer seke IIIMiddelburg V en Domburg I Yerseke II. In beide gevallen ligt een nederlaag in het verschiet. Yerseke III is echter in staat voor een verrassing te zorgen. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 25 februari3 maart 1962 Dinsdag 27 februari: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.11 7.35 0.19 12.44 Maandag 7.42 8.08 0.52 1.19 Dinsdag 8.16 8.51 1.28 2.00 Woensdag 9.05 9.46 2.10 2.52 Donderdag 10.16 10.59 3.12 4.04 Vrijdag 11.39 4.39 5.37 Zaterdag 0.27 1.02 6.04 6.52 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1