NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND I I I I I I oveRöenkinq kou gevat en verleende geen voorrong BIJSTAND DAM PO M fjonilwill 27STE JAARGANG No. 38 16 FEBRUARI 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUINTNGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw J. Kole - Yerseke - Tel. 372 (Uw zorg HUN borg verkouden REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Wie heb ik nevens U in de he mel? Nevens U lust mij ook niets op aarde! Bezwijkt mijn vlees en mijn hart, zo is God de Rotssteen mijns harten en mijn Deel in eeuwigheid. Ps. 73 25,26. Zien wij bij het lezen van dit psalm woord niet voorbij, hoe de dichter zich met alle vezelen zijner ziel vastklemt aan de Here. „Gij alleen, o God, Gij zijt het, die sterkte geeft in zwakheid, hulp in nood, troost in diepgaand leed. Gij alleen, die, als alles om mij heen, ja, mijn eigen hart mij begeeft, de Getrou we, de sterke Rots zijt, op Wie geen sterveling tevergeefs zijn betrouwen stelt". Hoe vinden wij bij deze Psalm dichter alle voorwaarden tot vrede, veerkracht, blijmoedighied en zelfs blij heid, ook dan als de levenszee op hem aangolft en dreigt hem te verzwelgen. Hoe kan hij rustig zijn waar alles hem ontzinkt. Ook in de ure als zelfs de trouwste aardse vriend machteloos is. Wanneer de ziel, gereed om haar God te ontmoeten, alleen staat in het wijde heelal. Dan nog kan hij stamelen met de zekerheid der geloofservaring: Here, mijn deel, in eeuwigheid! Is het ook, dat wij de vrede en de rust in God missen, omdat wij de aarde en wat aards is tot ons deel willen hebben Is het ook als ons hart binnen in ons bezwijkt, dat wij de handen uitstrekken naar mensensteun en aardse hulp? Lere de Here ons van nu aan op Hem alleen, maar dan ook geheel, ons vertrouwen zetten. Wat geen mensenwoord vermag In het diepste lijden, Wordt volbracht, als Uw gena Zich aan ons wil wijden. (Uit een Dagboek) Aan onze postabonné's die hun abonnementsgeld over het eerste halfjaar 1962 nog niet hebben voldaan, verzoeken wij dit ten spoedigste te doen, ter voorko ming van incassokosten. Het bedrag is 2,50. Onze post rekening is 28425, t.n.v. F. van der Peyl. DE ADMINISTRATIE MENGMESTSTOFFEN WEL VOORDELIG? Op de bedrijven waar men te kam pen heeft met personeelstekort is men soms geneigd over te gaan tot het ge bruik van mengmeststoffen. Het voor deel is dat men in één gang meerdere voedingsstoffen op het land kan bren gen. Dit is gemakkelijk en op het eer ste gezicht lijkt dit ook erg voordelig. In werkelijkheid is de op deze wijze toegepaste bemesting echter duur. Een eenvoudige berekening leert n.l. dat b.v. voor een gewas aardappelen op lichte grond een bemesting met mengmeststof fen, inclusief de uitstrooikosten, onge veer 327,per ha kost. Hierbij wordt uitgegaan dat er per ha nodig is een bemesting naar 120 kg zuivere stikstof, 100 kg zuiver fosfor- zuur en 180 kg zuivere kali (chloorarm) Wanneer dezelfde bemesting wordt toegepast met enkelvoudige meststoffen (N als kalkammonsalpeter, P2O5 als slakkenmeel en K20 als patentkali) en in 3 arbeidsgangen wordt uitgestrooid, dan kost deze globaal per ha 274, Dit betekent dus dat door gebruik te maken van enkelvoudige meststoffen er een bedrag van ongeveer 50,per ha kan worden bespaard. Hoe groot in andere gevallen de be sparing zal zijn, hangt af van het ge was, de grondsoort en de vruchtbaarheid van het te bemesten perceel. Verder werkt een bemesting met mengmeststoffen verzurend op de grond. Waar de pH te laag is of waar deze op peil moet worden gehouden, is het derhalve niet aan te raden de bemesting in de vorm van mengmeststoffen toe te passen. Tenslotte is het meestal zeer moeilijk om een mengmeststof te vinden, waar van de samenstelling geschikt is om de volgens het bemestingsadvies juiste be mesting toe te passen. De volledigheid van de bemesting (b.v. ten opzichte van de kalk) laat ook al tijd te wensen over, wanneer de bemes ting met mengmeststoffen wordt uitge voerd. Er blijkt dus meer dan één reden te zijn dat men zich moet afvragen of de toepassing van mengmeststoffen in alle gevallen wel raadzaam is. BINNENVERINGBED het bette bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met vertterkte middensector fabrieken Zevenbergen Zaterdag 17 februari vangt door het gehele land een nationale aktie aan voor alle gezindten, die ten doel heeft bij stand te verlenen aan Gezinszorg, Ge- brekkigenzorg, Jeugdzorg en Wijk- en Buurtwerk. De aktie is genaamd: Bij- stand-4. Loten in 5 verschillende afbeel dingen zullen k 1,per stuk ver krijgbaar zijn. Aan deze loterij-aktie (moderne con troleerbare collecte) zijn 225.000,- prijzen verbonden, waaronder weer 5 woonhuizen van 25.000,- per stuk. Wanneer men 10 loten koopt om deze te verkopen aan familie, vrienden, relaties en bekenden dan ontvangt men een gratis waardecoupon bij de loten. Aan deze waardecóupons zijn totaal 20.000,gratis prijzen verbonden. Men kan ook loten bestellen door mid del van de giro. Het gironummer luidt: 5 (vijf) ten name van Bijstand-Rotter dam. Gironummer: Vrjf. Wanneer men per giro 10 loten bestelt, dan wordt bij die 10 loten de sub-medewerkerscoupon gevoegd. Mocht u de loterij niet ambiëren? Het Koningin Juliana Fonds heeft voor giften een speciaal gironumemr en dat luidt: 433 ten name van genoemd Fonds. Met regelmaat worden wij door week-, dag- en maandbladen, door middel van de radio en niet te vergeten televisie geconfronteerd met de noden die hier voor zijn genoemd. Wij nemen ons dan voor bijstand te verlenen, maar meesten tijds ontbreekt ons de juiste weg voor die hulpverlening. De Bijstand-4 aktie in de vorm van een controleerbare collecte biedt thans aan alle Nederlandse mannen en vrou wen de mogelijkheid tot hulpverlening. Bijna met de regelmaat van een klok komen ze terug. Krantenberichten waar in verkeersongelukken worden gemeld en waarbij dan op een gegeven ogen blik de nuchtere mededeling "wordt ge daan „...en verleende geen voorrang". Die vier simpele woorden geven de sleutel van een gebeurtenis die niet zelden een tragedie wordt. Samenloop van omstandigheden? Gedachteloos heid? Nonchalance? Waaghalzerij? Er gebeuren dagelijks ongelukken en on gelukjes, waarbij deze en andere vragen rijzen zonder dat er iemand is die daar het antwoord op geeft of... meer geven kèn. Het is niet met zekerheid te zeggen in hoeveel van de 177.362 verkeers ongelukken die er in 1960 op onze we gen gebeurden, het niet verlenen van voorrang een rol heeft gespeeld. Trou wens, men is het er zo langzamerhand wel over eens dat bij de meeste ongeluk ken meerdere oorzaken zijn aan te wij zen. In combinatie met het niet óf niet tijdig voorrang verlenen kan bijvoor beeld te grote snelheid, niet rechtshou- den, onvoldoende verlichting etc. mede bepalend zijn voor de afloop. En graven wij eigenlijk wel diep genoeg als wjj een groot deel van de ongelukken onder de noemer „voorrang" brengen? Waaróm zo moeten we eigenlijk vragen verleende die automobilist of die brommer geen voorrang? Was de bestuurder ziek Huiselijke zorgen Slechte zaken Gedronken Zwakke ogen? Maagkramp? Alweer: vele vra gen waarop het antwoord meestal uit blijft. Bij dit alles is het wèl zeker dat er inderdaad een groot aantal ongelukken gebeurt in voorrangssituaties. Door welke oorzaak dan ook. Van 145.000 on derzochte verkeersongelukken in West- Duisland bleek 12,8 op voorrangs situaties betrekking te hebben. In Ame rika heeft men voor 1960 berekend dat met 17,2 het niet geven van voor rang de eerste ongevalsfactor is, onder meer gevolgd door snelrijden (14 en te weinig afsand houden (12,8 Aangenomen mag worden dat in Neder land met zijn specifieke voorrangs knelpunten rond het fietsverkeer dü cijfer veel ongunstiger uitvalt. Het Verbond voor Veilig Verkeer is over de toeneming van de ongelukken in voorrangssituaties ernstig bezorgd en doet daarom in de eerste drie maanden van 1962 een beroep op alle weggebrui kers in Nederland om speciaal in voor rangssituaties extra voorzichtig te zijn, ogen en verstand te gebruiken. Voor wie veiliger wil rijden geeft het Ver bond deze raad: kijk de voorrangsregels nog eens na en pas ze ook toe; sta niet op uw (voorrangs) recht maar maak er een sportief gebruik van; bedenk dat ook anderen fouten kun nen maken en houd daar rekening mee; schep geen gevaarsituaties door aarzelen; bedenk dat voorrangsregels afspra ken zijn en toon dat u er een eer in stelt u aan eenmaal gemaakte afspraken te houden. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b\jslulting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wjj kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Flamingo en Franse geranium. Tij dens mijn afwezigheid zijn verschillen de bladeren van mijn flamingoplant en een Franse geranium verdord. Hoewel ik ze elke morgen met lauw water sproei, gaat de verdorring door. Wat te doen, vraagt L. R. Vermoedelijk heeft de flamingoplant juist bij het begin van de rusttijd te veel water gehad. Waarschijnlijk heeft uw buurvrouw uit een te grote zorg voor uw planten en bang dat ze ver drogen zouden, teveel water gegeven. Dat er nog steeds bladeren verdorren wijst er op dat de plant het nog steeds te nat heeft, want aan de toegezonden bladeren was geen ziekte of insecten schade te ontdekken. Houdt de plant voorlopig aan de droge kant, doch wel elke dag afsproeien of afsponzen. Laat de plant door een bloemist opnieuw ver potten en dan goed uitkijken naar rotte wortels, waar we bang voor zjjn. Deze flamingoplanten vragen een apart grondmengsel. Uw Franse geranium moet nu tot half maart in volle rust gehouden worden. Het verdorren van de bladeren is hier heel normaal. Na half maart de plant uit de kluit schud den en weer opnieuw verpotten en sterk terugsnoeien. Multiple sclerose. Wat is „multiple sclerose" Hoe zyn de verschijnselen van deze ziekte? vraagt R. d. O. Multiple sclerose is een ziekte van het centraal zenuwstelsel, zetelend in hersenen en ruggemerg. Op verschillen de plaatsen zijn dan grote of kleine haarden waar weefsel verloren is ge gaan. De verschijnselen zijn zeer wisse lend. In het verloop van de ziekte kun nen spontaan belangrijke verbeteringen optreden. Rinitis. R. E. schrijft ons een zelf de vraag betreffende „allergisch rini tis". Rinitis is een ontsteking van het neus- slijmvlies, waarbij zich veel vocht pleegt te vormen. Allergie is overgevoeligheid van sommige personen voor bepaalde stoffen, die zich in het voedsel, in de inademingslucht of op de huid kunnen bevinden. Allergisch Rinitis is een ont steking van het neusslijmvlies die be rust op een dergelijke overgevoeligheid. Een voorbeeld van de allergische rinitis is de hooikoorts; er is dan een over gevoeligheid voor grasstuifmeel. De hoed. Gaarne zou ik van u vernemen hoe een hoed te reinigen, al dus N. T. Het lint van de hoed aftornen. Vlek kerig en verschoten lint wassen; licht lint in een sop van huishoudzeep; don ker in een sop van houtzeep of zeep- wortel. Lint, dat na het uitspoelen slap is geworden, stijven in arabische gom volgens oplossen in warm water. Het gesteven lint uitknijpen in een doek en aan de verkeerde kant droog strijken na het in zijn model gelegd te hebben, dat wil zeggen enigszins in een boog, omdat de onderkant van de hoed breder is dan de bovenkant. Indien het lint verschoten is, dit omkeren. Gekreukeld lint aan de verkeerde kant opstrijken, keren en op de hoed naaien, als deze schoon is. De hoed met een vry harde borstel afborstelen, waardoor veel stof verwijderd wordt. Hem daarna afnemen met zemelen, die u in een koekepan ver warmt tot handwarmte en welke u dan met een doekje uit de pan neemt en over de hoed wrijft, tot deze geen vuil meer afgeeft. Bij gebrek aan zemelen kunt u ook fjjn warm zand gebruiken. Zeer vuile hoeden afnemen met zemelen en vlekkenwater. Hiertoe de zemelen niet verwarmen, doch met een vet lapje bij gedeelten over de hoed wrijven tot de vloeistof verdampt is. Vette randen langs de bol apart met een vetoplossend middel behandelen, waarbij dan zolang gewreven wordt, tot alle vloeistof ver dampt is, omdat anders gemakkelijk kringen ontstaan. De zemelen van de hoed afborstelen. De thans schone hoed opstomen door hem boven de tuit van een ketel te houden, waarin weinig wa ter kookt. Zorg er evenwel voor hem er niet te dicht bij te brengen. De stoom aan alle kanten langs de hoed laten strijken, terwijl u hem opborstelt. Slap geworden vilt stijft hierdoor op. De binnenkant van de hoed niet opsto men, omdat dan de leren rand hard wordt en gaat inscheuren. Platte randen, indien deze erg uit hun model zijn, on der een doek met lauwwarm ijzer bij strijken. Is de hoed zover gereed, dan het lint om de bol spannen en dit bij het strikje vasthechten. Denk er aan, dat het strikje aan de linkerkant van de hoed behoort te zitten. Vitrage. Hoe moet men nylon vi trage behandelen in de was? informeert mevr. D. W. Nylon vitrage moet u niet langer we ken dan 15 minuten in ruim sop van synthetisch wasmiddel of wolvlokken, koud of zeer lauw. In het zelfde sop even doorslaan, zeer voorzichtig en niet wringen of knijpen. Dan in ruim lauw water spoelen en kletsnat ophangen. U kunt ketelsteen voorkomen door elk beetje water direkt uit de ketel te gooien na theezetten en dergelijke. Mijnwerkerslampje. Hoe moet ik een mijnwerkerslamp laten branden Over het lontje loopt een elektrisch draadje. Er is niets aan te demonteren. Welke brandstof moet worden gebruikt? informeert E. N. De ons toegezonden brief is zonder verdere gegevens moeilijk te beantwoor den. Kunt u geen verdere omschrijving geven van de lamp, b.v. een foto of te kening. Betreft het een benzine-veilig- heidslamp, b.v. type Davis, dan is de vraag: waarom een „stukje elektrisch draad" aanwezig. Misschien is het een z.g. elektrische petlamp, zoals ook in gebruik by de staatsmijnen, echter ver- 1 moedeliik afkomstig van de Engelse mijnlampenfabriek, met afgesneden ka bel en petlamp. De opmerking dat de lamp niet gedemonteerd kan worden, is ook niet erg duidelijk, want alle mijn lampen worden geopend door middel van een elektro-magneet. Voor nadere in lichtingen kunt u zich het beste wenden tot de deskundige op het gebied van mijnlampen: L. M. H. Hochstenbach, Burgemeester Waszinkstraat 29, Heer len. Televisie. Is het nadelig voor het beeldscherm om televisie te kijken bij volledig kamerlicht? vraagt K. Y. Het kunstlicht in de kamer heeft géén invloed op een beeldscherm noch op de beeldbuis, want dan zou het ook geheel verkeerd zijn een onafgeschermd tele visietoestel zonder deuren in het dag licht te laten staan. Natuurlijk is er wel een verschil merkbaar in het kijken met alle lampen op en dat met gedeeltelijk gedoofde verlichting. In het eerste ge val zal de lichtsterkte van de beeldhuis moeten worden vergroot en dat is on gunstig voor de buis, als deze geregeld op maximum lichtsterkte is afgesteld. Daarom wordt door bepaalde fabrieken ook geen garantie gegeven op de beeld buis indien een filter wordt toegepast voor het scherm, waardoor de toestel- bezitter genoodzaakt is met een maxi mum aan lichtintensiteit te kijken. Het is dus niet alleen beter voor uw ogen, maar ook voor de levensduur van de buis om met getemperde verlichting te kjjken. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1824 februari 1962 Maandag 19 februari: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.16 3.37 8.57 9.13 Maandag 3.58 4.17 9.36 9.49 Dinsdag 4.34 4.59 10.09 10.20 Woensdag 5.06 5.31 10.40 10.48 Donderdag 5.41 6.04 11.10 11.19 Vrij da0. 6.14 6.35 11.43 11.49 Zaterdag 6.43 7.04 12.11 Te Yerseke 5 Te Hansweert minuten later 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1