NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: SryiSlSSSSÏft. 4/Oodwill Last van zenuwen? 27STE JAARGANG No. 35 26 JANUARI 1962 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Schetsen van Lindedorp J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 881 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur De Here is mijn Deel, zegt mijn ziel, daarom zal ik op Hem hopen. De Here is goed de genen, die Hem verwachten. Klaagl. 3 24, 25a. Zou er wel een mensenhart op aarde kloppen, dat niet in zijn binnenste hei ligdom verwachtingen koestert, zich idealen schept, iets of nog veel ver wacht van 't leven Zelfs dan, als onze jaren vermeerderen en de levenslust met haar onbestemde wensen en ver langens tot het verleden behoort, blijft de ziel hopen en verwachten en idealen scheppen. Gelukkig het mensenhart, dat alzo gestemd is. Het lied der onsterfe lijkheid ruist dan bewust of onbewust nog door zijn ziel. Maar welgelukzalig zulk een hart, dat zijn verwachten en zijn hopen op een vast punt gericht heeft. Dat zijn hoop heeft gebouwd op de Leidsman, die nimmer ons ontvallen kan, op de Gids, die nooit laat ver dwalen. Zie, mensen stellen teleur, ook al willen zij het niet. Zij ontvallen ons voordat onze levensdag is gedaald. Het leven stelt teleur met al wat van de aarde aards is en verwelkt. God alleen blijft. Als Hij, die wij leren kennen als de God onzer zaligheid, zoals Hij zich in Christus aan ons gegeven heeft, ons Deel is geworden, dan zijn wij konings kinderen. Dan is een eeuwige jeugd in de ziel. Dan is een hope, die nimmer beschaamt, in het hart. Dan leven wij met een verwachting, die onze God zal vervullen boven alle bidden en denken! Geeft Hij in nood en lijden Niet altijd troost en rust? Zijn vreugd' is te verblijden En wel te doen Zijn lust. (Uit een Dagboek) STIEFMOEDER In een hoekje van de wachtkamer bij Vrouwe Justitia zat een juffrouw met op haar schoot een vormloos en onwaar schijnlijk groot pak textiel, waarvan het centrum werd gevormd door een enigs zins huilerig kind, dat hoestend enige zuurstof trachtte te peuren uit de ro kerige atmosfeer. De juffrouw hield zich onledig met het voortbrengen van smakkende geluidjes, het wippen met de knieën om het kind dusdoende enige passieve lichaamsbeweging te bezorgen, het uitspreken van eigenaardig ge vormde koosnaampjes en het kozend beroeren van hoofd en kin van de zui geling. Enkelen bleven er even verte derd haar staan kijken, hoewel de zui geling verder vrijwel geheel onzicht baar bleef; maar de meesten wendden zich spoedig af, want 'twas wel alle maal een beetje overdreven. Dat ging zo anderhalf uur door en toen was de juffrouw aan de beurt om voor de ba lie te komen wegensmishandeling van een kind. „De tweede moeder heeft niks in te brengen. Ik ben de kwaje pier en ik blijf de kwaje pier!" riep ze. „Dat bent u inderdaad", vond de rechter. Het ging hier om een stiefkind, niet om het kucherig bundeltje textiel. Een dokter had het kind onderzocht. Het meisje had onder meer verwondingen bij beide ogen, op een wang en aan beide dijen; het laatste duidelijke sporen van schoppen. „U hebt uw stiefkind op een meer dan ergerlijke en schandalige manier mis handeld", zei de rechter. „Het kind had bij u een hel op aarde!" Uit de verdere behandeling bleek, dat het meisje thuis nogal lastig was. De stiefmoeder scheen er een eigen manier van opvoeden op na te houden, die voor dit kind bestond in een voor anderen niet zichtbare reeks van grauwen en snauwen en in een voortdurende serie van lijfstraffen, waarvan de resultaten wel zichtbaar en dus strafbaar waren. De man scheen een sukkelaar die geen kans zag er iets aan te verbeteren. Het kind werd deze ouders ontnomen en na korte tijd bleek het een heel normaal kind te zijn. Het leefde helemaal op, het was vriendelijk, voorkomend en be hulpzaam en van een „lastig kind" was helemaal geen sprake meer. Want kin deren zijn als planten: zonder zon kun nen ze niet leven. De officier zag er niet veel heil in, deze domme juffrouw maar meteen in de gevangenis te stoppen, hoewel het verlangen daartoe op zijn gezicht te lezen stond. Hij vorderde 25,boete of vijf dagen hechtenis, maar bovendien drie weken gevangenisstraf voorwaar delijk met een jaar proeftijd. En dat kreeg ze ook, conform de eis. „En als u ooit nog het hart hebt een vinger naar dat kind uit te steken, dan gaat u meteen de kast in!" zei hij. Zuchtend en klagend ging de juffrouw het zaaltje uit om het pak dekens haar eigen kind uit de wachtkamer te halen. Ze stak haar natgehuilde neus snuffelend tussen de lappen en snikte: „Jij bent alles wat ik heb in de wereld, hè! Jij en ik samen, hè!" Onder dergelijke opmerkingen sjorde ze het pak weg. Wat zal dat tegen val len later. Want, mensen, het kwaad straft zichzelf. Beter en onfeilbaarder dan welke rechtspraak ook. Men be hoeft geen koffiedik-kijker te zijn om dat te kunnen voorspellen. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen door HENK ZWEEDIJK IV Pinksteren volgde op Pasen, als het tweede feest van het jaar. Een omschrij ving hiervan heeft weinig zin, omdat deze dagen een zelfde verloop hadden als de paasdagen. Het tweede jaargetijde heeft de ge wassen doen groeien, bloeien en rijpen en aan landerijen en boomgaarden een voller en rijker aanzien geschonken, als een zegen en voortrekken van schone oogsten en rijke beschotten. Want de zomer heeft met zijn warme adem, onze goede aarde gekust! De dinsdag was een bijzondere dag onder de gewone weekse dagen, want dan toog men naar de stad en wie stad zei, bedoelde als ware er slechts één stad op de wereld: Goes, de parel onder de gemeenten en het centrale punt van het eiland. Op die dag werd aldaar de weekmarkt gehouden en vele bewoners uit de omliggende dorpen traden door haar poorten, binnen de oude veste. De fiets behoorde toen bij velen nog tot het rijk der wensen, de autobus lag zó ver buiten het gezichtsveld, denk- en voorstellingsvermogen der mensen, dat zij, die zulk een duivelsvehikel voor werkelijkheid in de toekomst hadden durven voorspellen, voor een dwaze fan tast of voor een van het pad der deugd afgeweken wereldling werd versleten. Maar zoals verschillende wegen naar Rome leiden, zo waren er ook toén di verse manieren om naar de stad te ko men. De aan aardse goederen en met het slijk der aarde het minst bedeelden, maakten gebruik van het meest oudste en misschien wel daarom meest zekere voertuig der wereld: de benen wagen. Men zag er in die tijd niet tegenop om een wandeling van enige uren af te leggen. De vrouwen waren dan meestal nog belast met de spoormand, een uit riet gevlochten mand met hengsel en twee kleppen, om op de heenreis hun leeftocht voor de dag en op de terug reis hun inkopen in te vervoeren. Men was nog niet verwend door de moderne verkeersmiddelen van de tegenwoordige tijd. Zij konden lopen zonder klagen en steunen over vermoeidheid. Dat was hun sport! De trein nam slechts een klein deel voor zijn rekening, omdat de meeste dorpen niet aan de spoorlijn lagen. De boeren maakten veelal gebruik van tentwagen of tilbury; mooie ver sierde rijtuigen, waarvoor de vlugste klepper uit de stal. Ons goede dorp was in het bevoor rechte bezit van een brik. Deze brik stelle de jeugdige lezer zich niet voor als een oorlogsvaartuig uit de tijd van De Ruijter en Tromp. Het was een keu rig zwart gelakte omnibus of Jan Ple zier, uit de stalhouderij van de gebroe ders De Groene en deze brik stelde de rijlustigen en de tragen van gang die niet beschikten over tentwagen, tilbury of rijtuig, in de gelegenheid om zich, op een gemakkelijke manier en tegen een billijke prijs, te verplaatsen naar de stad van Ter Goes. Wat leende deze brik een schone ge legenheid tot een prachtige tocht door het mooie landschap en wat schonk zij een goede gelegenheid voor een gezellig gesprek voor de passagiers. Evenals de trekschuit in vroeger jaren. En deze trekschuit op wielen werd door Jan of Marinus, door de jaren ervaren in het vak van koetsier, keurig en zeker ge loodst over de grint- en kronkelwegen, in de veilige haven van Goes, met als anker- en aanlegplaats „De Prins van Oranje" of het „Slot Ostende". Het laatste, helaas, gedegradeerd tot een alledaags café met een nog alle daagser gevel uiterlijk, waarbij niets, maar dan ook niets is overgebleven van de oude glorie. Daar, waar eertijds in lang vervlogen jaren, Gravin Jacoba haar hofstaat voerde en na een heftig bewogen re- gerings- en liefdeleven, haar leed en miskenning trachtte te vergeten door zich onledig te gaan houden met de vervaardiging van de naar haar ge noemde en later vermaarde Jacoba- kannetjes, is slechts een legendarische, door ouderdom kromgetrokken en on vruchtbare moerbeiboom overgebleven, die men getuigenis wil laten afleggen van de nalatenschap der zeer hoogedel- geborene. „Sic transit gloria mundi" „Zo vergaat 's werelds glorie". Zo tegen elf uur krioelt het dan in de oude nijvere Ganzestad van boeren, burgers en buitenlui. De grote markt, een groot vierkant plein, gelegen in de schaduw van het oude stadhuis, waar voor een hoog bordes met trappen, ge flankeerd door leeuwen, met grimmige gezichten die wapenschilden torsen, ge kleurde vensters en een klingelend ca rillon en daarachter de laat-middeleeuws Gotische Maria Magdalena kerk, is dan bezet met velerlei tenten en kramen, waarin en waarop een keur van artike len, die de aandacht en kooplust van de daartussen drentelende vrouwen en vooral de landbouwwerktuigen die de belangstelling der boeren trekken en lokken. Hier en daar ziet, maar bovenal hoort men, een zoon van het oude volk, de deugdelijkheid van zijn waren op een echt oosterse manier, de boeren, burgers en buitenlui, verheerlijken en aanbieden. Vaak weten deze gevatte kooplui het wantrouwen, dat als bij ingeving in hen wordt gesteld, met hun gladde tong weg te redeneren, zodat menig argeloze, door het zoete gefluit van de vogelaar, tot kopen verleid wordt, om bij thuiskomst vaak tot de ontdekking te komen, de bekende kat in de even bekende zak te hebben gekocht. In de Korenbeurs worden zaken in het groot gedaan. Daar zijn de boeren die er hun zaken afwikkelen, de granen en zaden verhandelen en de prijzen be palen. Het is daar een drukte van be lang; deze verzameling van mensen die in hun gewone doen zijnde, fokken en telen, zaaien en maaien en hier kopen en verkopen, waarbij zij grote, dikke sigaren in as doen vergaan. In de herbergen en koffiehuizen be taalt men de tol voor de lafenis der dorstigen; bij de koekebakkers voor de bevrediging der lekkerbekken; in de speelgoedwinkels voor de verrassingen der thuisblijvers; in de galanteriewin kels voor de aanvulling van huisraad en in de ellegoedpaleizen voor de rjdelheid der vrouwmensen. Op deze dag paart zich het nuttige met het aangename en voldaan over goede zaken, prettige ontmoetingen en nieuw gekweekte zakenrelaties, verlaat men, geladen met volgepropte spoor- manden en dikwijls lege beurzen, in alle windstreken de goede stad van ter Goes, op weg naar huis en hof, op dezelfde wijze als men er heen toog. (Wordt vervolgd) BINNENVERINGBED Aet beste bed ooit gemaakt 1 SCHUIMRUBBERBEI met versterkte middensector ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bjjsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Huwelijk. Als ouders kinderen door het kantongerecht laten trouwen, we gens wangedrag, wat zijn daarvan de kosten? aldus R. S. de W. Als de kinderen door de bemiddeling van de kantonrechter trouwen, zijn daaraan voor de ouders geen kosten verbonden. Het huwelijk is nu voor re kening van de kinderen zelf, omdat de zen immers tegen de wil van de ouders huwen. Kippenhok. Welk materiaal is het beste voor een kippenhok? aldus J. F. Als bouwmateriaal kunt u het beste hout gebruiken, b.v. geploegd duims- hout, voorzien van watergroeven. In dien de wanden van schotten worden gemaakt en met bouten aan de stijlen worden bevestigd, kan men ze gemak kelijk verplaatsen. Het is echter nodig, dat het hok dan op een stenen of be tonnen ondermuurtje wordt bevestigd. Gebruikt men steen, wat het meest so- liede is, dan liefst halfsteen met spouw. Ter voorkoming van vocht doorlaten, moeten de muren met goede specie worden bepleisterd. Voor conservering van het hout wordt dit van buiten en binnen met carbolineum bestreken, des gewenst in een groene kleur. Vindt men dat te donker voor het hok, dan alleen de mestbak of mestvloer en de legnes- ten. De rest moet dan met witkalk waarin een scheutje creoline, behandeld. Stenen wanden worden gewit. Spouw muren van steen zijn niet koud, eerder warm, warmer dan hout. Plastic. Mijn vriendin vertelde me dat plastic radioactiviteit tegen kan houden. Is dat waar? vraagt S. I. Plastic houdt radio-activiteit niet te gen. Het 'houdt hoogstens evenals glas iets meer tegen dan niets. Men kan radio-activiteit voor een heel stuk gelijk stellen met röntgen-stralen, waar van men weet dat zij gemakkelijk door menselijk lichaamsweefsel heendringen. Vingerplant. Mijn vingerplant heeft het altijd prachtig gedaan. Nu heb ik hem verpot en nu hangt hij helemaal slap. Wat te doen? aldus Y. N. Een plant die pas verpot is, moet, als ze eenmaal aangegoten is, voorlopig geen water hebben en vooral geen mest, daar de plant er altijd van lijdt en de wortels nog onvoldoende werkzaam zijn. Op deze manier heeft u kans dat de wortelrot optreedt. Houdt de plant voorlopig wat aan de droge kant en in een verwarmde kamer en geen mest meer. Helpt dit niet, dan is het beter dat u de plant uit de pot haalt en kijkt of er wat aan de wortels schort. Ziet u rotte wortels, dan deze afsnijden en de plant opnieuw oppotten en behan delen als is opgegeven. Het gat in de bodem van de pot is toch wel goed los en afgedekt en u heeft toch de plant niet verpot toen de kluit erg droog was, want anders kunnen we die slaphangen de bladeren niet verklaren. Aan de hand van deze gegevens kunt u zelf wel na gaan welke fout er gemaakt is. Aphelandra. Hoe moet ik mijn uit gebloeide Aphelandra verder behande len? informeert E. v. N. Het is geen gemakkelijke kamerplant want bij de minste of geringste fout in de behandeling laat de plant haar bla deren vallen. Nu de plant is uitgebloeid, de watervoorziening wat verminderen, maar toch zoveel water geven dat het blad niet afvalt. Het bijmesten moet voorlopig geheel worden gestaakt. Houdt de plant nog steeds in de ver warmde kamer in het volle licht. Zorg er voor dat de temperatuur gedurende de nacht niet teveel daalt (anders blad- val). In het voorjaar voedzame grond, b.v. 2 delen bloemistengrond, 1 deel goede tuingrond en 1 deel verteerde stalmest. U kunt dan tevens de plant wat terugsnoeien om weer mooie sterke bloeischeuten te krijgen. In volle groei vraagt de plant veel water, soms wel tweemaal per dag en eenmaal per week wat kunstmest. Volle zon kan de plant niet verdragen. Zij vraagt een vochtige omgeving, dus eenmaal per dag sproeien en de plant op een eilandje zetten in een sierpot en deze met water vullen tot juist even onder de rand van de bloempot. Droge kamerlucht bevordert het afvallen van het blad. Voor een groot deel der radio-actieve straling bieden muren van kamers en kelders vooral onder de grond zit men relatief veilig een redelijke be scherming. Er is straling van zeer uit eenlopende sterkte. Gebleken is dat de sterkste die gelukkig ook de zeld zaamste zijn decimeters dik lood kunen doordringen. Snelheid. Is de snelheid van een kogel of hagelschot sneller dan de snel heid van het geluid? schrijft R. D. De aanvangssnelheid van een geweer kogel ligt gemiddeld rondom de 2500 km per uur. De snelheid van een ha gelschot ligt aanzienlijk lager en wel op ongeveer 1000 km per uur. Het ge luid plant zich voort met gemiddeld 1238,4 km per uur. Transpiratie. Zelfs in de winter heb ik last van transpireren. Hoe kom ik hier van af? Vermoedelijk heb ik transpirerende voeten, aldus K. I. Een goed middel tegen transpireren de voeten is: 's avonds een voetbad (warm water met wat zout, geen soda), stevig borstelen, naspoelen met koud water, krachtig afdrogen, 's Morgens kampferspiritus gebruiken als men geen kloofjes tussen de tenen heeft, daarna poederen, zorgen voor schone kousen en twee paar schoenen tegen elkaar gebruiken. Welke vitaminen? Gaarne vernam ik van u welke vitaminen er in een kippe- en welke er in een eendeëi zitten, informeert M. G. In een kippeëi bevinden zich de vol gende vitaminen. Vitamine A 0,18 mg, carotine 0,06 mg, Thiamine (B) 0,10 mg, Riboflamine (B2) 0,30 mg, nicotine- zuur 0,1 mg. In een eendeëi: vitamine A 0,18 mg, carotine 0,06 mg, Thiamine (B) 0,25 mg, Riboflamine (B2) 0,30 mg, nicotinezuur 0,1 mg. N eptunusnieuws. Vorige week kwamen de heren juni oren in het veld en speelden tegen Hel las II, waarvan de eerste keer gewon nen werd, maar deze keer moesten ze het onderspit delven met een 41 ne derlaag. 's Avonds speelden de dames tegen Fortuna. Door de grote verdedi- gingsfouten en het te langzaam terug kómen, wist Fortuna deze wedstrijd gemakkelijk te winnen met 74. A.s. zaterdag spelen de heren juni oren twee wedstrijden, n.l. Ie Neptu- nusSios en 2e SiosNeptunus. Van deze wedstrijden valt moeilijk een voor spelling te geven. Laten we hopen dat deze laatste wedstrijden in de compe titie voor hen een waar succes mogen worden. De dames spelen tegen Mara thon II. Daar de uitwedstrijd met slechts één puntje verschil gewonnen werd, zullen ze ook nu de handen vol hebben om de Marathondames een puntje af te snoepen. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 28 januari3 februari 1962 Maandag 29 januari: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.12 8.44 1.26 1.52 Maandag 8.54 9.32 2.08 2.44 Dinsdag 9.48 10.33 2.59 3.45 Woensdag 10.57 11.51 4.04 4.55 Donderdag 12.23 5.29 6.11 Vrijdag 1.01 1.32 6.39 7.16 Zaterdag 2.03 2.34 7.41 8.14 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1