NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq Geen bouwvallig boerderijtje 1 jood will Spit, Spierpijn 27STE JAARGANG No. 34 19 JANUARI 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN BESLIST MEER LAST DAN GEMAK J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Kankerresearchhet zoeken naar de Grote Onbekende REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 31 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 384»» Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Steek af naar de diepte. Luk. 5 4 Het bekende verhaal van de wonder bare visvangst aan Kapernaüms oevers heeft een diepe zin en een ernstige les voor ons leven. De discipelen hebben de ganse nacht, dus de daartoe bestemde en meest geschikte tijd, gevist en niets gevangen. Nu komt de Here op een ogenblik, dat naar mensenberekeningen geen zegen te wachten is en gebiedt hun het net uit te werpen, nadat zij zijn afgestoken naar de diepte. En toen kwam er ongedachte, overvloe dige zegen! Kan het ook zijn dat de Here, die nimmer een teken Zijner almacht gaf om des wonders wil zelf ons hier mede iets wil leren? Gebeurt het niet dikwijls, dat wij arbeiden en zaaien op de akker des Koninkrijks, geheel naar de eis des Woords naar wij menen en als op de rotsen ploegen? Kan de Here ons daarmede ook willen leren, dat onze tijd niet altijd Zijn tijd en onze wijze van arbeiden niet de Zijne is? Hij heeft Zijn bevel om af te steken naar de diepte ook voor ons gesproken en ons willen leren: Daal af in de diepte van uw eigen zieleleven. Stel u zelf recht voor God zóals gij zijt. Steek de hand in eigen boezem. Daar moet de zegen Gods veroverd, afgebeden worden. Dan eerst keert alles om en wordt Zijn tijd ook de onze! Wacht niet tot de dag van morgen, Gij mocht soms zijn licht niet zien, Jezus roept, laat Hem niet wachten, Wil nu tot uw Heiland vliên. (Uit een Dagboek) Het nieuwe jaar is best door te ko men. Gesteld dan natuurlijk dat er geen oorlog komt, dat onze dijken het mogen houden en dat we geen verdere wel vaartsstijging behoeven mee te maken. Als we een beetje kalm aan doen en niet al te veel nodeloze zaken overhoop halen, kunnen we ook in dit jaar onze lichamelijke en geestelijke gezondheid heel goed in orde houden. Een klein autootje en een papegaai Het is natuurlijk een beetje moeilijk om niet aangestoken te raken door de algemene rusteloosheid, de wijdverbrei de hebzucht en de daarbij behorende permanente ontevredenheid. Maar mensen met een elektrische klok, een elektrisch strijkijzer, een elek trische stofzuiger, een elektrische kof fiemolen, een elektrisch scheerapparaat en een elektrisch broodrooster hebben toch al een heleboel komfort! Van ons mogen ze daar nog best iets bij hebben, b.v. een radiotoestel, een grammofoon, een televisieontvanger, een telefoon, een aquarium, een leesporte feuille, een bromfiets. Nee, werkelijk, we willen niet kin derachtig zijn: er mag best nog een heel klein autootje bij en een hond of een poes of een papegaai, een douche cel en een siertuin. Leven niet compliceren. Maas als we er over denken wat we nu nog eens aan zullen schaffen, of zullen laten doen, mogen we ons toch wel terdege afvragen of we van het vurig begeerde ook werkelijk plezier en gemak zullen hebben. We moeten dat dan werkelijk even goed doordenken, want veel dingen die we bestellen omdat het zo geriefelijk en zo aangenaam is, blijken ons leven vaak allerakeligst te compliceren. Een wasmachine: daar heeft een mens beslist gemak van. De voordelen van zo'n apparaat wegen duidelijk op tegen de nadelen van afbetalingstermijnen, tegen de rompslomp bij storingen en tegen het in de weg staan van het ding. Ook een elektrische bordenwasser (messen, vorken, lepels en kopjes gaan er ook in) is gemakkelijk besteld, het plaatsen gaat vrij eenvoudig, de vuile voeten in de gang die daardoor ont staan, zijn in een wipje opgedweild. Heleboel gezeur. Met karweitjes in huis, waardoor het o zo gezellig kan worden, liggen de dingen meestal anders. Dat geeft door gaans zoveel rommel, overlast en er gernis, dat de nadelen de voordelen over treffen. Het maakt daarbij meestal niet veel verschil of we „het zelf doen" of dat we het werk overlaten aan timmerlie den, metselaars, schilders, elektriciens, stoffeerders en loodgieters. Dagen of weken ligt alles onder het kalkstof, onder de stukjes afval of on der de pluizen. Iedereen valt over ge reedschappen, verfpotten en plaktafels. En als 'tdan klaar is, zit er iets scheef of laat er iets los, bladdert de verf of ontstaat er lekkage. Dan begint de ergernis en de ruzie en een heleboel ander gezeur. Pleizerig weekend-huis. Het is erg de vraag of het verstan dig is terugkomend van de wintersport al weer zenuwachtig te gaan bladeren in een catalogus over zomerreizen, om dat ze anders volgeboekt zijn. Het lijkt ons niet zo verstandig om, uit angst maar iets mis te lopen, vóór het laatste abonnementsconcert alweer een serie voor het volgende seizoen te bestellen. Maar de allerlaatste modegril: het kopen van bouwvallige boerderijtjes er gens in Nederland om die krotwoningen te laten moderniseren tot plezierige weekend-huisjes, moet in dit licht toch beslist worden afgeraden. Toegegeven, het idee is niet onaaan- trekkelijk. Maar wie even doordenkt wat er allemaal moet gebeuren om 't zo te krijgen en om 't zo te houden, zal toch moeten toegeven dat hij daè.r beter van af kan zien. Dr. H. W. SCALONGNE (Nadruk verboden) L SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen Dat de medische wetenschap in de laatste tientallen jaren met zulke enor me forse stappen is voorwaarts ge schreden is niet alleen te danken aan het feit, dat er door research vele ge neesmiddelen zijn ontdekt om verschil lende ziekten te bestrijden, maar ook omdat de aanstichters van het kwaad vaak met wortel en tak konden wor den uitgeroeid. Twee voorbeelden om dit te verdui delijken. De ontdekking van sulfa-preparaten, peniciline, streptomycine, e.d. hebben er toe geleid, dat voorheen vaak de dood eisende ziektes op een snelle en afdoen de toijze werden bestreden. Wie herin nert zich niet van vroeger de gevreesde crisis tijdens longontsteking, een ziekte proces dat weken kon duren. Nu rekent het geneesmiddel veelal in enkele dagen af met dezeziekte, waarbij het aantal fataal verlopende gevallen sterk wordt teruggedrongen. Met dit geneesmiddel bestrijdt men dus de ziekte in het zie ke lichaam. Maar daarvoor moet men eerst de oorzaak van de ziekte vinden om die te kunnen bestrijden met midde len, die op hun beurt slechts de ver wekker zouden doden maar verder geen schadelijke invloed op het menselijk or- gansime hebben. Ja zelfs is het moge lijk zich bij voorbaat tegen ziektes te beschermen door inenten. Denkt u maar aan pokken, kinkhoest, tetanus, difterie en kinderverlamming. Er zijn echter ook ziektes bestreden, zonder dat een enkel geneesmiddel in het lichaam werd gebracht. De ontdek king, dat de malariamug de malaria overbracht heeft ertoe geleid, dat naast de ziekte ook deze overbrenger werd aangevallen. Een ziektebestrijding dus buiten het lichaam om. Al deze bestrijdingsmethoden, vaak zelfs toevallig ontdekt, maken het voor de ziekteverwekkers steeds moeilijker de mens te belagen, omdat men weet wat de oorzaak van de ziekte is. De onderzoekers op het gebied van kanker moeten echter nog steeds de oorzaak van de ziekte ontdekken. Di recte afwending van de ziekte, laat staan bescherming door inenting, is he laas nog niet mogelijk. „Nog niet mogelijk", zegt de leek, „maar hoe lang zoekt men al niet, en zoekt men eigenlijk nog wel op grote schaal, goed georganiseerd, gevoed door voldoende geldbronnen?" Een begrijpelijke vraag, die iedereen zich zal stellen maar bovenal diegenen, die zich een dierbaar familielid door die ziekte zagen ontvallen. Natuurlijk wordt er over de hele we reld dagelijks gezocht naar de oplossing van de brandende vraag: „Hoe ontstaat kanker". De resultaten zijn tot nog toe weinig spectaculair, zodat er weinig nieuws te melden valt. Temeer niet waar bepaalde kleine stapjes in de goede richting zeker niet direct wereldkundig zullen worden ge maakt om geen valse hoop te wekken. Want men vergete niet, dat kanker in allerlei variaties voorkomt, en dat, stel het geval, dat men het geneesmiddel tegen huidkanker gevonden zou hebben, nog maar afgewacht moet worden of het toe te dienen preparaat dan ook kan ker in borst, maag, long of oog zouden kunnen vernietigen. Maar ergens moeten de onderzoekers voor zichzelf het vertrouwen hebben, dat zij eens een forse stap in de goede richting zullen doen. Zij staan in feite voor de onmenselijke taak om ook na de tienduizendste mislukte proef hun vertrouwen in een uiteindelijk resultaat, misschien pas na de tweehonderddui zendste, of wie weet hoeveel later nog, met succes bekroond te zien. En dan kunnen zij misschien nog geen juich kreet laten horen. Want één geslaagde proef wil nog niet zeggen, dat het even tueel gevonden middel voor wellicht een van de kankertypen nu zo maar dade lijk op iedere patient kan worden toe gepast. Toch vechten de onderzoekers over de gehele wereld onverdroten door. Hun uitwisseling van gegevens wordt gelukkig niet belemmerd door politieke scheidslijnen. Hoe verheugend dit laat ste ook moge zijn, veel tastbare hoop voor de patiënten geeft dit nog niet. „Dus er is inderdaad nog geen kruid voor gewassen", concludeert de niet in gewijde. Zo'n overhaaste conclusie is echter ook onjuist. Want vorderingen zijn er wel degelijk gemaakt, al is het middel voor een of meer kankertypen dan nog niet gevonden. Er bestaan verschillende methoden om de ziekte in het lichaam te bestrij den. Vooreerst de operatie, waarbij dus een aangetast deel wordt verwijderd. Dan de bestraling, waarvoor steeds mo derner en doeltreffender methoden zijn ontdekt. Vervolgens geneesmiddelen, waarmede men pijn kan verzachten en zelfs de levenskansen verbeteren. Tenslotte is er de methode van regi stratie, waarbij men van een groot aan tal patiënten, die aan dezelfde soort kanker lijden, uitvoerig hun levensom standigheden, gewoonten etc. nagaat en deze onderzoekt op punten van over eenkomst. Komen deze punten van over eenkomst inderdaad voor, dan dient bij een overeenkomstige groep niét-zieken te worden nagegaan hoe vaak daarbij die gewoonte of factor voorkomt. Is het verschil tussen beide groepen be duidend, dan mag men aannemen, dat de gevonden uitkomst van oorzakelijke betekenis kan zijn bij het ontstaan van die soort kanker. Maar als dat dan op deze gronden zou kunnen worden aan getoond, zal dit onderzoek nog vaak moeten worden herhaald bij steeds weer andere groepen om bij gelijke bevindin gen steeds meer zekerheid te krijgen. En ook hierbij moet de registrator dag in dag uit voor zichzelf het vertrouwen hebben, dat ook hiermede het grote be lang wordt gediend: het bestrijden van de gevreesde ziekte. Maar ook al is men geen specialist onderzoeker, dan geldt nog dat iedereen, hoefsmid of kantoorbediende, huisvrouw of kamerlid, zich allereerst vrijmaakt van de angst voor de ziekte. Want al is dan het tovermiddel nog niet gevon den, voor vele soorten kanker is gene zing zeker mogelijk. Genezing, die be vorderd wordt door een behandeling in een zo vroeg mogelijk stadium. Sla daar om om acht op de volgende 7 punten: o Elke verdikking in huid, tong, lippen en slijmvliezen die groeit of gaat zweren, o Elke knobbel in de borst, o Elk abnormaal bloedverlies, o Elke heesheid of hoest, die niet binnen enkele weken over is. o Elke aanhoudende slechte spijs vertering, o Elke aanhoudende moeilijkheid bij het slikken, o Na het 40ste jaar optredende ver andering in de stoelgang. Stel u dan vroegtijdig en onbevangen onder behandeling van uw arts. Ver geet de angst en bedenk dat een des kundige op het gebied van kankeronder zoek gezegd heeft: Vele vormen van kanker zijn nu al genezen. Dit geeft het recht om te vertrouwen, dat eens kan ker als volksziekte zal zijn uitgeroeid. Laat u op weg helpen door de bro chure „Kanker, een Probleem?" van de hand van A. T. van Duinen, arts te Emmen, te lezen. Dank zij de bereid willige medewerking van de directie van het Centraal Boekhuis te Amsterdam, alom in de boekhandel verkrijgbaar voor de prijs van slechts 30 cent. Een brochure, die iedere Nederlander eigenlijk zou moeten lezen! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. In de berm. Mag ik, als ik met een auto op een autoweg rijd (blauw rond bord met witte auto er op) in de berm stoppen? Volgens een rij-exami- nator wel, maar volgens diverse weg gebruikers niet, schrijft I. E. Het ronde blauwe bord met de witte auto geeft te kennen, dat de weg is gesloten voor alle verkeer in beide rich tingen, behalve voor motorrijtuigen snel ler dan 16 km per uur. Tevens geldt óp bedoeld wegvak of weggedeelte een ver bod om stil te staan of te keren. Dat stilstaan dan voor zover niet noodzake lijk, want als u een defect of ongeval hebt, bent u niet strafbaar als u toch op de autoweg blijft steken. De berm is echter een vluchtmogelijkheid en geeft, evenals een parkeerstrook of par keerhaven langs de weg, gelegenheid stil te staan, ook zonder noodzaak. Chemicus. T. S. had nog één vraag over de opleiding tot chemicus, n.l.: wat zijn de mogelijkheden tussen de door u genoemde voorbeelden? Tussen het ene uiterste (academicus) en het andere (laborant), ligt nog een van de belangrijkste functies op een la boratorium, n.l. analist. Terwijl labo ranten meestal een niet-chemische taak hebben, ligt het arbeidsterrein van de analist geheel op het chemische vlak. De vooropleiding moet minimaal mulo A zijn. De cursusduur voor het diploma leerling-analist, is 2 jaar. Waarschijn lijk binnenkort 3 jaar en de kosten be dragen 400,per jaar. De oplei ding tot chemisch analist wordt meestal op het laboratorium waar men werk zaam is, gegeven. Of hier kosten aan verbonden zijn, ligt geheel aan het be drijf. Engeland. Zijn er speciale scholen in Engeland die Nederlands onderricht geven? schrijft E. I. Speciale scholen voor Nederlands zijn er in Engeland niet. Wel kan men voor al in grote steden, op avondscholen Ne derlands leren. De „Colleges of lan guages" geven eveneens onderricht. Naar schatting leren momenteel 2000 mensen in Engeland onze taal. Het merendeel van deze lieden heeft een bestaan in de handel of industrie. De zeven wonderen. Ik zou zo graag eens willen weten, welke de ze ven wereldwonderen zijn, aldus N. M. De Zeven Wonderen der Oudheid zijn: 1. De Pyramiden; 2. De Hangende tui nen van Semiramis; 3. Het Mausoleum; 4. De Tempel van Diana te Ephese; 5. De Kolossus van Rhodus; 6. Het beeld van Zeus door Phidias bij Olympia; 7. De Pharus (vuurtoren) van Alexandrië of het Altaar van Pergamon. Ongevallenwet. Mag iemand, die in de ongevallenwet is, tijdens de uren dat hij zich buitenshuis mag bevinden, gebruik maken van zijn rijwiel, ja of neen, vraagt N. G. Als de controlerend arts met het oog op uw ongeval het niet wenselijk acht dat u fietst, betekent het een belemme ring van de genezing als u het toch doet. Dan is het dus niet toegelaten. Het is altijd verstandig aan de contro lerend geneesheer te vragen of hij er geen bezwaar tegen heeft, dan bent u altijd gedekt. Wij kunnen dus niet zeg gen: „ja of neen", het hangt af van uw bekomen verwondingen. Twee tandjes. Ons dochtertje werd geboren met 2 tandjes in de onderkaak. Komt dit wel eens meer voor? schrijft T. S. Het komt een heel enkele maal voor, dat er een baby geboren wordt met een of al twee doorgekomen tandjes. In de regel vallen deze tandjes na enige tijd echter uit. Het kan zijn dat deze tandjes moeilijkheden veroorzaken bij de borst voeding. Raadpleegt u in dat geval even de huisarts. Gebak. Hoe vervaardig ik progrès- gebak? N. T. Progrès-gebak wordt gemaakt van een beslag waarvan de voornaamste in grediënten zijn: eiwit, suiker en aman delen. Een recept luidt: 125 gram aman delen, 125 gram suiker, 20 gram bloem, 100 gram suiker, 5 eiwitten. De aman delen naar wens pellen of ongepeld ge bruiken. De amandelen en 125 gram suiker een paar keer malen en zeven, totdat alles zo fijn is dat het niet meer op de zeef blijft liggen. Amandelen, suiker en bloem goed dooreen mengen. De eiwitten stijf slaan, op het laatst de 100 gram suiker meekloppen. Wanneer het eiwit stijf genoeg is het amandel suikermengsel er voorzichtig doorschep pen, niet roeren of kloppen. Het beslag meteen overdoen in ingevette en met bloem bestrooide vormen of liever nog met bloem bestrooide bakplaten. Het deeg in een matig warme oven (150 S. 175 C) gaar, maar niet door en door, stevig bakken het binnenste moet nog wat taai zijn. Het gebak laten af koelen en vullen met een banketbak kersroom of één of andere crème. De gebakjes desgewenst afwerken met poe dersuiker of crème. Voor een goed pro- grèsgebak moet men de amandelen goed fijn kunnen malen (het gemalene zeer voorzichtig maar goed met de eiwitten vermengen, zodat het beslag luchtig blijft) en over een gelijkmatige oven beschikken. Paprika. Hoe moet men paprika steriliseren? informeert O. C. U kun paprika's gewoon steriliseren of in een mengsel van water en azijn. U gaat hierbij als volgt te werk. De paprika's wassen, doorsnijden en van de kroontjes, zaadlijsten en het zaad ontdoen. De vruchten in vieren of in reepjes snijden en met weinig water 5 minuten voorkoken. De paprika's over doen in goed schoongemaakte flessen en de flessen met water met wat zout (of half water, half azijn en zout) vul len tot 2 cm onder de paprika's. De fles afsluiten met een goed passende en goed schoongemaakte ring en deksel en een beugel. De fles (of flessen) 40 minuten steriliseren op 100 0 C. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 2127 januari 1962 Zondag I Maandag Dinsdag I Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 4.09 4.28 9.55 10.07 4.48 5.08 10.28 10.41 5.26 5.44 10.58 11.13 5.59 6.23 11.32 11.43 6.34 6.57 12.05 7.05 7.30 0.12 12.37 7.38 8.03 0.48 1.11

Scheldebode | 1962 | | pagina 1