NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Dames tjoodivill Openbaar Kunstbezit brengt schoonheid nader tot honderdduizenden 27STE JAARGANG No. 2 12 JANUARI 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw J. Kole Yerseke - Tel. 372 handen HAMEA-GELElH3Ü!Ii3 REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 284M Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Het hart kent zijn eigen bittere- droefheidmaar in de vreze des Heren is een sterk ver trouwen. Spr. 14 10, 26 Het is een waarheid, die geen betoog behoeft, dat elk mensenhart zijn eigen smart, en dat ieder onzer zijn eigen kruis heeft te dragen. Geen mensenhand kan ons dit afnemen. Geen mensenhart ook kan verstaan hoe duister het door 's levens leed, of wel door ons vervreemd raken van de God van ons leven kan zijn. Daartegenover staat echter een ande re waarheid, die voor ieder mens geldt, maar waarmede niet ieder mens rekent, en waarvoor velen hun hart gesloten houden: Er is Eén, die wél de drempel van het heiligdom onzes harten over schrijdt. Een, die daar de diepste schuil hoeken kent. Die weet wat en hoeveel wij dragen kunnen, en ons niet meer te dragen geeft, dan tot ons waarachtig heil noodzakelijk is. Dat is Hij, die daar boven de sterren woont! Ja, Hij kent evengoed, of wellicht beter dan wij, on ze droefheid, onze levensmoeite, onze dodelijke vermoeidheid van 't leven de zer aarde. Hij roept ons bij elke wen ding van ons pad toe, toch met Hem te rekenen, toch te erkennen Zijn almach tige Hand. Want wie met Hem rekent, wie op Hem zijn vertrouwen stelt, die vindt in Hem zijn Geneesheer voor elke wonde. Zijn Helper in elke moeite. Ge mis ook zijn sterkte en vernieuwde le venskracht. (Uit een Dagboek) Inschrijvingen voor de cursus 1962 stromen nu binnen Er zijn mensen, die geregeld musea bezoeken, maar het overgrote deel van ons volk komt daartoe zelden of nooit dikwijls omdat er geen museum in de eigen woonplaats is, veelal ook om dat men nu eenmaal een zekere schroom moet overwinnen om tot museumbezoek te komen. Toch zijn de kunstwerken in die mu sea, die een artistieke weerspiegeling geven van vele eeuwen, eigendom van alle Nederlanders samen en ze verdie nen ons aller belangstelling. Het werk van Openbaar Kunstbezit draagt er nu sinds vijf jaar in zeer ruime mate toe bij, dat de belangstelling voor de kunst schatten in de openbare verzamelingen is toegenomen en dat velen de „drem pelvrees" overwonnen die hen van mu seumbezoek weerhield. In totaal tweehonderd kunstwerken zijn in de afgelopen vijf jaar behandeld in de radiocursussen van de stichting en aldus nader gebracht tot honderddui zenden. Deskundigen maken immers de belangstellenden attent op de betekenis van de werken, op de bedoelingen van schilder, tekenaar en beeldhouwer en ze doen dat op een wijze die ieder kan begrepen. De museumkaart, een gratis doorlopend toegangsbewijs voor meer dan vijftig Nederlandse musea, welke gratis wordt verstrekt aan alle inschrij vers bij Openbaar Kunstbezit, verge makkelijkt het de luisteraars later de behandelde en andere kunstwerken in de musea te gaan zien. In alle kringen van onze bevolking is dan ook een grote sympathie gegroeid voor het werk van Openbaar Kunst bezit, dat zoals wel gebleken is uit de duizenden reacties de bouwarbei der evenzeer bevredigt als de medicus, de schoenmaker net zo boeit als de in genieur, de kantoorbediende evenzeer interesseert als de kunstcriticus en de tramconducteur of de verpleegster even veel genot verschaft als de bedrijfsdi recteur of de onderwijzer. Op het ogenblik is de inschrijving opengesteld voor de cursus 1962. Reeds hebben zich meer dan 95.000 Neder landers laten inschrijven voor die cur sus, die op maandagavond 15 januari begint met een bespreking van twee kinderportretten van zeventiende-eeuwse Nederlandse kunstenaars, Netscher en Visscher, welke werken zich resp. in het Amsterdamse Museum Fodor en het Haarlemse Tyler-Museum bevinden. Er komen in totaal meer dan veertig kunstwerken in bespreking, soms min der bekende werken, die toch de aan dacht verdienen, maar ook vele werken van bekende kunstenaars, zoals schil derijen van Frans Hals (dit mede in verband met de tentoonstelling, die men in de loop van 1962 te Haarlem aan Frans Hals zal wijden), Isaac Israëls en Jongkind, voorts tekeningen van Rembrandt, Toorop, enz. Ook zal men weer een aantal werken van buitenlan ders behandelen, die zich in Nederland se musea bevinden. Wie in 1962 mee wil doen, kan nog terecht: het aantal inschrijvingen bij Openbaar Kunstbezit stijgt nog dage lijks met vele henderden en natuurlijk zijn ook onze lezers bij de stichting van harte welkom! Her. behoeft, om zich te laten inschrijven, niet anders te doen dan een bedrag van 9,75 storten op postgiro 1665 van Openbaar Kunstbezit te Amsterdam, met vermelding: Voor radiocursus 1962. Zoals bekend ontvan gen alle ingeschrevenen veertig bijzon der fraaie kleurenreprodukties van de te behandelen kunstwerken volgens de museumdirecteuren behoren deze re- produkties tot de allerbeste in Europa! voorts de daarbij behorende veertig radioteksten, een stevige linnen band met ringsysteem, waarin men een en ander smetteloos kan bewaren, benevens de genoemde museumkaart. Is het wonder, dat de belangstelling voor het werk van Openbaar Kunst bezit van jaar tot jaar is gestegen? MELKREINIGING VOLGENS NIEUW SYSTEEM Steeds wordt de leverancier van melk er op gewezen, dat zijn produkt aan de eisen van de hoogste reinheid moet vol doen, wil hij hiervoor ook de hoogste prijs ontvangen. Van het grootste belang is, dat hij tracht te bereiken, dat zijn melk aan de fabriek vooral wat reinheid betreft in klasse 1 terecht komt. Voor een bedrijf kan dat, gerekend over een geheel jaar, zeer belangrijke financiële voordelen opleveren. Het is evenwel niet zo eenvoudig om melk van de hoogste kwaliteit af te le veren, vooral omdat de gebruikelijke manier van teemsen geen vlotte en doel treffende methode genoemd kan worden. Thans is het mogelijk geworden, om een produkt af te leveren dat aan de hoogst gestelde eisen van reinheid vol doet. Een belangrijke vinding hiervoor is BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBEI met versterkt» middensector $aket fabrieken Zevenbergen een apparaat, dat de naam heeft van V.P. 1, hetgeen betekent Vuilheidsproef klasse 1. Het apparaat laat met behulp van de vacuumpomp van de melkmachine va cuum ontstaan in de melkbus, terwijl de teems op de bus is geplaatst. Als gevolg van deze onderdruk wordt de melk in enkele ogenblikken tijds door de zeef met watten gezogen. Het gebruik van dit apparaat heeft bewezen, dat de melk nu veel schoner is dan bij normaal zeven en wat de vuilheidsproef betreft, gegarandeerd klasse 1 melk geleverd kan worden. Bovendien duurt de thans gebruike lijke methode van teemsen veel langer, zodat een belangrijke tijdsbesparing wordt verkregen. Het gebeurt in de praktijk nogal eens, dat er zelfs geen tijd is om te zeven omdat het te lang duurt. Met deze nieu we vinding behoeft men dit niet meer na te laten, want in 30 sec. is het mo gelijk om 30 liter melk te reinigen. Hier is werkelijk een vinding ontdekt waarbij gebleken is, dat de V.P. 1 reeds in diverse landen is geoctrooieerd. stertjes, daarachter bruid en bruidegom (de bruid loopt aan de rechterzijde van de bruidegom), gevolgd door de vader van de bruid met de moeder van de bruidegom. Daarachter loopt de vader van de bruidegom met de moeder van de bruid. De getuigen ieder met een familielid van de andere sekse en ver volgens de verdere familieleden en de genodigden sluiten de stoet. Gehuwden lopen in een bruidsstoet nooit naast el kaar, verloofden wel. Na de huwelijks inzegening loopt de bruid aan de lin kerzijde van de bruidegom. Verder blijft de stoet ongewijzigd. Invoerrechten. Hoeveel procent in voerrechten moet men betalen voor het invoeren van tweede hands auto's van uit Duitsland en België informeert N. d. N. De eigenlijke invoerrechten voor twee de hands auto's uit Duitsland en België bedragen ongeveer 24 Daarbij komen dan nog andere rechten, waaronder de omzetbelasting, zodat men moet reke nen op een totaal van 63 aan rechten. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Een der in 1962 te behandelen kunstwerken: Het schilderij Madonna met musicerende engelen, van Jacob Cornelisz van Oostzanen, uit het Arnhemse Gemeentemuseum De was tafelbak. Onze wastafel raakt altijd verstopt, als ik dan aan het schoonmaken ga, dan blijkt dat het vol haar zit. Wat moet ik doen om dit te voorkomen? schrijft A. L. Indien u gewoon bent uw haar te borstelen boven de wastafelbak, leg dan eerst een vel papier (oude krant) in die bak, dan komen er geen haren in de afvoer terecht en loopt u geen gevaar van verstopt raken. Telefoon. Hoe kan men het 'best een telefoontoestel reinigen? vraagt F. Een telefoontoestel moet af en toe ook eens een goede beurt hebben. Men neemt hiervoor een prop watten en be vochtigt deze met enkele druppels ben zine. Hiermede wrijft men het hele toe stel in, ook hoor- en spreekstuk. Ver volgens droogt men het toestel goed af en wrijft het daarna in met formaline. Uw toestel is dan bacterievrij. Glimmende plekken. Hoe moet men glimmende plekken in wollen stof doen verdwijnen? aldus E. E. Glimmende plekken in zwarte wollen stoffen verdwijnen door ze te wrijven met een lapje, dat gedrenkt is in een mengsel van zwarte koffie (zonder suiker) en een weinig ammonia. Daar na de stof aan de verkeerde kant op strijken. Voorzichtig. Ik heb een shawl van kunstzijde. Dit is mijn derde shawltje al. Ik heb er ontzettend veel plezier van, maar telkens als ik ze wil wassen, scheuren ze. Hoe moet men kunstzijde behandelen? informeert E. L. Kunstzijden shawls zijn in natte toe stand niet sterk en moeten dus voor zichtig gewassen worden in een lauw sop van huishoudzeep of synthetische zeep. Na het spoelen de shawls goed uitknijpen in een badhanddoek en laten drogen. In droge toestand deze shawls aan de verkeerde kant glad strijken. PoW<M tegen hi«fjrijn, kiespijn, •nest, •riep, diaM» (O 1. WeuftAiek*Wcft^fl®®bij gcvjVe WnjjE^dolick(jl4ljn«MK.%Ma Ver krijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handfge pl*tic ■ÜISM'CrBtEEK (met 6 versH-I<P*lF B iQ a# l#^^»%-ii5- verdpngi MEENK'S POEDER^ielpen! Er zijn Meenk's Poeders tegen hoofdj^^fckiespijri, hoest, griep, diarrhee, influenza, rhi^iatiek, koortsigheid bü gevatte kou, periodieffi pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis met®6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis i 6 poeders), zonder prijs verhoging. Vraag uw drogist. MB PoJ dia, gevWte krijgba een hl verschelend vr»rV»noina Vraao nui Hrnnici De slang. Wat is de maximale hoogte van een bak, en hoe komt het dat het water er vanzelf uitloopt, wan neer ik er een slang indoe, en daar aan zuig? schrijft R. v. IJ. Wat u doet als u een bak met water leeg laat lopen door aan een slang te zuigen die in een bak hangt, berust op het principe van de communicerende vaten. Deze of meer vaten, die naast elkaar staan en onderling verbonden zijn, worden gevuld met water. De wa terhoogte in de verschillende vaten staat op één horizontale lijn, als de plaatsingshoogte der vaten niet ver schilt. Dit berust n.l. hierop: Op de bodem van de eerste bak gevuld met water drukt een kolom lucht en een ko lom water. Heeft men nu alleen water in de eerste bak gegooid, dan zou de druk op de bodem van het eerste vat veel groter zijn dan de druk op de bo dem van het tweede vat, daar dit vat de druk van de waterkolom mist. De druk op de bodem van de eerste bak zal dus maken dat het water naar het tweede vat loopt en wel zolang, tot de druk op de beide bodems precies even groot is. U kunt een slang wel eerst 10 meter omhoogvoeren en vervolgens naar beneden, maar u moet dus eerst het water aanzuigen en naar mate u de slang verder omhoog voert, is hier een grotere kracht voor nodig; het hangt natuurlijk ook nog van de diameter van de slang af, hoe groot die kracht moet zijn. Het komt dus in het kort hierop neer: als u maar zorgt dat het uitein delijke wateroppervlak van het tweede vat lager ligt dan de bodem van het eerste vat, doet het er niet toe hoe hoog u de slang voert als u het water eerst maar kunt aanzuigen. Stoet. Hoe is de opstelling van de stoet bij een huwelijk? Er zijn strooi- stertjes bij, getuigen en wederzijdse fa milie, vraagt U. S. Voordat het huwelijk gesloten wordt, is de opstelling als volgt: Eerst strooi- Volendammers. Is het waar dat Volendammers afstammen van een groep Spaanse zeevaarders van de Ar mada? vraagt N. d. O. Er zijn verschillende theorieën over het ontstaan van Volendam. Zeker is het, dat de oorspronkelijke vissersbevol king van buiten Nederland komt. Daar voor zijn vele bewijzen. Zo wijken het dialect, de kleding, de aard, het wezen en de wijze van uiting van de bewoners en de gesloten rooms-katholieke ge meenschap geheel af van hetgeen op die plaats in het hervormde Noordholland se platteland verwacht mocht worden. Het is dus wel mogelijk, dat een groep rooms-katholieke schipbreukelingen zich hier zou hebben gevestigd, maar dat zij van de Armada afstammen is minder waarschijnlijk, want die verging in de 80-jarige oorlog en Volendam werd bij het dichten van een sluis in de mond van het IJ gesticht toen Edam een nieuwe haven aanlegde in 1357. Omdat de dam was volgemaakt, heette die nieuwe nederzetting Vollendam. De meest aannemelijke theorie is, dat zich aldaar Baskische ansjovissers hebben gevestigd, die zeer op zichzelf leefden, weinig conctact onderhielden met de volksvreemde omgeving en daardoor hun r.-k. geloof trouw bleven tijdens de hervorming. Napalmbom. Wat betekent na palm b.v. bij napalmbommen? aldus R. v. K. Napalm is de benaming van verdikte benzine, welke wordt gebruikt in brand bommen (napalmbommen) en vlam menwerpers. Veelal wordt ook de ver- dikker zelf met napalm aangeduid. Hier werd aanvankelijk natriumpalmitaat voor gebruikt, maar tegenwoordig be staat deze verdikker overwegend uit een mengsel van aluminiumzepen, waar aan nog andere bestanddelen worden toegevoegd ter verkrijging van de ge wenste eigenschappen. r uAMPA.r ruw of schraal WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1420 januari 1962 Zaterdag 20 januari: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.36 10.22 2.59 3.35 Maandag 10.46 11.34 4.04 4.43 Dinsdag 11.59 5.20 6.00 Woensdag 0.50 1.12 6.33 7.04 Donderdag 1.46 2.10 7.38 7.57 Vrijdag 2.41 3.03 8.32 8.47 Zaterdag 3.26 3.48 9.16 9.31 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1962 | | pagina 1